EENDRACHTBODE Anna Jacoba Polder Map's mislukte jaren Gemeentebeleid bij scholen bouw heftig bekritiseerd De „soos" is er niet alleen voor „petoeten" Grote waardering voor b en w beleid Keurige begroting 1969 Winkels woensdagmiddag gesloten Familie Del Campo en het ontstaan van anders dan andere 24e JAARGANG No» 48 17 oktober 1968 TWEEDE BLAD KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Raadsverslag Oud-Vossemeer In de Oud-Vossemeerse raad is donderdagavond weer de bouw van nieuwe lagere scholen aan de orde geweest. Dit naar aan leiding van een brief van het personeel van de openbare- en christelijke lagere school. In de brief wordt de trage gang van zaken bij de scholenbouw bekritiseerd. Wethouder A, M. van Engelen noemde de brief „zeer, zeer on vriendelijk". Er was ook lof voor het gemeentebestuur. De heer P. W. C. van Westen (chu) uitte zijn grote waardering voor de manier waarop de gemeente geleid wordt. De begroting voor 1969 noemde hij een keurig stuk. De heer van Engelen leidde de vergadering omdat burgemeester Versluijs nog steeds ernstig ziek is. Ook de heer C. Aarnoudse (pvda) was wegens ziekte niet aanwezig. De heer van Engelen hoopte op beterschap. Hij begroette speciaal de heer van Westen die na lange tijd van herstel na een ongeluk weer aanwezig was. In de vorige vergadering is een brief be sproken van het personeel van de o.l.s. en van de chr. school waarin ernstig bezwaar werd gemaakt tegen de trage vooruitgang van de plannen tot schoolbouw. Nu is een tweede brief gekomen, eveneens bij elk raads lid persoonlijk bezorgd, waarin nogal heftig wordt gereageerd op de bespreking, die hun eerste brief blijkens persverslagen heeft ge had. Het heeft hen teleurgesteld dat b en w hun verantwoordelijkheid gedeeltelijk op de architect hebben willen afschuiven. Omdat 't hier gaat om het belang van tweederde deel van alle leerlingen tussen zes en dertien jaar hebben b en w 'n eigen verantwoordelijkheid die niet kan en mag worden afgeschoven op een zekere heer Beije Verder wordt ge steld dat de architect van 't gemeentebestuur een opdracht kreeg zonder dat het bestuur van de chr. school op de hoogte was ge bracht. Men adviseert het gemeentebestuur in St. Annaland advies te vragen hoe de kwestie daar werd opgelost. Mocht de be spreking hen opnieuw teleurstellen, dan zul len ze zich genoodzaakt zien voor deze be langrijke zaak langs een andere weg de aandacht te vragen, aldus het personeel van de beide scholen. Aanvankelijk was het stuk ook onderte kend door het personeel der o.l.s. - uiter aard met reserve t.a.v. de opdracht aan de architect, omdat men de juistheid daarvan niet kon beoordelen. Inmiddels hebben ze schriftelijk hun handtekening ongedaan ge maakt omdat hen tijdens een gesprek met b en w is gebleken dat het bestek voor de nieuwe school één dezer dagen is afge komen. AGRESSIEVE TOON Het is begrijpelijk dat deze brief b en w niet erg lekker zit. De voorzitter be luisterde er een agressieve en „affronterende" toon in. Het blijft duidelijk beneden de maat van hetgeen van de ondertekenaars mag worden verwacht. Voor wat de personeels leden van de chr. school betreft is de adres sering verkeerd. Zij hebben alleen een band met het schoolbestuur en het bestuur met de gemeente. Het bestuur werd op de hoog te gehouden van de gang van zaken. Men heeft dus het eigen bestuur gepasseerd. Niettemin zou dhr. C. M. Droogers (a.r.) liever hebben gezien dat ook de personeels leden van de chr. school voor de benpreking met b en w waren uitgenodigd. Wellicht hadden zij dan ook hun handtekening inge trokken. De voorzitter wijst er op dat de onderwijzers van de o.l.s. in dienst zijn bij de gemeente en daerom werden zij opgeroe pen. Met het personel van de chr. school is er geen gezagsverhouding. ONHOUDBARE SITUATIE