EENDRACHTBODE DE REVOLUTIE VAN 1918 l Map's mislukte jaren anders dan andere '£££i'A Kleinste streekgemeente met grootste financiële zorgen Straten zijn niet om te harden Beginnen met meer straatbelasting te betalen Onderhoudspost zou verdriedubbeld moeten worden Maar de begroting wijst toch al een tekort aan van acht mille Was b en w standpunt anders dan mening raad inzake de bestuursraden? 24e JAARGANG No. 52 14 november 1968 TWEEDE BLAD (IV) „Waar is het wachten eigenlijk op?" Van uitstel kwam afstel KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Welke stappen ondernam de bedreigde regering nu tegen de te verwachten revo- volutie? Aanvankelijk niet veel. Op 12 november werd een regeringsprcclamatie uitgevaar digd waarin op de medeburgers een drin- dend beroep werd gedaan tot medewerking en steun aan 't landsbestuur. Tal van maat regelen waren aangekondigd: demobilisatie van het leger, verzorging van de gedemobili- seerden, verhoging van de levensmiddelen rantsoenen en het ter beschikking stellen van schoeisel en goedkopere kleding. „Indien het wettige gezag wordt aangetast, worden alle schikkingen met het buitenland opgeschort zo werd meegedeeld en hierbij werd gedoeld op de onderhandelingen met de geallieerden voor het leveren van graan, cacao, petro leum en benzine, waarvoor de heer H. Cölijn naar Londen was gestuurd. „Volk van Nederland!!", zo eindigde de proclamatie. „Tegen de aankondiging dat een minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de regering besloten in het belang van de rechten en vrijheden van het ganse volk het gezag en de orde te handhaven... En daar bleef het dan bij. Het was dan ook bet particuliere initiatief, dat d'e rege ring tot het treffen van verdere maatrege len drong. DE EERSTE CONTRA-REVOLUTIONAIRE ACTIES Van Rooms-Katholieke zijde kwam de eerste reactie op de dreigende woorden van de socialisten in en buiten de Kamer. Reeds op dinsdagmiddag, 12 november verspreid den leden van de „Jonge Roomsche Garde" in Den Haag pamfletten waarin de bevol king werd aangespoord trouw te blijven aan het wettige gezag. Diezelfde nacht richtte de R.K. vakbewe ging een adres tot de minister-president, Jr.. Mr. Ruys de Beerenbrouck, waarin o.a. werd meegedeeld, "Wij zijn voornemens een beroep te doen op het Nederlandse volk, dat het geen gehoor geve aan de aansporin gen tot oproer en verzet, die dn ons land mochten weerklinken." Middags verscheen een "Manifest der Christelijk Sociale Actie" van de Chr. vak beweging, dat eindigde met de woorden: „Laat geen ergere ellende door revolutie over ons volk komen. Mèt ons op voor het recht op vrijheid', op arbeid, op ord:e." Op zondag 17 november belegden de Ka tholieke organisaties een bijeenkomst op Houtrust te Den Haag, waar een menigte van 40.000 mensen door niet minder dan 18 sprekers werd opgewekt trouw te blijven aan d'e regering. Met dit alles was er van overheidswege nog niets gedaan ter beveiliging van rege ring en openbare orde. Ook hier waren het anderen, die de ministers voorgingen. Tijdens een vergadering van de „rechtse" fracties in de 2e Kamer, mèt enkele libe rale kamerleden, opperde A.R. kamerlid en oud-luitenant-generaal Duymaier van Twist het plan om betrouwbare, doch reeds gedemobiseerde, soldaten, voornamelijk uit het Noorden en Zuiden van het land, te verzoeken vrijwillig weer onder de wapenen te komen, om het wettig gezag te bescher men. Dit plan vond steun bij de overige aanwezigen en de heren Duymaer van Twist en Van der Molen werden aangewe zen om deze suggestie aan de minister van oorlog voor te leggen. De minister keurde het voorstel goed en zo gebeurde het, dat niet de regering, maar de kamer leden met toestemming van de regering ge heime telegrammen lieten uitgaan naar Noord en Zuid. