De Schoolfoto Grammofoon platen opruiming CR Oude Marinemachten verdwijnen DANSLES 150.000 doden en blijvend inva liden door drank misbruik Taboe in Scandinavië: „Het glaasje voor onderweg" Dansstudio HENK JORDANS Rente Bijschrijving BOUWPAKKETTEN-OPRUIMING 10 pCt Korting Doe het zelf Jan Landa Tholen Landbouwhuishoudschool HEUBOER'S Boekhandel Zij menen, dat de Arabieren als deze de taal van het geweld spreken ook in die taal dienen te worden toegesproken, willen ze begrijpen waarom het gaat SABOTEURS Nochtans is het een moeilijke situatie. De Arabische sabotagegroepen hebben hun ba ses en oefenen in het gebied van de di verse, met Israël nog steeds in oorlog zijn de staten. Die regeringen kunnen ook niet veel anders ,want de daden der saboteurs spreken tot de opgezweepte verbeelding van een bevolking die nooit de werkelijkheid heeft leren zien, en het zwaard nog immer verheerlijkt boven de landbouwtractor. Nochtans kan men die regering officieel niet voor de daden van de, vanuit hun ge bied opererende saboteurs aansprakelijk stel len. Maar de saboteurs zelf winden er he lemaal geen doekjes om wie hun de hand boven het hoofd houden, laten zich in de Arabische steden fier bekijken door de hen vererende meningte e betwisten elkaar zelfs de dubieuze eer van hun gewelddaden. Israël heeft, door de strafoefening op het vliegveld van Beiroet .radicaal deze im passe doorbroken. De daders van de moord op het vliegveld van Athene stoften er op, dat ze lid waren van de Libanese verzets organisatie. Nu, dan moest Libanon maar te weten komen wat de konsekwenties wa ren van zulk een tegemoetkomende houding! KOOPLIEDEN Toch is het jammer/ dat het juist Liba non was, want al is dit land officieel ook in oorlog met Israël, de Libanezen zijn niet de felste kemphanen. Daarvoor zijn ze trou wens veel te commercieel Ingesteld. Zij moeten van iedereen eten. Ze doen dan wel mee met het geschreeuw en moeten voor hun fatsoen ook de saboteurs wel de hand boven het hoofd houden, maar ze heb ben nooit erg hard gelopen tijdens de krijgs bedrijven. Waarom dan juist Libanon? Heeft men in Israël misschien gedacht, dat juist dit volk van kooplieden het meest gevoelig zou zijn voor een enorme schadepost? VERTROUWEN VERLOREN De hele Veiligheidsraad heeft zich boos gemaakt op Israël. Over de daden, die deze aktie hebben uitgelokt, is nooit een woord gesproken. Israël staat geboekt als ,,de agressor" en alles wat het doet .wordt dan ook als agressie betiteld. En de Veilig heidsraad Is er tenslotte om daden van agressie te verhinderen De Veiligheidsraad heeft echter zichzelf een brevet van onvermogen gegeven toen hij faalde de agressie te verhinderen en zijn troepen op het kritieke moment teruktrok. Nu kan hij een groot woord voeren ,maar en instelling, die niet weet te handelen is ook in het spreken machteloos. En dat is wel de ergste konsekwentie van het Beiroetincident: dat de wereld zo langzamerhand alle vertrouwen èn in de Uno èn in de Veiligheidsraad verliest! (Nadruk verboden Nieuwe angst voor Rusland Oorlogsschepen zijn van oudsher een mid del om internationale politieke macht tot uitdrukking te brengen. Nederland kan daar over in zijn historie duchtig meepraten, want in de jaren, waarin Nederland een zeer krachtige vloot had, sprak Nederland ook internationaal een stevig woordje mee. Dat was in onze Gouden Eeuw, toen kleine, Ne derlandse schepen, bemand door veelal ge ronselde manschappen, de internationale oce anen bevoeren en nieuwe landen voor de destijds geciviliseerde wereld ontdekten. Ne derland