WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Dijkvallea niet volkomen onverwacht Jeugdattraktie blijft WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Definitief herstel dijkval Stavenisse a*s+ voorjaar Dijkgeschot kon op zelfde peil worden gehandhaafd Stevige aanpak verbetering wegen Dankdag De redaktie legt u deze week voor: WATERSCHAP THOLEN Sint-Maartensdijk Veel nieuwe spaarders Thoolse statenleden benoemd Thools Waterschap handhaaft dijkgeschot Smerdiekse raadsmeerderheid wil kermisattraktie niet afwimpelen In Poortvliet nog meer bejaardenwoningen Smalstad wil instructiebad zelf financieren Sint-Annalandse raad wil standenloos begraven JPS kreeg Thoolse kous op de kop THOLEN 24e jaargang No. 50 31 oktober 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland - Tel. 01665 - 3 7 5 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom „Het noodherstel van de dijkval Stavenisse is klaar, zodat men selijkerwijs gesproken, ter plaatse rustig een behoorlijke storm kan worden afgewacht. Het definitief herstel zal eerst in het aanstaande voorjaar uitge voerd kunnen worden." Dit zei dijkgraaf H. van Gorsel dinsdagmiddag in het „Holland Huis" tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Tho len. Over de oeverval zelf merkte hij op: „Dit was voor ieder een totale verrassing, vooral op dit punt had men dit zeker niet ver wacht, hoewel het aan deze waterkering overal kan voorkomen". De waterschapsvoorzitter had eerder meegedeeld, dat er niette genstaande een stijging van de uitgaven voor lonen, salarissen en materiaal het dijkgeschot voor de ingelanden op eenzelfde peil kan worden gehandhaafd voor 1969. DRIEJARENPLAN VOLTOOID De hogere uitgaven in het begrotingsjaar 1969 kunnen alle worden opgevangen door hogere uitkeringen ingevolge de Wet Uitke ring Wegen en de hogere opbrengst van het geschot gebouwde eigendommen ten opzich te van vorig jaar, zo ging de heer Van Gor sel nog even verder door op het jaarstuk 1969. Hij deelde verder mee, dat het driejaren plan tot verbetering van enkele zeeweringge deelten nu geheel is uitgevoerd. Het is een grote verbetering geworden, waardoor vele kleinere en grotere stormschaden worden voorkomen en een grote arbeidsbesparing op het onderhoud is verkregen. Het leggen van krammat tengevolge van stormschade is nu praktisch tot een minimum teruggebracht, terwijl ook minder onderhoud aan bermen en glooiingen is te verrichten door het aanbrengen van een puinbezetting en het inwassen «net beton of eshalite. VERTRAGING DELFWERK De slechte weersomstandigheden in de af gelopen maanden zijn er oorzaak van, dat bijna een maand later met het delfwerk kon worden begonnen. Nu is men weer een veer tien dagen ingelopen, maar om het plan van 190 kilometer delfwerk te kunnen uitvoeren is er toch voor enkele weken een delfmachi- ne bijgehuurd. De natte periode heeft naast veel narig heid ook het bewijs geleverd van hoeveel belang een goede verkaveling inclusief goe de waterlozing is. Laten daarom de landge- bruikers zorgen voor een goede onderhouds- toestand van de sloten. De kanten niet te diep afhalen of fraisen en minstens 30 cm uit de insteek van het sloottalud blijven. Onder dezelfde weersomstandigheden als afgelopen maanden zouden vele aardappel percelen van voor de verkaveling niet meer te rooien zijn geweest, terwijl ook andere produkten ongetwijfeld «neer schade zouden hebben opgelopen, WEGVERBETERING De oplevering van de wegverbred'ing Sint Maartensdijk - Sint Annaland is tot tevreden- hied geschied. Iedereen kan constateren dat het