EENDRACHTBODE Voorproefje van Thoolse herindeling van gemeenten Soms hoort men „vloeken" in de Tweede Kamer fyPittige burgemeesters gevraagd" G0VERS n.v. Burgerlijke Standen 25e JAARGANG No* 16 13 MAART 1969 DERDE BLAD SPEELS DOOR EEN TWEEDE KAMERDEBAT VERHOEVEN Gebruikte wagens THOLEN OUD -VOSSEMEER SINT-ANN ALAND Speels dringt een heldere maartzon door de talrijke ramen van de regeringsgebouwen op het Binnenhof. Maar hoe dartel ook, het weet het interieur van de grote zaal, waar Mr. van Thiel (m'n pet diep af) dirigeert, niet te bereiken. Ook niet de ere-tribune, waar een voltallig college van Zeeuwse gedupeerden met spanning volgt, hoe haar door de minister van Binnenlandse Zaken overgenomen (voorstel!?) suggestie door de Tweede Kamerleden wordt ontvangen. Het Zeeuwse college ligt het bizonder na aan het hart. Het gaat tenslotte om haar ingezetenen, om haar zieltjes. Waar ze het aller beste mee voor heeft. Wat haar zoveel hoofdbrekens heeft gekost. Maar wat ze poogt op de smalle weg tot behoud te brengen. En nu gaat het er maar om of de Kamerleden die goegemeente uiteindelijk toch niet van die goede weg naar de verderfelijke brede weg van blijvende talrijke noodlijdende dorpjes en stadjes zal opschuiven. O, wat een bezorgdheid straalt er van vol spanning verhitte g.s. gezichtjes- Dat in tegenstelling tot een door burgemeesters, wet houders, raadsleden en er verder aanhangende inwoners bezette werkelijk publieke tribune. Daar straalt zorgeloosheid van het ge laat. Van d'Ee tot Hontenisse, van Borssele tot Kattendijke. Wat een contrast met die bezorgde g.s.-ers. Zijn dat nu de pittige burge meesters, de oersolide wethouders, de principieel vasthoudende raadsleden, de gemeenschap dienende ingezetenen Ze maken er een uitje van. Een herindeling Dat betekent een dagje Den Haag. Misschien zelfs het 'Groene Zoodje' Foei. Samenvoegen, samenvoegen, zo'n stel. Nog even geduld. Het is in de Tweede Kamer een boeiende democratische beleving. Niks geen samenvegen. laat staan samen voegen. Eerst praten. Eerst degelijk over wegen. Ja, oprecht gemeend nu. We waren als voorproefje van de Thoolse herindeling bij het Tweede Kamerdebat over de zaak Zuid-Beveland. Van 24 naar 4 gemeenten. Met straks (25 maart) de herindeling Zeeuws Vlaanderen als een - dank zij de KVP - nog wat pittiger kluifje. Om tenslotte (over een maand of twee, drie?) de Thoolse zaak als de grote Zeeuwse herindelingsfinale af te sluiten. Zodat gedeputeerden de Rivièra kun nen opzoeken. In alle gemoedsrust en in zwempak. Dit laatste op voordracht van de geachte afgevaardigde de heer Wiegel, vol bewon dering voor de Zeeuwse top-durf. Maar geachte lezers ,het is donderdag 6 maart 1969, 11.00 uur. Mr van Thiel „Ik open de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Aan de orde is wetsontwerp wijziging van hoofd stuk IV van de rijksbegroting voor het dienst jaar wetsontwerp wijziging wets ontwerp regelen verslag van de commis sie (wat een uithoudingsvermogen en adem halingsvolume heeft de krasse voorzitter). Aan de orde is thans het wetsontwerp Gemeentelijke herindeling van Zuid-Beve land, nummero 8828." In de 150 plaatsen tellende „Kamer" zete len 19 mannen en 2 dames om u te dienen. Vooral leden van de vaste commissie van de Tweede Kamer vcor Binnenlandse Zaken. Nou ja, beperken we ons hoofdzakelijk tot de woordvoerders, dan zien we Van Benne- kom (A.R.P.), Van Thijn (P.v.d.A.), mej. Goudsmit (D'66) - keurig mantelpakje - Wiebenga (P.S.P.), Aarden (Groep Aarden- Wiegel (V.V.D.), Van Harselaar (Groep Harmsen), Schuring (C.H.U.), mevr. Groen- smit-van der Kallen(K.V.P.), Nuljens(B.P.). Abma (S.G.P.). Daarbij - om een wit voetje te halen bij g.s. op de eretribune - een Van der Peijl (c.h. u.), een Schakel (a.r.p., hij is nog altijd burgemeester nu er neg zoveel nodig zijn en drs Westerhout (p.v.d.a.), die eertijds wel de lont heeft aangelegd, maar de spring lading aan de heer Beernink overliet. O ja, zijne excellentie ook aanwezig. Keurig minis terieel gekleed. Verzorgd. Eenzaam achter de ministeriële tafel. Tegenover zich Van Thiel, rechts- en links geflankeerd door de bijstandscommissie. In het midden een goed omheinde stenografen dierentuin. Achteloos leunt drs Westerhout tegen een paneel met gordijnen ,waar hij op de grens staat van wel en niet roken. Een eerste siga ret bereidt hem voor op een lange dag-, die uitmondt in een partij-congres. Een en twintig kamerleden tegenover 119 Zeeuwse gemeentebestuurders op de tribunes en galerijen. In de voorste rijen - de pers - slechts enkele bezette stoelen door streek- comunicisten. „Het woord is aan de heer Van Benne- kom", aldus mr van Thiel en van die tijd af steeg de bewondering - oprecht gemeend - voor de nestor in de Kamer met de minuut. Hij meet het persé de godsganselijke dag volhouden temidden van een zich vrij be wegend legioen van kamerleden, die of met elkaar overleggen, vriendelijk ruzieën, een kopje koffie gaan halen, elders een sigaartje verwerken, een paar stemmen winnen door schouderklopjes op galerijen en handdrukjes op de publieke tribune. Vriendelijk wuifend naar bekende persvertegenwoordigers. Maar mr. van Thiel, in plooi, in plooi, in plooi. Laat niemand meer iets zeggen over vijftig mille verdienen. Gegarandeerd, dat U liever een dag tien balen kunstmest wegsmijt, dan één dag een Tweede Kamervoorzittershamer vasthoudt. Maar het woord is eigenlijk al lang aan de heer van Bennekom. Een decent .Heel duidelijk. Maar wel één van de oudere garde. Wat opviel! Die oudere garde heeft nog enig ontzag .Zoals de huidige landarbeider-vader zich nog niet helemaal kan losmaken van boer-baas van weleer. Ergens nog wat mee gaand, terwijl tegengaan bedoeld is. Ook vriendelijk, ook hoffelijk ten aanzien van tegenstander. Maar de jongeren toch oprech ter, gedurfder .minder respecterend, meer on gekunsteld. Maar het woord is nu eigenlijk al veel langer aan de heer van Bennekom. Wat pa pier? Niks daarvan. Meester van Bennekom doceert zo uit de blote bol. Gefundeerd, his torisch, niet christelijk-, maar wel anti-revo lutionair historisch. Geen ogenblik aarzelend. Vergelijkend, bij de tijd, met zelfs happenings dit Zuid-Beveland qua oppervlakte ongeveer een Apeldoorn, gua bevolking ongeveer een Hengelo, maar met 13 gemeenten van minder dan 2000. Nou ja, anno 1969 is dan herindeling een- voudig onontkoombaar .Gelukkig heeft men de historie niet tekort gedaan. Anders zou den de christelijk historischen zich wellicht terugtrekken. Maar er is een Reimers- waal, de stad, weliswaar verdronken, maar herinnerend aan oude Zeeuwse glorie. Met cultuur en andere poppenkast. Wil minister Beernink niet vergeten, dat in Yerseke de oester- en mosselteelt dreigt weg te vallen. In dezelfde Oosterschelde ja, als waaruit men dat zeebanket haalde. Goed, goed Reimerswaal. De nieuwe gemeente Kapelle. Akkoord, j maar dan Kattendijke toch maar bij Goes. Anders geen juiste verdeling. Goes 50.000 in woners en Reimerswaal 17.000 inwoners, j Wat zijn de Zeeuwen toch gegaaid. Neem nu dat vcorstel Beelaerts van Blokland. Ten aanzien van het nieuwe Borsele. Met één s. hoort mevrouw Groensmit-van der Kallen, j Helaas is dat voorstel van die goedgelo- I vige inwoners reeds door de feiten achter haald. KOELKASTEN DIEPVRIEZERS