heeft in de loop van de eeuwen ste vige zee-oorlogen uitgevochten met landen zoals Engeland en Spanje om de beheersing van de wereldzeeën te kunnen volhouden. Het is Nederland niet gelukt. Daarvoor kwam het in de loop der jaren te veel ach terop voor wat betreft hulpbronnen en man kracht. Maar ook oude, geduchte zeenaties, zoals bijvoorbeeld Engeland, zijn van de internationale kaart verdwenen. Egeland, eens de trotse heerser der zeeën, speelt op maritiem gebied nog maar nauwelijks een rol. Daarmee zijn ook het internationale prestige en de internationale macht van Good Old England verdwenen. Het is voor een Engelsman nog altijd moeilijk om te erkennen, dat Engeland inter nationaal niet meer de rol speelt, die het een aantal eeuwen kon volhouden. Daarom komt het wat hard aan, dat het uitgerekend een beroemd instituut in Londen is, dat nu een rapport heeft gepubliceerd over de verhou dingen tussen de internationale marines. Engeland komt er in het rapport bar slecht van af. Er wordt zelfs voor gewaarschuwd, dat binnen korte tijd zowaar ook een land als Frankrijk, dat op zee eigenlijk nog nooit iets bijzonders heeft gepresteerd, Engeland voorbij zal streven. Dit rapport is afkomstig van de uitgeverij van 'Jane's Fightingships'. Jane's is zonder enige twijf 1 al jaren de grootste autoriteit op het gebied van oorlogsschepen. Zelfs de door verscheidene landen gekoesterde top geheimen over de nieuwste oorlogsbodems hebben de gewoonte regelmatig op te duiken in de jaarlijkse overzichten van dit civiele instituut te Londen. In de editie van 1969, die eind 1968 is gepubliceerd, staat overdui delijk, dat de Britse Royal Navy van het internationale toneel is verdwenen. Nog een jaar of twee, drie en de Britse marine zal zelfs overvleugeld worden door de Franse, die tegen die tijd onder meer twee vliegdek schepen en één kernonderzeeër meer in dienst zal hebben dan de Britse. Het doet de Engelsen pijn dit te lezen. Tegelijkertijd is het ook een zorgenbron voor de westerse landen. De verhoudingen op de oceanen en zeeën hebben zich de laatste jaren sterk ge wijzigd. Een geheel nieuwe zeemacht is ver schenen. Rusland, dat aan het begin van deze eeuw nog de internationale lachlust opwekte door een volledig mislukte tocht van zijn oorlogsvloot naar Japan, behoort nu tot de krachtigste zcestaten ter wereld. In de Russische strategie is sinds 1968 een nieuw element verschenen. Een element dat Amerika en Engeland in het verleden al vaak hebben gebruikt; de marine. De Rus sische vloot is in 1968 verder uitgezwermd over de "wereld. Oceanen en zeeën, waarop in het verleden nooit een Russisch oorlogs schip is gezien, zijn In 1968 regelmatig door schepen van de Sovjet Unie bezocht. Twee voorbeelden hiervan zijn de Indische Oceaan en de Middellandse Zee. Met name om de Middellandse Zee zijn de Natolanden onge rust geworden. Deze zee, die een diepe wig drijft in de Natoflank. werd voorheen altijd beschouwd als het domein van de Ameri kaanse Zevende Vloot. Sinds vorig jaar kruist nu ook een stevige Russische eenheid op de Middellandse Zee. Deze eenheid is niet sterk genoeg om het in geval van oor log te kunnen opnemen tegen de rond ze ventig Natoschepen, maar in vredestijd vormt zij onbetwist een sterke, politieke macht. Dit is bijvoorbeeld merkbaar ge%veest bij het konflikt tussen Israël en zijn Ara bische buurlanden. De aanwezigheid van sterke, Russische vlooteenheden in Egyp tische havens hielp de Israëli's af van al te sterke wraakoefeningen op de Arabische landen. Het vlaggeschip van de Russen in