WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEH EN ST.FIUPSLAND T oekomstkunde Vandaag WAARIN OPGENOMEN OE THOOLSE COURANT Jan Overeenkam1968/1969 op rem en gaspedaal OP DE REM NU OP HET GASPEDAAL OP DE REM 25ste jaargang Na. 6 31 december 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk Hinndafl bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B, op Zoom Er schijnt een nieuw woord toegevoegd te worden aan onze talenschat: 'Toekomstkunde'. Professor dr. Fred. L. Polak pleit voor een internatio naal instituut voor deze kunde, te vestigen in Nederland. Wanneer men zijn prognoses leest, zullen in de laatste tientallen jaren van onze eeuw nog dingen gebeuren die wij nu nog als wonderen zien. Prof. Böttcher uit Leiden heeft geciteerd'In de afgelopen 40 jaar is er in de levenswijze van de mens meer veranderd dan in 40 eeuwen daarvóór. Maar in de komende 20 jaar zal nog véél meer veranderen dan in de afgelopen 40 jaar'. Dit betekent dus dat de mensheid in de komende jaren aan ingrij pender veranderingen onderworpen zal worden dan in zijn hele bescha vingsgeschiedenis. Welke? Prof. Polak meent: goedkoop zoet water uit zee. goedkope en doeltreffende geboortecontrole; vertaling door com puters; electronische prothese (bijv. radar) voor blinden en vervanging menselijke organen door plastic-organen; niet-narcotische middelen ter verandering van de persoonlijkheid (onschadelijke pil) primitief kunst matig leveneconomische ontginning van de zeebodemalgemene immu- nisatie tegen besmettelijke ziekten; pil die de intelligentie verhoogt; di recte verbinding tussen hersens en computer; medicijnen, die de levens duur met 50 jaar verlengen; fokken van intelligente dieren. U zult het overdreven vinden, onmogelijk achten. Als u twijfelt, laten we die dan wegnemen, door er op te wijzen, wat er in de Bijbel staat over 'toekomst kunde' 'En ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, want de eerste was voorbijgegaan en de zee was niet meer. En ik zag de heilige stad, het nieuwe Jeruzalem, nederdalende Van God uit de hemel, toebereid als een bruid, die voor haar man versierd is. En ik hoorde een luide stem van de troon zeggenZie, de tent van God is bij de mensen en Hij zal bij hen wonen en zij zullen zijn volken zijn en God zelf zal bij hen zijn en Hij zal alle tranen van hun ogen afwissen. En de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geklaag, noch moeite. Want de eerste dingen zijn voorbijge gaan. En Hij. die op de troon gezeten is. zeide: Zie, Ik maak alle dingen nieuw. Het zou niet misstaan om na bovenstaande vergelijking lussen de wereld lijke en geestelijke toekomstkunde ons werk aan deze krant als afgesloten te beschouwen in het jaar 1968. Maar graag nog een klein hoekje voor een persoonlijk woord. Bij de vele finales van 1968 op deze 31ste decem ber vindt u hier ook het laatste nummer van de Eendrachtbode. Na een jaar, dat meer pagina's zijn gebracht dan ooit tevoren in het 24 jarig bestaan van onze uitgave. Met des te meer werk, des te meer tekortkoming. Zelfs het einde van het jaar brengt voor de krant geen rustperiode. Het oudejaarsnummer vergt daarentegen nog extra aktiviteit. Om u langza merhand traditiegetrouw een samenvatting te geven in woord en beeld van wat in onze streek in het zo afgelopen jaar gebeurde. Nu op wat an dere manier gebracht dan tevoren. Geen fotopagina naast een tekstpagina, maar het een verlucht, met en door het ander. Hopenlijk daardoor aan trekkelijker. De 52 nummers in 1968 zijn vol. Met daarin een brok lief en leed gebundeld. Vooruitgang en teleurstelling, niet te helen wonden en ge heel herstelde patiënten, gekrakeel en naastenliefde, geprikkeldheid en vriendendiensten, ijver en luiheid, controverse en samenwerking, maar vrijwel steeds in het gehaaste tempo van deze eeuw. Bij dit alles denken we met weemoed en droefheid aan hen, die deze af sluiting niet meer lezen en beleefden. Daaronder zijn er heengegaan na