EENDRACHTBODE Portret van een hampioen Ziekenhuis „Lievensberg nu officieel geopend KffiDömpo mm Kees de Rijke ploegkampioen van Nederland Twee T.V.C.- tearns in eerste klasse -,x 1¥'1' Gksn m 24e JAARGANG No. 52 14 NOV» 1968 DERDE BLAD Monument van particulier initiatief Coördinatie medische research gewenst ■:H i Voor Babylijf Ootje Teur en de wenshandschoenen Dit kampioenschap is voor de jonge en toekomstige boer en voor de ploegerij van Tholen en Sint-Philipsland een goede stimulans. Dat zei de voorzitter van de PJG Tholen en Sint-Philipsland, H. van Nieuwenhuijzen, vrijdagavond bij de huldiging van de kam pioen van Nederland tweescharige heen en weer ploegen, de zeventienjarige C. P. de Rijke uit Poortvliet. Je gaat naar de Nederlandse kampioen schappen als afgevaardigde van de PJG en verwacht 'dan helemaal niet dat je kamioen wordt. Zenuwen heb ik praktisch nooit, maar toen wel. Ik heb nog nooit zoveel gerookt dan in die twee dagen. Vooral voor de wed strijd en jij het keuren zat .ik in spanning. Ja het zijn wel twee boeiende dagen geweest Ik ben twee jaar geleden begonnen met de werttelploejj en werd kampioen van de landbouwschool in Scherpenisse. TREKKER VAN NEGEN JAAR De eerste dag in Dronten ging het niet zo best. Ik was tweede en mocht nog net meedoen aan de finale We moesten toen tarwestoppel ploegen. De tweede dag, met lange gerstestoppel ging het beter. Er moest 22 are geploegd worden. Het was zware grond, 45-55, maar niet moeilijk om te bewerken. Ik ploegde Inegentig centi meter diep .en 37J/2 centimeter breed. De grond in de Flevopolder was nog wel zout Je ploeg zat zo onder de roest. Mijn trekker is negen jaar oud. Voer ik naar Dronten ging heb ik hem helemaal opgepoetst en nog wat opgespoten. Er gin gen nog een paar jongens om mijn trekker staan, omdat zij op de foto moesten maar die heb ik er afgegooid. VAN VADER GELEERD Veel supporters heb ik niet gehad, Alleen mijn vader is nog geweest In grote lijnen heb ik het ploegen van mijn vader geleerd. Ook wel op dd landbouwschool waar ik van de heer J. Priem theorie kreeg. Maar de praktijk en ervaring zijn heel belangrijk. Wedstrijdploegen is ook nog geen prak tijk ploegen. Bij de wedstrijden heb ik nooit een cabine of spatborden aan mijn trekker. Anders kun je je werk nooit goed zien. In de praktijk is dat niet nodig. Daarbij kun je ook best een zware trekker gebruiken bm te ploegen. THOLEN TELT NIET MEE Nu zit ik op de landbouwschool in Mid delburg, waar één dag per week les gege ven wordt. Die cursus duurt (<We jaar. Ik ben in de laatste tijd niet veel naar school geweest. Het is maar één dag, maar van huiswerk komt niet zo veel in de drukke tijd. Eerst wilde ik )iaar de middelbare landbouwschool in Goes, maar dat is veel theorie en veel te weinig praktijk. Nee cp schoot ben ik niet gehuldigd. Het hoofd heeft me gefeliciteerd, maar dat was alles Als het er nu één van Walcheren was ge weestTholen telt gewoon niet mee. Behalve de \cadeaux die ik vanavond gekregen heb, had ik al een pechlamp en een opener van 1de provinciale kampioen schappen. De eerste dag kreeg ik bij de se lectiewedstrijden in Dronten een medaille. Ja, ik was de jongste deelnemer aan de kampioenschappen van Nederland. De mees ten waren tussen de twintig en dertig jaar. Er waren er echter 'ook van veertig bij. In mijn vrije tijd knutsel ik veel. Verder doe \ik aan skeltersport en aan jagen. Omdat met de 'tweescharige wentelploegen geen wereldkampioenschappen gehouden worden kan ik nu niet