een mooie en doelmatige weg is gewor den. De dit en volgend jaar uit te voeren weg- verbeteringen zijn aanbesteed en aangeno men door de firma van der Werf te Sint Maartensdijk voor f 228.500, Gestart is met verbetering van de Hoge- en Oudelandseweg te Sint Maartensdijk. De heer Van Gorsel maakte in zijn ope ningswoord ook melding van 't goedgekeur de statenbesluit tot samenvoeging van de waterschappen Tholen en Sint Philipsland dat per 1 januari 1969 zijn beslag zal krij gen. Het vertrouwen is aanwezig, dat ingelan den van beide zich spoedig in het ene water schap thuis zullen voelen en aller belangen worden gediend. Het betekent wel weer uitbreiding van de bestuurlijke, administratieve en technische werkzaamheden. Getracht zal worden dit zo geruisloos mogelijk te doen verlopen. Tenslotte dankte de dijkgraaf nogmaals ieder voor de vele en snelle medewerking na de dijkval bij Stavenisse op 4 oktober inzonderheid de heer Kwaak te Stavenisse voor de snelle alarmering, de aannemer van De Combinatie Zinkwerken n.v. en rijkswa terstaat. Zonder de snelle inzet van groot materiaal had herstel wel weken kunnen aanlopen. Met evenzovele risico's Een gedeelte watergang langs de west zijde Molenvlietsedijk wordt in eigendom, beheer en onderhoud overgedragen aan de gemeente Tholen voor f 5. Ir M. A. Geuze stelt in dit verband voor per 1 januari 1969 voor dergelijke transac ties f 25.te gaan rekenen, aangezien er nog heel wat administratie en papieren rompslomp aan vastzit. Dit zal worden over wogen. De heer M. Verduit was met een bedrag van f 2020.de enige inschrijver voor aan koop oud gemaal' te' Thoïen Aan het bouwbureau van de Schelde-Rijn- verbinding worden voor uitvoering van die werken benodigde gronden verkocht, o.a. de waterloop aan Mosterd- en Schenkeldijk te Tholen, sloten in de Leguit, Slabbekoorn en Oud Vcssemeerse polder de onderbaan oprit Slabbekoorn en oprit Oud Vossemeer- sedijk. In totaal voor f 1097,70. Aan de Nederlandse Gasunie wordt het recht van aanleg van gastransportleiding verleend waarvoor het waterschap f 14.668. schadevergoeding krijgt. Het gaat voorlopig om tot de gemeenten Tholen, Oud Vossemeer en Poortvliet behe rende percelen. Een verzoek tot het huren van jachtrecht in de omgeving van de Geresweg tussen het bedrijf van dhr. Kodde en „Den Driehoek" te Tholen door Dr. D. W. Stolp te Wasse- maar wordt aangehouden, nadat hoofdinge- lande M. Verduit heeft opgemerkt, dat aan hem in die omgeving de sloot al is verpacht. Op zijn verzoek wordt de verhuur vis recht aan P. Riedijk te Stavenisse ingetrok ken en opnieuw verhuurd aan M. Potappel te Stavenisse. DE BEGROTING De eindcijfers vormen stevige bedragen. Bij de gewone dienst aan ontvangsten en uitgaven f 2.250.115.83 met een onvoorzien post van f 39.422,80. De kapitaalsdienst in ontvangsten f 1.927.158,94, uitgaven f 1.966.808,43. Nadelig saldo f 39.649,49 De heffing geschot gebouwde eigendommen zal in 1969 ongeveer f 9.000,meer op leveren en de uitkering voor de zgn. quar taire wegen f 10.000.Voor 't onderhoud van de verbrede weg tussen Sint Maartens dijk en Sint Annaland krijgt het waterschap nu geen f 85.maar f 1250.per km. wat ook weer twee mille meer bedraagt dan vo rig jaar De onderhoudskosten voor de 125 km wegen is voor 1969 geraamd op onge veer 70 mille. Voor de waterkeringen zal un het begro tingsjaar ruim f 7000.meer worden uit gegeven, nl. f 138.488,34. Voor de waterbe heersing zelfs f 17.000.meer of in totaal f 294.953,51 Voor wegen en kunstwerken f 129.878,29 dat is bijna tien mille meer dan vorig jaar. De