WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SIFILIPSLQND Plaatselijk Nieuws Tweede Kamerlid J* A* van Bennekom voor streek-ARP WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dii nummer bestaai uit zestien pagina's 20 maart 1969 Deur openhouden voor elke constructieve partij Mag ik weten wie er en waarom men tegen samenvoeging is van Thoolse gemeenten 1 Koersen naar eilandelijke kiesvereniging DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN De redaktie legt u deze week voor Sint-Philipsland handhaaft zich in Rode Kruistop Er lieten Thoolse donors verstek gaan A.R.P. deur open voor P.v.d.A. Schrijvende lezers druk in de weer, met: t.v. conflict Veer-modder Overheids-stuur Onderwiizers-struktuur Smerdiekse Supermarkt en Bergse C A W.H.S. promotie OUD-VOSSEMEER 25ste jaargang No. 17 4 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Met een matige opkomst was er in het Vosfeemeerse verenigings gebouw toch levendige belangstelling voor de door het genoemde Tweede Kamerlid behandelde aktuele politieke aspecten zowel internationaal, nationaal, gewestelijk als voor wat betreft de toe komst van de streek. Met een blijkens laatste persberichten wat gretige KVP voor een hechter formatie van de „Achttien" blijkt de ARP en was ook de heer Van Bennekom van mening, dat het ongewenst is de deuren achter de drie confessionele partijen te sluiten. Geen twijfel liet deze ARP vertegenwoordiger er over bestaan, dat men de jongste houding van de PvdA niet zou betreuren, met name voor wat het isolement betreft, waarin het zich als het ware door eigen mensen gedwongen, heeft gewerkt. Kortweg onverstandig vond de heer Van Bennekom het zich in het Nederlandse politieke vlak - met een altijd weer noodzakelijke coalitie - bij voorbaat te gaan vastleggen op wat moet en wat is uitgesloten. Zijn mening was, dat men de deur voor de tot dusver toch steeds constructieve PvdA of voor welke andere constructieve politieke partij ook in den lande, niet moet dichtgooien, nog vóór er aan die deur is geklopt. Het kon welhaast niet anders, dan wanneer men vrijdag 14 maart 1969 in politieke ver gadering bijeen is, zoals dat te Oud-Vosse- meer het geval was onder leiding van de heer J. van den Bos uit Tholen, of het resultaat van het jongste PVDA congres moest ten tonele verschijnen De heer van Bennekom is er de man niet naar er doekjes om te winden en vanzelf sprekend kwam dat al spoedig na het begin van zijn causerie in het middelpunt. Zo onre delijk als hij het besluit van de PVDA achtte om de KVP niet als eventuele regeringspart ner voor de toekomst te aanvaarden, zo on redelijk ook zou hij het van de ARP vinden om al bij voorbaat de PVDA te gaan uit sluiten. Wanneer men zich bewust is van de verantwoordelijkheid, kan het niet anders of men zoekt naar een combinatie van moge lijkheden, waarbij men begrijpelijk tracht zo veel mogelijk zichzelf te zijn. Ik zou me niet graag vastklemmen aan de huidige regerings combinatie voor de toekomst. Dat hangt im mers af van het toekomstig programma dei- onderscheidene partijen. De samenwerking met de „Achttien'' loopt redelijk goed", zo vervolgde de heer van Bennekom, maar een samensmelting zou een imitatie betekenen van datgene wat toch ieder weer afzonderlijk in zijn programma voor staat Voor de toekomst hangt daarom samen werking van de „Achttien" af van het pro gramma, dat men gezamelijk weet op te stel len. Gelukkig is men het in elk geval eens over een hoofdpunt, dat Ged souverein is. Zodra dat wordt verloochend, kan die sa menwerking niet blijven, maar dit wenst zo wel KVP als vanzelfsprekend de CHU te onderstrepen. En dat biedt ongetwijfeld mogelijkheden tot verdere gesprekken. Het kabinet de jong - halverwege de rit - belichtend, concludeerde de heer van Benne kom, dat de balans positief