Nog eens aardgas Kortsluiting K*V*P» was niet bij „Thoolse Achttien WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Op CHU-AR bijeenkomst VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit tien pagina's OPRUIMING „MUDY" Wethoudersverkiezing oorzaak van verwijdering Drs. A. D. W. Tilanus: Samenwerking In „achttien" krijgt gestalte Drs. R. Zijlstra: Mansholt's prijspolitiek aanvaardbaar Ook In structurele kant goede punten Weerstanden vaak In emotionele vlak Zelfstandige dreigt vergeten groep te worden 25ste jaargang No. 10 30 januari 1969 formuleren, waartoe drie werkgroepen zijn gevormd. Een werkgroep met een opdracht tot stu die voor een verantwoord gebruik van de economische macht, een tweede werkgroep om de ontwikkeling van het modern wel- zijnsbestel te bestuderen en tenslotte het vraagstuk van de duidelijkheid. Om met concrete samenwerkingsvoorstel*- len voor de dag te komen, tijdig voor de verkiezingen in 1971 (Tweede Kamer) zijn we heus niet te vroeg begonnen, vond de heer Tilanus en dit geldt nog te meer voor de gemeenteraadsverkiezingen, die we vol gend jaar weer hebben. Ten aanzien daar van dringt de tijd zelfs, aangezien er nu reeds verzoeken binnenkomen bij het ge vormde centraal bureau voor deze drie par tijen, welke houding men moet aannemen bij komende raadsverkiezingen. Dit laatste, zo voegde de heer Tilanus er aan toe. zal plaat selijk nog wel verschillend (moeten) zijn. Hij zag voorts ook bij de Tweede Kamer fracties van de drie chr. partijen een naar elkaar toegroeien. Het openbaart zich o.m. dat voor bepaalde onderwerpen namens de drie slechts één spreker optreedt. Kortom, de samenwerking krijgt gestalte, vond de CHU fractievoorzitter. En dat op verschillend ter rein. Misschien is dit juist het geval, omdat men elkaar de moeilijke punten niet ontwijkt, maar juist aanraakt. Er is dan ook een dui delijke groei naar elkaar toe. Een proces overigens, wat in de gehele samenleving aan de gang is. Het lijkt me dan ook heel nuttig, dat degenen zich achter de groep van 'Acht tien' scharen, die: 1 met de achttien niet tevreden zijn over de wereld van vandaag; 2 op de bres willen staan voor achterge bleven jeugdzorg, gehandicapten en an dere hulpbehoevenden; 3 er een taak ligt voor het westen voor de minder ontwikkelde landen. De chr. partijen dienen positief te staan in de verhouding tot de Oost-landen. Daar bij dient men tegelijkertijd de veiligheid veilig te stellen. De drie chr. partijen streven naar een pro gram met een zoveel mogelijk gezamelijke uitvoering. Dat betekent niet een gesloten christelijk blok. maar een openstaan voor de ware bedoelingen van anderen. Ik geloof zo besloot drs Tilanus, dat het de enige reële samenwerking is in politiek Nederland, welke thans mogelijk is. FINANCIEEL-ECONOMISCHE PUNTEN Drs Zijlstra liet zich hierna eveneens positief uit over het werk van de „groep van achttien" en verklaarde van harte te hopen, dat het voor de volle honderd pro cent zou slagen. Zich meer op de financieel-economische situatie richtend, merkte de heer Zijlstra op, dat de groei van het nationaal inkomen de mogelijkheid van stijgende uitgaven be tekent. De basis voor een evenwichtige ont wikkeling is dat men uitgaven aan ont vangsten paart, Anders krijgen inflatoire ontwikkelingen de overhand. VERGETEN GROEP Drs Zijlstra wlees er op hoe men vroe ger vergeten groépen had in de categorie bejaarden, behoeftigen, minder validen wat gelukkig voor een groot deel is opgevan gen door een sociale wetgeving. Toch, zo waarschuwde de AR spreker, dreigt in deze welvaartsstaat een nieuwe vergeten groep te ontstaan en wel die van de zelfstandigen met name die van de kleine zelfstandigen. Wat daartegen te doen is? Om te be ginnen toch wel een voorzichtige loonpoli tiek voeren, vervolgens de budgetaine posi tie nauwlettend in de gaten houden en ten slotte ook voldoende oog hebben voor de monetaire politiek. Spreker wees er op, hoe thans de loon stijging zo'n vier procent dreigt uit te gaan boven de budgetaire mogelijkheid. Er is een vrij sterke kostenstijging voor de zelfstandigen, er zijn extra lasten en daar mee is een nieuw soort probleem ontstaan, een min of meer agrarische revolutie. Daar om ook alle reden om de problematiek van de zelfstandigen te ondterkennen. De rege ring is in deze beslist