EENDRACHTBODE Cavetho met dikke vier miljoen omzet in 1968 „Staat ie er ook in? Map's mislukte jaren Suikerzieken willen afdeling Tholen en St.-Philipsland firma Boudewijnse-vander Velde Uw Nieuwjaarswens Lintermans-van Haaften Firma Pietersen-Melkman 25e JAARGANG No* 4 12 december 1968 TWEEDE BLAD Verdere stijging omzet kunstmest en granen Belangrijke afzet naar overzijde Kanaal slapt binnen bij DUIZENDEN GEZINNEN op 31 december Opgave vóór 16 december Van f 4,« (2 kolommen) Van I 6,-- (2 kolommen) Van I 10,-- Garagebedrijf Van f 20,- Zeg het met bloemen (wordt vervolgd) 'De financiële resultaten over het boekjaar 1967/68 zijn wederom goede te noemen, zodat de normale afschrijvingen tenvolle ten laste van de verlies- en winstrekening gebracht kunnen worden en nog een behoorlijk voordelig saldo overblijft'. Dit concludeert het bestuur van de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging 'Eiland Tholen' G A- te Sint-Annaland, meer bekend onder de naam 'Cavetho' in haar jaarverslag 1 juli '67 - 30 juni '68. Het grafisch goed verzorgd boekwerkje, verlucht met foto's en gra fiekjes kregen de leden dezer dagen toegestuurd. De algemene ver gadering werd woensdagavond te Sint-Maartensdijk gehouden. .Gezien de vrij goede opbrengsten in de sector granen en peulvruchten had de Ca vetho een nog wel groter aanvoer ver wacht. Hoe beter de weersomstandigheden, hoe gemakkelijker men de droogservice van de Cavetho en daarmee ook de levering voorbijgaat. Men kan dat wat minder con sequent vinden van de teler, de praktijk wijst toch duidelijk in die richting. De grote stijging in de omzet van kunst mest, die vorig jaar werd geboekt kreeg nog een overschrijding in 1968 met honderd ton, terwijl toch steeds meer samengestelde ■meststoffen worden verwerkt. In de samenstelling van het bestuur, zo le zen we onder de inleiding, kwam geen ver andering. Bij de commissie van toezicht werd de heer I. C. Hage te Oud Vossemeer vervangen door de heer J. Boonman uit de zelfde gemeente. Door tussentijds aftreden van de heer A. C. Geluk te Tholen werd J. J. de Wilde aldaar benoemd. Na het vertrek in sep tember 1967 van de hoofdadministrateur J. J. Houtekamer werd per 1 december daaraanvolgende de heer J. C. Hage be noemd. Naast de directeur en dhr. Hage zijn er nog drie administratieve krachten, twee vertegenwoordigers, drie magazijnwer kers en de filiaalhouder M. Dekker te Poortvliet. MESTSTOFFEN De omzet in het verslagjaar bedroeg 3.739.202 kg voor f 809.432,De stijging van 24% in het vorig boekjaar werd volop gestabiliseerd. De traditionele verpakking - jute en papier - werd grotendeels vervan gen door plastic. Steeds meer kunnen de mengm-eststorfen los - dus voordeliger - worden aangekocht. Kalkammonsalpeter 35% N was de meest gevraagde stikstof. Flinke kortingen werden verleend bij afna me in december en januari GRANEN EN PEULVRUCHTEN De omzet granen, zaden en peulvruchten bedroeg in het boekjaar 6.267.917 kg voor f 2.420.755,00. Dat was de oogst 1967, met goed oogstweertje. Het eerste jaar ook van de Europese graanmarkt met in de EEG landen volledig vrij verkeer. Er werd scherp op de kwaliteitsconditie gelet. In de EEG landen was er bij een recordoogst een overschot van 5000 miljoen kg granen Dank zij het feit, dat Cavetho aan groot vaarwater is gelegen waren er goede af zetmogelijkheden. Veel ging naar Engeland