WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Vijf en twintig jaar VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Financieringstekort van ruim een miljoen gulden Toch een sluitende begroting met twintig mille onvoorzien Vele (vrome) wensen voorlopig nog luchtkastelen Nieuwe aula en uitbreiding begraaf plaats voorrang Ook nog verbetering straten Maar of uitbreiding van het sportterrein het dit jaar haalt een open vraag Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Ia Thoolse begrotingsbrief 1969 x De redaktie legt u deze week voor 25ste jaargang Na. 14 27 februari 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 -f- incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm -f- B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 -f- B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom k»g de Koninklijke Fanfare „Accelerando" in het Sint-Annalands dorpshuis een klinkende se renade. Daar was volop reden voor aanwezig. Een van haar trouwe leden vierde zijn zilveren bruiloft. Het w~erd muzikaal en met vrien delijke, met hartelijke woorden onderstreept. De stemming op dit 25 jarig bruiloftsfeest was uitstekend en kon ook heel wat beter zijn dan op de (eerste) trouwdag. De bruide gom en gewaardeerde muzikant was met zijn bruid 25 jaar geleden het enige bruidspaar dat nog in tegenwoordigheid van al de me debewoners de echtverbintenis liet bekrach tigen. Toen stond de evacuatie, toen stond de inun datie voor de deur. Februari 1944. We hebben er zelfs het boekje „Slechts een Plicht" voor moeten opslaan om weer juiste data te kunnen terugvinden. Al was het een gebeuren om nimmer te vergeten. Dat zullen zich alle uit dat jaar mondigen, dat zullen de ouderen en middelbaren van 1969 ongetwijfeld erkennen. Dat zullen ook de nog levende Polder bestuurders en poldertechnici van dat jaar zich weten te herinneren. Bijvoorbeeld die 20ste februari 1944, toen in hotel Bijl water schapsmensen en vertegenwoordigers van toenmalige „overheid" bijeen waren, toen men daar van een Wehnnachtsofficier te horen kreeg, dat op de 21ste februari om 5 uur 's morgens de waterkeringen uit de slui zen dienden te worden genomen, zodat het zeewater ongehinderd de landerijen kon bin nenstromen. Bij sabotage: de kogel! Het was een kort en krachtig bevel voor de oudste aanwezige technische ambtenaar, de thans nog in „Ten Anker"(op hoge leeftijd) wo nende Dormaar, voor Nortier, voor van Oost, voor van Dijke en Verburg, voor Kra mer en voor Moerland. Was u het vergeten? Het waren allen mensen, die dag in dag uit gewerkt hadden het water buiten te houden. Nu lag het andersom. De stille hoop, dat het bravour was, bleek hopeloos. De tekst: „Verblijd u ten allen tijde" wervelde als het meest sterke contrast van het moment door gedachten, zoals dergelijke ingevingen zo vaak de werkelijkheid contrasteren. Eind februari waren al heel wat inwoners uit de Thoolse dorpen vertrokken. Een on derkomen in schuur, bij vriend, bij familie, bij katholieke broeder, dichtbij of heel ver weg. Officieel heette de evacuatie: „In verschil lende delen van het ncderlandse kustgebied vinden op het ogenblik plaatselijke evacua ties der burgerbevolking plaats, die op mili taire gronden nodig zijn." Men moet de uittocht van mensen met paarden, auto's, schepen gezien en beleefd hebben om er zich thans nog een voorstelling van te kunnen maken. In elke gemeente mocht een aantal mensen (om en nabij de 40) achterblijven als bij de waterkeringen betrokkenen, een smid of tim merman, een dijkwerker of enkele land bouwers. Maar de dorpen leken eind maart als uitgestorven. Waar woonde u 25 jaar geleden? In Le pelstraat of Groningen, in Benthuizen of Valkenswaard ?In Amsterdam of