de Mid dellandse Zee was tot voor kort de 'Mos- kwa'. Dit is een geheel nieuw type oorlogs schip. waaraan zelfs de Amerikanen nog niet hadden gedacht. Het is een moederschip voor helikopters, de nieuwe wapens, die ook op zee bijzonder nuttig zijn. Het schip is zo modern, dat het in de komende jaren ook zou kunnen worden gebruikt als moeder schip voor de nieuwe generatie vliegtuigen, die loodrecht kunnen starten en landen. De 'Moskwa' is onlangs teruggekeerd naar een Russische haven. Maar Amerikaanse marine autoriteiten twijfelen er niet aan of het schip zal binnenkort weer opduiken in de Middel landse Zee als een belangrijke vertegen woordiger van Ruslands nieuwe zeemacht. De 'Moskwa' is een voorbeeld van de mo dernisering van de Russische marine. Deze zee macht is de laatste jaren sterk van ka rakter veranderd. In de jaren kort na de Tweede Wereldoorlog was de Russische marine niet meer dan een defensieve strijd kracht, bij uitstek geschikt voor de verdedi ging van Ruslands winterhavens. Sinds de vijftiger jaren echter heeft de zware, Russische industrie gezorgd voor een gedaanteverandering. Nieuwe slagschepen en kruisers zijn gebouwd, die een duidelijk of fensieve taak hebben. Dit maakt de Russi sche marine tot een geduchte tegenstander. De overgrote meerderheid van de westerse schepen is al tien tot twintig jaren oud. in sommige gevallen stammen zij nog uit het begin van de Tweede Wereldoorlog. De overgrote meerderheid van de Russische Vloot daarentegen bestaat uit geheel nieuwe schepen. Velen zijn uitgerust met de aller nieuwste, geleide projectielen. Over de kwa liteit van Rusland als zeevarende natie be staan ook geen twijfels meer. De Russische koopvaardijvloot is belangriik uitgebreid. Russische trawlers en kleinere schepen, offi cieel niet behorend tot de marine,'maar wel duidelijk in dienst van militaire doelen, be varen de uithoeken van alle oceanen. Kan men aan het begin van deze eeuw nog la chen om de vergissing van de Russische vloot, die in de Noordzee een aantal vissers schepen beschoot in de overtuiging dat het hier om Japanse oorlogsschepen ging. van daag de dag geven de Russen regelmatig staaltjes weg van goede zeemanskunde. Zo kan bijvoorbeeld geen enkel Amerikaans vliegdekschip een reis volbrengen zonder dag en nacht geschaduwd te worden door Rus sische spionageschepen. Wanneer westerse marine-eenheden oefenen, worden zij regel matig lastig gevallen door Russische oorlogs schepen, die gewaagde staaltjes van hun kunnen weggeven. Het meest gevreesde onderdeel van de Russische marine vormen nog steeds de onderzeeboten. Volgens Jane's bezit Rusland op dit moment het formidabele aantal van 55 kernonderzeeboten. Deze atoomschepen zijn voor het merendeel van het zogenaamde Hunter-killertype, duikboten die zijn ge bouwd voor de bestrijding van andere duik boten. Deze schepen zijn duidelijk gebouwd om een antwoord te vormen op de Ameri kaanse polaris-onderzeeërs. Rusland bezit verder liefst 325 conventio nele onderzeeboten, 25 kruisers, 100 de stroyers en twee nieuwe helikopterschepen. De grote vliegdekschepen, zoals die bij dc Amerikaanse marine zijn ingedeeld, heeft Rusland nooit gebouwd. De Russische ma rinebevelhebbers menen, dat deze reusach tige schepen te kwetsbaar zijn. Een ander duidelijk bewijs voor de veranderde strate gie van'Rusland la het streven van de Sovjet- Unie om buiten haar grenzen belangrijke steunpunten in handen te krijgen. Het beste voorbeeld hiervan is opnieuw de Middel landse Zee. Rusland heeft sinds begin 1968 belangrijke steunpunten