40 jaar organist Raadsverslag Sint-Annaland Onverwachte beslissing bij sluiting badhuis Dansverbod in Dorpshuis opgeheven Brandweer krijgt beter materiaal Raadsverslag Scherpenisse Openbare kleuterschool onvoldoende huisvesting Van sportstichting hoort men weinig Maak nu eens een urgentie-planning De voorzitter vond het zeer prettig van alle zijden medewerking te ondervinden. De leden der vereniging zijn bereid zelf de noodzakelijke aanleg en egalisatiewerk- i zaamheden uit te voeren, waarbij ze vol- gens schriftelijke verklaring gratis gebruik mogen maken van machines van N.V. Hommel. Op vragen van dhr. C .Aarnoud se licht de voorzitter verder toe dat het inzaaien van gras gebeurt door de gemeen- te. De verpachting aan de ijsclub slaat alleen op de ijsbaan. In de zomer is de gemeente vrij tot verhuur b.v. aan veehou ders. ZONDAGSRUST Dhr. J. Aarnoudse (s.g.p.) merkt in de eerste plaats op dat de gemeente zich nooit met een ijsvereniging heeft bemoeid. Dè voorzitter stelt daar tegenover dat Schaatsen toch èen zeer mooie sport is. De gemeente helpt diverse verenigingen en financieel kan dat ook echt wel Wat het hoofdbezwaar van dhr. Aar noudse betreft nl .dat de zondag er mee gemoeid zal zijn, zegt dhr. van Engelen dat wie daar tegen is op die dag weg blijft. Wat de anderen aangaat die rijden nu 's zondags ook, zij het dan op sloten Dhr. J. Aarnoudse: „juist en daar zijn we als gemeente niet verantwoordelijk voor. Zo zie je dat het weer op zondagsport uit draait. Wijlen weth. M. Daane heeft in dertijd beloofd dat op het sportveld 's zon dags niet zou mogen worden gevoetbald. Maar kijk eens wat daarvan terecht is ge komen." Dhr P. W. C. van Westen (c.h.u.) heeft zich aanvankelijk ook afgevraagd of hier wel een taak lag voor de gemeente. Maar in de toekomst is geen betere gelegenheid voor de schaatssport te verwachten. Het Schelde-Rijnkanaal wordt een druk bevaren waterweg en de lozing van het polderwater dé grote Spelbreker voor schaatsen op de kreek, blijft gewoon doorgaan. Ook financieel zijn er geen bezwaren. Het is een mooie gelegenheid om de jeugd op te vangen, 's Zomers zou men het terrein kunnen inrichten als speelweide, de kosten daarvan wegen niet op tegen het geen de jeugd elders aan beplantingen ver nielt. Het is dhr. van Westen kennelijk niet bekend dat de jeugd al vrije toegang heeft tot het oefenveld langs het sportterrein. Al moet de voorzitter toegeven dat het plaat sen van schommels e.d. veel meer effect zou hebben om de jeugd er heen te trekken Nadat dhr. Droogers nog heeft opge merkt liever een wat groter baan te heb ben gezien dan 80 x 80 m, wordt met al gemene stemmen tot grondaankoop besloten SANERING RING Algemene instemming vindt ook aankoop van de krotwoning Ring 5 op de hoek Ring-Vierwindestraat. Met de eigenaar dhr. D. M. van der Zande is overeenstemming bereikt over een prijs van f 3000.Men acht dit zeker aanvaardbaar vooral gelet op het grote grondoppervlak van 589 m2 B en w denken voorlopig aan sloop en beplanting van dit terrein. Met de eige naren van de aangebouwde percelen kan dezelfde regeling worden getroffen als bij Ring 20 en 22, nl. aanbrengen van een nieuwe gevelmuur met materiaal van de gemeenten en werkloon voor rekening van de eigenaren. Dhr. J. Aarnoudse zou graag zien dat de gemeente ook de krotwoningen Ring 11, en Ring 19 kocht en ook dhr. van Westen dringt er op aan zo veel mogelijk krotten aan te kopen. Dan moet het de gemeente maar wat gaan kosten. Wellicht kan er ook een beter samenspel komen tussen ge meente en aspirant-bouwers. De voorzitter verwacht daar niet veel van. Wie bouwt, doet dat in de mooie nieuwbouwwijken en heeft daar graag een hogere grondprijs voorover. Wat het slopen van krotten uit een