EENDRACHTBODE Hoe doen we het met bedrijfsafvalstoffen H Sanapirin l zag het geluid van de deurbel nog voordat hij het hoorde. Kruiswoordpuzzel Met containers oplossing mogelijk Maar dan nu ook concreet antwoorden Voor Postduiven- liefhebbers Postabonné's 25c JAARGANG No. S 16 JAN. 1969 DERDE BLAD Thoolsc afdeling Suikerzieken Meer buswacht- gelegenheid bij „Lievensberg" Eenzame mensen leven met hun Maar zondagmiddag... Hij luisterde met één oor naar de bel en met één deurbel. Ze luisteren steeds of hij niet gaat - of er niet iemand is. Daarom staat de radio zacht De TV niet te hard. Soms proberen ze hun bel zelf even, om te horen of hij niet stuk is. Stel je voor dat er iemancL. oor naar de televisie. Hij keek met één oog naar buiten en met één oog naar de buis. Er liepen veel mensen in de zonnige straat Maar met dat ene straat-oog zag hij van ver al de bekende, geliefde gestalte. De TV had hij al uitgedraaid, toen hij toch nog even de vitrage opzij schoof om 't zeker te weten. De bezoeker hief buiten zijn hand al om het simpelste gebaar van de wereld te maken: een vingertopje op een knopje. Het was niet nodig. De deur ging al open - dankbaar, vol hartelijkheid en blijdschap. En ook een beetje begerig. Schrijf es, beTes, bezoek'es, praates ...ach u weet zelf wél met wie Er mag zo nu en dan wel eens een grapje af, er kan hier en daar ook nog wel eens een haperingetje of misverstand zijn, in het alge- meen mag toch worden gesteld, dat het met de gemeenschappelijke huisvuilophaaldienst op Tholen en Sint-Philipsland uitstekend loopt. Ze valt gewoon niet meer weg te denken en weinigen zullen de oude toestand van de onhygiënische open afvalwagens terug- wensen. Zeker, het kost geld en een alleenwonende of klein gezinnetje zou met een half emmertje en nog liever met 'half geld' ook kunnen volstaan, maar bij elke regeling, zeker bij een gemeenschappelijke, zijn er door de praktische uitvoering meer en minder bevoordeelden. Trouwens, niemand belet en nu spreken we zeker niet ten bate van de dienst zelf als twee alleenstaande buren één emmer gezamelijk 'exploiteren'. Nogmaals: de huisvuilophaaldienst werkt prima. Wel zitten we in onze streek nog met de bedrijfsafvalstoffen en met het huis- en bedrijfsafval van de buitenbewoners. Ook daarvoor kan een oplossing komen. Om met de bedrijven te beginnen: wanneer wekelijks veertig containers opgehaald kunnen worden, is de gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst 'Tholen en Sint-Philipsland' bereid te starten. Wie doet mee? VEERTIG EMMERS Bekend is, dat zowel bij genoemde dienst evenals in gemeenteraden al meerdere ma len over het ophalen van bedrijfsafvalstof fen is gesproken. Een aantal winkeliers en eigenaars van bedrijven hebben daartoe een verzoek gericht. Al eerder is een informa tie gepleegd onder de bedrijven, zij het dan via een algemene aankondiging. Maar ge zien de telkens hier en daar weer ople vende verzoeken, schijnt de animo met het jaar groter te worden. Dat zal dan blijken Het is mogelijk met zogenaamde contai ners het bedrijfsafval te komen ophalen. Maar de ophaaldienst heeft voor ongeveer een rendabele exploitatie wel een zeker minimum nodig. Dat zijn veertig containers, die dan elke week geleegd worden. Men zou denken, dat dit voor de gehele streek niet eens zoveel is, maar tot dusver bleef de serieuze opgave daar nog beneden. Een bedrijf kan met tien normale emmers altijd nog voordeliger rui men dan met één container, want in zo'n container gaan een kleine veertig emmers huis- en industrievuil. Er zijn containers met een inhoud van 800 of 1100 liter, wat gelijk staat met een inhoud van 30 of 40 emmers. De containers bestaan uit op zwenkwie- len verrijdbare stalen bakken met deksel. De container van 1100 liter is 119 cm lang, 98 cm breed en 105 cm diep, de container van 800 liter heeft een breedte van 75 cm. De laatste kan dan ook door een normale voordeur naar buiten worden