EENDRACHTBODE Sport hoekje Map's mislukte jaren Dit jaar Zeeuwse groenteteeEtdag Gemeentewerkman A. L Moerland te Stavenisse vijf en twintig jaar dienstverband W.S.K. - Sint-Annaiand kampioen in Souburg te Sint-Annaland Snuif en wrijf Ootje Teur en de wenshandschoenen 25e JAARGANG No» 9 23 januari 1969 TWEEDE BLAD Met „duikers" polshorloge en bloemen Verrassende prestatie van jeugdig iurntalent Eerste zes plaatsen meisjes W.I.K. KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN In het gezellige dorpshuis te Stavenisse werd de gemeentewerk man Adriaan Leendert Moerland vorige week in het zilveren zon netje gezet. Op 1 januari 1944 benoemd als gemeentewerkman was de heer Moerland gedurende een kwarteeuw in dit dienstverband als het ware van alle markten thuis. Na zo'n tijd mag er wel een officieel bedankje af, vond wnd. burgemeester C. J. Moerland. De veelheid en variatie van opdrachten staat in feite niet tot een juiste verhouding van beloning, vond de Centrale Dienst directeur P. A. Boot. In het dorpshuis was woensdagavond 15 januari de familie Moerland uitgenodigd. Daarbij waren ook aanwezig vrijwel het gehele gemeentebestuur, de directeur en en kele naaste medewerkers van de Centrale Dienst „Noord Zeeland'' het gehele gemeen- tepersoneel met uitzondering van de ver hinderde wnd. secretaris M. K. de Wilde oud-gemeentewerkman Sin its en nog enkele andere genodigden. Vijf en twintig jaar is een heel stuk van een mensenleven, maar als het voorbij is. blijkt het ook maar heet kort te zijn, merkte de wnd burgemeester C. J. Moerland op in zijn toespraak tot de jubilaris en zijn fa milie. U had in die kwart eeuw ^naar één werk gever: de gemeente Stavenisse, maar heel wat verschillende bazen.". Achtereenvol gens waren het de burgemeesters of waar nemers, Hanssens, Boogaard, Potappel, Ver burg ,van den Bes, Sluijmers, Moerland. In die 25 jaar was er ook een verscheidenheid van wethouders in Stavenisse. Je eigen lijke en directe baas, was tijdens het groot ste deel van die 25 jaar de Centrale Dienst „Noord Zeeland", zo vervolgde de heer Moerland. Met name is daarbij vele jaren direct contact geweest met de technische op zichter P. Jasperse. Voor het gemeentebestuur is destijds de keuze van dhr. Moerland een juiste geble ken. U toonde een groot plichtsbesef en verantwoordelijkheidsgevoel. U hebt veel mooie maar in die tijd ook heel wat nare dingen meegemaakt. En het was 'lang niet alleen de functie van gemeentewerkman. LI was ook klokluider, grafdelver, dorpsom roeper en nu en dan zelfs schipper, al kwam dat niet altijd even goed tot zijn recht. LI was ook een tokkeltje eigenwijs, ver volgde een openhartige wnd burgemeester maar daaruit bleek, dat je hart voor de zaak had en er een mening op nahield. Voor dat alles onze hartelijke dank en we hepen ,dat je nog vele jaren Stavenisse mag dienen, zo besloot de wnd burgemeester Moerland, die daarbij de gebruikelijke gift in enveloppe overhandigde en voor me vrouw Moerland een ruiker bloemen. POLSHORLOGE Bij verhindering van dhr. de Wilde fe liciteerde de financieel ambtenaar C. Meer- tens de jubilaris en wist daarbij ook nog wat goede herinneringen op te halen. Na mens alle bij de gemeente betrokken func tionarissen en personeel bood hij een fraai polshorloge aan. BETERE BELONING GEWENST De heer P. A. Boot