WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND Péchiney Woningbouw WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Stel» dat er herindeling komt! Reinigingsrechten duurder en hondjes houden, dan ook meer betalen Thans reeds een honderd gegadigden voor een woning Weer kans op bouwstroom Dit jaar nog uitvoering van enkele bouwplannen Dit nummer bestaat uit tien pagina's I Doen we er wat aan? RAADSVERSLAG THOLEN De redahtie legt u deze week voor OPRUIMING „MUDY" 25ste jaargang No. 9 23 januari 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 Tholen Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes tlm 20 woorden 2,50 B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Weest blij met de blijden! Tholen en Sint- Philipsland is verheugd over het feit, dat Péchiney zich in Vlissingen-Oost gaat ves tigen. Het mag die vreugde delen met het provinciaal bestuur. Onze commissaris re ageerde: ik ben geneigd te zeggen: een toetssteen voor een verdere economische ontplooiing. Aangezien wij ook Zeeuwen zijn, delen we in de vreugde. Weliswaar nog niet in de voordelen, maar wie, doet dat wanneer hij een kennis een cadeautje geeft? De provincie heeft er heus wel wat aan gedaan oin Péchiney in Zeeland te krij gen. Gelukkig wel. Met de coirïmissaris mogen we beamen ,dat er aan de vestiging van dit bedrijf heel wat méér vastzit. Daarom ook is het wat verder van Vlis singen-Oost afgelegen Zeeuwse deel - Tholen en Sint Philipsland - blij met de blijden. Blij te meer omdat gelukkig Vlissingen- Oost verder rolt. Er dus een belangrijke, een grote zorg minder is voor het provin ciaal bestuur. Dat daarmee weer tijd te over krijgt zich op alle andere Zeeuwse delen te gaan spitsen. Er is, de commissaris is zelf aan het woord, hard gevochten in Zeeland om dit bedrijf naar Vlissingen-Oost te halen. Dat gevecht is voorbij. Tijd om zich ook - en even hard - voor andere Zeeuwse delen in te zetten. Daarom te meer zijn we blij met Péchiney! Tholens burgemeester heeft in de eerste raadsvergadering 1969 hoopgevende ge luiden laten klinken met betrekking tot een verder gaande woningbouwontwikkeling in de streek. Misschien zelfs weer een bouw- stroom. Dat was goed nieuws. We voelden ons wat teruggedrongen na de bouwstroom op Tholen van een paar jaar geleden. Wat bleven er nog voor perspectieven over? De provincie bleek ons gebied te zijn verge ten. Voor een viertal gemeenten woning wet-toewijzing. En wellicht daardoor weer een bouwstroom. Dat is in het verleden uitstekend verlopen. Een goede samenwer king. een prima resultaat. We doelen hier op de kwantiteit. Eenzelfde voorbeeld was er van de stichting bejaardenwoningen. Ook bij die stichting rijpt een nieuw initiatief. Uitermate belangrijk. Zijn er niet vele van onze bejaarden door geholpen? En kwam daarbij ook niet nog een doorstroming ten gerieve van andere woning-gegadigden? Wanneer we met net ene Zeeuwse deel blij kunnen zijn, dat er zich een verheu gende industriële ontwikkeling gaat voor doen, laten we dan voor het andere Zeeuw- Temidden van een drukke vergadertijd - die storm breekt los - en zonder nieuws van het herindelingsfront, zou ons best met het onderstaande het verwijt kunnen tref fen een knuppel te slaan in een sluimerend kippenhok. Mogen we niettemin wat die per ingaan op onze welzijnszorg voor de streek? Sinds de Kamercommissie van Bin nenlandse Zaken vorig jaar - ze oriën teerde zich reeds begin 1968 in de streek - haar voorlopig verslag aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr Beernink heeft uit gebracht, viel er ongeveer een stilte op het herindelingsfront. Zeker, enkele tweede Ka merleden herinnerden er de streek nog aan dat het niet in de doofpot zat, door een suggestie te doen ten aanzien van bestuuurs- raden, hetgeen weer een gemeentelijke- en vervolgens een provinciale uitspraak heeft uitgelokt. Nadien heeft men niets meer vernomen over deze zaak. En het zou begrijpelijk aanleidng kunnen geven tot een gezapige sluimering, alsof het allemaal slechts een vreemde droom is geweest. Maar zo is het niet. Er