WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST FILIPSLANO Vijl en twintig Van onder af Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit zestien pagina'; Behandeling van gunstige begroting 1969 Tie» mille gereserveerd voor mogelijke aardgas-aansluiting Gymnastieklokaal nog vrome wens Stichting van een woningbedrijf Vrijdag raad in Stavenisse De redaktie legt u deze week voor Na 24 jaar. Bibliotheek-aktiviteiten Rechts gaat voor kwam voor de balie Sint Philipsland met meer licht Hebt U een kamer vrij In Vosmeer nieuwe scholen stap dichterbij Een beschuttend bejaardencentrum officieel geopend Nog meer werk aan de bejaardenwinkel Stavenisse reserveert aardgas De maan gaat weer door de bomen schijnen Sommige eiland elftallen noteren lager in de competitie-effecten-beurs DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 25e jaargang No. 1 21 november 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St Annaland - Tel. 01665-3 7 5 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen f 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 B. op Zoom "Wij hebben het genoegen u hierbij een sluitende begroting voor het jaar 1969 te kunnen aanbieden", schreef 't college van burgermester en wethouders van Stave nisse aan de raad op 10 oktober van dit jaar. A.s. vrijdag vindt de behandeling van het jaarstuk plaats. Er staat een post van f 14.000.voor onvoorziene uitga ven. Er is stevig geraamd voor onderhcuds werken. B en w merken op, hoe bij dit gun stig begrotingsbeeld wel de restrictie geldt dat de kosten algemeen beheer zijn gedaald vanwege de pensionering van de burge meester-secretaris. Zijn vervanger moet wel ongeveer hetzelfde doen, maar kost min der zo moeten we hieruit begrijpen. Die ruimte is voor een deel weer ingekrompen vanwege aantrekking met de gemeenten Thclen en Sint Maartensdijk van een amb tenaar voor sociale zaken De eerstge noemde factor betekent een kostendaling v twintig mille. AARDGAS Behalve reeële ramingen voor het onder houdswerk is er op deze begroting 1969 een post gereserveerd voor mogelijke aardgas- voorziening. Zoals bekend ziet het er in dit opzicht voor Stavenisse wat somber uit. Terwijl de andere gemeenten op Tholen vrijwel zeker tot een rendabele exploita tie van aardgas kunnen komen, zit er voor Stavenisse het gevolg in van de grotere afstand van het aardgasnet. Met daarbij de kleine concentratie van woningen, die het dorp heeft in verhouding tot de aanleg- afstand. Er zijn al druk ondehandeling.n gevoerd met de Zegam, maar zonder aard- gas-kleerscheuren komt de gemeente er niet af. Hoe het definitieve Zegam-voorstel er zal uitzien is nog niet bekend. Hopenlljk kan de nodige clementie worden betracht daar anders eventuele toekomstige Zegam- winsten voor Stavenisse kunnen zijn als een doorn in het oog. Wel moet het gemeen tebestuur er van uitgaan, dat het naast de normale garantie van 70% der aan- sluitbare percelen - dit geldt veor iedere ge meente een bijdrage ineens zal moeten wor den betaald. Om daartoe in staat te zijn werd alvast begonnen met het reserveren van f 10.000,— op de begroting 1969. De ruimte is hiertoe voor de gemeente in deze begroting althans aanwezig. De liquiditeitspositie bleef onveranderd gunstig daar de kapitaaldienst nog geen ton nadelig slot heeft. GYMLOKAAL Nog niet prakkdzerend - althans naar buiten - over een gemeentelijk sportveld - zou het college er wel grote waarde aan hechten wanneer er een gymnastieklokaal tot stand zou komen. Getracht zal worden dit komend zittingsjaar te realiseren. Aan de orde komt yliidag ook de vaststelling