sloot zich bij vorige sprekers aan voor wat de felicitaties betreft en herinnerde er aan hoe de wnd burge meester met de opsomming van de functies hoogte moet zijn. Volgens de huidige rege ling en daaraan kan een gemeentebestuur niet toe- of afdoen - kan niet naar presta tie worden betaald. Men is aan de salaris regeling gebonden. Ik hoop zo zei de CD- directeur, dat dhr. Moerland het nog mag beleven, dat dit zal veranderen. De jubilaris zelf dankte tenslotte namens kinderen en verdere familie voor deze aan geboden receptie, de felicitaties en cadaux Vooral dank ik God voor de ontvangen goede gezondheid, in die 25 jaar en hoop het ook komende jaren nog te mogen vol houden. De wnd burgemeester maakte van deze gelegenheid gebruik om afscheid te nemen als gemeentebestuur van de heer M .van Beveren Azn. welke dertien jaar was op getreden als schoonhouder van de openbare lagere school. Hij kreeg een kistje sigaren aangeboden, waarvoor de heer Van Beve ren op zijn beurt dankte, evenals voor de altijd goede verstandhouding met het ge meentebestuur en schoolhoofden Het was de heer P. Jasperse uit Sint Maartensdijk, die de aanwezigen een in teressant uurtje boeide met dia's uit Sta venisse en verder uit de streek, van heel oude reproducties tot hedendaagse verande ringen toe. Dat is dhr. Jasperse met zijn historische kennis volop toevertrouwd. Zo werd het voor jubilaris en verdere aanwe zigen een plezierige avond Ook dc echtgenote van de zilveren gemeentewerkman A. L. Moer land te Stavenisse deelde in de huldigingsvreugde. Zij kreeg uit handen van wnd. burgemeester C. J. Moerland een bouquet aange boden. Tijdens de zaterdag te Souburg gehouden kampioenschappen toestelturnen zijn de meisjes van 10 tot 11 jaar van de gymnastiek vereniging 'Willen is Kunnen' uit Sint-Annaland tot verrassend goede prestaties gekomen- Ze wisten na lang niet gemakkelijke verplichte oefeningen de zes eerste plaatsen te bezetten. Het werd in deze groep een volop Thoolse aangelegenheid, waarmee naast de zes deelneemsters ook de leidster mevrouw ïna Smulders - Doeleman en de gehele WIK- familie mag worden gefeliciteerd. A. L. Moerland als het ware een zendpoter" had geëtaleerd. Daarom vond spreker het wel jammer dat die veelzijdig heid niet tot uitdrukking komt (kan komen) in de salarisschaal terwijl de persoon in kwestie van zovele schakeringen op de Het werd loon naar werken, want de leidster van de meisjes - de moeders kun nen er over meepraten -hebben de laatste weken heel wat gedaan om de verplichte oefeningen machtig te worden. Het was vrij wel steeds driemaal per week, dat de ge selecteerden in de Sint Annalandse sportzaal dui- bijeen waren om onder vaardige leiding van Koeltechniek LlevevroawesÉraat 33 - TeL 489S Bergen op Zoom adv.ing.med. mevrouw Smulders de vrije oefeningen, de balk-, brug-ongelijk en paardsprong mees ter te worden. En dat de aanhouder wint, kwam ook zaterdag weer eens uit te Sou burg. De andere meisjesgroep van „Vol harding" uit Goes hebben ervaren ,dat het Sint Annalands» team geen krimp sloeg. Het was voor „Volharding" wel even een grote teleurstelling op zo grote achterstand te worden gezet door de groep uit het eiland Tholen WIK behaalde met 149.45 punten niet alleen het verenigingskampioenschap meis jes van 10 en 11 jaar, maar ook een enor me