Ir. J. D. Dorst benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Plaatselijk nieuws Door liefde gedreven tot gebed" Geboren te Sint-Annaland Afscheid ds. P. Kolijn van Scherpenisse KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Stemmen van lezers THOLEN SINT-ANNALAND waarop de schepen in en uit het water ko men. Deze wagen kost echter 8.000, Aan de gemeente is een brief gestuurd hoe het er nu mee staat, maar men heeft nog niets gehoord. Ook moeten er dit jaar verbeteringen aan de Buutengaets komen, terwijl het clubschip ook onderhoud nodig heeft. Om uiteindelijk van de grond te zijn, moet er nog heel wat gebeuren, aldus de heer Kooijman. VIJFDUIZEND BRIEVEN Via het secretariaat van de heren Priem en Hengstmengel uit Sint-Maartensdijk, zijn er in het afgelopen verenigingsjaar vijfdui zend brieven de deur uitgegaan. Voor hun vele werk werd hen hulde gebracht. De heer P. W. Priem ontving een scheeps-barometer, terwijl de heer Hengstmengel voor zijn ge waardeerde bijdragen eveneens een attentie kreeg. De aanloopperiode van de nieuwe beheer der van de Buutengaets, de heer C.Vollmüller is nu achter de rug. Begin 1968 nam hij het beheer van de restauratie op zich. De heer Kooijman deed een beroep op de leden het culturele aspect niet te vergeten en het club schip regelmatig te bezoeken, omdat het trot se bezit en de familie Vollmüller de steun van de leden nodia hebben. Ook bootsman Joh. den Engelsman werd dank gebracht voor zijn vele werk. Zijn da. gelijkse aanwezigheid op de haven is onmis baar geworden. Hij weet met de nodige tact in vele gevallen zijn autoriteit eer aan te doen. Niet altijd een gemakkelijke taak. zeker niet als parkeerwachter, aldus de voorzitter van de watersportvereniging in zijn openings woord. ANDERE BANKIER Uit het financieel verslag van de heer P. W. Priem bleek dat de vereniging een batig saldo heeft van 5100,Dit was alleen mogelijk, aldus de penningmeester, dankzij de belangenloze medewerking van de leden. Er is echter nog een behoorlijke schuld bij de bank en ook de Buutengaets moet een volledig onderhoud hebben. Het batig saldo is dus hard nodig. De vereniging heeft van bankier gewisseld omdat bij de Raiffeisenbank voor een lening elk üd garant moest staan. Wij zijn blij dat het zittende bestuur dit heeft willen doen, maar bij nieuwe bestuursleden kan dit moei lijkheden geven. Niet iedereen wil voor 40.000,garant staan, aldus de heer Priem Dit is begrijpelijk een te zware belasting. Bij de Nederlandse' Crediet heeft men nu een hypothecaire lening gekregen van maxi mum 50.000, De kascommissie was blij met 'net batig saldo en had geen fouten gevonden. Wel stelde ir. I. W. Nortier voor, de begroting door een financieel expert te laten onder zoeken vanwege het hoge bedrag, 60.000,- Het bestuur zegde dit toe. Eén van de leden is accountant, zodat dit misschien goedkoop kan gebeuren. KLACHTEN In zijn jaarverslag zei de heer Priem dat waterleiding, elektriciteit, toiletten en dou- ches in beperkte mate aanwezig zijn. Als een particulier echter recreatieve zaken be- I gint, stelt de gemeente eisen. Het zou van- i zelfsprekend moeten zijn dat de stichtster van de jachthaven (gemeente Sint-Annaland die J eisen aan zichzelf stelt. Geef ons een jacht- j haven met voorzieningen, aldus de heer Priem. Zonder die voorzieningen is de jacht- haven toch niet compleet Van de leden waren een aantal klachten j binnen gekomen over rommel op de steigers hard spelende radio's en lawaai in de late avond en vroege morgen. De heer Kooijman deed een beroep op de leden met elkaar rekening te houden en geen romml te maken. Loos geen olie in de haven en ruim de water slang op als die gebruikt is. GEEN WRAKHOUT Voor dit seizoen is het weer nodig een wachtlijst in te stellen vanwege de grote belangstelling voor een plaats in de jacht haven. In het vorig seizoen ontving men 3527,80 van mensen die met hun schip aan het passantensteiger afmeerden. Bootsman treft buitengewoon, zei de voorzitter Kooij man hierover. Hij wilde nu van de leden een duidelijke uitspraak wat er moet gebeuren met