irici Afscheid van twee Thoolse artsen Dijkgraaf W. C. van Nieuwen- huijzen Ridder in de orde O.N. Landbouwer Verduit grote schadepost In Schakerloopolder landbouwschuur door brand verwoest Vele inwoners (met cadeaus) op recepties Op de Kramershoeve te Sint-Philipsland: Commissaris der Koningin speldde de versierselen op Nog voor vele duizenden guldens gered Maar toch ruim twee ton schade de heer Van Doorn. Een kleine agrari sche gemeente heeft weinig mogelijkheden om werkelijk uit te groeien. Het statisch karakter leidt er toe dat het inwonertal vrij wel gelijk blijft Nu enkele jaren achtereen een groei heeft plaats gehad, heeft de ont wikkeling in het laatste jaar weer een terug slag gegeven naar het statisch karakter. Tot slot van zijn nieuwjaarsrede wenste burgemeester Van Doorn alle aanwezigen en hun gezinnen alle goeds toe en Gods zegen voor het nieuwe Jaar. ORANJEGEZINDHEID Hierna feliciteerde de raadsvoorzitter ir. M. A. Geuze met zijn benoeming tot ka merheer in buitengewone dienst van konin gin Juliana. Wij vinden dit een zeer eer volle benoeming en iedereen in Poortvliet is er mee vereerd. Ik hoop dat u koningin en vaderland in deze nieuwe functie met uw adviezen kunt dienen, Wij wensen u Gods zegen toe, aldus de burgemeester. Voor zijn vrouw bood hij de heer Geuze een vaste plant aan. Het was een buitengewone verrassing toen ik van de benoeming hoorde, zei ir. Geuze. Ik had er nooit bij nagedacht en heb nog geen enkele ervaring met deze functie. *«»j Ik vind het een zeer vertrouwensvolle functie. Mijn gezin en ik zijn overweldigd door de vele gelukwensen die bij ons bin nengestroomd zijn. Ik zie daarin ook een blijk van Orainjegezindheid, wat ik alleen maar kan toejuichen, zo besloot de heer Geuze. Tevoren had burgemeester Van Doorn de heer Geuze gecondoleerd met het over lijden van zijn schoonmoeder, die vrijdag onverwacht gestorven was. ZELFSTANDIGEID Ook op de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar lieten de Poortvlietsc raads leden geen misverstand ontstaan over hun mening omtrent de herindeling. Burge meester Van Doorn, de wethouders M. A. Geuze en Uyl en de heren Hollebrands en Van Houdt benadrukten dat Poortvliet zelf standig dient te blijven. Ik hoop dat u nog vele jaren de leider mag zijn van een zelfstandige gemeente Poortvliet Als kleine gemeente hebben we het nog niet zo slecht gedaan zei wethou der M. A. Geuze Eén van de hoogste verlangens van onze raad is dat we één gemeente kunnen blijven merkte de heer Hollebrands op Ik hoop dat we de vele dingen die op het programma staan nog als zelfstandige gemeente kunnen uitvoeren, zei de heer Uyl Raadsnestor Van Houdt merkte tenslotte nog op dat in het verleden alle zaken in vrede behandeld konden worden. Ondanks de verschillende meningen heeft het nooit tot verwijdering geleid, zei hij. adv.ing.med. Tegen het jaareinde 1968 hebben de artsen P. J. Dninker en L. D. A, Looysen vanwege praktijkbeëindiging gelegenheid gegeven aan de inwoners van Tholen en andere vrienden afscheid te nemen. Dat gebeurde voor dokter Duinker op 27 december in 'Hof van Holland' en voor gemeente-geneesheer Looysen op 30 december in het stadhuis. Twee druk bezochte recepties, waarbij collectieve cadeaus van de bevolking en nog talrijke individuele geschenken evenzovele blij ken waren van de waardering voor het respectievelijk 46- en 42- jarig medisch dienstbetoon. Op zeker ogenblik was er tijdens de receptie een driemanschap uit de bevolking die bij monde van de heer