voorsprong op Volharding uit Goes, dat met 112.50 punten de tweede plaats bezette De individuele klassering bij de meisjes was: 1. Lisa dc Witte 31 punten 2. Pia van Vossen 30,55 punten 3. Isa Theuenisse 28,85 punten 4. Anke Groenewege 28,35 punten 5. Ellie Goedegebuurc 28,2 punten 6. Els Rijnberg 27,9 punten allen van W.I.K. waarna kwam als ze vende M. v. d. Schaaf met 23.45 punten van Volharding uit Goes, enz. Het werd in Souburg duidelijk, dat met jeugdige turnsters goede prestaties mogelijk zijn en meer dan te voren zal er belangstel ling zijn voor de verrichtingen- van deze WIK ploeg tijdens de over enkele maanden te or ganiseren districtskampioenschappen' van het Koninklijk Nederlandse Gymnastiek Verbond. HULDIGING A.s. vrijdagavond worden de kampioenen gehuldigd in de sporthal aan de Bierens- straat. te Sint Anna-land .waarbij het ge meentebestuur aanwezig zal zijn Op woensdag 12 februari kan het Sint-Annalands dorpshuis gonzen van belangstellende groentetelers uit de wijde omgeving. Het bestuur van de Zeeuwse Groenteteelt Organisatie besloot de Zeeuwse groenteteeltdag 1969 in Sint-Annaland te houden. Als tuinbouwgebied is Tholen even belangrijk geworden als Walche ren en daarmee behoort het tot de belangrijkste van deze provincie- Toegegeven bij het Zuid-Hollandse glas district of bij Venlo komt men in onze streek met de 13 hectare glas en een veilingomzet van ongeveer tien miljoen kilo nog pas kij ken. maar anderszijds is het ook nog een jong gebied en- niemand weet hoe het nog zal uitgroeien. Op de komende groenteteelt- dag zal het onderwerp: „van producent tot consument" de hoofdschotel vormen. Het zal door een viertal sprekers worden inge luid namelijk R. W. Jans, directeur van de veiling „Walcheren", door W. Vcrstraa- ten .voorzitter Bond yan kleinhandelaren Groenten en fruit te Middelburg en door L. Gijsbers, economisch medewerker van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen, speciaal belast met marktonderzoek. Na een discussie over dit onderwerp door d; aanwezigen, zal ir H. Sytstra, de nieuwe rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland te Goes een nabeschouwing en samenvatting geven. Dit jaar wordt het dus geen EEG-gefilo- sofeer of een wat vage beschouwing over de toekomst van de tuinder, maar wordt een direct op de praktijk afgestemd onderwerp oehandeld door mensen uit de praktijk. Het bestuur van de Zeeuwse Groentete lers Organisatie rekent in elk geval op alle leden uit de kring Tholen, Sint Philipsland en West-Brabant. Het rekent bovendien nog op vele andere Zeeuwse tuinders. In de morgenuren zal een excursie wor den gehouden naar enkele Thoolse tuin bouwbedrijven, waarbij de heer B. Bayensc de gewenste toelichting zal geven. De middagzitting begint met een ope ningswoord door de ZGO voorzitter W. Joziasse Via de vier korte inleidingen door de hierboven genoemde heren en dc daarna gevolgde kan alles worden belicht ,wat moet gebeuren om groente te telen, af te zet- en- te verhandelen, voor de consument aan vaardbaar te maken. Kortom ,de hele weg zal in bet kort worden afgelegd. Vooral de .eelt-perLctionering .verzorging en aanvoer zal onder de loep genomen worden. Met een kwaliteitsprodukt is een markt op te bouwen en uit te breiden. De veiling bent dit produkt met zo min mogelijk kwa liteitsverlies