EENDRACHTBODE Plaatselijk nieuws Eerste doel dagverblijf voor volwassenen Huldiging Turnster-kampioenen in Sint-Annaland Voor Postduiven- liefhebbers door D. Roozemond Van chirurgijn tot arts 1700 - 1969 25e JAARGANG No, 11 6 februari 1969 TWEEDE BLAD Philadelphia heelt al 536 leden in onze streek KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN SINT-ANNALAND De afdeling Tholen en Sint-Philipsland van de Landelijke Protestants Christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind te Utrecht, kortweg Phila delphia genoemd heeft een eerste jaar vol aktlviteiten achter de rug. Een jaar vooral gericht op ledenwerving. Begonnen met een afdeling van 67 leden en begunstigers op 1 januari 1968 zijn het er inmiddels reeds 536 die zich op Tholen en Sint-Philipsland heb ben aangesloten. Een bizonder mooi resul taat. Het bestuur bestaat uit de heren J. G. Bijl te Sint-Maartensdijk, (voorzitter); W. M. Sla ger te Scherpenisse, (secretaris), mevr. V's- Perestam te Tholen, (penningmeesteressc) en de heer G. van der Zande te Tholen, alge meen adjunct. De heer Slager werd in de loop van het eerste verslagjaar door omstandigheden op gevolgd door G. Quaak te Scherpenisse. In alle gemeenten werden contactpunten aang'esteld. die o.m. voor leden werving zorgden. Er kunnen nog altijd leden bij. In 1968 werden zes vergaderingen belegd. Een belangrijk besluit viel op 9 juli, nl. om te komen tot oprichting van een 'Stichting Tehuizen en Dagverblijven' Alles wordt nu gedaan om te komen tot een dagverblijf voor volwassenen. Daartoe werden o.a. bespre kingen gevoerd met 'De Bevelanden' te Goes, waarbij de landelijk voorzitter van Philadel phia de heer J. W. Dondorp aanwezig was. Na een vergadering met de ouders op 8 november is het bestuur begonnen na te gaan, welke streekbewoners in aanmerking komen. Ouders hebben zich op 18 december daaromtrent in Goes kunnen oriënteren. De notariële akte van de stichting pas seerde op 19 december. Men hoopt in het tweede verenigingsjaar het werk verder uit te bouwen, waarbij het bestuur weer rekent op alle medewerking uit onze streek. Om nog even een misverstand recht te zet ten, zij vermeld, dat zaterdag 25 januari in Yerseke geen kampioenschappen meisjes 10 en 11 jaar zijn gehouden, maar van 12 tot 15. Daarbij werd W.I.K. vertegenwoordigd door Janneke Burgers, die een goede wedstrijd turnde in vergelijking met vorig jaar, maar nog niet met de verrassende top in Yerseke meekon. Slechts 2 meisjes, die vorig jaar bij de eerste tien eindigden wisten zich zaterdag te 'handhaven. De overige eerste plaatsen waren voor jeugdige nieuwelingen. Jaiineke Burgers bezette de zestiende plaats, ondanks een ongelukje bij de balk-oefening en een ge deeltelijk mislukte paardsprong. Vorig jaar was Janneke Burgers met 29 deelneemsters zestiende met 6.70 punten, dit jaar met 39 deelneemsters ook 16e met een gemiddelde van 7.35 punten. In de sporthal was er zaterdagmiddag de huldiging van de zes turnsterkam,pioenen 10 en 11 jarigen. Burgemeester Baas (met het voltallig college aanwezig) was van mening, dat geen enkel inwoner kon zeggen, dat de aan deze turnzaal bestede vrije geringe post weggegooid geld is geweest. Misschien zou het financieel thans niet meer kunnen en als dat zo is, dan komt er ook geen voorstel van b en w, maar destijds lagen er wel goede mogelijkh den en kwam het er ook. We mogen er blij mee zijn, als wc zien, hoe onze jeugd er van kan profiteren en we mogen ook wel even kijken naar de grote steden, waar men schreeuwt om geld voor sporthallen, vond de Sint-Annalandse eerste burger. Hij verheugde zich met de kampioen, ou ders, leidsters en bestuur van WIK over het behaalde resultaat en hoopte dat er nog heel (wat plezierige turnuren voor de leden in deze sporthal zouden volgen. De heer A. J. Boogaard feliciteerde na mens de Dorpsgemeenschap, d.w.z. namens alle aangesloten Sint-Annalandse verenigin gen. Hij had bizondere waardering voor mevr. Smulders, die vele uurtjes in de ge meente doorbrengt om dit resultaat te berei ken. Hij betrok daarbij ook mevrouw R. van 't Hof - Schot, feliciteerde