WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Kerkrestauratie Sint-Philipsland en Poortvliet Scherpenisse Raiffeisenbank zag spaargeld groeien van ruim vijf naar ruim zes miljoen gulden Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Kritiek op ontbreken van woningtoewijzing Gift voor bejaardenbanken Aardgas staat te komen Geen financieringsmiddelen voor nieuwe scholen De redaktie legt u deze week voor Raadsverslag Oud-Vossemeer Waarom Oud-Vossemeer geen woningtoewijzing Provinciale bijdrage voor kerkrestauratie te Poortvliet. Gymlokaal voor Scherpenisse. Teeltplanzorgen voor de boer. Mutaties bij bestuur 'De Schutse'. Bloedtransfusieavond te Oud-Vossemeer. Opnieuw lezers-stemmen. Watersportvereniging met wensen. Competitiebal begon weer te rollen. Eendrachtcup op 15 mei. Heel wat plaatselijk nieuws. Provinciale bijdragen 25ste jaargang No, 15 6 maart 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIjBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko p>er post 5,25 -f- incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44,07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm -f B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Bij de aanvang van de dinsdagavond jl. gehouden voltallige raadsvergadering deelde wethouder A. M. van Engelen mede dat de Commissaris der Koningin hem op 21 feb. jl. heeft gevraagd zijn werk als waarnemend burgemeester te blijven voortzetten. Per soonlijk heeft dhr. van Engelen dat als een grote eer en een bewijs van vertrouwen be schouwd. In het volle besef van de daaraan verbonden verantwoordelijkheid heeft hij be sloten deze opdracht in dank te aanvaarden. Indien de goede verstandhouding met de raad en het gemeentepersoneel blijft zoals ze is, dan zal het zeker mogelijk zijn in die functie de gemeente naar behoren te blijven dienen. Dan zou dhr. van Engelen dat ook als een dankbare taak zien. Op voorbeeld van dhr. P. W. C. van Westen (c.h.u.) werd de nieuwe waarne mend burgemeester door de raadsleden har telijk gelukgewenst. Ónder de ingekomen stukken weis een aan de raad gericht schrijven waarin de commis saris der Koningin zijn deelneming betuigt met het overlijden van burgemeester MrJ.J. Versluijs. Ged. Staten hebben de gemeentebegroting 1969 goedgekeurd. Met dank aan de goede geefster, die on bekend wenst te blijven, deed de voorzitter mededeling van een gift aan de gemeente bestemd voor aanschaffing van 10 bejaar denbanken. De banken zijn reeds gekocht en worden in overleg met de Centrale Dienst als volgt geplaatst: 2 op hoek Molenstraat- Burg. Versluijsstraat, 3 stuks in het plant soentje op de hoek C. Frankenstraat-F. D. Rooseveltstraat. 2 bij de bejaardenwoningen aan de C. Frankenstraat, 1 op de hoek Ka- lisbuurt-Coentjesweg en 2 op het Veer. Dhr. Droogers (a.r.) noemde o.a. ook het sport veld. doch volgens de voorzitter overwegen b en w om daar t.z.t. de oude schoolbanken te plaatsen die vrijkomen bij bouw nieuwe scholen. Dhr. J. Aarnoudse (s.g.p.) dacht dat plaatsing aan de Molenstraat minder geschikt zou zijn en dhr. van Westen had de Dorpsweg gemist en leverde de tip om bij elke bank een papier- en schillenmand te plaatsen. Voor dhr. Mees (k.v.p.) tenslotte was dit aanleiding om opnieuw een warm pleidooi te voeren voor bloembakken op het muurtje rond de N.H.Kerk. overigens ook een goede plaats voor bejaardenbanken. B en w zijn echter bang voor vernielingen. Bij het nemen van onderwijsbesluiten