Het Markiezenhof PRO JUVENTUTE KALENDER 196' ouwfonds Informatie Kruiswoordpuzzel J Bergs cultureel centrum De vrouw in de duivensport Houdt grond en taal gezond „De Camp" MILJOENEN-RESTAURATIE VOOR DEEL KLAAR Land- en Tuinbouw Modehuis „MORELLI" - St. Maartensdijk opent 1 5 november Uitgerekend W. Klippel, weekendhuis WIJZIGING DIRECTIE GEWESTELIJK ARBEIDSBUREA ZIERIKZEE De heer D. Goudriaan directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Zierlkzee zal op 1 januari 1969 met pensioen gaan, na ruim 34 jaar in overheidsdienst te zijn geweest. Na eerst in diverse functies in het bedrijfs leven te hebben gewerkt, trad de heer Goud riaan op 15 juli 1934 in dienst bij de gemeen te Capelle aan den IJssel. Op 22 september 1941 werd hij direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau L:k- kerkerk. Na van 1 februari 1946 tot en met 30 juni 1953 directeur van het arbeidsbu reau Brille te zijn geweest, werd de heer Goudriaan met ingang van 1 juli 1953 be noemd tot directeur van het gewestelijk ar beidsbureau Zierikzee. Tot zijn opvolger is met ingang van 1 december 1968 benoemd de heer F. F. Rijp- stra geboren 19 mei 1925 te Franeker De heer Rijpstra was van 1941 tot 1947 werkzaam bij de gemeente Franeker. Hij trad op 1 oktober 1949 in dienst bij het ar beidsbureau te Franeker en is nu sedert 1964 chef-bemiddelaar, tevens plaatsvervangend directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Hengelo. De heer Rijpstra behaalde in 1965 het diploma hogere sociale arbeid (Stichting voor opleiding tot sociale arbeid te Haar lem). VIJF EN ZEVENTIG JAAR ZEEUWSE AGRARISCHE SCHOOL Vorige week vierde de oudste rijksmiddel bare land- en tuinbouwschool van Nederland te Goes zijn 75 jarig bestaan. In de „Prins van Oranje" werd een bijeenkomst gehou den met o.a. een rede van ir M. A. Geuze uit Poortvliet, erevoorzitter van de ZLM, onder de titel „Terugzien en vooruitzien". De voorzitter van de commissie van toe zicht de heer I. J. Smallegange gaf een his torisch overzicht evenals de directeur van de school ir W. M. Markusse dat weer op an der terrein deed. In de 75 jaar zijn bijna 1500 cursisten op deze school gediplomeeerd Nu telt ze 82 leerlingen. Bij de talrijke geno digden en landbouwveriegenwoordigers of overheidspersonen waren ook de Goeesse burgemeester mr F. G. Huber en gedeputeer de J. van den Bes namens het provinciaal bestuur. D; dirscteur van het landbouwon derwijs in Nederland ir P. van der Schans wees er op hoe Nederland thans 7500 leer lingen van middelbare land- en tuinbouw scholen telt, de hogeschool te Wageningen heeft 2400 studenten en op de lagere land en tuinbouwscholen zetrien 15.000 jongeren. D; huidige algemeen ZLM voorzitter ir J. Prins was enigermate bezorgd over het Zeeuws agrarisch gezicht in de toekomst en dr ir C. W. C. van Beekom waarschuwde om bij het strevenn aar groter eenheden niet alleen met h:t verstand maar ook met toet hart te werken. Bij dit jubileum verscheen de herdenkings brochure „RMLTS Goes 1893-1968" Woensdagavond was er een zeer druk be zochte receptie als afsluiting van het herden kingsfeest. Dit is als liet ware illegaal, literair-, noch paedagogisch weinig hoogstaand soldatenlied is bij vele herhalingen opgevangen door de oude muren van Het Markiezenhof, de Bergse soldatenkazerne tussen 1818 en 1957. Duizenden