A* den Haan - Sint-Maartensdijk Had ik jaren eerder moeten doen Bedrijfsleven i Er schuilen vakmensen onder de ongeschoolden Kl-vergadering Tholen en Sint-Philipsland Omscholing via vakopleiding van volwassenen Komt er een dames-toer de France Het serieus overdenken waard anders dan andere SPORTHOEKJE Overtreding vestigingsbeslult Ootje Teur en de tcenshandschoenen 'Men kan in de ambachtelijke sector rijn geboren en opgegroeid, terwijl de handen toch verkeerd staan voor het vakmanschap. Men kan vele jaren niet anders dan de spa gehanteerd hebben, terwijl er na omscholing en enige ervaring een volwaardig vakman uitgroeit'. Twee uitersten, die de regel bevestigen', zo meent de energieke aannemer J. K. Krijger te Poortvliet. Hij waagde het met een omgeschoolde werknemer en staat met menig ander in het bedrijfsleven van onze streek, die eenzelfde proef namen, positief tegenover deze mogelijkheden voor mannen tussen de 18 en 50 jaar. De mogelijkheid om via een vakopleiding een nieuwe, een betere bestaansmogelijkheid te grijpen. Dezer dagen wordt op die mogelijkheid in ons gebied nog eens extra de aandacht gevestigd middels een campagne van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezond heid, of, om wat dichter bij huis te blijven, via het gewestelijk arbeidsbureau. Daartoe wordt een huis-aan-huis folder verspreid en worden volgende week twee voorlichtings avonden georganiseerd, t.w. in Sint-Maar tensdijk en Tholen. Het bracht ons er toe hieromtrent eens enkele stemmen uit de praktijk te beluisteren. Het resultaat was volop positief .Zonder te verbloemen, dat een gunstige omscholing zeker niet voor iedereen is weggelegd. Maar men geeft er ook niks op toe. Ean flink per centage heeft na die omscholing heel wat maer plezier in zijn nieuwe werkkring (vak) gekregen. Met heel wat meer (geschoolde) zekerheden. VAK AANTREKKELIJKER De geschiedenis van de duizendvoudige pendel-ontwikkeling in onze streek is volop bekend. Gegroeid tot een dagelijks zo'n 1200 man in het busje of ander vervoermiddel stappend. Daarvan een percentage geschool den in een passende werkkring. Maar een veel groter getal ongeschoolden, zo tussen de 17 en 60 jaar, waaronder een flink per centage dat heel wat meer mans zou kunnen zijn, heel wat meer zou kunnen betekenen, heel wat meer arbeidsvreugde zou kunnen ervaren, dan het schopje toestaat. Met overigens alle waardering voor de pendel-zegen, welke verre te verkiezen is boven werkloosheid. Maar ook met onmis kenbare nadelen bij de verre pendel aanwe zig. Met daaronder vele jongeren en middel baren ,die het heel wat verder kunnen ..schoppen" ,dan het plantsoentje ,het laden en lossen van containers en wat dies meer zij Waaronder vooral de categorie tot half de veertig nog eens serieus moet overdenken, of dat zo moet blijven. Of het niet veel beter is tóch nog een vak te gaan lenen. Dat „leren" moet dan niet terugschrikkend wor den gezien ,als het ongewenste en al lang vergroeide schoolbankje. Dat leren mag wor den gezien als een prettige omscholing met daarbij nog een redelijke vergoeding voor dat lessen nemen. In onze tijd is dat immers ook een zorg voor de rijksoverheid, die er enkele duizenden guldens voor over heeft, om diè mensen méér mans te maken EEN ANDER BEROEP LEREN Daar prakizeert men niet meer over bo ven de vijftig jaar en dan altijd geboren en getogen in de epen lucht, met overigens ook regen- en sneeuw- en hagelbuien. Maar nie mand zal daarbij ontkennen ,dat scholinci de toekomst heeft. Men ziet het eenvoudig in eigen kring. Iemand die zich als één van hen, toch opwerkte als vóórman, als groeps leidinggever of wat ook. M:t ongemerkt en misschien onbewust meer verantwoordelijk heid, maar ook meer enthousiasme. En daar om ook zal menigeen toch wel eens overwe gen maar een ander beroep uit te zien. Die tevoren daartoe niet in de gelegenheid was. Die het destijds met z'n ouders roerend eens was, dat men beter maar direct op het loon zakje af kan gaan ,die zich wat onzeker voelt of zijn