auto's die toch blijven staan. HEK BLIJFT DICHT Om met hun wagen bij de jachthaven te komen zouden ze als het ware een moord be gaan. Er is geen kruid tegen gewassen. Denk aan ongelukken of brand, dan moet de ge hele weg vrij zijn. In Willemstad moet je altijd zo ver lopen om bij de jachthaven te komen. Dat eindje van het parkeerterrein naar de jachthaven is goed voor de lijn. Dat waren enkele uitspraken bij de soms heftige discussies. De heer Priem herhaalde nog eens dat het parkeren tot nu toe een hele moeilijke zaak is geweest. Hij had zelfs nog met een ketting het hek afgesloten, maar de ketting werd ge woon doorgezaagd. Zo kan het niet blijven. Tenslotte kwamen er zes punten naar vo ren waarover gestemd werd. Van vijftien minuten voor laden en lossen en dan auto terug naar parkeerterrein; tot hek dicht en helemaal geen auto's doorlaten; twee wagentjes aanschaffen vcor het vervoer van bagage naar de schepen. LANGDURIGE STEMMING Dit laatste werd na een langdurige stem ming met meerderheid aangenomen. Het hek blijft dus voor alle auto's dicht. Het besluit werd pas overigens pas na j diverse stemmingen genomen. De wagentjes moeten wel naar het hek te ruggebracht worden zei de heer De Waal uit Tholen nog. Hij legde zich ook sportief bij het besluit van de meerderheid neer. Te voren had hij er echter bezwaar tegen ge maakt. Met kleine kinderen in de regen het eind van het parkeerterrein naar de jacht haven lopen is niet te doen, zei hij. Je moet cok rekening houden met de mensen die hun boot helemaal aan het achterste steiger heb ben liggen. OVERWINTEREN Bij de rondvraag werd er nog geïnfor meerd naar de mogelijkheid de schepen in de jachthaven te laten overwinteren. Voor zitter Kooijman beantwoordde deze vraag be vestigend. De vereniging moet wel de namen van de schepen en eigenaars opgeven, bij de gemeente. Voor toezicht vraagt de water sportvereniging een vergoeding. De schepen liggen echter voor eigen risico, ook bi) storm. Tenslotte werd er nog een vraag gesteld over het uitbaggeren van de haven. De laat ste keer is dit vrij ruw gebeurd, aldus de heer Kooijman. Als men nu dikwijls vast komt te zitten, zullen we de gemeente weer vragen de haven uit te baggeren. De heer van Gils uit Breda vertoonde hierna nog een film over de sluizen bij Zandvliet. adv.ing.med. eenzelviging en listige veruitwendiging. Op het uur van scheiden waarschuwde ook Pau- lus: Zo dan broeders, staat vast en houdt de inzettingen, die u geleerd zijn. hetzij door ons woord, hetzij door onze zendbrief en onze Heere Jezus Christus zelf en onze God en Vader, die ons heeft liefgehad, vertrooste uwe harten en versterke u in alle goed woord en werk. Dat geve u God en ons in Zijn genade. Amen'. Aansluitend hierop werd gezongen ps. 119:84. In enkele toespraken kwamen na de schei- dende predikant nog aan het woord Ds Mul der van Poortvliet namens de hervormde Ring Tholen en Sint-Philipsland, de heer P. l Droogers uit Tholen namens het Breed Moderamen van de Classis Zierikzee, de nieuwe consulent van Scherpenisse Ds J. M. de Raad. president-kerkvoogd Dijke en de scriba van de kerkeraad ouderling Verkerke. die verzocht staande té zingen Ps. 121 4. De sprekers releveerden in het kort het ambtelijk werk, dat Ds Kolijn ter plaatse of in breder verband had verricht. In een laat ste woord verklaarde Ds Kolijn dankbaar te zijn. dat het niet al te menselijk werd in de toespraken, aangezien toch met veel gebrek en schuld is gewerkt om zich op de borst te slaan. Wie roemt, roeme in den Heere'. De slotzang was ps. 90 9. II Na een ongeveer vier en een half jarig verblijf in de kleinste gemeente van onze streek, heeft de hervormd predikant Ds P. Kolijn zondagmiddag 2 maart afscheid genomen wegens vertrek naar Kootwijkerbroek. Een predikant die gedurende deze jaren nogal wat persoonlijke tegenslagen had door ziekte (overspanning), maar daarnaast en daarbij toch menige streekaktiviteit ontwikkelde of hielp opbouwen. Zo fungeerde hij als voorzitter van de christelijke mavo-stichting, die tijdens zijn periode van de grond is gekomen tot een inmiddels