Ter horst Bood van Muziekgezelschappen „Tholen en Sint-Philipsland'' Stropers moeten het in de cel overdenken KantongerechSzitting Tholen Veehouder bracht onderhoud sloot In discussie Gevaarlijk afbuigen kostte geld Programma 1969 de of er daar dan nog bouwgrond over Is wat de voorzitter ontkennend beantwoordde. Op een andere informatie van wethouder D. Uijl(a.r.) bleek de woningbouw niet ge heel tegen het Hogedorp aan te komen. Ir M. A. Geuze (c.h.u.) informeerde wat ge beurt met de strook grond, die er nog blijft liggen tussen M .Hage en de nieuwe afschei ding van de heer van der Slikke. De voorzitter antwoordde dat er langs de watergang, die ter zijner tijd zal worden ge dempt, nog woningen gebouwd kunnen wor den met een uitweg naar de Stoofstraat. Voorts informeerde ir Geuze of mogelijk bij het bouwrijp maken van dat gedeelte tege lijkertijd het weggetje bij het Hogedorp kan worden verbreed. Mogelijk betekent dit dat dhr. v. d. Slikke een 50 of 75 m2 meer zou moeten afstaan, maar dan levert wellicht geen bezwaar op. De voorzitter kan niet zonder meer zeggen of dit nodig zal zijn, maar wil met deze sug- de bedoeling om daarmee het zogenaamd to- taliteitsonderwijs te geven. Verder worden leermiddelen voor het verkeersonderwijs ge vraagd, omdat hiervoor een methode ont breekt. Tenslotte ook nog een bandrecorder. B. en w. willen wel voorstellen om het ver zoek ten aanzien van de leermiddelen voor de speelleerklas in te willigen, maar meent dat het overige maar uit de exploitatiever goeding zou moeten gebeuren. Na een uit spraak van de gemeenteraad beoordeeld de inspecteur de aanvrage op de kosten. De voorzitter voegt er nog aan toe, dat het college niet graag een afwijzing voorstelt, als het om onderwijszaken gaat, maar thans moet het toch wel dringend nodig zijn, ge zien de grote kapitaalsuitgaven van de laat ste jaren voor het onderwijs, om dit in te willigen. Wat noodzakelijk is, daarvan is b. en w. ook groot voorstander te helpen. Vandaar dat het college meent het eerste deel van het ver- gestie wel rekening houden, wanneer de Cen- zoek ten aanzien van de leermiddelen voor trale Dienst het straks nog eens gaat be kijken. Tenslotte informeert ir Geuze, voor wiens rekening de nieuwe afrastering zal worden aangebracht, waarop de voorzitter antwoordt dat het steeds de gewoonte was, dat de ge meente daarvoor zorgdraagt als de hierbij meest belanghebbende. Alle laden kunnen zich hierna met het voorstel tot deze grondruil verenigen. DRIE EN TWINTIG WONING-AANVRAGEN De vraag of Poortvliet de zeven (dat worden er dan acht) gemeentewoningen nog wel nodig heeft en daarnaast ook nog moet meespelen in een nieuwe bejaardenwoning- bouwstroom van zo'n 70 huizen op Tholen (Poortvliet wil er daarvan nog wel 8 of 10 hebben) kon de voorzitter volmondig beves tigend beantwoorden. Dit aan de hand van de recente cijfers van woningaanvragen. Het blijken er 23 te zijn, waaronder 7 voor een bejaardenwoning. Deze 23 willen dan welis waar niet allen op even korte termijn een nieuw huis, maar ze staan er ook nog niet, zo stelde de burgemeester. Eer het zover is, zullen er ook wel weer nieuwe aanvragers bij komen. Ir Geuze wilde nog wel graag w:eten, hoe veel gegadigden er al direct zijn voor de te bouwen acht woningwetwoningen en of het in de gemeente voldoende bekend is, dat het mogelijk is, daarop een zgn. doorstromings premie te krijgen. De voorzitter antwoordde dat er drie defi nitieve aanvragen binnen zijn voor die acht woningen, waarbij het om doorstroming gaat. Hij zou deze drie vast optie willen geven, zodat de aanvragers er zeker van zijn na de bouw in aanmerking te komen. Dit in ver band met gasaanleg en andere maatregelen. Uiteraard hebben betrokkenen inderdaad ge- informeerd naar de doorstromingpremie en ook aan andere gegadigden zal dit worden meegedeeld. Het is natuurlijk zo, dat die eerst komt, weer de beste kans heeft op een wo ning. De voorzitter wil dan ook voorstellen om telkens optie te verlenen, wanneer het gaat om een doorstromingsgeval. De heer C.P.van Tiggelefc.h.u.) vermoedt