WEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEH EN SLFILIPSLAND Bevolking Gladheid Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dokter Duinker kreeg een vaatje oesters Ligplaatsen jachtjes vaak lastig voor vissers Causerie over mijnengevaar Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's 26 THOOLSE VISSERS KWAMEN BIJEEN THOLEN OUD -VOSSEMEER De redaktie legt u deze week voor: Bevolkings-gemijmer. Gladheid. Groei van nog geen honderd in de streek. Eiland Tholen na halve eeuw weer boven de zestienduizend. Een nieuwe Ridder in de Orde O. N. Een fikse brand in Schakerloo. Stavenisse wil een sneeuwschuif Sint-Maartensdijk voelt zich achteruitgesteld. Het boekte echter een pittige inwoner-groei. Vissers ondervinden last van jachten. 25ste jaargang No. 7 9 januari 1969 Eendrachtbode Postbus 5 - St.-Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4,50 per half jaar - franko per post 5,50 incassokoster Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm -f* B.T.W. - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ2,50 -f* B.T.W. Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Het eerste nummer 1969 brengt een over zicht van de loop der bevolking, zoals dat heet, van onze streek en van elke gemeente. Het eindresultaat is niet om, zo als dat ook weer in een populaire term heet over naar huis te schrijven Anderszijds evenmin reden tot pessimisme De streek groeide. Mondjesmaat. Niet in vergelijking met landelijke industrie-agglo- moraties in de Randstad of bijvoorbeeld Ter- neuzen Maar beslist geen achteruitgang als geheel. Hier en daar zelfs reden tot een brede lach. In Sint Maartensdijk bijvoor beeld, waar men de laatste paar jaar wer kelijk van de grond kwam. Ook al heeft men daar dan de 2908 inwoners van een halve eeuw geleden nog niet kunnen halen. Zomin als de streek dat in z'n tota liteit heeft kunnen bereiken. Het scheelt heel weinig. Bovendien wel een noemenswaardige vooruitgang. Relatief de meeste bevolkings aanwas dit jaar in de Smalstad. Met in dat opzicht gelijkwaardige vol gers in Tholen en Sint Annaland. Tholen, dat zelfs de 3800 passeerde en daarmee zo om en nabij de duizend boven zijn opvol ger blijft liggen. Sint Annaland, dat met de 2800 ook al een mijlpaal overschreed. Met daarnaast in dezelfde streek ook be volkingsteleurstellingen. Inzonderheid te St. Philipsland. Al enkele jaren zo. In Stave- nisse, eveneens al enkele jaren zo. In Oud Vossemeer, een tendenz van de laatste paar jaar. Eigenlijk hadden we het totale eind resultaat nog beter verwacht. En verder waren we vorig jaar om deze tijd van mening dat de gemeentelijke her indeling in 1968 heel wat verder zou ko men, dan ze is gekomen. Niettemin gaan we in dit opzicht voor 1969 geen illusies maken. Uiteraard leven we uan toen inec zn acht tienduizenden zo dicht bij elkaar dat er meer nodig is dan een herindeling om onze samenleving uit elkaar te halen. Integendeel men zou 'er wel eens vreemd van kunnen opkijken, wat in zo'n geval een met elkaar samenwerkend eiland Tho len presteert. Maar het gaat niet vooral om herinde- lino in dit bestek. Het gaat om de loop van de bevolking in 1968. Welnu, elders in dit nummer is daaromtrent volop informatie voor het grijpen. Moge de bevolking van de streek dit jaar gespaard blijven voor rampen. Mcge men gezamelijk trachten het beste voor elkaar te bereiken. Niet vergeten, dat er erger dingen zijn, dan bevolkingsachter uitgang, dan samenvoeging. Daarom hopen- lijk, gezondheid, energie en de wil tot een goede onderlinge verstandhouding. Er zijn andere waarden in het leven dan (bevol- kings) macht. Onder meer vreugde door ge zondheid en voldoening door naastenhulp. In de gemeenteraad van Scherpenisse werd gesteld, dat eer. arts verstek moest laten gaan voor het houden van een spreek uur, omdat de (hoofd)verbinding naar die gemeente te gevaarlijk glad