J. van Elsacker een enveloppe overhandigde, waarin een cheque tot een bedrag van f 1684.te be steden naar keuze door de dokter voor zijn hobby weLke in het botanische vlak ligt. Het was voor de scheidende dokter een gro te verrassing, waarvoor hij zich zeer erken telijk betoonde, evenals voor de bloemen en andere cadeaux, die hem en mevrouw Duinker op deze dag In grote verscheiden heid ten deel vielen. VOOR HOBBY Op de receptie van dokter Duinker was het een paar uren komen en gaan van be zoekers, waaronder burgemeester en wet houders van Tholen de gemeentesecretaris V. Laban, verschillende collega's uit de streek en vanuit Bergen op Zoom en talrij ke inwoners. Tegelijkertijd kon men, even als tijdens de receptie van Dokter Looysen kennismaken met de nieuwe Thoolse arts dokter Th. A. Bos en zijn echtgenote. Bij dit alles werd vanzelfsprekend mevrouw Duinker in de hulde bertokken. ..iilljlli;. pjjlC. In hotel 'Hof van Holland' kreeg het echtpaar Duinker tijdens de gehouden af scheidsreceptie uit handen van de heer J. van Elsacker namens de bevolking een enveloppe met inhoud. Een van de grootste, maar ook één van de vele geschen ken, welke deze middag evenzovele blijken waren van erkentelijkheid voor 46- jarige dokterspraktijk. Rechts van dokter Duinker het nieuwe doktersechtpaar Bos. DE EERSTE BABY Burgemeester Van Boeijen was aanvan kelijk voornemens zowel voor dokter Duinker als voor de gemeente-geneesheer dokter Looysen een gezamelijke receptie te organiseren. Het bleek evenwel dat dokter Duinker in verband ook met het bezoek van de naaste familie, al een afscheidsda- tum had gepland, zodat de twee artsen niet op dezelfde datum en in dezelfde zaal recipieerden. Achteraf wellicht ook nog het beste, anders had zich een nog groter file gevormd, dan het maandagavond 30 decem ber was in de gang van het stadhuis naast de hal, waarin dokter en mevrouw Looysen recepieerden. Namens het gemeentebestuur was er eerst een begroeting door burge meester J. E. van Boeijen, die meedeelde dat het gemeentebestuur het zeer op prijs stelde de receptie te mogen aanbieden aan een arts, die 42 jaar heel wat voor Tholen heeft kunnen doen en mogen zijn. Een uur lang volgde een ononderbroken stroom van afscheldshanden en afscheidsgroeten, ook afscheidscadeau*. Dit laatste had reeds «en hoogtepunt bereikt toen mevrouw Kramer namens haar mede-comité-leden mevrouw Jansen-Quist en mevr. de Graaf-Verkam- man had verteld, hoe op hun initiatief en met de medewerking van een 20 tal collec- trices een inzameling was gehouden voor een afscheidscadeau, waarbij de initiatief neemsters zelf uitermate verrast waren door de spontaniteit waarmee werd bijgedragen. Het bleek in totaal te hebben geresulteerd in een bedrag van f 1800,dat werd aan geboden door Willem Verkamman, nu 42 jaar, maar destijds de eerste baby, die via medische hulpverlening van dokter Looysen Tholenaar werd. Voor mevrouw Looysen waren er bloemen, bonbons en nog vele andere geschenken. Trouwens telkens weer zag men op beide recepties inwoonsters met pakjes onder de arm binnenkomen. Beide artsenechtparen en hun familie zul len zich hopenlijk nog vele jaren het afscheid van de praktijk als een spontane huldiging van hun mede-stadsbewoners en collega's herinnereo. ter van de Prins Hendrikpolder, die gele gen op interprovinciaal gebied niet in de samenvoeging werd opgenomen. In deze koninklijke onderscheiding zag de heer Wisse een blijk van erkentelijkheid voor het gehele waterschapswezen, zodat ook