bloeiende school in Tholen, nam hij verder het voorzitterschap over van de Stichting Prot. Bejaardenzorg op Tholen na het vertrek van Ds Van Dijk uit Poortvliet tot Ds J. M. de Raad de leiding kreeg en tenslotte was hij ook algemeen bestuurder van de Prot. Zieken huisstichting, later van 'Lievensberg'. Dit nog afgezien van plaat selijke functies in kleuterschoolbestuur en zo meer. Mogelijk betekende het hierdoor voor hem een extra teleurstel ling, dat bij zijn afscheid het dagelijks bestuur van de plaatselijke overheid niet aanwezig was, waarop hij dan ook enige kritiek liet horen, vooral ook omdat het niet de eerste maal was. Ir. J. D. Dorst, Provinciaal Voedselcom- missaris vcor Zeeland en Gewestelijk Direc teur van de STULM (Stichting tot Uitvoe ring van Landbouwmaatregelen), is tijdens een feestelijke bijeenkomst op vrijdag 28 fe bruari in 'De Korenbeurs' te Goes ter gele genheid van het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De daarbij behorende versierselen werden hem uitge reikt door de secretaris-generaal van het mi nisterie van landbouw en visserij, Dr. J. H. Patijn, die in een korte toespraak zei het 'een welhaast ondoenlijke taak te vinden om zelfs maar een summier overzicht te geven van Ir. Dorst's werkzaamheden en bemoei ingen, rond veertig jaar gewijd aan de belan gen van hen, die op het brede terrein van de landbouw hun bestaan vinden, hetzij indirect hiervan afhankelijk zijn'. Ir. Dorst zal de functies van PVC-Zeeland en van Geweste lijk Directeur van de STULM waarnemen tot in de vacature is voorzien. Jan Dingenus Dorst, op 29 februari 1904 geboren te Sint-Annaland, werd na het inge nieursdiploma aan de Landbouwhogeschool te Wageningen te hebben behaald, in 1928 benoemd tot assistent-secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Na drie jaar werkzaam te zijn geweest als leraar aan de Rijkslandbouwwinterscholen te Leeuwar den en Drachten, keerde hij in 1932 terug naar Zeeland en werd benoemd tot secreta ris-penningmeester van de Z.L.M. In dat zelfde jaar werd hij eveneens secretaris van de Stichting Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. (Nederlandse Algemene Keurings dienst voor Zaaizaad en Pootgoed van Land bouwgewassen)alsmede o.m. secretaris van de Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland. In de periode van 1932 tot 1939 oefende Ir. Dorst behalve de reeds ge noemde tal van belangrijke functies uit bij landbouworganisaties en bij de uitvoe ring van maatregelen in het belang van de instandhouding van landbouwbedrijven. Hij was voorts nog (1934) secretaris van de Stichting Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland. In 1939 werd Ir. Dorst benoemd tot Pro vinciaal Voedselcommissaris (PVC) voor Zeeland. Na een aantal jaren als gijzelaar te zijn vastgehouden, werd hij na de Tweede Wereldoorlog in 1947 benoemd tot di recteur van de N.A.K.-Zeeland. Van 1945 tot 1951 was hij o.a. ook secretaris van de Stichting van de Landbouw in Zeeland. Ir. Dorst is voorts tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd lid geweest van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, voorzitter-lid van het Be stuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, lid van de Centrale Cultuurtechnische Com missie (C.C..C.), plaatsvervangend voorzit ter van de Stichting Beheer Landbouwgron den, secretaris van de Stichting Proefboer- derijen in Zeeland, lid van de Raad van Kwekersrecht, afdeling Landbouw en lid van het bestuur Zeeuws Tijdschrift. Ir. Dorst, reeds eerder onderscheiden als officier in de Orde van Oranje-Nassau, werd bij zijn afscheid in 1947 als secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij tot ere-lid van de Z.L.M. benoemd. 'Ik had gaarne als eerste het college van burgemeester en wethouders toegesproken op dit afscheid in de erkenning van de burger lijke overheid als dienaresse Gods', zo begon Ds P. Kolijn zijn naar hij opmerkte 'zoals te doen gebruikelijke afscheidswoorden'. 