WEEKBLAD VOOR HET EILAND THQLEN EN SLFILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Zestig jaar getrouwd WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Geen onverdeelde ijspret Dit nummer bestaat uit acht pagina'; Te veel sneeuw maakte slechte ijsbanen De redaktie legt u deze week voor WATERSCHAP THOLEN Raad In Sint-Maartensdijk Bezorgd over regionaal industriali satiebeleid Zolang tekort werkgelegenheid, zolang kernverlenging nodig Mogelijk weer bouwstroom met andere gemeenten DOK TERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD-VOSSEMEER SINT-ANNALAND OPENBARE DISTRICTSVERGADERING STAVENISSE 25ste jaargang No. 13 20 februari 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes tlm 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Tegelijk met de agenda voor de vrijdag 21 februari om 10 uur te houden openbare raadsvergadering, hebben de leden afschrift gekregen van een door burgemeester en wet houders aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht schrijven met betrekking tot het regionaal industrialisatiebeleid. Hier volgt de letterlijke inhoud van die brief: Met bezorgdheid hebben wij kennis geno men van de persberichten met betrekking tot de behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het regionaal industri alisatiebeleid voor de komende vier jaren en dan meer in het bijzonder voor zover het be treft de secundaire industrie-kernen. Met spijt hebben wij moeten constateren, dat verscheidene leden niet erg gelukkig wa ren met de handhaving van secundaire ker nen na 1968. Aangezien hiermede ten nauwste de ont wikkeling van onze gemeente (ook secun daire industriekern) en van onze gehele streek (het eiland Tholen) is gemoeid, heb ben wij het nodig geacht u door middel van dit schrijven enige gegevens te verstrekken over de gunstige gevolgen, die de kernaan wijzing van Sint-Maartensdijk voor onze streek heeft. Vanaf de kernaanwijzing, rond 10 jaar geleden hebben zich in Sint-Maartensdijk een tiental kleinere, doch zonder uitzondering kerngezonde industriële bedrijven gevestigd, die nu werk verschaffen aan rond 300 man nen en 150 vrouwen, aantallen, die zeer re gelmatig groeien. Landelijk is dit zeker niet spectaculair, doch voor onze streek betekent de ontwik keling, dat naar verwachting eind 1969 on geveer 10% van de mannelijke beroepsbe volking van het gehele eiland Tholen in de Sint-Maartensdijk gevestigde indu strieën werkzaam zal zijn. De ontwikkeling tot nu toe is echter nog lang niet voldoende om nu reeds, of binnen enkele jaren, de medewerking daaraan van rijkswege, te kunnen beëindigen. Gelukkig gaat de gunstige ontwikkeling voort. Nog in 1968 kwam een nieuwe vestiging gereed en besloot een belangrijke metaalverwerkende industrie tot een nieuwe vestiging, die nu zeer binnenkort in bedrijf komt. Een hout verwerkende industrie breidde in 1968 aan zienlijk uit. Van een tweetal industrieën zijn bouwplannen voor uitbreidingen thans ge reed en van een fabriek voor betonproduc ten is een uitbreidingsplan in uitvoering. Verdere uitbouw en nieuwe vestigingen zijn echter nodig om de structurele omkeer teweeg te brengen, die nodig is nu de land bouwbedrijven nog slechts in zeer beperkte mate werkgelegenheid aan werknemers bie den en nieuwe werkgelegenheid slechts ge zocht kan worden in de industriële sector, die 10 jaar geleden in deze streek nog bijna geheel ontbrak. Momenteel worden voorbereidingen ge troffen voor de aanleg van nieuwe industrie terreinen, voor de vestiging waarop zich in middels reeds weer een gegadigde heeft aan gemeld. Aanwijzing