Eert uw vader en moeder WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFIUPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Zeeland overschreed in 196B mijlpaal van 300.000 inwoners Uienprijs doet landbouw- gezicht wat ophelderen Chaotische situatie dreigt op Thools - Halsterseweg Ds. J. C. Wisse Ie Bergen op Zoom overleden Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Provinciaal bestuur kan met vier leden worden uitgebreid Bestuurslid van „Lievensberg Voor de Rechtbank De redaktie legt u deze week voor 25ste jaargang No. 8 16 januari 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,50 incassokoster Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Zelfs de meest onbijbelse lezer zal zich dit gebod weten te herinneren. .Waarom worden wij in een bejaardentehuis gestopt? Waarom zijn onze kinderen niet bereid ons in hun huis op te nemen?" Met enige verbittering vragen vele be jaarden, overigens nog steeds vol liefde en zorg voor eigen kinderen en nog meer voor kleinkinderen, zich dit af in het jaar 1969. Spreekt het gebod „Eert uw vader en uw moeder opdat uw dagen verlengd worden" niet meer tot de mannen en vrouwen, wier ouders nu 65 jaar of ouder zijn en hun levensavond vaak in materieel, maar veel meer in geestelijk behoeftige omstandighe den slijten? In ónze tijd namen de kinde ren, vrijwel steeds hun ouders in hun ge zin op, maar tegenwoordig is dat er niet meer bij", zo menen vele ouden van dagen. Is hun verwijt inderdaad gegrond en recht vaardig? Zonder het minste aan het voornoemde gebod te willen af- maar ook niet toedoen? In het vaktijdschrift „Bejaardenwerk" pu bliceerde een maatschappelijk werker daar over een interessante beschouwing. Die maatschappelijk werker vindt het gegene raliseerde verwijt van bejaarden aan him kinderen, niet rechtvaardig. Hij wijst er op. dat in vele gevallen de kinderen hun ou ders niet eens kunnen opnemen, ook al zouden ze willen. Huisvestingsmoeilijkhe den vormen in menig geval een onover komelijke barrière. Maar ook al beschikken de kinderen over een huis, dat groot ge noeg is, dan nog voelen ze daar dikwijls niets voor. „Dan houden ze ook niet van ons en bedenken nog minder de zorg, die wij er aan hebben besteed", beweren de bejaar de ouders, maar, zo zegt de maatschappe lijk werker, in de meeste gevallen is dit scherpe verwijt vonstrekt ongegrond. Een veel belangrijker factor is immers het verschil in levenswijze en levensopvat ting tussen de generaties. De bejaarden zijn geboren rondom de eeuwwisseling. Hun leefpatroon bestond uit zes lange dagen werken en rusten op zon dag. Er was veel meer regelmaat en orde Mobiliteit hoegenaamd niet. Men ging wer ken in eigen woonplaats. De kinderen van deze bejaarden (nu rond de 40 tot 50) ken nen een heel ander levensritme. Meer vrije tijd, meer geld, meer luxe, meer recreatie mogelijkheden. Met snipperdagen trekt men er per auto op uit. Een veel grotere mobi liteit. Kortom, een levenspatroon, dat de ouders nooit in deze vorm hebben gekend. Daaruit vloeien mentaliteitsverschillen, die bij het samenwonen stellig een problema tisch karakter krijgen, schrijft de maat schappelijk werker. Dat geeft bij menige inwoning tot ernstige geschillen aanleiding. Men raakte juist daardoor van elkaar ver vreemd. I En dan zijn er nog andere factoren. De aandacht van de mensen verplaatst zich. Een voorbeeld. Men kent nauwelijks nog de verjaardagen van tantes, laat staan van neven en nichten. Moest je vroeger eens komen. Het familieleven - niet te verwar ren met het gezinsleven - heeft veel van z'n betekenis verloren als gevolg van de sociale structuurwijzigingen. En die wijzigin gen hebben hun weerslag op de houding en verhouding van kinderen ten opzichte van hun ouders. Natuurlijk is er nog even goed de ge voelsband, maar de kinderen staan wel onafhankelijker en kritischer ten opzichte van hun ouders dan vroeger. Bij inwoning is de kans op spanningen daardoor veel groter. Men voelt zich in psychologische zin te veel gebonden. Volwassen mensen, die al jaren een gezin stichtten, worden bij inwoning van ouders plotseling weer kinderen