huidig beroep ook voor de toekomst nog bestaansrecht heeft, die kortom streeft naar een volop betekenende schakel in de (industriële) maatschappij. DE MOGELIJKHEID Die is aanwezig. In de directe omgeving Bergen op Zoom heeft een Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen. De omscho ling is individucel gericht en kan dus ieder moment beginnen en ieder moment eindigen. Niet voor alle mogelijkheden. Maar wel voor de basis daarvan. In de metaal- en in de bouwvakken. Voor ben, die niet jonger zijn dan IS en niet ouder dan 50 jaar. Een gratis opleiding. Afgestemd na de test op persoon lijke aanleg en omstandigheden. Met een loondervingsvergoeding, o.a. afhankelijk van leeftijd, maar netto toch vaderend van f 58,40 per week voor 18 jarige ongehuwden tot f 106,23 voor 23 jarigen en ouder, met verhogingen voor gehuwden naar gelang het aantal kinderen met prestatietoeslagen, reiskostenvergoeding .sociale verzekering en kinderbijslag. Men kan over dit alles gede tailleerde informaties krijgen. PLAATSINGSMOGELIJKHEID Waarom de overheid hier de helpende hand biedt? Naast de sociale factor mede vanwege de uidtbreiding werkgelegenheid, zijn steeds meer geschoolde arbeidskrachten nodig. Vakmanschap garandeert een zeker der bestaan. Met alti)d toch minder kans op werkloosheid Is er werkelijk bestaansmogelijkheid voor de omgeschoolde? Is het dan in onze streek in de bouwvaksector zo gunstig? Met niet al te veel woningwetwoningen, die overigens vaak nog in massa bij een aannemer buiten de streek terechtkomen? Is er dan nog zo veel onderhoudswerk bij particulieren met lonen, die de elf gulden per uur naderen? We zijn de laatsten om de vraagtekens ach ter bovenstaande weg te halen. Aangezien we niet voornemens zijn in onze voorlichtende taak tekort te schieten door het mooier voor te spiegelen dan het is. En dan zijn er in derdaad wel zorgen bij plaatselijke ambach telijke bedrijven. Dan ziet h:t er evenals bij landbouw en andere sectoren naar uit, dat men niet meer kleine zelfstandige kan blij ven, dat er meer samenwerking zal moeten komen tot bijvoorbeeld per gemeente een aannemingsbedrijf ,die zich niet binnen thool- se grenzen beperkt. Dan blijft er mogelijk per gemeente maar bestaansrecht meer over voor één onderhouds-bedrijf .zoals men hetzelfde ziet in de smedensector. ig'-jgg*SSa»)BaK I II mil—WHHBE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Koeltechniek Lievevronweetraat 31 - TeL 4893 Bergen op Zoom adv.ing.med. En tóch volop mogelijkheden voor ge schoolden! Inderdaad, vraag het maar eens aan Goedhart n.v. of de andere industriën in ons gebied. En wat denkt men van de bruggenbouw in Tholen en Oud Vcssemeer Zeker dat is maar van tijdelijke aard. Maar men zal er op twee ongeschoolden minstens één geschoolde betonwerker willen hebben. Eenzelfde verhouding kan men aannemen voor de bestaande- en zich uitbreidende indu strieën G:schoolden! Geschoolden! Dat is anno 1969 op Tholen het knelpunt. Om in eigen omgeving te kunnen werken. Om bestaans zekerheid te hebben, om iets te betekenen. Om zich een goed loon te verzekeren. UIT DE PRAKTIJK Voor het laatste zijn er inmiddels bewij zen uit de praktijk te halen. In eigen omg,- ving. In uw woonplaats. Van een omge- A. den Haan te Sint Maartensdijk in de slijp afdeling van de timmerfabriek „De Pluimpot" Met verantwoordelijk werk ,met vakmanscha p, met arbeidsvreugde, met goed en vast loon. Op tijd thuis. Voor gezin ,voor hobby voor het gemeenschapsleven. Het is niet zeker of de heer Hage op dit verzoek kan ingaan. Hij deelde ons mee, dat in de eerste plaats de data - in augustus - te kticht bi] de wedstrijden ligt voor de we reldkampioenschappen. Dit is dus met name voor zijn dochters een reden om wat voor zichtig te zijn met deze invitatie. Een twee de reden, die het alles nog onzeker maakt is het feit, dat dhr. Hage zelf in augustus ook niet zo gemakkelijk eon dag of tien uit zijn bedrijf kan breken. In hoeverre de Franse organisators met een en ander reke ning kunnen houden en andere data plannen is niet bekend. In elk geval werd op Reigers burg nog geen beslissinq genomen tot deel name aan de waarschijnlijk eerste dames-toer de France VOLLEYBAL Donderdag werd er in het sportlokaal van St. Annaland een volleybal ontmoeting ge- ORDE EN REGEL MOET ER ZIJN De stoker en de machinist besloten dus de auto weg te duwen en ze voegden dadelijk de daad bij het woord. Nu, het ging nogal ge makkelijk, de wagen liep licht en de handrem was niet aangetrokken. Ootje Teur was intussen van zijn bumper gesprongen. 