WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Prijsopdrijving Plaatselijk Nieuws CBTB Ze sterven als ratten WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Streekbewoner voorzitter volgt bewoner op streek- Dit nummer bestaat uit tien pagina's De redaktie legt u deze week voor VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De heer G. J. de Jager te Anna Jacobapoider Nieuw station Bergen op Zoom THOLEN OUD-VOSSEMEER SINT-ANNALAND 25ste jaargang No. 11 6 februari 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes dm 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Nu de eerste BTW-maand achter de rug ligt, waarbij de consument er nog lang niet zeker van kan zijn, dat die belasting werke lijk in alle geledingen is doorgevoerd, moet men vaststellen, dat de schok behoorlijk groot was. Een schok voor alle hierbij be trokkenen. In de eerste plaats de consument, vervolgens in niet mindere mate de detaillist. En inmiddels zijn we dan ook aan een nieuwe PTT verhoging toegekomen. Per 1 februari werden de brieven tot twin tig gram belast met kwartje, de brief kaartporto steeg van i5 tot 20 cent om de twee voornaamste te noemen. Het regende volgens persberichten klachten over te hoog gestelde prijzen in de detailsec tor en helemaal ongegrond zullen ze wel niet zijn. Het begint immers al bij de producent- Maar ondertussen spande de regering, die tegen die uitwassen moet gaan optreden, de kroon met een briefportverhoging van 25 procent. Nog afgezien van het ja of nee van de noodzaak van deze verhoging, is het moment van invoering daarvan wel bizonder slecht gekozen. Een moment waarop de eveneens door de overheid ingevoerde BTW, welk een rede lijke belastingverdeling dit ook moge zijn, in elk geval het (prijsniveau in ons land toch al op wat wilde iwijze omhoog deed gaan. De regering zal niet aarzelen een prijsstop af te kondigen, wanneer de prijzen extra verhoging ondergaan. Men kan deze situatie niet wegcijferen bij de beoordeling van de prijsverhoging van de porto. Het maakt een onwaarachtige indruk, dat het staatsmonopolistisch bedrijf in dezelf de periode wel kan overgaan tot een ver hoging van het posttarief met een kwart, ter wijl het particuliere bedrijf bij eventuele ver hoging met een tiende, voornamelijk vanwege de BTW, ver buiten zijn boekje zou gaan en zelfs een 'prijsstop riskeert. Hier lijkt met twee maten te worden geme ten. Bovendien wekt het een scheve indruk, om dat de PTT een winst maakte van enkele tientallen miljoenen. Weliswaar niet op elk onderdeel afzonderlijk, maar dat doet noch een fabrikant, noch een andere zelfstandige ondernemer. Wanneer hij op elk onderdeel van zijn bedrijf, op elk artikel de volle, de gewenste winst maakte, zou "het niet erg zijn. Zoals het ook voor de PTT niet erg is, wanneer het niet op alle onderdelen volle winst maakt, indien het wel een totaal goede uitkomst heeft. Maar de PTT, maar de regering, wil de PTT zaak niet zien als één geheel. Slechts omdat in dit geheel de postbestelling een verliespost oplevert, moet het tarief flink omhoog. Dus nog méér winst. De overigens goede minister Bakker ver dedigde de tariefsverhoging bij de PTT met zwakke argumenten, o.a. dat het voor een gezin niet zoveel uitmaakt of het 20 of 25 cent op een brief moet plakken. Dat kost maar hoogstens twee gulen per jaar voor het grootste deel van de gezinnen in den lande, die gemiddeld niet meer dan vijftig brieven per jaar verzenden. Maar ondertussen komt dat er toch ook weer 'bij, om van de kleine zakenman, de kleine zelfstandige maar niet te spreken. Bovendien is het