EENDRACHTBODE Gouden gladiool kwekers Deurloo te tholen Na afsluiting Oosterschelde pas nut van het Deltaplan Eendrachtkanaalschap en Thools recreatie- plan Nauwere betrekkingen met regio Bergen op Zoom Verbinding naar Midden-Zeeland blijft gewenst Ook Sint-Philipsland „recht" op Zegam- aardgas Pijpleiding buiten waterwingebieden houden Pendel geen ramp voor de streek Zorgen na dijkval Stavenisse 24e JAARGANG No. 48 17 OKT. 19$ DERDE BLAD ORIËNTATIE VAN ZEEUWSE CHU-STATENFRACTIE J. D. Jagt In radiouitzending KOOLS DE VISSER Het doet goed, wanneer politici niet alleen maar even voor ver kiezingen op oriënteringspad zijn. Het doet een streek bizonder goed, wanneer een dusdanige interesse voor de problemen en mogelijkheden van een bepaald gebied wordt getoond, als waarvan vrijdag de CHU statenfractie Zeeland blijk gaf. Een volle dag werd er aan gegeven. Ondanks de weinig witte vlekken vertonende agenda van ieder der gasten. Tenslotte een wat verlate persconferentie in het gemeentehuis van Sint-Philipsland. NA DRIE JAAR In die raadzaal verklaarde de voorzitter van de CHU-fractie der Zeeuwse Staten, tevens Tweede Kamerlid G. F. van der Peijl hoe de CHU enkele jaren geleden is begonnen met stelselmatige bezoeken aan het gewest en nu na drie jaar opnieuw Tho- len en Sint-Philipsland op de korrel nam. In de tot de streek behorende gemeenten werd gesproken met burgemeesters en wet houders, waarbij naast andere problemen de regeling Kanaalschap „De Eendracht" en het recreatief ontwikkelingsplan van het eiland Tholen extra aandacht kreeg. Het zijn jeugdige, maar heel belangrijke zaken, vond de heer Van der Peijl, die na deze inleiding het woord gaf aan burgemeester G. van Velzen om iets meer over het Ka naalschap te vertellen. De Sint Philiplandse eerste burger vond het prettig te kunnen verklaren, dat zijn gemeente zich als eerste definitief bij het Kanaalschap aansloot. Het doel daarvan is al volop 'bekend, maar van de uitwerking kan nog moeilijk veel nieuws worden gezegd nu het geheel nog in een voorbereidings stadium zit. In elk geval is het een mooi gebied, waar het hier om gaat en waarin door toenemende recreatie, een regelend op treden gewenst is. Vele rustzoekenden vin den hun weg naar deze streken en het is taak van die streek het landschappelijk schoon zoveel mogelijk te bewaren en via komende mogelijkheden te bevorderen. Daar naast de recreatieve mogelijkheden te onder kennen en te begeleiden. Voer Sint-Philips land geldt dat de zondagsrust er van grote betekenis wordt geacht. Toch ziet het ge meentebestuur een taak mee te doen in het Kanaalschap om mede daardoor te voorko men, dat men overspoeld wordt. Burgemeester J. E. van Boeijen van Tho len vulde hierbij aan, hoe er ook van Sint Annalandse zijde belangstelling vcor het Kanaalschap wordt getoond en bij toetre ding door die gemeente, komt er weer een facet bij. op Zoom, slechts op enkele honderden me ters afstand van Tholen. De heer Van der Peijl erkende, dat in deze tijd ook de provinciale grenzen wat aan het vervagen zijn, maar vond het wat minder plezierig, dat Noord Zeeland zich te veel op Brabant zou gaan richten. Nog altijd is er de wens van de Zeeuwse commis sie Deltazaken om een verbinding te krij gen tussen Gorishoek en Yerseke, wat ook statenlid P. W. C. van Westen uit Oud Vossemeer van grote betekenis achtte, mede met het oog op mogelijke concentratie op land- en tuinbouwafzetgebied. Burgemeester Van Boeijen toonde er zich geen tegenstander van, maar wees er op, dat ten eerste de vaste verbinding Tholen- Midden Zeeland