Kwaliteitsonderzoek bij melk Bij de veehouderij waakzaam blijven Een jaar en acht maanden gevangenisstraf geëist Plattelandsvrouwen volgden cursus „Samen leven - samen denken" De redaktie legt u deze week voor WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT TWEEDE VEEHOUDERIJ-AVOND Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Prinses Christina 22 Na inbraakpoging In Thoolse veiling Aanbestedingen te Sint-Maartensdijk Dorpshuisbouw reeds gegund Voorts dertien bejaardenwoningen Werkzoekenden In onze streek Vraag naar vaklieden In omgeving sterk toegenomen Verder groot tekort aan vrouwelijk personeel op Tholen 25ste jaargang No. 12 13, februari 1969 Dinsdag 18 februari wordt prinses Christina 22 jaar. Ook zij is niet meer in de familiekring op paleis Soestdijk gebleven, nadat haar zusters gehuwd zijn. Zij heeft een paar jaar gestudeerd in de sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen. De kennis van de menselijke verhoudingen in de maatschappij stond bij haar centraal. Ook in de paedagogie heeft zij zich bijzonder verdiept. Nu Is zij zich in Canada gaan bekwamen. Omdat zij ook zangonderricht heeft, wordt wel eens verondersteld dat zij alleen daarvoor naar het buitenland is gegaan. Maar dat is natuurlijk niet helemaal juist. Onze jongste prinses heeft een veel bredere belangstelling en verdiept zich in Canada in verscheidene van de daar gedoceerde wetenschappen. H. k.h. wil zich, en dat is zeer verstandig, ook inter nationaal oriënteren en na Canada zullen er nog verscheidene andere landen vol gen waar zij enige tijd kan gaan studeren. Zo mogelijk komt zij voor haar verjaardag een long-weekend over naar haar ouders. Haar ouders hebben ook overwogen tegen 18 februari een verjaardags- bezoek aan hun jongste dochter in Canada te brengen. In elk geval zal er contact zijn. Zoals in elk gezin de familie bijeen komt met de verjaardagen. EEN PRINSES JARIG Een sympathiek burgemeester overleden Dorpshuisaanbesteding te Sint-Maartensdijk Omscholingsmogelijkheid voor volwasssenen Tweede veehouderijavond met k waliteitsonderzoek Een jaar voor inbraak Thoolse veiling Straten-reconstructies in Sint-Annaland Dames toer de France Kinderen zijn kleine mensen en mensen grote kinderen. E«ndrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post f 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aam Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Ondanks de niet te best berijdbare wegen, was er maandagavond goede belangstelling in café „Tolrust" voor de tweede vee houderijavond van dit seizoen op Tholen. Hoofdthema was het kwaliteitsonderzoek bij melk in het algemeen, de aspecten van de kwaliteitsbepalingen en uitbetaling in het bizonder en de belangrijkheid van melkhygiëne. GAAT HET ROER OM In zijn openingswoord stelde voorzitter J. M. C. Ooms dat ook de problemen bij de melkveehouderij veel en grcot zijn. Te meer zaak de ontwikkelingen op de voet te volgen en zich op de meest aanvaardbare oplossin gen te bezinnen. In de eerste (plaats zal men zich hierbij moeten afvragen of het roer in 'het E.E.G. - zuivelbeleid wordt gewend. Moesten de laat ste jaren tegen heug ën meug de prijzen van het botervet omhoog, thans vervalt de E.E.G. in het andere uiterste dcor de interventieprijs voor boter maar liefst met 36% te verlagen (van 6,28 naar 4,03 per kg.) en de inter ventieprijs van de melkpoeder met 73% te verhogen (van ƒ1,49 naar 2,58 per kg.). Was voorheen de verhouding boter magere mrikopbrengst 70 30. door het nieu we voorstel wordt dit 45 55. De vetvrije droge stof in de melk wordt zodcende hoger gewaardeerd dan het melkvet. De oude toestand moge dan niet juist zijn geweest, maar als de