moge dan wat vertraging zijn ontstaan door voor de voor steller van het wetsontwerp wat ingrijpen de ,om maar niet te spreken ,van wat netelige vragen, onverwacht - het kan best zijn temidden van onze drukke vergadertijd - komt het antwoord van de minister. Toege geven, daarmee is de kous nog niet af. Hoogstens de voet, maar dat is van die kous ook altijd het moeilijkste deel. Verder is het recht toe, recht-aan; één averechts. Wanneer dat mir eriaal antwoord komt volgt te zijner tijd - daar is geen ontko men aan - de behandeling in de Tweede Kamer. Met ongetwijfeld nog wel wat woorden over, voor en tegen een thoolse herindeling van gemeenten. Maar het kan se deel alle medewerking mogen vragen voor uitbreiding van het woningareaal. Een kinderhand is gauw gevuld. Graag doen we een dringend beroep op die provinciale organen, die een beslis sende stem kunnen hebben in medewerking tot een snelle realisering van woningbouw Tholen en Sint Philipsland is daarop ge brand. En nu we onze streek toch in één adem noemen, willen we maar tegelijkertijd in overweging geven aan de Thoolse in stanties, zoveel als mogelijk is, Sint Philips land bij gemeenschappelijke plannen te be trekken. Over niet zo veel jaren reiken we im mers elkaar óók de hand via een vaste verbinding. Laten we bij voorbaat naar elkaar toe groeien, eer die dam er is gelegd. toch zijn. dat het inmiddels steeds dichterbij komt Nee, we maken geen slapende honden wakker. Maar wat belet ons en wie ook in de streek om er alvast rekening mee te houden, dat er iets zal gebeuren? En als er iets zal gaan gebeuren, wal iedereen gelooft, waarom dan niet bewape nen. Bewapenen tegen het toch weer on verwachte, bewapenen tegen het schielijke, bewapenen in het belang van de streek Waartegen? Wel tegen een ingrijpende overgang. Voor burgemeesters ,voor ambtenaren, voor bewoners, voor politici, voor de gemeenten Ja maar, wat dan nu reeds te doen? On geacht de uitslag zich vast bezinnen op alle mogelijkheden. En gevolgen. Gevolgen dus voor het politiek bestel, voor de amb tenaren, voor de bewoners. Waarom niet aannemen ,dat het (volgens tegenstanders) mis zal gaan en (volgens voorstanders) op een goede beslissing uit draait. De enige angst die wij er voor koeste ren - welke uitslag ook, is dat de schok niet tijdig wordt opgevangen. Moeten we dan werkelijk precies gaan aangeven wal men nu al kan doen Plannen welk ambtenaren-apparaat nodig is. Denken over zetel. Denken over ver bindingen daarheen. Denken over de poli tieke verhoudingen. Denken over hand having van bestaande faciliteiten in de ker nen, denken over urgentie-werkprogram ma's in die kernen. Ivlei alleen denken, ook met elkaar be spreken, ook overleggen. Het zal nooit tevergeefs zijn. Ook al komt er iets heel anders uit de bus dan thans door voor- en tegenstanders wordt verwacht en gedacht Ja maar, wie neemt daartoe het initia tief? Doe het zelf maar Hebben we u wreed in de winterslaap ge stoord? Spijtig, maar dat is dan alleen maar om u straks niet te verschrikt wakker te maken. Er zijn met nog zo weinige herindelings voorbeelden al zovele gevallen, dat men voor die overgang eerst een paar jaar nodig heeft, zonder dat er wat positiefs aan ontwikkeling wordt gedaan. Vraag het bijvoorbeeld maar aan de burgemeester van Ooltgensplaat. Welnu laat dat onze streek niet overko men. Al komt er geen herindelings-spaan van terecht, dan nog zal deze bezinning hoogst nuttig zijn Hebben we daarvoor al niet oen jaar of drie geleden gewaarschuwd Burgemeester J. E. van Boeijen heeft zijn openingswoord op de eerste openbare raadsvergadering dinsdagavond niet onnodig ge rekt, maar had wel enkele interessante mededelingen in de loop van deze voltallig bijgewoonde raadsvergadering. Hij verwachtte dat in 1969 nog wel enkele bouwplannen tot uit voering zouden komen. Het eerste saneringsplan, de Verbrande Vate, is voor wat de sanering betreft afgerond. De laatste landbouwschuur valt onder de slopershamer. Er komen daar in twee bouwpakketten 32 bejaar denwoningen. De laatste beletselen zijn weggenomen