rij nog goede huizen betreft zo'n leeg gat is vaak veel lelijker dan het krot zelf Men is het er wel over eens dat er veel gaten zullen vallen wanneer het die kant uit moet. Aan de hand van de begroting 1968-69 vragen de dames van het V.V.H. een ge meentelijke subsidie. Ze wijzen er op dat het z.g. koffiegeld der bejaarden nauwe lijks de werkelijke uitgaven dekt, zeker niet nu men een eigen koffiezetapparaat gaat aanschaffen. Niemand heeft er bezwaar te gen in het nadelig saldo van f 430. een bij drage te geven van f 400. NIEUWE SCHOOLBANKEN De toestand van de oude schoolgebouwen geeft voortdurend zorgen. Naar aanlei ding van een rapport van de Centrale Dienst en een bezoek dat ze aan de o.l.s. brachten, stellen b en w voor om de o.l.s. iets te doen. Het eerst nodig vinden ze wel het meubilair. Van sommige banken is de rugleuning met touwtjes vastgemaakt. De nieuwe banken kunnen straks zonder meer in de nieuewe school werden over gebracht. Er is een kleine moeilijkheid: de uitgaaf maakt deel uit van de nieuwbouw- kosten en de goedkeuring van de desbe treffende begrotingswijziging zal nog wel even op zich doen wachten. Hetzelfde geldt trouwens van een voorschotnota architects- kosten. Er zit niet anders op, dan het doen van een niet goedgekeurde uitgaaf, waar voor de raadsleden persoonlijk verantwoor delijk zijn wanneer het misloopt. Niemand laat er zich door van de wijs brengen, zo dat de leerlingen der openbare school in nieuwe banken alvast kunnen gaan wennen aan hun nieuwe school. Voor het leesonderwijs aan de chr. school wordt f 180.— uitgetrokken. Letterdozen zul len verouderde methode gaan vervangen. GRONDRUIL Een begrotingswijziging voorziet in be planting door Kon. Ned .Heide Mij van diverse groenstroken langs de Burg. Ver- sluijsstraat, o.a. op de hoek met de Molen straat en voor het aanbrengen van roze- struiken in het gazon voor de bejaarden woningen aan de Corenlis Frankenstraat. In verband met een grond ruilovereen komst met dhr. J .van Dienst bij verplaat sing van zijn groentekas naar de Dorpsweg zullen ongeveer 30 mensen aldaar hun volkstuintjes verliezen. Misschien kunnen enkele gedupeerden aan vervangende grond worden geholpen nu de heren W. M. van Dijke en Abr .van Driel afstand doen van hun pachtrecht op daarachter gelegen per celen van de vroegere Wezen Armen. De stukken zijn respectievelijk 3580 en 2695 m2 groot. Bij begrotingswijziging wordt voor de heren Van Dijke en Van Driel een scha devergoeding uitgetrokken. Dhr. Mees zou graag zien dat het ontsierende gebouwtje van dhr. C. A. Lindhout aan de ingang van het complex werd opgeruimd. B en w zullen onderzoeken of het schuurtje nog in gebruik is. Een ander agendapunt is nog verkoop van bouwgrond langs de Prins Maurits- straat aan de heren A. Capelle en L. Hart man in plaats van aan de gebr. G. J. en A. van Driel zoals destijds werd besloten. RIJDENDE BAAR Bij de rondvraag spreekt dhr. van Wes ten zijn voldoening uit over de fraaie ver lichting van de paden rond de N.H.Kerk. Het monumentale kerkgebouw komt nu mcoi uit. Jammer dat de beplanting o.a. door vernielingen er niet mee in overeen stemming is. Volgens de voorzitter ontving de Centrale Dienst reeds opdracht om voor verbetering zorg te dragen. Verder geeft dhr. van Westen opnieuw in overweging om een z.g. rijdende baar aan te schaffen. B en w voelen daar wel voor Dat de raad destijds tegen was kwam omdat men gebruik op de openbare weg niet stijlvol vond. Dhr. J. Aarnoudse geeft wel ih overweging althans gebruik in de Molenstraat toe te staan. VIJFTIEN WONINGZOEKENDEN Met dank voor de waarderende woorden die de voorzitter in het begin der vergade ring aan zijn adres richtte en die spreker graag wil terugkaatsen, zegt wethouder