alle andere bestuurders hiermee ver eerd zijn. De op 23 december 1901 te Sint Philips- land geboren Willem Coraelis van Nieu- wenhuijzen was tot voor een paar jaar landbouwer op de hofcve in de Kramerspol der, waarop thans zijn zoon zetelt, nadat hij zelf naar een villa in de Oude Polder verhuisde. Na illegaal werk gedurende de bezettingstijd het contactpunt in Sint- Philipsland, was de heer Van Nieuwenhuij- zen daarna nog enige tijd waarnemend bur gemeester. Bij de vele gelukwensen met de Ridder orde kunnen we hem en de vele onge twijfeld ook nog namens vele lezers com plimenteren. In de hal van het Thoolse Stadhuis kreeg het echtpaar Looysen honderden han den te drukken van inwoners, en collega's en vrienden. Vele ouderen, maar ook de Thoolse jeugd was hierbij aanwezig, zoals de foto laat zien, waarop een door de overweldigende belangstelling toch wel duidelijk verraste dokter Looysen. MIJN HARDT (adv. ing. med.) Vrijdagmiddag 3 januari 1969. Een volle huiskamer op de Kra mershoeve onder Sint-Philipsland. Aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen, zijn secretaris J. Parent, de familie Van Nieuwenhuijzen compleet, burgemeester en mevrouw Van Velzen, de wethouders Reijngoudt en Nelisse, dijkgraaf H. van Gorsel van het waterschap Tholen, het vml« Sint-Philipslands waterschapsbestuur, de naaste buren en enkele andere genodigden. In het middelpunt een nieuwe Ridder in de Orde van Oranje Nassau, oud-dijkgraaf W. C. van Nieuwenhuijzen. Na vele wa- terschaps- en andere verdiensten. Daarvan getuigde de commissaris der koningin in een toespraakje, dat aan het hoogtepunt voorafging. „U zult begrijpen, zo begon mr Van Aartsen, dat ik hier naar toe ben gekomen met een speciale opdracht En het is velen in uw midden bekend, dat de heer Van Nieuwenhuijzen senior ruim een kwarteeuw respectievelijk voorzitter, ge zworene en dijkgraaf was van het water schap Prins Hendrikpolder en het water schap Sint-Philipsland. Een groot deel van uw leven aan het waterschapswezen besteed Daarnaast nog vele andere functies in de gemeenschap inzonderheid op landbouwor- ganisatorisch gebied. Onder meer hoofdbe stuurder en districts bestuurder van de ZLM bestuurslid en later voorzitter van de co öperatieve landbouwvereniging Sint Philips- land, bestuurslid weegbrugvereniging en voorzitter van de plaatselijke C.H.U. kies vereniging, notabel van de hervormde kerk, lid van de sociale commissie Sint-Philips land, bestuurslid der werkgeversvereniging, taxateur van gronden en gewassen en wat wellicht hierbij nog is vergeten. KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Koeltechniek Lievevronwestraat 33 - TeL 4893 Bergen op Zoom adv.ing.med. SAMENVOEGING WATERSCHAPPEN Het was echter vooral de waterschaps functies, waarvoor u zich in het bizonder verdienstelijk maakte. Nu leven we in een tijd van schaalvergroting ik vind het een akelig woord, liet de commissaris er op volgen maar het is dan toch in deze streek ook zo, dat het waterschap Tholen en Sint Philipsland zijn samengevoegd. En daarbij is opnieuw een bewijs van uw ver sie op de toekomst, een bewijs ook van een zekere grootheid van uw persoon ge leverd. Immers gezien de liefde waarmee u zich van uw taak hebt gekweten, moet het wel een pijnlijke gedachte hebben opge roepen dat te zien verdwijnen. Maar u hebt er zich niet alleen mee kun nen verenigen, u hebt u er zelfs voor inge zet. En het kon toch niet anders of het moest pijn doen de zelfstandigheid te zien verdwijnen. U hebt oog voor de