verder. Met een rondgaande ploeg is het jmoeilij- ker werken. Je moet een voor aanstorten en houdt een eirulvoor open. Ik weet niet wat de toekomst brengt, maar ik hoop veel verder te gaan, aldus de ploegkampioen van Nederland de zeven tienjarige Kees de Rijke, hier met zilveren ploeg op de foto. D; jonge K;es de Rijke van hoeve „Nattebek Kadijk 24 in Poortvliet werd :'ie avond in hotel de Gouden Leeuw te Scherpenisse door zijn mede-PJGers gehul digd. Voor de eerste k:er deed hij mee aan de Nederlandse kampioenschappen ploegen, die op 30 en 31 oktober in Dronten gehouden werden. Daarvoor was hij al kampioen van de lts in Scherpenisse, kampioen van Tholen en Sint Philipsland en provinciaal kampioen In twee jaar bereikte hij de nationale top. Tct zijn grot; spijt kan hij met mee deen aan de wereldkampioenschappen. Nederland is namelijk vrijwel het enige land waar m:t tweescharige wentelploegen gewerkt wordt. In de rest van de wereld zijn hot allemaal rondgaande ploegen waarmee het moeilijker werken is, maar die ook meer op;n voren geven. In ons land werkt men intensiever en gebruikt daarom veelal de tweescharige wentelploeg. FANTASTISCH We zijn nu niet bij elkaar voor een discussieavond maar voor een huldiging, begon de heer van Nieuwenhuijzen zijn toespraak. Toen ik vorige week hoorde dat Kees kampioen was, dacht iik, dat heeft hij er goed afgebracht. Het is fantastisch denk je in h;t begin. Verder sta je er niet zo bij stil in deze drukke tijd. Als je er goed over denkt, zeg je echter, het is fantastisch Vorig jaar kampioen van Tholen en Sint Philipsland en nu, in één jaar, kampioen van Nederland. Dat kan niemand je verbeteren We vinden het als PJG een bijzondere eer cat je als Nederlands kampioen lid van onze vereniging bent. We zijn trots op je en mogen best chauvinistisch worden. Deze prestatie is niet alleen een stimulans voor de ploegerij maar vooral voor de ploegcom- missie om verder te gaan met de organisa tie van de wedstrijden. Ik wil van deze ge legenheid gebruik maken om de boeren te vragen of ze alsjeblieft een stukje grond voor de wedstrijden beschikbaar willen stellen. Dat is altijd nog een moeilijk pro bleem geweest, aldus de heer van Nieuwen huijzen. Namens de PJG bood hij de kampioen een set beitels en doorslagen aan. Verder is hij voor altijd vrijgesteld van inschrij vingsgeld voor de Thoolse kampioenschap pen. Voor het provinciaal kampioenschap dat hij al enige tijd geleden in de Wilhel- minapolder op Zuid Beveland behaalde kreeg hij nu de wisselbek;r en een kleine beker era te houden. De zilverenploeg die hij in Dronten gekregen had, was op deze huldigingsavond ook aanwezig, j De heer De Rijke dankte hierna ieder- een voor de cadaux en de voorzitter voor zijn toespraak. De kampioenschappen van Tholen en St Philipsland die door het natte weer en de j drukte daarna niet door konden gaan wor den nu volgende jaar omstreeks eind juli gehouden. ft Vrijdagmiddag 8 november 1968 v/erden de deuren van het ziekenhuis „Lievensberg" officieel geopend, nadat de (nieuwe en zeer moderne streekinrichting al enkele weken eerder praktisch in gebruik was genomen. De deuren gingen dan nu symbolisch open met het hijsen van de driekleur en de vlag van de stad Bergen op Zoom, De daartoe nodige handelingen werden verricht door de Brabantse commis saris van de koningin, dr C. Kortman en burgemeester drs L. van de Laar. Tevoren was de totstandkoming van het streekziekenhuis een monument van particulier initiatief genoemd. wanneer het