C. W. de Leeuw aandacht te willen vragen voor de woningbouw. De laatste tijd ko men vele jonge paren hem om een woning vragen. Nadat de gemeente dit voorjaar met de ratiowoningen grote uitverkoop kon houden, staan er nu weer al 15 serieuze ge vallen op de lijst van woningzoekenden. Er is inderdaad uitzicht op bouw van nog een 10-tal bejaardenwoningen. Met werkt zelfs vergrijzing van de bevolking in de hand omdat jongeren vaak vertrekken naar andere plaatsen waar ze wè! een woning kunnen krijgen. Er is in Oud Vossemeer volop bouw rijpe grond maar de toewijzing woningwet woningen was voor 1968 weer nihil. Er wordt veel gesproken over ontwik keling, recreatie, en Tholen als woonge bied. Doch om dat alles waar te maken zullen er toch daden gesteld mosten worden Over de hoofden van de raadsleden heen wenste spreker zich daarom te richten tot ^Middelburg'' om nu eens een goede toe wijzing te deen. Het cijfermateriaal dat spreker daarbij overlegde spreekt duide lijke taal. In gehsel Zeeland kwamen sinds de oorlog 19976 woningwet-woningen tot stand, dat is bij een gemiddeld inwonertal van plm 280.000 ongeveer 7 Oud Vos semeer met zijn 2200 zielen kreeg bij elkaar 66 woningen of 3 Met andere woorden we kragen nog niet de helft van het Zeeuw se gemiddelde. Een aantal van 66 woningen lijkt heel wat .maar beseft men wel dat er in die tijd 90 krotten buiten gebruik ge steld werden Op vragen van dhr. van Westen zegt hij persoonlijk de behoefte voor de volgen de 3 jaar te schatten op 40 a 50 woningen De voorzitter eindigt de bijeenkomst met alle leden een zinvol kerstfeest en bij de jaarwisseling een goede gezondheid en le vensvreugde toe te wensen. Moge het zijn dat 1969i ook voor de fam. Versluijs betere dagen zal brengen en wij allen mogen wer ken aan de grosi en bloei van deze ge meente) Als oudste raadslid biedt dhr. J. Aarnoud se wederkerig zijn beste wensen aan Het badhuis wordt op 1 april gesloten. De 68 menden die elke week naar het gebouw van het Groene Kruis gingen om een bad te nemen, zullen voor die datum een andere oplossing moeten zoe ken. De heren J. J. Mosselman (chu) en P. van Schetsen (pvda) vonden het onverantwoord om zo plotseling die beslissing te nemen. Te meer, omdat b en w in hun antwoord aan de begrotingscommis sie hadden gezegd nog niets over de sluiting van het badhuis te kunnen meedelen. De beide raadsleden wilden dit punt tot de vol gende vergadering aanhouden. Da heer M. Ph. van der Weele (gb) stel de de positie van het badhuis in de raads vergadering van donderdag 19 december bij de begrotingsbehandeling aan de orde. Er moeten twee dingen gebeuren: of het bad huis gaat dicht, of de kosten per bad moe ten omhoog van 31 tot 50 cent. Sluiting levert een voordeel op van 2272, en daarom stel ik voor het badhuis per 1 januari 1.969 te sluiten. De heer J. A. de Engelsman (sgp) steunde dit voorstel. De leden van de begrotingscommissie, de heren Den Engelsman, Mosselman en Van Schetsen, hadden b en w gevraagd Het Groene Kruis een begroting voor ,1969 te vragen, waarbij de exploitatie van het bad huis buiten beschouwing werd gelaten. Daar door zou een eventuele sluiting nader onder ogen gezien kunnen worden. De heer Van Schetsen vond het terecht dat er iets moest gebeuren. Op dit moment, geheel onvoorbereid, kan ik echter geen be sluit nemen. Tussen nu en een week kan er tegen 68 mensen niet gezegd worden, het spijt me, het badhuis gaat dicht. We zijn er al twee jaar over aan het denken. Ik stel dan ook voor het voorstel van de heer v. d. Weele aan te houden tot de volgende raads vergadering, aldus de heer Van Schetsen. Burgemeester W. Baas kwam met een compromisvoorstel, namelijk om het badhuis per 1 april te sluiten i.p.v. 1 januari. De heer