streekbewoners hebben er de militaire beginselen geleerd. Rechts links rechts links Overgrootvaders en grootvaders kunnen er nog romantische her inneringen aan ophalen. Foto's laten zien als de stoere soldaat. Vele jaren was Het Markiezenhof ook in onze streek een al of niet gewaardeerd kazernebegrip. Het is anno 1968 cultureel centrum in opkomst. Na een gedeel telijke en nog wel een tiental jaren durende restauratie van een prachtig monument. Waar alles wat het oude Markiezaat aan historie rijk is - geselecteerd - kan worden en zal worden ge- exposeerd. In een omgeving waar de bezoekers door de middel eeuwen worden bevangen. Dienstbaar gemaakt aan de luister van een rijke historie, dienstbaar ook aan culturele ontspanning voor ouderen en jongeren van ]de twintigste eeuw. Waarvan Markies Jan II van Glymes nooit heeft durven dromen. „Wie zijn vader heeft vermoord, En zijn moeder heeft vergeven. Die is nog veel ie goed. Voor het soldatenleven. WOONPALEIS, HOSPITAAL, KAZERNE, CULTUREEL CENTRUM Het ook voor ieder sfcreekbewoner beken de Markiezenhof in de Steenbergsestraat was in de vijftiende eeuw het laat-gotisdh woon paleis van de voormalige Markiezen van Bergen op Zoom. Bouwmeester Anthonis Keldermans en zijn zoon Rombout kregen opdracht tot de bouw van Jan II van Gly mes en voerden de opdracht uit in de jaren 1485 tot 1511. Dit complex deed tot 1795 dienst als woning voor de markies en kan toren van de Domelnraad. In laatstgenoemd jaar werd het overgenomen door de Bataaf se Republiek. In de Franse tijd werd het in gericht als militair hospitaal en van 1818 tot 1957 was het kazerne. In 1963 is de restauratie begonnen door het aannemersbedrijf Huurman n.v. te Delft die ook alle grote monumenten in onze streek restaureerde. Architecten zijn J. A. L. Bom en ir J. de Wilde. Als eerste onderdeel van de restauratie is in 1967 de voormalige hofkapel gereed gekomen in de meest zuidelijke aanbouw van het Markiezenhof. Nu is weer een ge deelte voor gebruik gereedgekomen dat vrij dag 1 novembsr door burgemeester drs L. J. M. van de Laar werd geopend, waarmee een gemeentemuseum als eerste onderdeel van het nieuwe cultureel centrum een feit werd. MUSEUM De thans gereedgekomen restauratie omvat de entree, de voormalige devotiekapel met trappenhuis, garderobe, toiletten drie boven elkaar gelegen zalen van 15 x 7 meter elk verbonden door een traptoren een open gale rij begane grond langs twee zijden van de kleine binnenplaats een bovengalerij met houten gewelf op de eerste verdieping. Na het gereedkomen van de overige mu seumzalen, omstreeks 1971 zullen twee thans in gebruik zijnde museum zalen worden be stemd voor film- en diaprojektle, lezingen tentoonstellingen. De zaal op de tweede verdieping en de bovengakrij zijn definitief als museumruimte ingericht. Bij de inrichting is ler naar gestreefd in enkele vertrekken de ruimtelijk acrhitectuur van het gebouw zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen. In de zaal parterre hangt het enkele ja ren geleden door de gemeente aangekochte grote tapisserie, voorstellende Karei d? Gro te in Rome, dat omstreeks 1570 te Ouden aarde in België is geweven, verder een ge beeldhouwde Vlaamse kast uit de vroege 17 e eeuw en het schilderij (1480) van Jan graaf van Walhain, later Jan II, beer van Bergen cp Zoom en zijn broer Hendrik van Glymes