Een ramp kwam over Nederland Kruiswoordpuzzel GOMMERT MOERLAND N.V. „Difoga Sporthoekje Het Lagere Landbouwonderwijs op nieuwe wettelijke basis gesloten gesloten gesloten Twen cosmetica Drvd.Hoog Bietenlaadplaatsen Deze maand vijftig jaar geleden „SPAANSE GRIEP", een naam, die nog doet huiveren Inwerking op 1 augustus De voetganger en het afslaande verkeer Verkeersbrigadiertjes hebben wettelijke status Voetgangers op buitenwegen Voordeel Kwaliteit doe er uw voordeel mee1 haal ook dlrekt van die goedkope cola en jenever bij SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Voor A1 gebruikte wagens moet U zijn bij Openbare verkoping nel winkelmeisje Terwijl het bietenseizoen al niet zo ver meer af is besloot de Suiker Unie onlangs enige wijziging aan te brengen in de laad plaatsen. Voor het gehele gebied gaan twin tig havens dicht en zijn naar verhouding de laadplaatsen beperkt. Op Tholen vond geen sluiting plaats, zodat Strienham, Stavenisse en O. Vossemeer dit jaar nog open blijven Op Sinf Annaland zal de organisatie van ontvangst worden gewijzigd Wat Tholen be treft zal de Suiker Unie de bieten ontvangen op O. Vossemeer en de Centrale Suiker Maatschappij opScherpenisse. EEN VROEGERTJE De eerte competitiewedstrijd in onze streek begint reeds a.s. zaterdag als een voorlo- pertje van het grote geheel en wel in de onderafdeling t.w. de eerste klasse A. Dan verwacht Kogelvangers het gedegradeerde HNC uit Vrijhoeve Capelle waarbij de eerste prognose is een paar punten vor de gasten Kogelvangers deed wellicht het verzoek aan de Bond voor dit vroegertje vanwege de feesten welke de week daarop in Willem stad plaatsvinden. Dan begint in feite de competitie waarop we dan volgende week in wat uitvoeriger vorm terugkomen. LOSTRAPPEN De oefenpartijtjes zijn ook de afgelopen zaterdag weer afgewerkt om de spieren los ser te maken. Smerdiek deed dat met z'n eerste elftal tegen DIVO uit Dinteloord en wist na een vrij aardige partij voetbal tot een 1.-0 zege te komen. Een wat fortuinlijke overwinning gezien de eerste helft toen de Dinteloorders menig maal door paal en lat werden tegengehouden In de tweede helft scoorde de weer aktieve Van Driel het enige, maar ook beslissende doelpunt in een door Hogenboom prettig geleide wedstrijd. Zaterdag verwacht Smerdiek twee WHS elftallen. In Sint Annaland komen dan omgekeerd twee jeugdelftallen spelen. WHS 1 klopte zaterdag met name in de tweede helft Cluzona uit Wouw met 5 - 1 na een 1 - 1 ruststand. Was er de eerste helft nogal wat tegenspel van Wouw, in de twee de helft was men nergens meer, waardoor het de WHS voorwaartsen niet zo moeilijk viel nog enkele malen het doel te vinden. Kruiswoordpuzzel R 78 Horizontaal: 1 staaf goud 4 kostbare stof 7 uitheems zoogdier lil bloeiwijze 12 deel van het hoofd 13 morslap 15 oude stofmaat 16 jongensnaam 18 niet lang 19 spierpijn 21 draaiend deel 23 volkerenorganisatie 24 gevangenis 26 inhoudsmaat 28 godsdienst 31 strafwerktuig 32 groep gelijke mensen 34 jongeling 35 rangtelwoord 39 op de wijze van 41 ongeordende groep 44 gedroogde rozijn 46 meisjesnaam 48 soort onderwijs 49 Engels telwoord 51 inhoudsmaat 53 aanvang 56 gang van een paard 58 Engelse ontkenining 59 deel van de bijbel (afk.) 60 zander afwisseling 62 niet dik 63 bepaalde hoeveelheid 64 opera 65 glazen uitbouw 66 inwendig orgaan Verticaal: 1 boomschors 2 vis 3 rijstbrandewijn 5 plaats in Gelderland 6 kleurstof 8 Europeaan 9 gehoororgaan 10 delfstof 14 zij die gaat trouwen 15 klein soort struisvogel 17 kleine .zachte veertje 18 heilig boek 20 hoekpilaster 22 vertaler 25 deel van een trap 26 Frans lidwoord 27 onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) 28 betaat 29 familielid! 