v. d. Weele nam deze suggestie over, opnieuw gesteund door de heer Den Engels man. Met vijf tegen twee stemmen werd het voorstel aangenomen. Dansen in het Dorpshuis Tussen de heren N. Burggraaf, L. van Dijke, J. M. Rijnberg en C. van Vossen zal worden geloot wie voor twee jaar de ex ploitatie van het dorpshuis krijgt. Bij de lo ting wordt direct bekend "wie er na twee, vier en zes jaar aan de beurt komt. j De heer A. J. Kurvink (sgp) wilde weten of degenen die het dorpshuis huren dezelfde verplichtingen hebben dan nu het geval is en of de huur hetzelfde blijft. j Burgemeester Baas beantwoordde dat be vestigend. Men is nooit verplicht om een consumptie te nemen. Wethouder A. J. Scherpenisse vulde aan: men kan het dorps huis met en zonder keuken huren. De ver huur gebeurt gewoon nog door de gemeente. De heer v. d. Weele was blij met dit voorstel maar had wel gedacht dat tege lijkertijd art. 9 van de dorpshuis-verordening zou worden geschrapt. In dit artikel staat dat het verboden is in het dorpshuis te dan- sen. Deze regeling bestaat, maar er wordt wel gedansen. Op bruiloften heb ik dat zelf ge constateerd, aldus de heer Van Schetsen. Nu kunnen we twee dingen doen. Moeten we als gemeentebestuur er nauwlettend op toezien dat er niet gedansen wordt, of moeten we dit artikel schrappen. Ik ben voor dit laatste punt, zei de heer Van Schetsen. De toestemming om te dansen blijft dan aan de goedkeuring van de burgemeester ge- I boden, merkte de voorzitter op. Wat betreft openbare bijeenkomsten wel. Dan geldt de regeling die nu ook voor de café's geldt. I Maar als er een gesloten bijeenkomst is, zo als een bruiloft, kan er gedansen worden, j stelde de heer Van Schetsen. Op andere, openbare, gelegenheden is er ook in het dorpshuis gedansen. Dat wist uw college, interumpeerde de heer Mosselman, j We maken er geen spelletje van mijnheer j Mosselman. Dat zijn we hier niet gewend op openbare raadsvergaderingen en dat doen we ook in het vervolg niet. U hebt één keer het woord gehad en dat kunt u nog een keer krijgen. Ik weet niet dat er op een openbare bijeenkomst in het Dorpshuis gedansen is. Als u dat wel wist, had ik graag gehad dat u me dat had gezegd, aldus een even vinnige burgemeester Baas. Het voorstel van de heer v. d. Weele werd tenslotte aangenomen met vier tegen drie stemmen. De heren Den Engelsman, Kurvink en Mosselman stemden tegen. Gemeenschapshuis De heer Van Schetsen stelde er prijs op dat na de eerste twee jaar de exploitatie op nieuw bekeken zou worden. Het valt name lijk op dat de beheerder geen verlichting, verwarming en water hoeft te betalen. Na twee jaar kunnen we de balans opmaken en bekijken hoeveel bruiloften e.d. er in het dorpshuis geweest zijn. Dan kan men zien hos de verhouding winst-exploitatiekosten is. Het dorpshuis is voor honderd procent voor de bevolking en niet voor de caféhou ders. Zij mogen er wel een goede boterham in verdienen, aldus de heer Van Schetsen. De heer Baas vond dat het erg moeilijk zou zijn om de winst te berekenen. De heer Van Schetsen was het daarmee eens. Wat die mensen verdienen, daar moeten we buiten blijven staan. Dan komen we in conflict, en dat willen we niet, zei wethouder F. Stols (pvda). Die opmerking vind ik de grootste kolder die er is. Het dorpshuis is een gemeenschaps huis waar de bevolking elk jaar direct of in direct aan betaalt. Daarom moeten we er nauwlettend op toezien dat er geen winsten worden gemaakt die te ver gaan. Er mag wél een goede boterham verdiend worden, aldus benadrukte de heer Van Schetsen nogmaals. Burgemeester Baas zegde toe de zaak te be kijken. Nevelspuit i.p.v. subsidies Bij de begrotingsbehandeling zag de heer v. d. Weele graag dat er voor de brandweer 2 persluchtapparaten aangeschaft