Koeltechniek IieTevroaweitreat 33 - TeL 3898 Bergen op Zoom VLOEKEN En dan hoor je de eerste vloek. In die historische ruimte ,waar eens Willem de Zwijger beloofde dat er een Maurits zou komen en waar Claus of is het mr van Vol- lenhoven vcor '1 histoire se repète zorgt, zo maar een vloek van een anti-revolutionnair. Neeee, geen échte! Daarvoor zorgt mr van Thiel (opnieuw m'n pet af). Er valt geen onpuntelijk woord onder diens leiding. Maar we bedceten een „geestelijke' vloek. Om de zelfde reden, zo zegt de geachte afgevaar digde van Bennekom ,als toevoeging van Hansweert en 's-Gravenpolder bij Kapelle ongewenst wordt geacht door de bevolking, zo ongewenst is het ook - vindt de bevol king - om geheel Kattendijke bij het nieuwe Goes te voegen en niet van Wilhelminadorp te scheiden. Zie je die burgemeesters en wethouders en raadsleden op de publieke tribune? Stam mend van en wonend in orthoxe contreien verbleken ze geen seconde bij een zo dave rende vloek. Wie wel wat wit om de neus wordt, is de heer van Tijn, woprdvoerder van de Partij van de Arbeid. Zien we het goed? Zal uit gerekend die linkse bij een vloek verbleken Hij interumpeert, gretig, gulzig, met helder koppie mijnheer de voorzitter, als de geachte afgevaardigde de heer van Bennekom inder daad de wensen van de bevolking in dit de bat wil betrekken, dan moet er helemaal geen herindeling volgen. Het lijkt of de vloek da vert, maar in werkelijkheid spat ze uiteen als een storm in een glas water of om het met een zuiderbuur te zeggen als een „wind" in een fles. De geachte afgevaardigde van Bennekom vervolgt„Ik heb alle hoop dat Zeeland mede dank zij deze reconstructie nog meer zal kunnen zijn en doen dan tevoren. Ik dank u." Op de perstribune wordt achter de naam ARP een plus aangetekend. MIJMEREND Terwijl van Thijn er lang niet mijmerend uitziet, begint hij toch te mijmeren door Rit- ter Juniors Zeeuwse mijmeringen te citeren. Helaas, kwam er ook industrie. En die ont wikkeling kan op het huidig gemeentelijk niveau niet meer worden opgevangen. Er moet wat gebeuren, radicale besturing (met excuus aan dhr. Aarden). Als je het dan toch doet, doe het dan goed. Met Goes bij voorbeeld. Maak er toch een veel groter Goes van. Het gaat niet om de bevolking adv.ing.med. van een plaats, maar om die van een gehele streek. Om alle Goesse jikken. Een gemeente op gewestelijk niveau. WAT ZIJN ER 15.000? Ja Tbolenaren knoop bet even goed in de oren. Wat is nu een bevolking wat een ge meente van 15.000 inwoners? Dat betekent nog niks. Wat kunnen die aan bestuurskracht opbrengen? Twee wethouders! En het ambte lijk apparaat? Kijk naar Papendrecht, Krim pen aan de IJssel of Borne. Een totaal van 53 ambtenaren waarvan 8 hoofdambtenaren in Papendrecht In Borne 58 ambtenaren, waarvan 6 specialisten. In Krimpen 51 met 5 specialisten. Denkt men nu werkelijk, mijn heer de voorzitter, geachte minister, met een zo onvoldoende specialisatie tegenspel te kun nen leveren? Ik betwijfel dat ten zeerste. Tij dens de hearing over het havenschap Vlis- slngen was Borsele bevreesd buitenspel te worden gezet. Een doorslaggevend bewijs dat er een gewestelijke gemeente tot stand moet komen. Omdat ook eenheid in het bestuur gewenst is. De bevolkingsbelangen zijn dan ook meer gediend met een radicaler Ingreep dan het voorstel aangeeft. Zo was mr van Thijn aan bod. ONBEVREDIGENDE PROCEDURE Het keurig mantelpakje, mevrouw Goud smit (D'66) is aan het woord. Een onbevre digende procedure bi] deze herindeling en dan nog het verwijt aan 14 ijverige Zeeuwse gemeenten, dat ze te laat reageren. Foei. De gemeentebesturen worden toch eigenlijk bui