en Ierland. De kwaliteit van de peulvruch ten was uitstekend, maar de prijs slecht. Op maandag 7 augustus 1967 werd als record bij de Cavetho 850.000 kg graan aange voerd. De grootste aanvoer op één dag sinds het bestaan van de Cavetho. Aan mengvoeders werd 378.490 kg om gezet voor f 158.418,waarbij ook de af zet van kunstmelk voor de opfok van kal veren een grote plaats innam aan bestrij dingsmiddelen kwam men op een omzet van f 318.746,wat minder dan vorig jaar. Daarentgen werd het gassen van opgesla gen partijen aardappelen een succes met ongeveer 20 miljoen kg De omzet van O.K. aardolieprodukten via de Cebeco bedroeg 1.148.561 liter voor f 225.029,Aan diversen, zoals palen, draad, carboleum, verf en landbouwplastic! tot verwarmingsinstallaties toe werd nog een bedrag van f 80.910,verwerkt. Service aan de leden werd o.m. verleend door het gesproken markbericht, bestrij- dingsmiddelenberichten en het „Cavetho-ak- tueel'' periodiek. Men was zowel op de Thoolse Dagen als bij de ZLM manifestatie als op Platte land wezig land Ahoy te Rotterdam met een stand aan- De balans geeft een totaal van f 2.373.892,91 aan met een voordelig saldo na de nodige afschrijvingen van f 23.170,22 VERGADERING Tijdens de gisteren gehouden vergadering kwam aan de orde bestuursverkiezing we gens uittreding van ir M. A. Geuze te Poortvliet, de adjunct directeur van de Ce beco hield een causerie over „de afzet van de granen in de E,E.G. "Daarop komen we de volgende week nog even terug. De leden van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken (NVS) op Tholen en St.-Philipsland behoren tot dusverre tot de afdeling Roosendaal. Zij vinden dit een bezwaar in verband met de afstand. Vandaar dat er stemmen zijn opgegaan om een aparte afdeling Tholen en St.-Philipsland op te richten. Donderdag 19 december, 's avonds om 8 uur, wordt in het „Holland Huis" te Scherpenisse een bijeenkomst gehouden, waarin zal worden gepoogd een eigen afde ling te vormen met een voorlopig bestuur. Een ander argument is ook, dat slechts een klein deel van de op Tholen en St. Phi- lipsland wonende suikerzieken is aangeslo ten bij de NVS. Tijdens de bijeenkomst spreken dokter A. A. Kugel arts te Poort vliet en de heer Rotte uit Den Haag directeur van de NVS Er zijn in Nederland ongeveer 125.000 suikerzieken, terwijl er naar schatting een zelfde aantal mensen suikerziek is, doch daar nog geen weet van heeft. Tezamen dus ongeveer 2 procent van de Nederlandse bevolking. Verwacht mag worden, dat het aantal diabetici zal toenemen Door de vooruitgang van de medische wetenschap zijn degenen voor wie de diag nose „diabetes mellitus" vroeger een dood vonnis zou hebben betekend, thans is staat een gezin te vormen, waarbij erfelijke fac toren die medebepalend zijn voor het op treden van suikerziekte, op de kinderen kun nen overgaan. Voorts spreekt de welvaart een woordje mee. Door de luxere voeding wordt, vooral op oudere leeftijd de vetzucht bevorderd, die suikerziekte ten gevolge kan hebben De NVS geeft de diabetici voorlichting over medische vraagstukken, sociale wetten verzekerings- en belastingprcblemen, te werkstelling en dieetvoeding De stichting Kinderuitzending fonds NVS verzorgt de uitzending van suikerzieke kin deren naar het tehuis in Huis ter Heide (Utrecht), waar de patiëntjes wordt geleerd te leven met hun handicap De NVS werkt het plan