niet negatief, maar zal nog extra actief moeten worden voor deze groep Billijkheid. Kortsluiting. KVP ontbrak bij 'Thoolse Achttien'. Sint-Philipsland saneert verder. Het Plan Mansholt was deze week in Tholen aktueel: Bij VVD Bij Boerenpartij Bij 'de Achttien'. Maar we gaan wel gezamelijk de ratten uitroeien. En zagen Beatrix verliezen Keetie en Havermans winnen. U leest het weer in deze Eendrachtbode. En nog wel meer (plaatselijk) nieuws, wat voor u van belang is. Er bestaat geen groter aalmoes, dan van harte zijn naaste te vergeven. PLAN MANSHOLT Wanneer ik iets wil zeggen over het plan Mansholt zo stapte drs Zijlstra over op een ander onderwerp, dan is dat een persoonlijke- en geen partij politieke me ning. De tijd voor oordeelvorming is daar- toë te kort geweest. De algemene prijspolitiek van dhr. Mans- holt acht ik zeker niet onaanvaardbaar. Met de struktuur politiek ligt het wat an ders, al zie ik de verschillende weerstanden toch mleer in de emotionele sfeer liggen. In dit laatste licht wordt een schilderij ge geven van de landbouw als een failliete boel, De oorzaak hiervan is de algemene gecHeprimeerde benadering van het plan en vervolgens via de daarin genoemde bedrijfs- grootte de emotionele sfeer. Daarbij komt ook nog de emotionele kant bij tegen de mens Mansholt. Buiten al die menselijke ge voelens, buiten de zuiver politieke benade ring, staan er in het plan Mansholt dingen waarvan je heus niet moet schrikken Is de bedrijfsvergroting dan niet overal van toepassing in Nederland. Toegegeven, Mansholt spreekt over zes landen. Prakti sche uitvoering zal zich ongetwijfeld wat onttrekken aan de abstrakte theorie. Bij elkaar vond drs Zijlstra dat het plan Mansholt in elk geval de studie waard is. In zijn slotbeschouwing hoopte dhr. Zijl stra, dat de ontstane eilandknoop in de „achttien" ontrward zou worden, aange zien toch over het geheel genomen meer de tijd is aangebroken om dicht te naaien dan om te scheuren. DISCUSSIE Na de pauze kwamen er vragen los over de ontwikkelingshulp, burgemeesters- en presidentbenoeming, plan Mansholt, samen werking „achttien", zondagsrust, enz. Drs Tilanus was duidelijk in zijn ant woord, dat hij voorlopig niets zag in een benoeming van een burgemeester door de bevolking, al was hij voorstander van een grotere inbreng dan tot dusver. Ook met .noodgebieden" in eigen land, blijkt de 1% voor ontwikkelingshulp volkomen verant woord, aangezien de noden elders zoveel groter zijn, werd o.a. ook door drs Tila nus geconcludeerd. Ten aanzien van een mogelijke Delta provincie merkte drs Zijlstra op, dat pro vinciale grenzen niet heilig zijn. En wat samenwerking in de „achttien" betreft, kan er best verschil van opvatting blijven omtrent bijvoorbeeld de zondags rust, maar wanneer men gaat zeggen elke partij voor zich: honderd procent of niks dan zal het inderdaad wel niks zijn. Dan kun je niet verder gaan en de vraag is dwingend en dringend is dat wel verant woord anno 1969? Zoals bij elke politieke bijeenkomst moest er tenslotte wel een punt achter de discus sie komen. Dat deed wnd voorzitber Nieuw- kerk met een bedankje en (Zeeuws) boek werk voor de sprekers en evenzeer erken telijkheid voor de getoonde belangstelling. Mogen wij een paar prijzen noemen Kostuums 69,79,98, Winterjassen, demies, carcoats vanaf 59, Regenjassen, terlenka met borgvoering vanaf 49,50 Kolberts, blazers 29,75 34,75 f 39,75 Pantalons waaronder terlenka m/z riem 14,90 19,90 Jacks, alle kleuren reeds voor 19,90 Service en garantie zoals U gewend bent! U bent van harte wel kom voor deze spotkoopjes; bij Wouwsestraat 24 Bergen op Zoom Telefoon 01640-3771 (adv. Lng. med.)1 Het is niet om sensationeel te zijn, maar het ontbreken van de K.V.P. officials op de geprogrameerde samenkomst in het 'Holland Huis' was zaterdag 25 januari 1969 toch wel opvallend. Ook de wnd. voorzitter van de CHU, statenkring Tholen en Sint-Philipsland zag dit duidelijk als een uitspringende voetnoot en kwam tot een officiële verklaring van de absentie. Immers, de overige aanwezigen van CHU en ARP wisten van niets. Constateerden voor de aanvang der vergadering slechts het ontbreken van KVP-eilandkennissen, c.q. vrienden. Tot het via dhr. Nieuwkerk duidelijk werd, dat de oorzaak, de achtergrond van dit alles, de wethoudersverkiezingen in