30 weversklos 33 vis 36 godsdienst 37 vrucht 38 verharde huid 39 Engels voorzetsel 40 anno Christi (afk.) 41 bevreesd 42 eens (oude vorm) 43 voorzetsel 45 middag 47 ovenkrabber 50 oude literatuur 51i gebied 52 Europese hoofdstad 53 landman 54 verdedigingsorganisatie 55 boom 57 vacht- of verenwisseling 61 voorzetsel Oplossing kruiswoordpuzzel R 77 Horizontaal: 1 aria; 4 spa; 7 rots; 10 go rilla; 14 ei; 15 las; 16 sik; 18 de; 19 di; 20 sta; 22 mij; 24 ego; 26 strookt; 30 lap; 32 rm; 33 lij; 34 rr; 35 es; 36 no; 37 du; 38 als; 40 oo; 42 po; 44 amerika; 45 pom poen; 46 pm; 47 at- 48 ina; 50 pa; 51 re; 52 ea; 54 eg; 56 ee; 57 dg; 58 eng; 59 restant; 62 rem; 64 eb; 66 sas; 67 la-; 68 bi; 69 lam, 72 sok; 74 dd; 76 ambitie; 80 stom; 81 esp; 82 rest. Verticaal: 2 rk; 3 aga; 4 sr; 5 pistool; 6 al; 7 rai; 8 ta; 9 rete; 11 os; 12 ls; 13 reep; il5 li; 17 km; 19 dom; 20 sr; 21 ao; 23 ijle; 25 grommen; 26 sluiter; 27 tij; 28 kr; 29 trompet; 31 asperge; 36 nap; 37 dra; 38 aal; 39 spa; 41 opa; 43 one; 49 I! notaris; 53 age; 55 ge; 56 en; 57 dra; 58 elbe 60 ss; 61 as; 63 mode; 65 bl; 67 lk; 70 aam; 71 mm; 72 si; 73 oer; 75 ot; 77 be: 78 tp; 79 is. T elef oonnummer Eendrachtbode 01665 - 3 75 Deze maand is het vijftig jaar geleden, dat een epidemie, die onder de naam „Spaanse Griep" bekend zal blijven, in Nederland de eerste slachtoffers eiste. De ouderen onder ons huiveren nogf als zij die naam horen, want deze onbekende ziekte heeft in enkele maanden tijds een aantal doden gemaakt, dat nadien nooit meer door een epidemie, althans in ons land, is overtroffen. Voordat het jaar 1918 ten einde was, had meer dan een kwart procent van de Nederlandse bevolking het leven verloren en het aantal doden in de gehele wereld, dat aan de „Spaanse Griep" was bezweken, werd later op ongeveer twintig miljoen geschat. Voor zover men weet is de „Spaanse Griep" vermoedelijk overgekomen uit Azië en wel uit China. De epidemie verbreidde zich verrassend snel over de gehele wereld In het laatste jaar van de eerste wereldoorlog werd zij voor het eerst geconstateerd in Spanje en kort daarna ook in andere Euro pese landen. Van stonde af aan onderkende men de ernst van de ziekte en in Nederland werd nauwlettend toegezien of zich bij zie ken verschijnselen voordeden, die op een „Spaanse Griep" zouden kunnen Wijzen. Want dat Nederland er niet vrij van zou blijven, was wel te verwachten. DE EERSTEN In juni 191.9 vielen de eerste slachtoffers. In enkele dorpen vlak bij de Duitse grens. De „Spaanse Griep" had Nederland bereikt en zou onder de bewoners duizenden oude en en jongeren aantasten en ten grave bren gen. Schrik en ontsteltenis maakten zich van het land meester, toen de kwaadaardigheid van de ziekte, die zich als onschuldig had aangediend, bleek. In alle steden en dorpen vielen er doden. De