salarispost vermindert doordat de heer J. A. Nortier te Stavenisse (techn. ambte naar 1ste klasse) per 1 januari 1969 met pensioen gaat en in de vakature niet wordt voorzien. De saldi reserve steeg met f 70.000, De vergadering kon zich verenigen met handhaving van het dijkgeschot voor 1969 cp f 75.per hectare voor dijkerslanden en f 11.per hectare voor dijken, terwijl de gebouwde eigendommen worden belast met 25% van de belastbare opbrengst van de grondbelasting. Een extra geldlening van 2 ton voor weg- verbetering in 1969 werd goedgekeurd. GEZWORENEN Vervolgens werden aanbevelingen opge maakt voor benoeming gezworenen in de districten I - III - V en Vil. Op de aanbe veling kwam in Stavenisse C. van Putte (zittend gezworene) 2 J. C. de Rooij, 3 B. M. Suurland. Voor Sint Maartensdijk 1 G. D. Kloet (zittend gezworene) 2 J. L. M. Geluk 3 A. C. Breure Voor Poortvliet C. J. van Westen (zittend gezworene) J. J. Ha- ge en J. M. van der Slikke. Voor Tholen A. J. A. Wagemaker (zittend gezworene) 2. Jdh. van Dalen en M. Verduit. Als nieuwe machinist voor het gemaal te Tholen is in de vakature Den Engelsman benoemd de 30 jarige heer Jeroense uit Alk maar. Voor zijn langdurig dienstverband werd de h:er Den Engelsman dank gebracht Bij de rondvraag vroeg hoofdingelande N. M. Hage uit Sint Annaland waar de nieu we stortplaats in die gemeente ligt. Het ant woord luidde aan de Bosweg. De dijkgraaf was de gemeente dankbaar voor dit initia tief en hoopte dat andere gemeenten in dit opzicht zullen volgen. De heer J. C. Kooijman van Sint Anna land informeerde naar definitief herstel van de provisorisch herstelde oeverval in die ge meente. De voorzitter antwoordde dat het plan op papier staat en goedkeuring spoe dig kan worden verwacht. De heer J. C. de Rooij van Stavenisse hoopte dat de hoofdingelanden bij voorko mende calamiteiten spoedig officieel op de hoogte worden gesteld. De voorzittter deed de toezegging, al zijn er dan vaak omstan digheden die er toe nopen dat andere werk zaamheden voorrang krijgen. Daarna slui ting. Gelet op de aanwezigheid van vallen-gevoelige lagen aan de oever kan niet gesteld worden dat het vallen in deze gebieden volkomen onverwacht komen. De plaats en het tijdstip van optreden zijn ech ter steeds een verrassing. Dat is één van de antwoorden van Gedepu teerde Staten van Zeeland op vragen van het statenlid P. A. Roels uit Sint Maartens dijk over de dijkval bij Stavenisse. 1 Door het uitvoeren van metingen, peilin gen en grondonderzoekingen kan van een bepaald overgedeelte een zodanig beeld wor- I den gevormd dat de meest kwetsbare plaat- J sen kunnen woren aangeduid, schrijven g.s. verder in hun antwoord, j Op grond van de onderzoekingen kunnen I - en worden ook - werken uitgevoerd tenein- j de dis plaatsen te versterken. Het zou echter enorme bedragen vergen alle oevers in Zee- land waar ook maar enige twijfel over de veiligheid bestaat, te versterken. Daarom zal op grond van ervaring en na afweging van vele in het geding zijnde faktoren moeten worden beslist over het al dan niet treffen van bepaalde voorzieningen. MATERIALEN DEPOTS Het aanleggen van materialendepots, waar de heer Roels naar had geinformeerd zou volgens g.s. weinig voordeel bieden. De voor het laden, vervoeren en verwerken van het hiateriaal benodigde werktuigen kunnen be zwaarlijk ter beschikkin g worden gehouden en zouden derhalve toch van elders moeten worden aangevoerd. In de praktijk is overigens meermalen ge bleken dat in voorkomende gevallen steeds op korte termijn materiaal ter plaatse was. De in