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Reeds op donderdag 14 november kwam om half 1,2 de eerste trein met Frie zen - 600 in getal - in Den Haag aan. Zo arriveerde uit Sneek 22 man, met als commandant de reservekapitein P. S. Ger- brandy. Diezelfde avond waren er al een kleine 4000 vrijwilligers in de Residentie. Ook in Limburg, waar vlakbij de Duit se revolutie zich voltrok, terwijl Limburg se socialisten zich reeds in Aken bevonden om aan Duitse geestverwanten steun te vra gen bij een opstand in de Mijnstreek, wer den, onder leiding van de hoofd-aalmoeze- nier H. A. Poels uit Heerlen, overal bur gerwachten gevormd. Een ander deel der vrijwilligers ging naar Den Haag. Diezelfde woensdag was het landstorm- korps Rotterdam onder de wapenen geko men. Ook uit Groningen, Overijssel, Noord- Brabant en Gelderland, ja waar niet van daan. stroomden de vrijwilligers naar Den Haag. Zij brachten een eigen sfeer mee. Zij trokken demonstrerend en vaderlandse lie deren zingend door de Residentie. Zij lie pen patrouille en bezetten de belangrijkste regeringscentra. Ook in en om Amsterdam waren inmid dels voldoende troepen aanwezig. Twee ministers togen naar Rotterdam om burgemeester Zimmerman een hart on der de riem te steken. Deze brave man zou een paar dagen later, toen er voldoende troepen in de stad waren - tegen welker aanwezigheid hij nu geen bezwaar maakte - op een voetbalveld een heldhaftige rede voering afsteken. De man had weer de no dige courage gekregen! AFGELAST Maar waar bleef nu de revolutie? Het wachten was op het aangekondigde congres van de S.D.A.P. en het N.V.V. Dit congres werd gehouden op 16 en 17 november in het circusgebouw te Rotter dam. Doch van te voren stond al vast, dat ook op dit congres de revolutie niet zou wor den geproclameerd. De heer Schaper had in de 2e Kamer doen weten, „dat het alle maal niet zo bedoeld was." Hij had de on dankbare taak om Troelstra's woorden weer om te buigen in democratische rich ting". Het congres besloot een comité van actie te benoemen, dat zich voor in williging van een aantal eisen tot de rege ring moest wenden. Indien de regering niet zou instemmen, dn" konden wapens zoals demonstratie en werkstaking worden aange wend. Wat de koningin betreft werd ge zegd: „Wij zijn republikeinen en als wij de macht hebben, schaffen wij het koning schap af, evenals onze Duitse vrienden heb ben gedaan. Maar grote practische bete kenis heeft de zaak thans niet. De kroon staat de democratie niet in de weg..." Verder zei de heer Vliegen: „Revolutio naire plannen hebben op dit ogenblik geen kans van slagen." De heer Troelstra, die aanvankelijk niet aanwezig was, evenmin als hij zich de laat ste dagen in de Kamer had laten zien, werd uitgenodigd alsnog de bijeenkomst bij te wo nen. Troelstra kwam en werd luid toe gejuicht. Hij sprak ook nog een kort woord waarin !hij toegaf: „En hier ben ik gekomen tot een punt, waarop dk mij als eerlijk man Q caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 verplicht gevoel te zeggen, dat ik de machtsverhoudingen niet geheel juist heb ge zien Toen na afloop van de vergadering een aantal congresgangers per trein van sta tion D.P. weer naar het Noorden vertrok, zongen de reizigers ter ere van de burger wacht, die het perron bezet had: „Daar komen de Schutters daar komen ze an De mannetjesputters van Rotterdam...' Teen de