r Bestuur van „De Schutse gewijzigd Het is wel erg moeilijk het juiste teeltplan vast te stellen Jan O vereenk am Hei komt Bent U gezond VERGOUWEN N.V. 7 GOMMERT MOERLAND GOMMERT MOERLAND J J. Melse U geeft toch ook bloed M. J. den Engelsman Ga avonturen in brillenland Drukbezochte voorlichtingsmiddag aardappelteelt Fruitteelt vakschool diploma's Onderwijzers ver keersexamen Zagerspitters In landelijk overlegorgaan Verpleegkundig directrice bij „Uevensberg" Stemmen van lezers STIJLGROEP U slaagt altijd bij Voorstraat 15 - Sint Annaland 100% WATERDICHT EN 100% SCHOKVRIJ Getchlkt voor: SPORT en epeclaalwerk bv. In broeikassen. 2 Jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. Cafétaria Wesfdorp SPIERINKJES Er is helemaal geen behoefte aan uitbreiding van het aardappel- areaal in ons land, er wordt gewaarschuwd voorzichtig te zijn met de oppervlakte bietenteelt. Er is een noodzakelijke vruchtwisseling nodig via granen. Het is allemaal volkomen juist, maar de boer zal zich mogelijk zorgelijk afvragen: wat dan wel Dat is naast de te lage beloning via te lage prijzen voor de agra rische produkten het grootste probleem in de landbouwsector, waaronder dan zowel tuinbouw, gemengd bedrijf, als mogelijk wat gezonder, ook de veeteelt-exploitatie gerekend moet worden. Niemand zal de voorlichters van boven staande raadgevingen ongelijk willen geven. Immers, de praktijk bewijst jammer genoeg dat ze volop gelijk hebben. Alleen is de moei lijke realisering hoe het bedrijf dan wel be hoorlijk moet worden geëxploiteerd. Tijdens de vrijdagmiddag toch weer dcor heel velen gewaardeerde deskundige ad viezen via een door de Bedrijfsvoorlichting georganiseerde aardappelteeltvisie inclusief een werktuigendemonstratie, ging toch menig agrarisch bezoeker met deze vraagtekens huiswaarts. Volkomend erkend, dat er in feite aardappelen genoeg op de markt komen - de prijzen - volkomen beamend, dat de suikerindustrie het niet zo gemakkelijk heeft tussen de vuren van ontwikkelingshulp en suikerrietimpert. Overtuigd eveneens van grote EEG voordelen, naast evenzovele we reldproblemen. Minder gemakkelijk is uit dit alles het goede, het juiste te dist lieren. „Het was met enige twijfel, dat het be stuur van de werkgroep mechanisatie en ra tionalisatie van de vereniging voor bedrijfs voorlichting de moed kon opbrengen om de aardappel uit te kiezen voor een demonstratie voorzitter J. C, Kzoijman tijdens de opening van de aardappelmiddag in de Sint-Anna- landse veilinghal. De aanwezigheid van zovelen maakt even wel duidelijk, dat de aardappelteelt zeker niet als verloren moet worden beschouwd. Maai bij dat alles is uitkijken geboden, vond de heer Kooijman. Uitkijken wat mogelijk en wenselijk is op het gebied van samenwerking, van beperking, van een zo goedkoop moge lijk bedrijfsvoering en teelt. De ontwikkeling van nieuwe teeltmethoden gaat bizonder snel, in tegenstelling eigenlijk tot mechanisatie van de vroege aardappel oogst. Juist omdat deze teelt voor ons gebied steeds belangrijker wordt, is het oppassen ge blazen, vond de voorzitter. Het kon wel eens zijn, dat de vroege-aardappelvuist, die we met onze veilingen maakten, pijn gaat doen, nu grote inkopers het noodzakelijk ach ten dit produkt in hun programma op te nemen. Ir M.A. van der Beek, rijkslandbouwcon- sulent in Zeeland voorspelde een voorlopig nog wel aanhoudende lage prijs vcor de pieper, maar kwaliteit blijft altijd een belang rijke rol spelen. Daarom moeten ook alle maatregelen vanuit de kwaliteitsfactor wor den beoordeeld. Een daarvan is de rijenafstand. Spreker vond dat een rijenafstand van 75 cm vele voordelen biedt: spoorbreedte trekkers en wa gens. Gebruikmaking van aanwezige loon werkers kan een uitkomst zijn, vond ir v. d. Beek. Fusie is op zich niet altijd de oplos sing. Een fusie is in feite nood en een nooit een optelsom van de fuserende bedrijven. De heer