niet zo, dat er toch al niet flink in de beurs getast moet worden voor inkomstenbelasting, premieheffing, enz. En dan moeten we daarbij cok nog een over heidsdienst een extra miljoentje of wat winst gaan bezorgen. Is de overfieid er nu voor de burgerij of is het toch andersom? Bij elkaar betaalt Jantje het gelag en kan na de eerste BTW maand moeilijk meer tot een glimlach komen. Zeker niet, nu daarbij ook nog eens de PTT verhoging kwam. RATTENBESTRIJDING (III) Bepaald kieskeurig wat zijn eten en zijn woonplaats betreft is de bruine rat niet. De mens zelf schept bovendien doqr zijn onacht zaamheid de voor deze dieren gunstige le vensomstandigheden, door ze als het ware een onderdak en voedselvoorraad aan te bieden. Bijvoorbeeld: - opslag van voedselvoorraden in slecht afgesloten (niet-ratdichte) gebouwen. nestelgelegenheden als houtstapels en rommelzolders etensresten in open vaten, vuilnishopen op het erf vogeltjes voeren op de grond in plaats van in vogelhuisjes het voeren van eenden in grachten of vesten. Het is de moeite waard ook op uw bedrijf eens na te gaan waar zich ratten bevinden. Ze komen in praktisch alle sloten voor. Met name sloten waar b.v. een dorpsriolering op uitmondt. Verder bij dammen en duikers en niet te vergeten de plaatsen waar suiker bieten werden opgeslagen. Na een om en nabij de tienjarige periode J. van den Bos als voorzitter van de Zeeuwse Chr. Boeren en Tuindersbond koos het hoofdbestuur in haar laatstgehouden verga dering opnieuw een streekbewoner als zijn opvolger. Het is de landbouwer en evenzeer organisatie-minded inwoner van Anna-Jaco- bapolder, de heer G. J. de Jager. De heer De Jager was reeds een groot aantal jaren vice-voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. en weet wel van wanten. De heer J. van den Bos. voorheen gemeen te-secretaris van Sprang-Capelle, vervolgens burgemeester van Arnemuiden en Sint-Anna- laud, eveneens een tiental jaren lid van ge deputeerde staten van Zeeland, verzocht per 1 januari ontslag als CBTB-voorzitter van wege de steeds toenemende werkzaamheden' in deze provinciale functie. De Zeeuwse CBTB hoopt op 'haar zomer- toogdag op 25 juni a.s. officieel afscheid van de heer J. van den Bos te nemen met gelijktijdige installatie van de nieuwe voor zitter. Als vice-voorzitter kwam in de plaats van dc lieer de Jager, de heer P. van Hoeve uit Axel. Dat is dan ook de bedoeling, want het zijn ratten, waar het om te doen is. Dinsdag is de grote verdelgingsaktie op Tholen begonnen. Zijn de technici van Cen trale Dienst en Waterschap uitgerukt, aan gevuld met de eerste groep vrijwilligers, die elke dag wisselen. In feite begon de actie maandag in het Holland Huis te Scherpe- nisse toen daar ver boven de verwachting (met dank voor 't gehoor geven aan onze op roep) naast de teclinici ver over de hon derd vrijwilligers waren gekomen om de voorlichting te volgen. Bijna tweehonderd personen vulden het Holland Huis Er was eerst een inleidend speechje dooi de technische leider van de aktie op Tholen de heer J. Blaas van de Centrale Dienst. Hij haalde een sprekend voorbeeld aan van rattenhoeveelheid. Stel, zo merkte hij op, er twee ratten zitten op één thoolse hectare - en dat is toch bizonder laag geschat - dan betekent zulks echter nog, dat er op onze thoolse elfduizend hectare 22.000 ratten hui zen. Wanneer men ze langs het raam zag voor bijtrekken - we maken het nu wat griezelig - dan zou dat een file van ongedierte zijn, waar men van rilde. En deze schatting is heus niet overdreven. Integendeel. Naast een toelichting door de directeur van de volksgezondheid