was Zoiets moet anno 1968 niet meer kun nen voorkomen. Hoogstens met wat vertra ging. We nemen aan, dat de arts dat spreekuur wel had kunnen houden, wan neer hij zelf de nodige risico's had willen nemen. Zoals menig vervoerder vaak te gro te risico's moest nemen. Met een eveneens in de Scherpenisse raad gemaakt compli ment ten aanzien van het optreden tegen gladheid op de provinciale wegen, mag de Scherpenisse raad worden nagezegd, dat die bestrijding door thoolse gemeenten en door het waterschap opnieuw te wensen over liet. Wie het traject Sint Annaland-Stavenisse Sint-Annaland-Sint-Maartensdijk, Oud-Vos- semeer-Poortvliet, enz. in die dagen met twee- of vierwielig voertuig bereed, zal dit volkomen beamen. In de meeste gevallen was er inderdaad wel iets aan gedaan. Maar onvoldoende. Onvoldoende anno 1968. Het is niet meer zo, dat iedere kern op zichzelf moet zijn aangewezen, zolang er met betrekkelijk een voudige middelen een andere mogelijkheid overblijft. Dat kon misschien nog in 1918, dat mag niet meer in 1968. Het gaat hier echt niet om leedvermaak. Integendeel er was op die wegen in die dagen weinig vermakelijks aan. Het gaat wel om mogelijkheden en het gaat ook om vergelijkingen met andere soortgelijke wegen elders in het land. Nou laten we met z'n allen proberen dat gladheidseuvel te gaan verbeteren. Inzon derheid degenen, die daarvoor in de eer ste plaats in aanmerking komen. Het is nog januari. Laat dit seizoen niet nog een tweede maal ergens reden toe worden ge geven, zoals men in de Scherpenisse raad terecht had. Nogmaals, dat moet anno 1968 niet meer nodig zijn. En het hoeft ook niet Wat elders kan, moet ook hier kunnen. Vrijdagavond kwam de Thoolse vissers- vereniging „Helpt Elkander" in jaarverga dering bijeen .onder leiding van de heer J. Verkamman. Deze kon een bizonder wel komstwoord richten tot de beide wethou ders van Tholen tot de luitenant eerste klas v ,d .Marine, de heer De Bree, schip per de Boer en de ambtenaren van de Vis serij Voorlichtingsdienst. Met dankbaarheid herinnerde de voorzit ter eraan, dat dit jaar niemand van de le den was ongekomen, al was men dan toch ook weer geconfronteerd met het leed van de familie Geluk en de familie Van der Jagt. De voorzitter hoopte dat het pas begon nen 1969 een goed jaar zou zijn voor de mossel- en vrije visserij Na de notulen werd de verandering in de sociale wetgeving aan de orde gesteld. Meegedeeld werd, hoe in tegenstelling tot de oude regeling men de delen weer zal stel len zoals vroeger, dus voor de verhoging. Anders werden de lasten voor de schipper te hoog. Zijn deel van de sociale wetgeving zal de knecht zelf moeten gaan betalen. Daartoe waren richtlijnen samengesteld, die betrokkenen kregen overhandigd. Het bodeloon werd op f 50.gebracht ERELID Dokter Duinker, die meer dan 40 jaar donateur va" rij vereniging is, werd voor dit feit gehuldigd en een vaatje oesters aan geboden. Het voorstel hem als erelid te be noemen had algemene instemming. De dokter dankte verrast voor deze at tentie en zei de eervolle benoeming graag te aanvaarden. Op een vraag van de voor zitter of de dokter in de toekomst nog een EHBO-cursus aan de leden zou willen geven, zei de heer Duinker, dat er wellicht spoedig een algemene cursus kcant. Overi gens was hij wel bereid ze ook voor leden van d» vissersvereniging te geven. Bij de rondvraag werd de aandacht ge vestigd op de ligplaatsen van de jachten in de haven. Daarmee heeft de visserij vaak last. Men meert zoals dat uitkomt. Dikwijls moe ten anderen een bootje onder het plankier halen. De voorzitter deed de toezegging hieromtrent met het gemeentebestuur te overleggen. MIJNENGEVAAR Na de pauze sprak marine-luitenant De Bree over het mijnengevaar voor de vis serij. De heer De Bree wees er op, hoe in deze een samenspel nodig is tussen vis sers en marine. Een op de kaarten aangege ven grote