Meyers te Wageningen sprak ver volgons over de kwaliteitseisen, met name voor de verwerking van de aardappelen. Voor chips bijvoorbeeld, mag de aardappel niet meer dan 0,5 procent suiker bevatten. Dan pas krijgt men ze goudbruin. Voor pa- tat-frites mag het wat meer zijn. maar ook niet boven de 0,8 procent. Zo stelt elke ver- waking zijn bizondere eisen. Het gaat er niet om wat wordt gebracht maar wat wordt gevraagd. Bij het défilé van de talrijke moderne werk tuigen gaf ir J.A.Hoenderkerken de gewenste voorlichting. Opvallend was de toenemende uniformiteit van spoorbreedte, een zeer be langrijk onderdeel van het geheel. De ccmbinatie-machine (combine), een ap paraat, dat „alles in één" doet, krijgt steeds meer belangstelling ,zo werd ook deze mid dag duidelijk; waarvan toch weer heel wat kon worden cpgestoken. Zonder het totale probleem werkelijk op te lossen. Maar dan zou de agrariër zonder zorg zijn. Dat is on bestaanbaar, zelfs in 1969. Ik zie een sneeuwldok in een tuintje staan Die ieder jaar opnieuw weer is gekomen, En ieder jaar opnieuw zal bloeien gaan. Met crocusjes, die 'n perkje gaan omzomen. Er gaat iets anders over 't wijde veld, Een lammetje komt uit een stal gesprongen, De lente heeft het weer iets moois voorspeld, En ergens heeft een blijde stem gezongen. Ik zie een huisje zomaar in de wei, En door de buitenwereld haast vergeten, De stille dagen gaan nu weer voorbij, En dat wil ook de lente heel best weten. Soms hier en daar is al het eerste groen, De eerste knoppen komen weer tot leven, De eerste kleuren gaan een wonder doen, En aan dit huisje iets bijzonders geven. Er zingt een vogel ergens in een boom, Ik zie hem niet, maar kan hem zuiver horen, Het is de inzet van een lentedroom, En zo wordt er een feest'lijk lied geboren. Een enk'le wandlaar blijft aandachtig staan, En kijkt naar boven als hij hem hoort zingen, Om met een glimlach verder voort te gaan Dat zijn zo van die echte levensdingen Er rijdt een knaapje op een fietsje rond, Op 'n gloednieuw fietsje als een kleine koning, Omdat de lente al te wachten stond, Er komt een vader lachend uit zijn woning. En beiden zijn ze rijdend voortgegaan, Langs voorjaarswegen, die zo veel beloven, Langs paadjes in een zondoorschenen laan Met hier en daar wat blauwe lucht daarboven Een oude vrouw schikt bloemen voor haar raam, De eerste bloemen met hun eerste geuren, Ze voegt ze met een stille glimlach saam, En in haar kamer komen nieuwe kleuren. En alles lijkt veel ruimer en zo goed, Zo anders als in stille wintertijden, Het lentelicht brengt haar een nieuwe groet, En zal haar weer langs breder wegen leiden Voor wie het zien wil, is er o zo veel, Dat weer ontwaakt en heel veel ons wil geven, Wat uitgroeit tot een wondermooi geheel, De weelde van het jonge lenteleven. t* Tijdens de laatste vergadering van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Eiland Tholen en Sint-knilipsland „De Schutse" werd het bestuur gewijzigd Dit onder meer in verband niet het feit, dat de voorzitter ds J. M. de Raad thans ook consulent is van hervormd Scherpenisse. Ds. de Raad meende in verband met de vele andere werkzaamheden en gezien ook het feit, dat .,De. Schutse" op volle toeren draait ook de voorzitterszetel mandaat te kunnen stellen. In zijn plaats werd benoemd de tot dusver tweede voorzitter de heer P. J. Droog:rs te Tholen. j Secretaris werd in de plaats van de heer P. A. Douw te Oud-Vossemeer de heer P. J. j van Strien te Anna Jacobapolder. Het pen ningmeesterschap blijft bij de heer W.Geluk te Tholen. Als tweede voorzitter werd ge kozen ds. M. van der Linde te Sint-Philips- land. Na bovenstaande mutaties komt men tot de volgende veranderingen van oud en nieuw bestuur. Oud-bestuur: voorzitter ds. J. M. de Raad, nieuw P. J. Drooger. Secretaris tot dusver P. A. Douw, voor taan C. J. van Strlen. Het penningmeester schap blijft dhr. W. Geluk