Verder nog andere 15e en 16e eeuw- se schilderijen en enkele houten beelden. Uniek is de zilveren tazza uit 1622, die na de afgeslagen aanval van Spinola op Bergen op Zoom door het stadsbestuur ten geschenke werd gegeven aan de commandant van het garnizoen. Op de zaal eerste verdieping zijn onderge bracht de collecties, tin porcelein en kinder speelgoed, opstellingen met betrekking tot de visserij op de Schelde, het schuttersgilde St Sebastiaan en nog enkele schilderijen De zaal tweede verdieping toont de unie ke collectie Bergs aardewerk dat vanaf de Middeleeuwen tot eind 19e eeuw in Bergen op Zoom werd vervaardigd. Daar zien we ook een vitrine met preahistorische vondsten Op de boven galerij zijn houtsculplunes uit de 15e en 16e eeuw geplaatst en schilderijen. In de beneden galerij uit de stad afkomstige stenen bouwfragmenten Tussen 1 oktober en 1 mei zal bet museum behalve op maandag en dinsdag zijn geo pend tussen 2 en 5 uur nm. In de zomer ook van 10-12 uur. MEER TAKEN Toen tien jaar geleden de minister van Defensie het Markiezenhof als kazerne af schreef werd in Bergen op Zoom de vlag uitgehangen. Nu kon het werkstuk van een van Brabants grootste architecten een waar diger bestemming worden gegeven. In 1963 werd met de rtstauratie begonnen en thans is zo'n 2J/2 miljoen gulden verwerkt. Wel licht gaat het de komende jaren nog eens zo'n tien miljeen gulden kosten, eer de res tauratie is voltooid, i Intussen kreeg het monument zijn (eerste) bestemming. Er zijn nog meer taken voor Markiezenhof weggelegd. Een leeszaal, ruimte voor blijvende en wisselende exposi- j ties, ruimten voor beoefenen van jeugd- en volwassenen hobby's, een restaurant kortom een volledig cultureel centrum Conservator J. H. van Mosselveld kan er voorlopig zijn hart nog aan ophalen. Sinds Jan van Glymes valt er heus wel een en ander te reconstru eren. Inclusief de maquette van het Markie zaat. gebouwd door Nézot en bewaard in het Hotel des Invalides !te Parijs. Om die le vens grote maquette in het gerestaureerde Markiezenhof te krijgen willen de „Vrienden van het Markiezenhof" en wellicht ook u een steentje bijdragen. Het kan best dat het onderstaande niet bij ieder liefhebber in goede aarde valt, maar aangezien het een zeer grote rol bij onze hobby kan spelen, wil ik het toch naar vo ren brengen. Het is voor een vrouw niet altijd even gemakkelijk en genoeglijk de man in zijn hobby te volgen. Eenmaal goed gezeten via een goede huwelijksver bintenis, met alle tegenheden en humeuren van beide partijen inbegrepen, zal vooral de man zich soms direct, soms na enkele jaren meer en meer in een bepaalde hobby gaan verdiepen. Misschien wordt het dam- of schaakclub misschien een kaartje leggen cp zeker uur of biljarten, misschien be perkt hij zidh na een eerder aktieve perio de tot alleen aog maar naar het voetbal len gaan kijken. Niet alle manlijke hobby's zijn even interessant of bieden mogelijk heden voor de vrouw eraan mee te doen. In enkele gevallen kan men er hoogstens in meeleven. Bij de duivensport zijn beide goed mogelijk, Wanneer het bij de vrouw niet alleen een meeleven, maar ook een meedoen wordt, zal de verhouding er ze ker niet door vertroebelen. Integendeel En in die richting kan de man voorgaan kan er op werken het zover te krijgen Wanneer hij bijvoorbeeld zijn hok zo kan plaatsen dat er