nog wel een jaar of tien zal aanlopen en in die tijd deze omgeving mede door aanleg Schelde-Rijnverbinding, recreatieve ontwikkeling en industriële ex pansie in Bergen op Zoom wel eens een heel ander gezicht kan krijgen. Als er in Ber gen op Zoom fabrieken ontstaan, die oorzaak kunnen zijn van bijvoorbeeld luchtverontrei niging dan is Tholen daarbij direct betrokken En daarom niet alleen vond burgemeester van Boeijen. RECREATIEPLAN De thoolse burgemeester gaf hierna een toelichting op het recreatieve ontwikkelings plan Eiland Tholen zoals dat in de loop van de dag al eerder tegenover de fractie leden was gebeurd door de voorzitter van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tho len, burgemeester W. J. van Doorn uit Poortvliet. Het initiatief was van deze com missie uitgegaan in nauwe en goede samen- I werking met het Thoolse waterschap toen de dijkrecreatie enigermate onrustbarende vormen ging aannemen. De openbare voor- zieningen zijn niet meer te volgen tegenover het sneltoegenomen dagjes- en weekendtoe- j risme. Er moeten eisen worden gesteld ten aanzien van de campings. Te kleine eenhe den betekenen zwakke elementen. De bedoe- MANTEL of MANTELKOSTUUM Natuurlijk U Slaagt bij: Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom adv.ing.med. WEST-BRABANTSE REGIO Er is ook duidelijk belangstelling van Brabantse zijde voor het Kanaalschap en haar doelstelling, zo vervolgde burgemeester van Boeijen, die mede daarom nauwer over leg met de regio Bergen op Zoom wenselijk achtte. De gemeenten op Tholen en Sint Philips- land zijn sterk afgestemd cp Bergen o. Zoom Vooral wat Tholen betreft zal dat in de toekomst een nog groter rol spelen indien de herindeling een feit wordt. Wij spelen meer in het agglomeratieverband zonder te zien naar provinciegrenzen. Onze mensen werken er, onze kinderen gaan er naar de middelbare school en wij maken gebruik van het ziekenhuis. Daarom is het gewenst, dat we ook meer betrokken worden in het re gio-overleg van Bergen op Zoom vond bur gemeester Van Boeijen. De heer Van der Peijl vond het Kanaal schap wel een goed voorbeeld van inter- provincviale samenwerking, zoals Brabnt- Zeeland het lang niet overal laten zien. Denk maar aan de havenproblemen, merkte de fractievoorzitter op. Gedeputeerde A. J. Kaland haakte er grif op in door er op te wijzen, dat er toch wel goede contacten zijn tussen Zeeland en Brabant, zij het dan niet zonder wat de tail-kritiek. Burgemeester van Boeijen vond het functioneel een vereiste ondanks de pro vinciale grenzen in de Brabantse regio mee te spelen, waarbij hij ook dacht aan een verdere industriële ontwikkeling van Bergen ling is dat er een struktuurplan komt voor het gehele eiland Tholen, wat vergemakke lijkt is, nu alle gemeenten dezelfde stede bouwkundige hebben aangetrokken. Men zal het gehele eiland dus als een totaal moeten zien. Men zal moeten onderzoeken, inventa riseren van wat er is wat er ontbreekt, wat men op Tholen zoekt, wat men kan bege leiden. De heer van der Peijl was het er mee eens, dat het steeds toenemende sociaal toerisme nieuwe gebieden zoekt, nu de „oude" regio in Zeeland als Schouwen en Walche ren overvol raken. PIJPLEIDING Bij burgemeester van Boeijen bestond er ook enige zorg met betrekking tot de aan leg van de oliepijpleiding Antwerpen- Rot terdam. Zonder dat hem het tracé precies 'bekend was meende hij dat bizondere aan dacht geschonken zal moeten worden om het tracé buiten het waterwingëbied (Halsteren en Huibergen) te houden. Men moet er maar niet aan denken, welke gevolgen