afdeling ongedierte - bestrijding ir Op 't Hof uit Wageningen volgden er nog 'n paar films ,die enerzijds de noodzaak van bestrijding als het ware in geuren en kleuren duidelijk maakte en anders- zijds het effect van de nieuwe bestrijdingsme- thode liet zien. Na de middag werd het plan de campagne door de technici nog eens doorgenomen. Dinsagmorgen rukten de ploegen in de ze ven (waterschaps) districten uit. De eerste uitleg van het vergif. Dat zal voor de 1100 kilometer sloot en dijk wel ruim een week in beslag nemen, terwijl ondertussen ook de tweede fase wordt ingezet, namelijk de con trole en de nodige aanvulling van het vergif. Nog altijd is er de twijfel (bij ons en me nig ander) of het hierdoor mogelijk zal zijn zo goed als alle ratten te verdelgen. Het is namelijk zo, dat het ongedierte zon keer of vijf moeten peuzelen om aan het vergif te be zwijken. In elk geval waren de weersomstandighe den aan het begin van de aktie niet ongunstig Medewerking was er niet alleen van vrij willigers voor de uitleg ,maar eveneens van trekker-bezitters voor het vervoer Als er nog (veel) ratten overblijven, ligt het zeker niet aan de vrijwillige inzet van onze streekbewoners. En nog altijd kan men zich daartoe opge ven, omdat ook de nazorg nog belangrijk is bij plaatselijke waterschapsbestuurders of technici. Dat is in iedere gemeente we! vol doende bekend, wie dat zijn Het ziet er nog uit, dat nog dit jaar een nieuw station gebouwd wordt voor de Neder landse Spoorwegen te Bergen op Zoom. Het plan voorziet in algehele vernieuwing, wat ook zal betekenen, dat het perron wordt vernieuwd Het komt op dezelfde plaats van het hui dige stationsgebouw, dat eerst wordt afge broken. Voor bewoners van het oostelijk stadsdeel komt er waarsdhijnlijk een voetgangerstun nel vanaf de Parallelweg naar het station Te treffen voorzieningen ten aanzien van de spoorwegovergang aan de Wcuwsestraat- weg zijn nog niet geheel afgerond. Het huidige stationsgebouw dateert van 1,867 en in de meer dan honderd jaar van haar bestaan werd er niet noemenswaard aan veranderd of verbeterd. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr Tli. A. Bos, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenlsse Dokter van der Eist Stavenisse tel 01663-400. HOOGWATER In verband met dc deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele verant woording nemen voor eventuele misstellin gen van de gegeven waterstanden. in de week van 9 t.e.m 15 februari 1969 zondag 7.50 20.20 maandag 8.35 21.10 dinsdag 9.30 22.16 woensdag 10.50 23.50 donderdag 12.38 vrijdag 1.24 14.00 zaterdag 2.35 15.05 Laatste Kwartier 10 febr. te 2.42 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester wordt gehouden op maandag 10 februari des avonds van 6.30 tot 8 uur. VROUWENBOND N.V.V. Op de bijeenkomst in januari was me vrouw Leenhouts aanwezig, om iets te ver tellen over het werk van het Roode Kruis vanaf de oprichting tot heden, waarbij voor al het onderdeel „welfare-werk" werd bena drukt. Wat door mede-bewoners „die tijdelijk of voortdurend buiten 't normale arbeids-pro- ces staan, wordt gepresteerd, Is bewonde- ringswaardig. Van de verkoop kan weer nieuw materiaal voor de werkzaamheden worden aangeschaft De presidente dankte tenslotte mevrouw Leenhouts voor de causerie .waardoor de aanwezigen weer heel wat meer te weten gekomen waren over iets, wat men zo ge makkelijk over het hoofd ziet. DAMMEN Uitslagen dammen D.C.'69 van maandag 3 februari 1969. 