gereden. Het ledigen ervan is niet moeilijk met de moderne vuilniswagens. De container wordt in de haken van de wagen gereden en de rest doet het volautomatische laadsysteem Maar dit is een zaak voor de dienst zelf en niet van de bedrijven. In den lande wordt er van de contai ners veel gebruik gemaakt door ziekenhui zen, fabrieken, grote kantoren en ook wel flatgebouwen. WIE? Nu gaat het er om, dat ieder die belang heeft bij het ophalen van zodanige be drijfsafval, dat hij graag gebruik zou ma ken van een container .dit voor 1 februari opgeeft, bij de plaatselijke gemeentesecre tarie. Zij die zich al eerder als gegadigden hebben aangemeld, behoeven dat niet op nieuw te doen. Wie eerst nadere inlichtingen wenst kan de Centrale Dienst te Tholen bellen (tel. 01660-345). Men moet nu wel spijkers met koppen slaan, wil het er met het bedrljfsafval-op- halen van komen. BUITENBEWONERS Daarmee is dan in feite nog geen oplos sing gevonden vcor de buitenbewoners, waarover ook al hier en daar vragen zijn gesteld. Met name ook in Waterschapskrin gen ziet men het langs dijken en wegen weggesmeten bedrijfsafval met lede ogen aan. Maar een container zal voor een boer een wat te dure oplossing zijn, tenzij men het met buren kan combineren, waarbij eventueel het in de container deponeren ook weer via huisvuilemmers zou kunnen gebeuren of bij grote hoeveelheid met een eigen vervoermiddel. De kosten voor con- tainerhuur per stuk bedragen ongeveer f 300.per jaar, waarbij dan éénmaal per week wordt opgehaald. Mochten er dus naast grote kantoren, fabrieken en dergelijke ook buitenbewoners zijn, die individueel of in combinatie een container wensen ,dan kan dat eveneens ter secretarie worden gemeld. De gemeenschappelijke dienst is bereid een ongeveer rendabele mogelijkheid aan te grijpen om ook deze zaak op te lossen. Aan de in aanmerking komenden thans het eerste en het laatste woord Tijdens de in december gehouden bijeen komst in het „Holland Huis" te Scherpe- nisse .georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Suikerzieker (NVS) is een aparte afdeling op Tholen gevormd. Tot dusver waren de leden van de NVS op Tholen organisatorisch ingedeeld bij de af deling Roosendaal. De Thoolse afdeling telt thans bijna 40 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorziter A. Pol derman; secretaris-penningmeester M. J. Stoutjesdijk-de Wijze (Schoolstraat 14 Sint Maartensdijk) en verdere bestuursleden: M. I. Deurloo, Laban Deurloostraat 12 te Scherpenisse, K. M. Elenbaas, Schoolstraat 17 en J .Heijboer Weihoekweg 3, beiden te Poortvliet. C. Gaakeer, Paaldijk 9 en C. G. Poot-Ponse, Markt 20 beiden te Sint Maartensdijk. Adviserende leden zijn dokter A. A. Ku- gel te Poortvliet, zuster W. M. de Smit te Sint Maartensdijk en zuster M. P. Maas te Scherpenisse Het bestuur van het ziekenhuis 'Lievens- berg' en de stadsbusdienstondernemer Marij- nissen te Bergen op Zoom hebben aan het gemeentebestuur het verzoek gericht om op het plein voor het nieuwe ziekenhuis twee abri's (buswachtlokaliteiten) te plaatsen. Daarbij wordt aan het gemeentebestuur van Bergen op Zoom gevraagd de helft in de kosten bij te dragen. Daarmee zal ongetwij feld aan de wensen van vele ziekenhuisbe zoekers - die nu in de openlucht moeten wachten - worden tegemoet gekomen. Het is er in de openlucht een koude bedoening Het initiatief voor de wachtlokalen ging uit van het bestuur van 'Lievensberg'. De abri's worden drie meter lang en twee meter hoog met een diepte van 80 cm tot 1.5 meter De kosten bedragen ongeveer f 2000.De helft wil 'Lievensberg' en de busonderne ming bijdragen. Nog even inhakend op het vorige artikel over de postduivententoonstellingen, mag ik toch r*g wel even - al is dit artikel dan wat later in de krant gekomen dan m'n be doeling was - m'n vreugde uitten over de gehouden kring ten toonstelling op 30 novem ber 1968 in de turnzaal te Oud Vossemeer Vroeger, als voorzitter, was het voor