doktoren reden van de ene zieke naar de andere, en vaak wisten zij tevoren dat naar de mens gesproken, hun patiënt niet was te redden. De „Spaanse Griep" dreigde het maatschappelijk leven te ontwrichten. In tal van bedrijven was het aantal zieken zo groot,, dat de voortgang der werkzaamheden stagneerde. Er waren zelfs bedrijven, die voor kortere of langere tijd hun deuren moesten sluiten, omdat zij bij gebrek aan personeel de opdrachten niet meer konden uitvoeren. Een ramp was over Nederland gekomen. ZWARTE STOETEN Er was bijna geen familie of zij kon over de ziekte meespreken. De „Spaanse Griep" spaarde niemand. Rijk en arm, oud en jong, wist hij in zijn greep te krijgen. Wie ziek werd, had ineens de schrik te pakken. Zou het de gevreesde ziekte zijn? De naam .Spaanse Griep' werd slechts met ontzag uit gesproken. Wie vandaag nog gezond was, kon morgen reeds slachtoffer zijn. En voor al de steden konden van slachtoffers spre ken. Zwarte stoeten reden af en aan naar de kerkhoven. Het was een dagelijks beeld dat diep ontroerde en een gevoel van angst voor het eigen leven opwekte. De dood ging rond door Nederland en men wist niet welk huis hij zou binnengaan en wie hij zou aan wijzen. Men trachtte zich door allerlei mid delen tegen de ziekte te beschermen. Men deed elkander allerlei middeltjes aan de hand die tegen de „Spaanse Griep" een bescher ming zouden Zijn, en uit angst en in de hoop dat die middeltjes zouden helpen werd alles geloofd en voor zeker aangenomen, totdat bleek, dat in weerwil van alles de „Spaanse Griep" toch een slachtoffer had gemaakt. KERKEN In de kerken kwamen de gelovigen bijeen om God te smeken de gesel die het land zo hard en genadeloos sloeg, weg te nemen. Men bad voor familileden, men bad voor vrienden en bekenden, men bad voor het gehele volk. Uit brieven en uit mondelinge gesprekken en uit krantenberichten kon men constateren, dat het aantal slachtoffers zeer groot was ook al wist men geen concrete cijfers. De geneeskunde stond voor een schier hopeloze taak. En de doktoren werk ten boven hun krachten. Zodra bij hen het bericht kwam dat een van hun patiënten zich minder prettig voelde, gingen zij er op uit omdat de mogelijkheid niet was uitgeslo ten dat de nog lichte ongesteldheid een voorbode was van de zich kort daarop te openbaren „Spaanse Griep". MEER DAN EEN Duizenden vielen als slachtoffer en dui zenden zweefden op 't randje van de dood Duizenden verkeerden dagenlang in levensge vaar. Met hoge koortsen en veelal ijlend lagen zij rusteloos in hun bed, verpleegd door familieleden, die met angst en beven het verloop van de ziekte afwachtten en dag en nacht niet van het ziekbed konden en wil den wijken. En een zucht van verademing ging door het land toen het aantal slacht offers daalde en de epidemie minder hevig werd. Toen eindelijk de lijst kon worden opgemaakt werd het stil in den lande. Een kwart procent van de bevolking was ten off?r gevallen aan ziekte, die als een wind hoos over het land was getrokken. Er wa ren families die meer dan een dode hadden te betreuren. Er waren gezinnen die meer dan twee geliefden ten grave hadden gedra gen. Dit is deze maand vijftig jaren geleden. Andere stormen zijn over 't land gegaan. De jongste oorlog heeft duizenden en