ziekenhuis zich zou kunnen ters uit Oisterwijk. Namens het bouwteam particulier initiatief. Hij bood een voorzit- abonneren op de proefschriften van de uni- bood de heer Nelissen een sculpture aan, tershamer aan en een drietal zilveren kande- versiteiten. Inhakend op hetgeen dr Burkens had gezegd stelde drs Grosfeld: Geef ons de mankracht, het gereedschap ligt er. Verder werd nog 't woord gevoerd door de voorzitter van het psychiatrisch ziekenhuis „Vrederust", de heer J. Duvekot uit Goes, die een wandkeramiek aanbood (bevestigd ii de fraaie hal) van.de kunstenaar Henk Pot- eveneens aangebracht aan een wand in de grote entreehal. De voorzitter van het ABG, de heer C. Blom pleitte voor een blijvende samenwer king met het ABG en bood een bedrag aan voor inrichting van de tuin. Dr J. van Eijck sprak namens de medische staf en zag het als een monument van laars voor de bestuurskamer. De heer Van Bragt sprak namens de per soneelsvereniging en zorgde voor een fraaie klok. Na de vlaggenceremonie werden de geno digden in de aula van het ziekenhuis ontvan gen en werd de receptie gehouden. Lievensberg nu officieel geopend Wfè'WM.BMW'.WM OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL 80 Horizontaal 1 o.l. 3 adel 7 doch 10 dr 12 kam 14 olina 16 aarde 18 kalm 20 st 21 mm 22 et 23 Els 24 ambt 26 zeelt 29 visser 31, Ko 32 roest 34 es 35 oorzaak 37 le 38 r.r. 40 oom 42 idee 44 in 46 amp 47 alm 49 o.a. 50 kans 53 air 55 p.s. 57 on 58 termiet 61 em 63 stoom 65 ijs 66 idioot 69 sport 71 Deen 72 te 73 al 74 tij 75 fr 76 keet 78 prooi 80 eleve 82 iep 84 eg 85 aera 86 gans 87 r.i. Verticaal: 1 o.k. 2 lakei 4 domme 5 el 6 list 7 de 8 camera 9 ha 10 ddt 11 re 13 ma 15 n.t. 17 rete 19 lasso 21 me 23 ever 25 brommer 26 z.o.z. 27 Loki 28 stee 30 se 31 Kro 33 sleep 36 ablatie 39 riant 41 o.a. 43 do 45 nn 48 mi 50 kost 51 stc-p 52 mis 54 reine 56 sate 59 emotie 60 mijt 62 m.o. 64 oslo 67 deken 68 otter 70 rij 71 dreg 73 arg 75 fl 77 ei 78 p.e. 79 o.a. 80 e.a. 81 v.a. 83 pi i I Dat gebeurde tijdens een officiële bijeen komst in de aula van de verpleegstersflat „Fabiola", dat eveneens tot het ziekenhuis behoort. Daar werden talrijke genodigden waaronder de gemeentebesturen uit onze streek en vanzelfsprekend het lid van het dagelijks bestuur uit ons gebied notaris W. L. Blindenbach en het algemeen bestuurslid ds P. Kolijn door voorzitter C. Slootmans verwelkomd. Een bizonder welkomstwoord richtte hij tot dr Kortman en dr De Lange, die de hoofdinspectie vertegenwoordigde. (adv, ingez. med.) I Ik ga u niet alles van de medische ont- I wikkeling vertellen, zei Lievensberg voor zitter, maar begon toch bij vierhonderd jaar voor Christus. Het was Hyppocrates die de geneeskunde invoerde, nadat men tevoren op religieuze en magische kunst had ver trouwd. Bij dit alles is de christelijke barm hartigheid altijd het fundament geweest waar op de geneeskunde is geschraagd en dat zal ook zo blijven. Werden aanvankelijk de zieken als zijnde zondaren uitgestoten, wa- I ren het eerst verworpenen der aarde, men ging ze daarna zien als een medemens die hulp behoefde. Deskundigen zeggen dat er tot 1900 geen geneeskunde was, slechts een pijnverlichting. In 1927 moest men het in Bergen op Zoom nog zonder chirurg doen en in de dertiger jaren maakten de ABG re genten plannen voor een nieuw ziekenhuis, j Na wereldoorlog II kwamen er nieuwe plannen. Tenslotte is bereikt, dat een zie kenhuis tot stand is gekomen op algemeen christelijke grondslag, op de grondslag van de