jaarrekening woningstichting 1967. Er is op de balans aan beide zijden een bedrhg van f 21.411,65. Het exploitatieoverschot be draagt f 29.57. Het nadelig saldo op de kapitaalsinkomsten is f 540,11. In het alge meen bestuur van de Zeeuwse bestuurs- schooi worden als lid en plv. lid voor gedragen de heren C. J. Moerland en A. J. Smits. BESTRIJDING LUCHTVERONTREINIGING EEN COLLECTIEVE ZAAK Vanwege de industrialisatie dreigt er voor geheel west-Nederland een ongezonde atmosfeer te ontstaan schrijft het Stavenisse college bij haar voorstel deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling bestrijding luchtverontreiniging. Hoewel Stavenisse in een gunstig kli maat ligt, dient men de ogen niet te sluiten voor in dit opzicht dreigende gevaren. De afstand van het Antwerpens industriegebied is hemelsbreed trouwens niet groot. Het gaat nu om het doen van metingen boven Zeeland om tijdig geattendeerd te zijn De deelnemers in de regeling dragen de kos ten van die metingen. Da provincie betaalt hierin een vierde deel. Verder per gemeen te naar aantal inwoners a omstreeks 50 cent B en w vinden het een gemeenschappelijke taak en zaak en willen hieraan deenemen. Ook in Stavenisse komt het voorstel aan de orde een uniforme beloningsregeling in te stellen voor de leden van de vrijwillige brandweer terwijl het college eveneens van oordeel is, dat er beslist meegedaan moet worden aan de collectieve rattenbestrij ding in deze winterperiode. De aktie zal 5 a 6 weken in beslag nemen. Voor Stave nisse zullen de kosten op een duizend gul den komen. Ook wil het dagelijks bestuur het ver zoek overnemen van de Stichting sociaal paedagogisch werk in Zeeland om de bij drage van tien op vijftien cent per inwoner te brengen voor 1969 WONINGBEDRIJF Het gemeentelijk woningbezït van de mees- :e Nederlandse gemeenten is sinds de tweede wereldoorlog sterk toegenomen. Dit wo- Viingbezit bestaat voor het grootste gedeel te uit zgn. woningwetwoningen. Dat zijn huizen, die cloor gemeenten of woningbouw verenigingen tot stand kwamen en waarvoor het rijk faciliteiten verleent. Het woning- bezit in Stavenisse was steeds van beschei den omvang geweest. Van de 50 na de wa tersnoodramp gebouwde woningwetwonin gen werden er direct 46 aan de bewoners verkocht, later nog één. Twee van de 19 Elke generatie lacht om de oude modes, doch volgt angstvallig stipt de nieuwe Noorse geschenkwoningen zijn als woning wetwoning verhuurd terwijl de overige eveneens werden verkocht. Deze twee Noorse woningen moesten volgens de schen- kingsvoorwaarden door een stichting wor den beheerd, waartoe de „Woningstichting Stavenisse" werd gevormd. Noch de minis ter noch b en w vinden het de meest juiste wijze, dat de gemeente de eigen woning wetwoningen zelf geheel administratief ex ploiteert. Beter is daarvoor een afzonder lijk woningbedrijf te stichten. Daarom wil len ook b en w van Stavenisse hiertoe over gaan. Tenslotte zullen in de vergadering de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1963 t-m 1967 worden vastgesteld, neerkomend op een totaal van f 48.199,07 zijnde een overschrijding per leerling van f 14.40. Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 gedurende het weekend bereikbaar onder zijn huisnummer-telefoon: 458. dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland teL 01665-400 Het is niet waarschijnlijk dat het één pro cent van de lezers is opgevallen of nog zal opvallen, dat we met dit nummer de vijf en twintigste jaargang van onze uitgave bin nenstappen. Dat betekent dat er nu 24 jaar gangen van de Eendrachtbode liggen opge stapeld. Niet bij u, wel in ons archief. Het begin van die 25 jaar is niet in het persoon lijk, ook niet in het krantenbedrijf iets om over uit te wijden. Dat is ook hier niet de be doeling. Dan moet de vijf en twintig werke lijk zijn volgemaakt. Hopenlijk wordt u en ons die mogelijkheid gegeven daar terzijner tijd even aandacht aan te schenken c.q. aan dacht op te vestigen. Intussen blijft er voor al deze tijd van h»t jaar voldoende werk aan de winkel om ons daarover voorlopig nog niet te bekommeren. Men krijgt anders zo gauw de neiging vergelijkingen te gaan trek ken met toen en nu met de ontwikkeling van onze streek in die periode, met de ontwikke ling ook bij onze krant in die kwart eeuw Houden we het bij het begin van deze vijf en twintigste jaargang voorlopig maar op de wens, dat we het met u. evenals mogelijk de voorafgaande vier en twintig in goede ge zondheid mogen afronden. En u daarbij veel goed nieuws kunnen brengen. Op de provinciale begroting van ons ge west loopt de subsidie voor openbare lees zalen en bibliotheken zo om en nabij de hon derd duizend gulden. Op een voor de begro ting 1967 gestelde vraag door de betrokken commissie van onderzoek werd door gedepu teerde staten een specificatie gegeven waar uit blijkt, dat dit bedrag wordt verdeeld on der de openbare leeszalen en bibliotheken in met name genoemd: Goes, Axel Terneuzen, Middelburg, Vlissingen, Oost-Zeeuws-Vlaan deren - Kanaalzone, Centrale ver. voor rei zende bibliotheken, het Katholiek centrum, de Centrale plattelandsbibliotheek Zeeland, een subsidie lectuurvoorziening voor blinden en voor leidinggevend wek. Men moet uit het bovenstaande niet direct concluderen, dat „dus Tholen er weer niet bij is". Duidelijk gaat het hier om openbare leeszalen en de centrale van bibliotheken. Dat is een beleidszaak Daarop nu menen we toch even een vinger te moeten houden. Tot voor enkele jaren kregen de bibliotheken ook op Tholen provinciale subsidie. Het was vijf cent per boek onder voorwaarde, dat ook het gemeentebestuur eenzelfde bedrag zou subsi diëren. Wat de oorzaak ervan is, dat deze rege ling niet werd bestendigd is ons niet precies bekend. Wel zoeken we het in de richting van het ontstaan van de centrale bibliothe ken, met name van de centrale reizende bi bliotheken nadat was gebleken, dat de aan plaatselijke bibliotheken verleende subsidie niet overal gewenste resultaat gaf. Het beroerde bij een dergelijke algemene maatregel is, dat ook de goede werkers, in dit geval de goede plaatselijke bibliothe ken er de dupe van zijn. Vanzelfsprekend kan men gebruik maken op niet te dure wijze van de centrale bibliotheek, van de rei zende boekenkisten. Maar dat blijkt voor de werkelijk goede bibliotheken in onze ge meenten lang niet de beste oplossing te zijn evenimin als destijds de provinciale subsidie voor elke gemeente waar een bibliotheek was, overal het gewenste effect sorteerde. Integendeel, menige volks- of verenigings bibliotheek op Tholen en Sint Philipsland exploiteert een gezonde bloeiende b'bliotheek wanneer het in beperkte mate of helemaal geen gebruik van de boekenkisten maakt. Wanneer dit dan zo is, zal men tegen werpen, waarom moet er dan ook nog wor den gesubsidieerd? Wel omdat het weer de richting uitgaat van zo veel in deze tijd dat, wanneer men aktief is, wanneer iets uit het particulier initiatief wordt geboren daar belangeloos aan wordt gewerkt, daar voor vrije uren worden geofferd met liefde voor de gemeenschap men als straf daarvoor een aanvankelijk toegeken de subsidie wordt onthouden. Moet het wer kelijk allemaal van bovenaf komen. Moet