WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FiLIPSLAND Plaatselijk Nieuws „MUDY WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Tragiek van het verkeer Luchtverontreiniging in de praktijk Het nijpend probleem van de Veste duurt voort ressieve en conservatieve variaties Progi Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Weg schoonmaken RAADSVERSLAG THOLEN Openstelling PTT kantoren op Dankdag tt DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN De redaktie legt u deze week voor Slachtoffers in de verkeerstragiek Thoolse raad ziet uit naar gemeenschappelijke rioolwaterzuivering Houdt de wegen schoon Raadselachtige branden Stratenproblemen in Scherpenisse Streekbewoner nationaal ploegkampioen BTW ook in de landbouw Lievensberg up to date De volley draait weer OUD-VOSSEMEER 24e jaargang No. 52 14 november 1968 """VA 1 Eendrachtbode Postbus 5 - St Annaland - Tel. 01665-3 75 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Het slot van de tevoren niet (noodzakelijk) spectaculaire discussies van de Thoolse raadsvergadering op dinsdagmiddag 12 no vember was nog een geanimeerd steekspel tussen de nieuwe Thoolse wethouder C. Boender (s.g.p.) - na aanbieding van een taartje bij de koffie - en het VVD, nee, Ge meentebelang raadslid A. te Pas. De arena werd betreden door de doorgewinterde politi cus Boender, nadat hij vorig maal op de re actie van dhr. Te Pas na de wethoudersver kiezing er het zwijgen had toegedaan. Mijn heer Te Pas heeft in een reactie op de wet houders verkiezing uiting gegeven aan zijn twijfel omtrent progressiviteit van mijn par tij, zo begon de heer Boender deze raadsfi- nale. Ik wil er slechts van zeggen, dat wanneer hij twijfelt ik dat niet hoef te doen. ,,Ho, hol" interumpeerde de heer Te Pas: „ik heb naast de geuite twijfel ook de hoop uitgesproken dat het anders zou (kunnen) zijn. Er was dus twijfel èn hoop." „Laat ik u dan verze keren", zo vervolgde de raadsnestor, „dat ik honderd procent progressief ben. Het kan alleea zijn, dat de uitleg en de betekenis van dit woord enigszins afwijkt van uw mening daarover." De evenmin op zijn mondje gevallen op posant repliceerde hierop (en het ging alles heel gemoedelijk toe met een laatste hap van het Boender-taartje) „Er zijn inderdaad nu ances in SGP progressieven, in CHU pro gressieven en zelfs in Liberaal-progressie- ven" De voorzitter kon hierna de hamer voor de laatse maal doen neerdalen en roept ook uw verslaggever tot een meer zakelijke weer gave van het verhandelde in deze Thoolse raad. In feite kan dit kort zijn maar we stellen er nu eenmaal prijs op u niet te veel te onthouden. De heer J. M. Berrevoets was met kennis geving afwezig. Er waren heel wat goedgekeurde raadsbe sluiten vooral ten aanzien van aangekochte percelen in het saneringsplan Verbrande Vate. Voor het onderzoek van de nieuwe veror dening begraafreohten werden alle fracties bertokken. Een resumé volgens de oude re geling bewijst, dat de inkomsten dn geen en kele verhouding staan tot de uitgaven. Er zit hierin voor de gemeente een belangrijk verlies. B en w zijn dan ook van mening dat de uit 1935 daterende tarieven sterk zijn veroudert en aangepast dienen te worden. De verhoging zal kunnen resulteren in een meerdere opbrengst van f 5400.Het woord is nu aan de commissie van onder zoek en straks dan weer aan de raad. Raads lid Bijl (c.h.u.) had vervolgens enkele vra gen ten aanzien van het Algemeen Ambtena