Tholen was. Moeten wij hieraan nog toevoegen, dat men juist daar in dit opzicht al eerder heibel veroorzaakte „Het is met genoegen", zo begon dhr. Nieuwkerk als woordvoerder van de ini tiatief nemende partij (Statenkring CHU) deze op zich netelige kwestie in te leiden," dat ik u op deze bizondere statenkring bij eenkomst van de CHU mag begroeten. Voor het eerst sedert ons bestaan hebben wij regionaal het initiatief genomen om te komen tot een gesprek aan de voet. Zeer tot mijn spijt moet ik u meedelen, dat van de zijde van de KVP ons pas woensdag het bericht bereikte, dat zij van onze uitno diging geen gebruik zou maken en dan ook officieel hier niet aanwezig zou zijn. Daar bij komt, dat drs Eisen, de vice-voorzitter van de KVP dwingend is gevraagd zijn eendehe toezegging om hier vanmiddag te spreken moest intrekken. Ik ben mij bewust, vergadering, dat ik u een verklaring schul- Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 Abonnementen ƒ4,50 per half jaar - franko per post 5,25 4" incassokosten Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 B.T.W. Redakteur G. HEIJBOER Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 Tholen Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Wanneer het vervelend zou worden en zeurderig zou lijken, telkens weer met kri tiek te komen aandragen, zij vooropgesteld, dat men met vijanden niet discussieerd, maar een afwerende houding aanneemt, terwijl men met vrienden meningsverschillen uit praat. Onze streek heeft menige vriend in en bij het provinciaal bestuur. Ook al wordt ons in het Zeeuwse centrum door sommige personen geen instanties bij herhalina verweten, dat onze streek nogal lange tenen heeft. Niettemin zijn we het eens met de mening van het college in Sint-Philipsland, toen daar deze week in een openbare raad werd ge steld, dat aardgas-aansluiting in feite niet een gemeentelijke-, maar een provinciale aan gelegenheid is. Waarvoor moet er anders een door de provincie gesteunde Zegam zijn Anderszijds moge er voldoende begrip zijn voor hetgeen de Zegam-voorzitter stelde, dat idealisme en praktische realisering twee ver schillende begrippen zijn. Toch blijft het onbevredigend, dat het grootste deel van onze provincie zonder fi nanciële bezwaren de mogelijkheid heeft tot Zegam-aansluiting en een (gelukkig) veel kleiner deel niet. Al eerder hebben we daarop gewezen met betrekking tot Stavenisse, nu willen we daar omtrent geen ander standpunt innemen ten aanzien van de gemeente Sint-Philipsland. Kortheidshalve zij verwezen naar het raads- verslag in dit nummer. Geen lid van een plaatselijke vereniging zal worden gediscrimineerd vanwege af komst, overtuiging of het buiten de kom wonen. Gaat het om aardgas-aansluiting, dan con stateren we wel een zekere dicriminatie. Dis criminatie platweg gezegd >n de portc- monnai. Men kan ons, in het belang van de streek, niet overtuigen, dat een verderaf wo nen van een aardgasbel, dusdanige financiële consequenties meebrengt als bijvoorbeeld Stavenisse en Sint-Philipsland aan de lijve moeten ondervinden. Is er diffirentiatie in rijks- en provinciale belastingen in dit opzicht? Een wat verder afgelegen gebied, toch al verstoken van wel met een groter bevol kingsagglomeraat verband houdende voorzie ningen denk in de culturele sector aan leesbibliotheken, schouwburg en wat dies meer zij moet het dan ook nog eens gaan 'bekopen' voor wat nationale of provinciale voorzieningen betreft. Nee. dat wil er niet in. We blijven hopen op een ook voor Stavenisse en Sint-Philips land billijke oplossing. Billijk is niet de af wijzing van een verzoek om financiële gelijk heid. En bij die billijkheid kan de financiële positie van een gemeente geen rol spelen. Politieke verslagen in dit nummer duiden op kortsluiting bij sommige groeperingen. Vaak is het terug te brengen tot persoon lijke zaken. Maar er kan heel wat door wor den verwoest. Denk maar aan kortsluiting in schuur of woning. De opbouw vergt ge ruime tijd. Soms onherstelbare wonden ach terlatend. Wanneer die wonden echter wel zijn te helen we brengen als het ware de gedachte van onze enige koninklijke kamer heer in de streek onder woorden mag men dat zeker niet nalaten. Temeer niet, omdat de komende periode niet alleen een samen werking zal vragen en vergen van een enkele groepering, van