0-2 2-0 0-2 1-1 2-0 0-2 0-2 1-1 0-2 0-2 2-0 I. Kleppe - W. Wilsing L. Ottevanger - P. Kleppe J. Slabbekoorn - J .Schot J. v. Dijke - J. Geilings W. Wilsing - W. v. Egmond J. Schot - W. v. Osch J. Kleppe - M. v. Poppel P. Kleppe - J .Slabbekoorn A. Geuze - A. Tichem L. Ottevanger - I. Kleppe Joh. Schot - v. d. Brugge FILMPROGRAMMA VOOR DE JEUGD A.s. vrijdag 7 februari om 7 uur begint in het verenigingsgebouw een filmavond voor de jeugd georganiseerd door de plaatselijke N.H. Jeugdraad De filmvoorstelling is voor alle jongens en meisjes vanaf 10 jaar toegankelijk. Op het programma staan een tweetal mooie films gevolgd door een klucht. Toegang gratis ENKEL GEBROKEN De 16-jarige bijrijder L.L.V. alhier liep afgelopen zaterdagnacht een gebroken enkel op bij een aanrijding te Bergen op Zoom Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Steenbergsestraat - Lievevrouwestraat. Dhr. V kwam met zijn bromfiets in botsing met de personenauto van dhr. C.B. uit Bergen op Zoom. Het slachtoffer moest worden opgenomen in ziekenhuis Lievensberg. De bromfiets was nagenoeg onbeschadigd SINT-ANNALAND OUDERAVOND O.L.S. Dc oudercommissie van de openbare la gere school kreeg weer volop belangstelling voor haar jaarlijkse ouderavond en film avond cud-leerlingen. Dat gebeurde donderdag 30 en vrijdag 31 januari in het Dorpshuis. Op de ouderavond gaat de meeste belang stelling uit naar bezichtiging van het werk der leerlingen en het schoolpraatje door het hoofd der school, omdat juist dit de voor naamste onderdelen zijn, die met de kinde ren verband houden. Toen voorzitter A. J. Soeters donderdag avond een welkomstwoord sprak tot de on geveer 160 aanwezige ouders en belangstel lenden, waren daarbij inbegrepen burgemees ter W. Baas, wethouder A. J. Scherpenisse, oud-onderwijzer A, Paape, verschillende oud-commissieleden met echtgenote en ou ders die voor het eerst in aanmerking ko men een schoolavond bij te wonen. In het algemeen kon de voorzitter getui gen van een goed schooljaar, met welis waar het vertrek van de gewaardeerd on derwijzer Willemse, maar met ook een on middellijke vervulling van die vakature door benoeming van de heer J. van de Broek. Op de schoolsportdag te Tholen haalde het deel nemend schoolelftal zelfs een eerste prijs en daarmee, althans voor één jaar de wissel beker. Gememoreerd werd voorts het gunstig verloop van de bouw nieuwe school, zodat er kans is de nieuwe lokalen komend school jaar te betrekken. Om een schoolreis finan cieel weer mogelijk te maken, deed de voor zitter nog een beroep op de aanwezigen de "erloting goed te bedenken, zoals dat al door velen via beschikbaar stellen van talrijke prijzen gebeurde. De gehouden contactavond in de school kreeg aandacht van ongeveer 40% van de ouders en is dan ook voor her haling vatbaar. Op 5 augustus 1968 begon een nieuw schooljaar met 16 nieuwe leer lingen. De voorzitter hoopte tenslotte op een voortdurend toenemende belangstelling voor het openbaar onderwijs en op een voor alle aanwezigen nuttige en gezellige ouderavond. Zeer uitvoerig waren de verslagen van de nieuwe secretaris-penningmeester M. Ph. van der Weele, die o.m. een tableau gaf van een natte schoolreis en zijn jaarrekening na vele ontvangsten en uitgaven kon afsluiten met een kaspositie van 342,67. In zijn schoolpraatje wees de heer C. J. C. Boot eveneens op het gunstig verloop van de scholennieuwbouw en daarbij op de grote medewerking van het gemeentebestuur, die ook de wens te kennen gaf en daartoe de nodige middelen wil voteren tot volledige vernieuwing van leermiddelen. Daartoe is een begroting ingediend. Een wijziging in de leerplichtwet heeft een jarenlang bestaande commissie tot wering van schoolverzuim