'Ziezo 1' dacht hij, 'dat was nog een meevallertje, dat die auto op de rails stond. Nu kan ik ten minste in een coupé gaan zitten en straks als de trein weer rijdt, op zoek gaan naar Lange Leo en hem de handschoenen afpakken. Zo zie je maar weer, dat alles zich toch weer ten goede keert'. De machinist en de stoker hadden nu de auto van de rails ge duwd en stapten weer in. 'Daar gaat-ie weer zei de stoker. 'Laten we hopen, dat we nu geen oponthoud meer krijgen, want anners komen we niet op tijd tan. Ik weet wel niet precies, waar deze trein heengaat, maar op .ijd moeten we zijn I' '2So is het I' antwoordde de machinist. 'Orde en regel moet er zijn schoolde Stavenisser die nu zelfs aann.mer is op het gebied van de straatmakerij. In de bouwwereld, zoals bij aannemar J. K. Krijger te Poortvliet, die een ongeschoolde I (metselaar) in dienst heeft niet noad resul taat. Bij de Thoolse Beton Industrie te Sint Maartensdijk, waar de bijna veertiger A. C. Hoek het heel goed weet te rooien en wat de werkgever weet te appreciëren. Bij de tim merfabriek ,De Pluimpot" waar niet alleen jonge directieleden zich een heel andere po sitie wisten te veroveren in vergelijking met voorvaderen (die wel andere bestaansmo gelijkheden hadden) maar in welk bedrijf de omgeschoolde voormalige grondwerker A. den Haan zich een vakman toont. Met een verantwoordelijke taak. Hij was arbeidsge schikt in de periode dat de herverkaveling nogal wat mensen kon gebruiken. Die in elk geval een schop konden hanteren. De heer Dan Haan vond het een wat geestdodende bezigheid. Zonder arbeidslust, zonder ver antwoordelijkheid, zonder de bevrediging eni germate creatief bezig te zijn. Hij werd één van de tot dusver 75000 Nederlanders ,die een opleiding omscholing volgden. In de vakopleiding te Bergen op Zoom. Z'n han den hebben nooit verkeerd gestaan. Maar zc kregen nu de juiste richting. Je gaat niat naar zo'n omscholing om strafwerk op te lopan", vindt dhr. den Haan. „Die tijd ben C3DcllH3i caballero caballero cabalere caballero In Frankrijk is het initiatief genomen om dit jaar te komen tot een meerdaagse etappe koers voor dames. Dezer dagen kreeg de heer A. L. Hage op Reigersburg - vader van Bella en Keetia - vanuit Frankrijk een uitno diging cm als ploegleider te komen met een team van zes Nederlandse maisjes, waar onder zijn beide dochters. De bedoeling is een achtdaagse etappe-wedstrijd te rijden met alle klassementen, die ook aan de grote Tour de France zijn verbonden, zoals gele en groene trui, tijdrit en ploegenklassement. houden tussen het Thoolse T.V.C. en de volleybalvereniging van St. Annaland. Evenals vorige maal, toen de ontmoeting in Tholen gehouden werd, werd het ook nu weer een duidelijke zege voor de gasten uit Tholen. Bij de heren wenden in totaal 5 sets De algemene vergadering van de K.I. ver eniging „Tholen Sint Philrpsland" werd gehouden op dinsdag 4 februari 1969 in ca fé „Tolrust" te Pootrvliat. De voorzitter, de heer J. M. C. Ooms mocht als gasten wel kom heten twee afgevaardigden van de K.I. vereniging te Wouw en de heren den Engel se en Istha. Llit het jaarverslag bleek, dat de bevruchtingsresultaten over het boekjaar 1967-1968 zijn gedrukt door de proef die genomen is met diepvriessperma in tablet- vorm. Men is weer spoedig overgegaan op het gebruik van vers sperma. De balans per 1 november 1968, de exploitatierekening 1967-1968 en de begroting 1968-1969 wer den met algemene stemmen goedgekeurd. De samenwerking met