duizenden geëist Maar nog doet de naam „Spaanse Griep" de ouderen huiveren Dezer dagen zal wederom een van de vele besluiten ter uitvoering van de Wet op het voortgezet onderwijs, de z.g. Mammoetwet, in het Staatsblad worden gepubliceerd. Het betreft het Besluit lager landbouwonderwijs dat evenals de Mammoetwet zelf op 1 au gustus in werking zal treden. Voor wat het schooljaar 1968-1969 betreft heeft de Mam moetwet in het algemeen - met name een be sluit als dit - slechts betrekking op het eer ste leerjaar. Het voortgezet onderwijs wordt zodoende geleidelijk onder de werking van deze nieuwe onderwijs wetgeving gebracht. Het besluit regelt de toelating tot de eerste klas, en tot een hoger leerjaar ingeval de leerling van een andere school voor voort gezet onderwijs komt. Een afzonderlijke regeling is opgenomen voor de toelating tot een lagere landbouw- of tuinbouwschool met een z.g. eenvoudig leerprogramma, bestemd voor leerlingen die op aangepast lager agrarisch onderwijs aan gewezen zijn. Maatregelen als voorwaardelijke bevorde ring en verwijdering van de school, kunnen slechts worden genomen, als aan enige voor waarden is voldaan, zulks ter waarborging van de belangen van de leerling en de ouders en ter voorkoming van willekeur. Vervolgens wordt in dit besluit uitvoerig aandacht aan de inrichting van het onderwijs in de lagere land- en tuinbouwscholen be steed. Tabellen geven aan wat ten minste aan aan tallen lessen en aan de daarbij vermelde vakken moet worden gegeven zowel in het eerste leerjaar (de z.g. brugklas) als ge durende de gehele vierjarige cursus. De mi nimumtabel voor de brugklas is gelijk aan die van de brugklas van de andere vormen van lager beroepsonderwijs (lager technisch onderwijs, lager economisch en administratief onderwijs e.a.). De minimum-lestabellen betekenen, dat er ruimte is voor méér onderwijs, gedeeltelijk ook in andere dan de voorgeschreven vak ken. In dit opzicht wordt aanzienlijk groter vrijheid aan schoolbestuur en schoolleiding gelaten, want tot dusverre zijn leerplannen, lessentabellen enz. tot in details voorgeschre ven geweest. Uiteraard zijn in het nieuwe besluit bepalingen opgenomen, hoeveel les sen gedurende de cursus in alle vakken te zamen moeten en ten hoogste mogen worden gevolgd. Het besluit bepaalt voorts dat de afdelingen land- of tuinbouw ten minste twee vakrichtingen omvat. Maar een land- en-of tuinbouwschool kan al naar gelang leerlingenbezetting, belangstelling en behoef te meer vakrichtingen omvatten. De leerling kan het onderwijs echter in ten hoogste drie vakrichtingen volgen. Tenslotte zijn nog enige bepalingen aan splitsing en samenvoeging van klassen ge wijd en vorming van groepen alsmede aan de vakantie. Het hoofdstuk over de inrich ting van het onderwijs is niet van toepassing op het lager ladbouwtechnologie- en bos- bouwonderwijs, evenmin op de lagere land en tuinbouwscholen met eenvoudig leerpro gramma. Deze scholen kunnen voorshands er mede volstaan de leerplannen aan de Mi nister van Landbouw en Visserij ter goed keuring voor te leggen. Evenals de soortgelijke besluiten voor an dere vormen van voortgezet onderwijs zal ook dit besluit nog moeten worden aangevuld met de regeling der eindexamens. De voetganger is gelijkgesteld