Groninger kameraden in hun woonplaatsen terugkeerden en hun werd ge vraagd'. „Gaat het door...?" moesten ze te leurgesteld antwoorden: „Neen, jongens het gaat over..." OP HET MALIEVELD Tezelfdertijd, waarop het congres te Rot terdam werd gehouden, verschenen in 's Gravenhage oranje aanplakbiljetten, met het opschrift: „Huldiging van de koningin, Proclamatie van de burgemeester." Aan gekondigd werd, dat op maandagmiddag 18 november op het Malieveld een huidebe toging aan H.M. de Koningin zou plaats hebben. Die maandag was Den Haag in feeststemming. De stad was één vlaggenzee drommen mensen stroomden naar het Malieveld onder wie zeer veel militairen. De grote vlakte was geheel gevuld met mensen. Precies om één uur arriveerden, per rijtuig, koningin Wilhelmina, prins Hen drik en prinses Juliana Aangekomen bij het Malieveld werden de paarden van het rijtuig afgespannen en trokken soldaten het voer tuig verder. Tevergeefs trachtten sprekers het woord te voeren. De menigte was te uitzinnig van vreugde om naar redevoe ringen te luisteren. Vijf kwartier reed het rijtuig van de koninklijke familie over het Malieveld... Troelstra heeft later schamper opgemerkt, dat het uitspannen van de paarden zorgvul dig was ingestudeerd, en er dus „naar buiten een valse schijn van spotaniteit aan werd gegeven." Inderdaad was het uitspannen der paarden van te voren „gepland". Maar het enthou siasme der soldaten op het Malieveld was even oprecht als de teleurstelling van de vele congresgangers te Rotterdam. Troelstra verweet zijn tegenstanders, dat zij het voorstelden alsof hij en de zijnen de koningin hadden bedreigd. Hij zei verder, dat de koningin zich tegenover de arbeiders beweging stelde of liet stellen. Een en andermaal echter hadden de socialis eer! duidelijk laten uitkomen, dat wanneer ze voor het zeggen hadden, de koningin zou moeten verdwijnen. Een revolutie van socia listische zijde zou derhalve het einde van het koninkrijk hebben betekend. Koningin Wilhelmina zelf heeft in haar boek „Eenzaam maar niet alleen" slechts enkele regels aan de hele gebeurtenis ge wijd. (adv. ingez. med.) Koeltechniek LUvevronvegtrait 31 - TeL 4898 Bergen ov Zoom adv.ing.med. DE GEVOLGEN VAN DE REVOLUTIE Daar er vooral na november in vele plaatsen huidebetogingen plaats hadden, waarbij koningin Wilhelmina aanwezig was, verweten niet alleen de socialisten doch ook de liberalen, de rechtse partijen, dat zij de koningin in de partijpolitiek hadden gehaald. Dit leidde tot het verbreden van de kloof tussen het koningshuis en de socia listen. „Afweer"-dnstituten, zoals „Burgerwacht" en „Bijzondere Vrijwillige Landstorm", ble ven bestaan. Troelstra meende dit te moe ten verklaren als een gevolg van een „al gemene - fascistische mentaliteit". De ge schiedenis heeft de onjuistheid van deze gedachte bewezen. De B.V.L. kon men niet vergelijken met de Duitse oudstrijdersorga- nisatie „Stahlhelm" of met de fascistische afweerkorpsen van Mussolini, noch met de Hongaarse militaire organisaties van admi raal Herthy, waarin wel degelijk fascisti sche tendenzen vielen te bespeuren. Zo kreeg de N.S.B. nimmer vat op de B.V.L.. In „het Landstormblad" - het orgaan van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm - van maart 1937 werd een duidelijk antwoord gegeven op insinuaties van de zijde van de N.S.B.