chr. barmhartigheid. Dat is het uitgangs punt van alle verpleging. Dat eist een plaats I om het te kunnen behartigen. Lievensberg is tot stand gekomen. Een modern ziekenhuis met een beddenprijs, die tegen de honderd duizend gulden ligt. Nu mogen we blij zijn, dat de eerste plannen na wereldoorlog II niet zijn doorgegaan. Dan kon niet bereikt zijn, wat nu mogelijk was. De heer Slootmans wees er voorts op dat, dank zij de gehele staf de overgang van het ABG naar Lie vensberg bizonder soepel is verlopen. Hulde bracht spreker aan de religieuzen, welke sinds 1838 met waar Godsvertrouwen de zorg voor de verpleegden in het ABG op zich namen. Hulde ook aan de regenten van het ABG die de basis voor „Lievensberg" hebben ge legd. De fusie tussen de r.k. en prot. stichting memorerend, wees hij er op hoe er toen 5 en 7 (bestuurders) schakels zijn aaneen gesmeed om zo iets goeds voor West Bra bant en Tholen te kunnen bereiken. Christen die het Evangelie belijden mogen niet klein zijn. Spreker dankte ook burgemeester Van de Laar voor zijn bemiddelingswerk in deze en hoopte tenslotte dat Gods zegen in de toekomst zou mogen rusten op het werk voor de patiënten van West-Brabant, Tho len en Sint Philipsland. RESEARCH In een diepgaand betoog sprak vervol gens de voorzitter van het Nationaal Zie kenhuis Instituut en president van de Inter nationaal Hospital Federation dr J. Burkens over de noodzaak van meer medisch re- searchwerk. Research niet alleen bij de uni versitaire-, maar ook in de kleinere zieken huizen, niet alleen op het zuiver medisch terrein, maar ook op het organisatorische en administratieve vlak van het gehele zie kenhuiswezen. Het Nederlands ziekenhuiswezen heeft een jaaromzet van twee tot twee-en-een-half miljard gulden. Minder dan een promille wordt hiervan aan research uitgegeven. Met twee promille zou men zowel research als informatie belangrijk kunnen verbeteren en dat is nog maar een percentage, waar een Philips of een Hoogovens om glimlacht, al dus dr Burkens. Als we de problemen van de snelle ont wikkeling van deze tijd de baas willen blij ven, als we met de goede Nederlandse zie- kenhuisnaam niet bij het buitenland achter op willen geraken, zal men zich voor dit researchwerk meer moeten gaan inzetten, besloot dr Burkens. AMBULANCEDIENST Had voorzitter Slootmans er reeds op aan gedrongen met de instelling van een ambu lancedienst burgemeester Van de Laar ver klaarde hierop aansluitend dat het over legorgaan Bergen op Zoom de ontwerprege ling klaar heeft voor verzending aan de be trokken gemeentebesturen. Hij wees voorts op de grote verantwoor delijkheid die ieder mens draagt voor alle medemensen in de gehele wereld. Wanneer we vanaag met grote dankbaarheid mogen zien op wat totstaad kwam, moeten we te- gelijk denken aan die landen, die met veel minder mogelijkheden met veel groter problemen zitten. Wij zijn zo op de techni sche vooruitgang gespitst, dat we geneigd zijn de psyche van de mens te verwaarlo zen. Hij dankte voorts allen die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van stichting I en gebouw hadden bijgedragen. Hij bood na- mens het gemeentebestuur een cheque aan als begin voor een bibliotheek voor oplei ding verpleging. MONUMENT De medische directeur van het nieuwe ziekenhuis drs J. Grosfeld wees er op hoe door het samengaan een heilloze kloof tussen twee bevolkingsgroepen was voorkomen en perspectief openen op geneeskunde in dit gebied waarop men nauwelijks durfde hopen De bevolking heeft getoond dit