uit tot stich ting van een Nationaal Diabetes Centrum in de provincie Utrecht, waar plaats zal zijn voor 200 - 300 volwassen suikerpatiën ten. Het lidmaatschap van de NVS bedraagt f 10.per jaar (f5.voor hen die alleen zijn aangewezen op AOW of een andere sociale verzekering). Leden ontvangen het maandblad gratis. Donateurs kunnen zich aanmelden voor f 10.per jaar waarvoor zij ook het maandblad gratis ontvangen, of f 5.zon der gratis maandblad. Nadere inlichtingen bij: Kantoor NVS, Burgemeester Patijnlaan 65 's Gravenhage, tel. 070-399193 of bij de heer C. J. Gaakeer Vierdedijk 9 St. Maar- i tensdijk, tel. 01663-432. Eventuele bestuursleden kunnen zich op geven, zowel mondeling als schriftelijk bij de heer C. J. Gakeer, Vierdedijk 9 St Maar tensdijk tel. 01663-432. of bij de heer M. L. Schrier Albert Schweitzerstraat 15 Sint Maartensdijk. De Cavetho gelegen aan goed vaarwater. Het Thoolse graan vond z'n weg naar overzee, o.a. via de Pamir. Voor vele lezers weer de vraag, wanneer ze straks het Oudejaarsnummer van de Een- drachtbode opslaan. Staat uw nieuwjaars groet er bij? Een goede traditie. Een goede band van vrienden en kennissen, van relaties, van de lezers onderling van dichtbij en van verre. De dagen zijn kort in december. Daarom ook volop tijd uw nieuwjaarswens in te sturen of aan de plaatselijk bezorger op te geven* II bereikt er duizenden gezinnen mee in eigen gebied en de familie elders* Nog steeds de meest goedkope manier. Im mers, dat visitekaartje wordt voor u gratis bezorgd bij de 4500 gezinnen, bij de abonné's van onze krant. Tegen eenzelfde voordelige prijs als vorig jaar. Een extra service voor onze abonné's. Wilt u enkele voorbeelden? HET OUDEJAARSNUMMER VERSCHIJNT DINSDAG 31 DECEMBER J .VRIENDSCHAP Fam J .VRIENDSCHAP-KAMERAAD w f J- P* Vriendschap-Kameraad wenst familie vrienden en bekenden een Van I 2,-- Centrumweg 4 g.n. Tholen voorspoedig 1969 toe. Bloemstraat 6 S. Maartensdijk FIRMA HENDRIKSE - PATIJN wenst bekenden en klanten een gelukkig 1969 toe. Stavenisse Fonteinstraat 16 GELUKKIG NIEUWJAAR Visserstraat 20 Sint-Annaland De beste wensen voor het jaar 1969 met dezelfde goede samenwerking Motorlaan 40 Scherpenisse Voorspoedig 1969 toegewenst door Gladiolenstraat 14 Oud-V ossemeer door MAARTJE ZELDENRIJK 54 Een week later nam ze een besluit. En besprak het met Bram en Trui. Die gaven haar terstond gelijk- 'Meid, dat moet je doen. Het is nog mooi weer. Ga jij maar rustig een paar weken met vakantie, wij zorgen wel voor Gerdientje. Ze is hier immers maar wat graag'. 'Als jullie haar maar niet al te veel verwennen, hoor', aarzelde Map. Bram glimlachte en keek zijn vrouw aan. 'Zeg dat maar eens tegen Trui. Zo n ideale moeder is er haast geen tweede'. Waarop Trui verlegen bloosde. Map sloot haar woning, bracht de sleutels bij moe Lakeman en reisde naar Italië, waar ze wandelde en luierde, kennis maakte met een nederlands gezin, dat in hetzelfde hotel logeerde. Ze trof het bizonder met t' weer en kwam na veertien dagen bruin gebrand en heerlijk uitgerust in Purmerend terug. Alwaar ze de eerste avond een aantal familieleden op visite kreeg en kwistig souveniers uitdeelde. Doch terug in de stad bekroop haar opnieuw de een zaamheid. Wat kan ik er aan doen, piekerde ze. Ik kom regelmatig thuis en bij Bram. Een enkele maal reis ik naar Wervershoof en naar de Wormer en nu de witte broodsweken voorbij zijn, kan ik ook wel eens een keer naar Amsterdam gaan. Al was het maar om m'n haar te laten doen. Maar er blijven dagen en avonden over. Op de bruiloft van Gerrit en Beppie had ze een oom van Bep leren kennen. Een oudere vrijgezel. Hij had een paar keer met haar gedanst, waarna ze samen prettig hadden gebabbeld. Doch op zijn uitnodiging eens een dag of een avond met hem uit te gaan, had ze vriendelijk, doch beslist geweigerd. 