„Het wettig gezag in ons land is voor de B.V.L.Hare Majesteit de Konin gin. En voorts behoren daartoe allen, die door haar overeenkomstig Grondwet en wet - natuurlijk zonder terreur, geweld intimi datie of dwang - voor de uitoefening van gezag in haar naam benoemd zijn." KENTERING Inmiddels veranderde bet een en ander in de politieke verhoudingen in ons land. Socialisten weigerden niet langer koninklijke onderscheidingen. De socialistische houding tegenover het koningshuis werd allengs mil der. Ook verdween de „geen-man-en-geen cent" politiek ten aanzien van de bewapening In 1939 namen zelfs twee socialisten deel aan de regering: Ir Albarda en Dr Van der Tempel werden in het kabinet De Geer opgenomen. Op 1 september 1940 werd de B.V.L. op last van de Duitse bezetter geliquideerd. Mèt de andere politieke partijen werd ook de S.D.A.P. verboden. Beide organisaties zouden na de 2e wereldoorlog niet meer terugkeren. Inplaats van de B.V.L. werd bet instituut „Steun Wettig Gezag" opge richt, waaraan ook socialisten deelnamen De S.D.A.P. ging op in de Partij van de Arbeid. Het N.V.V. werd door de N.S.B. „overgenomen" doch trad na de oorlog maar nu meer en meer in samenwerking met C.N.V. en N.K.V. weer naar voren. Zowel socialisten als B.V.L.-ers sloten zich in de 2e wereldoorlog aan bij een of andere - soms dezelfde - illegale beweging, om, zodoende, de Duitsers te bestrijden en vrijheid en democratie te verdedigen.. Het kwam meer dan eens voor, dat een B.V.L.-er en een S.D.A.P.-qr samen overlegden hoe -zij de bezetter afbreuk konden doen. Namen van leden van beide organisaties komen voor op één gedenksteen op een monument voor de gevallenen... Minister Drees (een der socialistische sprekers - op woensdag 13 november 1918 in de zaal van de Haagse Dierentuin) is thans een van de persoonlijke vrienden van de koninklijke familie. (Nadruk verboden) (slot) Nadat men vorige week donderdag in een voltallige raadsvergadering te Scherpenisse de zeventien agendapunten had afgewerkt, stelde de heer L. A. M. Elenbaas tijdens de rondvraag dat het hem verwonderde, dat b en w een geheel ander standpunt heb ben ingenomen terzake van de bestuursra den bij herindeling dan door de raad tot uitdrukking was gebracht. In de ene pu blicatie staat bij monde van burgemeester D. C. Bouwense, dat de Scherpenisse raad ook niets veelt voor de suggestie van de Tweede Kamerleden Bode c.s. tot instel ling van bestuursraden op Tholen en later lees ik weer, dat het college van Scherpe nisse in Middelburg tegenover gedeputeerde staten te hebben verklaard, dat men deze mogelijkheid wel verkiest boven één gemeen te zonder meer. De heer Elenbaas verklaarde er volle dig van op de hoogte te zijn, dat door Middelburg niet de mening van de raad, maar van het dagelijks bestuur is gevraagd Hij maakt dan ook b en w geen verwijt een ander standpunt te hebben ingenomen utuar vindt het alleen vreemd, dat men ogenschijnlijk eerst niet voor de motie Bode voelt en zich dan toch anders uitlaat. Hoe zit dat in mekaar? zo informeerde het VVD raadslid. En toen bleek weer eens het gemis aan publiciteit, de verwikkelingen, die kunnen ontstaan, wanneer men in een praatje ach teraf toch tot een zekere besluitvorming komt. Wethouder D. Kleppe (c.h.u.) mocht dan twijfelen of het standpunt nog tijdens de vorige openbare raadsvergadering was be sproken, maar in elk geval dan toch er na en hij was er van overtuigd, dat de raadsmeerderheid zich voor het voorstel Bode had uitgesproken. Eerstens was hij zelf die mening toegedaan om daarmee althans nog wat contact tussen burgerij en overheid te kunnen redden en vervolgens had ook de drie man sterke s.g.p.fractie hetzelfde stand punt ingenomen. De beer P. A. Kievit (c.h. u.) kon zich nog wel herinneren, dat er over was gesproken, maar wist toch ook niet ■meer of