een olie pijpleiding breuk zou hebben, wanneer die door of dichtbij 't waterwingebied ligt. Gedeputeerde A. J. Kaland liet ten aan zien hiervan een geruststellend geluid horen. De pijpleiding gaat niet door het waterwin gëbied, meende de heer Kaland als zeker te kunnen stellen.. Daartoe zijn zowel Bra bant als Zeeland voldoende op hun qui vive Belanghebbenden kunnen hun bezwaren ma ken bij de werkgroep van de rijksplanologi sche dienst, die het tracé vaststelt. En daar mee zal ongetwijfeld rekening worden gehou den. Het risico van waterverontreiniging door olie kan eenvoudig niet genomen wor den Desnoods moet er dan maar een omweg worden gemaakt die mogelijk enkele dui zenden of misschien honderdduizenden meer gaat kosten, maar wat zou het niet kosten als het water ondeugdelijk werd PENDEL Met name in Sint Philipsland was tijdens het bezoek van de CH leden ook de pendel aan de orde gesteld. De heer Van der Peijl meende dat er in dit gebied toch nog altijd zorgen overblijven ten aanzien van de pendel maar burgemeester van Velzen merkte op, dit uit maatschappelijk oogpunt wel niet als de ideale werkgelegenheid te zien, maar het is voor onze gemeente toch zeker ook geen ramp geworden. De inkomsten van de pen delaars zijn beduidend hoger. In deze ge meente zijn er zo'n 200 pendelaars met daar naast in de winter nog een 50 a 60 struk- tuur-werklozen. Het belangrijkste is dat men in de gemeente blijft wonen. Voor Sint Philipsland is ook de uienwasserij van de firma Speyer en Van de Vijver van groot belang. Deze firma heeft zich weliswaar in Baarland gevestigd, maar volgend jaar zal het in ieder geval ook de dependance Sint Philipsland nog wel aanhouden, wat voor zo'n vijftig personen tussen juli en oktober extra loon meebrengt. De Sint Philiplandse burgemeester wees verder nog op de goe de belangstelling voor de particuliere wo ningbouw in zijn gemeente. AARDGAS Minder gunstig staat het er voor wat be treft de gas-aansluiting voor Sint Philips land. Gestéld werd, dat de Zegam een to taalplan voor 't gehele gewest had dienen te maken, zodat alle kernen aansluitingsmo gelijkheden kunnen krijgen tegen gelijke voorwaarden. Gedeputeerde Kaland - voor zitter Zegam - wees er op, dat men dit niet alleen van de idiële maar ook van de eco nomische (mogelijke) kant moet benaderen. Eerstens heeft het Rijk maximum tarieven gesteld en tweedens betaalt een grotere Zeeuwse stad al zo'n gulden of zes per aansluiting meer dan voor haar centrum nodig zou zijn wanneer er geen „onrenda bele" aansluitingen werden gepleegd. Uiteraard ligt het voor Sint Philipsland wel bizonder moeilijk. Het lijkt er op, dat het de enige Zeeuwse gemeente gaat wor den, waar geen aardgas kan komen. Het zou zo'n f 270.000,gaan kosten en daar van zou de gemeente dan zelf zo om en nabij de f 120.000,moeten bijdragen. Per aansluiting is meer dan f 1000,kosten niet verantwoord. We proberen wegen te zoeken, zo verzekerde de Zegam-voorzitter om het gehele gewest van aardgas te kun nen voorzien. VERBINDING THOLEN - SINT-PHILIPSLAND Met de heer Van Westen waren ook de andere CH statenfractieleden van oordeel, dat de dam er tussen Sint Annaland en Sint Philipsland zal komen in het kader van de Schelde-Rijnverbinding. „Ze zeggen wel van niet, maar toch is het zo", benadrukte de heer Van Westen deze mogelijkheid van wijde strekking. Er komt zoveel specie vrij, dat er voor het Kanaalschap genoeg overblijft om een terrein van 400 hectare met een meter te verhogen, dus zal er zeker wel genoeg zijn om een dam aan te leggen. DIJKVAL De fractie