van de nieuwe terreinen als 'kernindustrieterrein' is echter nodig. Daarnaast zijn nog vele maatregelen nodig om de infra-structurele voorzieningen op een aanvaardbaar peil te brengen. Het is, met name voor een kleine plattelandsgemeente van minder dan 3000 inwoners een uiterst moeizame weg om op dit gebied de nodige voorzieningen tot stand te brengen. Weliswaar zijn enkele waardevolle werken gereed gekomen, doch ook hier zal nog een lange weg moeten worden afgelegd, alvo rens het woonklimaat en de leefmogelijkhe- den zijn geschapen, die ongetwijfeld inhaerent zijn aan een goed industrieel vestigingskli maat. Daarbij merken wij op, dat wij ons ten volle aansprakelijk gevoelen ten opzichte van de reeds gevestigde bedrijven om de nodige voorzieningen ter verbetering van het woon- en leefklimaat tot stand te brengen, omdat deze vestigingen plaats vonden in het goede vertrouwen en na verkregen toezeggingen dat de gemeente op dit gebied diligent zou zijn. Zonder medewerking van rijkswege kan een kleine gemeente zich onmogelijk de no dige middelen verschaffen om op dit terrein voldoende actief te kunnen zijn. Wij verhelen beslist niet, dat een secun daire kern als Sint-Maartensdijk onmogelijk een gelijke taak kan vervullen als in grote bevolkingscentra als Zuid-Limburg aan de orde is. Voor een zo klein enigszins afge sloten (overigens in Beneluxverband gezien niet ongunstig gelegen) gebied als Tholen achten wij de kernaanwijzing een levensbe hoefte zolang er voor de inwoners van de streek onvoldoende werkgelegenheid bestaat. Uit hoofde hiervan nemen wij de vrijheid een dringend beroep op u te doen, bij uw beleid in het belang van de werkgelegenheid in de grotere probleemgebieden ln het noor den en het zuiden, toch ook de belangen van kleinere streken als het eiland Tholen, nauw lettend in het oog te houden. Er kwam ook koninklijke goedkeuring op het raadsbesluit tot afschaffing van de be lasting op toneelvertoningen en andere.ver makelijkheden. WONINGBOUW Uit het contingent 1969 kreeg Sint-Maar tensdijk een toewijzing voor 27 woningen, zoals reeds eerder bekend is gemaakt. Door toepassing van een bepaald woningtype is het mogelijk 30 zogenaamde keuzewoningen uit deze toewijzing te bouwen. Dit voorna melijk voor industriële vestigingen. Architect Nelisse uit Hoeven maakte reeds een plan. De bedoeling is deze woningen in de Zuid hoek te bouwen. Aangezien het steeds moeilijk is. om kleine aantallen woningc.. aanbesteed te krijgen te gen een voor het ministerie aanvaardbare prijs, ligt het in de bedoeling er met de an dere gemeenten, die een toewijzing kregen, een bouwstroom van te maken. Wellicht kan 'men daar ook de voor de eilandgemeenten te bouwen bejaardenwoningen nog in combi neren. De bouw zal in Sint-Maartensdijk be ginnen, zo schrijft het college, omdat hier de woningbehorfte het grootst is. Momenteel zijn er nog niet voldoende gegevens bekend om reed9 oen voorstel aan de raad te kunnen doen over deze bouwstroom. De instelling voor Maatschappelijke Zorg zal 7 bejaarden en 6 grotere woningen bou wen. De gemeente mag alleen financiële me dewerking verlenen aan de 7 bejaardenwo ningen. De Instelling besloot inmiddels een geldlening aan te gaan van 180.000,voor de 7 woningen, waarop later nog een aan vullende financiering moet komen. B en w stellen voor garant te zijn voor het door de Instelling geleende som. Het wnd. hoofd van de openbare lagere school verzocht medewerking voor vernieu wing van een aantal methodes, zoals voor lezen, rekenen, taal en voor de aankoop van een stencilmachine. De inspecteur