'Maar het college heeft gemeend te kunnen volstaan met de aanwezigheid van een lid van de ge meenteraad (de heer L. A. Polderman red.) Joh. den Engelsman krijgt hiervan tien pro- wiens aanwezigheid ik als persoon zeer cent voor het vele werk dat hij daaraan waardeer, maar de absentie van het gehele volgt: '...en onze Heere Jezus Christus zelf. en onze God en Vader, die ons heeft liefge had en gegeven heeft een eeuwige vertroos ting en goede hoop in genade, vertrooste uwe harten, en versterke u in alle goed woord en werk'. Hem zij alle lof en aanbid ding. heeft. Over het tekort aan boxen zei de heer Schoonenberg uit Rotterdam; we zijn geen stalling voor wrakhout. In het vorig seizoen waren er boxen waarin boten lagen te rot ten. Je zag er nooit iemand bij. Laat dat wrakhout verwijderen aldus de heer Schoo nenberg. Het bestuur deed die toezegging. Het entreegeld voor de watersportvereni ging handhaafde men op 100,De con tributie blijft 65,en 2,50 vcor echtge note, 1,00 voor het eerste en 0.50 voor het tweede kind. VERKIEZINGEN De heer J. van Kuilenburg uit Sint-Anna land, mede oprichter van de watersportver eniging, bedankte als bestuurslid omdat hij meende dat zijn zakelijke belangen op water- sportgebied niet meer te verenigen waren met zijn bestuursfunctie. Het bestuur be treurde dit afscheid maar was wel blij dat de heer van Kuilenburg bereid was zijn goede adviezen aan de vereniging te blijven geven. Als dank voor zijn vele werk kreeg hij een enveloppe met inhoud. Oud-streekbewoner ir. I.W.Nortier neemt de plaats van de heer van Kuilenburg in. De heer P. W. Priem werd als secretaris herkozen. In de plaats van de aftredende leden van de kascommissie, de heren I. W. Nortier en h. L. Goosen uit Breda, werden de heren F. Heystraten uit Den Haag en A. Kwaker- naat uit Breda gekozen. PARKEERPROBLEEM Over het parkeerprobleem werd langdurig en vrij pittig gesproken. Voor de smalle toe gangsweg naar de jachthaven geldt een par keerverbod, aangezien er op het grote par keerterrein op de haven voldoende plaats is. De weg van het clubschip de Buutengaets tot aan het einde van de dijk, is in beheer bij de watersportvereniging. Bij het club schip is daarom een hek geplaatst. De 'weg is echter te smal om er auto's te parkeren terwijl er dan ook nog auto's langs kunnen rijden. Het bestuur en de bootsman hebben geregeld auto's weg moeten sturen doordat zij langer bleven staan dan nodig was voor laden en lossen. Daarbij waren er nog al eens moeilijkheden. Ook vcor het bestuur en de bootsman was het geen prettig werk. De bootsman heeft zelfs nog een soort proces verbaal op de auto's geplakt, met een stem pel van de gemeente op het papier. De mede werking van de gemeente is wat dit be b en w college valt toch wel moeilijk te bil lijken. Het is trouwens niet de eerste beleids benadering, waarop we kritiek hebben. Ik hoop wel dat het de laatste is', aldus Ds Kolijn vanwege de absentie van het dage lijks bestuur der gemeente. Hij richtte zich vervolgens tot de afge vaardigde van het Classicale Moderamen, die hij wijsheid toebad in een tijd. waarin schier alles in beweging is geraakt met vele om zich heen woelende commissies en raden en waarbij het toch nodig is volgens Schrift en Belijdenis te werken aan de opbouw van de kerk. Dankbaar was hij voor de complete vertegenwoordiging van de zustergemeenten uit de streek. Van de Ring-collega's was al leen Ds Catsburg uit Sint-Maartensdijk niet aanwezig. Hij dankte allen voor het meele ven en het vertrouwen. 'Ik voelde me bij u thuis'. Catechisanten en oud-catechisanten waarschuwde hij het kerkelijk contact niet teloor te doen gaan. 'Bewaar waarin ge zijt onderwezen'. Dankbaar toonde de scheiden de predikant zich voorts voor hetgeen wordt gedaan op verenigingsgebied. Verheugd was spreker over de aanwezigheid van bestuur ders van 'De Schutse' en van de chr. mavo te Tholen. Het daarvoor verrichte werk in goede samenwerking zal als prettige herinne ring naar Kootwijkerbroek meereizen. Hij vond het spijtig dat het chr. onderwijs ter plaatse niet verder kon worden uitgebouwd Koeltechniek Lte-perronweataMtt 33 - TeL 489S Bergen op Zoora adv.ing.med. BASIS. VRUCHT EN VERVULLING VAN HET GEBED De afscheidsdienst was begonnen met het zingen van ps. 122:2, votum, geloofsbelij denis en het lezen van Handelingen 17:1 en 2 Thess. 