was op deze dag - haast van zelfsprekend - ook geconfronteerd met de oeverval in Stavenisse. Rijkswaterstaat en het thoolse waterschap zijn er danig van geschrokken, stelde de heer Van Westen. Het is een grote oeverval geweest, ondanks het feit, dat Rijkswaterstaat, mede van wege de Deltawerken, regelmatig peilingen verridht Studies hebben uitgemaakt, dat er daar op een diepte van een 40 meter zand is gaan schuiven, waardoor tenslotte de dijkval is ontstaan. Oud Kempenshofstedepolder is een calami- teuze polder, zodat het Rijk honderd procent in de kosten zal vergoeden, een uitspraak van dhr. Van Westen die bij de heer Kaland nog enige twijfel bleek op te roepen. Onder tussen houdt men zich wel bezig met de vraag of de zeearmen afsluiting hiermee te maken hebben. Ten aanzien daarvan zijn er ook in Sint Philipsland zorgen. De heer Van Westen achtte het van be lang, ook gewenst, dat er op hoog niveau extra aandacht aan deze zaak zal worden geschonken en intensieve bestudering van het vraagstuk aan de orde komt. PLUIMPJE Gedeputeerde Kaland maakte van deze „openbare'' gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat het Zeeuws provinciaal bestuur op deze „thoolse' dag een pluimpje kreeg voor de benadering van de gemeentelijke herindelingsprocedure met betrekking tot het voorstel Bode c.s. inzake de bestuursra den. Nu de minister graag nadere informa ties wil vanuit het gewest, hebben gedepu teerde staten gemeend daaromtrent de me ning van de thoolse colleges van burgemees ters en wethouders te moeten horen. „Dat is nu de manier vindt men op Tholen. Als het om ons gaat willen we er graag over meepraten. Hoe daarover vrijdag in Middel burg gepraat zal worden, is al bij voorbaat bekend. Weinige leden van de dagelijkse besturen der thoolse gemeenten zullen het voorstel Bode toejuichen. Maar dat doet niets af aan het pluimpje Het wast het water van de Eendracht niet uit of er staan belangrijke ontwikkelingen op stapel rond deze eeuwenoude rivier. Dat was ook de mening van de CHU Zeeuwse Statenfractie. Vandaar dit kiekje op de vredige Eendracht aan Vosmeerse kant met op de achtergrond een Brabantse molen. kdv.Ing.med De dijkval bij Stavenisse heeft in de pers veel aandacht gekregen. Niet alleen in de kranten, maar ook op radio en televisie. Vorige week maandag kwam de PZC met een uitgebreid artikel met foto's. Die zelfde dag stond in vrijwel alle dagbladen het ANP bericht. De ANP correspondent uit Bergen op Zoom, die het bericht doorgaf heeft het met de grootte van het gat in de dijk niet erg nauw genomen. Zijn bericht luidde. In de dijk bij Stavenisse het dorp op 't eiland Tholen, dat bij de overstromings ramp van 1963 zwaar getroffen werd is in 't weekeinde (4 oktober - red) een gat van 300 meter geslagen tot aan de voet van de dijk ter hoogte van de Keetenstraat. Een schip met mijnsteen werd in 't gat geplaatst De gehele nacht is de dijkwacht in touw geweest. Mede dankzij het gunstige weer is er verder niets ernstigs gebeurd. Veel kran ten hebben het bericht over de dijkval in één artikel samengevoegd met de dijkdoor braak bij Houten, tussen het Beusichemse en Culemborgse veer. In het Dagblad De Waarheid werden de berichten op de voorpagina geplaatst met een kop van twee regels over drie kolommen gat van 300 meter bij Stavenisse. De boven- kop, dijken braken door, was kleiner gehou den. EVACUATIE Dinsdag kwam de Stem met een artikel plus foto over drie kolommen. De kop luidde: gat in dijk van 120 meter wordt met spoed gedicht. Het Vrije Volk kwam die dag met een stuk van verslaggever