uitvoering zijnde Deltawerken met het daarbij aanwezige aannemerspotentieel bie den verder voldoende mogelijkheden om bij calamiteiten op korte termijn voorzieningen te treffen. NA UITVOERING DELTAPLAN Wanneer de uitkomsten van de jaarlijkse ~r®ilingcn daartoe anillcidijuy geven ■wordt er met waterschappen, rijks- en provinciale waterstaat overleg gepleegd over eventueel te treffen voorzieningen. Wij realiseren ons wel dat hiermede niet elk risico wordt uitgesloten. Het Deltaplan is in wezen een zeer aanzienlijke verkleining van het risico tegen overstromingen doch geen volledige uitschakeling van dit risico. Zo ligt het ook bij de beveiliging tegen oe- vervallen. Na uitvoering van het Deltaplan zullen de afgesloten zeegaten niet meer onderhevig zijn aan de werking van de getijstromen. De kans op 't optreden van oevervallen in dit gebied zal dan tot een minimum gedaald zijn aldus g.s. in hun antwoord op vragen van de heer P. A. Roels over de dijkval bij Sta venisse. Tijdens de gisterenmorgen gehouden openbare raadsvergadering kwam het verzoek van de hervormde kerkraad om de zgn. kermisattrakties geheel af te schaffen opnieuw aan de orde. B en w had in de vorige raad in meerderheid al gesteld om deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Toen kwam een voorstel Van Hemert om hierover een uit spraak te vragen van de raad, maar aangezien men toen niet voltallig was (VVD-er Geluk was verhinderd) werd het voorstel sportief aange houden tot een voltallige vergadering. Gisteren begreep dhr. Geluk niet zo goed waar het om ging, aangezien immers een paar jaar geleden de raad al had gesteld, dat er zo's een keer per jaar wel wat mocht zijn voor de jeugd, zonder dat het moest uitgroeien tot de „kermis van de goeie ouwe tijd". De voorzitter wees er op, dat het gaat om het verzoek van de hervorm de kerkeraad. De ruimte ontbreekt in dit nummer om de discussie daar over nog uitvoerig weer te geven, evenals voor de interessante begro tingsbehandeling. Dan zou het een halfslachtige weergave moeten zijn. Daarom wordt thans volstaan met de mededeling, dat met 5-2 (s.g.p. fractie tegen) werd besloten om de jeugd- of zgn, kermisattraktie in de bestaande vorm te bestendigen. Er werd tevens besloten een instruc tie (zwem) bad te laten aanleggen voor gemeente rekening, waarbij de s.g.p.fractie tegen was, nadat over zondagopenstelling was gestemd (4-3) terwijl de begroting werd goedgekeurd. Maar u krijgt daarvan een uitvoerige weergave in het volgend nummer. Op 'Woensdag 20 november wordt door de kerken op Tholen en Sint Philipsland dank dag gehouden, De algmeen vastgestelde re gel is de derde woensdag van november dankdag en de eerste woensdag van febru ari biddag. Het is met het oog op ver tegenwoordigers bezoek en dergelijke gemak kelijk deze vaste data in het oog te houden Men kan dan ook buitenstaanders vragen hiermee rekening te willen houden. De spaarweek heeft weer vele nieuwe spaarders opgeleverd. Bij de Raiffeisenbank op Tholen en Sint Philipsland werden 192 nieuwe spaarders ingeschreven In de Ring werden totaal 5227 stortingen verricht waarbij f 863.953,29 werd ingelegd. In de vorige week gehouden zitting van de provinciale staten van Zeeland werd de heer C. Boender uit Tholen benoemd tot voorzitter van de tweede afdeling. De heer P. A. Roels uit Sint Maartensdijk werd benoemd tot vice-voorzitter van de derde afdeling van provinciale staten. Een boer tussen twee advocaten, is als een vis tussen twee katten. NOG NIET BETALEN Door het Ministerie van Economische Zaken werd toestemming