en kunnen dat moeilijk aanvaarden. Gecompliceerder wordt de toestand nog wanneer er in één huis drie generaties wonen: grootouders, ouders, kleinkinderen. Vooral de ouders komen dan in een moei lijke positie. Zij hebben een dubbele rol. Zij zijn kinderen én ook ouders. Zij moeten opvoeden, maar de grootouders volgen het niet alleen maar bemoeien zich er ook mee. Deze rollenverwarming is de oorzaak van vele moeilijkheden en spanningen in het gezin, waarvan vooral de kinderen de dupe worden. Die weten niet meer waar ze aan toe zijn, omdat ze in feite twee vaders en twee moeders hebben. Men kent toch wel de zegswijze: Je kunt beter bij vreemden inwonen dan bij eigen." Het is daarom onredelijk om de kinderen ,te verwijten, dat zij hun bejaarde, vaak behoeftige ouders niet in huis opnemen. In de huidige samenleving is het in hetalge- meen beter, dat bejaarden niet bij hun kin deren intrekken. Oud bij oud en jong bij jong?" Gelukkig zien vele bejaarden dit ook zo. Advertenties 15 cent per mm B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 -j- B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoem De provincie Zeeland is in 1968 de mijlpaal van 300.000 inwo ners gepasseerd. In de loop van dat jaar is in één van de 78 Zeeuw se gemeenten deze 300.000e in het bevolkingsregister ingeschreven. Wie dat is geweest (een baby of iemand, die zich in de provincie kwam vestigen), wanneer en waar de inschrijving plaatsvond, is niet na te gaan. Feit is, dat op 31 december 1968 Zeeland volgens de voorlopige cijfers 301.815 inwoners telde of 3-357 méér dan een jaar daarvoor, toen er 298.458 mensen in Zeeland woonden. De bevolkingstoeneming in 1968 was groter dan in de jaren daarvoor: 1966 leverde de provincie een stijging van 3.107 zielen op en in 1967 bedroeg de toeneming 3.084 inwoners. Ook vorig jaar bleven de mannen in de (kleine) meerderheid: 1968 eindigde met 151.247 mannen en 150.568 vrouwen. Niet minder dan 78 jaar heeft Zeeland erover gedaan om de derde honderd duizend vol te maken: in 1890 nl. werd de 200.000 gepasseerd. De vooruitzichten zijn wel zo danig, dat gerekend mag worden dat de volgende honderdduizend in een heel wat kortere periode zal worden gehaald. De toeneming van 3.357 inwoners is het resultaat van een geboorteoverschot van 2.567 en een vestigingsoverschot van 790. Het geboorteoverschot bewoog zich in 1968 op praktisch netzelfde niveau als in de beide jaren daarvoor, toen het respectieve lijk 2464 en 2536 bedroeg (1966 en 1967). Alle delen van de provincie droegen hier toe bij. In een zevental gemeenten waren er meer sterfgevallen dan geboorten, t.w. in Baarland, Cadzand, Nieuwvliet Overslag, Retranchement, Zuiddorpe en Zuidzande. Het jaar 1968 heeft Zeeland dus weer een vestigingsoverschot opgeleverd en wel van 790 personen. Dit cijfer ligt aanmer kelijk hoger dan dat in de jaren 1966 en 1967, toen het resp. 643 en 547 was. Uit deze voortgaande ontwikkeling mag worden geconcludeerd, dat het tot en met het jaar 1965 geconstateerde vertrekover schot nu wel voorgoed in positieve rich ting is omgebogen en dat met name d toenemende industriële ontwikkeling in een geleidelijke toeneming van vestiging van personen van buiten de provincie resulteert In dit verband kan er nog op worden gewe zen, dat het jaar 1955 werd afgesloten met een vertrekoverschot van 1.872, het jaar I960 met 2.485 en het jaar 1965 met 343 personen. Dat de huidige tendens nauw verhand houdt met de industriële ontwikkeling wordt nog meer duidelijk, wanneer men nagaat welke delen van Zeeland een vestigings overschot konden boeken. Het zijn Walche ren en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, met een cijfer van resp. 674 en 515. De andere de len (met uitzondering van Noord-Beveland, waar er een vestigingsoverschot was van 44) moesten een vertrekoverschot incasse ren (Schouwen-Duiveland 68, Tholen en St. Philipsland 69, West Zeeuwsch-Vlaan- deren 148 en Zuid Beveland 158). In West Zeeuwsch-Vlaanderen liep, in absolute cij fers gerekend ,de bevolking met 42 inwo ners terug. Middelburg groeide in 1968 het sterkst en wel met 915 zielen (waarvan 693 ves tigingsoverschot). Terneuzen volgde met een toeneming van 719 inwoners (433 ves tigingsoverschot) .Vlisingen steeg in inwo nertal met 269 ,maar moest een vertrekover schot van 142 noteren. Voor Goes was dit cijfer 37 en voor Zierikzee 101. Goes nam wat het aantal inwoners betreft toe met 78 terwijl Zierikzee met 20 inwoners minder eindigde. Opmerkelijke vestigingsoverschot ten kwamen verder voor in Hulst (188) en Valkenisse (168) Vlissingen blijft met 39.330 zielen de grootste Zeeuwse gemeente, gevolgd door Middelburg met 29.331 inwoners. Dan vol gen Terneuzen met 21.392 en Goes met 17.632 inwoners. Zij vormen de vier Zeeuw se plaatsen met een zielental, dat boven de 10.000 ligt Overslag was en is de kleinste gemeente in Zeeland. Zij zag haar inwonertal in 1968 met 10 teruglopen tot 251. Ellewoutsdijk is nummer twee van onder op de ranglijst met 348 inwoners. Uitgaande van een percentage van hon derd op 31 december 1930 (voor 247.606 inwoners) was dit aan het eind van 1968 gestegen tot 121.9. Past men dit toe op Ne derland, dan blijkt, dat eind december 1967 het landelijk percentage was opgelopen tot 159.5. Nu een inwonertal van 300.000 is bereikt zal op grond van de Provinciewet het aan tal leden van de provinciale staten met vier worden uitgebreid tot 47. Dit zal zijn beslag krijgen na de statenverkiezingen in 1970. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Halsteren drs A. Heidens zijn bezorgdheid geuit over de verkeersontwik- lingen tussen Tholen en Bergen op Zoom Terwijl de werkzaamheden rond het Schel- de-Rijnkanaal nog maar nauwelijks op gang zijn gekomen is er reeds een aan zienlijke toename van de verkeersintensiteit op de Halsterse- en Thoolseweg opgetreden constateerde burgemeester Heidens. Hij maakte hiervan gewag, toen hij sprak over de Zoomweg. De aanleg daarvan blijft beperkt tot even voorbij Dinteloord en sluit daar aan op de oostelijke rondweg van Steenbergen. Dat zal vermoedelijk in 1975 zijn. Voor het zover is, zal ook het via de Volkerakdam in Brabant komende verkeer zijn weg moeten vinden. Dat zal via de Steenbergse- en Halsterseweg naar Bergen op Zoom gaan. Dat zal tot een chaotiscre situatie leiden vanaf Vogelen zang meende de burgemeester, waar binnen een straal van 350 meter drie belangrijke verbindingen samenkomen en bovendien nog een aantal straten. Nog dit jaar zouden er bij Vogelenzang verkeerslichten moten komen om het niet van de hoofdverbinding Tholen - Bergen op Zoom komende verkeer ook een kans te geven door te rijden. Een lichtpunt is, dat de provinciale wa terstaat van Brabant spoed betracht met de weg van Tholen naar Roosendaal. De eerste paar honderd meter van die weg (vanaf de nieuwe brugverbindingwordt door Rijkswaterstaat aangelegd. Vandaar wordt een verbinding gemaakt met de Tholenseweg via de te verharden en te verbreden. Noorderkreekweg. Het tracé Tholen-Roosendaal valt uiteen in de ge deelten: Tholenseweg - Noorderkreekweg - Waterstraat - Steenbergseweg nieuwe pro vinciale weg bij Klutsdorp-Meilust en dan verder een aansluiting Zoomweg bij de rondweg Roosendaal. In het begin was alleen voorzien in een gelijkvloerse krui sing met de Steenbergseweg, waarop dan De jongere generaties hebben te zorgen dat hun ouders zo goed mogelijk worden opgevangen. Met dienstcentra en bejaarden tehuizen. Dat is geen afschuiven, maar reke ning houden met een realiteit. Het begrip „Eert uw vader en uw moe der" is niet statisch, maar dynamisch. Dat wil zeggen, het kan concreet telkens weer anders zijn. Hiermee doen wij niets zowel Halsteren als Lepelstraat aanslui ting zouden moeten vinden. Nu zal er echter toch een kunstwerk worden ge maakt ter hoogte van de Waterstraat in Halsteren. Verder over de Schelde-Rijnverbinding sprekend zei de Halsterse burgemeester, dat te verkeersweg tot aan de Noorderkreek weg. De noodaansluiting van de nieuwe verkeersweg via de Noorderkreekweg met de Tholenseweg zal op dezelfde tijd gereed moeten zijn. Daarbij komt de aanleg van de nieuwe waterkering vanaf de nieuwe brug tot aan de zeedijk. Wanneer brug en waterkering klaar zijn, kan