is. Al zit men ge woonlijk bij het derde jaar pas in de oogst. Hij zou het huidige kabinet beslist geen on voldoende willen geven met daarbij toch wel uitspringende ministeriële bezettingen. Ten aanzien van de zeehavenkwestie acht te spreker Rotterdam soms wat overmoedig. Ook hier is samenspel van alle betrokkenen noodzaak en wenselijk. Spreker hoopte dat er voor 1971 geen lan delijke verkiezingen nodig zouden zijn en ver onderstelde dat slechts weinig partijen - ook de PVDA niet - dat wenselijk achten. Hoog stens D 66. Voor wat de internationale politiek betreft stond spreker stil bij West Irian en de hou ding ten opzichte van de verkiezingen daar door de ARP. Hij was voorts van mening dat de overigens populaire minister Luns langzamerhand aan de laatste fase toe is. Een nieuw gezichtspunt ook wat de buitenlandse politiek betreft kan geen kwaad. Enkele woorden werden ook gewijd aan het provinciaal beleid en daarbij kon herin deling van gemeenten niet uitblijven. De heer van Bennekom herinnerde aan de gevallen beslissing met betrekking tot Zuid-Beveland en aan het nog wat wanner hangijzer Zeeuws Vlaanderen, waarbij al verschillende amen dementen op tafel kwamen. Hij wees er op, hoe inspraak van de bevolking vaak wordt verward met een daaruit voortvloeiende ook noodzakelijke beslissing door de bevolking. Dat is niet het geval. Voor wat de Thoose herindeling betreft, verwachtte spreker be handeling in de Tweede Kamer omstreeks mei -jnui a.s. Met klem drong de heer van Bennekom er op aan hem thans te laten horen hoe de vergadering over een Thoolse herin deling dacht. Naar zijn mening moet het of één gemeente worden of helemaal niet herindelen. Hij voel de toch wel wat voor het voorstel Bede ,c.s. om voor Tholen met bovengemeentelijke raden te experimenteren. Geen heil zag dhr. van Bennekom in samenvoeging tot twee of drie gemeenten op Tholen. Er kwam ook de erkenning, dat de vaste Kamercommissie het oorspronkelijk als een vanzelfsprekend heid had beschouwd, dat Tholen één gemeen te zou worden, maar dat er tijdens het be zoek van die commissie was endekt, dat niet alleen de gemeenten het ten aanzien van het voorzieningenpeil goed gedaan hadden, maar dat men toch ook wat verder uit elkaar lag, dan menig commissielid had gedacht. Tenslotte hoopte spreker dat men de straks negentig jaar oude ,maar nog altijd spring levende Anti Revolutionaire Partij ook ten aanzien van de noodzakelijke financiële steun, niet zou vergeten. Er volgde een prettige discussie, waarbij nogal werd benadrukt ,dat overheidskringen vaak te weinig rekening houden met streek- omstandigheden en te veel het voorgeschre ven „cijfermateriaal" hanteren. Er kwam Voor de vijftiende keer was Sint-Philipsland de hoogste met de geldactie voor het Roode Kruis in ons land. Vrijdagavond werd daar nog eens bij stil gestaan. Daarbij was ook Welfare-werk te zien. Dokter Menger met het kussen met de Henry Dunant, gemaakt door Marie Labruyère. Vorige week maakte zij een reis mee op het echte Roode Kruisschip. (Zie verder pagina 9) voorts uit de verf, dat met name Sint-Phi- lipsland zich toch wel teleurgesteld voelt bij de tot dusver provinciale benadering ten aan zien van aardgas-aanleg. De heer van Bennekom wees voorts met het oog op toch waarschijnlijk gemeentelijke wijzigingen noodzakelijke herstruktuering van kiesverenigingen tot een meer eilande lijke basis, maar kreeg op zijn herhaald aan dringen toch geen reacties uit de vergadering en motieven door tegenstanders van herinde ling, behoudens de wat in twijfel getrokken grotere bestuurskracht na samenvoeging. Met de reacties van deze bijeenkomst in het achterhoofd, zal de heer van Bennekom in de Tweede Kamer straks onmogelijk kun nen bevestigen, dat zijn Thoolse partijgenoten voor - pak weg - tachtig procent tegen een herindeling