voorstellen van de E.E.G. commissie doorgaan, wordt dit een geweldige omwenteling in de zuivelindustrie. De grootste klant van de magere melk poeder en dat is de veevoederindustrie, zal dan cok graag de toeslag die zij tot op he den kreeg op poeder voor veevoederdoelein den met eenzelfde bedrag verhoogd zien als de interventieprijs stijgt, dus met 1,09 per kg. Dat wordt dan 1,38. En dan zijn we op Tholen nog niet klaar. Er wordt maar een klein percentage op eiwit gecontroleerd, dus is er praktisch nog niet op geselecteerd. Hce- wel er verschillende malen op is gewezen, 1 zijn we daarin tekort geschoten. In Friesland •en de Hollanden worden de dieren voor 100% op eiwit onderzocht. We zullen dub bel moeten oppassen, dat we hier niet met de uitstoot komen te zitten. VOORSTELLEN DHR. MANSHOLT Dhr. O cms gaf eerst nog enkele cijfers uit de zuivelwereld. De totale produktie be draagt 286 miljard kg. melk. geproduceerd door 105 miljoen koeien. 25% van de melk- i plas wordt in de E.E.G. geproduceerd door 25% van het totaal aantal koeien op de we reld. De laatste vier jaar is het aantal melk koeien met 0,8% gestegen, terwijl de melk plas met 83/2% is vermeerderd. Tweemaal per dag wordt op die miljoe nen bedrijven weer een scheutje toegevoegd aan de melkplas in de wereld. De gemiddel de produktie per koe stijgt met-de regelmaat van de klok. Met 40 a 50 kg. melk per jaar, wat weer een stijging is van een twee pro cent. Dat is eenzelfde hoeveelheid als de ge hele Nederlandse produktie gedurende een jaar. Een schrijnende zaak hierbij is, dat veel ontwikkelingslanden zonder geld niet op de wereldmarkt terecht kunnen, terwijl juist daar grote behoefte is aan melkeiwlt De prcduktie per koe in Frankrijk steeg in 4 jaar met 450 kg. melk, terwijl men in Ne- derland, zij het dan nog met een voorsprong van 300 kg. per koe op de Franse collega praktisch stab>"el bleef. Nederland heeft 8,5% van de in de E.E.G. landen gehouden melkkoeien, terwijl het 3% van de kilo's melk voor haar rekening neemt Op 45% van de bedrijven in de E.E.G. worden 5 of minder melkkoeien gehouden. Van daaruit een visie geven op de toe komst, meende dhr. Ooms, dat het gezins bedrijf zich zal kunnen handhaven, maar dan wel een oplossing zoeken voor de sociale moeilijkheden van dat eenmansbedrijf, zoals burenhulp, bedrijfsverzorgingsdienst coöpe ratief aanschaffen van werktuigen, die op eigen bedrijf alleen niet rendabel zijn. Men dient zich ook te beraden op de mogelijkheid van speciale opfokbedrijven van jongvee, waardoor melkveebedrijven weer alle ruimte kunnen benutten voor de melkkoeien. Denk voorts aan de diepkoeltank op het bedrijf en de vereenvoudiging van het werk patroon. Verder moet gelet op koeien met 'n goede produktie-aanleg, gepaard met goede melkbaarheid en een sterk gestel. Zo goed mogelijk ruwvoeder winnen, waardoor ook de krachtvoergiften nog beter tot hun recht komen. Dit alles realiserend, zal de Zeeuwse melk- veehouder zich best handhaven onder de E.E.G. paraplu van Dhr. Mansholt, zo meen de Dhr. Ooms. BOTER - MARGARINE De kloof hiertussen werd steeds groter. De zuivelindustrie betaalde steeds een fatsoen lijke prijs voor de grondstof(melk) aan de veehouders. Dat doet de margarine-industrie niet en heeft het nooit gedaan. We hebben met onze welvaart dus geprofiteerd van de onderbe taling aan de onontwikkelde landen, die het grote grondstoffenpercentage voor de mar garine leveren. In E.E.G. verband wordt nu druk gespro ken om een heffing te leggen op de invoer van plantaardige vetten en die heffing te ge bruiken vcor het tekort op de zuivelrekening. Elegant is het niet, maar een heffing van 20 of 25 cent per pakje margarine ten bate van de financiering ontwikkelingsgebieden zou op zijn plaats zijn; zo besloot Dhr. Ooms zijn openingswoord. KWALITEITSONDERZOEK Met dia's toegelicht behandelde vervolgens Dhr. J. Tesink, directeur Gez. dienst voor dieren te Goes aspecten van kwaliteitsbepa lingen en uitbetaling van de melk, die er onder meer op wees, dat Nederland als zui- velland is aangewezen op export en ver werking. In E.E.G.