tenspel gezet. Ze worden ondergeschikt aan ETI standpunten en ministeriele verzeke ringen. De voorbereidende studie van een gewestelijk bestuur dient ter kennis van de gemeenten te worden gebracht, betoogde D'66. En als er dan door aktiviteiten onder de bevolking een enquête wordt gehouden, worden ze uitgerangeerd .De bevolking dient er eerder en degelijker van in kennis te komen, wanneer een herindeling wordt voorbereid. Terwijl deze eerste spreekster enerzijds de gewestelijke gedachte, die er lag in het amendement Van Thijn wel kon bekoren vond ze dat amendement toch onvoldoen de wetenschappelijk om er steun aan te ge ven. Is het eigenlijk niet buiten de orde van het wetsontwerp? Wel wilde D 66 steun verlenen aan het amendement Van Bennekom om Kattendijke geheel bij Goes te voegen Op de tribune kreeg mej. Goudsmit extra aandacht, voorzover er nog een intenser luisteren van Zeeuwse zijde mogelijk was. Uiteraard heeft het toch zijn aparte beko ring in die omgeving te horen, dat de dames niet van achterstaan, zij het dat het wat koel-zakelijk optreden van mej. Goudsmit elk maarts-idealisme onderdrukte. Bij de schrijvende pers kwam er weer een plusje achter D'66: vóór het wetsont werp. MOTIEVEN IN DE LUCHT Aan de noodzaak van een herindeling op Zuid Beveland bestond ook bij de PSPer Wiebenga geen twijfel. Het is daar een bi zonder mooi land, knikte hij naar de Zeeuw se tribune. Een leefbaarheid wordt aan getast door economische ontwikkeling. De vraag is of men er blij mee moet zijn. Ze ker niet met een industriële lintbebouwing langs de Westerschelde. Overigens bracht deze spreker ook de eerlijke benadering, dat gedeputeerden van Zeeland er eigen lijk niet best afkomen met hun motieven tot herindeling, waarvan er nog te veel in de lucht hangen. Hij achtte bovendien een eerdere start van het Reimerswaalplan mo gelijk en wellicht ook gewenst (eerder dan 1978 of 1980) De PSP woordvoerder steun de het amendement Van Thijn voor een groter Goes dan het ministerieel voorstel aangeeft. Radicaal van Aarden zal het wetsontwerp steunen. Hij was vrij snel klaar met zijn betoog .waarbij hij vond ,dat het amende ment Van Thijn te weinig rekening hield met de essentie van de plaatselijke bestu ren. PITTIGE BURGEMEESTER Een evenals Van Thijn pittige WDer Wiegel herinnerde er aan, hoe de Kamer in 1961 Schouwen behandelde, in 1963 Wal cheren, thans Zuid Beveland ,eind van de maand Zeeuws Vlaanderen en hoe staat het met de Memorie van Antwoord over Tholen? Wat Zeeuws Vlaanderen betreft schijnt er een heter vuur te branden, dan bij Zuid-Beveland is te voelen. Er is bijna geen aangenomen werk zo vond dhr. Wiegel dan een wetsontwerp behandelen en verdedi gen ,dat over samenvoeging van gemeenten gaat. Hij complimenteerde het Zeeuws pro vinciaal bestuur vanwege haar herindelings voortvarendheid .Hij wilde wel waarschu wen tegen het gevaar dat de toewijzing van woningen mogelijk naar de grootste kern vloeit en verzocht de kleinere kernen niet te laten verschralen. Daarom zou hij per soonlijk ook het amendement Van Thijn niet steunen, al dachten sommige leden van zijn fractie daar anders over. Houdt Bor sele maar in ere en zorg ,dat er een pittige burgemeester komt ,vond de heer Wiegel. Op dat ogenblik zagen we zich zo'n 120 jaar schouders op de „Zeeuwse" publieke tribune rechten. Over pittige kandidaten gesproken. Alleen op de - ja dat is maar een denkbeeldige - eretribune zakten de schouders van g.s. leden wat dieper. Die zitten straks met zoveel pittige kandidaten voor slechts één pittige burgemeester. We voelden er tegelijkertijd de waarschu wing in aan onze Thoolse