2 van vers 13:17. Dit laatste Schriftgedeelte was ook de afscheidstekst van Ds Kolijn met als hoofdthema: 'Door liefde gedreven tot gebed. Ds Kolijn verdeelde zijn predikatie in drie hoofdpunten: a. de grond, b. de vrucht en c. de vervulling van dit gebed. Met als inleidende zang tot de prediking ps. 89 1 - 2 en 4 begon Ds Kolijn de uitleg met er op te wijzen, hoe in deze Thessaloni- cenzenbrief de goede toon treft tussen die gemeente en de apostel Paulus, al moesten er ook wel enkele dingen worden rechtgezet. Paulus denkt na de stichting van deze en dankte verder organisten, koster en con- christengemeente en het betrekkelijk kort ver- cierge. De tegenwoordigheid van vele be- blijf daar met dankbaarheid aan de samen- langstellenden uit vorige en komende ge- meente werd gewaardeerd. Zich tot het col lege van kerkvoogden en notabelen richtend zei Ds Kolijn. dat er in de kleine gemeente toch veel moest gebeuren. Met de restaura tie in het zicht zal er ook in financieel op- j zicht nog heel wat meeleven nodig zijn. De samenstelling van de kerkeraad is de laatste jaren aanzienlijk gewijzigd door komende en gaande man. Met beide colleges kon er steeds een goede samenspraak zijn. Ik hoop dat consulent Ds J. M. de Raad spoedig in gang zal hebben en zijn hopenlijk tijdelijk werk tot zegen zal strekken. In menig opzicht waren de jaren in Scher- penisse niet zelden zowel ambtelijk als door ziekte in het gezin moeilijke perioden, zo stelde de scheidende predikant tegenover de gemeente. Echter, evenals in deze afscheids- 1 tekst mag dankbaarheid de boventoon voe ren. We hebben veel van u gevraagd, we hebben ook veel van u mogen ontvangen. Mag er spoedig weer een eigen predikant zijn. Tenslotte en bovenal mag niet worden vergeten, dat het de Heere was, die alles werkt. Zijn afscheidstekst citerend besloot Ds Kolijn zijn toespraak tot de gemeente als leving terug, nu hij op het punt staat te ver trekken. Er was een band gelegd door het geen gezamelijk was meegemaakt. Zo is het ook tussen Scherpenisse en ons, vervolgde Ds Kolijn. Bij Paulus loopt het afscheid uit op een gebed. Hij eindigt niet met een ver maning. De grond van het gebed ligt in de liefde en liefde gaat niet uit van mensen, maar daartoe heeft God het initiatief. We behoeven niets te doen vóór de ge nade, maar zouden wel veel moeten doen om de genade. Dan is de oogst zeker. Uit liefhebben komt imers ook goede hoop "voort en worden we versterkt in de genade. Wat wordt er in onze wereld gehoopt en wat hoopt gij?, zo vroeg Ds Kolijn. Zal de mond kunnen zingen? Als het niet in de mens zit, komt het er ook niet uit. Paulus stond midden in de wereld. Er zit een dodelijk gevaar in het zichzelf afsluiten tot een excentrieke leer en de wereld uit het oog verliezen. Ook de uitwendigheid van de kerk op ons eiland kwam ook een andere leer. Het zou verkeerd gaan, wanneer ande ren de macht krijgen. Ik wil u waarschuwen tegen allerlei leer, die niet is naar Schrift en Belijdenis, waarschuwen tegen ziekelijke ver- ZEER GEACHTE EILANDBEWONERS Er wordt de laatste tijd zeer veel aan sport gedaan en diverse ontspanningen. Er zijn teveel takken van spert om ze zo een twee drie op te noemen, dat is ook de be- doeling niet. Ik wil het slechts bij een soort houden n.l. de wandelsport waarvan ikzelf ook een echt liefhebber ben; als je dan zo eens om je heen kijk moet je zeggen dat ge noemde sport de laatste jaren zeer veel is toe genomen, Niet alleen bij de jeugd maar ook door oudere, ja zelfs door mensen die al ver de gepensioneerde leeftijd zijn gepasseerd m.a.w. dit is een sport waar iedereen aan deel kan nemen en van kan genieten. Men wil er eens een keertje „Uit" echt genieten van de vrije natuur, eens ergens rust zoeken iets wat men in deze zo al ge jaagde tijd, vol spanningen, wel nodig heeft. En als je dan gezellig met een clubje door de bossen of in het wijde polderland wandelt, voel je pas die heerlijke rust ,,'het doet