zone is geveegd en dus vrij ge geven. Het betekent niet, dat er geen ge vaar meer is. Men kan aannemen, dat achtergebleven mijnen na 29 jaar op de bodem liggen en voor het varen dus geen gevaar meer opleveren. Echter wel bij het vissen over de bodem. Bij het opvissen van de mijnen is er ook het gevaar, omdat de springlading en meganieken nog aanwezig zijn. Met nadruk wees de luitenant er op, hoe groot het ge vaar is een mijn terug te gooien. Het beste is direct radio Scheveningen te waarschu wen. De mijn met een boei aan te geven en blijven liggen. Dan wordt schade aan visnet en tijdverlies ook nog vergoed. Na de causerie werd nog een film ver toond waarop men het demonteren van mij nen kon zien. Een hoogst voorzichtig kar wei. Houdt u dan ook verre van liet keu telen aan een mijn. Bij het vragenuurtje werd er nog op ge wezen, dat, hoewel de stortput voor IJmui- den (van Defensie) wel niet met een straal cp de kaart is aangegeven, het toch voor komt, dat men buiten die grens nog oorlogs tuig opvist Neemt de kustvaarder die de mu nitie op de juiste plaats moet storten het niet al te nauw? Blijf er dan ook maar een flink eind vandaan, was het advies. Er volgden hierna nog een film over op leiding kikvorsmannen en enkele visserij filmpjes, waarna de voorzitter de heer De Bree dankte, evenals de ambtenaren van de voorlichtingsdienst en de aanwezigen voor hun opkomst. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer dr. A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. J. Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele verant woording nemen voor eventuele misstellingen van de gegeven waterstanden. in de week van 12 t.e.m. 18 januari zondag 9.10 21.44 maandag 10.00 22.50 dinsdag 11.20 woensdag 0.14 12.45 donderdag 1.30 13.56 vrijdag 2.35 15.00 zaterdag 3.34 16.00 Nieuwe Maan 18 januari te 9.28 uur. LOOP DER BEVOLKING OVER 1968 DOORGAANDE GROEI mannen vrouwen totaal in 1968 geboren vestiging in 1968 overleden in 1968 vertrokken in 1968 1900 1938 3878 44 39 83 139 119 258 183 1.58 341 14 15 29 127 110 266 141 125 295 1900 1938 3878 per 1 januari 1968 inwoners of een vermeerdering van 75 inw. Huwelijken 42 Echtscheidingen 1 THOOLSE DRIELING ZESTIG JAAR De twee gebroeders en zuster Schot ho pen maandag 13 januari hun zestigste ver jaardag te vieren. En dat is zeker het ver melden waard. De thoolse drieling heet officieel Johannes Cornelis Schot, die in Sint Maartensdijk woont en volgens de burger lijke stand als nummer één van de drieling, als de oudste dus, te boek staat. Vervolgens de in Tholen wonende Simon J. Schot. Teen zestig jaar geleden vader Schot in de Bebouwde Dam 18 constateerde, dat hij twee zoons had gekregen liep hij ijlings naar de ouderlijke woning toe, om het heug lijk nieuws bekend te maken. Even later nadat hij weer in eigen woning was terug gekeerd moest hij, nu wel zeer verbouwe reerd nog eens dezelfde gang maken, om in het ouderlijk huis te gaan meedelen, dat er inmiddels ook nog een zusje was geboren. Dat was nummer drie van de drieling. In middels is dus ook Koos, of zoals ze of ficieel heet, mevrouw J .de Korte-Schot de zes kruisjes genaderd. De drieling mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. De oudste heeft weliswaar de bakkerij te Sint- Maartensdijk in handen van zijn zoon Si mon gegeven, maar staat om 5 uur 's mor gens nog in de bakkerij. Broer nummer twee Simon, die voorheen een rijwielherstelwerk- plaats op het hoekje Bebouwden Dam had, heeft de wat moeilijker wordende zelfstan digheid ingeruild voor een dienstbetrekking en gaat dagelijks per busje naar Pernis. Het zestig jarig zusje is een niet min dere bekende, vanwege haar huwelijk met nu ook al weer oud-kapper Stoffel-de Korte Men had zoals vorige verjaardagen wel idee om het maandag gezamelijk te vie ren, maar is toch weer maar besloten het ieder in eigen huis te doen, waarbij