werden. Stel dat er bij de brand in de schuur van Joh. Elenbaas vee gestaan had. Door de vele rook had niemand dat kunnen redden. In een woning kan dat net zo goed met mensen ge beuren, aldus de heer v. d. Weele. Burge meester Baas zei dat de BB speciale auto's krijgt waarin ook persluchtapparaten zitten. Waarschijnlijk komt er ook zo'n auto op het eiland Tholen. De heer v. d. Weele vond het echter no dig dat de apparaten in Sint-Annaland ko men. Als de auto van de BB bijvoorbeeld in Tholen staat, komt die veelal te laat als hij hier nodig is. Hij stelde ook voor de brandput bij het dorpshuis af te dekken met een betonnen plaat, zodat men altijd nog bij het water kan. Het afgedekte gedeelte zou dan voor par keerplaats kunnen worden gebruikt. Daar is een grote behoefte aan. In de brandput is het nu een grote bende. Er drijven zelfs bedden in, aldus de heer v. d. Weele. Evenals de heer Den Engelsman in de be grotingscommissie, maakte de heer A. J. Kruvink bezwaar tegen de hoogte van de subsidies aan de zang-, muziek-, voetbal- en gymnastiekvereniging. Dat geld zou beter besteed kunnen worden voor een goede ver lichting van het torenuurwerk, een deugde lijke geluidsinstallatie en een nevel-apparaat voor de brandweer. Daar is heel de gemeente mee gediend, aldus de heer Kurvink. Nieuwe brandweerauto Volgens b en w is er bij de brand van zaterdag 14 december gebleken dat er voor het blussen van branden buiten de bebouwde kom nodig maatregelen getroffen moeten worden inzake de watervoorziening. Dit punt is al meer aan de orde geweest, maar b en w is het nog niet duidelijk welke maat regelen genomen moeten worden. De lage waterstand van het polderwater dient hierbij wel te worden betrokken. De controle van het brandweermateriaal op 2 januari van dit jaar was goed. Daaren tegen menen b en w toch dat dit materiaal verbeterd moet worden. De brandweerauto, die 1 december 1954 werd gekocht, is vol gens het college van een verouderd type. De mogelijkheid dient onderzocht te worden of deze auto gemoderniseerd dient te worden, of dat een nieuwe brandweerauto moet worden gekocht. B en W zullen hierover nadere in lichtingen inwinnen. Niets voor niets De regeling van de vergoedingen voor het brandweerpersoneel, die voor de gehele streek op 1 januari ingaat, ontmoette enkele bezwaren. In artikel 3 van de verordening staat namelijk dat men geen jaarlijkse ver goeding krijgt als men minder dan 6 oefenin gen per jaar bezoekt. Dit geldt echter niet voor de commandant, onder-commandant, onderbrandmeester, chauffeur-monteur-pomp bediende en reserve chauffeur-monteur-pomp bediende. Bij een onredelijke uitkomst zijn b en w bevoegd ten gunste van de belang hebbende een beslissing te nemen die met de strekking van de verordening overeenkomt. Deze laatste twee zinnen wilde de heer Kurvink schrappen. Als een commandant, onder-commandant enz. zes oefeningen mist krijgt hij toch het volle bedrag. De anderen echter niet. Dat vind ik niet juist, vond de heer Kurvink. De heer v. d. Weele vond dit een heel goede opmerking van de heer Kurvink. Hij vond het reuze fijn dat de vergoedingen nu voor heel het eiland gelijk zijn. Ook de heer Van Schetsen vond de twee zinnen in het artikel onjuist. Er hoeft hele maal geen opzet aanwezig te zijn, maar door omstandigheden kan men een oefening mis sen. Burgemeester Baas antwoordde dat op een oefening de commandant en andere stafleden altijd aanwezig moeten zijn om leiding te ge ven. Toch kon hij wel in de bezwaren van de raadsleden komen, en stelde voor de twee zinnen te schrappen. Alle raadsleden gingen daarmee akkoord. De. Vereniging Bevelvoerende Brandweer krijgt vijftig gulden subsidie per jaar. Deze vereniging is opgericht omdat de inspectie