de mens goed". Wij zelf hebben al vele tochten meegelopen onder alle weersomstandigheden. Ook het eiland Tholen is ons niet onbekend, al vele malen het eiland rond gewandeld, een tocht die door de T .W .U. ieder jaar wordt georganiseerd. En als je dan zo'n uit gestippelde route volgt, kom je op plaatsen waar je eigenlijk nog nooit geweest bent of de moeite anders niet zou doen om er heen te gaan. Velen uwer zullen ook ongetwijfeld op vele plaatsen en aan diverse tochten heb ben deelgenomen in Zeeland en Brabant en •misschien ook ver weg. Maar hebt U al eens in Dinteloord gewan deld? Nee? Nu dan zullen we U maar meteen uitnodigen om deel te nemen aan onze, j „Suikerstadmars" die dit jaar voor de zesde maal gehouden wordt op zaterdag 19 april a.s. (noteert U deze datum even?) j LI zult er heus geen spijt van hebben, en het is ook zo, dat, LIw deelname de wandel- 1 sport ben goede komt. Wij van onze kant hebben kosten nog moeite gespaard om U een onvergetelijke dag in Dinteloord te be zorgen. U kunt op verschillende afstanden deelnemen n.l. 8-12-20 en 35 km. Dus U ziet voor elk wat wils, en ons devies is „Alles voor de wandelaar" Met de beste sportgroeten en tot ziens in Dinteloord namens het bestuur van de „Sui- kerstadmars'' Dinteloord. A. Wessels Ph. Willemstraat 24 Dinteloord Tel. 01672 - 786 UITSLAGEN THOOLSE DAMCLUB gespeeld op 24 februari 1969 B. Polderman - P. Nieuwenhuyzen 11 i A. Priem - M .v .Belzen 11, j D. de Vos - P. v. d. Velde 02 j J. de Rijke - K. Drooger 02 M. Schot - D. Verburg 20 C. de Korte - A. Soomers 20 B. Schot - S. de Korte 20 W .A. v. d. Boogaard - J. de Rijke 02 UITSLAGEN DAMCOMPETITIE D. C. 69 van 24 februari 1969 J. Slabbekoorn - W. v. Egmond 11 J. Geijlings - L. Ottevanger 20 J. Schot - A .V. D. Bruggen 11 J. Kleppe - J. V. Dijke 02 Joh. Schot - P. Kleppe 20 W .Wilsing - W. v. Osch 02 H. Boxce - R. Manneke 02 A. Geuze - G. Verkamman 20 A. Tichem - M. v. Poppel 20 INTREKKING WOONRUIMTE WET OP ONGUNSTIG TIJDSTIP Het was heet van de naald - na de nieuws berichten van 1 uur op dinsdag 25-2 - dat burgemeester J.E.van Boeljen een ontvangen schrijven van het ministerie van volkshuis vesting in bespreking bracht tijdens de raads vergadering om 4 uur .waarin werd meege deeld, dat de woonruimtewet 1947 in Zee land per 1 juni a.s. niet meer van toepassing zou zijn. Een hoogst belangrijke zaak voor een ge meente, die noq met woningnood kampt, stel de heer Van Boeijcn. Een hoogst ongelegen moment, want in onze begretingsbrief staat duidelijk, dat er eerder sprake is van een stijgende, dan van een voorbije woningnood. Het is zelfs zo, dat niet eerder sedert de oorlog een zo groot aantal woningzoekenden (125) als er thans zijn, op de lijst hebben gestaan. De normalisatie van de minister komt vcor Tholen pertinent te vroeg. We kunnen daar door geen enkele invloed meer op woning- verdeling doen gelden, dan indien bijvoor beeld de plaatselijke stichting Beter Wonen' bereid zou zijn in deze met het gemeente bestuur te overleggen. Zonder dat we tevoren over deze zaak zijn gehoord is de beslissing gevallen en we heb ben het maar te accepteren. Er zal nu op vrijwillige basis een oplossing gevonden moeten worden. De heer Berrevoets informeerde hoe het in andere Zeeuwse gemeenten lag. De voor zitter antwoordde dat er zijn, die in hetzelfde schuitje zitten als Tholen, terwijl het menen- deel heel wat minder wonigzorg heeft. De heer Berrevoets informeerde vervolgens of er dan tcch bij g.s. wel rekening was ge houden met de verdeling van het contigent 1969 waarop de voorzitter zei, dat dit wel erg moeilijk ligt. De heer te Pas had wel hoop op goede samenwerking met „Beter Wonen", evenals de heer van de Sande. De heer Quist kreeg een ontkennend antwoord op zijn vraag of beroep mogelijk was en de heer D .J. van d:r Velde concludeerde: „weer maar eens zonder ons over ons". Moet men zich nu als woningzoekenden nog aanmelden op de secretarie, was een andere vraag van dhr. Berrevoets. De voorzitter meende, dat dit een verstandige zaak blijft om na te kunnen gaan, welke behoefte er is. JAARVERGADERING