langs de oevers van de Middellandse Zee gekregen. Nieuwe Rus sische steunpunten in Egypte zijn: Port Said, Kaïro en Alexandrië. Het ziet er naar uit, dat Rusland binnenkort ook gebruik zal kun nen maken van de eens door Frankrijk aan gelegde basis Mers-El-Kabir in Algerije. Rusland is in dit gebied verschenen in een geconcentreerde poging om de krachtsver houdingen te wijzigen, vertelde de Ameri kaanse admiraal Richard Outlaw, door de Italianen ul snel 'El Bandito' genoemd. Deze Amerikaan is de grote man achter de nieuwe Nato-organisatie met de afschuwelijke naam Mair Air Med, een organisatie die speciaal is opgericht om alle Nato-krachten in de Middellandse Zee te bundelen als antwoord op de nieuwe Russische dreiging In dat ge bied. (Nadruk verboden) De schoolfoto is in ons volksleven een onontbeerlijk document. Wij kennen allemaal de afbeelding met de starre opstel lingen van de leerlingen gegroepeerd rond de onderwijzer. De voorste kinderen lig gend de tweede rij zittend en de achterste rij staand bij 'meneer' .Soms is er dan een bordje met „De vijfde klasse". Jaren later kijken wij dan met een soort weemoed naar die briefkaart waarop al die kopjes prijken Kijk, dat js Jan... hij is nu postbode en dat is Dientje, die is geëmigreerd. Zo leggen foto's iets vast van onze jeugd die onherroepelijk voorbij is. De moderne fo tografie doet het ook, maar op een meer levendige wijze. Ze knipt een moment uit het gewone klasseleven. Bijgaande foto van de eigen klassegenoten werd gemaakt door een jonge fotograaf. De foto won een prijs in de jeugdfoto- wedstrijd van de E.E.G. Er blijkt uit ,dat jonge mensen ,ook zeer jeugdigen, een vaak verrassende visie bezitten. In hun handen is een camera meer dan een zielloze registre rende machine. Het wordt voor hen een in strument dat naast en boven de feiten de sfeer kan vasthouden. De camera werd (en wordt nog) veel gebruikt als een aar dig tijdverdrijf en „men" is er nog niet helemaal achter dat tegenwoordig de came ra een volwaardig expressie middel is ge worden voor iedereen. Meer nog: de came ra blijkt een uitstekend middel te zijn voor maatschappij-verkenning. In onderwijskrin gen wordt dit langzamerhand onderkend. Zich bewust van zijn verantwoordelijkheid heeft men op een aantal vooruitstrevende scholen nu de fotografie recht doen weder varen door de kennismaking er mee in de vorm van een keuze-vak te maken. Dit is een gelukkige ontwikkeling, om dat hiermee een positieve bijdrage geleverd wordt aan het maatschappij-rijp maken van onze jeugd. De mening dat een school alleen maar een instituut zou zijn voor zgn. in tellectuele vorming gaat gelukkig meer en meer een overwonnen standpunt worden. Het rijden onder invloed is in geheel Eu ropa een bron van toenemende bezorgdheid jegens de verkeersveiligheid geworden. Bijna alle landen kennen wetten om dit kwaad zoveel mogelijk^ te beperken. Niettemin ko men ruwweg 150.000 mensen per jaar door toedoen van dronken automobilisten om het leven of zijn hun leven lang invalide. Deze ongelukken worden doorgaans niet dcor no toire dronkaards veroorzaakt .aldus Het Beste van september ,maar juist door be stuurders die net één glaasje teveel op heb ben. Zij beheersen hun voertuig behoorlijk totdat er iets onverwachts gebeurt. Hun re actievermogen is dan misschien eentiende sekonde te traag. Het is echter voldoende om een mens te doden Wanneer is iemand te dronken om ach ter het stuur te zitten? Een bijzonder las tige vraag, waarover men in diverse landen nog geen eensgezinde mening heeft. In Oo- tenrijk en