om hiermee te starten. Een aannemersbedrijf is gevonden- Vervolgens kreeg de gemeente Tholen voor 1969 een bouwvo lume voor 16 woningwetwoningen. Die zullen in het uitbreidings plan Dalempolder worden gerealiseerd. Tenslotte heeft, ook de Stichting Bejaardenwoningen Eiland Tholen voor 1969 weer bouwplannen en mogelijk dat ook hierdoor voor de gemeente Tholen weer 21 bejaardenwoningen in de maak komen. HONDERD OP DE WACHTLIJST Het was op deze eerste vergadering 1969 wel in de roos geschoten, hierop te atten deren. En aan de grote behoefte mag geen twijfel bestaan. Ook daarvan leverde de thoolse raadsvoorzitter het overtuigende be wijs. Nadat de laatste 48 woningen aan de Grindweg vorig jaar waren opgeleverd, was er maar een klein aantal gegadigden meer op de wachtlijst overgebleven. Men heeft er in Tholen de laatste paar jaar heel wat kunnen helpen. Onder dat kleine aantal waren er nog, die nog wel even geduld hadden, omdat het huwelijksbootje nog niet lag gemeerd. Maar met de snel vlietende tijd groeide ook de wachtlijst van woning gegadigden in even groot tempo. Nu is het al weer een lange lijst geworden met over de honderd woning-gegadigden. Daarom te meer is het Thoolse gemeen tebestuur, evenals alle andere gemeentebe sturen, gespitst op woningbouw. Men hoopt dit jaar wat doorstroming te krijgen na voltooiing van de 32 bejaardenwoningen aan de Verbrande Vate. Dat wordt daar een mooi bejaardenhoekje, let maar opl Vervolgens zijn er op Tholen vier ge meenten, die woningbouwvolume kregen toegewezen. Tegelijkertijd is daarmee het ratio-bouwstroomteam weer aktlef gewor den. Zullen we het op dezelfde manier als vorig maal doen? zo luidt de vraag. Dan zit er de kans in van een beter haalbare curveprijs en als gevolg daarvan een snelle financieringstoewijzing, annex goedkeuring, dus ook een snelle realisering van het con tingent. Veel meer kon de voorzitter daarover thans nog niet meedelen, aangezien het nog maar tot voorlopig overleg kwam. De andere bouwstroominogelijkheid is die via de Stichting Bejaardenwoningen Eiland Tholen. Een stichting, die haar spo ren verdiende door de snelle totstandko ming van de 90 bejaardenwoningen in onze streek. Nieuwe mogelijkheden worden on derzocht en de gemeente Tholen wil nog graag meedoen met een twintigtal van die goede behuizingen voor de oudere mensen. PARTICULIERE BOUW STIMULEREN Daarnaast zal het echter onmogelijk zijn om aan alle wensen te kunnen voldoen. Het bouwteam voor ratiowoningbouw denkt nu aan een woningtype met 4 slaap kamers. De laatste jaren zijn er heel wat gebouwd met 3 slaapkamers. Aan een wat grotere woning is bij menig gezin behoef te. Dat kan dan ook weer doorstroming betekenen, Maar vast staat wel, dat men er zelfs bij verwezenlijking van al die plannen niet toe zal komen de wachtlijst ver in te krimpen. De tijd tussen plan en bewoning is nog altijd wel zo groot, dat de wachtlijst dan ook weer gestaag zal zijn gegroeid. De particuliere bouw is de laatste jaren wat afgezakt door hoge rentevoet en an dere oorzaken. Toch zijn er in feite altijd nog een behoorlijk aantal, dat voorkeur heeft aan eigen woningbezit. De voorzitter van de gemeenteraad Tholen meende dan ook - en dat is ook het voornemen van b en w - komende tijd de particuliere bouw eens extra aan te moedigen. In de Dalempolder komen te dien aan zien aantrekkelijke situeringen voor parti culiere bouw. Wie er voor voelt kan altijd ter gemeentesecretarie komen informeren. Vast staat dat het in Tholen onmogelijk zal zijn allen aan een huurwoning te hel pen. Wie dan ook maar iets voelt voor eigen woningbezit, kan de voelhorens uit steken. DE BUSHALTE Burgemeester van Boeijen had na de opening ook reeds mededeling gedaan van het feit ,dat de voorgenomen bouw van een abri aan de Ten Ankerweg geen door gang kan vinden in verband met de te 'hoge stichtingskosten. De lijndienst Sta- venisse - Tholen was enige tijd geleden zo welwillend een extra halte in te lassen aan de Singel, wat betekende dat noch de be woners van Ten Anker, noch degenen, die zich in de omvangrijke