Bergen op Zoom Voor het merendeel duurde de evacuatie tot minstens oktober van dat jaar, voor velen werd het na de bevrijding in mei 1945. Weet u het nog? Van goede en slechte ontvangst op evacuatie-adressen, van onder duiken en honger, van vervreemding en vriendschap, van een veel intensiever be leving van het leven, van dorpsgenoten, die nu langs elkaar heen lopen, maar toen bij een ontmoeting in de vreemde zich als broeders voelden. Misschien kan er bij deze herin nering nog eens een kaartje naar zo'n goed evacuatie-adres. Waarom niet? Zelfs na vijf en twintig jaar. Op 29 februari moest de evacuatie zijn vol tooid. Op schrikkeldag in het schrikkel ijk jaar 1944. Met haar begrotingsbehandeling 1969 op 25 februari was de ge meente Tholen zeker niet de eerste in het gewest, maar is ook nog niet de laatste gemeente in Zeeland, die dit jaarstuk op tafel bracht. Aan een gedegen raads (en pers) voorlichting heeft deze wat late begrotingsbehandeling overigens in geen enkel opzicht tekort gedaan. Integendeel, de weliswaar niet al te vette begrotingssoep (haal de riem wat strakker aan), was toch wel van zoveel calo rieën voorzien, dat het oplepelen als vanzelf ging. Bij zo'n uitvoerige voorlichting valt er nog nauwelijks nader te informeren, temeer omdat elke wens aau het hoofd van de tafel de vvederwens zou oproepen: 'Waar zal ik het halen, zei lange Jaap. 'Ofschoon wij niet ontevreden zijn over de urgente voorzienin gen, die in 1968. tot uitvoering konden komen, zoals verbetering riolering, stichting schoolgebouwen, verwerving bouwgronden, vernieuwing brandweerauto, bouwrijp maken industrieterrein, sa nering 'Verbrande Vate', vervanging tonprivaten, zijn nog een belangrijk aantal wensen niet vervuld'. Zo staat het er in de 28 pagina's tellende begrotingsbrief en wie zou tussen dat laatste nog een speld willen wringen? De gewone dienst kon sluitend worden aangeboden met een post onvoorzien van 20.905,34. Weet de Thoolse inwoner, dat er in deze begroting voor 30.311,72 subsi dies zijn opgenomen ten behoeve van aller lei organisaties in den lande, gewest of voor plaatselijke vereniging? Nou ja, het is maar om wat te noemen. In deze begroting zijn alleen kapitaals uitgaven opgenomen wegens rentebijschrij ving en de twintig mille onvoorzien kon nog wel eens nadelig worden beïnvloed Welkom zijn de ontvangsten door groei van 75 inwoners 7500, Door afvoering van voorzieningen woon wagenkamp, plaatsen buswachtlokaal aan Ten Ankerweg en jeugdspeelterrein kon weer f 2500,worden afgeknepen terwijl f 2500, ineer te wachten is door de hogere hondenbe lasting en reinigingsrechten. Maar dan moet de onderwijsuitgaven ook voor honderd procent door het rijk worden vergoed, anders zou de post onvoorzien worden opgesoupeerd. Bij elkaar ook in Tholen met zovele andere gemeenten, niet veel ruimte voor kapitaals- werken. Ook de liquiditeitspositie baart gro te zorg. Er is een financieringstekort bere kend van 1.200.000,Het zal dan ook wel heel moeilijk zijn geld aan te trekken voor nieuwe voorzieningen. Gedeputeerden keuren geen kapitaalswer- ken boven de 25.000,goed zonder dat financiering uit de vaste middelen is ver zekerd. En tcch is er nog een lange lijst van verlangens op korte termijn in Tholen: uit breiding begraafplaats en bouw aula; bouw rijp maken van Dalempolder I, verdere sa nering en bestemming „Verbrande Vate": verbetering van vele straten; uitbreiding een beeld van de streek in de zomer 1944 sportterrein met een tweede oefenveld, twee tennisbanen en ijsbaan jaanleg zwembad, voorzieningen kleuteronderwijs reconstructie Markt; rioolwaterzuiveringsinstallatie; ver betering gemeentewandeling; brandweerkle- ding om zo tussen neus en lippen vast