te wensen Een ziekenhuis dat aan de hoogste eisen voldoet met vele voorzieningen voor beoefe ning van de medische wetenschap. Dr Grosfeld verklaarde dat het nuttig zou zijn De herenploeg van de Thoolse Volleybal Club heeft na een verlies en een gelijkspel de eerste overwinning behaald. De dames, die nog maar twee wedstrijden speelden, wonnen de eerste maar verloren vorige week onnodig de tweede wedstrijd Dit seizoen heeft T.V.C. slechts twee zes tallen in de competitie, een dames- en een he ren ploeg. Het ledental is door vertrek wat teruggelopen, waardoor men net een paar spelers tekort komt voor twee heren en twee damesteams. De club heeft nu 21 leden die constant meespelen. Dat is drie te weinig voor vier ploegen. Als men echter precies 24 leden had zou dat een te smalle basis zijn voor de com petitie. Bij afwezigheid van één der spelers of speelsters zou men direct met de handen in het haar zitten. AL TWEE KEER KAMPIOEN De heren spelen in de eerste klasse van de afdeling Bergen op Zoom van de NEVOBO In het eerste jaar van zijn bestaan werd de herenploe*- van TVC direct kampioen in de tweede klasse. Vorig jaar wonnen zij de be ker in de eerste klasse. Bij de promotie wed strijden met de kampioenen uit de andere af delingen lukte 't TVC niet in de overgangs klasse te komen. Dit jaar dus weer in de eerste klasse heren samen met Moller 2 Push 1 en Sig Pugno 1 uit Bergen op Zoom H.V.V. uit Huijbergen en Jeveo 1 uit Hoogerheide. Sig Pugno is gedegradeerd uit de over gangsklasse en daardoor 'n moeilijke ploeg in de eerste klasse. Enkele clubs zijn niet in de competitie teruggekeerd, omdat zij te weinig spelers hadden: BGS, Victoria en Bebo. Er is echter ook een nieuwe vereniging bijgekomen Diom;don uit Steenbergen die in de tweede klasse uitkomt. ANDERHALVE COMPETITIE De 1ste en 2de klasse spelen 1J/2 competi tie evenals de 1ste klasse dames. De tweede klasse dames speelt 'n hele competitie Zowel bij de dames als bij de heren degradeert het team dat het laatst eindigt naar de tweede klasse. De kampioenen van de tweede klasse gaat over naar de eerste. De kampioenen van de eerste klasse zullen waarschijnlijk met de afdelingen Roosendaal en Breda moeten spelen om te bepalen wie er naar de over gangsklasse gaat. Zover is het nu nog niet. DAMES DEBUTEREN De dames van TVC zitten voor het eerst in de eerste klasse. In de vorige competitie eindigden zij als tweede. Zij zijn echter als nog gepromoveerd naar de eerste klasse. Daar spelen de TVC-dames nu met Brabo 1 Moller 1, Push 1 en 2 Sig Pugno en Viod allen uit Bergen op Zoom Voor de TVC dames zal deze competitie wat moeilijker worden maar men kan ook over meer speelsters beschikken nu er geen tweede dameszestal is. Dat geldt ook voor de heren, hoewel deze vorig jaar kampioen werden De start is niet zo vlot, maar dat kan nog veranderen. Om dat de ploeg wegens vertrek van enkele le den gewijzigd is, is men nog niet zo goed op elkaar ingespeeld Spelers zijn er genoeg voor één team zodat men gemakkelijk kan wisse len Jan Veraart verliet TVC, maar Hans Nieu- wenhuis versterkte de ploeg weer. T.V.C. gespeeld. Sig Pugno, pas terug uit de overgangsklasse dacht voor de wedstrijd al de winstpunten in handen te hebben maar keken hoe langer hoe meer op hun neus naarmate de wedstrijd vorderde. De eerste set pakte de thuisploeg nog wel maar toen bouwde T.V.C. een overwicht op dat resul teerde in twee setoverwinningen. De vierde en laatse set kon voor T.V.C. zelfs nog de overwinning brengen maar