Dhr. Droogers vraagt er begrip voor dat de onderwijzers dag in dag uit met een on houdbare situatie worden geconfronteerd. Ook dhr. J. Aarnoudse (s.g.p.) kan zich daarom hun gemoedsgesteldheid zeer wel indenken en dhr. P .W. C. van Westen vindt het niet vreemd dat in zo'n situatie de pen wel eens uitschiet. Als bestuurder wordt hij wel meer met zulke brieven gecon fronteerd. Het had ook hem bevreemd dat de zaak zolang bij de architect traineerde en daarom stelt hij voor om hem voortaan aan termijnen te binden. Op zijn vraag hoe lang het nu nog duren kan voor dat met de bouw kan wordlen begonnen, durft de voor zitter, gezien de vroegere ervaringen, geen antwoord te geven.. Wanneer de stukken in Den Haag liggen zijn b en w zeker van plan om daar op spoed te gaan aandringen. Wanneer dhr. van Westen nog verklaart dat hij zich door de brief niet gegriefd voel de, wijst de voorzitter hem er op dat ze ook tot hem als raadslid persoonlijk was gericht. MOGEN WE A.U.B. BOOS ZIJN? B en w konden het onmogelijk sympathiek vinden. Integendeel zéér, zéér onvriendelijk. Men wist toch imimers, en dat is in de vori ge vergadering duidelijk gesteld, dat de ge meente steeds bij de architect op spoed aan drong. De situatie heeft ook ons niet koud gelaten. Maar wanneer je bijna dagelijks probeert beweging in de zaak te krijgen en je ontvangt dan zo'n brief, is het dan ver wonderlijk dat we boos zijn. Mag het a.u.b.? Dhr. J .Aaroudse zou in elk geval met deze architect geen zaken meer doen. Weth. de Leeuw (k.v.p.) (geprikkeld): „Ja dat is in de vorige vergadering al gezegd. Het heeft geen zin het te herhalen." De voorzitter wenst een einde te maken aan het onprettige onderwerp met de con statering, dat het plan nu is ontvangen en reeds doorgestuurd aan de inspecteur van het lager enderwijs. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - TeL 4898 Bergen op Zoom •dv.lng.med. (lil) KAPITEIN-INGENIEUR CAMP EN DE „MAJOORTJES" Camp werd in de volksmond de Majoor genoemd. Het was een wonderlijk mens die lang in de verbeelding is blijven voortleven. De naam majoor leeft nog voort door de gebakken met de hand gedraaide aardenbuizen, die het regenwater onder de dammen afvoeren naar de sloten, „majoortjes" te noemen. Om zijn uitgestrekte akkers te bekijken koos hij niet altijd de z.g. koninklijke weg. Als oud militair reed hij te paard zo nodig dwars door zijn velden heen. Toen er eens een staking onder de arbeiders uitbrak bij het binnenhalen van de oogst, reageerde hij met dit gezegde: het is geen knoop van de majoor zijn jas, laat maar liggenAan weerszijden van de Bruintjeskreek, de vrije toegang tot St. Philipsland liet hij direct hoge hekken plaatsen opdat men niet uit de polder zou vertrekken met have en goed. Bij de indijking van de polder behoorde deze tot de gemeente Bruinisse, maar in 1857 werd ze ingedeeld bij de gemeente Sint Philipsland. In 1859 werd Camp lid van de gemeenteraad en van 1861-1863 burgemeester van Sint-Philipsland. Hoewel Camp ook inwoner moet zijn geweest van Bruinisse komt hij hier niet in de registers voor. Wel te Sint-Philipsland. Hier is ook een merk waardige leemte. Zijn oudste dochter Magdalena Ferdinanda Maria, geboren te Vlissingen op 11 juni 1836 staat hier niet ingeschreven. Zij huwde 3 mei 1861 te Delft, moet dus in een andere gemeente zijn ingeschreven. Bij het bezoek van Koning Willem III worden zijn beide schoonzoons met name genoemd. Nadat Camp op 25 maart 1875 voor de 3e maal was gehuwd met Hendrina Francina Post, overleed hij op 7 augustus 1879 op zijn Landgoed de W illemsburg. Van zijn hand zijn verschillende geschriften verschenen: o.a. .Nieuwe metselverband in zware muren, Breda 1836"; „Proeven omtrent het bindend vermogen van onderscheiden specien, Vlissin gen 1838"; Proefnemingen ter oplossing