burgervaders. Laten ze zich vooral in de laatste fase van hun gemeentelijke zelfstandigheid, in de eind sprint uitermate pittig betonen. De minis ter was het later volkomen eens met de heer Wiegelpittige nieuwe burgemeesters! Waarvoor dat nu persé nodig is na een door herindeling zoveel verbeterde bestuurskracht is ons een raadsel. Dat kan dan desnoods een „zak" van een burgervader zijn. De be stuurskracht is immers groot bij de nieuwe raad? Maar ja, de heer Wiegel hoopt het en de minister wil het ook. Je zal schrikken van de pittigheid van die straks over een heringedeelde gemeente stormt. Tenslotte drukte dhr. Wiegel toekomstige burgemeesters van heringedeelde gemeenten op het hart de leefbaarheid niet te veron achtzamen. want alleen met fabrieksschoor stenen leef je ook niet voor de lol. Overigens was de heer Wiegel niet de enige die pleitte voor een pittige burgemeester. Mevrouw Groensmit-van der Kallen houdt evenmin van slome gemeentelijke hoofdmannen. Maar zij was nog niet aan het woord. Eerst kwam de heer Van Harselaar van de Groep Harmsen. Ja. ieder krijgt, het volle democratische pond. „Men kan alleen maar hopen op verbetering door herindeling, ze ker is het niet", vond de robuuste Kamerver tegenwoordiger der gescheiden boeren. Ik verwacht, dat de kleine kernen hele maal geen invlced meer zullen uitoefenen in het grotere bestuur en daarmee wordt de democratie afgebroken, vond Harmsens. spreekbuis. Het is een gedwongen samen gaan en het resultaat navenant. Bij herinde ling van gemeenten is het een plicht om zoveel mogelijk aan de wensen van de be volking tegemoet te komen, dat is geen gunst maar een recht. Zonder interuptie hoorde je de publieke tribune ais het ware instem mend knikken. Maar of de parlementariër werkelijk de "bevolking zal volgen? Op de perstribune werd het in elk geval weer een plusje voor Beernink. met GARANTIE en KEURING Div. VW 1200 - 1300 '63 - '67 Div. VW 1600- 1600 TL '63 -'68 VW Bestelwagen en Kombi Div. VW Kleinbussen Ook voor kampeerdoeleinden SIMCA 1501 GLS '67 FIAT 1100 '66 FIAT 1500 Comfort '66 FORD 12 M Kombi '66 DAF 750 LE '65 Diverse 'Doe het zeivers' Inruil Financiering Wouwseweg 120 BERGEN OP ZOOM TeL 01640-3355 OOK ZATERDAGS GEOPEND adv.lng.med. MAXIMUM AAN VERANDERING NA MINIMUM AAN INSPRAAK De CHUer dr H. A. Schuring had een uit stekende opbouw van zijn betoog, al leek het zo nu en dan zij het op geen „vloek", dan toch op „een lelijk woord". Een goede zaak verdient met goede middelen te wor den gediend vond de heer Schuring en de heer van der Peijl knikte instemmend. Maar van het meedenken en meewerken van de bevolking (van de gemeentebesturen) is maar weinig terecht gekomen. Er komt eerst een voorstel van g.s. voor 7 gemeenten, wat de betroken gemeenten met enige kritiek aan vaardbaar achten, waarna er dan plotseling een voorstel van provinciale zijde voor 4 ge meenten uit de lucht komt vallen. De ge meenten zijn tijdens de eerste twee ronden ook meteen buitenspel gezet. Het eerste wer kelijk gehoor dat ze kregen was via de hea ring van de vaste Kamercommissie. Bij deze herindeling komt een maximum aan grens- wijzizingen door een minimum aan inspraak tot stand. Ik heb zelden zulke goede bedoe lingen tot stand zien komen, vond de CHU woordvoerder. De economie wordt boven de bevolking geplaatst. Is Reimerswaal in feite niet alleen maar nodig, wanneer het Reimerswaalplan doorgaat? In Zuid-Beveland leeft het gevoel, dat er „over en -zonder ens" wordt beslist. Een planning naar de 21ste eeuw, begeleid door het paternalisme u:t de 19e eeuw. Zelden Is zoveel visie gepaard gegaan aan zo weinig menselijk begrip, zo