dat inwoners wel graag tevoren zullen weten, wat het aan huur gaat kosten. De voorzitter antwoordt, dat het voor deze grotere woning en op een 120,huur per maand komt. Ir. Geuze wijst er nog op, dat er thans wel een goede bestemming Is voor de nog aanwezige bouwgrond, maar zou wel graag zien, dat straks de open plaatsen door sanering (af braak oude woningen) ook weer een zekere bouw bestemming krijgen. Hij denkt hierbij met name aan de open plaatsen achter school en kerk. De voorzitter kan de heer Geuze hierin al tegemoet komen, door op te merken, dat mo- mentel de stedebouwkundige bezig is aan een bestemmingsplannetje voor die open plaatsen. Hij verwacht nog wel in dit begrotingsjaar met een ontwerp te kunnen komen. Ir Geuze vindt het belangrijk, dat vooral bejaarden niet te ver van het centrum wonen en de voorzitter zegt daar volkomen achter te staan. Volgende week is er een verga dering met het kerkbestuur, waarbij cok een en ander nog ter sprake zal komen. De heer J. I. Hollebrands(s.g.p.) kan zich wel met het voorstel van de burgemeester verenigen om de eerste gegadigden optie te geven, maar informeert hoe het dan gaat met volgende aanvragen. De voorzitter antwoordt, dat wanneer het hierbij niet gaat om doorstromingsgevallen ze op de lijst komen en ter zijner tijd bij de toe wijzing bekeken zullen worden. Voorts hoopt dhr. Hollebrands dat men bij bestemming van de open plekken het parkeer probleem niet zal vergeten, welke toezegging de voorzitter graag doet. De heer C. P. Bijl (s.g.p.) wil nog graag weten of er bij de acht te bouwen woning wetwoningen ook garages gebouwd kunnen worden. Hij meent dat er wel animo voor zal zijn. De voorzitter antwoordt dat zulks in enkele gevallen wel mogelijk zal zijn. Een gehouden enquête die aangaande toonde overigens niet zoveel animo voor garages. Maar er is nog wel ruimte voor aanwezig. Hierna wordt met algemene stemmen be sloten b. en w. te machtigen tot het verder realiseren van de acht woningwetwoningen en inmiddels de benodigde rijksvoorschotten aan te vragen. De kleine openbare lagere school met twee klassen vergt een afzonderlijke vaststelling van het bedrag per leerling om geen onrede lijkheid te krijgen van een veel te hoog be drag voor de bijzondere school. Voorgaande jaren kreeg men daartoe ministeriële goed keuring. Ook voor 1969 zal dit worden ge vraagd. Voor het bijzonder onderwijs wordt het be drag per leerling voor 1969 bepaald op 116,21. Met een gemiddelde van 77 leer lingen kan de school een voorschot krijgen van 8948,50. Daarvan is een 6500, alleen al gemoeid voor onderhoud, verlichting en verwarming, voor leermiddelen 77xf 24, of 1848,en voor de schoolbibliotheek ƒ115,50. De afrekening 1963 t/m 1967 vcor het bijzonder onderwijs krijgt ook de goed keuring van de raad. Het schoolbestuur heeft nog aanspraak op ƒ4741,51. Dit laatste van wege een jaarlijkse overschrijding bij de openbare school van gemiddeld 13,06 per leerling. SPEELLEERKLAS Er is verder nog een aanvraag van dat schoolbestuur om medewerking voor aan schaffing leermiddelen op grond van artikel 72. Dergelijke aanvragen moeten worden ge weigerd, zo deelt het college in een pre-ad- vies aan de raad mee .wanneer het gaat om vervanging of wanneer de normale eisen wor den overschreden. De aanvraag van het schoolbestuur heeft in de eerste plaats betrekking op het inrich ten van een zogenaamde speelleerklas. Daar naast wordt medewerking gevraagd voor leermiddelen voor vrijwel alle vakken. Het is lopig te laten rusten. Ir Geuze informeert of er voor de zgn. speelleerklas wel voldoende uurruimte over is of komt er dan een klas bij? De heer C. Mertens -financieel ambte naar - antwoordt hierop, dat de eerste klas dan speelleerklas wordt, waarbij wat meer van het strakke klassicale onderwijs wordt af geweken en het meer zoekt in de richting van overgangsondcrwijs van kleuter- naar lagere school. Ir Geuze zegt daarmee akkoord te kunnen gaan en ten aanzien van het andere onderdeel het voorstel van b. en w. wel te willen vol gen. Uiteraard is Keulen en Aken ook niet op één