en met een redelijke winst naar consument te brengen De consument waardeert die handelaar, die altijd kwaliteitsprodukten biedt het meest zowel in dc winkels als bij markt- en straat handel. Presentatie van het produkt is hier bij hoogst belangrijk Welke eisen stelt de consument en in hoever is de huisvrouw bereid te betalen voor kwaliteitsprodukten? Op welke wijze wenst de consument de groenten te ontvan gen, voor wat betreft verpakking .verzor ging, voorbereide verwerking? Voor welke produkten is een toenemende of afnemende belangstelling bij de consument? De teler heeft er groot belang bij de wen sen te kennen en daarmee rekening te hou den. Zo zullen op deze groenteteeltdag heel wat vragen nader worden belicht en als het kan beantwoord. Blijft er daarna nog tijd over, dan wor den een paar films vertoond, t.w. „West- landse glascultures" en „Mechanisch oogsten van tuinbouwgewassen. Bij voldoende belangstelling zullen er au tobussen rijden vanaf Walcheren, Zuid-Be veland en Zeeuws Vlaanderen. 1ste klas SSC 2 - ONI 3-0 WHS - Tholense Boys 6-0 BWR - JPS 0-0 Beatrix - Sprang 2 4-0 The Gunners - Kogelvangers 2-1 2e klas: SPS - Seolto 2 3-1 Vrederust - PTT 1 - 0 Beatrix - FSV 4-1 DEB - Good Luck 2 2-1 Alle overige wedstrijden afgelast. Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee; met (Nadruk verboden)1 BEATRIX BLIJF TWHS VOLGEN De uitslagen: In da Smerdiekse afdeling werd zaterdag niet gespeeld. Vierde klasse G Odio - RKFC 0-0 Nieuw Borgvliet - VES Vosmeer - BSC 0-2 Halsteren - Kaaise Boys SVC - Cluzona 3-3 0-2 1 -0 VOSMEER HAD OOK THUIS GEEN VUURWERK Al eerder was duidelijk, dat Vosmeer dit seizoen de produktiviteit mist. Niet de wil, niet het enthousiasme, zelfs niet 't gewenste getal aanvallen tijdens een wedstrijd. Maar wel een verrassende afwerker. Op eigen terrein ging dat ook nog niet tegen BSC. heus niet de sterkste in deze afdeling. For tuinlijk waren de bezoekers, toen ze al na zes minuten doelman Vaders wisten- te pas seren: 0-1, Het bracht de gasten tot een wat vrijer spel, terwijl daarentegen Vos meer min of meer krampachtig de gelijkma ker wilde forceren. Het vier-twee-vier sys teem vlot er nog niet zo best, wat niet al leen op rekening van de voorhoede mag wor den geschoven. Een kwartier later had BSC de voorsprong al vergroot en naar later bleek, ook de eindstand bepaald. Vosmeer kon er niets tegenover stellen, al had het dat wel verdiend en al moest tenslotte de paal ook nog dwarsbomen. Waar de koplopers in deze afdeling normaal aan hun trekken komen, zal de res terende competitie zich zonder een Vosmeer gevaar afspelen. Halsteren 15 9 3 3 21 26-18 Schutters 13 7 5 1, 19 25-13 VES 13 6 4 3 16 25-12 Kaaise Boys 14 6 4 4 16 25-19 Cluzona 16 5 6 5 16 23-20 BSC 14 5 5 4 15 24-26 DIVO 13 5 4 4 14 18-16 RKFC 13 5 4 4 14 22-22 Vosmeer 15 3 6 6 12 17-24 ODIO 15 1 9 5 II 13-26 SVC 12 1 6 5 8 13-17 N .Borgvliet 13 0 4 9 4 13-31 THOLENSE BOYS IN TWEEDE HELFT OVERKLAST Het WHS-bestuur had zaterdag graag elke reden aangegrepen om de overigens be langrijke ontmoeting WHS - Tholense Boys niet te laten doorgaan. Ten eerste beteken de een wèl doorgaan met dat kouwe en win- deringe weer zeker honderd gulden minder kijkersgeld en vervolgens kon het voor de wel door wind en kou bijtende liefhebbers juist door die sterke wind wel eens