KLEUTERSCHOOL Onder leiding van voorzitter M.v Dijke werd in een lokaal van de chr. school de jaarver gadering gehouden door de vereniging voor chr. kleuteronderwijs. Na opening op de ge- bruikelijke wijze, verklaarde de voorzitter dat afgelopen jaar veel medewerking was er- j varen van de inspectrice voor het kleuter- j onderwijs in verband met de bouw van het j derde lokaal, dat zijn beslag gaat krijgen, j Ook van de zijde van het gemeentebestuur is de medewerking volop aanwezig. Een wel komstwoord kregen afgevaardigden van de kerkeraden, de administrateur J. Leune en de aanwezige drie leidsters. Uit het jaaroverzicht van secretaris Chr. 1 Kalle bleek, dat een derde leidster benoemd kon werden en na hulp van mevrouw Vijf- 1 winkel-Jansen kon mej. Nortier uit Stavenis- se worden benoemd, terwijl bij vertrek van mej. Koeman naar Goes in de vakature werd voorzien door aanstelling van mej. de Groen uit Poortvliet. De hoofdleidster kreeg een woning in Sint-Annaland, zodat het geheel van de leiding nu een streekaangelegenheid is. Met uitzondering van een knelpunt over J de verdeling van leerlingen tussen nieuwe school en het oude lokaal in de vml. bewaar school verliep alles vlot. Mej. de Rooy vond ook dat knelpunt een oplossing door een wis- sellng toe te passen. De kijkavond genoot zoals gewoonlijk weer goede moederlijke be langstelling. Met verwondering over de cre ativiteit van de kleuters onder deze goede leiding. De school telt thans 115 leerlingen en heeft opnieuw een wachtlijst. Wanneer het nieuwe (derde) lokaal is gebouwd mag het aantal leerlingen tot 120 worden opge voerd, zodat er dan wellicht maar zeer korte tijd op een jaar een wachtlijst nodig zal zijn. De vereniging telt 163 leden en begunstigers en, zo werd ook meegedeeld via het jaarver slag architect Jobse uit Vlissingen maakte het ontwerp voor de nieuwbouw, waarvan aanbesteding spoedig verwacht mag worden. De heer Kalle besloot zijn overzicht met er op te wijzen, dat het etiket christelijk op zichzelf niets zegt, maar in de praktijk werke lijk dient te worden toegepast. Het laatste financieel overzicht dat pen ningmeester VvFase bracht toonde aan ont vangsten 86.629,43, uitgaven 80.085,78 batig slot 6.543,65 waarvan nog te betalen ƒ3.411,zodat er ruim drieduizend gulden resteert. De sluitende begroting 1969 geeft een totaal aan beide kanten van 51.600, Herkozen werd d» heer M.van Dijke, ter wijl door bedanken van de heer W. Fase na herhaalde stemmingen de heer F.J.Burgers Czn werd gekozen. Als lid van de financiële commissie kwam de heer C. A. Weijler de heer L. Hage te vervangen. Omtrent de bouw van een derde lokaal werd meegedeeld, dat het gemeentebestuur nog geen beslissing moeten krijgen over de financiering. De gehele school wordt nu voorzien van centrale verwarming. De ra ming van het gehele werk zit rond de 163.811,inclusief de verwarming en an dere inrichtingskosten. Twintig procent daar van moet de schoolvereniging als waarborg som storten. Gesuggereerd werd het gemeen tebestuur te verzoeken, indien mogelijk onder plaatselijke aannemers te willen aanbesteden. Tenslotte werden leidsters, schoonhoudster administrateur en inzonderheid het schei dend bestuurslid W.Fase dank gebracht voor hun vele bemoeiingen, waarna dhr Kalle met dankzegging eindigde. OUDERAVOND CHR. SCHOOL „Laten we onze kinderen niet laten ge loven. dat soldaten de dood niet vrezen. Heel voorzichtig zijn met heldenverering. Er zit eveneens een gevaar in, dat we al te veel Gods leiding in de vaderlandse geschiedenis laten vloeien." Het waren een paar stel lingen, standpunten, die onderwijzer J. Kop- pejan vorige week donderdagavond in het hervormd verenigingsgebouw deponeerde in zijn referaat over „Hoe vertellen we onze kinderen vaderlandse geschiedenis." Dat ge beurde in een rustig en knap betoog. De inleider was begonnen met de vraag wat geschiedenis eigenlijk voor zin heeft. Hij wees er daarbij op, dat hat er in stampen van jaartallen verleden is. Tegenwoordig niet zo maar feitenkennis. Belangrijk is immers te weten waarnaar de belangstelling van