wat te noemen. Er blijkt uit, dat het Thools college niet met gesloten ogen door de straten loopt. Wanneer men echter weet dat alleen de eer ste vier punten al ruim een miljoen vergen, dan is het duidelijk ,dat het een keuze uit zal moeten worden. SPECIALISTEN Met betrekking tot het personeelsbestand wordt opgemerkt, dat weer één dag per week een archivaris aanwezig is in de per soon van de heer J. Abelmann. Een goed resultaat wordt bereikt door specialisatie in de afdeling sociale zorg. Met een ambtenaar voor dit onderdeel ten behoeve van Tholen, Sint-Maartensdijk en Stavenisse is men op de goede weg. B. en w. menen, dat een ver dere specialisatie in samenwerking met de andere gemeenten gewenst is. Het denkt vooral aan archiefverzorging en onderwijs. Specialisatie is alleen mogelijk in samenwer king met andere gemeenten. Aan het effect hoeft het echter niet tekort te doen. De sociaal ambtenaar is daarvan een overtui gend bewijs. Ter gemeentesecretarie werd benoemd A. M .J. J. Oerlemans, die de vertrekkende J. Quist komt vervangen. De nieuwe brandweerauto voldoet goed, schrijven b. en w. vervolgens. Maar elk personeelslid van de vrijwillige brandweer zou nog wel wat kleding moeten hebben. Het lukt niet om een buswachtlokaal aan de Ten Ankerweg te plaatsen, wat menig raadslid maar spijtig vond. ZWEMBAD Het definitieve zwembadplan is voor sub sidiëring voorgedragen. Een heel lange weg. Men wil wel van een open recreatiezwem bad afzien, wanneer een instructiebad te realiseren is. Hopenlijk wordt dit jaar de gewenste subsidie verstrekt, verzuchten b. en w. Aan de ruimtelijke ordening is ruime aan dacht geschonken. Vandaar wellicht ook de meerdere bestemmingsplannen. Zo het plan Dalempolder I dat het gebied omvat tussen Mosterdijk, Molenvlietsedljk, Machteld van Gelrestraat en de watergang naar de Molen- vlietsedijk. Dit plan voorziet in de bouw van 11 bungalows, 34 eensgezinshuizen, 111 eengezinswoningen, 21 bejaardenwoningen, 48 autoboxen en 2 bijzondere gebouwen. Het bestemmingsplan Zuid wordt omlijnd door de grote waterleiding naar het gemaal, de zuidelijke vesten, en de Postweg- Aantrekkelijk voor particuliere bouw. Industrieterrein is eveneens weer nodig. Het landelijk gebied van de Dalempolder voorzien in een voorlopige bestemming Dan is er ook nog de „Verbrande Vate" als saneringsplan in uitvoering. Het nadelig saldo bij volledige uitvoering wordt hiervan geschat op twee ton. Meerdere saneringsplannen liggen nog on der de luifel. WONINGBOUW In 1.968 werden 92 nieuwe woningen ge bouwd en betrokken .waaronder 13 bejaar denwoningen en 5 in de vrije sector gebouwd Binnenkort wordt de beschikking verwacht tot toekenning van een bijdrage voor 32 be jaardenwoningen aan de Verbrandestraat Alles is daar nu afgebroken, wat voor die woningen nodig is, zodat na goedkeuring direct met nieuwbouw wordt begonnen, j Verder zijn er vcor 1969 nog 16 woning- i wetwoningen toegewezen, terwijl in de Da lempolder ook nog eens 21 bejaardenwo ningen komen. Tevoren moet nog wel een en ander bouwrijp worden gemaakt Een voorbeeld wordt gegeven van subsi diebedragen bij bouw van eigen wening. Bouwkosten inclusief grond en centrale verwarming 40.000,subsidies 8.000, blijft f 32.000,—. Er zijn nogal wat woningzoekenden in Tho len .Niet minder dan 125. Dat is niet ge makkelijk bij te benen, zeker niet met de overigens welkome toewijzing zoals voor 1969. Er waren afgelopen jaar 86 verzoeken om premie voor vervanging tonprivaten, 15 voor douche, 40 voor woningverbete ring. De uitbreiding van de algemene begraaf plaats zal een f 141.700,gaan kosten En een aula daarop f 80.000, In feite zou ook de Simon Lindhoutstraat dan verbreed dienen te worden, maar dan