kan zich met de gevraagde voorzieningen verenigen, waarom b en w de raad voorstellen 10.500,beschikbaar te stellen. Met de familie Hage, Oostvest 3 is grond ruil overeengekomen (30 m3), als hiermee ook de raadsleden kunnen instemmen. BEPLANTING ZUIDHOEK Na straataanleg en woningbouw iu de Zuidhoek, adviseert de centrale dienst om de enkele vrij liggende terreintjes op het eind van woningblokken te beplanten. Ook ko men er nog enige bomen in de Albert Schweitzer en de President Kennedystraat. De heer B. Franke ter plaatse wil de be planting uitvoeren inclusief levering voor 1.745,52. Een wijziging van de kapitaaldienst be tekent de aankoop van gronden in plan Zuidhoek voor de bouw van 30 woningwet woningen, zoals hiervoor gemeld. Destijds werd bij de ratiobouw door volkshuisvesting de grondprijs per woning gesteld op ƒ4.107,Door de raad was toen een prijs vastgesteld van 20,per m3. Deze prijs kan voor de in 1969 te plegen woningbouw niet worden gehandhaafd. Het is gewenst de inbrengprijs op ƒ22,per m3 te stellen. Dat is per woning 4.850, grondkosten. De aankoopkosten van gron den in plan west en plan Zuidhoek worden geraamd op 18.660,voor de heer J. L. Quaak en 225.000,voor de familie de Wilde. Ben verschil van een ton wordt gefinancierd met andere financieringsmiddelen, zo staat er in een pre-advies. I Koning winter mag dan in verschillende Europese landen met strenge hand regeren en ook niet geringe overlast veroorzaken, ook in sommige delen van ons land, maar in vergelijking daarmee is het in onze om geving eigenlijk maar „kwakkelen". Alleen van de sneeuw kwam er in deze contreien ook een behoorlijke portie. Ze ligt al een dag of tien op onze polders te pronken. Behalve dan de stevige vriesnacht van vo rige week vrijdag op zaterdag is de tempera tuur nog niet veel beneden normaal geweest. Die vele sneeuw en dat kwakkelen is oor zaak van een niet onverdeelde ijspret. Ter wijl zaterdag de ijsbanen, voorzover aanwe zig in de gemeenten op Tholen en Sint Philipsland, werden geopend, was het ijs be paald slecht te noemen. Te veel sneeuwbob- bels maakte het de hardrijders eenvoudig onmogelijk een forse streek te doen en be nam elke schoonrijder het lef een goede „acht" te formeren. In het algemeen had de jeugd een enkel middagje toch wel winterplezier .En hadden ijsclubbestuurers met hun trouwe suppor ters handen vol veegwerk. Maandagavond heeft menig ijsclub bestuur met vaak goede Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet Nw-Vossemeer teL 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, 'el. 01666-400. In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele misstel lingen van de gegeven waterstanden. HOOGWATER week van 23 februari t.m. 1 maart Zondag 7.55 uur en 20.24 uur Maandag 8.35 21.10 Dinsdag 9.25 22.10 Woensdag 10.40 23.38 Donderdag 12.16 Vrijdag 1.05 13.30 Zaterdag 2.06 1436 Eerste kwartier 24 febr te 10,08 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester wordt gehouden op maandag 27 februari a.s. van 6.308.00 uur nm. in de ambtswoning Herte kamp 5. „CONCORDIA" HIELD UITVOERING Op 14 februari hield de Kon. Muziekver eniging „Concordia" in de zaal „Hof van Holland" haar jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord verwelkomde de heer A. F. Goedemondt o.a. ook wethouder H. Jansen als vertegenwoordiger van de gemeente. De Harmonie bracht een zevental klassiek- populaire nummers ten gehore ,wat bij het publiek goede aandacht kreeg. Na de pauze werd een gevarieerd programma gebracht, bestaande uit een viertal sketsjes, afgewisseld met zangnummers en muzikale