een langdurig ziekbed, maar ook een plotseling afsnijding van het heden. In het bijzonder moeten wel onze gedachten uitgaan naar de dit jaar zo vele, vooral ook jongere verkeersslachtoffers. Het sloeg onoverbrugbare bressen in het menselijk geluk. Kunnen we méér doen dan nogmaals, na mens al onze lezers, die in 1968 zo zwaar beproefden ons diep meeleven betuigen Er was ook goeds. Gezondheid voor velen, een goede werkkring, een goede boterham. Welvaart. Zorg voor bejaarden, zorg voor jongeren, team geest, vriendschap, geboorte, huwelijk, woningen, waardering, vrijgevig heid, hulpvaardigheid, een naar elkaar toegroeien, een op het politiek en sociaal terrein toenemende samenwerking, verdraagzaamheid. We doen haast niet liever dan zulks te propageren. Het heeft zich weerspiegeld in onze kolommen, van voor tot achter. Be dankt voor aller medewerking. Moge aktie en reactie, gezondheid en werk, samenwerking en begrip verder in 1969 toenemen. Het jaar van een kwart eeuw Eendrachtbode. Het jaar waarin wellicht samenvoeging van gemeen ten heel dicht bij komt. Het jaar daarom ook, waarin meer dan ooit de overtuiging moet domineren dat we ook in de toekomst, zolang ons het leven wordt gegeven, elkaar meer dan ooit tevoren nodig zullen hebben. Met de beste wensen. Het opschrift van dit traditioneel jaar-over-zicht op rijm 'op rem en gaspedaal' moet al veronderstellen, dat enigermate met de traditie van het on-onderhroken ritme is gebroken. Immersrem en gaspedaal, zijn in het verkeer de twee grootste contrasten. Zo zal men ook in deze op zichzelf-leken-rijmelarij met wat meer ritme-contrasten te maken krijgen. liet begin als het traditionele, overgaande in de meer moderne vrij heid van het spontane ritme. Hal vergt evenveel aanpassing als voor ieder oudere aan de opvat tingen van de jeugd. Tenslotte toch weer op de rem. Voor jong en oud wel goed bedoeld. Zeg, oudejaar, je was wél een vreemd jaar. Dooreen gemengd met allerhande dingen, Die 't leven van ons allen met elkaar, Soms met een zeek're onrust ging doordringen, Een onrust, die in haar onenigheid, In alle landen steeds maar door bleef wroeten, En tot heel erge zaken heeft geleid. Met in Viëtnam een dodelijk ontmoeten. Protesten gingen joelend langs de straat, 'Love ins' ontaardden in een dwaze bende, De politiek hield telkens weer beraad, Waarbij men weinig eensgezindheid kende. Gelukkig was er werk in overvloed, Zoals men van de welvaart moet verwachten. De 'sex' bracht ons steeds meer en meer haar groet, En spookte rond in menige gedachten. Maar ook het goede kwam in ons bestaan, Een derde Prinsenkind is ons geboren, Een bruidegom is met bloemen voortgegaan, Toen liet het orgel in de kerk zich horen. Een jongen schreef een brief uit 't verre land, Zo hartelijk, ja dat hebben we geweten, Hij reikte ons als 't ware zelf de hand, En was zijn ouders lang nog niet vergeten. We keken naar de zwakken om ons heen, En kwamen geldelijk met hulp naar voren, We lieten zieken niet meer zo alleen, Voor stichtingen werd vaak een fonds geboren. En wat de grote wereld ook misdeed Door zelfbeklag, dat zich soms wild verweerde, We zagen ook van anderen hun leed. Waardoor men ook de mensenliefde eerde. Op oudjaarsavond zien we 't saldo aan, Van wat weer 12 maanden kwamen geven, We zagen lief en leed in 't mensbestaan En bij dat saldo wachten we nu even. We zeggen: wat gaat alles snel voorbij. Maar hoe ook al die dagen bleven hollen De laatste avond bent u even vrij Met appelflappen, warme oliebollen. We denken even terug, voor velen was er smart. Door sneller snelverkeer, veel dodelijk ongelukken. Het brak in onze streek, ook menig moederhart. Veel levenswerk ligt, dan plotseling aan stukken. Op ruimtevaartgebied, klom men tot aan de maan Het kerstgebed van hoog, nog hóger opgeklommen. En Slowakije leed, de Russen vielen aan, Al ging het dan goddank, nog zonder vuur en bommen De Gaulle bleef favoriet en Johnson zei: 'Ik stop!' Nixon is