Groot-Brittannië gaat men er van uit dat het gevaarlijke punt wordt bereikt wanneer men 80 milligram alcohol in 100 milliliter bloed heeft. België stelt dit aan zienlijk hoger en wel op 150 milligram; Noorwegen op 50; West-Duitsland op 130; Bulgarije .Tsjecho-Slowakije en Oost-Duits la nd op 30 milligram Denemarken en Zweden hebben een unieke wet. Men kan een caféhouder arresteren en veroordelen, wanneer één van zijn klan ten het café in dronkenschap verlaat en vervolgens een ernstig verkeersongeluk ver oorzaakt. Hierdoor zijn Deense en Zweed se caféhouders extra voorzichtig gewor den, hetgeen de automobilisten behoorlijk in toom houdt. Bovendien kan in Zweden niet alleen de dronken bestuurder maar ook de nuchtere passagier die met hem mee rijdt, worden berecht. Van hem verwacht men, dat hij de automobilist van het rijden afhoudt of anders uitstapt om hem bij de politite aan te geven. Mensen ,die de ge zelligheid van het feestelijke glas te hoog achten voor de strenge maatregelen van de Skandinavische landen mogen de vraag be antwoorden of het soms verstandig is elk jaar 150.000 mensen te blijven doodrijden of hen voor hun leven te verminken. Met grote dankbaarheid en vreugde geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje Johannes Lieven Wij noemen hem Johan. P. A. Fase J. M. Fase - v. d. Griek Sint-Annaland, 9 januari 1969 Julianastraat 23 Heden overleed tot onze diepe droefheid onze gelief de vader de heer Willem Fase in de ouderdom van ruim 79 jaar. J. C. Goedegebuure - Fase L. I. Goedegebuure P. Fase A. Fase-Goedegebuure C. J. Fase M. Fase C. T. Fase - Rijnberg J. Rijnberg - Fase L. J. Rijnberg A. Fase C. C. Fase-Weyler W. Fase J. Fase-Goedegebuure L. T. Vroegop-Fase J. Vroegop St.-Annaland, 15 jan. 1969 Tuinstraat 45 De begrafenis vindt plaats op zaterdag 18 januari a.s. Heden overleed onze lieve opa de heer Willem Fase Zijn bedroefde kleinkinderen. St.-Annaland, 15 jan. 1969 Heden overleed nog vrij onverwacht onze geliefde broeder en zwager Willem Fase in de ouderdom van ruim 79 jaar. J. A. Scherpenisse - Fase A. Fase D. A. Fase - Rijnberg M. Goedegebuure-Fase G. Goedegebuure A. Hage - Fase D. Hage M. Fase St.-Annaland, 15 jan. 1969 in het Holland Huis te Scherpenisse. Lessen voorbeginners gevorderden gehuwden Aanvang der lessen t 25 januari a.s. Voor inlichtingen en opgaven bij: M. C. Hage, Weststraat 1, Scherpenisse Tel. 01666 - 493 en bij i Z. O. SINGEL 23 a BERGEN OP ZOOM TELEFOON 01640 - 3612 Vanaf heden kunnen de spaarboekjes ten kantore der Bank worden aangeboden voor rentebijschrijving. Coöp. Raiffeisenbank Sint-Maartensdijk LET OP LET OP Plantenbak van 30,50 nu 26,95 Vensterbankkast van 89,nu 79, Wandbureau van 59,nu 52,95 Witqelakte hanglegkast van 126,- nu ƒ113,95 2 deurs wandkastje van 42,95 nu 38,95 Berkenwandkastje van 30,95 nu 27,95 Hanglegkast berken van 103,50 nu 89, Hanglegkast berken van 117,nu 99, Hangkast berken van ƒ87,— nu ƒ77,— Rozenrekjes van 5,65 nu 4,65 Op onze overige artikelen Kerkstraat 10 Tel. 01660-762 b.g.g. 789 LET OP LET OP Afdeling Tholen van de Bond van Bejaarden Belangrijke jaarvergadering van boven ge noemde Bond op woensdagmiddag 22 januari in de Soos (Visstraat). Aanvang 2 uur. Bestuursverkiezing wegens aftreding, en wat verder ter tafel wordt gebracht. Opkomst dringend gewenst. Enige en algemene kennisgeving. De Voorzitter, A. van Bennekum 'DE OESTERSCHELP' Tholen Telefoon 01660 - 319 Op dinsdag 25 februari a.s- starten we met een KOOKCURSUS waarin ook aandacht wordt besteed aan bijzondere gerechten. Deze cursus bestaat uit 12 lessen en wordt gegeven op dinsdagavond van 7.00-9.30 uur. Het cursusgeld bedraagt 10,80 terwijl de gebruikte ingrédiënten per avond worden afgerekend. Men kan zich opgeven tot 28 januari a.s. bij de directie Mej. J. H. E. Boeyink. VOOR ELK BOEK in 1969 Sint-Annaland Telefoon 01665-375 U kunt weer het bekende Wijbo uienzaad bestellen. Ook plantuitjes Stuttgarter. H. C. van GORSEL - LINDHOUT, Markt 8, Tel. 01666 - 603 en D. van GORSEL. W. Chur- chillstraat 15, St.