bekleden. Tweede voorzitter was P. J. Droogers te Tholen, nu ds. v. d. Linden te Sint-Philipsland. Tweede secretaris was C.J.van Strien, nu P.J.Douw. 2e penningmeester was P. Roggeband en dat blijft zo. Alg. adjunct was ds. P. Kolijn, nu ds. J. M. de Raad. Mededeling Markt 26 Tel. 480 Tholen Verkoopt vanaf heden het gehele verfassorti- ment van Flexa. (adv. ingez. med.) In hotel „Concordia" te Steenbergen wer den aan 19 cursisten van de fruitteeltvak- school diploma's uitgereikt. Het was de elfde cursus van de twintigjarige school. Uit onze omgeving werd een diploma uit gereikt aan W. v. d. Berge te Thoien en aan K. van Dijke te Sint-Philipsland. Bij het aan de rijksopleidingsschool voor onderwijzers te Middelburg gehouden ver- keersexamen slaagden uit onze streek Han van Popering te Sint-Annaland, Rien Duine te Oud-Vossemeer, Jan van der Velde te Tholen, Piet van de Vlies te Sint-Philips land, Els van Dalen te Poortvliet, Ton Mol te Tholen en Leen Poot te Sint-Maartens dijk. Door de politierechter te Middelburg wer den voor het spitten van zagers op niet toe gestane percelen veroordeeld J.M.. J.A. en M.W.P. uit Stavenisse, alsmede M.V. uit Sint-Maartensdijk. Een eigenaar van een mosselperceel in de Oosterscheid» had het viertal betrapt en verklaarde dat de bodem van het perceel door het spitten zodanig heeft geleden, dat het zeker een half jaar niet meer kan worden gebruikt om mosselen uit te zetten. Er moet nu maar eens drastisch worden opgetreden vond de officier van justitie, mr T. Lcbret en 'hij eiste een onvoorwaarde- lijKe gevangenisstraf van veertien dagen. De politierechter mr. P. van Empel veroordeelde de spitters tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 14 dagen en 75,boete. Tijdens de op 15 maart te Middelburg te houden jaarvergadering van het gewest Zee land van de vereniging voor openbaar on derwijs is de heer P. Roels te Sint-Maar tensdijk kandidaat gesteld vcor de landelijke verenigingsraad. In de laatstgehouden bestuursvergadering van de „Stichting Ziekenhuis LIÊVENS- BERG", is naast de medisch- en economisch directeur benoemd tot verpleegkundig direc trice Mej, Zr. C. D. M. Proost. Zuster Proost die haar eindexamen M.M.S. deed aan het St. Gertrudis Lyceum te Roo sendaal, is in het bezit van het diploma A Ziekenverpleging plus kraamaantekening, het diploma „Voortgezette Opleiding" en volgde met geed succes de Hogere Verpleegstersop leiding aan het Seminarium voor Praktische Gezondheidszorg te Utrecht. Daarnaast behaalde zij ook administratieve diploma's. Zuster Proost was van 1950 tot 1955 prac- tisch werkzaam aan het Ziekenhuis Joannes de D:o te Den Haag en daarna in het Hópi- tal Brugmann te Brussel en het West London Hospital te Londen. Laatstelijk was zij als eerste verpleegster werkzaam in hst Burger Ziekenhuis te Amsterdam en als hoofdver pleegster in het Maria Ziekenhuis te Tilburg. De Bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Rcode Kruis behoort tot een van de best georganiseerde diensten ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze organisatie, die voor vele landen een voor beeld is, ook in de toekomst zijn grote repu tatie zal kunnen behouden. Immers, de belangrijkst? pijler waarop al les steunt, wordt gevormd door de vrijwillige bloedgever. Gelukkig is ons volk van nature bereid tot hulp. Steeds weer wordt ervaren hoe iedereen bereid is, mee te helpen om nood te lenigen en leed te verzachten. Ook dui zenden donors bewijzen steeds /eer, dat zij willen meehelpen, zieken te genezen. Zij weten, dat deze vorm van hulpverlening - van zo groot belang voor de ontvanger - voor de gever zeer eenvoudig is. Er wordt slechts een kleine opoffering van hem ge vraagd, in de vorm van nog geen halve liter bloed. Indien men gezond is, wordt dit verlies van bloed in het lichaam snel weer aangevuld, zonder dat men er iets van merkt. Voor een zieke of gewonde