zijn. Integendeel gesteld werd, we hebben al een gezamelijke vuilnisophaaldienst, water leiding, centrale dienst Noord Zeeland, waar om dan nog zoveel geharrewar over het aanhouden van zeven gemeenten. Anno 1969 zit er immers niets anders op dan keihard zakendoen, al moeten daaraan spijtig genoeg sentimenten en andere menselijke overwe gingen ten prooi vallen. Sint-Philiplandse stemmen klonken op, dat het zelfs beter was ook die gemeente maar bij één Tholen te voegen. Maar dat bleek wel duidelijk uit het antwoord van de heer van Bennekom, zoiets zou onherroepe lijk een ingrijpende vertraging van de beslis sing meebrengen, ün daarvoor bleek in elk geval iedere Tholenaar huiverig te zijn. G. Verkamman - Joh. Schot J. Geijlings - J. Slabbekoom D. Verkamman J. v. d. Zande - A. v. d .Bruggen L. Ottevanger R. Manneke H. Bocxe J .v .Dijke H. Bocxe - R. Manneke A. Geuze - G. Verkamman A. v. d. Bruggen J. v. d. Zande - R. Manneke W. v. Osch - D. Verkamman A. Geuze - W. Wilsing J. v. d. Zande - L. Ottevanger 0-2 2-0 1-1 2-0 2-0 0-2 0-2 0-2 0-2 2-0 0-2 2-0 Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Th. A. Bos, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vosaemeer teL 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dokter van der Eist Stavenisse tel 01663 - 400. HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele miststel- lingen van de gegeven waterstanden. week van 23 t/m 29 maart Zondag 6.50 19.14 Maandag 7.20 19.50 Dinsdag 8.00 20.30 Woensdag 8.54 21.30 Donderdag 10.06 22.54 Vrijdag 11.40 Zaterdag 0.28 13.00 Eerste kwartier 26 maart te 10.15 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de Burgemeester wordt gehouden op maandagavond 24 maart van 6.30-8 uur in de ambtswoning Hertenkamp 5 UITSLAGEN VAN DE THOOLSE DAMCLUB GEoPEELD OP 10 MAART 1969 A .Priem - J. de Rijke afgebr. K. Drooger - M. v. Belzen 0-2 K. Drooger - C. de Korte 0-2 W. A. Boogerd - M. v. Belzen 0-2 M. Schot - P. v .d. Velde 1 - 1 B. Schot - P. Nieuwenhuyzen 0-2 B. Polderman - M. Verburg 2-0 D. de Vos - S. de Korte afgebr. UITSLAGEN DAMMEN D. C. 69 VAN 10-3-69 J. Slabbekoorn J. v. Dijke - J. Geijlings - L. Ottevanger Joh. Schot - M. v. Poppel J. Schot G. Verkamman - J. Schot W. Wilsing 0-2 0-2 1 - 1 0-2 2-0 D. Verkamman - A.v.d.Bruggen 1-1 R. Manneke - W. v. Osch 0-2 W. v. Egmond - L. Ottevanger 0-2 W. Wilsing H. Bocxe J. Kleppe A. Tichem 2-0 0-2 UITSLAGEN DAMMEN VAN 17 MAART 1969 D.C. 69 A. Tichem - M. v. Poppel J. Schot - W. Wilsing 1-1 0-2 De beste wijze om iets te leren is er les in te geven JAARVERGADERING N.C.V.B. Woensdag 12 maart hield de NCVB, afdeling Tholen haar jaarvergadering onder leiding der aftredende presidente mevrouw Fondse-de Waal. Er was een goede opkomst Mevrouw Maquelen-Kruizinga uit Vlissingen verleende haar medewerking aan het pro gramma. De nieuwe bestuursleden werden geinstalleerd, t.w. Mevr. A. Deurloo-v. d. Velde, presidente en mevrouw A. W. van Rijswijk-Schouten, vice presidente. Na de pauze was er een door eigen leden gebracht toneelstuk. De volgende avond is bepaald op 16 april waarbij dan gemaakte handwerkjes en andere artikelen verkocht worden ten bate van de Bartimeus-actie, welke door de NCVB lande lijk is georganiseerd. REIS DOOR KENYA Maandag 17 maart werd in hotel „Zee land" een bijeenkomst gehouden van de af deling Tholen van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen onder leiding van mevrouw Sieling. De presidente kon inzonderheid ver welkomen de gebr.Boomsma uit Middelharnis die de avond verzorgden. Dat gebeurde op de al van hen bekende wijze met een praatje en veel mooie dia's. Het betrof thans een prachtige kleurenreportage van een reis door Kenya, het land waar ook Nederlandse vrij willigers meewerken aan de opbouw. Een bizonder boeiende beleving, prettig gebracht door de