bleek o.a. dat verzoeken van de school m.d. Bijbel en de R.K. school om geld voor nieuwe leer methoden werden ingewilligd en dat de Chr. school 'n exploitatievergoeding ontvangt van f 72.46 per leerling omdat het onderhoud van het oude schoolgebouw is overgenomen door de gemeente. Daarom ontvangt de R-K. School een hogere vergoeding nl. f 99.96 per leerling. MUZIEK KRIJGT EXTRAATJE De muziekvereniging heeft een minder gunstig'•jaar achter de rug. Althans finan cieel, want dhr. Mees noemde activiteiten en prestaties waaruit bleek dat de vereniging zeer actief is. De ontvangst van Aurora" uit Grevenbricht kostte f 354.en buiten die extra last toont de begroting 1968-69 een uitgaafcijfer van f 4198,34. waar slechts f 1257,50 tegenoverstaat, een tekort derhal ve van 2940.84. Een bijzonder hoog cijfer wanneer men bedenkt dat de gemeente ge woon was f 1000.subsidie te geven en dat men er dan als regel in slaagde rond te ko men. De op zichzelf verantwoorde stijging van het salaris van de dirigent Is een van de oorzaken van het tekort. Dhr. P. W. C. van Westen meende dat het aantal donateurs wat kan worden opge voerd .hoewel het financieel weinig zoden aan de dijk zet. Misschien is er van het Prins Bernhardfonds meer te verwachten. Dhr. Mees dacht van niet, dit fonds heeft zich beperkt tot bijdragen voor het instru mentenfonds. Overigens staat de gemeente Oud-Vossemeer nog niet aan de top met de voorgestelde 2000,want St.-Annaland zou daar nog bovenuit gaan. HOGERE BIBLIOTHEEK SUBSIDIE ZONDER CENCUUR Ook de volksbibliotheek Oud-Vossemeer, gevestigd in het verenigingsgebouw vraagt verdubbeling van het gebruikelijk subsidie van 5 ct per boek. Stijgende kosten van aanschaffing boeken en uitgaven voor opbergkasten dwongen daar toe. In tegenstelling tot dhr. J. Aarnoudse die een steekproef-onderzoek naar de inhoud be pleitte, vonden beide wethouders dit eerder een taak van de ouders. Dhr. de Leeuw ge bruikte h»t woord „censuur", waar dhr. Aar noudse tegenover stelde dat de gemeente door het subsidie toch een verantwcordelijk- j heid op zich neemt. I B. en w. verklaarden alle vertrouwen te hebben in het verantwoordelijkheidsgevoel van het bestuur. Het idee van dhr.van Wes ten aan de hand van de catalogus na te gaan of bepaalde ongewenste boeken aan wezig zijn, kan nader worden overwogen. Dhr. van Westen wees nog op de moge lijkheid tot deelneming aan een z.g. wissel collectie en de voorzitter deelde nog mede van pastoor A. H. J. Vermeulen te hebben vernomen dat de R.K. Leesbibliotheek in een zodanige staat verkeert dat het niet meer ver- antwoord is subsidie te vragen. De garage aan de Raadhuisstraat werd op voorstel van b. en w. verhuurd voor 15, per maand aan dhr. J. J. Niemantsverdriet, die vroeger zijn auto stalde in het oud brand spuithuisje en bij de afbraak daarvan dus werd gedupeerd. ZEGAM WIL SPOEDIG BEGINNEN De voorzitter zegt met genoegen het vol gende agendapunt aan te snijden, t.w. aan sluiting op het aardgasnet. Op dit moment is de gemeente Poortvliet onder handen en zo dra het werk daar klaar is wil de ZEGAM in Oud-Vossemeer beginnen. Dit natuurlijk onder voorwaarden zoals deelname met 4000,in het aandelenkapi taal en garanderinq van 475 aansluitingen. Wordt dit aantal niet gehaald ,dan zal de gemeente voor elke ontbrekende aansluiting 75,per jaar moeten betalen. Er is ook nog de mogelijkheid dat slechts 415 aanslui tingen nodig zijn, maar in dat