men toen ook een soort formele stem had uitgebracht. Bij de heren Elenbaas en Joppe was er alleen van bekend dat men er niets voor voelde. De voorzitter merkte in dit verband op dat zijn standpunt wel bekend was en dat heeft hij destijds ook tegenover de pers verklaard, maar hier was het een verzoek aan b en w, zoals dhr. Elenbaas ook er kende, en het ds inderdaad zo geweest dat beide wethouders het in Middelburg vertolkte standpunt hebben ingenomen, maar ik ga toch niet tegenover de pers verklaren, dat Scherpenisse er ook niet voor voelt, wanneer het tegendeel zou zijn beslo ten, zo besluit de voorzitter dit onderwerp, waar men toch niet geheel uitkomt. Behalve dan, dat er weer geen officiële uitspraak wordt gedaan, maar de vier leden met min der woorden toch wel toegeven de bestuurs raden boven niets te prefereren en de andere drie plus de voorzitter dat men er hoege naamd niets in kan zien. STRAATBELASTING-VERHOGING Tevoren was er ook al een ietwat warm hangijzer ter tafel gekomen. Het in ons vo rig nummer omschreven voorstel tot verho ging van de straatbelasting. En nu, met de begrotingsbrief in de handen, moest de raad wel erkennen, dat die verhoging dubbel hard nodig is. Maar anderszijds was er nogal wat kritiek. Niet direct gericht tot burgemees ter en wethouders, maar in het algemeen wel zo gesteld, dat het een jammerboel is, dat men met zulke slechte straten nog meer belasting voor het onderhoud daarvan moet gaan betalen. De voorzitter merkte op, dat dit als een vicieuze cirkel kan worden ge zien. Hoe kunnen we meer doen, als het geld er niet is. Als we de belasting niet verhogen kunnen we de straten zeker niet wat inten siever gaan verbeteren. De heer Elenbaas stelde, dat er nu een onderhoudspost op de begroting 1969 siaat van f 12.000,maar dat men dit gezien de toestand van de stra ten wel zou moeten, verdriedubbelen. Alleen waar halen we het geld vandaan. Daarom c.pperde dit lid het denkbeeld het voorstel verhoging straatbelasting maar aan te hou den tot de begrotingsbehandeling. Mis schien valt er wat meer uit te halen of an ders moeten we het geheel maar bekijken. B en w waren huiverig voor uitstel, omdat de v-erordening per 1 januari a.s. afloopt en men dan toch weer een nieuwe zou moe ten hebben. De aardgasaanleg heeft de situatie nog wel belangrijk verergerd, maar tevoren was het evenmin wat je neemt met de straten. De heer L. A. Polderman (s.g.p.) drukte het in de taal van z'n woonplaats wat ste viger uit idan zijn collega Elenbaas. „We betaelen ons d'essens in vó rotzooi." Dat is geen toestand meer op sommige punten, zo vervolgde dhr. Polderman, die tenslotte dan ook als enige de vrijheid nam zich te gen deze belastingverhoging te verklaren. De heer P. A. Kievit (c.h.u.) had er ove rigens tevoren het zijne van gezegd. Hij wilde beslist niet ontkennen dat de verho ging motst doorgaan, hoe ongaarne ook, maar vond dat het alles toch teveel op het agrarische deel van de gemeente drukte, die op alle gebied z'n kosten ziet stijgen en de prijzen voor de produkten ziet dalen. De straatbelasting zou evengoed gemeentelijke grondbelasting kunnen heten vond dhr. Kie vit. Met het woord straat erin, doet deze heffing zich bepaald geen eer aan. Ook de agrariërs hebben nogal wat bezwaren tegen te straten van Scherpenisse. Ze moeten er ook met landbouwprodukten vaak gebruik van maken en ze zijn bar slecht. Altijd weer moet men het horen: geen centen terwijl de agrarische sector er het meest aan moet betalen. Zou er geen andere heffingsmoge- lijkheiid. 