moet eerst wat grond van de ZLM worden gekocht. Een 'burgerzinlening' in Tholen Wie helpt urgente voorzieningen te realiseren Wethoudersverkiezing nog eens om het hoekje. Ook op pittige KVP bijeenkomst. Smerdiek wil woningbouw bespoedigen. Stavenisse koopt gymlokaal op afbetaling. Stropers moeten een haasje in de cel bruin bakken. Poortvliet bouwt aan Bernhardstraat. De eerste steen blinkt in de nieuwe land- en tuinbouwschool. Brabant wil Sint-Philipsland helpen. Turnen om de 'Delta-cup'. Vijfentwintig jaar na inundatie: De klokken der herinnering luiden nu eens dreunend, dan weer nauwelijks hoorbaar.maar zij luiden in ieder geval. SCHELDE-RIJN Door de uitvoering der Deltawerken tre den veranderingen op in de waterstan den .Haven met loswal en beschoeiing ko men hieroor in de verdrukking. De Gront- mij n.v. maakte een plan ter verbetering, wat bijna 6 ton zou kosten B en w hebben aan de hand van dit plan een schadevergoeding geclaimd bij de Deltadienst. Er is verder schade door het verdwijnen van de mossel- en oestercul tures, De gemeente rekent het op f 2240, per jaar. Per 1 mei a.s. hebben privaattonnen hun bestaansrecht in Tholen verloren. Er zijn er thans maar 20 meer over. Verwacht wordt dat het er per 1 mei niet meer dan 5 zullen zijn en die moeten dan maar zien hoe ze dat zaakje redden. Ondanks de rijksvergoeding gaat het on derwijs in Tholen de gemeente in 1969 ver moedelijk toch nog f 31,342,74 kosten Terwijl uitbreiding van de chr. ulo via huur noodlokalen kon worden gerealiseerd zit men thans met nieuwbouw voor de al gemene kleuterschool. Wanneer men voorts weet, dat de gymzaal aan de Zoekweg 34 uur per week voor het onderwijs is bezet dan kan het ook al niet lang meer duren of er moet een tweede gymzaal komen Leerlingencijfers: de algemene kleuter school 64, chr. kleuterschool 169 Ger. ge meenteschool 137 ,chr .nat .school 91, ge meentelijke mavo 143, chr. mavo 128. S PORT ACCOMODATIE Het hoofdvoetbalveld wordt te inteu sief gebruikt. Een tweede speelveld is no dig. Dat zou f 65.000,gaan kosten. Anderszijds is het college teruggekomen om een speelplaats voor de jeugd aan te leggen aan de Mclenvlietsestraat-Ten An kerweg. Gedacht wordt thans aan de Da lempolder I. Bi] volgende bestemmingsplan nen zal men meer rekening dienen te houden met zgn. „trapveldjes" voor de jeugd. Veel aandacht wordt in de begrotingsbrief ook geschonken aan de omvangrijke taak in de sector sociale zorg. Ten aanzien van de Bijstandswet wordt in de streek zo veel mogelijk uniformiteit betracht. VERPLEEGHUIS De voorlopige plannen van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen voor Zeeland" bestaan in uitbreiding van „Ten Anker" in die zin, dat accomodate voor bejaarden zorg niet vermindert en een verpleeggele- genheid komt voor ongeveer 15 patiënten. Op 4 maart wordt de bouw van de de finitieve werkplaats voor Mindervaliden welke op het industrieterrein komt aanbe steed En met bovenstaande is dan wel het voor naamste uit de begrotingsbrief gememo reerd of het zou nog moeten zijn, dat de subsidies voor de plaatselijke verenigin gen hieronder aandacht krijgen: Veilig Ver keer f 100,Groene Kruis f 4200, noodzwembadcomité f 250,Muziekvere niging „Concordia" f 1000,Nutsbiblio- theek f 500,schietvereniging f 50, gymnastiekvereniging f 1924,25; Eerste judo Club f 1017,50; Volleybal f 591, Voetbalvereniging f 2497,en vVandelunie f 303,—. Onder het kritisch oog van ZLM secretaris mr Wage bracht directeur A. C. van Heusden de ..eerste' 'steen van de nieuwe A te hoofd .oost word», beter af te komen Waarmee de onmisbaarheid van de dames in de agrarische sector weer eens werd onderstreept^

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1