daarentegen, betekent een bloed- of plasmatransfusie dik wijls het behoud van zijn leven. DE OVERHEID EN HAAR DOEL DE KIEZER EN ZIJN MIDDEL De visie van de heer Anthonisse, die vo rige week in de lezersrubriek van dit streek blad werd gepubliceerd vraagt om een com mentaar. Mag ik dit doen vanuit mijn be- stuursfunktie in de Christelijke Historische Linie. De kritiek van de schrijver richt zich immers, zowel op de regering, als op het parlement die het beleid van de overheid controleert en het zijn fiat geeft of onthoudt. Omdat de heer Anthonisse, zijn artikel met de pen van het gemoed heeft geschreven en bij de woordkeuze vele herkenningen heeft ingebouwd voor een groep agrariërs, mid denstanders en andere zelfstandigen kan het niet anders, of een niet gering aantal lezers heeft onder het lezen met instemming ge knikt. De toon van de muziek, die bekend in de oren klinkt, nodigt tot meezingen. Of daarmee een objektieve beoordeling van een complex probleem nog mogelijk is, mag ik betwijfelen. Al te gemakkelijk komen wij vanuit een emotionele benadering terecht op een terrein, dat wij door een spleet kunnen overzien, terwijl alleen een breedbeeldpro- jektor een weergave bereikt van waaruit be oordeeld kan worden. De volksvertegenwoordigers in de Kamers der Staten Generaal en voor andere zaken de provinciale of gemeentelijke bestuurders zijn meer in staat, om samen met hun fraktiege- noten, door veel meer informatie, het com plex van faktoren, die tot beslissingen leiden te overzien, althans, zo behoort het in een volwassen partij te zijn. Bij de CHU is daar voor o.a. het partij en beginselprogram, dat thans voor alle leden van onze politieke or ganisatie, ter inzage en ter discussie ligt. Daar wordt grote aandacht geschonken, van uit een Christelijke visie en inspiratie aan met name de door de heer Anthonisse ge noemde vraagstukken. In de paragrafen Wel vaart en Welzijn wordt de mens en zijn nlaats in de maatschappij centraal gesteld. Sanering en ontwikkeling, maar ook bizon dere kansen worden voor de zelfstandigen die daarvoor in aanmerking komen gevraagd. Het persoonlijk initiatief krijgt bij de CHU Door de steeds groter wordende kennis op dit gebied is het mogelijk, behalve vloeibaar plasma, ook allerlei andere belangrijke ei witpreparaten uit bloed te vervaardigen, wel ke voor vele zieken levensreddend kunnen zijn. Bijvoorbeeld het uit bloed vervaardigde cryoprecipitaat voor lijders aan de bloeder ziekte (haemofilie)het 4-stollingscomponent voor patiënten met andere bloedstollingsaan- doeningen en het gammaglobuline ter voor koming en bestrijding van allerlei infectie ziekten (o.a. rode hond en geelzucht). Zo is er steeds meer bloed voor allerlei doeleinden nodig. Een patient, die zo wordt gered, verkeert eigenlijk in een oeni)denswaardige positie: zijn leven dat in gevaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult hem met dankbaarheid tegenover zijn onbekende redder, die bloed voor hem afstond. I En de donor weet, dat hi] met zijn „vrij- t willige offer" de zieke medemens heeft gehol- pen. Wie - die zelf gezond is - zou dit niet willen In Oud-Vossemeer organiseert het Roode Kruis een blcedafname-avond op 14 mrt. a.s. Gaat er heen!!! alle nadruk. In de plaats van wat Anthonisse voorstelt, om de diverse organisaties nog meer als pressiegroepen te laten optreden, zou ik de daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komende politieke partijen wil len benutten. Zij zijn toch de organen die de regering het regeren mogelijk maken Na- j tuurlijk ben ik er mij van bewust, dat de verbindingswegen tussen kiezer en gekozene nog al eens opgebroken en versperd zijn, hier valt veel te verbeteren. Daarom komt voor de provincie Zeeland de CHU op 22 maart a.s. met een geheel nieuw plan waar bij de wegen van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten doorgetrokken worden en binnen