dag gebouwd. Ten aanzien van het punt bandrecorder heeft hij wel een persoon lijke mening. Een gedeelte van de leerlingen reageert vooral op het orale en ander deel op het visiele. Daarom bereikt men inten sief volgens spreker met een bandrecorder maar een deel van de klas. De voorzitter zegt de gevraagde methode niet te veroordelen. Het is alken dat de ge meente wat voorzichtiger met de gelden moet omspringen voor het onderwijs als het geen urgente behoefte betreft. De heer Hollebrands wil voorop stellen het voorstel van b. en w. te zullen steunen. Toch deelt hij dat standpunt niet helemaal. B. en w. schrijven nl. in hun pre-advies, dat het er bij de school om gaat wat „meer leermiddelen ter beschikking te hebben", wat dus uit de explo- tatiepot dient te worclen bekostigd, maar het gaat hier niet om „méér", het gaat om ver nieuwing van de vorm, een nieuwe methode van onderwijs. Een vernieuwing, die wordt ondersteund door hedendaagse pedagogen. Dat betekent dus een wezenlijke vernieuw ing. Het is altijd zeer moeilijk uit te maken, wat wel en wat niet kan volgens art. 72. De vroegere methode-vernieuwingen betekenden in wezen nauwelijks een verandering, hier gaat het wel degelijk om onderwijsverande- ring, c.q. vernieuwing. Nu kan, zo vervolgde de heer Hollebrands, een raadslid zijn standpunt niet gaan bepalen uit gevoelsoverwegingen, maar dient hij het te bezien in het geheel van het gemeentebe leid. En gezien wat hier aan onderwijs ge durende de laatste jaren is besteed, kan deze aanvraag op het moment wat over de schreef gaan. Is er tevoren al advies gevraagd bij de inspecteur ten aanzien van het geheel van deze aanvraag Nee, antwoordt de voorzitter, wel is ter loops gesproken over de speelleerklas en daarbij gaf de inspecteur een positieve re actie, maar hij beoordeelt pas na een gunstige beslissing van de raad. De heer Hollebrands wijst nog even op het tevoren vastgestelde bedrag per leerling over 1969. Daarbij komt het bedrag per leerling voor wat aanschaf leermiddelen betreft niet zo geweldig uit de bus, al is het misschien nog wel stevig in vergelijking met andere gemeenten. Het leeuwenaandeel wordt van het totaal toch gevergd dcor onderhoud- en verwarmingskosten. Wanneer men ook de jongste prijsstijgingen van leermiddelen hier bij nog in acht neemt, mag het bedrag voor dat onderdeel toch wel in de gaten worden gehouden. De voorzitter vindt die opmerking juist. Hij vermoedt dat het schoolbestuur hierop nog wel terugkomt. Ir Geuze informeert nog of er verschil van opvatting is met betrekking tot het verkeers onderwijs. De voorzitter antwoordt dat de bestaande methode alweer verouderd schijnt te zijn. Het verkeersonderricht is hier in 1959 ingevoerd. Toen is een bedrag per leerling gevoteerd en de rest zou uit de normale aanvulling moeten komen. De heer van Houdt vindt dat de uiteenzet ting van dhr. Hollebrands verhelderend heeft gewerkt en is het daarmee eens. Unaniem krijgt het b. en w. voorstel goed keuring, wat betekent dat het eerste gedeelte van het schoolbestuur-verzoek wordt inge willigd, het tweede gedeelte wordt afgewezen. LUCHTVERONTREINIGING In de raadsvergadering van 20 december was het voorste] van b. en w. tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling (Zeeland) luchtverontreiniging aangehouden, omdat bij de raad nogal wat bezwaren bestonden ten aanzien van mogelijke verhogingen na een genomen basisbesluit. Ir Geuze had er daarbij o.a. op gewezen, dat er nog wel enig verschil is ten aanzien van de overlast in de onmiddellijke nabij heid van groot-industrieeën en vervolgens, dat anderzijds de wat verder van het be stuurscentrum afgelegen Zeeuwse gebieden ook vaak minder profiteren van bijvoor beeld culturele evenementen en andere voor groter agglomeraat geldende voorzieningen, hoewel hij uiteraard van mening was, dat meting van mogelijke luchtverontreiniging ook als ten algemene nutte mocht worden gezien. De heer Hollebrands kreeg de mening van ir Geuze (eerstgenoemde was vorige raad verhinderd) nog eens samengevat te horen en concludeerde, dat het