begeleiding. Het leeuwenaandeel hiervan lag bij leerlin gen van de Mavo-school. Het optreden van een boerenkapel, bestaande uit leden van „Concordia", besloot de geslaagde uitvoe ring, die ook na het officiële gedeelte nog lang niet wae afgelopen medewerking een nieuwe poging gewaagd er iets glads van te maken, door een laagje water op te spuiten. De waterleiding maat schappij gaf daartoe de gevraagde toestem ming en met een gedaald huisverbruik werd nu de watertoren enigermate .gelicht" voor ijsbaangeneugten. Het mocht niet baten, want de vorst was in de nacht van maandag op dinsdag on voldoende om de moeite te belonen. Met een paar graden boven nul was het daarom ook dinsdag niet te best op onze ijsbanen, al werd daar wat meer, daar wat minder, toch nog van geprofiteerd. Voor de ijsclubbesturen geldt hetzelfde als voor de boer: het ligt buiten. En dat heeft men niet in de hand. Hoe het verder nog zal aflopen is thans nog niet bekend, De winter heerst nog in Europa .terwijl we dit schrijven. Voorzover men naast ijsvermaak ook be jaarden of andere hulpbehoevenden - in clusief de vogels - in eigen omgeving kan bijstaan even hard aanbevolen als de hulp aan ijsclubbestuurders om de baan sneeuw- en zo mogelijk hobbelvrij te maken. Dinsdag 25 februari a.s. hoopt het echt paar P. Bevelander en S. Hartog te Scherpe- nisse het feit te vieren, dat ze 60 jaar gele den de huwelijksverbintenis hebben aange gaan. De diamanten bruidegom werd op 21 januari 1887 te Scherpenisse geboren en is nu 'dus ruim 82 jaar, zijn echtgenote werd 19 juli 1883 te Sint-Maartensdijk geboren en hoopt dit jaar dan ook haar 86ste verjaardag te beleven. Vader Bevelander was tijdens een werkzaam leven landarbeider, maar fungeer de ook wel als opperman-straatmaker en ha venarbeider. Het is ook nog één van de oude eilandgarde, die rond 1920 naar Engeland ging voor de suikerbietenoogst. Vele jaren -vas hij in dienst van de commissionair firma J. van Houdt te Scherpenisse. Het echtpaar mag zich nog in een vrij goede gezondheid verheugen en kunnen de dagelijkse werkzaamheden nog wel aan. Uit het huwelijk zijn 7 kinderen geboren en in middels zijn er 15 klein- en 7 achterkleinkin deren. Bij de viering van de gouden bruiloft, werd voor het echtpaar een erepoort ge maakt, zoals dit afdrukje laat zien. Waarschijnlijk wordt het dinsdag 25 fe bruari opnieuw druk in Bakkerstraat 15 te Scherpenisse. Nu vast onze gelukwensen voor het diamanten echtpaar en de familie namens vele lezers. JAARVERGADERING R.K. TONEELVERENIGING Vrijdagavond jl. werd in de zaal van dhr. Mtes de jaarvergadering gehouden van de R.K. Toneelvereniging „St. Joseph". In zijn openingswoord kon voorzitter C. A. van Dorst terugzien op een gunstig verenigings jaar met de opvoering van het toneelspel „In een andere wereld" van Johan Blaaser en in september jl. de viering van het 50- jarig bestaan Ondanks de concurrentie van de televisie voorzag hij voor de vereniging nog een goede toekomst Het jaarverslag van sekretaris-penning- meester C. W. de Leeuw onderstreepte de woorden van de voorzitter. Het ledental bleef goed op peil en ondanks de bijzondere uitgaven rondom het 50-jarig bestaan heeft men dit seizoen nog met een batig saldo kunnen sluiten. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren L. Havermans, P. de Leeuw en C. W. de Leeuw met algemene stemmen her kozen. Besloten werd omstreeks 7 maart a.s. een feestavond te organiseren JEUGDPROBLEMEN Over dit onderwerp spreekt a.s. zaterdag 22 februari in de Geref .Kerk alhier ds J. B .Zelle uit Leeuwarden. De avond is georganiseerd door de Geref. Jeugdver., doch draagt een interkerkelijk karakter. Er is gelegenheid tot discussie OUDERAVOND OPENB. LAG. SCHOOL Door een misverstand werd vermeld dat de Ouderavond der Openb. Lag. School zou worden gehouden op vrijdag 14 februari Dit moest zijn vrijdag 14 maart a.s. CBTB-FAMILIEAVOND De Zeeuwse Christelijke Boeren -en Tuin- dersbond afd. Tholen hield in samenwerking met de Chr. Plattel, vr. bond een familiea vond in het hervormd verenigingsgebouw. Voorzitter J. Overbeeke opende met het la ten zingen van ps 84 1 en 3 .gebed en het lezen van psalm 96. Hij deelde na een welkomstwoord mee, dat spijtig genoeg dhr. P. Tasperse uit Sint Maartensdijk door ziek- St. Maartensdijk bezorgd over kernfaciliteit Tuinbouw-concentratie in St. Annaland Geen onverdeelde ijspret Geen vertraging gewenst bij afsluiting Oosterschelde Een dag die nog moet komen, lijkt langer dan een jaar dat voorbij is. J Gelet op het bepaalde in artikel 155 van het Reglement voor het waterschap Tholen, worden stembevoegde ingelanden hierbij uitgenodigd tot het bijwonen van een voor de districten I, II, III en IV, omvattende de gemeenten Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk en Scherpenisse op maandag 24 februari 1969 den avonds te 7.00 uur in hotel „De Gouden Leeuw" te St. Maartensdijk; voor de districten V, VI en VII, omvattende de gemeenten Poortvliet, Oud-Vossemeer en Tholen, op maandag 24 februari 1969, des namiddags te 2.30 uur in hotel „Hof van Holland" te Tholen. Stembevoegd in de districtsvergaderingen zijn die ingelanden die eigenaar of zakelijk gerechtigd zijn van ten minste 2 ha ongebouwde eigendommen of van gebouwde eigendommen met een belastbare opbrengst voor de grondbelasting van ten minste 150, St. Maartensdijk, 17 februari 1969 Het dagelijks bestuur van het Waterschap Tholen H. VAN GORSEL, Dijkgraaf A. K. KIEVIT, Griffier adv.ing.med. te verhinderd was het programma-onderdeel „dia's van de streek" uit te voeren. Toch werd het een gezellige avond, met de al tijd weer gewaardeerde solo-zang van mevr. Steketee-Geelhoed, met een declamatorium „Stap voor stap het leven door" en met een klankbeeld Het rentmeesterschap" van dc CBTB. Ter afwisseling samenzang en ver loting DORPSGEMEENSCHAP In hotel „De Gouden Leeuw" kwam de dorpsgemeenschap maandagavond in jaar vergadering bijeen met 'n goede opkomst van aangesloten verenigingsbestuurders. Voor zitter A. J. Boogaard somde de omstandig heden op, waardoor een eerder geplande bij eenkomst was verlaat. Secretaris I. Vroeg- op gaf een samenvatting van de aktiviteiten sinds de vorige jaarvergadering .vcoral domi nerend rond de exploitatie van de nieuwe sporthal .waarvan de Dorpsgetmeenschap voor de deelnemende verenigingen als huur ster optreed. Van die sporthal wordt gebruik gemaakt door de muziek-, de voetbal- ,de gymnastiek inclusief volleybal ,de tafeltennis en door de schietvereniging. Ondanks bloe metjes bij jubilerende verenigingen verklaar de penningmeesteresse mevr. Bogaard- Bolier (die werd herkozen), dat er nog f 76,35 in kas was. Bespreking regeling sporthal vergde veel tijd, mede na een voorstel van de gym-voor- zitter om een nieuwe huurverdeling tot stand te brengen. Er werd op aangedrongen het gemeentebestuur te vragen of de totale ex ploitatie geen huurvennindering toelaat. Ook ten aanzien van de Dorpshuis-exploi tatie werden nog enkele wensen geuit met het verzoek aan het bestuur dit aan het col lege van b en w over te brengen Tenslotte werden de verenigingen gevraagd zo tijdig mogelijk bij de secretaris datum van geplande