geval komen de herbestratingskosten niet voor rekening van de ZEGAM. Op advies van de Centrale Dienst wordt besloten te kiezen voor de eerste mogelijkheid omdat die herbestratingskosten wel tot 20.000,S 25.000,zouden kunnen oplopen. Vanwege de ZEGAM zullen binnenkort de bewoners worden bezocht met de vraag of men wil aansluiten. De voorwaarden zijn daar onmiddellijk toe over te gaan. De aan sluiting is nu gratis en binnenshuis behoeft voor de eerste 11 meter leiding niet te wor den betaald. Maar wie de zaak eerst eens wil aan zien zal f.z.t. moeten rekenen op minstens 100,aansluitkosten, vermeerderd met 15.voor elke meter leiding binnenshuis. Er worden in elke woning tenminste 2 aan sluitingen gemaaKt ,nl. in keuken en huis kamer. Wie meer aansluitingen wil kan deze uiteraard krijgen, maar voor elke meter boven de 11 meter moet dan 8,worden betaald. Overigens is natuurlijk niemand verplicht van het gas gebruik te maken, maar is het wel altijd een voordeel dat de leiding er cok bin nenshuis is. Ook de aansluiting is niet ver plicht. Als eigenaar van 70 woningen besluit de gemeente in elk geval om overal te laten aansluiten en laat het verder gaarne aan de huurders over of ze al of niet gas gaan gebruiken. Volgens de tekening bestaat de aanslui tingsmogelijkheid alleen voor de bebouwde kom, derhalve de gehele Coentjesweg en Dorpsweg maar strekt ze zich voor de Mo lenweg en de Patrijzenweg slechts uit tot het punt waar de aaneensluitende bebouwing ophoudt. Over de aansluiting van de openbare la gere school hebben b en w nog niet van ge dachten gewisseld. Ze willen wel onderzoe ken of het voorstel van Dhr. van Westen uitvoerbaar is om ook de woningen aan de Hiksedijk bij de Dorpsweg aan te sluiten. Het besluit de gevraagde garanties te ge ven wordt met algemene stemmen genomen. Dit geldt ook van het voorstel om de Bonen- blokstraat dóór te trekken naar de Raad huisstraat en dit werk onderhands op te dra gen aan de N.V. Hommel voor 10.000, De raming van de Centrale Dienst was 11.700,— KERKELIJK MEELEVEN ONDERWIJZER GEWENST Een toegevoegd agendapunt is de benoe ming van een onderwijzer aan de Openb. Lag. School als opvolger van Dhr. J. W. Slotboom die 1 februari jl. is vertrokken naar Terborg. Van de ingekomen sollicitaties bleef er uiteindelijk maar één sollicitant over. die echter nog in mil. dienst was. Het is niet gelukt voor hem vervroegd verlof te ver krijgen, zodat het 1 maart werd voor hij beschikbaar was. Ook de huisvesting lever de problemen op. Men had de woning John F. Kennedystraat 9 gehuurd doch door ver koop ging dat niet door en kwam gelukkig de gemeentewoning Bou Kooijmanstraat 8 vrij, die inmiddels thans wordt opgeknapt De betrokken onderwijzer is Dhr. G. T. Bril uit Zutphen, 24 Jr. oud, afkomstig uit Zutphen, gehuwd en 1 kind. Hij wordt met alg. stemmen benoemd in gaande 1 maart jl. Dhr. van Westen ontketent hierna nog een principiëel debat met de opmerking dat hij, afgezien van de persoon van Dhr. Bril, gaar ne zou zien dat er voortaan op werd gelet of de sollicitant ook kerkelijk meeleeft. En dan doet het er niet toe welke kerk dat is, maar gezien de feitelijke samenstelling van de gemeente zou dat zeker op z'n plaats zijn. De gemeenschap heeft nu eenmaal een be paald karakter waarin een onderwijzer pas sen moet. De voorzitter meent dat een niet-kerkelijk Iemand zich toch christelijk kan gedragen. Overigens heeft hij een eventuele geloofs overtuiging