het bereik van alle leden en kiezers komen. Omdat de CHU een beginselpartij is met een programma, ontstaat daar een ont moetingspunt tussen alle schakeringen in ons volk. Wie zijn doel alleen wil bereiken van uit een belangenpartij, verliest het algemeen welzijn gemakkelijk uit het oog, en begint ongemerkt alle zinnen met IK. In een Chris telijke samenleving en dat is Anthonisse be kend, gaat het met de ander om het met el kaar. Jammer is het dat de schrijver aan een aantal juiste opmerkingen afbreuk doet door negatieve uitspraken. De Nederlandse vakbonden verwijten, dat alleen grote bekken tellen en hun leiders af tekenen als zijnde zonder hersens is er naast, evenzeer er naast, dan onze ministers verwij ten, dat zij geldelijk belang primair achten. De meest gevaarlijke uitspraak is echter, 'at de regering bij haar maatregelen geen ander doel kent dan de economie te ontwrichten, de ondernemers de schuld te geven, en daar door nationalisatie mogelijk te maken. Het is begrijpelijk, dat, als de emmer overloopt, de vloer nat wordt. Het gaat echter niet op, de plas te laten liggen. Van hem wie hard is in zijn bewoordingen, mag verwacht worden dat hij correkt is bij het signaleren. Mocht de schrijver of een of meer lezers geïntresseerd zijn in de 66 bladzijden tellende brochure die de CHU over een belangrijk deel van de materie die hier werd aangesneden heeft doen verschijnen gaarne zullen wij die U toezen den. En natuurlijk is er binnen de CHU vol op ruimte om er over te praten. Voor wie ook luisteren kan. E. Ph. Nleuwkerk Zuidstraat 19 Poortvliet Zelden werd een naam zo snel een begrip als Stijlgroep Groningen. Een begrip voor meesterschap in stof (zuiver scheerwoldessin en snit. Een merk dat u óók veel keus biedt in maten, kleuren, lijnen en dessins En prijzen I Bij ons slaagt u beslist. Pontalon3 |p! ploolhoudend door SI-RO-SET /JKKlSlT.fkk1 zuhtr schteruel GRONINGEN CONDENSVRIJ COMPRESSOR m9t het «"spiersysteem bovandian Stationsstraat 10 - Bergen op Zoom - Tel Edelsteenkundige F.G.A. Laboratorium voor onderzoek Edelstenen Voor prachtige glas serviezen naar GOMMERT MOERLAND Glad of geslepen - steeds de nieuwste MODELLEN Vraag folders. Alles ook los verkrijgbaar Pracht aanbieding SPHINX AARDEWERK 6 verschillende kleuren KOP en SCHOTELS per stuk 1,95 per 2 stuks 1,50 per 6 stuks 1,25 a.s. ZATERDAG tegen Cash and Carrey prijzen tussen 12 en 2 uur een baal frites voor 4 4 5 pers. vier fricandella's en een halve liter sorbet ijs voor f 3.50 Voorstraat Sint Annaland Doe nieuwe ontdekkingen in dc brillen mode Nieuwe kleuren Nieuwe vormen Loop vrijblijvend binnen en belajk onze collectie Ontdek, dat een nieuwe bril weer zoveel doet HH. Kippenhouders, Wij houden ons weer beleefd aanbevolen voor het leveren van 9 weekse hennen en 4 weekse haantjes. Bestellen liefst spoedig. Adres: J. C. Goede- gebuure, Langeweg 5, Sint-An naland, Tel. 01665-323 TE KOOP: Aardgasstel 3 pits - creme met oventafel. Grote kolen convector - Faber Badkamerkachel Pluche gang- en traploper, 70 breed. 5 arms koperen kroonlamp. Smidsstraat 11 Poortvliet Tel. 01662-379 NED. STAATSLOTERIJ Verkoop loten, Sint-Annaland Vrijdagavond 7 maart 7.15 uur tot 8 uur, in de Thoolse Zell- school. De collectrice A. M. C. Borghouts-Klaassen, L. Vrou- westraat 12 A, Telefoon 3507, Bergen op Zoom. A. s. zaterdag de gehele dag GESLOTEN Kapsalon DE JONGE Sint-Annaland Welke jongen 16 a 17 jaar wil helpen op motorschip 'Anja' 900 ton, huiselijk ver keer. Inlichtingen na 6 uur, Telefoon 01666 - 506. P. C. van Ast Molendijk 31 Sint-Maartensdijk. VERHUUR gelegenheids kleding. Ook bruidstoiletten compdeet, Bont Stola's. Bont cape's groot en klein. Gelegen- heidhoeden voor dames. Ge rard Evers, Antwerpsestraat 9a Bergen op Zoom, teL 3098. Cafetaria 't Eiland: Kip van het spit; Saté met pindasaus. Huub Bocxe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 10