meerdere overtuigingen, maar van een gehele streek. Laten we ons dat toch bewust blijven. RATTENBESTRIJDING (I) Ratten en muizen gelden in het algemeen als onaangename, griezelige en vieze dieren. De schade die met name de bruine ratten aanrichten is velerlei doordat zij o.a. hun knaaglust botvieren en daarbij aller lei nuttige zaken vernielen, tot waterlei dingbuizen toe - onze voedselvoorraden aantasten en be vuilen taluds en zelfs rivierdijken beschadigen besmettelijke ziekten overbrengen op de mens (ziekte van Weil, paratyfus) en op vee (mond- en klauwzeer, varkenspest). Na de geslaagde aktie op Noord-Beveland in de winter van 1966-'67, bestaat het voor nemen in de komende weken op Tholen sy stematisch de rattenbestrijding ter hand te nemen. Een en ander door samenwerking van gemeentebesturen, standsorganisaties en het waterschap. Deze aktie heeft echter alleen kans van slagen als letterlijk over het gehele gebied door alle betrokkenen hieraan krachtdadig wordt meegewerkt. Nadere mededelingen volgen. Van de drie politieke bijeenkomsten, welke zich afgelopen week end, wat op elkaar gedrongen, afspeelden, was die van zaterdag middag in het 'Holland Huis' te Scherpenisse van CHU en AR samen de naar verhouding slechts bezochte. Mogelijk dat men de vrije zaterdagmiddag, ook als oudere nog niet zo gemakkelijk op offert aan het politieke ideaal. Met kopstukken uit CHU en AR was het overigens wel het aan horen waard. Met een door de heer Tilanus wat dieper belichtte ontwikkeling bij de 'achttien' en een van de zijde van de heer Zijlstra gehouden causerie met het accent op het sociaal-economisch terrein. Na het lezen van 1 Corinthe 3 opende de wnd. statenkringvoorzitter E. Ph. Nieuwkerk te Poortvliet de bijeenkomst met allereerst aandacht te vragen voor een 'in memoriam J. van de Velde', de voormalige Statenkring voorzitter en wethouder van Tholen. Staan de werd door de vergadering aangehoord, wat wijlen van de Velde voor de Staten kring Tholen en Sint-Philipsland betekende en met enkele ogenblikken stilte zijn ver scheiden in weemoed, zijn werk in dankbaar heid, herdacht. Terwijl we even afzonderlijk aandacht schenken aan hetgeen de heer Nieuwkerk tijdens zijn openingswoord meedeelde over de afwezigheid van de KVP (zie elders in dit nummer) kwam hierna als eerste spreker de fractievoorzitter van de CHli, drs Tilanus aan het woord. GROEIENDE SAMENWERKING Hij herinnerde er om te binnen gaan, hoe na de uitslag van de Tweede Kamerverkie zingen 1967, welke nogal wat stof tot na denken moesten geven vanwege toch duide lijk geuite ontevredenheid bij de kiezers, er een samenspraak kwam tussen de drie con fessionele partijen KVP. AR en CHU. Daaruit is de groep van Achttien ont staan. zijnde van elke partij zes personen. De vraag werd hierbij bevestigend beant woord, dat men gedrieën wordt gedreven door hetzelfde uitgangspunt, namelijk in zijn algemeenheid: de christelijke politiek. Naast een rapport over het principiële uit gangspunt, kwamen ook de politieke proble men aan de orde. Die rapporten werden door de Achtttien onderschreven en aan le denvergadering voorgelegd, omdat men van daaruit verder zou kunnen gaan. Alle drie de partijen achtten daarmee een voldoende bases aanwezig verder te gaan. Vanuit die bases zou men de praktische politieke punten Vrijdag 31 januari a.s. vieren wij de verjaardag van h.k.h. prinses Beatrix met nog wat meer vreugde en meer medeleven dan in vroeger jaren, want onze kroon prinses zal ons die dag wel een kijkje gunnen op haar voorspoedig groeiende zonen, Willem-Aexander en Johan-Friso. Steeds meer raakt het bekend, dat prinses Beatrix een kind van haar tijd is. Zij heeft grote interesse in de problemen van deze tijd, haar man betrekt haar in de aanpak van de ruimtelijke ordening en tezamen ontvangen zij geregeld mensen op hun kleine kasteeltje met wie zij allerlei aspecten bespreken. Kunstenaars vinden er ook een gretig gehoor. Ook jonge mensen worden er uitgenodigd om te komen musiceren, of iets van hun werk te laten zien. Op Groot-Drakestein is het een komen en gaan van bekende en totaal onbekende persoonlijkheden. Zo staat onze kroonprinses temidden van ons. En ondertussen bereidt zij zich ernstig voor op haar grote taak, die eens kan komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1