WIK met het 200 ste lid en bood mevrouw Van Iwaarden een bouquet tulpen (van Sint-Annaland) aan. De voorzitter van WIK, de heer J. C. Moerland had de huldiging ingeleid met een welkomstwoord tot de genodigden. Alle meisjes-kampioenen en leidsters kregen bloe men. De voorzitter nog even het ledental samenvattend deelde mee, dat er nu 208 le den zijn plus 52 in de Volleybal afdeling, een totaal van 260. Men streeft naar de 300 bij het tienjarig bestaan, dat volgend jaar wordt gevierd. En dat is mogelijk, zei een optimistische voorzitter na het goede resul taat van dit jaar. Kodtecfcnkk Lleverrouwestnat 33 - TeL 4898 Bergen op Zoo« adv.ing.med. Koppeling Nu wij zo aan de samenstelling van de kweek toe zijn, na tevoren op papier al een tijd te zijn bezig geweest, mogelijk na vele doorhalingen, moet het nu toch gaan gebeu ren. Kijk eerst nog even goed uit of de broedhokken en al wat er mee samenhangt in orde zijn. Latere veranderingen zijn uit den boze. Alles moet te voren klaar zijn. De duiven 6 a 8 weken goed gescheiden laten, is het overkoppelen op andere doffer of duif geen probleem. Zorg dat de doffer zijn eigen plaats heeft van vorig jaar. Hebt u meer dan één hok om te koppelen, dan eerst het ene, later pas het tweede gebruiken, wanneer in het eerste alles cké is. Nodig is (het om een paar dagen vrij te hebben en alles in de ga ten te houden, zodat ieder de eigen woning (broedbak) goed leert kennen.Denk er aan. nooit toelaten dat één doffer twee broodbak ken in zijn bezit krijgt. Hebt u het tijdens de vrije dagen goed in dc hand gehouden, dan zult u geen last meer hebben. Is het eerste hole goed geregeld dan het tweede op dezelfde manier afwerken. Dan moet het eerste hok al dc vrije hand hebben gekregen en bij goed weer ook de vrije natuur. Ook wat tabaksstelen in de schotel geven. Kijk goed uit of ze niet be schimmeld zijn, want dat is niet best voor de gezondheid. Is dat het geval, dan flink was sen en winddroog laten worden. Hoe beter en rustiger dit werk wordt gedaan, des te beter zal het profijt zijn. Vandaar ook dat er twee vrije dagen voor ncdig zijn. Mij zijn vele melkers bekend, die dan ook een snip perdag in reserve houden en het zo tijdens een weekend voor elkaar krijgen. Nog enkele tips over de koppeling zelf. Breng eerst en vooral de beste vliegers bij elkaar. Let er vooral op, dat ze beide niet dezelfde gebreken hebben aan bouw. Denk bijvoorbeeld alle twee gedeukte koppen, niet te beste, zachte pluim. Zoek het in een den keroog met een lichter oog. Denk vooral aan de kleurpluim. donker met licht, liefst bont bij bont. Anders wordt later het gehele hok bont. Zet liefst donker bij licht. En rood met donkerras of Zwart. De pluim bij dc duiven wordt veel zachter en soepeler. Liefst geen lichte kleuren bij elkaar, bijvoorbeeld geen twee lichtblauwe, maar wel vetblauw met lichtblauw. Kweek ook niet teveel uit duiven, waar de snavelopening te kort bij het oog staat Hoe groter de afstand daarvan, hoe beter. Het mag best 1JZ of 2 centimeter zijn. Anders valt men in patrijzen koppen. Inzon derheid de voornaamste koppels moeten aan bovengenoemde eisen voldoen. Hebt u veel duiven, dan het advies om een gedeelte vrij van koppeling te houden. Bijvoorbeeld de jaarlingen. Als die goed zijn geselecteerd tenminste. U hebt toch wel vogels die in hun geboorte jaar al een vriend of vriendin hadden? Wel nu, laat deze hun gang gaan, als u maar zorgt dat de doffer vooral de door u uitge zochte broedbak krijgt en cok houdt. Anders krijgt u behoorlijk last, want ze zouden liefst alle broekbakken voor eigen beheer opeisen. II moet echter de baas blijven. Laat dan de eerste dagen hok voor hok uitvliegen. Zet met een klein papiertje en punaises op iedere broedbak de ringnummers van het koppel, wat er thuishoort. Het is voor eigen gemak. U weet dan ineens waar hij thuis hoort, En steekt hem nooit verkeerd. J. Th. JAARVERGADERING 'TRYFOSA' Vorige week hield de hervormde Vrou wenvereniging 'Tryfosa' haar jaarvergade ring in het hervormd verenigingsgebouw on der leiding van mevrouw Moerland - van Vossen. Na 'het gezamenlijk