overbodig gemaakt. Voor zeker aantal gevallen per jaar kan het hoofd der school verlof geven. Nieuw in de Mammoetwet is voorts de toelatingsnormen voor havo. In de plaats van het toelatingsexamen komt er een test op de lagere school, namelijk tweemaal in de vijfde en tweemaal in de zesde klas. De beoordeling van die test gaat meer bij aan gifte voor het havo. Een uitzondering wordt bij die test niet gemaakt, maar door alle leerlingen afgelegd, ongeacht of het voorne men bestaat dat havo te gaan volgen. Daarnaast komt nog een rapport van het hoofd der school, terwijl men desgewenst - en vrijwillig - z n'kind ook oficieel kan la ten testen. De brugklassen bij het voortgezet onder wijs draaien tot volle tevredenheid. De heer Boot vestigde er nog even de aandacht op, dat het niet nodig is, eerst een brugklasse te volgen bij mavo of havo, wanneer al direct het doel is technische- of lagere land en tuinbouwschool. Bij dit beroepsonderwijs heeft men namelijk zelf al brugklassen. Er is geen enkel bezwaar daarvoor direct in te schrijven. Mede vanwege de brugklassen en de voor taan te houden test op de basisschool wensen de inspecteurs geen enkele bijles meer, even min als huiswerk. Ook de openbare school Het gelag betalen Weev een CBTB-voorzitter uit de streek De ratten aan het spek Nieuw station in Bergen op Zoom Zonder melkcontrole zit men er naast Van chirurg tot arts Smerdiek gaf leider klop Onder een blanke bolster schuilt dikwijls een ruwe pit. ONS NIEUWE FEUILLETON Lena Keesom, een rijke boerendochter, raakt bevriend met een ladio-monteur uit de stad. Ze zijn het al goed eens met elkaar, als haar moeder, een trotse boerin, naar de vlam van haar dochter laat informeren en te weten komt, dat hij de zoon is van een boeren arbeider. Dan wil Lena's moeder er niets van weten; haar dochter trouwt niet met de zoon van een boerenarbeider Het raakt uit, maar al trouwt Lena, die geen andere mogelijkheid meer ziet, zoals haar moeder wenst met een goed gesitueerde boe renzoon, het lot wil, dat de wegen van Lena en Jaap, de radio-mon teur. zich opnieuw zullen kruisen. DE OMWEG die beiden moeten gaan om uiteindelijk toch weer tot elkander te komen, is lang en kronkelig, maar na al het leed, dat beiden hebben moeten doorstaan, zal het geluk des te groter zijn. Dit is in het kort de inhoud van ONS NIEUWE FEUILLETON waarmee wij in ons blad van volgende week a.s. een aanvang maken. Ongetwijfeld gaat u meeleven met de wederwaardigheden van deze beide hoofdpersonen, omdat het een boerenroman is, zo uit het leven gegrepen. We voorspellen u er genoeglijke ogenblik ken mee De Redaktie. zal die proef nemen, zo vervolgde de heer Boot. Men suggereert soms wel eens, dat het onderwijs op het eiland Tholen zou ach terlopen. Spreker geloofde daar niks van, zo min als hij van mening was, dat het noodzakelijk is, dat er bizonder voortge zet onderwijs in deze omgeving moet komen, om de animo voor verder studeren te ver groten. Dat hangt immers veel meer af van de tijdsomstandigheden als de „verlengde" leerplichtwet, de welvaart en mobiliteit, Het is ieders recht eigen richting te kiezen, maar dan moet niet worden geschermd met beter bizonder onderwijs, zoals spreker ook niet duidelijk is, waarom te pas en te onpas over protestants-christelijk wordt gesproken. De heer Boot hoopte tenslotte dat velen 't open baar onderwijs in de toekomst zullen blijven steunen ^j»| Nodig was op deze ouderavond ,dat er twee nieuwe leden voor de oudercommissie werden gekozen. De aftredende heren J. Bur gers en J. A. van Poortvliet hebben geen kinderen meer op school. Hen