borduurde dr Schuring nog even verder op de procedure-kritiek. Maar tenslotte (en vandaar dat we het hier boven toch over een lelijk woord hadden) Niets is erger dan dat er niets zou doorgaan indien de herindelinq zou worden uitgesteld. Ik heb niet direct vertrouwen in het gekozen bestuurlijk model. Gezien echter de schade, die door uitstel over vertraging van de her indeling zou ontstaan..." Op de perstribune werd een plus genoteerd. ONZEKERHEDEN en vele zag ook de op deze morgen twee de dame in het Parlement, mevr. Groensmit- van der Kalle van de KVP. Een partij, die zich vrij rustig heeft gehouden bij de herin delingen tot dusver van de protestantse Zeeuwse gedeelten Schouwen en Walcheren maar de oren meer spitst naarmate gebieden aan de orde komen, waarin geen onbelang rijk deel katholieke broeders wonen. Spreek ster vond het dan ook maar bedenkelijk, wanneer de minister een motief aanvoert tot herindeling als het Reimerswaalplan, terwijl juist dat nog zoveel onzekerheden inhoudt. En daardoor staan in feite ook de herinde lingen op losse schroeven. Ze toonde zich bezorgd over dit soort initiatieven en over de geringe inspraak van de bevolking. Uit eindelijk werd het toch een plusje achter de KVP. VECHTEN VOOR BURGERRECHT Veel te weinig inspraak van de bevol king lag ook zwaar op de maag van de Boeren Partij spreker Nuijens. De gemeen ten worden voor een goed gevoerd beleid gestraft met de beslising te moeten verdwij nen vond de duidelijk hoorbare Nuijens. Is het financieel en economisch wel zo noodza kelijk om te vergroten als de minister voor geeft? Het is met de belangenbehartiging van de bevolking in deze zaken droevig ge steld. En de afstand bestuurde en bestuur der wórdt al maar groter, al maar moeilijker Hef dan maar alle gemeenten op en laat de provincie maar besturen, Heeft de bevolking om een herindeling gevraagd? Het ontbreekt bovendien aan eerbied voor wat historisch groeide. Met werd dit maal een min op de perstribune. De heer Nuijens kreeg vla de laatste spre ker, ds Abma van de SGP, groot gelijk. Hij zag bovendien nog niet zo'n sterke be- stuurkracht te voorschijn komen uit de her indelingen. De bekwaamheid van de raads leden is niet af te meten naar het aantal inwoners. De bezwaren van de bevolking krijgen niet het gewenste accent. En dan komt men met een voorstel, hetgeen dan het meest wenselijk is van het niet gewenste. Men werpt met herindelingen de godsdiens ten op een hoop. Wanneer de s.g.p. bij dit voorstel afweegt wat individueel en collec tief wenselijk is, dan besluit ze tegen het wetsontwerp te zullen stemmen zei de predi kant, die ook de gehele dag op z'n beurt had moeten wachten. DE MINISTER AAN HET WOORD „Ik schors de vergadering tot half zes" zei een ogenschijnlijk nog onvermoeide Kamer voorzitter, waarna de tribune snel leeg stroomde. voor een verrukkelijk beentje strekken en een versterking in de grote kof fiekamer. En dan komt half zes minister Beernink aan het woord. De gehele dag meegeluisterd nu en dan een aantekening gemaakt, thans gereed om de sprekers te beantwoorden, de kritiek te ontzenuwen, het „voor" te ac centueren. Geen Zeeuw is nog huiswaarts getogen, al kwam er tussen door medede ling, dat stemming eerst dinsdag 11 maart zou plaatsvinden. Maar nu wordt tot het einde volhardt. Een rustige minister Beernink. de neuzen al geteld, Met het te weinig van een PvdA en een teveel van BP en SGP prachtig in de gelegenheid de gulden middenweg van zijn voorstel bewandelen. Een minister, ook die van zijn, althans van deze zaken, op de hoogte ls. En daarom niet behoeft te aar zelen als het om feitenmateriaal gaat. Het