gebr. Boomsma, waarbij uitzonder lijke belangstelling werd getoond voor de bewoners dierenreservaten en koffietuinen Naast het welgemeend bedankje voor de gebr Boomsma kon mevrouw Sieling voorts de prettige mededeling doen, dat er vier nieuwe leden werden ingeschreven. GESLAAGD De heer K. P. Jansen, werkzaam bij S.M. P. (Stuwadoor Mij Muller Progress) slaagde dezer dagen voor stuwer-dek. JAARVERGADERING N. H. VROUWENVER. Het was vorige week donderdag voor de 17e maal dat de dames van de N.H.Vrou- wenver. „Liefde vindt werk" in het vereni gingsgebouw hun jaarvergadering hielden. Aan het begin van deze goed bezochte bij eenkomst droeg de voorzitster. Mevr. J. B. Niemantsverdriet-Vos een deel van de leiding over aan ds. G. J. Voortman. Mej. J. Pollie leverde een zeer verzorgde Bijbelse inleiding onder de titel „De komen de Verlosser". Ze deed dit aan de hand van de eerste 8 verzen van het Evangelie van Johannis. Mevr. M. Rljstenbil-Vos kruidde haar jaar verslag met rake opmerkingen. Ze toonde aan de dames in 1968 allerminst hebben stil ge zeten. De diverse acties brachten in totaal 2600.op. Het grootste deel daarvan, nl. 2250,ging naar de kerkvoogdij, de dia conie kreeg voor de exploitatie van het ver enigingsgebouw 250.en 100,schon ken de dames aan de N.H. Bond voor Inwen dige Zending. De vrouwen hebben blijkbaar niets voor zichzelf gehouden. Volgens het verslag van de penningmeesteressc, mevr. J. Minheere- Berkheij zijn er maar enkele tientjes meer in de verenigingskas Het programma werd verder afgewisseld met voordrachten van o.a. de dames E. den Hollander-van Daalen en P. van Dijke-van Daalen. Verder was er samenzang en het optreden van een koortje met begeleiding op het electron'.sch orgel van mevr. J. Droogers van Poortvliet. Een collecte voor de kosten van het orga niseren van deze avond bracht tijdens de pauze f 39,07 op. I.v.m. ziekte van mevr. Voortman-van Hurck was het mevr. Moerland-van Luijk die een verhaal voorlas Ds. Voortman vertoonde nog een serie dia's van de opleidingsinstituten der N.H. Kerk te Doorn en Driebergen. In zijn slot woord deed hij een beroep op de jongere dames de gelederen van de vrouwenvereni ging te komen versterken. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL Ondanks de concurrentie met o.a. de bloed transfusiedienst was er vrijdag j.l. in de zaal van dhr. J ,J. Koedood een bevredigende be langstelling voor de ouderavond der Openb. Lag .School. De voorzitter der Oudercommissie, dhr J. P. Smulders kon o. a. waarnemend-burge meester A. M. van Engelen begroeten. De figuur van de Burgemeester is voor een open bare school zoiets als voorzitter van een schoolbestuur, zo zei dhr Smulders .Spreker herdacht daarna oud-burgemeester Mr. J. J. Versluijs. Op zijn verzoek nam men enkele ogenblikken stilte in acht. Een speciaal woord van welkom richtte dhr Smulders tot de nieuwe onderwijzer, dhr G. T. Bril en echtgenote. Woorden van dank waren er voor mevr. Vroege-van der Weerd, die weer bereid was gebleken een maand voor de klas te staan na het vertrek van onderwijzer J. W. Slotboom. In het traditionele schoolpraatje wees het hoofd der school, dhr J. D. Vroege, op het grote belang van veel lezen door de leer lingen. Hij behandelde verder de nieuwe toe latingsprocedure voor het vervolgonderwijs en deed mededelingen voor de nieuwe cursus onderwijsvernieuwing waaraan het personeel in april a.s. gaat deelnemen. Het hoofd toon de zich erkentelijk voor de voortvarende wijze waarop het gemeentebestuur heeft ge tracht de vacature Slotboom te vervullen. Tijdens het koffiedrinken was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Eén der aan wezigen ging daarbij in op het ingezonden stuk van de hand van dhr W. M. van Dijke in de Eendrachtbode van vorige week. Uit het applaus op haar waarderende woorden