voor het brandweerwezen geen kringverga deringen meer verzorgd. De nieuwe vereni ging gaat diverse activiteiten op brandweer- gebied verzorgen, zoals het organiseren van wedstrijden. Huur autoboxen hoger De huur van de acht autoboxen die in de Anna van Bourgondiëstraat gebouwd wor den, zal beslist hoger dan 5,75 worden. De raad maakte bezwaar tegen het voorstel van b en w om de huur op 5,75 per week te houden en de kosten annuïteitsgewijze in vijftig jaar af te schrijven. De heer Kurvink vond vijftig jaar wel wat lang. Als het dak van de boxen bestaat uit een tweelaags mas tieken bedekking is die na 25 jaar versleten. Ook de kanteldeur houdt het geen vijftig jaar uit. Voorzitter Baas stelde dat er elk jaar 150,— voor onderhoud beschikbaar is. Bij weinig onderhoud zal er de eerste jaren een goede reserve kunnen worden opgebouwd. De heer Kurvink meende echter dat de re serves bij een vernieuwing van daken en deuren zo op zijn. Een huurprijs van 5,75 vond hij echt niet veel. De heer Mosselman geloofde niet dat men ergens geld tegen 6J^% pari kan lenen, zo als b en w in hun voorstel schreven. Ik wil wel eens zien hoe het college eruit komt bij een dergelijke huur en een afschrijving in vijftig jaar. De riool-, straatbelasting, polder- lasten, brandverzekering en niet te vergeten de administratiekosten komen ook voor reke ning van de gemeente, stv.lt de heer Mossel- Onrendable grond Wethouder Scherpenisse wees erop dat het gedeelte van de Anna van Bourgondië straat waar de autoboxen komen, niet ge schikt is voor woningbouw. Het is een on rendabele hoek. Als we er geen autoboxen zetten, blijft de grond zo liggen. In de be rekening van de Centrale Dienst zijn de grondkosten begroot op L9.50. Dat is ech ter de prijs voor woningen. Als er bij de aan nemer een hoger cijfer uit de bus komt. wordt de huurprijs hoger, aldus de heer Scherpenisse. Met de heer Van Schetsen was hij het eens dat een afschrijvingstermijn van vijftig jaar veel te lang is. Eerstgenoemde stelde voor de termijn te veringen tot 30 a 35 jaar Dat is gezond. Is het echter niet mogelijk de zeven mensen die de autoboxen willen huren, zelf een garage te laten bouwen. Dan heeft uw college haar doelstelling bereikt, en de huurders zijn misschien nog goedkoper uit. Burgemeester Baas stelde voor de afschrij vingstermijn tot veertig jaar te verlagen, de onderhoudskosten per jaar op 200,te stellen een nieuwe kostenberekening te ma ken. Als de potentiële huurders er niet mee akkoord gaan, komt het voorstel opnieuw in de raad. Geen olietanks bij huizen Op aandringen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten stelde de raad een verordening vast voor de opslag van gas-, huisbrand- en stookolie. De toenemende bo demverontreiniging door de opslag van die produkten heeft een schadelijke invloed op het grondwater. Bij vloeibare brandstoffen waarvan het ontvlammingspunt lager dan 55 graden celcius is, kan de emeente volgens de hinderwet ingrijpen. Voor brandstoffen met een hoger ontvlammingspunt echter niet. Volgens de nieuwe verordening wordt dat nu wel mogelijk. Als de verordening volgens de Ietter van de wet wordt toegepast moet er heel wat in de gemeente gebeuren, meende de heer Van Schetsen. Er zijn wel honderd olietanks die tegen de huizen staan. Als die allemaal on der de grond moeten, gaat dat per tank minstens vijf- tot zevenhonderd gulden kos ten. Hij vond wel dat het opslaan van de olie gevaarlijk is. De heer Kurvink stelde voor een overgangsperiode in te stellen om dat de verordening 1 januari a.s. al ingaat. De kleine tanks moeten dan minstens één meter van de muur staan, de grote drie meter. De verordening geldt niet voor de be staande tanks, zo deelde de heer Baas ter verduidelijking