-verband zal men zich alleen via de beste kwaliteit kunnen hand haven. Leverde tien jaar geleden, bij het be gin van kwaliteitscontrole 32% eerste klas melk, nu is dat gestegen tot 65%. Een geluk kige omstandigheid is, dat het centraal la boratorium voor Zeeland in Goes zetelt, waarvoor met name Dhr. Ooms veel heeft gedaan, dat deze streek bij Goes kon blijven. Via het rapport Wellen kwam in 1964 aan het begin van een gewijzigd kwaliteitsonder zoek. Getest op houdbaarheid, reinheid en via de reukproef. Straks wordt de kwaliteit op meer onderdelen bepaald, o.a. op penici- line, op uierontstekings-gevolgen, bepaald scort baoterieën en chloorresten in de melk. Er zal een pool komen van kwaliteitsgelden, waaruit de premies betaald zullen worden. Daarom gaat het onderzoek nu buiten de fa briek om. De directeur van de regionale org. van melkhygiëne te Breda belichtte nog eens extra de noodzaak van de hygiëne en de daarmee te behalen voordelen. Er volgden voor beide sprekers nogal wat vragen op deze voor belanghebbenden inte resante tweede veehouderijavond in het sei- nere vergaderzaaltjes, een keuken, kleedlo kalen voor de voetballers, desnoods voor vier elftallen tegelijk. Een en ander naar een ont werp van architect H. Weerman te Goes en waarmee zo'n half miljoen gemoeid is. Er werd bij de aanbesteding ingeschreven en massa en in percelen. De volledige uitslag daarvan luidt. Perceel I (timmer- en metselwerk) Gebr. Suurland te Scherpenisse 310.746, Gebr. Uit de Willigen te Nieuw-Vcsseraeer, 333.424.—. 'Ik kan het niet geweest zijn', hield de Leidenaar J. G. de R. vorige week tegenover de Middelburgse rechtbank hardnekkig vol, toen de president Mr. P. van Empel verdachte er op wees, dat in het proces-verbaal De R. als de schuldige werd aangewezen. Geen on gegronde beschuldiging, want er was meer dan één overtuigend bewijs, al was de raadsman, Mr. A. J. Peeck het met zijn cliënt eens: 'Er is niet wettig bewezen, dat mijn cliënt de inbraakpoging gepleegd heeft. Er is niet éénmaal bewezen, dat hij zelf in Tholen geweest is. Er zijn geen voetsporen gevonden'. De officier van justitie, Mr. T. Lebret was aan de hand van het proces-verbaal een andere mening toegedaan en eiste een gevange nisstraf van 1 jaar en 8 maanden, met aftrek. Maar de verdachte zelf bleef steeds weer ontkennen ook maar iets met de poging tot inbraak en met de diefstal te maken te heb ben. De officier van justitie wees er op, dat verdachte eerst ontkend had bij de inbraak te Tholen en te Leiderdorp te zijn betrokken geweest, maar later had verzocht deze zaak aan de officier te mogen toelichten. Toen had verdachte gezegd de inbraak zelf beraamd te hebben, maar een collega zekere Van A uit Leiden had hem opgebeld zelf een mislukte inbraakpoging in de veiling te Tho len achter de rug te hebben. Mr. Lebret wees bovendien op de zestien eerdere veroordelingen, die De R. op zijn strafregister heeft staan. Niettemin hield verdachte vol, dat hij het niet geweest kon zijn. 'En die verfsporen dan', informeerde Mr. Van Empel. 'Daar snap ik niets van, was het antwoord. 'En dat stukje label?' 'Daar snap ik ook niets van' reageerde De R. 