ontwik keling en u hebt daarbij voortreffelijk werk geleverd. We hebben deze samenvoeging ook aangegrepen om uw een blijk van on ze waardering te kunnen tonen voor wat u al die tijd in die functies hebt gedaan. Het verheugt me dan ook werkelijk u te kun nen mededelen, dat Hare Majesteit de ko ningin u heeft benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarmee ik u van harte feliciteer en waarbij ik hoop, dat u deze koninklijke onderscheiding nog vele jaren mag dragen, zo besloot de commis saris zijn toespraak. Nadat de versierselen waren opgespeld bracht dhr. Van Nieuwenhuijzen allen dank, die hieraan hebben meegewerkt. Het is gelukt me daaromtrent volkomen onwe tend te houden, merkte hij op om vervol gen# te getuigen van een uitstekende sa menwerking met het gemeentebestuur. GEEN INBRENG Burgemeester G. van Velzen feliciteerde namens het gemeentebestuur en verklaarde zich verheugd, dat zo onmiddellijk na de op heffing van het Waterschap deze onder scheiding kon woren uitgereikt. Het geslacht Van Nieuwenhuijzen is altijd al met het waterschapswezen verbonden geweest. U kreeg de hoogste leiderspost en de gemeen te Sint Philipsland is uw dankbaar voor het vele wat u voor het geheel hebt willen doen. Denk maar eens aan de watersnood 1953, toen méér dan ooit is gebleken, dat het bij het waterschap niet maar gaat om een sloot of een grasberm, maar dat het ook wel eens om mensenlevens kan gaan. Met veel kennis van zaken zijn er door u nog vele andere aktiviteiten gepleegd. Het was als gemeentebestuur met u goed samenwerken. Er waren wel eens .vloed merken", die geruimd moesten worden. U aarzelde daarbij niet en we zijn er u erken telijk voor. Ook als gemeentebestuur betreuren we het, dat het waterschap Sint Philipsland is opgeheven, want het heeft ook de ge meente teleurstelling gebracht. Zo betreur ik het zeer, dat de gemeente als grootste eige naresse van het gebouwd in dit gebied geen inbreng heeft in het nu samengevoegde wa terschap. De burgemeester herinnerde er tenslotte aan, dat de heer Van Nieuwenhuijzen deze onderscheiding niet alleen waard is van wege waterschapsverdiensten ,maar ook als gemeenschapsmens. Hij hoopte dat hij nog vele jaren op deze dag zou mogen terug zien. Namens het vml. bestuur van het Sint- Philipslandse waterschap voerde de heer A. Wisse het woord. Hij herinnerde er aan hoe op de laatste vergadering nog is be sproken het begin van de nieuwe dijkgraaf op 1 augustus 1963, maar daarvoor was u reeds vanaf mei 1945 gezworene. Boven dien vanaf 30 okL 1941 tot heden voorzit- 1969 is voor landbouwer M. Verduit in de Schakerloopolder on der Tholen niet zo best begonnen. Althans de eerste week van het nieuwe jaar niet. Binnen een uur is donderdagmorgen 2 januari zijn landbouwschuur met heel wat inhoud aan landbouwproduk- ten in vlammen opgegaan. Bij het ongeluk ook nog het geluk, verklaarde ons de heer Ver duit nadat de eerste schrik was geluwd, dat nog al de machines en de 35 koeien zijn gered, dat de loopstal van zo'n 35.000,dank zij de brandweer behouden bleef, dat het oude huis, ingericht als koelopslagplaats voor uien (en daarmee ook geheel gevuld) behou den is gebleven. Maar met een toch veel te lage verzekering nog wel een flinke schadepost inclusief de ellendige nasleep. De heer Verduit had donderdagmorgen voor tienen een commissionnair op bezoek voor levering van aardappelen. Er werd een kijkje genomen in het koelhuis, waar de lamp werd aangedraaid en even later weer uitgedaan. Even na tienen, toen