een teleurstelling als kijkspel opleveren. Maar aangezien het uitsstekend gedraineerde WHS wedstrijdveld geen enkele reden tot afgelasting bijdroeg, moest er wel gespeeld worden. Dat gebeurde dan ook en van de 22 spelers kunnen we de WHS-keeper Jan Quist al vrijwel onmiddellijk uitschakelen, aangezien hij slechts één keer (bij een goed genomen vrije trap) zijn kwaliteiten moest tonen en het overigens met wat terugspeel ballen heeft moeten doen. DAAR KOMT EEN TREIN AAN Dikke Daan klom zo vlug als zijn dikte hem dat toeliet in zijn auto, sloeg de motor aan en raasde het bos uit. Hij wist natuurlijk heel niet, waar hij zoeken moest of zelfs welke kant hij uit zou gaan, maar dat kon hem niet schelen. 'Ze moeten toch ergens hier in de buurt zijn dacht hij optimis tisch, 'het moet al gek lopen, als ik ze niet hier of daar tegenkom, de dieven van de handschoenen Ik zal ze een lesje geven, als ik ze in mijn vingersWat is dat nu Een spoorlijn Dikke Daan remde en keek met verbaasde blikken naar de rails, die daar lagen. 'Merkwaardig mompelde hij. bier was gisteren nog geen spoor lijn. Dat weet ik zeker! Hoe maar wacht eens even... dat zou wel eens in verband kunnen staan met die handschoenenKijk! Daar komt een treintje aanNu moest ik eigenlijk een list be denken, om die trein te laten stoppen... Ja, ja...' door MAARTJE ZELDENRIJK 59 Althans niet door Wiechert. Hij weet trouwens niet eens, dat ik hier ben. Hij. je gewezen man, kwam gisteravond bij ons. Wij varen op dezelfde boot en hebben dus door gaans samen verlof. En omdat hij eigenlijk nergens meer een thuis heeft behoudens zijn moeder dan in deze' stad hebben Doris en ik besloten, dat hij zo vaak en, zo lang hij wil bij ons kan logeren. Dat doet hij nu ruim' een jaar. Sinds verleden voorjaar. Hij heeft indertijd ons: alles verteld, zowel aan Doris als aan mij, wat er zich af gespeeld heeft op zijn verjaardag in Le Havre. Ik wil je, nu een paar dingen vertellen, die de waarheid zijn. Hij, kreeg van de ouwe hij voer toen onder kapitein Van' Balken, een vreselijk egoïstisch mens die dag geen' toestemming naar Holland te reizen. Hij moest bij het schip blijven. Zelf reisde Van Balken wel naar zijn vrouw. Daar heeft Wieg zwaar de smoor over in gehad en die avond heeft hij zijn kop verloren. De resultaten weet je, dus daarover zal ik niet in bizonderheden treden. J Begrijp me goed, Map, dat keur ik af. En Doris natuur lijk eveneens. Dat hebben we hem goed aan het verstand gebracht. Maar toen was het al te laat'. Hij zweeg en dronk van zijn koffie, de vrouw aankij kend. 'Zal ik verder gaan?' Ze knikte, nauwelijks merkbaar. 'Nu ga ik eerst een aantal misverstanden uit de weg ruimen. Wieg was in zijn jonge jaren bepaald geen lie verdje. Hij zat als leerling-stuurman op een verkeerd' schip. Ik bedoel: de officieren hielden hem niet voldoende in de gaten. Als wij een leerling-stuurman aan boord, hebben, dan bepalen wij, wanneer hij de wal op mag en( waar. En hoe laat hij weer aan boord moet zijn. Is hij te laat, of komt hij onbekwaam thuis of krijgen wij anders-! zins klachten over hem, dan straffen wij hem met boord-j arrest in de eerstvolgende havens. En geloof maar, dat, dit helpt. Zo krijgen ze verantwoordelijkheidsgevoel en, weten ze zichzelf te remmen. Maar zulke officieren had^ Wieg niet. Dus hing hij wel