mee. In de verordening wordt duidelijk gesproken van het oprichten, in werking stellen of wijzigen van de plaats van olietanks. Daar was iedereen mee te vreden. De heer Van Schetsen werd met zes stem men (één blanco) herbenoemd als regent van het wezen-armbestuur. Van de erfgenamen van wijlen mevr. Kod de-Bergers werd 1132 vierkante meter tuin gekocht in de Tienhoven voor vijf gulden per vierkante meter. De huidige pachter, de heer D. Bruljnzeel, krijgt vijftienhonderd gulden. De tuin is aan de straatzijde 23 me ter lang, zodat er minstens drie huizen kun nen staan, zo deelde de burgemeester nog Denken over banken Bij de begrotingsbehandeling stelde de heer v. d. Weele voor op de haven wel voor dui zend gulden banken te plaatsen. Dit in tegen De heer L. v. d. Werf herdenkt morgen, 1 januari 1969, zijn veertigjarig organistenjubileum in de ned. herv. kerk te Scherpenisse. Op 1 januari 1929 kwam hij in dienst als orgeltrapper. Later werd hij waarnemend organist en in 1956 volgde zijn officiële benoeming als organist van de hervormde kerk. stelling met het advies van de begrotings commissie aan b en w. Deze wilde het geld aan een effectiever doel voor de bejaarden besteden. Burgemeester Baas zei dat het niet de be doeling is alle banken op de haven te zetten. De heren Van Schetsen en Mosselman stel den dat de begrotingscommissie, waarvan zij deel uitmaakten, helemaal geen banken wil den, maar een beter doel voor het geld. Zij wilden in geen geval de duizend gulden be zuinigen op de ouden-van-dagen. Ik heb een mooi voorstel, onderbrak de heer Kurvink. De duizend gulden kunnen we voor verbete ring van de toren verlichting gebruiken. We kunnen niets beter doen dan banken zetten op de haven. Daar is een grote be hoefte aan, verzekerde wethouder Stols. Ik zou anders wel eens willen weten wat men met die duizend gulden wil doen. Wethouder Scherpenisse kapte de discus sie. Wanneer we in de loop van het jaar geen andere bestemming kunnen vinden, dan maar banken plaatsen. Maar eerst kunnen we er nog over denken. Er kan plotseling iets invallen dat beter is. Daar stemden de raadsleden mee in Alle Verzekeringen Vraagt vrijblijvend inlichtingen A. H. GOEDEGEBUURE, Langeweg 3 b. tel. 01665-313 Sint-Annaland. adv.ing.med. Bushalte De heer v. d. Weele vond dat de bus haltekwestie nu eindelijk eens opgelost dien de te worden. Burgemeester Baas zei al een paar keer in Den Haag geweest te zijn voor deze kwestie. Er is nog steeds niemand van het directoraat generaal van verkeer geweest, ondanks de toezegging. Op het departement heeft men zelfs gedreigd de bushalte van de Spuistraat naar de Javadijk te verplaatsen. We zien nu regelmatig bussen door de Voorstraat rijden, dus men kan nooit aanvoeren dat dit be zwaar oplevert om naar de halte aan de Brugstraat terug te gaan. Het tijdverlies is hier ook geen steekhoudend feit. In Oud- Vossemeer kronkelt men door de meest smal le straten. In Tholen zijn er twee haltes. Men moet daar de provinciale weg Tholen-Poort- vliet oversteken, wat ook wel eens even kan duren. Dan moet de bus nog door de smalle Vossemeersepoort. De bushalte moet spoedig naar zijn oude plaats terug, en ik hoop met u dat het vlug gebeurt, aldus de heer Baas. Vaste plaats speeltuin De huidige standplaats van de speeltuin aan de Hoenderweg wordt definitief. Het terrein zal woren gedraineerd. Volgens de stedebouwkundige was het namelijk onmoge lijk om de speeltuin in de Anna van Bour gondiëstraat te vestigen, vanwege verder uit breidingsplannen. Dit antwoordde wethou der Scherpenisse op een vraag van de heer v. d. Weele. Het raadslid wees er verder nog op dat het onderhoud van de Zoetwater- weg-Annavosdijk een kostbare zaak voor de gemeente is. We krijgen wel 