de commis sionair was vei trokken en de heer Verduit weer op z'n erf liep rook hij iets verdachts keek in het rond, liep vervolgens terug naar de koelhuisruimte en onmiddellijk nadat hij de deur had op edaan, begreep hij, dat het mis was. Hij snelde naar zijn huis om zijn vrouw te waarschuwen, dat die de brandweer moest bellen. Ondertussen had echter buurman Van der Slikke al ontdekt, dat er rook uit het dak van de schuur bij Verduit kwam en die had metsen al de brandweer als eerste ge alarmeerd. „Dat was om vier minuten voor half elf", vertelde ons de Thoolse brand weercommandant A. van Dijke. Intussen waren buren van dhr. Verduit al toegesneld, werden de 30 beesten uit de stal gelaten, werd het eveneens kostbare rijdend landbouwmateriaal uit de machine- loods verwijderd en toen was ook de Thoo- se brandweer aanwezig. Inclusief een nog veel groter belangstelling van Tholenaren. De met voldoende bezetting uitgerukte Thoolse brandweer had het geluk, dat er door de dooi flink wat water in de sloten voorkwam en had dan ook al spoedig en kele stralen op het vuur of op de naastge- bouwde oude woning. OOK POORTVLIETSE BRANDWEER GEALARMEERD Op het moment ,dat de eigenaar van de boerderij bij één der straalpijpen kwam, was daar de druk wat verminderd door wat vuil in de aanvoerslang en zeer bezorgd voor de woning, belde dhr. Verduit toen ook met een de Poortvlietse brandweer, die de laat ste weken zo'n beetje „van alle gemeenten thuis is" en zich prompt bij de toen hoogst verbaasde en ook wat geërgerde thoolse brandweercoimnandant meldde. Die had na melijk al geconstateerd, dat Tholen het al léén zou afkunnen, maar het werd allemaal nogal sportief opgenomen en Poortvliet be hoefde geen dienst te doen. Ondertussen was er voor de schuur geen redden meer aan, wat trouwens geen mo ment mogelijk was geweest. In een drie kwartier was het wel bekeken. VEEL TIJD VOOR NABLUSSING Men kan zich wel indenken, dat de 70 ton graan, de 370 ton aardappelen en daar bij nog het nodige hooi en stro een zeer lange nablustijd vergde. De Thoolse brand weer was dan ook tot 8 uur 's avonds met volledige bezetting aanwezig, terwijl de ge hele nacht met 4 man werd nageblust. Een zo lange nablussing kan slechts worden ver meden, wanneer de boel geheel uit elkaar wordt gehaald, maar dhr. Verduit hoopte nog wat water van de wijn te kunnen schei den. Vrijdag bleef de brandweer nog de gehele dag paraat en ook zaterdagmorgen werd nu en dan nog gecontroleerd. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting waaruit ook de rubberstank verklaard zou kunnen worden ,die de heer Verduit het eerst opmerkte. Nadat de Thoolse brand weer met acht stralen had gewerkt, werd er met vijf nageblust De heer Verduit was vol lof over de snel le hulp van buren en brandweer waardoor nog veel onheil werd voorkomen, o.a. werd een auto, een combine een paar trek kers en ander landbouwmateriaal tijdig uit de schuur gehaald en niet te vergeten de koeien. De stal kreeg wel veel waterschade evenals het oude woonhuis met de uien. De van de schuur losstaande woning van de familie Verduit liep hoegenaamd geen scha de op. Bij elkaar voor de familie wel een hoop narigheid, in financieel opzicht, maar ook vanwege het zich nu zeer moeilijk be helpen. Drie jaar geleden had de eigenaar voor het laatst de brandpremie verhoogd, maar toch nog veel te laag zowel wat gebouwen als inventaris betreft in vergelijking met de thans geleden schade.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6