vervanger maar u zult ook beamen Wij een vette kluif, welvaart tot de top, Maar honger in het land, van de Biafranen. En in het EIGEN LAND, denkt ieder even ruim. Scheuring, fusie valtniet meer bij te benen. Maurits en Johan Friso, zuigen op hun duim. Als men niet radicaal is, trapt men op je tenen. Bij PTT en Spoorweg, zat men in de puree. Rotterdam z'n metro, de vrouw gelijke rechten Mij staat dat niet zo aan, reclame op de TV. En voor 'zee-industrie', was het vaak bek-vechten. Harmsen en boer Koekoek, nou, dat werd ook pet. En professor Oud, kwam te overlijden. Atheneum, Mavo, dat bracht de Mammoetwet. Allerweegs vernieuwing, 't is niet te vermijden. Oók in onze STREEK, men keek er vér vooruit. Zelfs tot 't jaar tweeduizend, nou ja, dat gaat in fasen Tholen woongebied, klonk het nu weer luid Dat was dan de visie, van professor Klaassen. Met water in de wijn, één Bergs ziekenhuis Fraai geoutilleerd, 'Lievensberg' geheten. Een wereldkampioene, Keetie kwam weer thuis. De Centrale Dienst, had het weer gevreten. Weer waren Lycéïsten, uit de Kei-stad op bezoek. Dorpsomroepers kampten; en velen jubileerden. Een nieuwe brugverbinding, kijkt al om de hoek. Veel toeristenbootjesover d'Eendracht scheerden. Bedrijfsautomobielen, maakten een eilandrit. Een huisvuilmop op één april, wie kwam er in te luizen? Zomer met veel regenval, de landbouw kreeg de 'spit'. En tot bejaarden-vreugd! Bouwde men veel huizen. Wordt het één gemeente straks? Wordt Tholen proefkonijn? Zeg nu eens, wie voelt daarvoorDorps-bestuurs-raden O, zeg Tweede Kamerlid: da's ook maar voor de gijn. Ik kies liever dan van twee, nog de beste kwaden. Het licht nog op oranje, straks springt het vast op groen. Hoor streekbewoners, luister, gaat u zich vast bezinnen, op wat straks beuren zal, geef 'm vast van katoen, Begin er nu al mee, laat d'eenheid vast beginnen. In THOLEN zijn veel plannen: Van Boeijen roept 'bravo!' Sanering is begonnen -zie de Verbrande Vate, En op de kleuterschool, was 't feest met juffrouw Jo. Ook de belasting steeg, zij het nog met mate. POORTVLIET's 'Wantewever', een tweede kleuterklas, Met een sobere begroting, kookt men straks ook op gas. Men wil in SCHERPENISSE, een gloednieuw gymlokaal. Maar putten in de straten, die maken veel kabaal. een bejaardenflat. De SMALSTADkrijgt een dorpshuis en Daar werd Bella en Keetie, in 't zonnetje gezet. Daar bracht een kermis-spel, intern wat gekrakeel. Maar kern-verlenging ja, betekent al heel veel. We rijden even doorkomen in STAVENISSE. Nou zeg, daar kan men ook, een oeverval wel misse. Moerland houdt daar het stuur, want Sluijmers die vertrok Waar blijft het sportterrein? nou ja, da's maar een gok. Een Sint-Annaland se 'Schutse' Baas z'n steek staat schuin. Tien schoollokalen bouwen, bezorgt een kale kruin. Geen boom in Bierensstraat bewaard, Op Bank wèl tien miljoen gespaard! OUD-VOSSEMEER, een dorpshuisstichting, daarnaast een muziek- Een begroting (we gnuiven!), die er weer mag zijn. festijn. En Beije(met scholenbouw) zal wel moeten, maar in de soosis het alleen maar petoeten. SINT-PHILIPSLANDbejaarden woningen wat je noemt, Daar heeft het badhuis zich met het postkantoor verzoend. Daar ligt weer negen hectare (bouwland) bloot En borrelen sportveldgedachten in de moederschoot. Maar de Rode Kruisvlag gaat nog altijd in top En nu losdat gaspedaal, nu de REM er weer op. Als nieuwjaardag is gekomen Kruisen wensen weer ons pad. Welgemeende 'heil en zegens' En royaal: 'proficiat!.' Wensen ook voor de gezondheid, Da's veel waard in 't nieuwe jaar! En vooral ook graag wat voorspoed Voor u allen, met elkaar. Beste Eendrachtbode-mensen, Serieus nu onze wensen. Vergeef ons even 't gaspedaal, 'k Bedoelde het echt niet zo banaal. 'k Zet 'm nu weer op de rem 'k Wens u allen ja: SALEM Dat betekent: heil en zegen, daaraan is alles gelegen. Wees buurman tot een handen voet Wie goed doet, wel!die goed ontmoet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1