'Het zou voor u alleen maar een teleurstelling zijn', was haar besliste betoog. En omdat hij een man van beschaving was en manieren bezat, drong hij niet bij haar aan. Begin november werd er's morgens tegen elf uur ge beld. Map had net de koffie op en zat aardappelen te schillen. Ze veegde vlug haar handen af en liep naar de deur. De man aan de andere kant was haar onbekend. Nadat ze de deur geopend had, knikte ze en keek hem vragend aan. De man nam zijn hoed af en lachte. 'Mevrouw Ruize naar, kent u me nog? Hordijk, Jan Hordijk. Uit Amstel veen'. Er begon bij Map iets te schemeren. Ze keek hem nog eens aan en herkende hem als de oom van Beppie. 'Ja', zei ze knikkend en begon te lachen. 'Van de brui loft, nietwaar?' 'Mevrouw, ik ben voor zaken in de stad. En ik ben zo brutaal geweest om bij uw broer uw adres los te wringen. Als u vindt, dat ik daardoor tever ben gegaan, zegt u het dan gerust. Ik zal er niet boos om zijn'. Map glimlachte nog steeds en deed een paar passen achteruit. 'Komt u maar verder meneer Hordijk'. Ze stak haar hand uit. 'Hoe maakt u het sinds september?' 'Dank u. Uitstekend. En u?' Map haalde haar schouders op en nam zijn jas in ont vangst, die ze op een hangertje hing. Ze ging hem voor naar de huiskamer. 'Maak het u gemakkelijk. Voelt u nog wat voor een kop koffie?' 'Als het niet teveel moeite is?' 'Waarom zou dat? Een ogenblikje dan. Neem ik er zelf ook nog één'. In de keuken dacht ze: Toch wel leuk, dat hij me zich nog herinnerde. En hij is in ieder geval een keurige man. Wat later zaten ze tegenover elkaar en dronken van hun koffie. Daarna gaf hij haar een sigaret en vuur. 'In wat voor zaken bent u?' vroeg Map. 'Automaten, mevrouw. 'Kleine, grote en heel grote. Ik heb enkele vertegenwoordigers maar als het belangrijk genoeg is, ga ik er zelf nog wel eens op af. En dat was ditmaal het geval. Hier in de stad. Ik was er vroeg en binnen een half uur was alles in kannen en kruiken. Een dergelijke manier van zakendoen staat me aan'. Map knikte begrijpend. 'Het lijkt me interessant'. 'Het is interessant, mevrouw. Ik heb een grote show room naast de fabriek in Amsterdam. Ik nodig u uit eens te komen kijken'. Ze glimlachte. En omdat ze niet antwoordde, vervolg de hij: 'Ik meen het serieus, mevrouw. Als ik u verzeker, dat ik het als een grote eer zal beschouwen, wilt u me dan geloven?' Map raakte verward. 'Waarom? Ik koop er geen. Ik zou niet weten, wat ik er mee doen moest'. 'Dat komt helemaal niet in me op. U hebt indertijd mijn uitnodiging afgeslagen om eens een avond met me uit te gaan. Misschien bereik ik op deze manier resultaat om opnieuw kennis met u te maken?' Ze voelde een kleur opkomen. 'Waarom wilt u dat, meneer Hordijk?' vroeg ze rustig. 'Ik heb bewondering voor u, mevrouw. Mag ik dat hebben? Als man?' 'Dat kan ik u niet verbieden. Maar het heeft zo weinig zin, meneer Hordijk'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 7