Bezigheidstherapie U slaat een goed figuur in onze opruiming I én modieus én u ontvangt 0 Bejaarden- stoel Bent U al lid op alle zomerartikeIen G. P Contant en Zn Voetgangersaktie 1968 Schoolboeken nodig Firma C. Dieleman de opruiming begint donderdag 18 juli Dames- en melsjesconfectie KREMERSTRAAT 24-26 BERGEN OP ZOOM uitgekiend zitten in een auto en in een bejaardenstoel Vele spontane reacties van ouderen uit alle delen van Nederland komen bij de Vereniging Nederlands Fabrikaat binnen op de nationale prijsvraag tot het ontwerpen van een bejaardenstoel, die zij met de Cen trale Bond van Meubelfabrikanten heeft uitgeschreven. Noodkreten vaak van men sen, die al zo lang op zoek zijn naar een goede stoel. Vele suggesties worden gege ven, die worden verzameld en gerubriceerd omdat zij zullen meehelpen om tot normen te komen waaraan 'n zitmeubel voor ouderen moet voldoen. UITDAGING VOOR ONTWERPERS Een vrouwelijk arts (66 jaar) bijvoor beeld geeft: niet alleen - met tekeningen - aan hoe zij zich de ideale stoel voorstelt, maar suggereert meteen iets te doen aan de kerk banken. Er is, zo schrijft zij, maar weinig ruimte tussen kniel - en steunbank. Zelf ben ik in de loop der jaren aardig opgebold en ik neem mijn toevlucht maar tot een half zittende houding, waarbij ik mijn weerbar stige knie nog extra probeer te sparen. Een verpleegster met een 53-jarige prak tijk, die vooral de weeën kent van de ge wone „opzitstoelen" heeft weer andere sug gesties. De opgave is niet eenvoudig voor de vele binnenhuisarchitecten en industriële ontwer pers die een prijsvraagprogramma hebben aangevraagd. De wetenschap dat zovelen op het resultaat wachten zal ongetwijfeld inspirerend werken. Hoeveel stoelen er op de sluitingsdatum - 31 juli - zullen zijn binnengekomen is nu nog een vraag. Een feit is dat belang stelling is gewekt voor 1.2 miljoen Neder landers van 65 jaar en ouder, voor wie een goed zitmeubel belangrijk is, omdat een groot deel van de tijd zittend wordt door gebracht. De ingezonden modellen zullen in Utrecht worden geëxposeerd tijdens cje Najaarsbeurs van 8 t.e.m. 13 september. Daar zal 9 sep tember ook de prijsuitreiking plaatsvinden. De officiële jury zal de beste inzending be kronen met f 3000.en daarnaast zal een jury bestaande uit bejaarden ook een be kroning toekennen van f 3000. Dan is het woord aan de Nederlandse meu belindustrie. Zij gaat de bekroonde modellen maken en zal ongetwijfeld blijvend aandacht gaan besteden aan deze belangrijke groep consumenten. Dalemsestraat 5 Tholen tel. 01660-581 Bij een ramp, groot of klein, denkt men direct aan het Röde Kruis. En terecht. Want het Rode Kruis heeft duizenden vrijwilligers die allen bevoegd zijn tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Vijfduizend van hen zijn speciaal geoefend in het verlenen van hulp bij verpleging van zieken en ge wonden. Ook in oorlogstijd is het Korps paraat. De basis van dit korps werd ge legd aan het einde van de Tweede Wereld oorlog toen alleen nog Zuid Nederland was bevrijd. In ons land bevinden zich op strategische punten dertien kringmagazijnen waarvan de inhoud voldoende is voor de in richting van een noodhospitaal, verder het Centraal Magazijn in Den Haag met twee duizend bedden met toebehoren, verpleegbe- hoeften etc. vijftien dependances van de Kringmagazijnen met een inventaris van een noodziekenhuis voor vijftig tot honderd pati ënten en ten slotte nog 91, rampendepots die elk 94 bedden met toebehoren', verpleegbe- hoeften, brancards bevatten. Het is duidelijk