3.500,per kilometer voor onderhoud van die wegen, maar dat is veel te weinig. Kunnen we die wegen niet op dezelfde manier verbeteren als de weg Tholen-Oud-Vossemeer. Daar zijn twee lagen stenen aangebracht, en die houdt het prima. Wat de containers voor het huis vuil van de buitenmensen betreft, merkte de heer v. d. Weele op, dat dit te duur wordt. Het vuil kan beter in plastic zakken worden gedaan, en één keer per veertien dagen Var den opgehaald. Hij vond ook dat de studietoelagen voor de opleiding van ambtenaren te sterk geste gen zijn op de begroting. Waar is er een halt, zei hij. De heer Van Schetsen achtte dit juist een gunstig teken. Hoe meer ambtenaren er een opleiding krijgen, hoe beter het is, zei hij. Buiten raad om De heer Kurvink voelde zich gepasseerd omdat de grond van de Firma de Bruin en van Beek aan de Havenweg buiten de raad I om was doorverkocht aan de heer J, van Kuilenburg. We worden nu zo voor het tót gesteld. Burgemeester Baas deelde mee dat de grond onder dezelfde voorwaarden is door verkocht, ais de raad destijds besliste. Op een vraag van de heer v. d. Weele zei de voorzitter dat er spoedig naamborden op de wegen buiten de bebouwde kom wor den aangebracht. Hetzelfde raadslid drong er ook met de meeste spoed op aan de zwemgelegenheid j te verbeteren of in elk geval veiliger te stel- I len. Burgemeester Baas: Dat heeft onze volle aandacht. j De heer v. d. Weele wilde dat de kraan van de Suikerunie op de haven weggehaald I wordt. Het is een roestig ding en dit jaar heeft hij toch geen dienst gedaan. De heer i Baas zegde toe dat verzoek aan de Suiker unie over te brengen. I Bouwterreinbelasting De heer Van Schetsen wees nog op het voorstel van de begrotingscommissie zo spoedig mogelijk over te gaan tot invoering van een bouwterreinbelasting. Hij was niet tevreden met het antwoord van b en w dat dit punt nader zal worden bestudeerd. Dat kan wel een jaar of een half jaar aanlopen. Nu wordt er in onze gemeente regelmatig gebouwd langs de openbare weg, bijvoor beeld in tuintjes. De mensen die dat doen, profiteren zonder meer van de belasting van de bevolking. Dat scheelt voor de gemeente zeker 20.000,per jaar. Door die tekorten moet telkens de riool- en straatbelasting ver hoogd worden. Dit is een onhoudbare situa tie. Er zijn misschien maar twee drie ge vallen per jaar, maar ik vind het toch be langrijk, zei de heer Van Schetsen. De heer v. d. Weele was huiverig van een bouw terreinbelasting. Burgemeester Baas verzocht het raadslid in een volgende vergadering met een uitvoe rig voorstel te komen, met een verantwoor ding van de 20.000,Aan het einde van de raadsvergadering waren er nog waarde rende woorden voor de onderlinge samen werking en het werk van het secretarieper- soneel van de heren Scherpenisse en v. d. Weele. De voltallige gemeenteraad van Scher- j penisse had woensdag 18 december niet zoveel tijd meer nodig om de begroting 1969 vast te stellen. Er was immers tevo- ren al zoveel over gepraat met zo weinig financiële mogelijkheden. Dit kwam reeds i tot uitdrukking in het begrotingsrapport dat we in ons vorig nummer publiceerden. Het was alleen de heer L. A. M. Elen- baas die er nog even een algemene be- schouwing op na hield. Hij resumeerde, hoe met de begrotingscommissie ook het col lege van b en w van mening is als eerste urgentie te trachten de straten op een be hoorlijk peil te brengen. Temeer nu de aardgasleidingen zijn aangebracht. Overigens moet van deze begroting wor den gezegd dat de mogelijkheden opnieuw gering zijn. Er kan weinig goeds mee gedaan worden. Weer een bewijs, dat een kleine gemeente in deze tijd geringe moge lijkheden heeft. De heer Elenbaas herinner-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 16