ren Reglement. Ze werden tot tevredenheid van dit raadslid beantwoord Tot archiva ris werd de heer L. J. Abelman uit Olden- zaal benoemd, die ook in Goes als zodanig zal werken. VOOR DE KLEUTERSCHOOL Na de bouwen van een schoollokaal voor de bijzondere kleuterschool aan de Machteld van Gelrestraat blijkt het thans nodig er een gebouw voor berging van de speelwerktuigen bij te plaatsen. B en w stellen voor dat eveneens te huren van de tn.v. Jarino te Roden voor f 312.per jaar. De heer Bijl informeert waarom zo'n ge bouw niet wordt gekocht. Na tien jaar huur heeft men dezelfde prijs betaald als bij koop. De voorzitter wil dit laatste niet ontkennen, maar het gaat hier om een tijdelijke voorziening in afwachting van het definitief nieuwe (stenen) gebouw Zo'n gehuurd houten gebouw kan altijd worden verplaatst. Niemand is tegen de huur. Evenmin tegen het voorschot 1968 voor deze kleuterschool zijnde totaal f 1084,38 Burgemeester J. E. van Boeijen en wethou der H. Jansen worden benoemd tot lid resp. plv. lid van het algemeen bestuur der Zeeuwse Bestuursschool. Een hamerstuk werd ook de aankoop grond hoek Vossemeersepoort-Eendrachts- weg van de heer A. J. Schot ter verbre ding van die moeilijke hoek. Een verordening opslag gas zal worden onderzocht door de heren C. Griep (s.g.p.) Bijl (c.h.u.) en Van der Velde (alg. bel.) Zonder slag of stoot wordt het pand Verbrandestraat 15 van de Begrafeniskas „Tot nut van 't Algemeen". Eveneens be doeld voor sanering. Eenzelfde lot onderging het pand Verbrandestraat 1,0 en Verbrande- straat 12 Wel informeerde hierbij de heer Van de Berge (s,g,p,) of het nog lang duurt eer die percelen worden afgebroken Er blijken moeilijkheden te zijn om een slopersbedrijf te krijgen die dit alles snel realiseert. Zo vindt dhr. v. d. Berge even eens dat de huisjes achter de hervormde kerk spoediig afgebroken moeten worden Wethouder Jansen (a.r.) doet de toezeg ging, dat men naar een andere methode zal uitzien om het slopen te bespoedigen. Aangekocht wordt ook de schuur Ten Ankerweg 11 van de heer J. Deurloo. Hierbij informeert de heer M. van der San- de (gem. belang) of de huidige eigenaar niet zelf voor de sloop mag zorgen, wat hij graag wil deren. „Laat hij dan maar eens komen praten", vindt de voorzitter Een ontwerp van een nieuwe haven- en kadegeldverordening zal eveneens door een raadscommissie worden bekeken. TE HOGE TARIEVEN VOOR PASSANTEN De heer Te Pas tekent hierbij aan het bedrag voor de passanten van pleziervaar tuigen ad f 2.50 per aanleg erg hoog te vinden. Dat is vrijwel nergens in den lan de zo hoog met vaak heel wat betere plezierjachtaccomodatie dan Tholen heeft. Laten we het beschouwen als een zekere gastvrijheid en laten we die mensen niet laten afschrikken door een hoog liggeld om hier even te vertoeven. De voorzitter zegt dat wel degelijk is onderzocht hoe de verhouding in deze bij andere gemeenten ligt. De heer Te Pas zegt uit ervaring te we ten, dat het elders goedkoper is en zou graag de namen van de gemeenten horen, waar dit anders ligt. Hij zou in deze liever een differentiatie zien voor grotere e-., minder grote plezier vaartuigen. De voorzitter wijst er op, dat er basis kosten voor de havenmeester aan vastzitten Hij wil overigens wel de toezegging doen het nader te onderzoeken, eer men tot vast stelling van dit concept overgaat. Dat is voor de heer Te Pas dan voor lopig ruim voldoende. LUCHTVERONTREINIGING Ook Tliclen werd