het baggeren in de Eendracht beginnen. In het droge wordt daarbij de nieuwe vaargeul gegraven waarbij de huidige Tholenseweg (omge ving oude brug) wordt doorgestoken. Hal steren zal dan in 1971 een eiland rijk zijn, dat alleen aan westelijke zijde verbinding nog dit jaar met de bouw van de brug over heeft met Tholen. Voor dit eiland denkt de Eendracht zelf zal worden begonnen, welke men begin 1971 voor het verkeer wil openstellen. Ondertussen wordt even eens gewerkt aan het landhoofd en gedeel- men aan recreatie. De planologie hiervoor neemt het gemeentebestuur van Tholen voor zijn rekening .aldus de Halsterse bur gemeester in zijn nieuwjaarsrede tt In de nacht van zaterdag op zondag 12 januari is overleden de predikant der Her vormde Gemeente te Bergen op Zoom ds J. C. Wisse op 64 jarige leeftijd. Een her haling van een eerste hartaanval op 29 december was de doodsoorzaak, nadat hij op 30 december in Lievensberg was op genomen. Met ds Wisse is een wijs en tactvol man voor hervormd Bergen op Zoom en om geving heengegaan. In Wissenkerke op Noord-Beveland geboren kwam hij eerst bij het onderwijs terecht, al voelde hij zich al direct tot het predikambt geroepen. In 1945 werd ds Wisse kandidaat in Zuid- Holland en in 1946 beroepen in Nieuwe Pekela. In 1949 werd hij predikant te Ber gen op Zoom. Jarenlang was ds Wisse voorzitter van de classis Breda en guester van de ring Bergen op Zoom. Het heengaan van ds Wisse betekent een groot verlies voor de ziekenhuiswe reld van onze streek. Jarenlang was hij re gent van het Algemeen Burger Gasthuis daarna dagelijks bestuurslid van de Stich ting Protestants Ziekenhuis en tenslotte pen ningmeester van de stichting 'Lievensberg' Een belangrijk aandeel had hij in de be sprekingen, die vorig jaar leidden tot het samengaan van het Diaconessenhuls in op richting en het R.K. ziekenhuis tot één chr. ziekenhuis 'Lievensberg'. Woensdagmiddag werd in de Ned. Herv. kerk de rouwdienst gehouden, waarna de teraardebestelling plaats vond op de pro testantse begraafplaats. Ook menig streekbewoner, die wijlen ds Wisse van nabij kent, ervaart het grote verlies. Te Middelburg stond J.G. uit Sint Maar tensdijk terecht, nadat hij in november on der die gemeente uit de bocht was geraakt, waarbij zijn vriend en buurjongen, die naast hem in de auto zat, als gevolg van de bot sing tegen een boom, overleed. Hoewel de officier van justitie mr T. Le- bret geen reden zag om rijden onder invloed tenlaste te leggen, waren de door J.G. ge beurde het ongeluk, nadat belde vrienden in Scherpenisse een andere vriend waren gaan feliciteren na een behaald succes bij de landelijke ploegwedstrijd. Mr Lebret eiste drie weken gevange nisstraf en 2 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De raadsman mr H. Bruinzeel gaf toe dat de snelheid van zijn cliënt te hoog was geweest en dat er zorgeloos was gereden maar dat er van drankinvloed geen spra- tekort aan al diegenen, die desondanks bruikte twee glaasjes cognac niet te ver- ke waarom hij clementie bepleitte. De toch hun ouders in huis opnemen. Inte gendeel, als ze beseffen ,wat zij doen, als ze geen tekort doen aan echtgenoot(ote) en kinderen, oké, maar naar alle kanten wel goed overwogen en beseffend, wat wel en niet gewenst is. waarlozen voor de manier waarop was ge- rechtbank zal 24 januari uitspraak doen. reden. Uit het na het ongeluk door de poli tie opgemaakte proces verbaal bleek, dat ook in de bocht, waar het ongeluk gebeur de, tussen de 80 en 110 km per uur was gereden. Zoals in onze streek bekend ge- Kinder - ouderzorg Een optimistisch uien..vliegje. Zeeland boven de 300.000 inwoners. Betere buswachtgelegenheid bij 'Lievensberg'. Niet alles aan anderen overlaten. Bedrijfsafvalstoffen in containers Thoolse afdeling suikerzieken. Een bejaardensoos in Poortvliet. Jan Overeenkam..praatjes. Zaterdag WHS - Thoolse Boys. Zelfs als een boer van plan is te luieren, staat hij bijtijds op om er vroeg mee te kunnen beginnen. Levend temidden van een agrarisch gebied, is men snel geneigd mee te klagen in het koor van pessimisten, waarvan de landbouw vaak kenmerk is. Als