'De officier heeft mij met het bewijsmate riaal niet kunnen overtuigen', verzekerde de verdediger Mr. A. J. Peeck en concludeerde vrijspraak en verzocht onmiddellijk in vrij heidstelling van zijn cliënt. Na de eis van Mr. Lebret besloot de rechtbank aan het ver zoek tot invrijheidstelling gevolg te geven. De uitspraak is op 22 februari. De bouw van het dorpshuis te Sint-Maar tensdijk zal niet lang meer op zich laten wachten. Na de aanbesteding vorige week is het werk reeds gegund. Spoedige goed keuring wordt daarop verwacht. Het nieuwe gemeenschapshuis krijgt een grote zaal van 16x22 meter en een hoogte van 7 meter. Dit laatste vooral belangrijk voor de binnensporten, zoals badminton, vol ley, enz. Naast de grote zaal een foyer of kleiner zaaltje (voor onder meer de bruilof ten, enz.) van 5 x 18. Verder nog itwee klei- A. J. Schot te Tholen, ƒ349.576, J. J. Muller te Kloetinge, ƒ365.043,84. Gebr. Rijnberg te Sint-Maartensdijk, 372.565,—. Perceel II (loodgieterswerk) P. Potter te Sint-Maartensdijk, ƒ20.121.92. Firma Tamse te Goes, 24.296, Perceel III (dakbedekking) Firma Tamse te Goes, 11,295, Firma Potter te Sint-Maartensdijk. 12.053,44. Perceel IV (schilderswerk) J. de Leeuw te Tholen, 14.600, Blom te 's-Gravenpolder, ƒ15.118,88. J. M. Oudesluljs te Poortvliet, 17.354,40. Firma D. Leys te Bergen op Zoom, 17.472,— Liba te Bergen op Zoom, 20.944, Schilderscombinatie te Sint-Maartensdijk ƒ20.415,—. Perceel V (Staalconstructie) Gebr. van Lammeren te Sint-Maartensdijk, 34.675,20. Firma Hollestelle te Goes, 35.952, Fa. Van Beek te Sint-Annaland ƒ38.579,18. Perceel VI (Electriciteit) G. Both te Tholen, 14.560, A. J. Verjaal te Sint-Maartensdijk, 14.950,—. C. J. Visser te Poortvliet, ƒ15.000, Firma Tamse te Goes, 17.908, In massa Firrna Suurland, Scherpenisse, ƒ419.474,72. L. van Dijke, Sint-Annaland, ƒ438.937, D. Burgers te Tholen, ƒ442.176, Uit de Willigen, Nieuw-Vossemeer, 443,296,—. A. J. Schot te Tholen, 446.096,—. Fa. Muller-Franke te Sint-Maartensdijk, 454,496,—. Gebr. Rijnberg te Sint-Maartensdijk, ƒ468.061,—. A. J. de Koek te Bergen op Zoom, ƒ468.496,—. Gebr. Everaers-v. d. Berg te Steenbergen ƒ511.056,—. GEGUND Het werk is gegund voor perceel I aan gebr. Suurland te Scherpenisse; perceel II aan firma Potter te Sint Maartensdijk; per ceel III firma Tamse te Goes; perceel IV firma Blom te 's Gravenpolder; perceel V gebr. van Lammeren te Sint Maartensdijk; perceel VI aan firma Both te 'Tholen. WONINGBOUW Eveneens in de Smalstad vond aanbeste ding plaats van 6 grote woningen en 7 be jaardenwoningen te bouwen respectieveliik in de Zuidhoek en aan de Jacoba van Beie- renstraat. Laagste inschrijver voor de zes woningen was J. C. Vaders Zn te Oud Vossemeer voor f 217,728.laagste inschrijver voor de 7 bejaardenwoningen was L. van Dijke te Sint Annaland voor f 131.384,De volle dige aanbesteding was J. C. Vaders Oud Vossemeer voor de zes woningen f 217.728,voor de zeven f 144.480,P. J .Hommel te Oud Vos semeer resp. f 218.288,en f 1,44.760, A. J. Schot te Tholen f 255.430,— en f 135.580,L. van Dijke Sint Annaland f 247.642,— en f 131,384,—; gebr. Uit de Willigen Nieuw Vossemeer f 221.696,en f 145.880,J .Boon te Sint Annaland f 262.528,en f 166.320.gebr. Rijnberg te Sint Maartensdijk f 261.626,en f 146.914,Aann. bedrijf Muller te Sint l Maartensdijk f 254.212,— en f 159.462,— Van de woningen werd de gunning (in af wachting goedkeuring) aangehouden Dat de leden van de Bond van Plattelands vrouwen meerdere interessen hebben dan ge zin en huishouding alleen .bewees de grote deelname aan een cursus maatschappijleer, die onder het motto „Samen leven - samen denken" gedurende 4 achtereenvolgende maandagmiddagen in het Landbouwcentrum te Gees is gehouden Achtennegentig dames afkomstig uit alle gewesten van Zeeland volgden geboeid de verschillende