geconfronteerd met de gemeenschappelijke (Zeeuwse) regeling in zake de bestrijding van de luchtverontrei niging. Het dagelijks bestuur is voorstander hieraan mee te doen. Laat men dan niet direct „last" hebben van het Sloe, de in dustrieën Bergen cp Zoom liggen wel dicht bij en het zal gewenst zijn de nodige metin gen te doen. Voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Een en ander zal de gemeente op maxi maal vijftig cent per inwoner komen, waar bij wethouder Boender van mening is, dat bij algemene Zeeuwse deelname het eerder tot 40 cent per inwoner teruggebracht kan worden. Hij is het ook, die op een informatie van de heer Te Pas heel de luchtverontreini gingszaak - als het ware als provinciaal be stuurslid - nader toelicht. De heer Te Pas had er namelijk bij dit voorstel over ge dacht of het niet „eerlijker" zou zijn de luchtverontreinigers zelf meer te belasten De voorzitter meent dat dit hoegenaamd niet te regelen zou zijn. Het feit, dat de landelijke regeling nog lang op zich kan laten wachten, noopt het Zeeuws bestuur deze kwestie direct aan te pakken. Er mo ge dan niet de meest bevredigende oplossing zijn gekozen, wellicht is het de meest reeële en realiseerbare. in handen heeft in opdracht van het Water schap .en de Thoolse gemeenten. De heer Ooms betwijfelt of gemeenten op Tholen met een goede zuiveringsinstallatie hieraan zullen meedoen, en daarna maakt de voorzit ter de wat „stoute" opmerking, dat, eer het zover is, er al éën thools gemeentebe stuur is. Ondertussen wordt het probleem wel ur gent. Naarmate de afsluiting van de Oos- terschelde dichterbij komt. Hij is er van overtuigd, dat mede daardoor alle instanties achter de oplossing zullen staan. Overigens zal men dan rekeniing moeten houden met een heffing van om en nabij de hónderd gulden rioolbelasting per perceel. Tenslotte beeft niemand bezwaar tegen het voorstel tot deelname aan de gemeenschap pelijke regeling luchtverontreiniging. Een hamerstuk werd ook die uniforme vergoeding vrijwillig brandweerpersoneel Evenmin was er bezwaar tegen pachtontbin- ding van een naar „De Schutse" ver trokken inwoner. RONDVRAAG De heer Te Pas wijst er op, dat ter plaatse een en andermaal het probleem van 'bedrijfsvuilafvoer is besproken. Er bleken niet voldoende liefhebbers te zijn voor de wat dure containers, die maar een inhoud hadden van een kubieke meter. Hij weet van mogelijkheden met containers van veer tien itiut. die wuiJeii gehaaid en gebracht tegen naar verhouding geringe vergoeding De voorzitter vindt dit een goede oplossing en verwijst gegadigden naar het adres van de heer Te Pas. Verder zou dit raadslid bij een volgende enquete of controleformu lier, dat de inwoners van gemeentewege krijgen toegestuurd een gefrankeerde aint- De boeren hebben dit najaar in bizondere moeilijke omstandigheden moeten werken. Bij de tegenslagen komt er ook nog de wettelijke en morele verplichting de wagen wielen - vooral van de bietenwagens - schoon te maken, eer men de openbare weg oprijdt. Het Landbouwschap heeft er o.m. extra de aandacht op gevestigd. Er is door bet peeslik al menige slippartij voorgeko men. gelukkig merendeels met goede afloop Het kan ook anders, zoals vorige week de heer F.F. van der Z. uit Oud Vossemeer heek: ondervonden op een polderweg. De vette kleiklodders veroorzaakten op zeker oge:. blik een slip, waardoor de voor de stationcar rijdende fietser M.W. te Oud- Vossemeer nog werd geraakt