Klaas Graftdijk. Bij het artikel was een duidelijke foto over vier kolommen geplaatst. Van de technisch ambtenaar eerste klasse van het Water schap Tholen, de heer J. A. Nortier uit Stavenisse, stond er eveneens een foto in. Evenals de PZC op maandag hield HVV het bij een gat van honderd meter. De af stand die de werkelijkheid het dichtst be naderd. In het bericht staat het volgende stukje De heer Quaak (die vlakbij de dijkval woont - red) schrok geweldig: een deel van de dijk was er niet meer. En 's middags hadden kan- tonniers er nog aan gewerkt! Zijn alarm verspreidde zich onder de niet zeer talrijke bewoners van de polder. Evacuatie werd overwogen, men weet in deze streek zo ver schrikkelijk goed wat een overstroming be tekent. Boven de foto staat op twee regels over vier kolommen als de herfststormen nu maar even wegblijven. De kop van het artikel luidde: water liet van dijk maar dun randje over. Maandagavond kwam de dijkval in het laatste NTSjournaal. HISTORISCHE OPNAMEN Via de radio kwam de dijkval vrijdaga vond in het jongerenprogramma Hee van de VPRO. Dit programma wordt elke vrijdag avond om half zeven tot tien over zeven uitgezonden. Door het gebruik van opnamen uit febru ari 1953 en gesprekken met enkele inwoners uit Stavenisse is het een interessant program ma geworden. Bij de historische opnameij waren uitzendingen van de radionieuwsdiensj en flitsen uit een oproep aan de burgemer& ter van Stavenisse. Vijftien jaar na he' Deltaplan lijkt de toestand van de zeedijkei niet zo veilig als men denkt. Nu Boedapes] zich in Praag herhaald heeft en Melboui in Mexico, kan de februariramp uit 1953 zich ook herhalen. Dat zei Hee-redakteur Jan Haasbroek als inleiding voor het programma. TS,-_ Woensdag had hij een bezoek aan Staf] venisse gebracht, vertelde hij ons vrijdag avond. Dit begin is wel wat overdrevdnj, maar wij vonden het wenselijk om iets vaij; de ramp uit 1953 door middel van hislbk rische opnamen te laten horen. We wilden duidelijk stellen dat het Deltaplan pas goecj werkt wanneer het klaar is, en dat hei niet mogelijk is dat de overheid daar t< weinig rekening mee houdt. MEER LAST DAN NUT De heer J. D. Jagt uit Sint Annalahcj technisch opzichter bij het Waterschap Thöf len stelde het in deze uitzending ook zeef duidelijk: De Deltawerken zijn wel bezig: maar we hebben er meer last van dan nut^i De Deltawerken betekenen nu, meer stroom meer schuren en meer kans op vallen. Hef wordt pas goed bij de afsluiting van d^' Oosterschelde, aldus de heer Jagt. Wanneer we windkracht acht of negert hadden gehad, zouden de polders 'langzaam vol gelopen zijn, meende de heer Peters uifc; Stavenisse. Verder kwamen er nog 'n drietal, mensen aan het woord waarbij er één zeef. bang was geweest in verband met de ervaf: ringen die hij in 1953 had opgedaan. 2 Iemand van Rijkswaterstaat maakte tey| sllotte enkele sombere opmerkingen. Veertig procent van Nederland ligt ondfef' de zeespiegel, zei hij. Op die oppervlakte; woont zestg procent van de Nederlandfsèj bevolking. We denken er niet zo dikwijl® aan, maar we zakken 25 centimeter per. eeuw weg. Dat is in vierhonderd jaar éérfl meter. 