zou wellicht afgeleid kunnen worden dat ve len het met haar eens waren. Een ander punt dat aan de orde kwam be trof de stijging van de bijdrage voor de schoolreizen van 0,25 tct 0,30 per week per kind. Het hoofd noemde de B.T.W. en St. Nicolaas. De opvoering van het sprookjesstuk „De toverappels" door de leerlingen van de 6e klas was ongetwijfeld een hoogtepunt van deze avond. Aan de costuums was bijzondere zorg besteed en de enorme zelf vervaardigde coulissen kwamen vanwege de uitstekende toneelverlichting bijzonder tot hun recht. Het hoofd liet ook mevr. H. Heijboer-v. d. Eijk delen in de hulde. Als een soort assistent re- gisseuze had ze een groot aandeel gehad in het sukses van deze opvoering. Een bos tul pen onderstreepte de waardering. De pauze viel tussen het le en 2e deel van „De toverappels". Zoals altijd was de verlo ting een financiël sukses. Dokter de Looze nam de trekking van de 31 prijzen voor zijn rekening. Het officiële gedeelte van deze avond werd tijdig, t.w. rond half 11 afgesloten met een dankwoord van voorzitter Smulders. PROEFPREEK CAND. P. J. DROOGERS Onder grote belangstelling heeft cand. P. J. Droogers vrijdagavond in de Geertekerk te Utrecht zijn proefpreek gehouden. Uit Oud Vossemeer was een volle autobus belangstellenden aanwezig, familieleden, vrienden, en leden van de N.H. kerkeraad. De tekst der prediking was i.v.m. de Iijdens- tijd genomen uit Matth. 26,een gedeelte van vers 18 „Mijn tijd is nabij". De preek is ge houden ten overstaan van de kerkelijk hoog leraar, Prof. Dr. A. A. van Ruler. Als para- nymphen traden op de theol. cand. J. de Vreugd en dhr F. van Wel, candidaat in de pharmacie. Na de dienst was er gelegenheid cand. Droogers, zijn echtgenote en familie te feli citeren. Daarbij waren ook de vier laatste Oud-Vossemeerse predikanten aanwezig, nl. ds R. C. van Putten te Loenen a/d Vecht, ds A. Breure te Westbroek, ds Ph. J. Leen- mans te Hijnsaterwoude en de huidige predi kant G. J. Voortman. Ook ds B. de Graaf te Meeuwen, afkomstig van Oud-Vcssemeer en persoonlijk vriend kwam hem de hand druk ken. Onder de aanwezigen was ook ds L. Blok uit Ridderkerk, waar cand. Droogers april a.s. zijn werk als vicaris begint. Candidaat Paulus Johannes Droogers werd op 15 mei 1938 te Oud Vossemeer geboren. Na de lagere school bezocht hij de Chr. MULO-school te Bergen op Zoom, werkte tijdens de herverkaveling enige tijd bij de meetkundige dienst van de Heidemij. en volgde in zijn vrije tijd een cursus radio-tech niek. Eerst na het volbrengen van de militaire dienst in 1959 koos hij voor de studie van het predikambt en begon een schriftelijke cur sus gymnasium. Aanvankelijk waren alleen de avonduren voor studie beschikbaar, latei- vorderde de studie meer tijd op en volgde cand. Droogers het laatste leerjaar van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes en begon de nu afgesleten studie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Caiid. Droogers heeft dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid welke de kerke raad hem bood om zijn eerste preek waartoe hij bevoegd was, uit te spreken in de kerk van Oud-Vossemeer. Bij zijn optreden in de dienst van zondagmorgen sprak de plaatse lijke predikant G. J. Voortman hem kort toe. VERZORGING BERLIJNSE KINDEREN De bekende Pax Christi-beweging heeft de organisatie op zich genomen voor een 6- weekse vacantie a.s. zomer van een aantal kinderen uit West-Berlljn. Dit in samenwer king met de Duitse zusterorganisatie. Vorig jaar konden door deze organisatie 1300 kin deren van alle gezindten in ons land worden ondergebracht. De vakantieperiode valt dit jaar van 8 juli tot 15 augustus. Eventuele geïnteresseerden kunnen zich in verbinding stellen met Mevr. Hommel-Nuts, Patrijzenweg 3, alhier.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1