zover liet Sig Pug no het toch niet komen. Met de moed der wanhoop bouwde het een voorsprong van 9-2 op. T.V.C. kwam ineens nog terug tot 9-7 maar Sig Pugno wist deze set toch te winnen. In vergelijking met de vorige wed strijd viel er bij TVC een lichte verbetering te constateren in 't opbouwen van de aanval len. Een gelijk spel uit tegen deze moeilijke ploeg is nog niet zo een gek resultaat. Set standen 15-13, 7-15; 14-16;en 15-7 Opstel ling H. Nieuwenhuis, K. Mosselman, J. Baay W. Cense, L. Koopman, J. Loof en L. Baay POEDER - CREME - OLIE - ZEEP adv. ing. med. Dit keer ook weer kampioen De uitslagen van de wedstrijden zijn als volgt: SIG PUGNO - T.V.C. 2 - 2 Donderdag 31 oktober werd in de zaal van Sig Pugno de herenwedstrijd Sig Pugno Zowel het dames als het herenteam van de volleybalvereniging TVC speelde op vrijdag 8 november jl een thuiswedstrijd De dames kwamen om half acht uit tegen VIOD een ploeg uit Bergen op Zoom die vorig jaar op de tweede plaats in deze klasse is geëindigd Waarschijnlijk is het te wijten aan te wei nig wedstrijd ervaring dat de Thoolse dames in de eerste twee sets het hoofd moesten bui gen. De routine van de VIOD dames gaf toen nog de doorslag. Dit veranderde echter op het eind van de tweede set en in de derde en vierde set. De spelopbouw en de afron ding van een aanval waren toen bij de dames van T.V.C duidelijk beter. De vreugde die zich na elk gemaakt punt manifesteert duid er echter op dat er nog flink wat zenuwen een woordje meespreken. Als ze zich wat meer koncentreerden zou dit 't spel wel ten goede komen. Het spelpeil is echter al bedui dend beter dan vorig jaar. Setstanden: 11-15: 13-15; 15-7 en 15-5 Opstelling: H. Schot M. v. Rijswijk, R. Deurloo, N. Loof, M. Loof I. Dorst, C. Groffen, T. Niemantsverdriet, E. Deurloo en J. de Kok Bij de heren ging het allemaal wat gemak kelijker. De gast was Jeveo uit Hoogerheide Na ong 50 minuten spelen kon deze weer naar huis toe gaan zonder een punt mee te nemen. Tegen een over het algemeen geno men goed draaiend T.V.C. konden zij niet op vooral het blok was bij de gasten niet erg sterk zodat vele smashes van de T,V,C,ers even zo vele punten opleverden. Toch moe ten de Tholenaren zich goed realiseren dat dit niet de sterkste tegenstander is en dat er nog heel wat uurtjes getraind moet worden op 't zuiver spelen van de bal vooral als deze van uit de verdediging komt. Setstanden 15-7; 15-12 en 15-6 De spelers: P. Mossel man K. Mosselman J. Baay, W. Cense L. Koopman en J. loof. H. Nieuwenhuis kon we- - gens ziekte niet meedoen. v «HiH' I i.'sMgtinn.ctni: u.ortuwbK'f if /Lafct/iSM -• 49. DIKKE DAAN'S ONTWAKEN Enkele ogenblikken nadat Ootje Teur Daan de handschoenen ontfutseld had ontwaakte Dikke Daan. Misschien kwam het doordat het haardvuur nogal warm was en misschien ook wel, doordat hij het gevoel kreeg, dat hij iets miste, maar zeker was dat hij plotseling wakker werd met een onaangenaam gevoel. „Ik droomde, dat ik de handschoenen kwijt was!" mompelde 1 hij. „Dat was geen leuke droom... enfin... dromen zijn bedrog, want ik heb ze nog. Ik heb... ik héb ze niet meer!" riep hij dan eensklaps, toen hij naar zijn lege, onbedekte handen keek. „Ze zijn weg! Gestolen! De dieven! De oplichters!" Hij sprong met een vaart overeind en holde zo hard hij kon de zaal uit en de gang in. „Dieven" riep hij zo maar, want er was niemand te zien in de gang. „Inbrekers! Schavuiten! Laat je zien, dan zal ik je leren!"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 7