1 -l o H d 6 "ii a i SPORTIEVE KLEDING JACKS - MONTYCOATS en de NIEUWSTE TEENER PANTALONS Lee - Wrangler - Roy Rogers - Levi Straus Spijker broeken - Vakkleding - Lonneker - KLM - Havep Fortuinstraat 4-6 - Bergen op Zoom adv.ing.méd.j rïi pj In hotel Zeeland werd vrijdag 11 oktober door de direkteur van,J n.v. Hollands Bloembollenhuis „Hobaho", te Lisse, de heer J. Zwetsloot een gouden gladiool uitgereikt aan de kwekers firma A. en W. Deurloo te Tholen. Deze bloembollenveiling uit Lisse probeert door middel van een; cultuurtechnische adviseur en een eigen vakblad de kwaliteit vaiu de via haar verkochte bloembollen zo hoog mogelijk op te voeren.g In ons land wordt slechts tien procent van de wereldproductie geteeld. Uit een onderzoek door de commissie Marktontwikke ling en Verkoopkunde voor de Bloembollen teelt is gebleken, dat de buitenlanders graag Nederlandse gladiolen kopen, omdat ze ge zond zijn en van een betrouwbare sortering De stimulans om dit nog op te voeren vond de directie van deze Hobaho in het uitloven van een draagspeld in de vorm van een gouden gladiool, die zou worden uitgereikt aan die teler, die de beste knollen aan die veiling in een seizoen aanvoert. De firma Deurloo uit Tholen viel dit jaar deze eer te beurt met een teler in Overasselt bij Nijme gen en een in Dreischor. Vrijdag heeft de directeur de heer J. Zwetsloot in Hotel Zeeland in Tholen deze gouden gladiool overhandigd. In zijn speech wees de heer Zwetsloot op de positie van de Nederlandse gladiolen in de wereld en, de overwegingen die hebben ge leid tot het instellen van deze „toptrofeee" Iedere teler die zo'n onderscheiding verdient trekt automatisch anderen mee om die kwa liteit te bereiken. Vijf mensen van Hobaho keuren de aanvoer van enkele duizenden kwekers en strepen de allerbeste partijen aan. Aan het eind van het seizoen worden deze gegevens uitgewerkt. Dit uitwerken is een moeilijke zaak, maar dat de fa A. W. Deurloo hoge ogen gooide stond vast, om dat zowel de mensen van Hobaho als de kopers eigenlijk die knollen ongezien tegen een hoge prijs durven waarderen. Hij wees er verder op, dat meestal de vrouwen van deze telers een belangrijk aan deel in het verkrijgen van een goede kwali teit hebben. Zij leggen vaak de laatste hand aan de partijen, die door hun echtgenoten nauwkeurig behandeld moeten zijn op het veld. G |j Hij feliciteerde de firmanten en hun ecHt-| genoten met deze zeldzame onderscheiding;;' en overhandigde dit juweeltje van edelsmeeHT kunst. In het gesprek hierna bleek dat dezeG onderscheiding slechts te verdienen is door^ voortdurend te waken over het gezondhouciepq van het plantgoed, geen enkele nalatigheid bij het verplegen van de planten te veJ^j in het werk te laten glippen en dan inderY daad het drogen en pellen, uitzoeken en fei len van de produkten. Al dit werk wordt 'beloond, aldus de heer Deurloo, doordat zijn veilingafrekeningen meestal hogere prijzen vermelden de gemiddele veilingnoteringgax Men noteert uiteraard de prijzen van goede partijen. Een bijkomstigheid voor de bloem bollenmensen maar wel typerend voor dezep tuinders was de trots van de gedecoreerden waarmede ze de prijzen voor hun bloemköor' noemden die zij op de veiling Bergen op Zoom kregen. Ook daar gooien ze hoge zo niet de hoogste ogen. j_j Deze kleine bijeenkomst kon niet langegf, worden voortgezet, want het werk roegJm Het is dit jaar zwaar werk, want gladiolqg0 zijn van afkomst subtropisch en vergen vooral in een bijzonder sledht najaar als dit, uiterste opmerkzaamheid. Ziekten liggen voortdurend op de loer, vooral als de knol len niet op tijd kunnen worden geroofd? Elke boer en tuinder streeft er naar eeff3 beste kwaliteit te oogsten. 'nov man Het wordt hun dit jaar niet gemakkelijk ''J gemaakt. In de gladiolenwereld is echter, ondanks het slechte weer de strijd om de Gouden Gladiool van Hobaho voor het volgend jaar weer ontbrand. /B)g miH

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 7