De vriendelijke vraag ook bij de laatste restjes bieten blijft Ihou de weg schoon. Het gelijktijdig houden van Dankdag in de gemeenten op Tholen en Sint Phi- lipsland betekent bij de PTT dat de middag en avondbestelling van de kantoren op woensdag 20 november komt te vervallen, evenals de tweede postbestelling. Voor ontvangst en verzending stukken geldt even als vcor telefoon en telegraaf de normale regeling. hankelijk van een subsidie-toezegging ant woordde de voorzitter. Wat dat betreft liggen we met velen op de grote stapel. Intussen blijven we aandringen De heer Ooms ziet ook nog altijd het buswacht lokaal in de Ten Ankerweg niet gereali seerd. De voorzitter antwoordt dat het eer ste T>lan is afgekeurd. Nu is er een moge lijkheid voor de twee houten woningen aan de Ten Ankerweg. De heer Ooms constateert, dat de direc teur van de Centrale Dienst het enorm druk heeft (wat de voorzitter graag wil onderstrepen), aangezien de heer Ooms al een paar maal wees op het kruispunt Een woord-enveloppe willen zten. Hij herinnert'' drachtsweg. De voorzitter antwoordt dat er vervolgens aan, hoe hij destijds heeft gepleit om de plaatselijke kwekerijen in te schakelen bij beplantings-plannen Dit schijnt niet altijd te zijn gebeurd. De voorzitter kent dit onderdeeltje en heeft er zelf even eens - en al eerder - op gewezen. De heer Ooms vraagt hoe de plannen voor een instructiebad er voor staan. Dit werd door b en w vorig jaar in de begro- tingsbrief gelanceerd. We zijn gewoon af- de situatie daar behoort tot een rijksbestek (Schelde Rijn). De heer D. J. van der Velde wil al bij voorbaat bezwaar maken tegen een klassestelsel in de nieuwe verordening begraafrechten en de heer Van der Sande hoopt dat er bij de eilandelijke rattenbe strijding ook iets zal worden gedaan in de leegstaande krotwoningen. En dat was het dan weer voor deze keer. HERENKLEDING Demie of Car-Coaf Thans Bergen op Zoom Wouwsestraat 24 Tel. 3771 (adv. ingez. med.) De heer Boender waarschuwt hierbij nog dat de luchtverontreiniging ernstiger gevol gen kan hebben dan we nu denken. De heer J. M. C. Ooms (k.v.p.) is geen tegenstander van de regeling, maar vindt het wat sneu 50 cent per inwoner te moeten gaan betalen voor vermeende luchtveront reiniging, terwijl men ter plaatse met een dagelijks waarneembare stank- en verontrei niging .e maken heeft. De voorzitter wijst op de poging om de stank te beperken door een plan afdam ming en inkrimping van de Veste. Hij her innert ook aan de studie die de Heide Mij Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- rneer en St. Philipsland. dr. A. A. Kugel, Poortvliet teL 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, teL 01666-400. HOOGWATER in de week van 17 t.e.m. 23 november zondag 0.50 13.16 maandag 1.44 14.00 dinsdag 2.26 14.48 woensdag 3.15 15.30 donderdag 4.00 16.20 vrijdag 4.50 17.06 zaterdag 5.40 17.55 Nieuwe Maan 20 november te 8.39 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal worden gehouden op maandagavond 18 november van 6.30 tot 8 uur. NIEUWE MANSCHAPPENBRANDWEER WAGEN Dinsdagavond werd in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur met de nieuwe manschappenwagen door die vrijwillige brandweer proefgedraaid. De wagen een Mercedes 85 pk biedt plaats aan 11 man schappen en is toegerust met perslucht maskers en licht agregaat. Geschilderd in de moderne gele brandweerkleur is het plaatselijk korps nu weer voorzien van uitstekend