der gewigtigen vraag stukken omtrent cement en kalk, Vlissingen 1838"; Mémoire sur la fortification etc. Paris 1840"In het Kabinet van het Zeeuwsch genootschap, nu Zeeuwsch-Museum, zijn een aantal voorwerpen van vuurvaste steenen, smeltkroesen enz. vervaardigd uit bereide zee- slik, kunstpouzzolane, naar aanwijzing van de kapiteitn, ingenieur caballero CONSTANTE KWALITEIT 25 STUKS f 1.50 (adv. ingez. med.) BLUSLOON OMHOOG Aan de orde komt vaststelling van de ge meentebegroting 1969, zoals die in de vo rige vergadering is aangeboden. De commis sie van onderzoek schrijft dat ze graag het blusloon voor de vrijwillige brandweer hoger gesteld zou zien dan f 5.50 per uur. Volgens de voorzitter zullen er voorstellen komen om deze vergoeding overal op te trekken en voor het gehele eiland op hetzelfde peil te brengen. Dhr. J. Aarnoudse. „Dus nu al samenvoeging waar we Zo op tegen wa ren" Weth. de Leeuw onder enige hilariteit. „Welnee maar we bewijzen er mee dat samenvoeging helemaal niet nodig is." AULA EN DORPSHUIS De commissie heeft ook het idee geop perd om op de begraafplaats een aula te bouwen. B en w hebben er bezwaren tegen. In de eerste plaats omdat men nu bezig is met plannen voor een dorpshuis, dat zeker ook als aula gebruikt zou kunnen worden. Verder zou het maar tweederde van de be volking ten nutte komen omdat de rooms- katholieken een eigen begraafplaats hebben. Tenslotte achten Zij de kosten van een aula voor ongeveer vijftien begrafenissen per jaar niet verantwoord. Dit argument gaat echter niet op wanneer men, zoals dhr. Droogers opmerkt, eigenlijk maar een soort afdak op het oog heeft voor het houden van toespraken. Wil men echter een geschikte zaal, zo als aula's in de stad, met desnoods een or gel, dan acht dhr. van Westen het beter zo'n voorziening te treffen in het dorpshuis. Intussen kan de bejaardensociëteit als aula worden benut. SOOS VOOR IEDEREEN Nu de sociëteit ter sprake komt wil dhr. J. Aarnoudse wèl verklaren dat de sfeer Camp. Hij was ridder van den Ned. Leeuw en werd kommandeur der Eikenkroon bij het bezoek door de Koning op 29 mei 1863 aan de Anna Jacobapolder gebracht. Voor wetenschappelijken en industrieelen arbeid ontving hij ook nog onderscheidingen der Stanislasus orde van Rusland en de Leopoldsorde van België. F. Nagtglas deel 1 1890. In het Zeeuws Museum te Middelburg toonde men mij ook een brief, geschreven vanuit Delft 4 april 1867, door een zekere del Campo aan zijn vrouw Coosje, Mevr. A. J. del Campo genaamd Camp te Terneuzen, dat de fam. Camp de rechten had gekocht van het Rijk van de aanwassen van de Bruintjeskreek voor de schikke lijke prijs van f 3000,Dit zullen de schorren zijn geweest die in 1936 zijn ingedijkt en deze polder toen de naam kreeg van Abraham Wissepolder groot 55 ha. Ook vermeldde deze Camp aan zijn vrouw dat oom (Camp) overeenstemming had met Caland over de aanwas en de schorren tegenover Schouwen, om deze te laten liggen tot kleisteek. Dit zullen de schorren zijn die ten noorden en oosten van de A. polder liggen maar nog nimmer zijn ingedijkt. Wel is van deze schorren zeer veel vlet) klei verkocht voor dijk verzwaring ergens anders. Uit deze brief blijkt dat er niets nieuws onder de zon is. Camp klaagde, dus precies voor 100 jaar terug, dat er zoveel mensen plotseling stierven. Deze ervaring had hij opgedaan op de stoom- bootreis naar Rotterdam. Een passagiere was plotseling aan boord overleden. (wordt vervolgd) Aena J»cob«polder D? Siu Woning aan de Sluis in Anna Jacoba Polder. De topgevel rechts was hef café-veerhuis en geheel links de bakkerij Deze woningen zijn in 1942 door de bezetter gesloopt daar hem niet bevalt. Het is bij de oprich ting de bedoeling geweest er een gezellig heidscentrum van te maken vooral ook door onderlinge contacten en