'die oen betere spreiding over alle inwoners tot stand zou brengen. Dhr. Polderman: wanneer je zoveel straat belasting moet betalen, wil je er ook iets goeds voor hebben. De voorzitter herinnerde er dit raadslid aan, dat er nog f 3500. uit andere hoofde aan het stratenonderhoud moet worden bijgepast. Als we niet verho gen, komt er zeker niets van terecht. De heer M. Dijke, (s.g.p.) constateert dat het budget duidelijk ontoereikend is en de heer Joppe doet het voorstel dat eigenaren van leegstaande woningen er ook aan moeten meebetalen, maar daarbij krijgt hij geen steun. Met de stem van dhr. Polderman tegen wordt hierna het voorste'! tot verhoging van de straatbelasting aangenomen. VLEESKEURINGSKRING De voorzitter kon geen nadere mededelin gen doen met betrekking tot het samen smelten van vleeskeuringskringen. De thool- se slagers willen zich bij Bergen op Zoom voegen, maar nog altijd behoort het eiland Tholen tot de provincie Zeeland. De heer Elenbaas kon zich indenken, dat het voor de slagers aantrekkelijk lijkt, evenals dhr. Dijke. De voorzitter antwoordt dat er bij Zeeland aansluitend wel een betere wacht geldregeling zou zijn voor degenen die op wachtgeld komen, wat dus zou betekenen, dat aansluiting bij Brabant duurder zou uitvallen, Al loopt dat nu ook weer niet zo in de papieren. Voorlopig zal men nader overleg nog afwachten. De s.g.p.Fractie stemde tegen bet verzoek van de bibliotheekcommissie van de Her vormde vrouwenvereniging, die de gebrui kelijke subsidie per boek bad gevraagd. Vier raadsleden waren echter voor. De heer Dijke informeerde bij benoe ming van leden in de commissie van be heer voor de Districtssdhoolartsendienst of het voor Scherpemisse wel gewenst is daarin de burgemeester te benoemen. Wanneer weth. Kleppe als eerste verhinderd zou zijn moet de burgemeester voor twee gemeen ten optreden. De andere heren zagen er minder bezwaren in. Bij stemming werd conform het voorstel weth. Kleppe als lid en de burgemeester als plv. benoemd. DRANK- EN HORECAWET Toen de vaststelling van deze verorde ning op tafel kwam, zei de heer Dijke te willen voorstellen om de artikelen 8 en 9 te schrappen. Hier in zijn de ontheffingsmo gelijkheden vervat van inrichtingseisen voor dans. i De heer Elenbaas wijst er op, dat geen enkele inrichting op het eiland aan de bepalingen voldoet. Wethouder J. van der Jagt (s.g.p.) steunt het voorstel Dijke. Hij is in feite tegen heel deze zaak en wijst er op, hoe het eertijds het hoofd van Johannes de Dooper heeft gekost, toen het dochtertje van Herodes danste. Het is al ijdelheid der ijdelheden. Ik wil er niks mee van doen hebben. door MAARTJE ZELDENRIJK 50 Hij schudde het hoofd. „Juffrouw de Ruiter rooit het wel. De baby is niet lastig. Weet je, Trui is zo luste loos. Zelfs de baby interesseert haar maar matig. Ze ligt alleen maar te kijken. Als ze nu maar ergens weer belangstelling voor kreeg." „Als ze eens een poosje naar Ilpendam ging?" legde ze voor. „Dat heb ik haar ook al aangeraden, maar ze wil niet. Ze zegt alleen maar: „Och laat me hier toch lig gen. Je hebt toch geen last van me?" Nou, wat moet je dan zeggen?" Map stuurde de kinderen naar de woonkeuken en zocht zelf het ziekenvertrek op. „Hallo, daar ben ik weer eens. Wat een weertje hè? Ik heb wat druiven voor je meegebracht. Je moest eigenlijk buiten liggen. De zon zou je goed doen." Trui keek de bezoekster even aan. „Och waarom? Ik lig hier toch best.' Map schoof haar stoel dichterbij. „Weet je wat jou mankeert Trui? Je bent te apatisch. Je moet weer zin in je leven krijgen Kind, je hebt twee schatten van kin deren, je bent rijk. Je