mij altijd een bizonder genoegen daaraan te mo gen meewerken en het zo economisch mo- nelijk op te zetten. Nu terecht jongeren mijn taak hebben overgenomen ,is het me toch een groot genoegen dit alles als ere lid te mogen blijven volgen, ja van A tot Z Mijn opvolger wil ik met het gehele be stuur en alle leden complimenteren voor de uitstekende organisatie. Het was een pracht dag vcor liefhebbers. Men kon het van de gezichten der bezoekers aflezen. Het was een goede gedemonstreerde eenheid. Wat valt er nu uit zo'n tentoonstelling te leren? Wat valt het meest in de smaak. Hoe moet men het bekijken? Sinds 1930 mocht ik het keurmeesterschap beoefenen en uit hoofde daarvan zijn er duizenden duiven door mijn handen gegaan van Zuid- zande tot Uithuizen. Vooral in de jaren 1930 tot 1940 was het enorm druk met de keuringen in de winter. Op de keurlijsten stond dan aangegeven M .C .Theunis en J. Tholenaar keuren op vliegkwaliteit. Later is dit geschrapt, wellicht uit concurren- tieoverwegingen, maar de keuring bleef de zelfde. Over de gehele linie was er toen nog veel animo voor de tentoonstellingen .Over het gehele land maar het meest boven de ri vieren. Bekende kwekers zaten telkens weer in de prijzen. De schoonheid was voortref felijk, de fijnste en zuiverste kleuren kwamen tegenover elkaar, 's Avonds was er prijsuit reiking in tegenwoordigheid ook van de dames. Vrijwel altijd waren het toen zgn. keuringen van de hand Aangezien het toch vaak dezelfde win naars waren veelal met kapitaal, ging het bergafwaarts met de tentoonstellingen. Te gen de oorlogstijd was het ahowtype vrijwel verdwenen en ging het vooral om het vlieg- type. Het eerst in Brabant en hoe korter bij België, hoe beter de vliegduiven in het algemeen waren. De vliegers kwamen als het ware voor honderd procent uit België. Veel werd er gekruisd en dat deed wonde ren. Het ging verder door tot boven de ri vieren. In 1940 zaten we hier al met een prima soort vliegduiven. Om van te water tanden. De beste duiven zijn tenslotte nog ondergebracht in apartementen onder de hoede van de Duitsers. Toen ook is er echter veel verloren gegaan, anderszijds is er uit de weermachtshokken nog wel goeds gesmokkeld. Dan gold ook, hoe dichter bij het vuur, hoe meer men zich kan warmen. Na de oorlog is det postduivenwezen snel hersteld. In 1945 had ik m'n eerste keuring al in Hilversum. Ik stond verbaasd over de grote inzending Later bleek dat een eerste prijs was be haald van een jong, waarvan de moeder in 1938 in mijn hok zetelde. Een merkwaar digheid die men in de tijd niet licht zou ver geten. Ik heb die duif later van de winnaar nog in gebruik gekregen en er twee goede eieren aan overgehouden. In kort tijd is er na de oorlog een goede Nederlandse postduif gekweekt, die wat vliegen betreft meer klasse had dan voor 1938. De tentoonstellingen zijn weer opgeleefd, vooral in het Noorden des lands. In het Zuiden loopt dat niet zo'n vaart. Men doet wel mee om de kas te steunen en zet er wat op, het meest uit de ren. waar nooit mee wordt gevlogen. De vliegers houdt men thuis, uitzonderingen daargelaten. Dat is jammer, maar een feit. Wel wil men mee doen aan hokselectie thuis of met enige hokken bij elkaar. Dan wordt alles gekeurd van de liefhebber. Dat was dan nog een al gemeen tentoonstelllng-achteraf-praatjc. Het is mij opgevallen en mogelijk ook anderen, dat de wintermaanden ook oor zaak van onderling gekrakeel kan zijn. Daaronder lijdt de duivensport. Er is dan geen band meer. Laat men dat trachten te voorkomen. Half april wordt de eerste vlucht tege moet gezien. Dan vervalt het gepraat en zit de vliegspanning er weer in. Men doet of er nooit iets is voorgevallen. Men zou dit toch moeten voorkomen. Het is niet alleen onprettig voor de leden onderling, maar ook de duivan lijden er onder. Er moet al tijd iets zijn, waarin het vermaak kan wor den gezocht. Na het vliegen, na de rul-be- eindiging het selecteren. Niets