werd dank ge bracht voor de respectievelijke 14 en 11 jaar dat ze zich in bizondere mate voor het open baar onderwijs hadden beijverd, waarop de heer J. A. van Poortvliet tolk was van beide aftredenden, toen hij de andere be stuurders en het personeel dank bracht voor de altijd zo plezierige samenwerking. Als nieuwe oudercommissieleden werden geko zen de heren C. A. Scherpenisse en A. C. J. Noteboom Na de koffie volgde in de pauze bezich tiging van het werk der leerlingen en een verloting met een lawine van prijzen. De enige maar ook bijna drie uren duren de film was een mucical in kleur. In de hoofdrol de familie Von Trapp. In kleur. Voor de dames èn voor de zang- en muziek liefhebbers had de rol veel aantrekkelijks, bij het overgrote mannelijke deel deed het wat zoetsappig aan, maar smaken blijven altijd verschillen. In elke geval trok de film ook de tweede avond grote belangstelling met een weer uitstekende verloting ten bate van de komen de schoolreis. BEDANKT De door de ledenvergadering van de Gr. Gemeente tot ouderling gekozen bewoner van „De Schutse" de heer J. J. van Bemden heeft voor de benoeming bedankt. VIJF EN DERTIG JAAR FANFARELID Het is bij de Kon. Fanfare „Accelerando" gebruikelijk bij een lustrum-lidmaatschap daaraan op de repetities aandacht te schen- kenen inplaats van dit tot de jaarvergadering te „bewaren" Menig muzikant van „Acce lerando" is in het bezit van zo'n lustrum- onderscheiding. hetzij voor 20 - 25 - 35 - of zelfs 40 jaar. De heer L ,P. Goedegebuure heeft nu het insigne van het 35 jarig lidmaat schap, dat hem door voorzitter A. J. Boo gaard tijdens de voorlaatste repetitie werd aangeboden, begrijpelijk onder dank voor een lid dat de titel van .werkend lid" voor de volle honderd procent verdiend Ook dirigent M. A. Gijzen kon zich bij de felicitatie volle dig aansluiten waarbij ieder hoopte dat dhr. Goedegebuure in hetzelfde verband nog unie ker insigne zal verwerven. JAARVERGADERING BIJBELSTUDIEKRING De vorig jaar maart opgerichte bijbelstu diekring van de Geref. Gemeente hield haar eerste jaarvergadering in het dorpshuis. Met een 24-tal leden wordt om de veertien dagen vergaderd, waarbij degene, die het onder werp voor de avond levert, ook de leiding heeft. Secretaris-penningmeester is de heer M. J. den Engelsman, die op deze avond een kort verslag uitbracht van het eerste ver enigingsjaar met daarvan ook de financiële uitkomst. Het initiatief werd destijds geno men door de heer Kuijt, hoofd van de bijzon dere school. Op deze jaarvergadering, waar bij ook ouders en echtgenoten van de leden aanwezig waren plus een afvaardiging van kerkeraad en vrouwenvereniging, hield de heer J. C. Uijl een bijbelinleiding over het 'Gesprek van Johannes de Doper met de schare', naar aanleiding van Lukas 310 t/m 15. Daarna was hierover een gedachtenwis- seling. Na de pauze werd een bijdrage ge leverd door Janny van Dijke, Jettie Droo- gers, Corrie Yijl, Bram Dekker, en Wim Heijboer. UITVOERING 'ACCELERANDO' Voor het eerst in de nu zo langzamerhand negentig jarige geschiedenis van de thans Koninklijke Fanfare 'Accelerando' was er tij dens de jaarlijkse uitvoering niet alleen een optreden van leerlingen maar van de 7 ad- spiranten waren er 5 jongedames, die het in strument lieten horen. Dat lukte onder de al tijd serieuze leiding van dhr. M. Moerland uitstekend en daarmee was dan ook het eer ste openbare optreden geslaagd. Gaat het niet met een voldoende aanwas van jongens, dan ook de meisjes er bij, zo meende het bestuur en wie weet welke ta-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1