met veel goede dingen zo is, dat het toch neerkomt op fi nanciële bijdragen. Wel heeft hij in de re geling gelezen, dat uittreding mogelijk is. Het nieuwe voorstel van b. en w. was om wel mee te doen, maar bij eventuele ver hogingen ook opnieuw het raadsstandpunt te bepalen. Na nog enkele informaties gaat de raad met dit voorstel akkoord. De gemeente rekening 1967 zal worden nagezien door de heren Bijl, van Tiggele en Hollebrands. lege acht aankoop daarvan volkomen ver antwoord en vraagt ƒ2200,te voteren. Ir Geuze hoopt dat dan ook de voet paden wat beter sneeuwvrij kunnen komen, aangezien dat vooral op sommige punten erg lastig is. De vcorzitter stelt, dat het de laatste winterinval wel erg moeilijk was om vol doende sneeuwvrij te maken. Alle leden wil len graag het voorstel steunen dit nieuw ma teriaal aan te kopen. RONDVRAAG Ir Geuze heeft de indruk, dat er bij re constructie van Waterschapswegen (o.a. in Lange Zandweg) grond is overgebleven. Mogelijk kan daarmee in overleg met het waterschapsbstuur de watergang bij Strij- enham worden gedempt. De. voorzitter ant woordt dat hiertoe reeds overleg gaande is. De heer Hollebrands herinnert zich, dat de PZEM berichtte per 6 maart 1968 de Dee en Noordstraat van een lichtkabel te zullen voorzien en dan het bovengrondse lichtnet te zullen verwijderen. Speelt de PZEM niet wat gemakkelijk met beloften? De voorzitter antwoordt dat de kabel er wel ligt, maar de huisaansluitingen nog moeten worden uitge voerd. De heer Hollebrands informeerde voorts naar betaling brandweer indien een oproep van de andere gemeente komt. Hij herinnert 1 er aan hoe de laatste tijd tot tweemaal toe de brandweer werd ingeschakeld, de eerste maal langs de officiële weg, de tweede maal door particuliere alarmering. De voorzitter antwoordt dat op het eiland Tholen is over eengekomen ,dat geen materiaal in rekening wordt gebracht, maar de man-uren worden vergoed. Dat is bevoorbeeld door Sint-An- naland prompt gedaan bij brand Elenbaas. terwijl de heer Verduit ,die zelf alarmeer de, de kosten voor zijn rekening nam. De heer van Tiggele informeert tenslotte nog of er een mogelijkheid bestaat de bevol king in te lichten, wanneer de gasdruk weg^ valt. De vcorzitter kon daarop geen direct antwoord geven. Hij weet wel, dat er nogal belangstelling is voor aardgas-aansluiting. Men zit daarmee nu reeds over de 200 per celen. Daarna sluiting. &dv.ing.med. SNEEUWSCHUIVER Met tien kilometer weg in de gemeente om tijdens de winter sneeuw vrij te houden, blijkt de gemeente onvoldoende materiaal te bezitten. Zoals laatst huurt men dan wel ap paratuur van provincie of waterschap, maar komt daarvoor op de tweede plaats, waar door sneeuwruimen soms geen effect meer sorteert. Het is b. en w. gebleken, dat een goede sneeuwschuif onmisbaar is. Het col De thoolse zitting van het Kantongerecht Zierikzee bleek de derde februari-vrijdag niet overbodig. Een kleine twintig zaken nam cen uur of drie in beslag. Daarvan werd vooral het jagen zonder vergunning de hoofdmoot. Hiervoor stonden allereerst terecht de Tholenaren F. J. en C. J„ de eerste ten aan zien van de stroperij niet helemaal brand schoon. Als getuigen waren opgeroepen de jachtopzichter A. M. de W. te Poortvliet en de binnenhuisarchitect W. van D„ even eens te Poortvliet. Eerstgenoemde getuige had in samenwer king met de rijkspolitie het proces verbaal opgemaakt. De beide getuigenverkaringen waren ter zitting vrijwel eensluidend. In de nacht van 20 op 21 december had de Poortvlietse jachtopzichter per auto ver gezeld van W. van D. gezien, hoe er in de omgeving Vrouwendijk tussen Poortvliet en Tholen aan lichtbakwerk werd gedaan, ter wijl daarna schoten waren gehoord. De he ren waren naar de omgeving gereden, waar ze zich achter een dijk verdekt hadden op gesteld. Als silhouetten afstekend tegen de dijk zagen ze op zeker ogenblik volgens verklaring jachtopziener drie personen naderen. Dichterbij gekomen had de verbali sant een lantaarn ontstoken en geroepen halt politie. De drie illegale jagers hadden de vlucht genomen, maar de