geheel buiten beschouwing ge laten. Voor een openbare school is de vak bekwaamheid en het bewijs van goed gedrag voldoende. Overigens heeft hij ook geen voorkeur voor een niet-kerkelijk iemand. Wanneer cok wethouder de Leeuw ver klaart dat voor een openbare school het heb ben van een godsdienstige overtuiging geen enkel gewicht in de schaal mag leggen, stelt Dhr. P. W. C. van Westen de vraag waar om b en w blijkens de nader ingewonnen in lichtingen er dan naar hebben gevraagd. Men moet toegeven dat die vraag dan ten onrechte is gesteld. Dhr. C. M. Droogers schaart zich aan de zijde van Dhr. van Westen omdat het nu eenmaal een feit is dat het grootste deel der inwoners kerkelijk meelevend is en de onder wijzer in dat patroon passen moet. Oud wethouder J. Aarnoudse sluit zich daarbij aan en zegt dat b en w vroeger bij gesprek ken met sollicitanten gewoon waren naar kerkelijke binding te informeren. Het is de voorzitter niet onbekend. Het was onjuist, legde een pressie op de mensen en persoon lijk is hem zelfs een geval bekend dat men dan met tegenzin en voor tijdelijk naar de kerk ging. Hij wil ook voortaan deze zaak buiten be schouwing laten en vraagt Dhr. van Westen hoe de keus moet zijn wanneer de niet-ker- kelijke sollicitant juist iets beter is dan zijn kerkelijke collega. Dhr. van Westen ant woordt met een wedervraag: Wat zou U doen als ze beiden dezelfde capaciteiten heb ben? Dhr. J. Aarnoudse beëindigt dan de dis cussie met het antwoord dat hij en zijn mede standers dan voor de kerkelijke zouden stem men en de wethouders wellicht voor de an der. RONDVRAAG Bij de rondvraag drong dhr. C. Aarnoudse aan op spoedige toewijzing van de ver vangende tuingrond achter de Dorpsweg. Dhr. van Westen zegt het diep te be treuren dat dcor de z.g. kredietbewaking de bouw van de 2 lagere scholen hier niet van de grond kan komen. Deze kwestie loopt nu al 3 janen. Het gaat om 6 ton. Elders ziet men buiten deze kredietbeperking dorpshui zen tot stand komen. In een naburige "emeente Is scholenbouw wèl mogelijk gebleken. De voorzitter moet toegeven dat de toestand zeer onbevredigend is. Persoonlijk contact met het provinciaal bestuur heeft hem geleerd dat er op dit mo ment geen financieringsmiddelen kunnen wor den toegewezen. Nu schijnt tegen een koers welke J4% beneden die van de Bank voor Ned .Gemeenten ligt het toelaatbaar te we zen om gelden van b.v. particulieren te vra gen. Daartoe is reeds contact opgenomen met de Raiffeisenbank. Er schijnen mogelijk heden te zijn vcor kort krediet welke dan t.z.t. na toewijzing van het officiële krediet kan worden afgelost. De onderhandelingen zijn nog aan de gang. WAAROM GEEN WONING TOEWIJZING Een tweede punt waar dhr. van Westen ruime aandacht voor vroeg, betreft het feit dat Oud-Vossemeer Is overgeslagen bij de toewijzing van woningwetwoningen. Spreker kon zijn eigen ogen niet geloven toen hij de toewijzingen voor 'het eiland Tholen onder ogen kreeg. Juist Oud-Vossemeer heeft ster ke argumenten voor een betere toedeling. Hier worden bijzonder veel krotten opge ruimd, het is een woongemaente voor veel werkers in de industriecentra welke men van de grond wil hebben en er is een verontrus tend vertrek van jonge mensen naar werkge bieden op groter afstand, waaronder Noord- Brabant. Met deze djters in de hand moet het mogelijk zijn in Middelburg een recht vaardiger toewijzing te krijgen. De'voorzitter vraagt zich af of er wat te