materiaal. DAMMEN Uitslag van de op maandag 11, nov ge houden competitie. P. v. d. Velde - C. de Korte 0-2 S. de Korte - A. Soomers 1-1 M. v. Belzen - A. Priem afgebr- A. Nieuwenhuyzen - B. Schot 0-2 D. de Vos - K. Droogers 2-0 D. Verburg - D. Soomers 2-0 BEJAARDEN-BIJEENKOMST Donderdag 21 november wordt op Ten Anker een bejaardenmiddag gehouden Aan vang 2.30 uur. Briefjes voor afhalen en thuisbrengen bij mevr. v. d. Velde Markt 17 BRANDEN MET EEN LUCHTJE Na veertien dagen geleden (in de nacht van 26 op 27 oktober) het eerste brandje te hebben gemeld dat in het bloemenmaga zijn „Margriet" van de heer Van de Bergh was uitgebroken en waarbij de schade groter was dan uit het bericht kon worden opgevat, zijn er afgelopen weekend in hetzelfde perceel opnieuw twee branden voorgekomen. De politie zegt er nu zonder meer van dat het hier om brandstichting gaat. Alleen wie is (nog) onbekend. Dacht men de eerste maal aan kortsluiting, dat bleek na nader onderzoek en ook nu weer niet het geval te zijn. Tot driemaal toe tijdens het weekeind tot driemaal toe bij afwezigheid van de bewoners. De tweede brand werd in de nacht van zaterag op zondag 10 november omstreeks half vier ontdekt door de heer M. van de Hoven. Hij zorgde voor brandalarm. Via de nabu rige woning kon men het bloemenmagazijn binnenkomen, waarbij werd vastgesteld dat twee stoelen in de slaapkamer en één stoel in de achterkamer smeulden. Zondagavond werd de brand ontdekt dcor de buurvrouw mevrouw Bal. Ook nu weer brand in de achterkamer. Naast de technische inspec tie van de rijkspolitie is óok de brandweer inspectie en vanzelf de rijkspolitie Tholen bij het onderzoek betrokken. De belangrijkste vraag wie hiervoor verantwoordelijk is, moet nog worden opgelost. Dankdag: DANKBAARHEID IS EEN BLOEMKE, DAT IN WEINIG HOVEN BLOEIT ZESTIENJARIGE PIET GROENEWEGE UIT SINT MAARTENSDIJK SLACHTOFFER Als een mare ging het zaterdagmorgen door onze streek, dat de zestienjarige leerling van de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Scherpenisse en toekomstige boer van „Ravensoord" Piet Groenewege na een auto-ongeval in het ziekenhuis te Bergen op Zoom was overleden. Schier onoverkomelijk voor de nabestaanden, grote verslagenheid bij vrienden en mede-leerlingen, bij leraren, bij de zovele ken nissen van Piet en ontsteltenis over dit gebeuren bij alle streek- bewoners. Als lid van de Plattelands Jongeren Gemeenschap was Piet vrijdagavond in de auto van zijn vriend en buur Geluk meegereden naar Scherpenisse, waar een medelid werd gehuldigd voor het behalen van een ereprijs. Men was na het officiële gedeelte nog wat gezellig blijven napraten en plannen aan het bespreken voor het winterprogramma. Omstreeks middernacht ging het huiswaarts bij wat mistig weer en een wat glibberig wegdek. Dicht bij Ravensoord, op de splitsing van de oude Sint-Annalandse weg in de omgeving van de boom gaard Breure raakte de bestuurder uit de bocht en een moment later kwam de wa gen tegen een boom tot staan. Een geheel vernielde auto, maar ook een ernstig verwonde inzittende. De bestuurder met slechts lichte verwondingen kon Piet Groenewege nog uit de auto halen en snelde dwars over het land op huis aan, Waar de dokter en familie werd gewaarschuwd. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis „Lievensberg" overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Woensdagmiddag vond de begrafenis plaats te Sint-Maartensdijk. Droefheid bij de velen in onze streek, die Piet van nabij kennen, groot meeleven met een moeder, die enkele jaren geleden op middelbare leeftijd haar man moest missen en met overgebleven zoon en dochtertje opnieuw op een lege plaats neerziet. De streek is er van ontdaan. TWEEDE SLACHTOFFER in een week In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is woensdagmorgen 6 november de 15 jarige J. van de Riet uit Bergen op Zoom overleden, die vorige week dinsdag een ongeval opliep. We maakten van het laatste vorige week in het kort melding Een vrachtwagen, onderweg van Sint Maartensdijk naar Bergen op Zoom, vloog even buiten Scherpenisse uit de bocht. Het voertuig raakte met de wielen in de rechterberm, reed tegen een boom, gleed de dijk af en kwam in een tuin terecht. De bestuurder A.M. uit Bergen op Zoom raakte met zijn been bekneld. Het duurde ruim een uur vcor men hem uit zijn benarde positie had bevrijd. Hij werd naar het ziekenhuis „Lievensberg" overgebracht. Zijn bijrijder, J. van de R. uit Bergen op Zoom werd ook naar het ziekenhuis gebracht. Daar constateerden artsen ernstig schedelletsel. Men liet het slachtoffer overbrengen naar Tilburg. Daar is hij woensdagmorgen overleden. Het verkeersleed blijkt een niet uit te roeien distel te zijn van de twintigste eeuw. ZEEUWSE COLLECTE De inzameling onder de naam „Zeeuwse collecte" verzorgd door de dames van het V.V.H. heeft alhier f 541.00 opgebracht VERKEERSCURSUS De plaatselijke afdeling van de vereni ging voor veilig verkeer 'heeft het voorne men dit winterseizoen weer een verkeers- cursus voor alle weggebruikers te organise ren. Bij voldoende deelname start de cur sus a.s. maandagavond 18 nov om 8 uur in de bejaardensociëteit. De lessen worden gegeven voor dhr. P. Staas opperwacht meester der rijkspolitie alhier. Men kan zich als deelnemer opgeven tij dens de eerste les of tevoren bij dhr. Staas STICHTING DORPSHUIS Tijdens vergaderingen van de gemeente raad is meerdere malen de stichting van een dorpshuis ter sprake geweest. Laatstelijk werd daarbij gedacht aan verbouw van de bestaande openbare lagere school Wat de organisatievorm betreft ging de voorkeur uit naar een zo breed mogelijk samenge steld Stichtingsbestuur. Het gemeentebestuur heeft thans alle ker ken, verenigingen en instellingen uitgenodigd voor een vergadering in het gebouw van de bejaardensociëteit op vrijdagavond 15 nov. a.s. Men wil daar van gedachten wisselen over de mogelijkheden en wensen inzake een dorpshuis en zo mogelijk komen tot oprichting van een Werkcomité. BEJAARDENMIDDAG De eerste bejaardenmiddag van dit sei zoen op dinsdag 5 nov. jl. heeft zeer veel be langstelling getrokken. Er was een gevariëerd programma met diavertcning door oud-notaris E. D. van de Velde uit Tholen. Vooral de opna men uit het Zwitserse hooggebergte en de Dolomieten maakten grote indruk. Niet minder mooi waren de beelden uit Noor wegen, gemaakt tijdens de reis van afgelo pen zomer. Dhr. van de Velde had zelf nog geen tijd gehad de opnamen te zien. Derhalve waren ze ook voor hem nieuw. Ook het stukje Zeeuws dialect van mevr. van Westen-Nieuwenhuijzen, een liefdes verhaal ditmaal, is onder de bejaarden goed aangeslagen. De volgende ontspanningsmiddag is vast gesteld tegen dinsdag 3 december a.s. dus in de Sinterklaastijd. Van alle bejaarden wordt dan verwacht dat ze 'n klein cadeautje netjes ingepakt naar de bijeenkomst zul-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1