Wouw blijft bestendigd en het inseminatiegeld blijft gehandhaafd op f 17.Bij de bestuursverkiezing werden de heren D. M. Giljam en A. Goorden herko zen, terwijl in de vakatura ontstaan door het aftreden van de heer Ooms wordt gekozen de heer J. v. d. Slikke te Poortvliet. Tot lid van de kascommissie in de vakature A. Duij- zer wordt gekozen de heer W. A. de Wilde. De heer den Engelse deed nog mededeling inzake fusie van K.I. verenigingen ,het ge bruik van pool- en bondstieren en de uitwis seling van tabletsperma. Een afgevaardigde van de K.I. vereniging deelde nog mede, dat er na reorganisatie weer een proef met tabletsperma wordt genomen, waarbij de re sultaten goed zijn. Hierna ontstaat nog een diskussie over de vorige proef Nadat de vice-voorzitter de heer G. A. de Hond de heer Ooms dank gebracht heeft voor het vele werk in het belang van de vereniging verricht, zegt de scheidende voor zitter op zijn beurt dank voor de de onder vonden steun en medewerking. Hierna volgt sluiting. Door de economische rechter te Middel burg werd aan F.H. uit Oud Vosseineer f 150.— boete opgelegd voor het zonder deugdelijke papieren uitoefenen van het da- meskappersbedrijf. En J.G. de R. uit Oud Vossemeer moest f 100.boete betalen voor het eveneons onwettig exploiteren van een cafébedrijf je te boven. Je richt je werkelijk op het re sultaat. Na die omscholing was hij nog een jaar werkzaam in de bouwsector te Bergen op Zoom. Maar kreeg volop gelegenheid in eigen omgeving te gaan werken. Eén zo'n gelegenheid greep hij aan bij de c.v. 1 Muller 6 Co. Het werd een gewaardeerde werknemer. Die via de zaagmachines nu een aparte werkplaats heeft als de verantwoorde lijke man voor het slijpen van de zagen. j Ronde, langwerpige .vierkante, lint- en cir kelzaag, kortom alles wat in een timmerfa briek moet zagen Op de vakopleiding voor volwassenen. Hij weet zich te herinneren ,dat er de eer ste tijd nog enig verlangen was naar de bui tenlucht, tenminste als de zon in mei of juni lekker scheen. Maar het regent niet minder vaak. In elk beroep zijn er voor- en nadelen Maar A. den Haan verkoos het vakmanschap boven het ongeschoold zijn, de verantwoor delijkheid boven de twaalf in een dozijn, de zekerheid (met dienstjarentoeslag Jboven het ongewisse, het scheppende boven het doel loze. 'Ik had het vele jaren eerder moeten doen', is zijn eindconclusie. Zowel in 'De Pluumpot' als bij Goedhart n.v., bij de TBI, als bij ver schillende aannemers, wil men nog graag om. 1 geschoolden proberen. Naast de l.ts. aanvul- ling, naast de specialist, naast het percentage J ongeschoolden, zijn er ook in de toekomst i mogelijkheden vóór degenen, die nu over- wegen, die nu doorzetten met een vakoplei ding van volwassen. Ook voor u wellicht het serieus overden- I ken waard. (adv. ing. med.) waar vcöral St. Annaland een hoop van ge leerd zal hebben. VOETBAL VERWACHTING Wellicht dat we ook de ene wedstrijd ,die op het programma staat voor a.s. zaterdag nu reeds kunnen afschrijven. Het betreft een ontmoeting in de KNVB vierde klas tussen Wissankerke en Smerdiek. Het andere afde lingsvoetbal ligt geheel stil, niet vanwege de sneeuw, maar omdat er voor komende zater dag geen programma was gepland. En deze ene wedstrijd zal wellicht nog afgelast moe ten worden door terein-omstandigheden. In twee weken dus geen voetlbalsport- hoekje van betekenis. gespeeld, waarbij de 2e set wel de beste was voor de gastheren. Toch bleek op het einde van deze set, dat de grote kracht van Tho len de aanval was. Met enkele fraaie smas hes werd ook deze set in het voordeel van T.V.C. beslist. Vooral de laatste twee sets bleek duide lijk ,dat de routine en conditie bij de gasten doorslaggevend was Ook bij de dames ging de zege naar TVC Maar hier zagen we tcch een duidelijk beter Spelend St. Annaland dan de vorige maal. De eerste twee sets werd er goed partij ge geven. Niettemin ging da winst naar Tholen Al met al een geslaagde volleybal-avond

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 10