verleend om de abonnementsprijs van eenmaal per week verschij nende nieuwsbladen met 1 cent per week te verhogen. De moge lijkheid hiertoe bestond per 1 oktober. We beginnen er pas per 1 januari 1969 mee. Dan komt een abonnement dat via de bezor- tjero wordt gcWat-tl t op 4,50 pc* kolf jaar, D«. vvo*- den niet verhoogd. WH worden andere voorwaarden gesteld aan postabonné's, die niet per bank of giro overschrijven. De in cassokosten stijgen namelijk wel belangrijk. Daaromtrent volgen nog wel andere mededelingen. Zowel post- als bezorgabonné's worden verzocht thans nog geen abonnementsgelden voor het eerste halfjaar 1969 over te maken. Inning zal in december a.s, plaatsvinden. Tevoren wordt dat nog aangekondigd. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 gedurende het weekend bereikbaar onder zijn huisnummer-telefoon: 458. dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel 01665-400 HOOGWATER in de week van 3 t.e.m. 9 november 1968 zondag 2.28 14.46 maandag 3.10 15.22 dinsdag 3.46 15.58 woensdag 4.20 16.30 donderdag 4.50 17.00 vrijdag 5.28 17.36 zaterdag 5.58 18.06 5 nov. Volle Maan te 16.47 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Maandag 4 november wordt het spreekuur van de burgemeester gehouden van 6.30 tot 8 uur 's avonds. AANRIJDINGEN Dinsdagmorgen vonden er twee aanrijdin gen plaats waarbij alleen materiele schade was. Op de Markt verleende een busje be stuurd door C. P. uit Wolfaartsdijk geen voorrang aan de personenauto van J. L. R. alhier. De schade werd onderling geregeld. De weg is daar glibberig ten gevolge van de Schelde-Rijnwerken. die daar in uit voering zijn. Ondanks de geplaatste ver keersborden reed de van de brug komende auto te hard. Er was alleen materiële schade BINNENBRANDJE Bij het bloemenmagazijn Margriet ontstond er in het weekeinde een brandje dat zich zelf geblust heeft. De bewoners waren een weekend weg. Bij hun vertrek hadden zij de lamp in de kamer niet uitgedaan. Toen zij zondag thuis kwamen lag de lamp op de vloer, terwijl het bankstel, enkele stoelen en de vloerbedekking geschroeid was. De hele kamer zat verder vol met zwartsel. Door gebrek aan zuurstof is de brand vanzelf uitgegaan. De bewoners waren verzekerd. ZANGAVOND Donderdagavond werd in de stampvolle Ger. Kerk een uitvoering gegeven door het Ger. gemengd zangkoor en het Smalstads mannenkoor onder leiding van de heer Iz. Riedijk. Om beurten lieten beide koren hun goed ingestudeerde liederen horen. Verder was er solistische medewerking door de sopraan mevr. W. Steketee-Geellhoed en de bas de heer Iz. Riedijk. Bij de opening en aan het slot was er samenzang door alle aanwezigen. Ieder keerde met voldoening huiswaarts' na deze mooie zangavond. DAMMEN Uitslag van de damwedstrijd gespeeld op 28 oktober: S. de Korte - A. Priem 2-0 A. Soomers - M. v. Belzen 2-0 K. Droogers - B. Schot 1-1 J. de Rijke - P. v. d. Velde afgebroken M. Schot- D. de Vos 1, - 1 W. A. Boogerd - C. de Korte 0-2 M. Verburg - P.v. Nieuwenhuyzen 0-2 A. Priem - M. Verburg 0-2 P. v. Nieuwenhuyzen - M. Polderman 1-1 KANKERBESTRIJDING De afdeling van het Kon. Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding houdt in de zaal „Hof van Holland" op 4 november des avonds om 8 uur een voorlichtingsavond. De kankerbestrijding in het algemeen en meer speciaal die in Nederland heeft onge twijfeld ieders belangstelling. Dit is begrij pelijk daar het hier bestrijding betreft van een ziekte die ons allen bedreigt. Hieraan vallen jaarlijks in ons land zeker

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1