Reimerswaalplan is geen achterhaalde zaak, zo verklaarde hij als antwoord op enkele aanmerkingen van de sprekers in voorgaande uren. Het is zelfs goed dat da gemeenten tevoren vertrouwd raken met „grote" zaken, die te komen staan, al is het dan niet voor 1980. Nieuw Reimerswaal gaat een grote toe komst tegemoet, zo troostte hij de Yerseke- naren op de tribune via het hoofd van voor zitter Van Thiel. Zijne excelentie voelde zo hier en daar nog wel wat voor het argu ment Van Thijn maar wat die afgevaar digde had opgemerkt over bestuurskracht met enkele gemeentelijke voorbeelden, kon ook heel anders zei de minister. Neem Zoeter- meer, thans ook nog met een 15.000 zielen, maar met reeds 105 ambtenaren, wat des noods ook in Borsele kan. Daar hoeft het evenmin op twee wethouders te blijven (Tholen kan de oren opnieuw spitsen!). We krljqen in Goes een sterk genuanceerde be volking vond de heer Beernink met volop armslag, met ruim voldoende taken en hoge eisen voor een (eventuele - red.) nieuwe burgemeester. Veel kunnen de gemeentebe stuurders straks doen voor een gewenste in spraak door de bevolking. Hij kon enkele be zwaren billijken, dat tot dusver niet atijd voldoende voorlichting aan de bevolkmg was gegeven met betrekking tot herindelin gen. Hij zal hiertoe aandacht vragen bij gedeputeerden. Voor ons hoeft het niet meer. Zee land is eventjes uitgedokterd wat de her indeling betreft. Op de perstribuie en op de pubb'eke tribune was de zaak bekeken De vier gemeenten waren reeds een feit. als moest dan dinsdag nog officieel wor den gestemd. Op de „eretribune" werd gelachen. Dat kon er na zo'n dag van spanning wel af. De gedeputeerden wa ren blij, dat niet met hun Zeeuwse broe ders en zusters was gesold, maar dat alle recht was gedaan aan de democratische inspraak. Goed voorbeeld, doet goed vol gen, moeten gedeputeerde staten zich zelf bij het ontruimen van de eretribune wel hebben verzekerd. Of het college per vliegtuig is teruggekeerd, is onbekend. Ze waren in het luchtledigee verdwenen. Misschien hebben we ons dan toch die hele eretribune maar ingebeeld op deze zonnige dinsdag 6 maart 1969. Pittige burgemeesters, realistische wethouders en principiële raadsleden trokken hun jas aan. De magen knorden. Van heimwee naar wat teloor ging, van voldoening over een zo democratische behandeling van hun begrafenis, uiteraard ook van de honger, nu een friteslucht boven de residentie opsteeg. Drs Westerhout stak nu het siga retje op in de bijna ontruimde Kamer zelf Van der Peijl wuifde de laatste Zeeuw uit de tribune weg. Van Bennekom zette de bril wat steviger op. De minister was als eerste voorgegaan. Mr. van Thiel verhief zich na die lange dag van zijn zetel. Voor de laatste maal m'n pet af voor die meneer. Aan geen enkel democratisch gevoel was te kort gedaan. Een boeiend spcL Maar nu knorde ook de maag van Van Thiel. Be grijpelijk. Even als bij ons, die de lezers dit speelse parlementje wilde voorschote len als het thoolse voorproefje van de komende herindeling. Wanneer? Binnen een maand of drie? Mogelijk! BURGELIJKE STAND OVER DE MAAND FEBRUARI 1969 GEBOREN Paulina Adriana, dochter van: Reijerse, Jacob Ph. en van: Pollie, Dirkje: Cornells, zcon van: van de Velde, David en van van der Werf, Jozina N.; Alexander, zoon van: Daelemans, Adam en van: Bosters, Adriana. HUWELIJK H. den Haan, Jan W„ oud 20 jaar en: van Stee, Gebina A., oud 19 jaar. OVERLEDEN Overbeeke, Pieter, oud 47 jaar, echtgenoot van: Verstraate, Maatje A.; Nelisse, Benjamin S., oud 87 jaar, gehuwd geweest met: Schot, Marina.; Blindenbach, Leonard A„ oud 92 jaar, gehuwd geweest met: Bolle, Wilhel- mina