wel een reisje naar Sint Maartensdijk en Tholen gemaakt zal worden om elkaar te kunnen feliciteren. Maar dat kan dan altijd op een afgesproken uur. Toen de drieling vijftig jaar werd, had den we ook een verhaaltje in de krant en zetten er een vraagteken achter of het ook de oudste drieling in Nederland was. Dat gaf enige reactie en dat bleek toen niet het geval te zijn. Of dat nu wel zo is, moeten we voorzichtigheidshalve maar weer laten volgen door een vraagteken. Dat neemt niet weg, dat onze lezers de zestig jarige Thoolse drieling nu vast willen feli citeren en hen nog vele gezonde jaren toe wensen NIEUW HOOFD PROV. WATERSTAAT Met ingang van 15 december 1968 werd benoemd tot hoofd van de dienstkring Tholen van provinciale waterstaat in de vakature wijlen J .C .de Regt de heer H. P. Schouten. De 58 jarige heer Schouten is hoofd- waterbouwkundige en is aanvankelijk werkzaam geweest bij Rijkswaterstaat, waarbij werkzaamheden door het gehele land werden verricht, o.a. ook de aanleg van de nieuwe Moerdijkbrug. Hij was naaste medewerker van de voor Zeeland zo be kende wijlen ir Snip van Rijkswaterstaat en door die samenwerking is het ook geweest dat de heer Schouten 14 jaar geleden van Rijkswaterstaat naar Provinciale Water staat Zeeland is overgegaan. Een groot aandeel had de heer Schouten in het ont werp en bij de uitvoering van Europa's grootste overspanning: de Zeelandbrug. AMBTSJUBILEUM BIJ PROV. WATERSTAAT Bij de dienstkring Tholen van de Prov. Waterstaat is het 40 jarig ambtsjubileum gevierd van de technisch hoofdambtenaar de heer A. F. Goedemondt. De heer Goede- mond trad op 31 december 1928 in provin ciale dienst. Zijn eerste optreden naar bui- I ten was een stukje provinciale wegverbete- ring aan de Javadijk onder St. Annaland. Dat was in 1934. Daarna heeft hij in die 40 jaar heel wat verbeteringen op het ge bied van de verbindingen tot stand ge bracht en zien komen. Ten huize van de jubilaris werd, in aan wezigheid van het dienstkringpersoneel de aan dit jubileum verbonden gratificatie uit gereikt door de heer H. P. Schouten, ter wijl mevrouw Goedemondt bloemen werden overhandigd. De heer Schouten gaf een sa menvatting van het werk gedurende 40 jaar van déZv. jubilerende hoofdambtenaar. Zo als de inwoners bekend is, doet dhr. Goede mondt ook het een en ander aan het ver enigingsleven. Met name is hij al vele ja ren bestuurslid van de Kon. Muziekvereni ging „Concordia" Nog gefeliciteerd heer Goedemondt. GUNSTIG JAAR VOOR NUTSSPAARB.^NK THOLEN Uit het maandoverz^ "«ö'Sn de Nuts- spaarbank te Tholen blijkt dat ook de laatste maand van het jaar een druk ver loop heeft gehad. Aan inleg werd een aan tal posten van 523 geboekt met een bedrag van f 201.554,55 en aan opnames 371 pos ten met een bedrag van f 191.081,56. Er werden over 1968 aan inleg 9909 posten verwerkt (in 1967 8208) en aan opnames 6081 (1967: 4030) zodat er ruim 3700 posten meer worden verwerkt. Het aantal rekeningen nam toe met 159 en bedraagt nu 3166. In 1968 werd de f 5.000.000 aan spaartegoed ruimschoots gehaald en vlot overschreden. LEZING DRS KALMTHOUT In het vorig nummer werd geattendeerd op de lezing van drs P. J. M. van Kalmt- hout uit Bergen op Zoom op vrijdagavond 10 januari in de hal van het thoolse stad huis. Daarbij werd vermeld ,dat de toe gang gratis zou zijn. Dat is ook wel het geval maar dan voor leden van Nut en ZVU. Van niet-leden zal f 0.75 worden ge vraagd. DAMMEN Uitslagen van maandag 6 januari. M. v. Belzen - C. de Korte 1-1 P. Nieuwenhuyzen - J .de Rijke 0-2 K. Droogers - A. Soomers 1 - 1 S. de Korte - D. Verburg 2-0 P. v. d. Velde - B. Schot 2-0 M. Schot - C. de Korte afg. M. v. Belzen - B. Polderman 0-2 W. A. Boogerd - D. de Vos afg. J. de Rijke - P. Nieuwenhuyzen 0-2 P. Nieuwenhuyzen - C. de Korte 0-2 De Thoolse Damclub heeft op zaterdag 18 januari de bekende Zeeuwse dammer R. Rijkse