eens de beest uit. Je weet de historie met die Jamaïcaanse vrouw. Oerstom natuur-j lijk, want een scheepsofficier, al is hij leerling, doet zo-, iets niet. Maaren nu komt het..., toen hij eenmaal met jou getrouwd was, bleek Wiechert Lakeman toch uit het goede hout gesneden te zijn. Als zijn boot een haven aandeed, ging hij met de andere officieren de wal op, dronk een biertje en misschien nog een paar en liet het verder daarbij. Ik ken hem nu een paar jaar en ik weet, dat dit de waarheid is. Overigens, je mag het aan Pim vragen en aan de andere officieren, waarmee hij ge varen heeft. Kortom: er is nooit iets op hem aan te mer ken geweest. Alleen die éne avond in Le Havre, toen de ouwe weigerde hem op z'n verjaardag naar huis te laten gaan, al was het maar voor vier en twintig uur, toen gooide hij zijn kop er tegen in. En uitgerekend die éne avond moest jij van zijn scheve schaats getuige zijn. En denk nu ook niet, dat Wieg de uitzondering is op de regel. Ik heb zo het idee, dat jij een glad verkeerde voor stelling hebt van het gedrag der zeeofficieren. Op een enkele uitzondering na gedragen zij zich in de vele ha vens, die ze gedurende de reizen aandoen, als heren. De rederij zou toch zeker niet tolereren, dat haar officieren in alle havensteden de beest uithangen? Dat was in een mum van tijd bekend en reken er op, dat ze dan op het matje geroepen worden. Neem bijvoorbeeld kapitein de Vlak. Een vrouwenjager. Overal, waar hij kwam. Tot het bij de rederij bekend werd. Met als resultaat, dat hij teruggetrokken werd in Rotterdam en af en toe een boot je mag commanderen naar Antwerpen of Amsterdam. Of: een andere haven in de buurt. Waar hij maar enkele uren ligt om te lossen en te laden en geen tijd heeft om gekke dingen uit te halen'. Hij begon te glimlachen. 'Wij koop- vaardijofficieren zijn er trots op, dat wij Nederlanders zijn. En dat tonen we door ons gedrag, overal waar we komen. Daarom hebben wij in de meeste havens ter we- 1 reld een goede naam. begrijp je? Die goede naam heeft die enkele uitzondering dan daargelaten ook eerste stuurman Wiechert Lakeman. Binnen twee of drie jaar wellicht kapitein Lakeman. Ik weet, dat hij daarvoor op de nominatie staat'. Map had met stijgende ontzetting geluisterd. Er is dus niets van waar, wat men van hem verteld heeft. Ik heb geoordeeld naar die ene avond in Le Havre en die lam lendige kapitein de Vlak heeft het vuurtje nog een beetje opgestookt. Met toonloze stem vroeg ze: 'Waarom vertel je me dit allemaal 'Omdat jouw gewezen man er onder lijdt, Map. Omdat hij er aan dreigt kapot te gaan. Nog is hij een kerel, waar de rederij trots op is. Hoor je goed? Ga het maar eens vragen in Rotterdam. Ikzelf beschouw me bevoorrecht, dat ik onder hem mag varen. Dat ik zijn vriend mag zijn. Maar ik kan niet langer lijdelijk toezien, dat die man in wendig kapot gaat van verdriet over wat hij heeft verlo ren. Je moest eens kunnen horen, hoe hij nog over je praat. Als je hem moet geloven, ben jij de volmaakte vrouw, die geen enkele fout hebt. Die man houdt nog van je. Als je gezien had, hoe hij gisteravond bij me thuis kwam. We schrokken beiden. Doris vroeg: 'Wat is er met jou gebeurd Heb je een ongeluk gehad Hij antwoordde: 'Ik heb Map gisteren ontmoet. En m'n doch- wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5