jaarvergaderingen of uitvoe ringen op te geven om te veel doublures op één avond te voorkomen. In dat opzicht werden de kerkelijke verenigingen als voor beeld genoemd, die daarvan steeds tijdig ken nis geven. Duidelijk werd, dat de Dorpsgemeenschap als coördinerende taak in een behoefte voor ziet, die men toch liever niet zou willen missen, nog afgezien van haar bemiddelings- werk ten aanzien van de sporthal-exploita tie VEILIG VERKEER In vergelijking met het ledental van 242 was de opkomst bij de jaarvergadering van de afdeling Sint Annaland van het Verbond voor Veilig Verkeer bij dhr. W. Rijnberg maandagavond minimaal te noemen. Het weerhield voorzitter J. W. van Popering niet een pittige rede af te steken, met het accent op de zo noodzakelijke verkeersveilig heid. Met zoveel moderne ontwikkeling ln deze tijd blijft de verkeersveiligheid toch wel ver ten achter stelde de heer van Po pering, En hoe moet het in de toekomst met een dagelijks groter aantal gemotoriseer de weggebruikers? Ook op Tholen, waar over niet zo lange tijd twee vaste verbindin gen met Brabant zijn en dc toch al toene mende toeristenstroom nog zal verdubbe len? Zullen we dat gehele verkeersprobleem straks - eigenlijk te Iaat! - moeten aanpak ken als thans een regionale rattenbestrijding. Veilig Verkeer is een zaak van verkeer uit naastenliefde, zo besloot dhr. van Pope ring zijn inleidend woord. Ondanks de slechte vergader-opkomst was het ledental afgelopen jaar nog met 3 toc- 1 genomen tot 242. Er waren daarnaast vc- i lerlei aktiviteiten: verkeerscursussen voor jeugd en ouderen, medewerking aan exa- j mens .organisatie verkeersquiz, heropening verkeerstafel, waarvan nu door de scholen veelvuldig en dankbaar gebruik wordt ge maakt, medewerking aan de Bedrijfsmanifes- tatie en veiligverkeersrit. Dit alles werd nog eens gereleveerd door secretaris G. Hage, die als bestuurslid werd herkozen. Er was zo deelde penningmeester C. J. van Oost mee, bij een ontvangst van f 885,91 een uitgave van f 879,52 en dus i een voordelig saldo van f 6,39 nog f 118,48 Iin kas Kascommissielid W. Geluk werd vervan gen door benoeming van de heer Math. Bruljnzeel. Bode A. van Iwaarden kreeg een j hernieuwd fiat van de vergadering om op de oude weg voort te gaan. Op 11 maart i wordt het jeugdverkeersexamen (schrifte lijk) afgenomen, op 14 maart is er weer een verkeersquiz in het Dorpshuis, terwijl voor een verkeerscursus volwassenen dit Jaar spijtig genoeg, geen voldoende belangstelling bleek te zijn. Bij de rondvraag werd nog op het euvel gewezen ,dat men zo vaak aan beide kanten van de straten parkeert .terwijl het zoveel efficiënter zou zijn ,dat aan één kant te doen. Overigens wil men ook liever een bordenlawine voorkomen. Het gaat veel eer om verkeersdicipline en zo, stelde ten slotte de voorzitter nogmaals - met de voet op het gas - om verkeersnaastenliefde. VOORLICHTINGSAVOND Vorige week werd in hotel Peters een voorlichtingsavond gehouden door Hoechat Holland .waarvoor goede belangstelling was. De vertegenwoordiger van dit bekend con cern op Tholen, de heer A. J. Boogaard uit Sint-Annaland sprak een welkomstwoord wanneer een causerie door de heer B. Gret werd gehouden over ziektebestrijding in de groenteteelt ,de volle grond en onder glas. Er kwamen hierna nogal wat vragen los. Even later maakten dia's het gesprokene nog dui delijker. Daarna sprak de heer Bosman over ziektebestrijding in gladiolen en in de bloe- menzaadteelt. Eveneens gepaard met dia's Voor de aanwezigen een leerzame bijeen komst

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1