het alles centraal zijn, wat de klok slaat, Moet dan ieder particulier initiatief worden bestraft? Deze vragen rijzen nu ook die goede volks- of verenigingsbibliotheken in onze streek de provinciale subsidie zijn onthouden, vanwege de centrale voor me nig goede gemeentelijke biblotheek onge wenste voorzieningen. Ondertussen is er toch een ton op de provinciale begroting mee gemoeid. Mis schien zou een nieuw onderzoek ten aan zien van die goede plaatselijke bibliothe ken tot een ander inzicht leiden. Wat onze streek betreft is het niet moeilijk die goe de voorbeelden te geven. Gelukkig dat de gemeentebesturen zich niet aan die plaat selijke steun hebben onttrokken. HOOGWATER VOORGEVEL VERSIERINGEN Het schijnt dat er personen zijn die het thans op voordeur of voorgevelversieringen hebben gemunt. Zo hoorde de echtgenote van de heer J. J. G. Geluk wonende in een bungalow aan de Molenvlietsedijk woensdag nacht wat gerommel aan de voordeur. Ze wekte haar man, die een kijkje ging ne men. Bij het omdraaien van de lichtscha kelaar zag hij een oudere en jongere per soon de benen nemen. Aan de voordeur bleken schroeven te zijn losgemaakt van een gietijzeren versiering. Datzelfde was eer der gebeurde bij de heer J. Timmers op de Wal. De politie stelt een onderzoek in. ONTWIKKELING NOORD ZEELAND Vrijdag 29 november wordt in het Thool- se stadhuis door de Zeeuwse Volksuniver siteit werkgroep Tholen een avond georgani seerd met als spreker drs S. P. van der Zee medewerker bij het ETI te Middelburg. Hij spreekt over de ontwikkeling van Noord-Zeeland. DAMMEN Vrijdag 15 november Werd het bejaardencen trum ,,De Schutse" te Sint-Annaland officieel in gebruik gesteld. De openingsceremonie hield in de onthulling van de naam, in bron zen letters aangebracht cp 't moderne Tehuis Mevrouw C. van Aartsen-Stap verrichtte deze opening en bekijkt (foto) het resultaat. Achter mevrouw Van Aartsen, de voorzit ter van de stichting Prot. Bejaardenzorg „Eiland Tholen". de hervormd predikant ds J. M. de Raad te Sint Annaland. Verder de directrice zuster A. van Woensdregt en de concierge-tuinman F. Burgers. Zie voor verslag derde blad pagina 9 de week van 24 t.enn 30 november zondag 6.30 18.50 maandag 7.20 19.46 dinsdag 8.10 20.42 woensdag 9.10 21.46 donderdag 10,15 23.00 vrijdag 11.26 zaterdag 0.08 12.34 Eerste Kwartier 27 nov, te 14.00 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester wordt gehouden op maandag 25 november van 6.30 tot 8 uur 's avonds. VRACHTWAGEN OP BUS Vorige week donderdag 14 november kwam ter hoogte van de Tol op de pro vinciale weg Tholen - Poortvliet de lijn dienst van de TAD Stavenisse-Bergen op Zoom in botsing met een vrachtwagen combinatie De bestuurder van die combi natie W uit Oud Vossemeer trachtte in de niet geheel overzichtelijke bocht een auto in te halen, terwijl vanuit de rich ting Poortvliet de bus naderde. Het laatste voertuig werd over de gehele zijkant be schadigd en kwam klem te zitten. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. In het Sint-Annalandse Dorpshuis hield voor de offi- ciëee opening van ,De Schutse' mevrouw Van Aartsen een toespraak tot de vele genodigden. Verder achter de tafel een drietal bestuurders. In „De Schutse" onderhield mevrouw Van Aartsen zich met de bejaarde inwoners. Vanzelfsprekend was daarbij ook D. Ridderhof als een der eersten, van de partij Uitslagen van de op 18 november ge speelde partijen. C. de Korte - J. de Rijke 1-1 D. Soomers - M. v. Belzen 0-2 A. Soomers - A, Priem 2-0 D. Verburg - D. Schot 0-2

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1