hebt een mooi spulletje hier ei? een man, die zijn handen uit de mouwen kan steken: Wat wil je nog meer? Je kunt elke dag gelukkig zijn, als je wilt." Trui schudde haar hoofd. „D'r is niks van waar. Ik heb de laatste tijd genoeg gelegenheid gehad om na te denken. Bram houdt helemaal niet van me. Hij heeft me getrouwd omdat hij me niet wilde laten zitten Zoiets voel je. Jij bent ook een vrouw, je snapt het best, wat ik bedoel. Hij beschouwt zijn huwelijk met mij als de grootste stommiteit, die hij ooit in zijn leven uitge haald heeft. Dacht je, dat ik dat niet gemerkt heb? Af en toe keek hij me aan met een blik, alsof hij daarmee zeggen wilde: Aan jou zit ik vast, loeder. Ik heb meer' jongens gehad als Bram alleen. Wat dacht je. Ik was vijf en twintig, toen ik trouwde. Maar ik liep een half jaar met een jongen uit Waterweg, een jongen... zó! En zo safe als het maar kan. Die hield echt van me en ik mocht hem ook wel. Als hij me zoende en aanhaalde en lieve woordjes in m'n oren fluisterde, dan werd ik maar, dat hij zich nu zorgen maakte over zijn vrouw warm van binnen en voelde ik me blij en gelukkig, en moeder van zijn beide dochters. Hij wilde met me trouwen, maar het mocht niet van thuis. O, daar was geen sprake van. Omdat hij weg werker was bij het Waterschap. En ik een boeren dochter. Ik heb gehuild en gegild van woede maar ze bleven thuis onvermurwbaar. Nu ja, ik had het huis uit kunnen gaan maar waar moest ik heen? Adrie wilde wel, maar hoe kom je aan een huis? Op 't lest heb ik de knoop doorgehakt, wat had het voor zin hetnog langer aan te houden? En nu hej> Bram. Maar als Bram me in zijn armen heeft, is het geen liefde. Als hij me zoent, is het hartstocht of plicht. Daartussen ligt er niets bij hem. Ik weet het immers? Ik had toch onder vinding?" Map had het stijgende ontzetting geluisterd. Ze wist het ook. Bram had zelf op haar vraag geantwoord: Nee, ik houd niet van haar. Maar ik wil niet zo'n schoft worden als m'n broer. Daarom zal ik haar trouwen. Dat is mijn plicht, Trui had het misschien al heel gauw door, dat bij hem het goedmaken van zijn gemaakte fout had voorgezeten. Meerniet. En dat hij, als gezonde man, op bepaalde tijden ver langde naar haar lichaam. Waarop hij recht had, om dat hij de vrouw had getrouwd. Natuurlijk was hij goed voor haar. Hij zou niet anders kunnen. Geloof Ze zei het haar. „Je maakt jezelf ziek door een waandenkbeeld. Ik ken Bram langer dan jij. Ik ben in mijn jonge jaren ook wel eens met hem uit geweest Wat dacht je, dat ik vroeger soms een stenen beeld was? Misschien heb je gelijk, wat het tot stand komen van je huwelijk betreft. Bram is erg plichtsgetrouw Hij is een heer. Maar dat hoef ik je niet te vertellen, dat weet jezelf ook. En laat het in het begin niet zo ge weest zijn als het behoorde te zijn, op het ogenblik houdt hij wel van je. Heb je te klagen gehad in de twee jaar, dat je nu getrouwd bent? Is hij niet goed voor je? Ben je wat tekort gekomen? Ik ken Bram. Je hoeft maar te kikken en je krijgt van hem, wat je wilt hebben. Wat wil je nog meer? Dat hij anders is als die jongen uit Watergang? Alle mannen zijn niet hetzelfde. Kind, je hebt zoveel voor bij anderen. Neem wij... toen ik nog getrouwd was. Bij elkaar had ik mijn man anderhalve maand thuis in het jaar. Soms was hij er drie, vier maan den niet: Denk je dat dat leuk is? Wees dankbaar, dat je twee schatten van dochters hebt. Je beseft je geluk niet. Probeer het van die kant te zien. Misschien kun je dan wat meer waardering opbrengen." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 3