dat dit veel geld kost. Maar het Rode Kruis is geheel afhankelijk van U. Het aantal leden is de vaste basis van het Nederlandsche Roode Kruis. Dit jaar bestond men al honderd jaar en men hoopt in 1968 het aantal van één miljoen leden te bereiken. Daar is Uw steun ook voor nodig. Het Rode Kruis doet zoveel, boot- weken voor invaliden in het Dunanthuis te Zeist, de Bloedtransfusiedienst, noemt U maar op, veertien grote en ruim veertig kleinere taken, zodat iedereen wel eens met het Rode Kruis rechtsteeks of zijdelings te maken heeft gehad. Ook U. Het is trou wens Uw Rode Kruis. Mag het Rode Kruis dan ook op Uw lidmaatschap rekenen? De voetgangersongevallen blijken telken- jare opnieuw op onrustbarende wijze toe te nemen. Van 1964 tot 1966 steeg het aantal in het verkeer gedode voetgangers van 520 naar 606, .of wel met ruim 16,5%, ter- Verloofd: Anneke van der Walt en Michel Boogaart Tholen, Machteld van Gelrestraat 18 Oud-Vossemeer, Dorpsweg 57 20 juli 1968 wijl in dezelfde periode het totaal aantal gedode verkeersdeelnemers steeg van 2375 naar 2620, of wel met iets meer dan 10%. Een belangrijke oorzaak van voetgangs- ongevallen ligt in het feit, dat de voetganger vrijwel overal wordt gedwongen de rijbaan te gebruiken om over te steken. De voetgangersveiligheid is een zaak, die voor ons allen letterlijk van levensbelang is, want hoewel velen van ons zich als regel wel met een of ander hulpmiddel door het verkeer verplaatsen, voetgangers zijn we dagelijks voor kortere of langere tijd alle maal, al was het alleen maar om ons van stalling, parkeerplaats of halte naar de plaats van onze bestemming te begeven. Het is dus zaak dat allen medewerken de veiligheid voor de voetganger lees van ons zelf te verbeteren. Men bereikt dit als wij als „andere ver keersdeelnemer" voortdurend trachten de voetganger te ontzien. Het gaat er daarbij in de eerste plaats niet om wie in zijn recht staat of wie gelijk heeft; hoofdzaak is te trachten 'n voetgangersongeval te voorkomen Ook al zou de „schuld" of de oorzaak juri disch voornamelijk bij de misschien bejaarde of zeer jeugdige voetganger blijken te liggen ruim 75% van de gedode voetgangers valt onder deze leeftijdsgroepen niemand zal het waarschijnlijk ooit kunnen vergeten als hij, overigens zonder aanwijsbare schuld, een medemens in het verkeer heeft gedood. Het aantal voetgangersongevallen kan drastisch omlaag. Medewerking daaraan ver betert tevens de eigen levenskansen en die van familieleden en vrienden. 45. voormalig Ned. verzetsorganisatie 60. meisjesnaam 47. gezicht 63. inhoudsmaat 48. ontstekingskoord 64. fris, koud 49. dubbelklank 66. Europeaan 50. vrijgevig 68. spil 52. vervoersmaatschappij 71. zijrivier van de Donau 53. stofmaat 72. onbehouwen 54. familielid 74. rivier in Siberië 56. ambtshalve (Lat. afk.) 77. vogelproduct 58. hofbediende Bezigheidstherapie zoals die door het Rode Kruis wordt toegepast is in Nederland meer bekend onder de „goed" Nederlandse naam: Welfarewerk, zoals tot nu toe voor deze Rode Kruis-taak werd gebezigd. De naam werd overgenomen van het Britse Rode Kruis dat tijdens de Tweede Wereldoorlog bezig heidstherapie toepaste voor gewonde en' zie ke militairen. In 1946 werd deze therapie in Nederland geintroduceerd door het Nederlandse Rode Kruis onder half Engelse naam. Deze bezigheid - in de ruimste zin van, het woord - wordt aangepast aan de phy- sieke en psychische mogelijkheden van lang durig zieken. Per augustus valt het onderwijs in de bezigheidstherapie onder de Mammoetwet. Tot