uitgenodigd voor een Simultaan wed strijd. Aanvang 18.30 uur Damliefhebbers zijn welkom, zie advertentie. Succes is de beloning voor meer werk dan waarvoor men betaald wordt. GIROBILJET De postabonnees vinden in deze krant een girobiljet voor het be talen van het abonnement eerste halfjaar 1969. Op het postkantoor in uw woonplaats kan u met dit girobiljet be talen. Vergeet niet uw naam en adres te vermeldem Indien u eigen giro- of bankrekening hebt, dan is het voordeliger op die wijze over te schrijven. Giro Eendrachtbode Tholen; no. 12.44.07 Bank: Raiffeisenbank Tholen. aan en van van Dommele, Maatje. 25 december 1968: van Leeuwen, Richard Pieter; zoon van van Leeuwen, Maarten en van Lindhout, Marina Cornelia. 24 december 1968 te Bergen op Zoom: van der Zande, Wilhelmus Antonius Petrus Ma ria: zoon van van der Zande, Petrus Ferdi- nandus en van van Ham, Maria Helena An- tonia Cornelia. Gehuwd: Raaijmaekers, Petrus, 24 jaar, postbode te Woensdrecht, met van der Zande, Cathari- na Pieternella, 22 jaar, zonder beroep te Oud-Vossemeer. Vos, Simon Marinus, 22 jaar, grondwer ker te Oud-Vossemeer, met: Spek, Pieter nella, 17 jaar, hulp in de huishouding te Rot terdam. Hage, Jacobus Gerard, 27 jaar, boekhou der te Sint-Annaland met: Mees, Dingena Hendrika Maria, 21 jaar, zonder beroep te Oud-Vossemeer. Van Dijke, Adriaan, 52 jaar, landbouwer, en: de Wilde, Dina Wilhelmina, 39 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Oud-Vos semeer. Vertrokken: Plandsoen, Pieter M. met echtgenote en dochter naar Tholen. Van der Zande, Catharina P., echtgenote van P. Raaijmaekers naar Woensdrecht. Ingekomen: Hendrikse, Jacob, ongehuwd, uit Middel burg. Hage, Jacobus G., gehuwd met D. H. M. Mees, uit Sint-Annaland. Verhuisd in de Gemeente: Van Holten, Louisa F., ongehuwd, van Raadhuisstraat 40 naar Schoolstraat 5. Pipping, Marinus met echtgenote, van Ka- lisbuurt 74 naar Veerstraat 46. Vos, Marinus L. met echtgenote en 1 kind, van Raadhuisstraat 15 naar Raadhuisstraat 22. Smulders, Josephus P., met echtgenote en kind van Kalisbuurt 51 naar Kalisbuurt 74. Van den Hoek, Pieternella C., Wed. van Doeleman, Johannes W„ idem. De Wilde, Dina W„ echtgenote van Adr. van Dijke, van Raadhuisstraat 42 naar Hik- sedijk 16. LOOP DER BEVOLKING OVER 1968 INWONERTAL INGRIJPEND GEDAALD Aantal inwoners op 31 dec. 67, Bij. Geboorten (a) Bij: Vestigingen (b). Af: Overleden (c) Af: Vertrokken (d) Toelichting Geboren te Oud-Vossemeer Geboren te Bergtu op Zoom Geboren elders Mannen Vrouwen Totaal 1046 1093 2139 18 20 38 31 44 75 8 12 20 44 69 113 1043 1076 2119 (Afname 3 mannen en 17 vrouwen)] Mannen Vrouwen Totaal Geboren: 4 december 1968: Hommel, Marinus Hen- drikus Johannes Maria: zoon van Hommel. Johannes Josephus en van van den Enden, Cornelia Dimphna Maria. 9 december 1968: Bogers, Adriana Anna Maria: dochter van Bogers, Gerardus Joan-( nes en van Verhees, Maria Helena Antho- netta. 10 december 1968: Deij, Maria Catharina: dochter van Deij, Pieter Martinus en van van de Zande, Jannie Jacoba. 22 december 1968: Vis, Adrianus Francis- cus; zoon van Vis, Petrus Adrianus en van Boogaart, Jacoba Cornelia. 23 december 1968: Aarnoudse, Magdalena Wilhelmina; dochter van Aarnoudse, Basti- b. Ingekomen uit andere plaatsen op het Eiland Tholen Ingekomen van overig Zeeland Ingekomen uit andere Provincies Ingekomen uit het buitenland c. Overleden te Oud-Vossemeer Overleden te Bergen op Zoom Levenloos geboren: Geen Gemiddelde leeftijd overleden mannen: 74 Gemiddelde leeftijd overleden vrouwen: 74 Vertrokken naar andere plaatsen up het Eiland Tholen Vertrokken naar overig Zeeland Vertrokken naar andere Provincies Vertrokken naar het buitenland 17 17 34 li 2 3 1 1 18 20 38 10 14 24 2 4 6 19 45 31 44 75 4 8 12 4 4 8 8 12 20 20 31 51 1 4 5 23 34 57 44 69 113 Voltrokken huwelijken: 21

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1