bereiken is. De situatie is thans dat men uit zicht heeft op een stuk of 17 bejaardenwo ningen. Dhr .Aarnoudse wil in het openbaar uit spreken dat berichten over ondeugdelijk af gewerkte woningen in de z.g. bouwstroom voor wat Oud-Vossemeer betreft onjuist wa ren. Persoonlijk is hem gebleken dat de woningen in prima staat verkeren. Op verzoek van dhr van Westen deelt weth. de Leeuw als voorzitter van het Dorps- huisbestuur mede dat deze maand een schets- plan voor nieuwbouw in behandeling komt en dat de stichting praktisch ter tekening gereed ligt. Dhr. van Westen drong verder opnieuw aan op verfraaïng van het openbaar plant soen rond de N. H. Kerk. Op een vraag van dhr. C .M. Droogers waarom de veerstraat afgelopen winter niet is schoongemaakt, antwoordt weth. de Leeuw dat hier van misverstand sprake moet zijn, want de Veerstraat is op het einde van de bietencampagne met brandslangen schoon gespoeld. Men is het er wel over eens dat de ongemakken voor de bewoners van het Veer in het afgelopen bietenseizoen groter zijn ge weest dan normaal. Een klacht van dhr. Droogers over de bouwvallige en gevaarlijke staat waarin hui ze Roosevelt verkeert is maar al te waar. De voorzitter zegt tot zijn spijt te moeten mede delen dat onvoldoende medewerking van de eigenaren is ontvangen en dat de zaak thans in de laatste fase is, nl. wegnemen van het gevaar door de gemeente op kosten van de eigenaar. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Wie niet dwaalt, wordt nooit verstandig. Op de komende Provinciale Statenzitting (21 maart) komt onder andere ook het voor stel van gedeputeerde staten - overgenomen door de commissie van onderwijs enz. - om aan de hervormde gemeente te Sint-Philips land een bijdrage te geven in de meerdere restauratie kosten van het kerkgebouw en om aan de hervormde gemeente te Poortvliet een bijdrage te verlenen van ten hoogste f 36.500,eveneens voor restauratie. Ten aanzien van Sint-Philipsland werd op 14 juni 1968 aan de kerkvoogdij een provin ciale bijdrage toegekend van 3700,zijn de 10% in de geraamde herstelkosten groot 37.000.—. Een herziene begroting wijst evenwel een bedrag' aan voor deze restauratie van 52.000,De minister van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk bleek bereid het rijkssubsidie nader vast te stellen op 50% van 52.000,.Vandaar het verzoek van de kerkvoogdij aan het provinciaal bestuur, om thans ook de bijdrage te willen verhogen. Gedeputeerde staten stellen voor /ló00, dat is weer 10% van de meerdere restauratie kosten ad 15.000,toe te kennen. Bij het onderzoek door de betreffende sta tencommissie werd opgemerkt, dat het toch geen wet van Meden en Perzen is, indien een eerste subsidiepercentage op 10 is bepaald, ditzelfde percentage zou moeten gelden in dien er meer-kosten zijn. Gedeputeerden ant woorden hierop, dat in het algemeen voor een restauratie in eerste aanleg een subsidie van 10% wordt verleend. En dit percentage wordt ook aangehouden bij meerdere kosten. Daarbij heeft altijd voor ogen gestaan, dat subsidie wordt aangevraagd om het totale ob ject te kunnen restaureren. Het is, zo meent het college, daarom niet juist te spreken van ,,i\. feite extra-subsidies, zoals de commissie doet. Afgezien van loon- en prijsstijgingen kunnen bij de restauratie zelf allerlei factoren gaan meespelen, die kostenverzwarend wer ken. Een tweede vraag van de commissie heeft betrekking op de eisen van het ministerie