nu toe duurde de opleiding vijftien maan den, dit wordt in de toekomst vijftien maan den voor de opleiding bezigheidstherapeute- welfare-werkster. Deze opleiding dan kan worden voortgezet met negen maanden ter verkrijging van het diploma bezigheidsthe rapeute-welfare-leidster. Het eerste deel van de opleiding omvat rond duizend verplichte theoretische uren, die besteed worden aan medische psycholo gische, culturele en creatieve vakken naast praktische vakken als administratie e,d. Zestig procent van de verplichte theore tische uren wordt besteed aan medische ba sisvakken, hetgeen noodzakelijk is, omdat men in een para-medisch beroep de taal moet kunnien spreken van het medisch team,dat zich met de patiënt bezig houdt, opdat de toekomstige bezigheidstherapeute zal weten waar de mogelijkheden en de grenzen liggen. De opleiding is dus waarlijk goed gefundeerd Bovendien worden de krachten, die in het verleden zijn opgeleid regelmatig bijge schoold. In de bezigheidstherapie treedt ook specia lisatie op. In februari van dit jaar heeft een eerste groep examen gedaan na het vol gen van een basiscursus „G Welfare". Dit betekent, dat deze mensen zich speciaal gaan toeleggen en bezigheidstherapie vcor gees telijk gestoorde bejaarden. Naast deze basiscursus worden er ook specialisatiecursussen gegeven voor reeds ge diplomeerde krachten in de algemene bezig heidstherapie. Zo kunnen ook deze algemeen gediplomeerde krachten een z.g. „G" aan tekening krijgen. Voorts zijn er aantekenin gen te behalen! voor praktijkleidster enz. De algemeen gediplomeerde krachten worden in ziekenhuizen en verpleeginrichtingen gede tacheerd. De materialen waarmee de bezigheidsthe rapeuten werken worden tegen kostprijs be trokken van de welfare-intendence, geves tigd in Den Haag bij het Hoofdbestuur. Per jaar worden op het ogenblik tweemaal dertig mensen opgeleid en wel in Huize „No- rel" te Epe. Een half jaar moet men in Huize Norel in internaatsverband doorbren gen. Voor de jaarlijks verplichte bijscholing zullen het Dunanthuis te Zeist en weldra ook Huize „De Valkenberg" in Den Steeg in de wintermaanden worden gebruikt. Hoewel deze vorm van welfare-werk dus een taak is van het Nederlandse Roode Kruis zijn de opleidingseisen volkomen vastgelegd in de Mammoetwet. Een ander aspect van het wefare-werk is het werk, dat de vrijwil ligsters verrichten bij de patiënten thuis. In ons land' werken ruim 4800 vrijwilligsters in zeven districten op dit terrein. Ieder district heeft een cursusleidster. Zij is bezigheidstherapeute en speciaal opge leid tot districts-Cursusleidster. Per jajar geven deze cursusleidsters samen ongeveer honderd cursussen. Iedere basiscursus op dit gebied duurt twaalf middagen. De aldus opgeleide welfaremedewerksters gaan naar patiënten in hun afdeling, die thuis worden verpleegd en naar inrichtingen met minder dan vijftig bedden. Zo komt de vrijwillige welfarewerkster ook in bejaardentehuizen en houdt zij zich (in het bijzonder bezig met de zieke bejaarden aldaar. In Groningen is men nog bezig met een apart experiment. Een beroepskracht traint en begeleidt vrijwillig sters, die in bejaardentehuizen werken en ondervindt daarbij medewerking van de In specteur van Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Groningen. Een experiment, dat goede beloften voor de toekomst inhoudt. Bestel ze dan zo vlug mogelijk Alles voor de school verkrijgbaar bij de Thoolse Boekhandel Tel. 531 - THOLEN i "-V ;'4. .'"5- ORTING

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 11