met verkeer en dat betekent o.a. dat de bestuurders van links- of rechtsafslaande voertuigen ook de rechtdoor overstekende voetgangers niet mo gen hinderen ongeacht de aan- of afwezig heid van voetgangersoversteekplaats. Er blijken helaas nog veel automobilisten te Zijn die deze bepaling onvoldoende of in het geheel niet kennen. E)e toepassing ervan is in ieder geval nog lang niet algemeen. Opgemerkt moet worden dat voetgangers ong weieens de neiging hebben al dan niet opzettelijk abrupte stops van het rijverkeer te forceren met mogelijke kop-staart-botsinn- gen als gevolg. Anderzijds is het wel duide lijk dat het afslaande rijverkeer de factor voetgangers meer dan tot nu toe 't geval is geweest in hun manoeuvres moeten incalcu leren. Ook hier moeten we komen tot een beter begrip en een betere samenwerking tus sen voetgangers en rijverkeer. Uit waarne mingen is duidelijk gebleken dat de neiging van sommige automobilisten om buiten be schermde oversteekplaatsen de voetgangers eenvoudig van de rijbaan te jagen nog altijd vrij groot is. Bij herhaling komt het voor dat men wat gas bijgeeft in gevallen waarin iets gas minderen of zelfs op dezelfde snel heid blijven een soepele en veilige oplis- sing kan betekenen. De in vele plaatsen opererende en onmis bare verkeersbrigadiertjes hebben sedert de invoering van het R.V.V. een bepaalde wet telijke status gekregen als verkeersregelaars Nu zijn deze kinderen over het algemeen bij zonder goed opgeleid en maken zij een zeer gepast gebruik van hun „bevoegdheid". Helaas naderen vele voertuigen nog veel te snel de oversteekplaatsen waarop de ver keersbrigadiertjes actief zijn. Ook het stop pen vlak vóór de zebra, nagenoeg op de hielen van de kinderen verdient afkeuring. Dikwijls ook krijgen zijn onvoldoende ge legenheid om nadat hun beschermelingen aan de overkant zijn zelf ongehinderd de rijbaan te verlaten. Hoewel er relatief minder voetgangers op buitenwegen lopen - de grootste concentra tie treft men immers ongetwijfeld in de stads centra aan - blijken de voetgangersongeval len buiten de bebouwde kom, zowel voor wat betreft het aantal als de aard van deze ongevallen, veel ernstiger te zijn dan alge meen wordt gedacht. Van de in 1966 in verkeer gedode voet gangers vonden er 360 de dood binnen en 246 of ruim 40% buiten de bebouwde kom. Van de 5845 ernstig gewonde voetgangers vielen er echter slechts 865 buiten de be bouwde kom of nog geen 15% voor de licht gewonden was dit slechts 9% Op iedere vier gewonde voetgangers wordt er buiten de bebouwde kom dehalve één gedood, terwijl er binnen de bebouwde kom op iedere twintig gewonde voetgangers één dode valt. Hoe belangrijk het is dat voetgangers op buitenwegen, bij het ontbreken van voet- of fietspaden, tegen het rijverkeer in - dus links - lopen (en tijdig uitwijken) blijkt uit een door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in 1962 ingesteld onderzoek. Van de in dat jaar op buitenwegen zonder voetpad gedode voetgangers liepen er slechts 29 rchts en slechts 5 links. Tevens bleek hierbij dat de zichtbaarheid van de voet ganger bij deze ongevallen een alles over- h ersende rol speelt: niet minder dan 31 van dan deze 34 dodelijke ongevallen von plaats bij uisternis en dus slechts 3 