gesprekken. Maar het is nu alleen maar petoeten en nog eens petoeten", zo vult dhr. P. A. W. Mees aan. „Het wordt steeds meer een bepaald clubje, want de rest blijft weg", zo ver volgt dhr. J. Aarnoudse. Dhr. Droogers be treurt deze gang van zaken. De sociëteit is bedoeld voor alle bejaarden. Iedereen behoeft niet dezelfde liefhebberijen te heb ben, wel mag verwacht worden dat men elkaar wat beter verdraagt. De voorzitter brengt de discussie weer op het oorspronkelijke sproor: de gemeente begroting 1969. Deze wordt met algemene stemmen vastgesteld. Uit naam van de com missie verklaart dhr. van Westen dat de begroting er keurig uitzag en dat er grote waardering bestaat voor de wijze waarop de gemeente geleid wordt. WERKEN IN EIGEN GEMEENTE Onder de ingekomen stukken was een be richt van overlijden van oud burgemeester L. C .Brinkman, De overledene was burge meester van Oud Vossemeer tijdens de eerste wereldoorlog. Van de raadsleden kon alleen dhr. J. Aarnoudse zich hem nog levendig herinneren. B en w hebben mevr. Brink- man-Hooman bericht van rouwbeklag ge stuurd. Ged. Staten hebben de z.g. dansverorde- ning goedgekeurd. De vraag van dhr. J. Aarnoudse of nu ook alle drankwetzaken aan de verordening voldoen kon de voorzitter bevestigend beantwoorden. Uitgenodigd door de directie heeft het ge meentebestuur onlangs een bezoek gebracht aan de nieuwe fabriek voor scheepssluitingen van de Bruin en van Beek aan de Molen weg. De voorzitter noemde het spijtig dat van de raadsleden alleen de heren J. Aar noudse en P. A. W. Mees aanwezig waren. Men heeft kennis kunnen maken met een gezond en goed draaiend bedrijf, waarvan plaatselijk eigenlijk weinig bekend is. Dit is te verklaren uit het feit dat de zaak is over geplaatst uit St. Annaland. De 25 perso neelsleden Zijn dan ook bijna allen inwoners van St. Annaland. Wanneer binnen af zienbare tijd de uitbreidingsplannen gereali seerd kunnen worden, zijn er tien perso neelsleden meer nodig. Men veronderstelt dat die uitbreiding de plaatselijke werkgelegen heid ten goede zal komen. ONDERWIJSVOORZIENINGEN Langs de weg van art. 72 van de lager onderwijswet stelt de raad kredieten be schikbaar voor aankoop van een stofzuiger, een vloeistof-duplicntor en leermiddelen voor het verkeersonderwijs aan de chr. school. Ook voor de r.k. school wordt een stofzui ger en een magnetisch verkeersbord beschik baar gesteld. Een ander onderwijsbesluit betreft de vast stelling van de werkelijke exploitatiekosten van de openbare school over het vijfjaarlijks tijdvak 1963 t.e.m. 1967 of f 26851,30, ter wijl f 25.818,46 beschikbaar was gesteld. Derhalve een oversdhrijding van f 1032,84 of naar 813(3 leerlingen een gemiddelde van f 4.32 per leerling. De exploitatievergoeding voor 1969 stelt men vast op f 99,96 per leerling. Voor de chr. school zal f 72.46 gelden omdat het onderhoud van het gebouw voor rekening van de gemeente is genomen. Met alg. stemmen wordt de woonruimte commissie herbenoemd, bestaande uit de he ren J. Boonman, Adr. Aarnoudse, N ,v .d. Houten, L. Istha en M. Moerland. VRIJE MIDDAG Al eerder heeft de winkeliersvereniging getracht een vrijemiddagsluiting te bewerk stelligen. Dat stuitte af op gebrek aan een stemmigheid over de keuze van de juiste dag. Doch nu kon overeenstemming worden be reikt over de woensdagmiddag, vanaf 1 uur door MAARTJE ZELDENRIJK 46 Map had hem met stomme verbazing aangekeken. „Ezel, waarom deed je dat? Hoe kreeg je het in je malle kop?" Hij haalde de schouders op. „Misschien uit balorig heid. Om jou. Tenslotte gaf ik de hoop op. Ik ben tenslotte ook van vlees en bloed." Geruime tijd keek ze hem aan. Tenslotte stond ze op en liep naar de deur. „Ik zal eerst maar thee gaan zetten. Ik moet het even verwerken." Terug in de kamer, met de kopjes in haar hand, vroeg ze: „Houd je van dat meisje?" „Welnee, ik vond haar wel aardig. Voor een avondje. Je kunt niet eeuwig in je eentje over de kermis dalven. En thuis zitten, begint ook te vervelen. Vooral als je de hele dag hard gewerkt hebt." „Wie is het? Ken ik haar?" „Trui Boot. Haar vader heeft een boerderijtje, net buiten het dorp. Ik had ook nog nooit van haar ge hoord." Weet je zeker, dat het van jou is?" Bram dronk van zijn thee. „Hoe weet je zoiets zeker? Ik wil geen schoft zijn, dus we trouwen volgende maand. Moeder weet het al," „Was ze niet hels?" „Viel nogal mee. Ze zei: „Ik heb dit wel zien aan komen. Je draaide er veel te lang omheen. Trui is gisteravond thuis geweest. Ik'denk, dat moeder niet al te hoge verwachtingen had. Ze was in ieder geval vriendelijk." „Ben je al in Ilpendam geweest?" „Zondag." Hij lachte even. „Haar moeder keek me aan, of ze me wilde verscheuren. M'n aanstaande schoonvader was niet ongeschikt. Trui is nogal bij de hand. Op een gegeven moment zei ze tegen haar moe der: Hou nou maar eens op met dat zure gezicht. Wees blij, dat hij me niet in de steek laat." „Dus je houdt niet van haar?" „Ach, wat geeft dat nou? Ik zit er nu eenmaal aan vast." „Maar beste jongen, een huwelijk zonder liefde vergeet je „Hou er over op, Map," viel hij haar in de rede Moet ik net zo'n schoft worden als mijn broer, die een jaartje een vrouw op Jamaica op sleeptouw hield en toen ze in verwachting raakte haar in de steek liet? Terwijl hij beloofd had haar te zullen trouwen?" Hij zuchtte „Maak je over mij alsjeblieft geen zorgen. Trui heeft een paar flinke handen aan het lijf en ze is nergens te beroerd voor. Thuis heeft ze geleerd aan te pakken. En ik kan heus wel met haar voor de dag komen." Bij zijn heengaan zei ze alleen maar: „Stomkop." En daarin lag een wereld van verwijten, die hij begreep. Uit iNeuwgierigheid was Map een paar zondagen later naar de Jisperweg gereden. De beide vrouwen hadden kennis gemaakt en elkaar getaxeerd. Op de wijze van: Zo, ben jij dat handige grietje, die mijn zwager te pakken heeft? En: dus jij bent mijn aanstaan de schoonzuster, die gaat scheiden? Maar voor de rest hadden beiden geprobeerd zo vriendelijk mogelijk te zijn. De trouwerij was eenvoudig. Op uitdrukkelijk bevel van vader en moeder Boot. Misschien meer van de statige matrone, die het nog maar niet kon verkroppen, dat haar dochter op deze manier moest trouwen. En nog wel zo'n prutklooier, zoals ze de tuinders in het algemeen noemde. Map had het wel bekeken: Bram zal de deurdrempel in Ilpendam vast niet platlopen. Een week na haar scheiding werd aan de Jisperweg een dochter geboren, die Alida genoemd werd ,naar Trui's moeder. Bram was in de wolken met zijn dochter. Zoals het hoorde, kwam Map op kraamvisite en nam wat voor de jonge moeder mee. Terwijl ze en pas sant de boreling bewonderde. Maar ne nam zich voor niet al te vaak naar de Jisperweg te rijden, want Trui was een flinke vrouw Bram had het slechter kun nen treffen maar ontzettend jaloers. En ze wilde piet de oorzaak zijn van herrie tussen dit echtpaar. Moeder Lakeman had de week voor het huwelijk het veld geruimd. Een van haar huisjes in de stad was leeggekomen en samen met een weduwvrouw uit de stad, hadden ze het naar hun eigen smaak ingericht. Zodat het jonge paar het rijk alleen had. Nu haar gewezen schoonmoeder veel dichter in de buurt woonde wipte Map van tijd tot tijd voor een kopje thee of koffie over. Want de scheiding had tussen de ver standhouding dezer vrouwen geen verandering gebracht Map zei nog steeds: „Moeder" en moeder Lakeman gebruikte haar geliefde: „Me kind.' Zo stonden de zaken, toen op een gure voorjaarsdag begin maart gebeld werd en Map tot haar uiterste ver bazing Robert de Vlak op de stoep zag staan. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 3