speurders had den een goede afspraak gemaakt. De een zou onmiddellijk naar Poortvliet terugrijden om de politie te waarschuwen, de jachtopzichter zou degene trachten te grijpen die (vermoe delijk) in het bezit zou zijn van een jacht geweer en nummer drie zou de eventueel naar links vluchtende trachten te grijpen. Een plan de campagne, dat uitging van de aanwezigheid van 2 stropers, terwijl het er drie bleken te zijn. Dat was dan ook de reden, dat er één ^ist te ontkomen, waarvan geen spoor kon wor den achterhaald. De jachtopzichter hield F. J. aan, die in het bezit was van een jacht geweer, terwijl de andere getuige W. van D. er voor zorgde dat C. J. zich niet uit de voeten kon maken. Van de laatste getuigde de heer Van D, dat hij bij het weglopen een voorwerp had weggesmeten, hetgeen later werd teruggevonden en wat een zak met een nog warm aanvoelende geschoten haas bleek te zijn. TOEVALLIG Begrijpelijk was het niet eenvoudig voor de twee verdachte J's om met al dit bezwa rend materiaal te ontkennen. Vandaar ook, dat de eerste verdachte F. J. de feiten toegaf. Maar zijn neef merkte op, dat hij daar toevallig was langs gekomen en toen maar even met F. J. was meegelopen. 'Ik heb nog" nooit gejaagd' was zijn besliste tegenspraak. Bovendien maakte deze ver dachte bezwaar tegen de manier waarop hij was aangehouden, waarbij hij zelfs van mis- handelinq sprak, maar dit onderdeel wuifde de rechter weg, aangezien het een aparte zaak is voor de politierechter te Middelburg. 'Waarom ben je dan weggelopen', infor meerde de kantonrechter mr. A. Veenhoven bij C. J. Deze antwoordde: 'Ik hoorde roe pen, halt politie, maar zag helemaal geen politie-uniform. Wie weet wat voor mensen het waren. Ik nam daarom liever haastig de benen'. Het klonk voor de officier niet zo over tuigend. Wel was mr. H. Sprey overtuigd van de medeplichtigheid van C. J„ aange zien de weggeworpen zak duidelijk een haas bevatte. Hij eiste tegenover F. J. een week gevan genisstraf voor het jagen op andermans ter rein, neg een week voor het gebruik van de lichtbak, daarbij 100,boete voor het ja gen zonder akte en nog eens 250,— boete voor het zonder vergunning in bezit hebben van geweer en munitie met verbeurdverkla- rig van het materiaal. Tenslotte eiste de of ficier een jaar ontzegging van de bevoegd heid tot jagen. Van G. J. kon de officier van justitie niet aannemen, dat hij als het ware 'gelaarsd en gespoord' voor de jacht daar zo maar toe vallig was langs gekomen. Hij achtte mede plichtigheid bewezen en eiste eveneens een week hechtenis plus 100,boete voor het jagen zonder jachtakte en 200,voor het op andermans grond jagen. De kantonrechter vonniste voor F. J. twee weken hechtenis, waarvan één week voor waardelijk plus 160,boete, verbeurdver klaring van het jachtgeweer en een jaar ont zegging bevoegdheid tot jagen. De uitspraak voor C. J. was een week hechtenis als medeplichtige, maar vrijspraak voor het zelf gejaagd hebben. GEWEER EN MUNITIE Een soortgelijk geval was de zaak tegen de Sint-Willibrorder P. B. die op 9 augustus te Poortvliet was verbaliseerd wegens het zonder vergunning werken met jachtgeweer en munitie. Hierbij was getuige de 21-jarige onbezoldigd ambtenaar van de rijkspolitie J. D. v. d. M. uit Poortvliet. Terwijl P. B. die dagen op een kampeer terrein in de omgeving verbleef, was hij op die 9e augustus door de getuige gezien in de Korte Zandweg te Poortvliet, terwijl hij zich naast zijn auto bevond met jachtgeweer. De getuige was per fiets naar de auto ge reden en toen hij die naderde had een in de auto zittende op de claxon geduwd, waarop de verdachte zich met jachtgeweer en al ook in de auto had begeven en was weggereden. De gewaarschuwde politie spoorde hem ech ter later op en de getuige kon verklaren, dat het dezelfde persoon was, die hij met het jachtgeweer had zien richten. In de auto was ook munitie gevonden. De verdachte verklaarde zonder meer, daar helemaal niet te zijn geweest. De of ficier van justitie wilde nog wel rekening houden met het in dit opzicht blanko straf register van verdachte, maar