-Maartensdijk. 250 gr. boterhamworst 1 ltr. fles afwas 100 gr. ham 500 gr. gehakt 79 et 79 ct BIJLES voor M. A. V. O. of H. B. S. bij bevoegde leraren. FransJ. de Jonge, M. v. Gelrestraat 75, Tholen. Nederlands J. F. Riet, J. v. Bloisstraat 7, Tholen (643) BIJVERDIENSTE Voor de verkoop van onze ga- zongrasmaaimachines zoeken wij een net persoon die als contactman wil optreden, (in vrije tijd). Goede verdienste. Liefst in bezit van auto. Gaarne brieven onder no. 2823 aan het bureau van dit blad. TANDTECHNISCH LABORATORIUM REPARATIE KUNSTGEBITTEN In de korst mogelijke tijd K. J. SCHOUTEN Molenweg 58 - Scherpenisse ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd o.a. kabinet ten, mahonie of noten, gebogen bureaux, kisten, mahonie ronde tafels en stoelen, kristal en alle soorten antieke sieraden. A. J. v. d. Sande, Borgvlietse- dreef 30, Bergen op Zoom, tel. 01640-4561. BREIMACHINES Swiss Magic de beste, geheel metaal. Pfaff Naaimachinehuls, Korte- meestraat 17. Bergen op Zoom Een hond wil u hem kwijt groot of klein dan naar MERTENS, Rozenstraat 20, Bergen op Zoom. Actie vive sex. _g |TE KOOP: z.g.a.n. kinderwa- t 4Q gen, nog geen jaar oud, merk odm-t-d a uioT c Mutsaert. J. Moerland, M. van alleen bij CENTRA MART S Gelrestraat 50, Tholen, Tel. Beukelaar. Tel. 01660 - 368 QjggQ - 806. RESERVEER HOLLAND HUIS SCHERPENISSE Zaterdag 25 januari, belangrijke openbare Politieke bijeenkomst, georganiseerd door de C. H. U. Waar o.a. spreken Drs. Tilanus (Fraktie-voorz. C- H. U.). Drs. Elzen (Vice-voorz. K.V.P.). (Namens de A. R. P. volgt nog nader een opgave). Zie voor meer informatie volgende advertentie 23 januari. Donderdag 16 januari starten wij weer om 9 uur. 3 voor 2,50 en 3 voor 4,60 POPULAIR v.a. 1,90 KLASSIEK v.a. 2,90 van 10,50 voor 5,90 45 TOERENPLAATJES MINI-ELPEETJES LANGSPEEL- POPULAIR: KLASSIEK van 19,50 voor 6,90 enz. van 13,50 voor 3,90 (25 cm) 30 cm van 12,50 voor 6,90 van 19,50 voor 7,90 van 24,50 voor 7,90 en 8,90 IM WEISSEN RöSSL ea. van 19,50 voor 10,50 Verder v.a. 5,90, ook OPERA, WALSEN, enz. SINGLES 2 voor 4,60 MINI-ELPEETJES van 7,— voor 2,50 LANGSPEELPLATEN van 18,50 voor 6,90 en 7,90 (25 cm L.P. van 13,50 voor 5,90). Wij kochten weer speciaal de beste fabriekspartijen voor u op en kunnen u de MOOISTE platen aanbieden voor de LAAGSTE prijs. Komt u eens kijken De grootste keuze in opruimingsplaten vindt u bij OPERETTE GEESTELIJK GROTE MARKT 36 BERGEN OP ZOOM Voor grammofoon-platen naar CENTRA MARKT Beukelaar Keuze uit 600 platen. Alleen verkoop op het gehele eiland Tholen. TE KOOP; Electr. fornuis, 2 electr. dimplex radiatoren. Te bevragen: M. H. v. d. Velde, Lange weg 54, Telefoon 695, Scherpenisse. TE KOOP aangeboden een z.g.a.n. oliekachel, merk Fo- brux, compl. met tank en lei dingen, te bevr. Westvest 10, Sint-Maartensdijk. TIJDELIJK 20% KORTING op het reinigen van kostuums en mantelkostuums. Wasserij de Lelie, Dépot: Brugstraat 30. Beukelaar, DE EENDRACHTBODE HET BLAD van voor in om en tut de streek Tholen en St. Phillpsland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 3