P.; Heijboer, Lodewijk J„ oud 78 jaar, echtgenoot van: Moeliker, Johanna H.; Schot, Apolonia M., oud 74 jaar, echtgenote van: van der Stel, Jan.; Schot Johannes C., oud 16 jaar. INGEKOMEN Reijerse, Jacob P. van Roermond naar Ten Ankerweg 36; Plouvier, Maria E. C. A. van Breda naar Ten Ankerweg 92; den Haan, Jan W. van Sint-Maartensdijk naar Kerk straat 8. VERTROKKEN Weijts, Hendrikus J. C. en echtgenote van Bosstraat 5 naar Bergen op Zoom; Quist, Hendrina van Ten Ankerwen 80 naar Krab- bendijke; Walhout. Marinus van M. van Gel- restraat 8 naar Duitsland; Goedegebuure, Willem v Grindweg 64 naar Delfzijl; Garms, Friderich H .J. en gezin van Pr. Christina- straat 13 naar Bergen op Zoom; van der Walt, Theodorus en gezin van M. van Gel- restr. 18 naar Woensdrecht; van Es, Chris- tiaan D. en gezin van M. van Gelrestraat 18 naar Woensdrecht. Geboren 3 feb. Minheere, Maria Catharina; dr van Minheere, Jacob Adriaan en van Oppelaar, Margje 4 feb. te Bergen op Zoom, Hoek, Gerrit Euft; zn van Heek, Leendert Jan en van Kaashoek, Margaretha Pieternella 17 feb. Lindhout, Willemina; dr van Llnd- hout, Dingenus en van Troost, Jacomina Grietje Overleden 7 feb Versluijs, Johannes Jan, 67 jr, echt genoot van Sijbrandij, Margaretha Jacomina Tetje, burgemeester van Oud-Vossemeer. 26 feb. Vaders. Daniël Hendrik, 79 jr. echt genoot van de Keizer, Kornelia, eerder ge huwd geweest met van de Sande, Maljerina Ingekomen Bekker, Antonie L met echtgenote van Voorburg Theunisse, Adriana J., echtgenote van M. Jeroense, van St.-Annaland Vertrokken Klippel. Theunis A. P. met echtgenote en 1. kind naar N.'euwvliet Lindhout, Johannis met echtgenote en 3 kinderen naar St. Maartensdijk de Jong, Betta A., wede van M. J. van der Zande, naar Kruiningen Verhuisd in de gemeente Vis, Petrus A. met echtgenote en 1 kind van Mareweg 2 naar Veerstraat 29 Vos, Simon M. met echtgenote van Ring 32 naar Ring 31 Tholenaar, Cornells C J. met echtgenote en 2 kinderen van Kalisbuurt 98 naar Kalis- buurt 100 Burgelijke stand over de maand februari 1969. GEBOORTEN Pietje Johanna, dochter van de Jongh, Ge rard H. en van Moerland, Cornelia E.; Cor nelia Jacoba Maria dochter van Vroegop, Pieter A. en van Ista, Marina W.; Leendert Marinus Jacob zoon van van der Klooster, Cornelis en van Heijboer, Elizabeth. HUWELIJKEN Jeroense, Marinus, oud 18 jaar en Theu nisse, Adriana Janna oud 17 jaar, adres Onder de Molen 13. Oud Vossemeer; van Beveren. Albert Stoffel, oud 18 jaar en Rijn berg, Willemina Adriana, oud 17 jaar, adres Molendijk 37. OVERLEDEN Verburg, Pieter, oud 82 jaar, gehuwd ge weest met de Fouw, Janna; Otte, Leendert, oud 86 jaar, gehuwd geweest met Jumelet, Christina E. te Bergen op Zoom; Slager, Johannis, oud 78 jaar, gehuwd geweest met Vroegop, Dingena; Everaers, Adriaan Karei, oud 38 jaar ongehuwd; Westdorp, Neeltje, oud 93 jaar, gehuwd geweest met Hendrikse, Martinus. INGEKOMEN: Giljam, Marinus van Vlissingen naar Weststraat 25 c. VERTROKKEN: Jochems, Johannes A„ van Hoenderweg 113, naar Bergen op Zoom; Theunisse ev Jeroense van Ooststraat 29, naar Oud-Vosse meer; Goedegebuure, Leendert, van West straat 13, naar Domburg; Gils, Janny, van Zuidstraat 25, naar Den Helder; Theunisse, Johannes met gezin, van Bierensstraat 39, naar Dordrecht. VERHUIZINGEN BINNEN DE GEMEENTE Van Vossen, Cornelis met gezin, van Tuin straat 46, naar Schoolstraat 30; Scherpenisse, Cornelis A. met gezin, van Molendijk 27 naar Hoenderweg 56: Goedegebuure, Witte, van Molendijk 12, naar Molendijk 16; Ridderhof, Pieter met gezin van Ooststraat 2, naar Su- zanaaweg 44,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9