lezingen om vervolgens actief deel te nemen aan de daarop volgende dis cussie. De eerste middag besprak Drs M. C. Ver burg - directeur van het E.T.I. het onder werp: „De toekomstplannen van Zeeland". Het waren met name de ontwikkelingen in de industriële en de recreatieve sector, die hier aan de orde kwamen. „Landbouw en industrie" was het vol gende onderwerp dat behandeld werd door ir M. A. Geuze te Poortvliet. Hij achtte indu strialisatie noodzakelijk in verband met de bevolkingsaanwas maar schetste daarnaast het gevoel van onmacht dat de agrarische bevolking soms bekruipt door de „technische ongelijkheden" van de landbouw ten opzichte van de industrie. Jhr. P. Beelaerts van Blokland - eertijds burgemeester van Wolfaartsdijk en thans van Vianen - hield een causerie over de aspecten van de: „Gemeentelijke herindeling" Hij zag in de samenvoeging van kleine ge meente n tot grotere eenheden allerlei voor delen (vanzelfsprekend ook enkele nadelen) maar benadrukte dat samenvoeging zonder dat deze gepaard gaat met grotere samen werking geen zin heeft. De laatste cursusmiddag werd de blik, öp het buitenland gericht. Mr. J. F. G. Schlin- gemann te Goes besprak een drietal aspecten van het onderwerp: „Ons land in het wereld gebeuren" N.l. Nederlands plaats in de we reld - E.E.G. en Benelux - en Ontwikke lingshulp. Met betrekking tot 't laatste punt was het vcor vele dames een verrassing te vernemen dat Nederland procentsgewijs sa men met Zweden en Frankrijk het meeste geld uittrekt voor de hulp aan de ontwikke lingslanden. Achtennegentig plattelandsvrouwen dachten vier achtereenvolgende weken intensief over allerlei problemen van onze samenleving en gingen met het vaste voornemen naar huis te trachten naar het voorbeeld van deze pro vinciale cursus in de eigen omgeving regio nale bijeenkomsten in het kader van de maat schappelijke vorming te beleggen. Het aantal werkzoekenden nam in januari toe van 108 tot 128 mannen. Deze stijging kan vrijwel in zijn geheel aan het seizoen worden toegeschreven. Van het totaal ingeschrevenen zijn er 38 werkzaam op Gemeentelijke Sociale Werk- voorzieningsprojekten .zodat er einde janu ari 90 werkloze mannen waren. Het aanbodt bevindt zich hoofdzakelijk in de beroepsgroe- gen ,bouw, landbouw, niet varend verkeers- personeel en in de groep losse arbeiders. De j Twee sporen van inbraken op twee ver van elkaar verwijderde plaatsen kwamen uit- eindelijk terecht bij de Leidenaar J. G. de R. Het ene spoor werd in Tholen gevonden, waar een poging tot inbraak was gedaan en het andere bij een onderneming in Leider dorp, waar twee branders waren gestolen. De R. bleek op het eiland Tholen terecht gekomen te zijn, toen hij voor zijn werkgever met een vrachtauto aardappelen moest ver voeren. Maar na de inbraakpoginr werden bij dit veilinggebouw ook sporen gevonden van De R's privé-auto. Dezelfde banden sporen kwam de politie tegen in Leiderdorp, waar de branders waren gestolen. J Met die branders was de veilingkluis over een lengte van 12 centimeter opengebrand. Om één of andere duistere reden, had men z'n duistere praktijken toen verder gestaakt. De kluis was niet opengebroken. De sporen in Tholen begonnen bij de plaats waar een ruit was ingeslagen. Daarna was een loketraam geforceerd. Bovendien vond de politie in de veiling een labeltje, waarop de namen stonden van de werkgevers van verdachte en een andere firma, waarmee hij contacten had. Tenslotte waren er verfspo ren van de branders te vinden in de auto van verdachte. Dit alles was voor de officier van justitie toch wel voldoende om de in braakpoging van De R als bewezen te ach ten. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1