bij daglicht. GM COGNAC 8.80 JONGE JEN 8.80 OUDE JEN. 8.90 CITROEN 7.95 COCA COLA p. fles nu 59 Hele kist 698 a 12 fles 3 ES - OLA of 3 ES-UP 2 fles 89 Hele kist 599 a 15 fles GAZEUZE 2 voor 79 3 voor 115 Hele kist 499 a 15 fles BLOEDWIJN p. fles 298 VERMOUTH 298 SHERRY 3.25 ROSE 198 RODE TAFEL - WIJN liter nu 198 I» Brcdascstraat 25 - Tel. 01640-5910 BERGEN OP ZOOM Diverse merken en typen De gehele week open ook zaterdags OFF. FORD DEALER HERENKAPSALON S. DE KORTE wegens vakantie van 2 t.e.m. 12 september In dorp met steeds toenemende recreatie biedt een onzer rela ties te koop aant EEN AARDAPPEL- GROENTEN-, FRUIT- en LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF Direct te aanvaarden. Billijke prijs. Te bevragen bij F. van TWIST Zn Markt 55 St. Maartensdijk WOENSDAG 28 augustus a.s. de gehele dag P. van 't HOF Voorstraat 1 tel. 01665 - 639 Sint Annaland MAANDAG 26 augustus na 1 uur J. P. v. d. Reest Hogemarkt 4 Scherpenisse TE KOOP het woonhuis Langeweg 26 Tegen elk aannemelijk bod Te bevragen: J. Vroegop Beatrixlaan 50 Scherpenisse Notaris W. L. Blindenbach, te Sint Maartensdijk, zal t.v.v. de Erven A. Dane-op den Brouw woensdag 28 augustus 1968, des avonds 7.30 uur in Hotel „De Gouden Leeuw", te Sint Maartensdijk, Markt 58 in het openbaar verkopen: EEN HUIS, Oostsingel 28 te Sint Maartensdijk, met schuur tje en grond, groot 1.66 a. Bezichtiging maandag 26 aug. 1968 des nam. van 4 - 5.30 uur Nadere inlichtingen ten kantore van gen. Notaris. TE KOOP Fiat 1300 van 1964 en 62 Fiat 1100 van 1961 Fiat 850 van 1966 5 stuks Fiat 600D 1961, 64, 65 66 en 67 Ford Taunus 17 M 60, 62, 65 en combi 64 Ford Cortina de Lux 1965 Volkswagen de Lux 1965 met radio H. BOLIER - tel. 01666-629 Fiat Dealer Scherpenisse GEVRAAGD Bakkerij Bentschap Knook Markt 54 - St. Maartensdijk TE KOOP Een Volvo auto 144 S wit 1967 26000 km Een Volvo auto 121 grijs 1966 59000 km Een Volvo auto 1959 wit met zwart dek Een Opel record 1965 81000 km Een Taunus 12M bestelwagen wit 24000 km Een Skoda kleur rood 1964 Een Dafje type 750 zwart 1962 Een Volkswagen kleur blauw 1959 Garage MOL en Zoon Volvo-dealer Tholen Ten Ankerweg 8 Tel. 01660-551 TE KOOP z.g.a.n kolenkachel merk Beckers C. Steketee Julia- nastraat 24 St. Maartensdijk voor de Jonge huid dépositaire: N. J. G. Jansen Drogisterij „Tango" Tel. 01660-506 Hoogstraat 11 - Tholen i TE KOOP Een interno olie- haard grijs Regentessestraat 32 I Tholen EXTRA aanbieding tot zater dagavond 1 kg le soort bana nen 95 c. kg le soort drui ven 80 c. 7 pracht persiken 95 c. 4 Craep fruit 99 c. A. Rog geband telef. 487 I Te KOOP 1 houten 2 pers le dikant met spiraal 1 kinderwa gen (van Delft) l wandelwa gen 1 olietank 200 liter Te be vragen Hoogstraat 6 Tholen TE KOOP WINKEL EN WOONHUIS in het centrum van Tholen voor alle doeleinden geschikt Stoof straat 10-12 Te KOOP wandelwagen z.g. als n. merk Koelstra P. Geluk Oostvest St. Maartensdijk W.I.K. Sint Annaland heeft nog 2 prijzen over. Lotnummer 1162 t.n.v. Chris Dijk en Lot nummer 1191 t.n.v. Piet Post Afhalen bij J. C. Moerland, Raiffeisenstraat 1 St. Annaland TE KOOP een prima aardap- pelkist lang 1.42 m hoog 1 m breed 0.75 m M. van Gelrestr. 35 Tholen tel. 01660-486

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 7