vanuit de keuken een goed uitzicht op is, tien tegen één, dat een vrouw het doen en laten van de duiven met toenemende belangstelling gaat volgen Met er zelfs nog meer „hart" voor dan de man zelf. Nodig is daarbij, dat men er als man werkelijk voor zorgt, dat het ook schoon, het uiterlijk zindelijk is. De vrouw, die dagelijks zoveel „rommel" en manne lijke slordigheden moet opruimen kijkt niet graag nog eens op een duivenrommel. De gesprekken moeten bij bezoeken en bezoe kers niet altijd over duiven gaan. Voor een buitenstaander wordt het dan bizonder verve lend daarnaar te luisteren. Bebar is een lang- zaam-aan-aklie-voeren. Maar het samen be spreken .van de duivenfokkerij en alles wat daarmee samenhangt, zal ongetwijfeld be langstelling bij de vrouw opleveren. In feite is immers het „duiven-huwelijksleven" verge lijkbaar. Ook bij de duiven met hun twee- en een woning (broedhok) waarin geen an dere vogel wordt geduld dan de eigen jon gen. En bij zekere „wan-toestanden" bij de duiven ziet men er ook vaak ongelukken van komen evenals bij de mensen. Overspel het in de steek laten van de jongen (kinderen) Het kan allemaal meebeleefd worden van uit de keuken. Daarom kan het bij een toe nemende vrouwelijke belangsielling nuttig zijn, haar een eigen koppel te geven. Laat het voor beiden dan altijd een hobby blij ven met beperking van financiële offers zo dat het normale hulshouding er niet onder lijdt. Met wat overwerk kan het soms een extra duifje worden: een eitje vcor een kar weitje. Niet aan het huishoudgeld tornen en ook de groententuin niet verwaarlozen. Hebt u het stenen hondje dit jaar nog geplaatst, zoals ik u voorhield? Ik heb het gedaan en profiteer van volop groente uit eigen tuin. Voorkom lastigheden en nadelen van uw hobby in het gezin. Dan kan ook de vrouw een grote steun zijn. Zij kan zich des noods beperken tot het waarnemen. Of zich met voeren, uitlaten enz. belasten als de man pendelt. In de winter om half elf bij mooi weer. Dan zijn de sperwers al verzadigd. Vandaag de doffers, morgen de duivinnen want ze zitten immers gescheiden in de win ter? Zo ook in de zomer. Bij maandag los- of vrijdag. Leert uw vrouw ook duiven klok ken. Het wordt zo een onmisbare hulp bij uw hobby. Evenals met de vrouw kan het met de kinderen. Kweek belangstelling voor de natuur in het algemeen voor de duiven sport (dan als uw hobby) in het bizonder. Bij de jongeren is altijd het gevaar van een een te enthousiast beginnen, in één keer alles op stapel zetten, om er al spoedig daarna de brui aan te geven. Daarom moet vooral de jonge liefhebber steun krijgen. Ook dat kan moeder de vrouw zijn, want zij is van alles op de hoogte. Bovenstaande heeft alweer de bedoeling tot een prettige sportbeoefening bij te dragen. Het kan ook voor de jonge ren in het latere leven vruchten afwerpen. En wanneer men oud mag worden, kan men er als echtpaar nog goede herinneringen aan overhouden. Er zal een blijvende belangstel ling vcor zijn. En belangstelling betekent op elk gebied leven. Daarom mag er als ver eniging ook best eens een feestavond je wor den georganiseerd met bijvoorbeeld een ge- zamelijkg maaltijd om de behaalde prijzen nog eens op te halen of in de zomer een prijsje beschikbaar stellen. Bij elkaar bete kent dat het iets over hebben voor de hobby het mede interesseren van de andere gezins