eiste op grond van de getuigenverklaring een week hech tenis voor het jagen met geweer, een jaar ontzegging van de bevoegdheid tot jagen, 200,boete voor vuurwapenbezit zonder vergunning en ƒ2,voor de munitie.. In dien verdachte het niet gevonden geweer niet wenst uit te leveren, dan nog een boete van ƒ350,—. De Willibrorder verklaarde niet te kun nen begrijpen, dat hij voor iets wat hij niet gedaan had. zo'n boete en straf kreeg. De kantonrechter achtte het feit bewezen, dat met een geweer was gewerkt hij vonniste een week hechtenis plus 55,boete vcor geweer en munitie. Verdachte verklaarde hierop in hoger be roep te zullen gaan met een advocaat. ONDERHOUD SLOOT De veehouder H.B. te Sint Maartensdijk was veroordeeld voor het verzuim van het onderhoud sloot bij zijn perceel.. Het aan grenzend land was eigendom van de echtge note van verdachte, maar die had het zelf in gebruik en was de verantwoordelijke man. Het onderhoud is voor de provincie en niet voor mij verklaarde de veehouder. Ik wil de sloot wel schoonmaken voor 50, U hebt m'n brief toch wel gelezen?, zo in formeerde B vriendelijk, daar staat alles heel keurig en duidelijk in omschreven. Er is tus sen sloot en het perceel nog een duidelijke afbakening. Mr Verhoeven merkte op, dat het er om gaat wie onderhoudsplichtige is. Een ambte naar van de provinciale waterstaat had ge steld, dat men daar als provincie niet mee te maken heeft. De officier van justitie concludeerde, dat het er om gaat wie het gebruik heeft van het aangrenzend perceel. Die heeft de ver plichting in dit geval de gehele sloot schoon te maken. Er is een aanmaning gekomen tot schonincr en verdachte heeft" die niet opge volgd. De officier eiste een boete van f 15.of 2 dagen. De kantonrechter greep de betreffende wet en stelde, dat er wel een verklaring was van de provinciale waterstaat, dat ze eigenaar is van de sloot, maar er ontbreekt een verkla ring wie onderhoudsplichtige is. Hij wilde dit nog wel eens nader vernemen, waarom deze zaak werd aangehouden voor het horen van getuigen. VRIJSPRAAK Tegen expediteur en fouragehandelaar S. M. was procesverbaal opgemaakt voor het vervoer van gras van een dijk. Verdachte kon met getuige D. Q. te Sint-Philipsland aantonen, dat hij geen pachter was, maar de eerste snede gras van de eigenaar had ge kocht, zoals hij ook zo'n 300 a 400 hectare gras per jaar opkoopt in Sint-Philipsland. Het werd vrijspraak. LINKSAFSLAAN Op 15 oktober had de heer B vanaf de Paasdijksweg links afgeslagen en daarbij an der verkeer gehinderd. Verdachte verklaarde behoorlijk te hebben voorgesorteerd en met een snelheid van 40 kilometer per uur niets gevaarlijks had gedaan. De officier van justitie wees er op, dat hier de vergissing was gemaakt een voor- rangsweg op te rijden, terwijl zij het wat verder af, ander verkeer naderde, die moest afremmen om verdachte gelegenheid te ge ven links af te slaan. Dat scheelt maar een paar seconden, maar die kunnen heel wat ge vaar betekenen. De eis was f 100,of 10 dagen hechtenis. Het vonnis werd f 80.of 8 dagen. De trekkerchauffeur G.P. te Sint Maar tensdijk had op 1.0 sept, van het vorig jaar met zijn aanhanger van de provinciale weg linksaf geslagen, waarbij achteropkomend verkeer was gehinderd en een aanrijding het gevolg was. Het gevolq was ook een been breuk en hersenschudding. Mr. Snrey vond de manoeuvres van trek kerchauffeurs dikwijls gevaarlijk. Het zou niet gek zijn, waneer er ook een rijbewijs kwam voor het besturen van die voertuigen vond de officier van justitie. Hij wilde nog qeen rijbevoegdheid intrekken, maar eiste f 75.of 9 dagen. Verdachte verklaarde in een laatste ver weer tweemaal achterom te hebben gekeken, toen hij uit de Woudhoekseweg was komen rijden en het achterop komend voertuig niet had gezien. De kantonrechter nam deze zaak nogal hoog op en vonniste f 150.boete of 15 dagen hechtenis, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. D0 overbuurman van de beledigde partij J.M.D. van V. te Sint Maartensdijk was niet opgekomen, nadat hij was verbaliseerd voor een aanrijding, wat Van V zo'n f 129. schade had opgeleverd. De niet verschenen verdachte werd veroordeeld tot betaling van de schade en f 30.