ten aanzien van de verwarming, het terrein rond de kerk enz., waarbij dan wordt gevraagd of door die eisen die posten ook subsidiabel zijn Gedeputeerden antwoorden, dat ten aan zien van de verwarming slechts kan worden opgemerkt ,dat voor de aanvang van de res tauratie een beslissing moet worden genomen. Bij uitvoering van de werkzaamheden moet daarmee immers rekening worden gehouden. Dc kosten voor verwarming zijn evenwel niet subsidiabel. De kosten voor het in orde brengen van het terrein rond de kerk, waarvoor in overleg met de gemeente nog een plan moet worden opgemaakt, zijn in het algemeen wel subsidi abel. Wanneer het bijvoorbeeld gaat om een eenvoudig muurtje als afscheiding, wordt dit meestal door een plaatselijke aannemer, onder rijkstoezicht en van gemeente-opzichter, uit gevoerd. Een laatste vraag van de commissie is dat het hier om een dringende restauratie gaat, terwijl de eerste uitbetaling toch pas in 1972 plaats vindt. Hoe gaat het met uitbetaling van de provinciale subsidie is de vraag van de commissie en wordt daarbij rekening ge houden met het opvangen van de moeilijk heden in verband met vertraagde uitbetaling van rijkssubsidie? Hierop antwoorden gedeputeerden, dat de uitbetaling van de provinciale bijdrage ge schiedt, wanneer de eindafrekening door de minister is goedgekeurd. Dit sluit evenwel niet uit. dat afgestemd op de omvang waarop het werk gereed komt en voorzover de door provinciale staten oeschikbaar gestelde mid delen dit toelaten, voorschotten kunnen wor den verleend tot 80% van de toegekende bijdrage. Daardoor is het vaak mogelijk de eerste financieringskosten voor betrokkene op te vangen. Nou, men mag verwachten, dat ook de Poortvlietse kerkrestauratie voor de deur staat. Dat er liccl wat opgeknapt zal wor den, dat de hervormde gemeente ongetwijfeld gedurende een paar jaar elders onderkomen zal moeten zoeken voor het houden van kerkdiensten, wat toch ook weer kosten zal meebrengen. Daarom blijft het, ondanks rijks- en provinciale-, ondanks ook gemeentelijke subsidie voor een kerkvoogdij geen eenvou dige zaak tot een op zich noodwendige res tauratie te moeten komen van een kerkge bouw, dat naast de functie als kerkgebouw ook bizondere monumentale waarde heeft voor een gemeente. „Hoe kun je nu de laatste jaren nog spa- j Niet alleen bedrijfsgelden, maar ook de WAAROM ZO LANG BLEEF POORTVLIET ONDERWEG? ren, gelet op de hoge kosten en de lage prij zen", is een klacht, die we nog al eens moe ten aanhoren. Er moet echter ook nog een groep zijn, die niets zeggen en wel sparen, want anders is het voor mij onverklaarbaar, hoe een bank als Scherpenisse zijn spaargelden in 1968 ziet privérekeningen gaan steeds meer via de bank lopen. De rekeningcourantstand is belangrijk gun stiger dan vorig jaar ,nl. 165.000,Zestig nieuwe privérekeningen werden er dit jaar geopend. Daarentegen wordt van de betaalcheques Wat de subsidie voor de kerkvoogdij te Poortvliet betreft wordt door gedeputeerden een provinciale bijdrage voorgesteld van 36.500,De minister keurde het plan goed en een rijksbijdrage van 50% in de geraamde restauratiekosten, groot 700.000, Gedeputeerden willen 10% van 30.000, bijdragen en 5% van 670.000,Het be tekent dus, dat de kerkvoogdij op de geraam de 7 ton kosten aan subsidies van rijk en provincie f 386.500.kan verwachten. De minister schrijft erbij, dat hiervan (pas red) in 1972 100,000,beschikbaar wordt gesteld en de rest in 