nieuwe Thoolse wijk richting Molenvliet bevinden, te ver naar een bushalte moeten lopen. En nu zou het gemeentebestuur daarbij graag nog een extra handje helpen door een tegen weer en wind beschut wachtlo- kaaltje te bouwen. Maar men zit daar langs de provinciale doorgaande weg en dan blijkt het lang niet gemakkelijk te zijn de voorschriften wettelijk te omzeilen. Ér was ten einde raad dan ook door b en w gedacht aan de gedempte vest, maar dan zou daar nog een woning moeten verdwij nen, wat inclusief de Abri-aanschaf zo'n f 26.000,zou vergen. Dat is naar de mening van b en w al te bar. Daar moet dan ook van worden afgezien al betekent dat niet, zo liet de voorzitter nog enige hoop achter, dat we dan helemaal niet meer uitkijken naar een geschikte plaats. De heer M .van der Sande (gem. belang) wierp in het midden of men dan niet met eigen mensen (gemeentelijk timmerman) een wachtlokaaltje kon bouwen, maar de voor zitter wees er op, dat het niet de kosten van de Abri op zich zijn, die uitvoering van het plan belemmeren, maar de gehele situ atie. Blij! Woningbouw Wat doen we vast aan (mogelijke) herindeling? Woningtoewijzing. Over Thoolse hondjes. En over politieke aktiviteiten. Over een groeiende bedrijfsverzorgingsdienst. En over Sint-Philiplandse sanering. Ook een zilveren dienstverband. En zelfs turnkampioenschappen. Toenemende vergaderaktiviteit. En nog uitverkoop Kinderen hebben meer behoefte aan voorbeelden dan aan kritiek. wikkelt nadat dc nieuwe Schelde-Rijnwcg klaar is Hierna krijgt de gemeente-arts L. D. A. Looysen als zodanig eervol ontslag. Ver volgens krijgt mevr J. Moerland-Gebraad alle stemmen voor de functie van schoon- houdster kantoorgebouw Centrale Dienst, valt er eenzelfde uitslag bij de benoeming van de heer C. Griep in de commissie voor georganiseerd overleg en wordt ais laatste stemming ook de heer C. Boender zonder tegendoelpunt bevorderd tot lid van het Pot- Meijer-Fonds. REINIGINGSRECHTEN OMHOOG Wanneer de voorzitter het voorstel tot wijziging van de verordening ip de heffing en invoering van reinigingsrechten en idem van een belasting op de honden - dat is dan ambtelijke taal, in werkelijkheid ging het om verhoging van de tarieven - wil ver wijzen naar een commissie van onderzoek, wordt op voorstel van de heer J. M. Berre- voets (alg. belang) besloten deze zaken maar direct in behandeling te nemen. En daar is niemand tegen, want het zal toch moeten gebeuren. Ondertussen heeft de heer Bcrrevoets echter nog wel bezwaren teg--n deze verho ging, want, zo redeneert hij: waarom in Tholen wel en in andere gemeenten niet. Het is geen oplegging door de gemeenschap pelijke vuilnisophaaldienst, maar zuiver een thools akkevietje. En zo graag gaan we de mensen nu ook weer niet extra lasten op leggen. Met het laatste kan b en w van harte instemmen. „Hoe zit het eigenlijk bij die andere gemeenten? informeert dhr. Berre- voets, „nemen die zelf een deel van de kosten voor hun rekening? Waarom moet Tholen zo duur zijn? De voorzitter wijst er op, dat de gedach te, die aan dit voorstel ten grondslag ligt de verhoging van de kosten zijn bij deze dienst. Nu mag in het algemeen belas tingverhoging geen populaire zaak zijn, men kan er soms ook te lang mee wachten en de schok des te groter maken. Het gaat hier om een dienstverlenende -sector waarvan de kosten direct aanwijsbaar zijn en waarbij de heffing ook duidelijk aantoont waarvoor het is. Die heffing moet onge veer evenredig zijn met de kosten. Anders groeit van jaar tot jaar de afstand tussen droom en werkelijkheid. In dit geval tussen kosten en ontvangsten. Dan wordt het een Mogen wij een paar prijzen noemen Kostuums 69,79,98, Winterjassen, demies, carcoats vanaf 59, Regenjassen, terlenka met borgvoering vanaf 49,50 Kolberts, blazers 29,75 34,75 39,75 Pantalons waaronder terlenka m/z riem 14,90 19,90 Jacks, alle kleuren reeds voor 19,90 Service en garantie zoals II gewend bent! li bent van harte wel kom voor deze spotkoopjes; bij Wouwsestraat 24 Bergen op Zoom Telefoon 01640-3771 De heer J. L. J. v. d. Berge (s.g.p.) ver