zingen van ps. 119:1. en 3 sprak mevrouw Moerland een welkomstwoord tot dc vele aanwezigen, in zonderheid tot de afgevaardigden van Din- teloord en Oud-Vossemeer. Bestuurders van Scherpenisse waren verhinderd in verband met een op dezelfde datum gehouden jaar vergadering. Uit de jaarverslagen van de dames Dor- maar - Kurvink en Overbeeke - van Zetten bleek dat er goede aktiviteiten zijn. Geme moreerd werd het resultaat van de jaarlijkse verkoping, die met een na-vcrlcoop van nog eens een 400,na afdracht aan zending en schulddclgingsfonds nog een batig saldo had opgeleverd. Andere aktiviteiten, inclusief de gemaakte reis kwamen eveneens weer in herinnering. Afgelopen verenigingsjaar wer den ter plaatse niet minder dan 103 fruit- schaaltjes en nog diverse flacons eau de cologne uitgereikt aan inwoners, die na ver blijf in het ziekenhuis weer terugkeerden. Dit laatste door betrokkenen nog veel meer ge waardeerd om de geste dan cm de waarde van het cadeau zelf. De presidente dankte niet alleen degenen, die verslag hadden uitgebracht maar ook het voormalig bestuurslid mej. H. Bruijnzeel, die 22 jaar lang het penningmeesteresse-sChap met de nodige accuraatheid en liefde voor de vereniging had waargenomen. Mevrouw Moerland hoopte dat ze nog vele jaren als gewoon lid van een gezonde vereniging ge tuige zou mogen zijn. Voormalige Ned. Herv. Kerk te Stavenisse: 'Het oude. eenvoudige dorpskerkje. Waarschijnlijk omstreeks 1620 gebouwd, in 1664 vergroot en in 1910 gesloopt. Van de hand van de heev D. Roozemond te Gorinchem ontvingen we opnieuw wat Stavenisse historie. We zullen het ingezondene in een viertal afleveringen plaatsen. Het was niet direct onze bedoeling met Stavenisse te vervolgen, nadat we de laatste maal. eveneens via dhr. Roozemond enige aan dacht aan de 'smidse' op de Voorstraat hebben kunnen schenken. Het voornemen bestond thans een stukje historie te plaatsen van de gemeente Tholen, maar dat zit voor wat de bij te plaatsen illustraties nog niet helemaal rond. Nog even geduld, dat wil zeggen na deze vier weekse aflevering Van chirurgijn tot arts' hopen we met Tholen zover te zijn, dat we onmiddellijk kunnen inhaken. Ondertussen dhr. Roozemond dank voor zijn zorg, dat we iets op reserve hadden voor de historische rubriek in onze uitgave, die blij kens de redacties steeds breder belangstelling krijgt. i Wat heeft in het leven der dorpelingen de dokter vanouds een grote rol gespeeld. Bij sommigen betrad hij vaak hun woningen, in verband met veelvuldige ziekte, bij anderen slechts bij hoge uitzon dering. Toch kwam schier ieder ook in het verleden wel eens in aanraking met de dokter. We zullen trachten, voor zover gegevens beschikbaar zijn, om iets te vertellen over deze mensen, die in een tijdvak van ruim 2x/2 eeuw te Stavenisse zich hebben ingezet, om hun lijdende medemens zoveel mogelijk te helpen. Comelis Biesman Zo omstreeks 1700 komen we in de archiefstukken een zekere mr. Cornelis Biesman als chirurgijn tegen. Zoals wel bekend zal zijn, werd een plattelandsheelmeester chi rurgijn genoemd, dit mede vanwege zijn opleiding. Weliswaar kwa men op sommige plaatsen ook 'doctors' voor, doch de kleinere plaat sen, moesten het met een 'surzien' doen, zo de oude mensen in Zee land hem plachten te noemen. De 'doctors' waren meer en beter geschoold. Om eens een paar 'doctors' te noemen: te Sint-Maartensdijk o.a. doctor Ceasar Roelandy (zo omstreeks 1706-1749) en te Tholen (omstreeks 1802) o.a. Theodorus van Stapele. Doktershuis was ambtswoning Uit de spaarzaam voorkome-.de gegevens, valt het niet mee om veel te schrijven over de persoon van meester Biesman. We weten dat hij op de Voorstraat woonde. De ouderen zullen de naam 'dok tershuis' nog wel kennen, doch mr. Biesman woonde niet in de wo ning die als doktershuis wordt aangeduid. Hij woonde in de woning waar thans de horlogerie H. C. de Graaf is gevestigd. De woning was eigendom van de Ambachtsheer en werd aan de chirurgijn ter beschikking gesteld, een soort ambtswoning dus. Wanneer op 23 december 1706 de boedelrekening van wijlen Cor nelis Adriaanszen, 'gewesen