— boete na een eis van f 75.of 9 dagen. De Steenbergse tandarts O.J.S.O. had met zijn auto op de Vossemeerse dijk een trek ker met stropersen ingehaald en geraakt. Het gebeurde op de kruising Langeweg. Na verweer van de verdachte, dat het hier om een wat slingerend aanhangsel ging, wenste de officier getuige firma v. d. K. te Oud-Vossemeer te horen, zodat deze zaak eveneens werd aangehouden. G. M. v. d. Br. te Warmond had de kleermaker en autorij schoolhelper J. M. V. te Scherpenisse mate riele schade bezorgd op de provinciale weg Sint-Maartensdijk-Stavenisse. De aanrijding vond plaats op de splitsing Jan Karelsweg. De verdachte meende er nog net door te kunnen, maar had zich schromelijk vergist vond de officier. Het werd conform de eis een boete van 75,of 9 dagen. MENSENLEVENS OP HET SPEL De vrachtwagenchauffeur A. M. W. te Oud-Vossemeer had op 14 november op de provinciale weg tussen Tholen en Scherpe nisse een aanrijding veroorzaakt, toen hij een trekker met aanhanger was gepasseerd, ter wijl van de tegenovergestelde zijde een dienstbus naderde. Het liep met materiele schade goed af. Verdachte verklaarde dat hij na de bocht de trekker met aanhangers had gezien, maar niet tijdig meer kon afremmen om er achter te blijven zonder schade te veroorzaken. Hij was toen gepasseerd, zonder dat hij kon zien, dat een bus op het andere weggedeelte naderde. De officier vond het een ernstige zaak. Hier hadden mensenlevens mee gemoeid kun nen zijn. In een onoverzichtelijke bocht moet men nu eenmaal niet gaan passeren. Er is te snel gereden, want anders had verdachte wel achter de trekker kunnen blijven. On danks het feit, dat verdachte overigens nog brandschoon was voor wat verkeersovertre dingen betreft, achtte de officier dit een zo danige vergissing, dat hij 200,boete of 20 dagen hechtenis eiste plus zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Dit laatste vond verdachte wel bizonder erg. nu hij bij zijn baas had kunnen blijven. Dc kantonrechter zocht het daarom meer in een ernstige waarschuwing, bepaalde de boete op 150,of 15 dagen en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. B. R. H. te Stavenisse was tussen Tholen en Bergen op Zoom tegen een lichtmast aan gereden, wat na een eis van 100.boete een uitspraak werd van 50, J. F. V. te Bergen op Zoom was in mei van vorig jaar met zijn bestelauto op de provin ciale weg onder Thqlen links afgeslagen en in de berm terechtgekomen. Alcohol-gebruik kwam hierbij om het hoekje kijken. Met ook al een veroordeling in 1965 achter de rug voor een dergelijk feit werd de eis nu 200,- I en 6 maanden ontzegging rijbevoegdheid. I De uitspraak was 50,boete en ontzeg- I ging van de rijbevoegdheid voor zes maan den met een proeftijd van 2 jaar. DODELIJKE GEVOLGEN De monteur A. M. te Bergen op Zoom was op 5 november onder Sint-Maartensdijk met zijn bestelauto geslipt en tegen een boom tot stilstand gekomen, waarbij een mede- inzittende werd gedood. Verdachte wist zich van het ongeluk niets meer te herinneren als gevolg van een hersenschudding. Bezwaar lijker vcor hem was, dat hij ook in 1965 reeds was veroordeeld voor te snel rijden. De officier van justitie vond het een onvoor zichtige manier van rijden, maar hield reke ning met de ernstige straf, die verdachte had moeten verwerken door het overlijden van zijn zwager na dit ongeluk en het opgelopen lichamelijk letsel. Ik kan dit echter niet zo maar voorbij laten gaan, stelde Mr. Sprey, die 300,boete of 30 dagen hechtenis eiste plus zes maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. Ook de kantonrechter was van mening, dat te snel was gereden en eis te 150,of 14 dagen met 3 maanden ont zegging rijbevoegdheid. De aardappelhandelaar C. Q. te Nieuwer- kerk had in de omgeving van Sint-Philips land met auto en aanhanger zodanig afge remd, dat hij op de andere weghelft was gekomen, waardoor een botsing met een te genligger was ontstaan. Bij de aanrijding