een boer niet klaagt leeft hij niet, is een ook voor 1969 nog aktuele uitdrukking. Toch wil ieder graag loon naar werken. En dan graag het wel- vaartsloon 1969. Menige boer, menige klein landbouwer bereikt dat de laatste jaren niet. Gelukkig dat momenteel dan ook de uienprijs het landbouwge- zicht wat opmontert, als is het misschien maar van korte duur. Na het niet zo beste oogstweer 1968 met een over het algemen gematigde op brengst - en dit laatste moet wel gezien worden in het licht van de produktiviteit der laatste jaren - is de hoop op de prijs van het produkt gevestigd. Dat lag dit jaar voor wat de vroege aardappelen be treft niet bizonder gunstig. Er is heel wat rond de 15 cent geveild. Deze prijs tegen de achtergrond van de elk jaar weer stij gende kosten van pootgoed, bewerking en vervoer betekende alleen bij zeer gunstige opbrengst een goed gemiddelde. Het meren deel kwam niet verder dan, om het in rapportcijfers uit te drukken zeven min. Amper voldoende, maar wel genoeg om het volgend jaar toch weer te proberen. De graanoogst was vanwege de weers omstandigheden evenmin gunstig, wat ook weer vochtigheidsaftrek meebracht op een prijs ,dis alleen met minimumkosten de noodzakelijke vruchtwisseling rechtvaar digt. Met de late aardappelen zit het gunsti ger dan het vorige, wat wel genoemd is aardappelrampjaar. Welsiswaar met een prijs rond de 12 cent nog aan de krappe kant, maar niet geheel desillusionerend, dank zij de tegenwoordig veel grotere op brengsten. De suikerbietenteelt, met vanwege een vrij behoorlijke garantieprijs, niet al te spe culatieve afdeling, kreeg ook nog een dom pertje vanwege een gemiddeld lager sui kergehalte dan normaal. Terecht werd vorige week in een vergadering gesteld, dat dank zij de uitstekende ontwatering sinds de herverkaveling, zowel bij de aard appeloogst als bij de bietencampagne heel wat narigheid is uitgebleven in vergelijking met andere Nederlandse agrarische streken. Wanneer men de herverkavellngsrente op de jaarlijkse aanslagen tegenkomt, zal men zich niet altijd deze voordelen reali seren. Maar ze zijn duidelijk aanwezig. Als we hier verder aan de niet ongunstige gla- diolenuitkomst en melkveehouderij voorbij gaan, betekent het niet dat ze niet worden meegeteld, evenals de tuinbouw. Maar alles bij elkaar geeft de huidige uienprijs toch een aardig opfrissertje. Hard nodig, zeer welkom de agrarische we reld. Met name ook in onze streek met zo wel grote, maar nog veel meer kleinere uientelers. En daarvan is de laatste weken geprofiteerd. Als men nagaat dat één van onze thoolse veilingen dinsdag het onge kende aanbiedingsrecord boekte van 320 ton uien op één dag, dan kan men daar uit makkelijk concluderen, dat het heel wat telers waren, die dit totaal bij elkaar heb ben gebracht. De stijging zat er al voor de kerst in In de vrije handel werd een vette worst van 21 cent de kilo voor de neus van de hond gehouden en alsof het diertje vleugels had, zo hapte hij. De staart ging ietwat tussen de benen ,toen de veilingen onmid dellijk na kerst 26J^ cent noteerden en de latere stijgingen hebben bewezen ,dat de vrije handel weer een uiterst vooruitziende blik hadden en bizonder blij was ,dat er ook flink gehapt is. Ja zo gaat dat in het za kenleven. Wie zal iemand iets verwijten? Gelukkig dat heel wat telers, groot en klein, van de stevige uienprijs der laatste paar weken profiteerden, Zonder bij voor baat de somberheid van de boer te delen gaat 't wel vaak zo, dat de snelle stijging met het onmiddellijk daarop volgende zeer sterk stijgende aanbod vaak tot een even snelle terugslag leidt (of lijdt?), maar er OPRUIMING Mogen wij een paar prijzen noemen Kostuums 69,79,98, Winterjassen, demies, carcoats vanaf ƒ59, Regenjassen, terlenka met borgvoering vanaf 49,50 Kolberts, blazers 29.75 34,75 39,75 Pantalons waaronder terlenka my'z riem 14,90 19,90 Jacks, alle kleuren reeds voor 19,90 Service en garantie zoals U gewend bentII bent van harte wel kom voor deze spotkoopjes; bij „MUDY" Wouwsestraat 24 Bergen op Zoom Telefoon 01640-3771

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1