leden en voor ieder individueel èn voor de vereniging van grote betekenis is. Kruiswoorpuzzel R80 Horizontaal: 1 geografische aanduiding 3 stand 7 bijwoord 10 titel 12 toiletartikel 14 vloeibaar vet 16 planeet 18 rustig 20 heilige (afk) 21, lengtemaat 22 Frans voegwoord 23 water in Friesland 24 openbare betrekking 26 vis 29 beroep 31 jongensnaam 32 ijzeroxyde 34 verlaagde toon 35 reden 37 Frans lidwoord 38 regeringsreglement (afk) 40 familielid stroomsterkte (afk) 42 begrip 44 voorzetsel 46 eenheid v. 47 bergweide 49 of eerder (afk) 50 gelegenheid 53 houding 55 naschrift 57 Frans onb. vnw. 58 witte mier 61 titel (afk) 63 damp 65 lekkernij 66 gek 69 deel v. e. ladder 71 Europeaan 72 voorzetsel 73 reeds 74 duur van eb en vloed 75 vreemde munt (afk.) 76 houten gebouwtje 78 buit 80 leerling (Fr.) 82 boom 84 landbouwwerktuig 85 tijdperk 86 vogel 87 het Romeinse Rijk (afk.) Verticaal: 1 in orde 2 bediende 4 onverstandige 5 stofmaat 6 truc, handigheidje 7 lidwoord 8 fototoestel 9 vlakte maat 10 verdelgingsmiddel 11 zangnoot 13 familielid 15 deel v. d. bijbel (afk.) 17 hennepbraak 19 werpstrik 21 pers. vnw. 23 zwijn 25 soort voertuig 26 zie ommezijde (afk.) 27 godheid 28 plak 30 selenium (afk) 31 omroepvereniging 33 deel v. e. kledingstuk 36 afsmelting van gletsjerijs 39 ruim 41 onder andere (afk.) 43 zangnoot 45 de onbekende 48 zangnoot 50 levensonderhoud 51 bevel 52 niet raak 54 keninging (Fr.) 56 vleesgerecht (Indisch) 59 gemoedsaandoening 60 parasiet 62 soort ondetrwijr 64 plaats in Noorwegen 67 geestelijke 68 roofdier 70 reeks 71 sleepanker 73 boos 75 gulden (afk.) 77 vogelproduct 78 per expresse (afk.) 19 onder andere (afk.) 80 en anderen (afk.) 81 vanaf (afk.) 83 onmeetbaar getal Vele jaren is men in berichten en arti kelen over de bemesting met koper, kobalt •en verschillende andere elementen de bena ming sporenelementen tegengekomen. Het is echter verheugend dat tegenwoordig steeds meer van Spoorelementen melding wordt gemaakt. Immers, volgens het „Groot Woordenboek der Nederlandse Taal" van Van Dale is sporenelement een germanisme, dat wil zeggen een in strijd met ons taal eigen uit het Duits overgenomen woord. Het gebruik van Spoorelementen is ech ter om meer dan één reden van belang. Koper en kobalt zijn in kleine hoeveelhe den absoluut noodzakelijk voor een goede en gezonde ontwikkeling van plant en dier Uit de resultaten van grondonderzoek blijkt op veel plaatsen evenwel nog steeds van tekorten aan koper en kobalt sprake te zijn. Men kent de kwaal maar doet te wei nig aan de bestrijding ervan. Het najaar en de winter zijn voor de bestrijding van deze tekorten het meest geschikt. Indien u op zandgrasland nog geen koper heeft gestrooid geef dan tenminste 400 kg koperslakkenbloem per ha: Tekor ten aan koper en kobalt kunnen door een bemesting met koperslakkenbloem gelijk tijdig worden opgeheven. Vergeet u bij de bemesting echter ook het bouwland niet! hart tegen hard: tal van kinderen hebben extra zorg nodig De Oranjekalender 1969 is geheel in kleuren verschenen Ten bate van tal van kinderen, die extra zorg nodig hebben. Een kwestie van hart tegen hard. Een kostelijk bezit. Zowel in het particuliere- als in het zakelijke vlak een treffende attentie. Deze kalender is bij de boekhandel verkrijgbaar Prijs f 3.90, Vrijdag 15 november 1968 om 9 uur vm. opent modehuis „Morelli" Haven 18 Sint-Maartensdijk haar deuren om ieder belangstellende de fraaie en degelijke collectie DAMES- HEREN- en JONGERENMODE te tonen. In het pand, waar vele jaren het textielvak domineerde, wordt met nieuwe en frisse aanpak weer de mogelijkheid geboden in eigen omgeving het voorzieningenpeil op te voeren. Een leuke en geva rieerde sortering, die ieder zal aanspreken. Begint u met geheel vrijblijvend een kijkje te komen nemen vanaf volgende week vrijdag in Modehuis „Morelli" - Sint-Maartensdijk SPAREN VOOR UW EIGEN HUIS via de RIJKS-POSTSPAARBANK, safe en 5% rente. BOUWFONDSHUIZEN met de unieke schriftelijke kwaliteitsgarantie in prak tisch elke gemeente. INFORMATIE, geheel vrijblijvend, bij FINANCIERING. Veilige Bouwfonds hypotheken tot max. 90% van de totale stichtingskosten van uw woning. Ook bij overname woningwetwoningen. BELEGGING van uw spaargelden in voordelige Bouwfondscouponschuld- brieven, rente 6%%, Rosbief of lende 500 gr 498 varkenslever 500 gr 178 erwtensoeppakket p. st. 188 Roomschnitzel 3 stuks 128 woensdag gehakt 500 gr 208 Blauwstr. 63 Steenbergen Simon Linthoutstraat 24, Tholen B.G. kantoor, Wilhelminastraat 33, Goes, tel. 01100-7741 Voor kwaliteitsdranken naar de Thoolse Dran kenhandel - Slijterij Moerland, alle bestellin gen worden gratis thuis bezorgd. tel 01660 - 443 Hoogstraat 4 Tholen TE KOOP GEVRAAGD op Tholen gelegen aan of dicht bij vaarwater Tel. 01751 -8037 (na 6 u.) of brieven onder no. 2816 bureau van dit blad NAAIMACHINE reparatie Fa. J. Melse, Markt 26, Tholen tel. 01660-480. Kennismaking jongeman, 22 j. zoekt kennis making met leuk, vlot meisje van plm. 20 j. Zelf blond haar, blauwe ogen, in bezit van auto. Heeft liefst meisje uit arbeidersgezin. Brieven met foto (onder erewoord re- retour onder nr. 2817 aan het bureau van dit blad i VERHUUR gelegenheids kleding. Ook bruidstoiletten compdeet, Bont Stola's, Bont cape's groot en klein. Gelegen- heidhoeden voor dames. Ge- i rard Evers, Antwerpsestraat 9a Bergen op Zoom, tel. 3098. TE KOOP Een i.z.g.st. Was machine langzaamwasser Lillij- ke prijs J. J. Vinjé Vier Mei straat 20 St. Maartensdijk TE KOOP in goede staat ver kerende kinderwagen Billijke prijs P. Ketting Tuinstraat 27 St. Annaland BESTEL NU de kerstplaat ,In Bethlchems Stal' voor bijna de helft van de prijs 30 cm stereo L.P. met 15 prachtige kerstliederen voor f 7.95 (franco) Vert. Evang. Appèl Noordendijk 116 Dordrecht GEBRUIKTE naaimachines voor weinig geld. Alle machi nes grondig nagezien en met garantie. Hand-, trap-, salon- kast, elektrisch- en zigzag naaimachines. Pfaff Naai machinehuis W. Rikken N.V. Bergen op Zoom. TE KOOP in g.st.z. kolen haard „Peters" en een Batavus bromfiets Een z.g.a.n. lange le ren jas m 54 en een stel schuif deuren met glas in lood C- Jansens Bakkerstraat 8 Scherpenisse TE KOOP kinderwagen z.g.a.n. Te bevr. bij D. Bolier Burg. v. Oeverenstraat 13 Poortvliet TE KOOP Interno oliehaard met tank van 200 1 prijs f 250 J. v. Bloisstraat 6 Tholen TE KOOP Een Solex te be vragen bij B. Aarnoudse M. v. Gelrestraat 69 Tholen TE KOOP kinderwagen en andelwagen J. Schot, Bebouwdendam 14 TE KOOP biggen en nog en kele lopers. A. Ligtendag Veerstraat 61 tel. 530 UIT DE HAND te koop in prima staat Woonhuis met erf te bevr. C. A. Hommel ter Vate 2 Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 11