aanhouden, waaraan wat mankeert. Hok-verbeteringen of van de broodbakken. Het wekelijks bad (als het koud weer is in het hok) door een opengesneden oude zak onder de bad bak te leggen om het hok niet te nat te maken. Met een emmer warm water erbij is het heerlijk en u zult zien hoe ze tekeer gaan van vreugde. Eerst de doffers in het bad, dan de duivinnen, want ze zitten gescheiden, neem ik aan. Als uw duiven al ongeveer vier weken gesdieiden zitten, moet u maar eens per dag voeren. Alleen 's mid dags, maar dan genoeg, anders worden ze te vet. Laat de verenigingen onderling nog wat hoktentoonstellingen houden, zodat' men in groepsverband met alle duiven kan ko men. Met geroutineerde keurders. Dit alles zal in de zomer zijn nut afwerpen en wordt het winterseizoen verkort. Juist door ten toonstelling wordt er extra aan onderhoud gedaan. J. Th. Vorige week lag er voor de postabonné's een girobiljet ingeslo ten voor betaling van het eerste halfjaar 1969. Wellicht ten overvloede zij meegedeeld, dat dit stortingsbiljet bestemd was voor degenen, die NIET van eigen postgiro of bank gebruik (kunnen) maken. Degenen die wel reeds van eigen giro of bank storten of dat deze week voornemens zijn te doen, kunnen dat biljet als niet ontvangen beschouwen. Wellicht is het nu voor ieder duidelijk. Degenen die niet van dit stortingsbiljet gebruik maken en even min op andere wijze het abonnementsgeld eerste halfjaar 1969 vol doen, menen we uiterlijk 1 februari 1969 te kunnen afvoeren als postabonné. Kruiswoordpuzzel R 82 1 in orde 3 wiel 6 meisjesnaam 8 Gode zij lof (Lat. afk.) 10 soort sport 11 wond vocht 14 deel van het been 15 gewicht 17 eenmaal 19 luchtstrijdkrachten (afk.) 21 eiland in de Middellandse Zee 23 modegek 25 meisjesnaam 27 lidwoord 28 ik (lat.) 30 sinds 33 adellijke titel 35 watering 36 schouderholte 39 netto (adv. Ing. med.) 40 bevestiging 32 soort graf 41 plaats in Italië 33 snelle lichtstraal 42 plaats in Italië 34 klein raampje 43 gewicht (afk.) 37 steen' 44 naar mijn mening (afk.) 38 plaats in Gelderland 46 componist 45 deern 48 water in Engeland 47 grasplak 50 meest volmaakte 49 geestdrift 52 geluidloosheid 50 boom 55 meisjesnaam 51 vulkaaninhoud 56 plaats in Gelderland 53 breekbaar 58 edelgrootachtbaar (afk.) 54 verlangen 59 smalle weg 56 uniek 61 plaats in Italië 57 vulkaan 64 holte in de muur 60 plant 66 Mohammedaans rechter 62 plaats in Noordholland 67 wrede keizer 63 beetje 69 houding 65 land in Azië 70 siersteen 66 wig 72 venster 68 vreemde munt 74 selenium (afk.) 69 naschrift (afk.) 75 plakmiddel 71 klaar 76 Duits pers. voornaamwoord 73 lengtemaat (afk.) 77 afstandsmaat (afk.) Oplossing puzzel R 81 Verticaal: 1 voorzetsel 2 kledingstuk 3 kledingstuk 4 deel van Sumatra 5 heilige (afk.) 6 groente 7 grote bijl 8 kleur 9 lidwoord 12 bijwoord 13 verharde huid 16 zijrievier v .d. Donau 18 naar beneden 19 niet vast 20 ligplaats v. schepen 22 uit Ierland 23 niet goed 24 Engels lidwoord 26 beroep 29 barmhartig 31 herkauwer Horizontaal. 1 ik; 2 Ada; 5 dal; 8 dd 10 de; 11 verstolen; 1,4 ro 16 onze; 18 apert; 19 Utah; 21 twee; 23 elp; 24 stom; 25 mee; 26 sec; 27 Eli; 28 mat; 30 ent; 32 tel; 34 neb; 36 Nero; 40 iele; 42 ontdekken: 43 oker; 45 doge; 48 Ede; 50 Kaa; 52 zee; 53 mal; 55 era; 56 rui; 57 RAF; 59 ader; 61 non; 63 naar; 65 Orel; 66 tenor; 68 alom; 70 id; 71 Friesland; 74 mi; 75 eg; 76 cel;; 77 dit; 78 ja. Verticaal: 1 lente; 2 as; 3 dra; 4 aspect; 5 dorpel; 6 alt; 7 le; 9 drama; 10 do; 11 vee; 12 tel; 13 nut; 15 oh; 17 zweer; 20 tombe; 22 Est; 24 sin; 25 men; 29 toe; 31 noord; 33 edele; 35 einde; 37 elk; 38 tam; 39 ski; 41 leg; 43 oom; 44 Eelde; 46 Oeral; 47 erf; 49 eer; 50 kaneel; 51 Arnold; 52 zin; 54 aarde; 58 aroma; 60 elf; 62 ons; 64 Aad; 65 oi: 66 tic; 67 RAI; 69 mi; 72 re; 73 nt. PUBLIKATIE AANGE80DEN DOOR DIT DLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE RECLAME £2E23

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9