1973. De provinciale commissie van onderzoek heeft een drietal vragen gesteld aan gede puteerden. De eerste vraag luidt: „Wat is de reden voor de zeer lange termijn tussen in dienen van een verzoek om subsidie door de kerkvoogdij en het voorstel van college. Ge deputeerden antwoorden hierop, dat het sub sidieverzoek op 24 augustus 1967 is inge diend. Aangezien eerst zekerheid moet worden verkregen omtrent het rijkssubsidie alvorens het provinciaal bestuur een voorstel doet. moest het bericht van de minister worden af gewacht. Dat bericht kwam op 6 december 1968 .waarna het provinciaal college de zaak onmiddellijk heeft behandeld. groeien van ƒ5.400.000,— naar 6.185.000,— °P het platteland heel wat minder gebruik derhalve met 720.000 gulden". gemaakt dan in de stad. Dit stelde dinsdagavond 4 maart Scher- Het aantal boekhoudingen, dat bij de bank penisse's bankdirecteur A.van de Heek tijdens v/ordt ondergebracht neemt ook regelmatig de in hotel „De Gouden Leeuw" gehouden toe. In de particuliere sector werd bijna dne jaarvergadering via zijn traditioneel jaarver- ton verstrekt aan leningen, aan instellingen slag. De heer van de Hoek had er tevoren op gewezen, hoe de golfbeweging, die het eco nomisch leven pleegt te kenmerken rond de jaarwisseling werd begeleid door twee be kende maatregelen van de Nederlandse Bank. nl. een verhoging van het officiële disconto en wederinvoering van de kredietbeperkende •maatregelen. Maatregelen die ook inharent zijn aan het bankbedrijf. Evenwel een gevolg van goede resultaten waartoe de economische bedrijvig heid in 1968 heeft geleid. Investeringen en kredietverleningen geschieden tot grotere be dragen, waarmede gelukkig een daling van de werkloosheid tot stand kwam en met de ex port werden gcede resultaten geboekt. Om die ontwikkeling in de hand te houden moet men bijremmen en de vaart aan de vei ligheid van de weg aanpassen. Internationaal waren er grote spanningen op monotair terrein en de grootste klap kwam voor de Franse franc. De eigen bank laat ook tegen deze achter gronden een krachtige ontwikkeling zien. Vooral het kas- en giraal verkeer zijn sterk gestegen. Zelfs met 20% waren het 7 jaar geleden nog maar 17.000 boekingen, nu zijn het er 50.000. was het 230.000, In 1968 steeg het aantal spaarrekeningen van 1204 tot 1314, lopende rekeningen van 244 tot 250, privérekeningen met 60, voor schotten van 79 naar 90, leden van 202 naar 207. De omzet steeg met een miljoen tot ƒ30.161.106,29, de winst kwam op ƒ18.639,66 BANKEN ZIJN „IN" Tevoren had voorzitter L. A. M. Elenbaas er bij zijn openingswoord op gewezen, dat het de laatste jaren niet zo moeilijk is voor zitter te zijn. aangezien regelmatig een ge zonde groei uit de cijfers kan worden aan getoond. De banken zijn „in." Steeds meer mensen maken op steeds meer manieren ge bruik van de diensten van de dorpsbank. Zonder devaluatie factoren uit het oog te I verliezen is er een gezonde greei merkbaar. De heer Elenbaas kwam nog even terug op de ingebruikname van de nieuwe bank en de daarmee voor de klanten gepaard gaande I verbeteringen. Herdacht werd het overlijden van acht leden, waaronder de ere-voorzitter I J. H. Hage. Twee jaar na oprichting in 1916 kwam wijlen Hage in de Raad van Toezicht. Vanaf 1929 tot 1955 was hij voorzitter. Een l voorzitter met hart en ziel. Klein van stuk, 1 groot van daden en groot van hart, zo be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1