door D. Roozemond chirurgijn tot 1700 - 1969 25e JAARGANG No* 14 EENDRACHTBODE 27 FEBR, 1969 DERDE BLAD Stemmen van lezers INWONERS VAN THOLEN Vorige week vrijdag gaf onze koninklijke muziekvereniging Concordia weer haar jaarlijkse uitvoering. Er mag van morden gezegd, dat het weer een goede prestatie was van zowel muziekanten als andere medewer kers aan deze avond. Of was u er niet bij? Jammer, want dan hebt u een mooie ontspan ningsavond gemist, waaraan door uw mede bewoners veel zorg was besteed. Vele jong eren zeggen: in Tholen is nooit iets te doen, maar waren ze dan wel op deze uitvoering Is het niet beschamen voor een zo grote en groeiende gemeente als Tholen met zoveel jonge mensen, zo weinig animo voor „Con cordia" Natuurlijk worden wel motieven aangevoerd: ik ben niet muzikaal. Dacht men dan, dat alle huidige leden van „Concordia" tevoren wisten of ze muzikaal waren of niet? Dacht men, dat men dc kunst machtig werd zonder oefening en volharding? Maar dan is het praktisch ook voor iedereen te leren, al zal de een daarbij verder komen dan de ander. Zoals de heer Gocdemondt in zijn dankwoord tot de aanwezigen sprak: de leden van Concordia zijn ook maar gewone mensen. Daarom jongens en meisjes van Tholen, besteed uw vrije tijd niet op straat of alleen maar bij t.v. Wordt lid van „Concor dia" en laten de ouderen eveneens blijvend steun verlenen, opdat „Concordia" ook kan blijven bestaan. Zonder aanwinst van jong eren zal dat onmogelijk zijn. Een oud-inuzikant L.M.G. heelkunde. Kiezen en tanden trekken en vullen, ja zelfs kunstge bitten, het werd alles door hem verzorgd. Hij woonde eerst in het 'doktershuis' en verhuisde later naar de woning waar de dokter thans nog woont. Op 10 november 1949 overleed hij plotseling op 65-jarige leeftijd. Hij was sedert 1 mei 1910 gemeente geneesheer geweest, was u-j. r* - ts Dit wordt dan het laatste artikel over de dokters te Stavenisse. Het omvat een tijdvak van ruim 60 jaar, waarin iets over de lot gevallen van deze inwoners wordt verhaald. Johannes Cornelis Peter Jacobus Vorster 1908- 1910 Nauwelijks heeft de nieuwe arts, afkomstig uit Steenwijk zich te Stavenisse gevestigd, of er wordt 'op den buitenberm van den zee dijk van den Stavenisse polder door Leendert Hage het lijk gevon den van een onbekend manspersoon, dat aldaar moet zijn aange spoeld, terwijl geen nadere aanwijzingen bekend zijn'. Het bleek, dat het een zekere Adriaan Schouwenaar uit Wemel- dinge was. Op 14 september 1908 werd hij gevonden, terwijl hij kennelijk op 13 januari reeds verdronken was. Er werd gemompeld van een misdrijf terwijl de overlevering te Stavenisse spreekt over vreemde handelingen met het gevonden lijk. De man is op Stave nisse begraven. De oudere mensen weten zich nog te herinneren, dat er 'vrouwen in Goese dracht' bij de begrafenis waren. Op het oudste kerkhof te Stavenisse staat een steen, waar o.a. op staat, dat de man hij was nog maar 31 jaar oud noodlottig om het leven kwam. Om weer op dokter Vorster terug te komen, zijn verblijf was te Stavenisse van korte duur, want op 27 april 1910 vertrok hij reeds naar Apeldoorn. Jean Louis Bernhardi 1910 - 1949 De opvolger was de arts J. L. Bernhardi uit Utrecht. Het grootste deel der hedendaagse bewoners heeft deze dokter gekend. We zijn nu eigenlijk in het heden terecht gekomen. Er is te Stavenisse nooit een dokter geweest, die zo lang zijn dokters praktijk uitoefende. Als we de evacuatie-tijd er aftrekken, dan is hij nog ongeveer 38 jaar te Stavenisse werkzaam geweest. Hij was behalve arts, ook bekwaam op het gebied van de tand- STEMMEN VAN LEZERS Geachte Redactie, Mag ik li verzoeken onderstaande in liw blad op te willen nemen, waarvoor bij voor baat dank. Reeds geruime tijd leefde bij mij de be hoefte de lezers van Uw blad. voorzover hun ogen nog niet open mochten zijn, te wij zen op 't volkomen verkeerde en eenzijdig gerichte regeringsbeleid, 't welk we nu al zoveel jaren voor lief moeten nemen. Uiter aard gaat het hier slechts om een detail van de vele grieven die tegen dit beleid zijn aan te voeren. Telkens heb ik dit uitgesteld in de hoop dat dit voornemen overbodig zou blijken te zijn. Het is me evenwel gebleken dat deze veronderstelling op een fata morga na blijkt te berusten. Telkens opnieuw lezen we van maatregelen die geen ander doel hebben dan ons economische leven totaal te ontwrichten en er dan de ondernemers de schuld van te geven, om alzo de weg tot nationalisatie te effenen onder de benaming 'democratie'. En dan heb ik niet enkel en uitsluitend het oog op de belangen van onze zelfstandige beroepsbevolking, die hier onder te lijden heeft, doch evenzeer de werknemers van hoog tot laag, hoewel uiteraard de eerst genoemde groep de meeste en de hardste slagen worden toegebracht. In een steeds groter wordende frequentie worden loonsver hogingen geëist en getrouw door de regering ingewilligd, waarvan iedere werknemer, die over .een normaal stel hersens beschikt, moet zeggen dat ze er hoegenaamd niet op voor uit gaan, ja, soms zelfs op achteruitgaan vanwege de progressie in 't belastingstelsel. Iedere loonsverhoging heeft vanzelfsprekend tot gevolg hogere prijzen ofwel producten van minderwaardige kwaliteit. Dit zijn sy noniemen die niet te scheiden zijn. De waar dedaling van de gulden heeft als gevolg hier van een angstwekkende snelheid gekregen. Een loonkostenstijging die dc productiviteits- stijging ver overtreft, werkt de inflatie uit stekend in de hand. Zoals de zaken er ech ter op 't ogenblik voorstaan heeft 't er alle schijn van dat de regering op een aanmerke lijk lagere snelheid wenst over te schakelen, gezien de berichten die we de laatste weken met de regelmaat van een klok. onder ogen krijgen. Op zichzelf bezien is dit een zeer lofwaardig streven van de regering, denk slechts aan onze steeds kwetsbaarder wor dende concurrentie-positie t.o.v. het buiten land. Hierop breedvoerig ingaan is in dit artikel niet mogelijk, daar dit teveel plaats ruimte zou vergen. Ieder die belangstelling bij de regering hebben, dan een rustig, be schaafd en gedocumenteerd gesprek. H. Anthonlsse, Stoofstraat 21. Poortvliet WEL BEREID TE PRATEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9