de kinderen uitgaat. Die gaat uit naar mensen en hun motieven: hun haat, wraak, trouw, moed, lafhai tigheid. In de leeftijd tussen de 8 tot 11 jaar keert men zich naar een verwijder de wereld. De leeftijd van sprookjesgelcof is dan voorbij. De verbeelding van tijd en ruimte-geheugen groeit. Geschiedenis is voor het kind ontwikkelend. Het zoekt met spring planken onbewust het peil van de volwas sene te bereiken. Vandaar komt men teke ningen op schooletui of schooltas tegen van bekende sportfiguren om zich zelf zo aan d'.e mensen te spiegelen. Laten we onze kin deren niet in de keu staan, wanneer we vol staan met dit af te keuren, zonder er iets voor in de plaats te geven? Via de geschiedenisverhalen brengen we de kinderen in contact met mensen. Daarbij is het via de onderwijsvernieuwing meer een klassegesprek. Het gaat er vanzelfsprekend wel orn, wat we niet en wat we wel vertel len. Dat kan per school verschillen. In het Handvest van de Verenigde Naties staat dat geleefd moet worden om de vrede. Dan ook niet het inpompen van heldenverhalen. Bij ge schiedenisles zal ook van doelstellingen wor den uitgegaan, ieder op zijn levensbeschou welijke wijze, welke dan ook, maar ncoit neutraal. Er dient een gezonde basis gelegd te worden voor gezond politiek inzicht, zo werd onder meer door dhr. Koppejan gesteld, die daarop maar heel weinig vragen te be antwoorden kreeg. Alleen voorzitter G. J. Breas, die de ouderavond had geopend, con cludeerde dat bij geschiedenis vooral de waarheid verteld dient te worden, waar eigen ervaring leert, dat het ook bij historie zo vaak op fantasie uitdraait. De heer Breas had er in zijn openingswoord reeds op gewezen, hoe de huidige levenswijze van gezin, dus ook van het kind, sterk afwijkt van vorige ge slachten. We zijn er te gauw mee klaar, door alleen maar te stellen: die jeugd van tegen woordig toch. De vraag rijst echter: is het ook voorgeleefd, is het goede voorbeeld ge geven. Onze opdracht is te onderwijzen naar het Woord, waarbij er dan nog zegen op moet rusten, wil het vrucht dragen. Ondanks het feit, dat enkele verontschuldigingen bin nenkwamen verhinderd te zijn, o.a. van het college van burgemeester en wethouders en aan het begin van de avond ook van ds. de Raad, verder ook vanwege een contactavond van de Landbouwhuishoudschool in Tholen, achtte de voorzitter het verheugend nog een volle zaal te kunnen begroeten. Dcor onder wijzer M. Lindhout werd openbare les ge geven, waaruit ook duidelijk de geheel an dere basis bleek van onderwijs dan voorheen, waaruit ook veel meer het klassegesprek, het zelf doen van de kinderen, naar voren kwam. Waarbij geschiedenis en aardrijks kunde, nederlands en rekenen als het ware in elkaar vloeiden of overkoepelden. Met zo nu en dan een vrijmoedig voordrachtje of gedichtje van de jeugd, alles in soepel tempo. In het kort schetste het hoofd der school, de heer Kuijt de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen schooljaar. Met al flinke voorbereidingen voor de sprong naar de nieuwe school, met straks ook nieuwe leer middelen en een geheel veranderd leerplan. Met 167 leerlingen, wat in feite te weinig is voor zes leerkrachten, waarom dan ook de zesde een tijdelijke benoeming heeft. Met personeelsmutaties door vertrek van de heer G. A. Kruisselbrink en mej. J. Gils, waarin echter goed kon worden voorzien door be noeming van dhr. Koppejan en de heer J. H. Sennef uit Veenendaal. De heer Kuijt deelde voorts mee, dat wan neer ouders genoodzaakt zijn in een andere pericde vakantie te nemen dan tijdens de zomerschoolvakantie thans de mogelijkheid bestaat daarvoor tien schooldagen vrij te krijgen. Maar wel van tevoren berichten, zoals men voor alle andere noodzakelijke absentie graag een berichtje zou ontvangen. In een kort slotwoofd hoopte ds. J. M. de Raad dat bij verhuizing naar de nieuwe school cok de naam „School met den Bijbel" zou meeverhuizen. De bijbel is er ook om aan andere door te geven, aldus ds. de Raad, die na het zingen van ps. 119 53 met dankgebed eindigde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6