wees naar de oplossing die de gemeente Poortvliet heeft gevonden, door even be zijden van de provinciale weg in een plant soentje de abri te plaatsen en dat gaat daar prima. Maar die mogelijkheid zit er voor Tholen niet in, zo werd duidelijk uit het antwoord van de heer van Boeijen. Nou ja, dan zal men het nog maar even aanzien. Wie weet hoe de situatie zich ont plotselinge te sterke verhoging. Elke deelne mende gemeente aan deze dienst is vrij de heffing te bepalen op het bedrag dat ze goeddunkt Daarbij moet men zeker kijken hoe ver de financiële polsstok van de ge meente reikt en voor wat Tholen betreft zal het komende begrotingsonderzoek 1969 de raad duidelijk maken, dat die polsstok maar heel kort is. We zullen heus de eindjes aan elkaar moeten knopen, stelde burgemeester Van Boeijen en dan acht het college het reëel de reinigingskosten te laten evenaren. Als we, evenals andere gemeenten, mo gelijkheden hadden tot subsidiëring van dit soort diensten, dan zou het Thoolse college nog altijd liever de meer onpersoonlijke straatbelasting verlagen ,dan de reinigings rechten. De heer Berrevoets vond het wel mooi gezegd, maar als men een gemeenschappe lijke regeling heeft, zoals de reinigingsdienst dan moet men in Tholen toch niet meer. daarvoor moeten gaan betalen dan in Poort vliet of waar dan ook in de aangesloten gemeenten. De voorzitter: we krijgen een rekening van de reinigingsdienst van f 22.500,en volgens de huidige norm ontvangen we bij na f 2000,minder Dhr. Berrevoets: Maar ondertussen gaan we in Tholen meer betalen dan elders in de streek. Tholen wordt een dure woonplaats de duurste op het eiland. Moet men z'n in woners naar Poortvliet of naar de andere gemeenten sturen? De voorzitter: nou ja, de verhuiskosten zijn nog altijd wat hoger dan de paar gul den meer reinigingsrechten. „Je woont niet zomaar in een stad", vindt de heer A. te Pas (gem. belang) Dhr. M .v. d. Sande: het moet nu een maal betaald worden, het is alleen jammer dat er eenzelfde tarief geldt voor alleen staanden. De heer W. K. Quist (c.h.u.) betreurt toch ook wel, dat er in dit opzicht geen uniforme heffing is. De heer Bijl (c.h.u.) herinnert aan de mogelijkheid van de ge meenschappelijke emmer, waartegenover de voorzitter stelt, dat er ook zijn, die be slist twee emmers nodig hebben, maar het toch met één proberen. Alles bij elkaar is er genoeg over gespro ken, vindt de voorzitter. Het voorstel komt niet in stemming, want met de sobere be groting in het vooruitzicht heeft niemand van de raad het hart tegen te stemmen. En nu zal de thoolse lezer graag willen weten wat men moet gaan betalen. Per emmer f 20.voor de tweede emmer wordt het f 12.en de daarop volgende telkens f 10,Tot dusver betaalt men voor één emmer f 17.50. Er is dus een rijksdaaldertje bijgekomen. Dat betekent bij 1115 Thoolse emmers nog altijd f 2787,50 waardoor naar ver wachting in 1970 de inkomsten van de rei nigingsrechten gelijk zullen zijn aan de uitgaven. De tariefsverhoging gaat pas in per 1 juli 1969 DE HONDJES FEESTEN OOK MEE IN HET TEKORT Een tweede ietwat pijnlijke zaak na de tevoren optimistische woninggeluiden is het voorstel ook de hondenbelasting te ver hogen. Dat was overigens sinds 1950 niet meer gebeurd. Men betaalt sedert dat jaar elke 12 maanden f 15.voor zijn luxe hond en f 9.voor zijn waakhond. Die is er maar één in Tholen, maar dat is ook een echte. B en w willen ingaande dit jaar f 25. voor de luxe hond en f 15,voor de waak hond incasseren. Hoe dacht de raad daar over? De heer Berrevoets wilde eerst weten, waar dat geld blijft „Ten algemene nutte" was het wel niet letterlijke antwoord van burgemeester van Boeijen ,maar daar kwam /het toch op neer. De heer Berrevoets vindt met wat vreemd. Als je vcor reinigingsrech ten moet betalen, weet je tenslotte waarvoor je betaalt. Voor straat- en rioolbelasting idem dito ,maar de hondenbelasting ver dwijnt in de algemene pot. Wat heeft hond, wat heeft de eigenaar daaraan? En de gemeente hoeft er geen kosten voor te maken

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1