werden tenslotte 3 vrachtwagens betrokken. Voor dit onvoorzichtig rijden werd het een eis van 80,boete en een uitspraak van 50,of 5 dagen. KLEI OP DE WEG Voor het laten liggen van klei op de weg werd C. G. bij verstek veroordeeld tot een boete van 40,— of 4 dagen na een eis van 60,—. Daarvoor stond de wel aanwezige land bouwer A. A. te Oud-Vossemeer eveneens terecht. Ook hij stond terecht voor het ach terlaten van klei op een polderweg op 2 no vember van het vorig jaar, waardoor een autobestuurder in een slip was geraakt. Die klei kon onmogelijk van mij zijn, verweerde verdachte zich, want ik ruimde alles op. maar in de omgeving was ook een loonwer ker bezig met bieten te verrijden. Verdachte had een schikking van 60,thuisgekregen. De officier kon er niét helemaal wijs uit en wenste de verbalisant te horen, zodat deze zaak werd aangehouden. Nog een klei-geval was er gericht tegen J. van H. te Sint-Philipsland, die op 1.2 okto ber voor zo'n overtreding was verbaliseerd. Hij was bovendien daarvoor al eerder ge waarschuwd. Alleen het feit, dat het hier geen weg voor doorgaand verkeer betrof hield de eis beperkt tot 40,en de boete tot 35, M. S-, handelaar in scheepsbenodigdheden te Tholen kreeg 30,voor overtreding van de IJkwet. De heer S. beweerde, dat zijn schaal al een afkeuiingsmerk had, zodat de gewichten ook niet meer werden gebruikt. Maar dan moet ook daar een afkeurings- stempel op staan of worden ingeleverd, stel de officier, die 70,boete eiste. De kan tonrechter deed er veertig gulden af. De fabrieksarbeider C. G. te Poortvliet werd vrijgesproken, nadat er op 6 juli op de kruising Vossemeersepoort-Dalemseweg, Kruittoren een aanrijding was ontstaan, toen een van links komende auto op die van G. was ingereden. De andere bestuurder was al veroordeeld, maar G. zou te ver links hebben gehouden. Ter plaatse werd de zaak even bekeken en teen volgde vrijspraak, na dat deze middag al heel wat boetes waren uitgedeeld. REGENMANTELS MANTELCOSTUMES veel mooie nieuwe kleuren, in kamgaren en jaquard. Maten t/m 56 ook heupmaten. II slaagt bij (adv. ing. med.) In de zaal van café „Smerdiek" werd zaterdagmiddag de jaarlijkse vergadering ge houden van de bond van Muziekvereni gingen op Tholen en Sint-Philipsland, waar bij de afvaardiging van Sint-Philipsland was verhinderd. Voorzitter M. van Damme uit Sint-Maartensdijk sprak een bizonder wel komstwoord tot het erelid van de Bond, de heer M. P. Lanooy uit Sint-Annaland en vond het plezierig dat zovele bestuurders deze middag hadden vrijgemaakt. De heer van Damme werd als voorzitter herkozen. Als muziekavonden in dit jaar werden genoemd 10 of 17 mei te Sint-Anna land en 30 augustus te Tholen. Daarnaast bestaat -mogelijkheid tot het uit wisseling van concerten onderling, zoals daar reeds een begin mee is gemaakt tussen Euterpe en „Accelerando". Zelfs wanneer de belangstelling niet bizonder grcot is van publieke zijde, is het toch een goed onder ling contact ,zo werd gesteld. Bij loting werd bepaald dat dit jaar Tho len en Scherpenisse zullen uitwisselen, even als Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. De Thoolse Dagen worden op 27 en 28 juni gehouden, maar het was ter vergadering nog niet bekend of daarvoor medewerking zal worden gevraagd en door welke vereni ging die medewerking dan zal worden ge geven. Men greep ook nog even terug op de medewerking aan het tienjarig bestaan van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tho len, waarbij de deelnemende verenigingen vol lof waren voor de organisatie. De bestuur ders van Oud-Vossemeer en Tholen vonden het jammer daarbij verhinderd te zijn ge weest. Voor de buitenconcerten blijkt de belang stelling tanende te zijn, terwijl men voor een gezamelijk optreden in feite niet over een voldoende grootte zaal beschikt. Als ensemblemars 1969 wierd gekozen „Happy End" van Albert Kappert. Met een opwekking tot de bestuurders in aktiviteit voor ring en voor eigen vereni ging niet te versagen, sloot de heer van Damme de bijeenkomst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6