geregtsbode' ivordt opgemaakt, dan blijkt dat 'doctor Roelandy' van Sint-Maartensdijk medicijnen heeft geleverd en dat de chirurgijn mr. Biesman hem ook heeft behandeld. We komen in de boedelrekeningen van Jan Westdorp (2 october 1710), van Querijntje Pladdijk (29 november 1714) benevens van de wed. Clasijna Colle (28 juli 1718) eveneens mr. Biesman als schuldeiser tegen. In 1718 sterft hij, terwijl zijn Vrouw Heijltje Cornelis, in 1725 overlijdt. Tussen 1718 en 1727 is het mij niet gelukt de naam (of namen) van de chirurgijn (of chirurgijns) te vinden. Evert Camps In 1728 staat heel het dorp op stelten, als mr. Evert Camps, 'chi rurgijn' in de boeien wordt geslagen. Wat was er gebeurdWas de man een misdadigerIn geen geval, doch de ongelukkige was geheel in de war. In de zomer van 1727 was hij naar Stavenisse gekomen en weldra merkten de bewoners, dat hij vreemde gesprekken voerde en zich uiterst vreemd gedroeg. Inplaats van enige verbetering werd het al erger en toen hij tenslotte gevaarlijk voor zijn medemensen werd, greep de overheid in. De arme man werd opgesloten en men zond bericht aan zijn zwager, ds Jacobus Craan te Wouw, die met een zuster van Evert Camps was gehuwd. Na onderling overleg werd besloten om hem in 'het Soo genaamde Simpel of verbeter Huijs' te laten brengen. Zo eindigde deze korte episode van dokter Camps te Stavenisse. Toch heeft hij in die korte tijd zijn practijk nog uitgeoefend, want in een boedelrekening van Hender ik van de Weg (5 october 1730) is er ook nog schuld aan 'de gewezen Chirurgijn Evert de Camp'. Johan Levijn Vrijwel onmiddellijk schijnt er een opvolger gekomen te zijn, n.l. Johan Levijn. Deze man werd door zijn moeder, Tanneke Lucas, toen ter tijd huisvrouw van Guljaam van den Eede, op 26 juli 1730 gemachtigd, om haar zaken in Middelburg te behartigen. Johan Levijn wordt dan 'Chursijn alhier' genoemd. Verder is van deze persoon niets bekend. We weten ook niet hoe lang hij te Stavenisse werkzaam was. De vechtpartij Op 22 september 1730 was het 's avonds een luidruchtige boel in de taveerne van de tavenierster de wed. Cornelis van Sorge. thans het gemeentehuis)Er werd meer gedronken dan behoorlijk was en tenslotte ontstaat er ruzie. Een zekere 'Leendert Quist was toen ter tijd zeer beschonken' (vermelden de oude stukken) en kreeg met Abel van Hemert eenige woorden wisselinge'Abel van Hemert maakt zich kwaad, pakt Leendert Quist bij het haar en duwt hem tegen 'het Schutsel'. Dit werkt averechts op de dronken man, want hij brengt Abel van Hemert daarna 'sekere wonde int aangesigt voort hooft'dat hij 'dezer werelt was komen te overlijden' De chirurgijn stond machteloos en de dood trad in. Weer bleek het wijze woord waarheid: 'De wijn is een spotter, de sterke drank woelachtig, al wie daar in dwaalt, zal niet wijs zijn', terwijl het 'Gij zult niet doodslaan' met voeten werd getreden. Leendert Keest (1739-1746) Van deze chirurgijn vonden we slechts een paar gegevens. Hij was van 1739 tot 1746 te Stavenisse werkzaam. In 1739 komt hij als schuldeiser voor in de boedelrekening van David Nijsse Klippel en in 1746 komen een paar schepenen aan zijn bed om zijn testament op te maken. Waarschijnlijk is hij vrijgezel geweest, want hij legateerde alles aan Jan van Oost en diens vrouw, Maria Stroo. Deze mensen waren zijn buren en woonden in de wo ning waar thans de Sparwinkel van de heer W. Priem is gevestigd. In een weesakte vonden we nog, dat aan hem 4 schellingen waren betaald, wegens 'raseren'. Hij zal er dus tevens 'barbier' bij zijn ge weest, de toen ter tijd gebruikelijke combinatie: chirurgijn - barbier. In dit tijdperk is de bijzonder strenge winter van 1740 gevallen. Een winter, die zelfs de strenge winters van onze eeuw nog schijnt overtroffen te hebben. We mogen wel eens even stilstaan bij het feit, dat onder bijzonder barre omstandigheden, met veel gebrekki ger middelen als thans, het ontbreken van openbare verlichting, dikwijls onvoldoende verwarming, deze mensen toch hun plicht, vaak zeer nauwgezet, hebben gedaan. w- V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5