WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Middenstand Let op Uw saeck Industrie-uitbreiding te Sint-Maartensdijk WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit tien pagina's De redaktie legt u deze week voor: VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Voor 1968 een verminderde omzet verwacht Vanandel n.v* neemt N.V. Gebr. Goedhart over Sterke concentratie koeltechnische industrie Geen bomen langs Nseuw-Vossemeerse dijk 24e jaargang No. 34 11 juli 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland - Tel. 01665-3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Het Economisch Instituut voor bet Mid den- en Kleinbedrijf heeft een beschouwing gemaakt voor 1968, waarin aan de hand van diverse ter beschikking staande gege vens een prognose wordt gegeven van de ontwikkeling in het nu lopende jaar voor deze sector van het bedrijfsleven. Ook al ziet men nog geen inktzwarte wolken aan de horizon, toch verwacht men, dat dit jaar weer geen succesjaar zal zijn en dat de omzetten van de middenstand in bet alge meen weer minder zullen toenemen. De oor zaak hiervan zal voor een groot deel moe ten worden gezocht in de verwachting, dat de gezinsuitgaven in 1968 met een iets ge ringer percentage zullen toenemen dan dat in 1967 het geval was, met als gevolg, dat er wel sprake zal zijn van een toeneming, maar niet in die mate, zoals men dat normaal zou mogen verwachten. Men was in de jaren van hoogconjunctuur gewend, dat er elk jaar weer sprake was van een forse toename van de omzet, doch sjnds 1966 is deze toe name steeds beneden de verwachtingen ge bleven en het ziet er naar uit, dat 1968 een voortgang van deze tendens te zien zal ge ven. Aangezien men een geringere stijging verwacht, dan in de twee voorafgaande ja ren, betekent dit een verdere achteruitgang. In 1966 zette een geringe achteruitgang dn, in 1967 was de achteruitgang weer groter en kwam men op ongeveer de helft van de stijging van de jaren 1964 en 1965 en nu voor 1968 verwacht men weer een kleinere vooruitgang, dan verleden jaar. Uit dit alles spreekt dus een duidelijke dalende tendens die tot bezorgdheid leidt. Een bescheiden troost is echter, dat het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht, dat de netto winst voor 1968 ongeveer gelijk zal blijven aan die van 1967, dus wat dat betreft hoopt men op geen achteruitgang. De oorzaak biervan ligt in het feit, dat men verwacht, dat er slechts sprake zal zijn van een geringe kostenstijging in 1968, een kostenstijging die zal achterblijven bij de omzetstijging. Deze prognose is gebaseerd op de veron derstelling dat de door het Centraalplanbu- reau verwachtte beperkte loonstijging gere aliseerd zal worden, waarbij deze loonstij ging lager zal zijn, dan de geraamde pro centuele stijging van de gezinsuitgaven, die voor het midden- en kleinbedrijf de omzet moeten opleveren. Omtrent die branches waar het omzetver- loop nauw verband houdt met het verloop der consumptieve bestedingen is er geen reden om aan te riemen dat het verloop van de nettowinst veel zal afwijken van dat van de detailhandel. Omtrent de onderne mingen in de ambachtsbranches die meer rechtstreeks afhankelijk zijn van de gang van zaken in het bedrijfsleven, ontbreken de gegeven's om een uitspraak te doen. Twee factoren zijn hierbij echter vooral van belang: vertraging in de ontwikkeling van omzetten de ondernemers-inkomsten als zodanig teza men met de omstandigheid dat bet lopende jaar bet derde jaar isi waarin deze afzwak king zich voordoet. Dit betekent, dat de moeilijkheden om de noodzakelijke opbrengst vermeerdering te bereiken voor vele bedrijven als het ware een cumulatief effect hebben gekregen. Daardoor is er de laatste jaren een scherp onderscheid gekomen tussen bedrijven die het nog redelijk goed gaan en: andere bedrij ven die bet uitgesproken slecht maken. Ui teraard zijn hiervoor diverse factoren aan te wijzen, maar duidelijk is wel dat wie een maal sterk achteruitgaat, bijna geen gele genheid meer krijgt om tot herstel te komen. Wie het goed gaat, moet alle krachten in spannen om dit te continueren, waarbij voor al een voldoende, of onvoldoende groei een belangrijke rol speelt. Het grote aantal aan vragen Voor de nieuwe financiële regeling voor bedrijfsbeëindiging is daarvan een dui delijke weerspiegeling. De koopkracht van het publiek zal ook dit jaar weer toenemen en mogelijkheden bieden voor gezonde bedrijven, maar de toename van koopkracht is slechts beschei den en dat zal voor vele anderen het pro bleem met zich brengen om er ook een graantje van mee te pikken. Het parool voor dit jaar luidt: Middenstander let op uw saeck Toen burgemeester D. C, Bouwense van Sint-Maartensdijk op 19 maart 1965 de al sinds augustus 1964 draaiende twaalfde industrie in de sub-kerngemeente officieel opende, wist hij dat N.V. Gebr. Goedhart koeltechnische produktie zich met een echte mannenindustrie in de gemeente had gevestigd. Een mooie fabriek, waarvan de eerste burger en met hem vele anderen een goede ontwikkeling en voor de streek veel goeds verwachtte. Ondanks een in den lande wat teruglopende economische situatie, bleef deze Smerdiekse vestiging gezond. Thans komt er nieuw perspectief door een belangrijke fusie en daarmee de mogelijkheid voor toenemende werkgelegenheid in de omgeving. De Rotterdamse onderneming Vanandel N.V. heeft het gehele aandelenpakket over genomen van de eveneens in Rotterdam ge vestigde N.V. Gebr. Goedhart. Door deze overname is er een sterke concentratie op het gebied van de koeltechniek in Nederland ontstaan. Op dit terrein zijn beide onderne mingen reeds meer dan 30 jaar actief. De overname geschiedde door contante aankoop van de aandelen van de N.V. Gebr. Goed hart, tegen een koers van 700 procent. Door toetreding va, de N.V. Gebr. Goedhart tot de Vananóel-groep ontstaat een onderneming met een personeelsbezetting van ca 500 man Met de overname van dë N.V. Gebr. Goed hart beslaat het vloeroppervlak dat de Van- andel-groep thans in eigendom heeft plm. 20.000 m2 werkruimte. De N.V. Gebr. Goedhart heeft haar ver koopkantoor in Rotterdam en fabriek in St. Maartensdijk. Er bestaan inmiddels reeds plannen om tot een uitbreiding van de acti viteiten van de Vanandel-groep te komen, waarin mede is opgenomen een vergroting van de productiecapaciteit in St. Maartens dijk. Daar zal binnenkort worden aangevan gen met de bouw van nieuwe fabriekshallen. Naast het huidige productieprogramma op het gebied van de koeltechniek in St. Maar tensdijk zal ook worden overgegaan tot de productie van luchtbehandelingsapparatuur. Verwacht wordt dat deze plannen binnen afzienbare tijd ook een vergroting van de personeelsbezetting tot gevolg zullen hebben, waarbij met name nieuwe werkgelegenheid ontstaat voor St. Maartensdijk en omgeving. De N.V. Gebr. Goedhart zal onder dé huidige directie als een zelfstandige eenheid binnen de Vananidel-groep blijven werken. Door de overname van genoemd bedrijf is de expansie van /ananel N.V., na de tweede wereldoorlog nog eens onderstreept. De N.V. welke in 1939 werd opgericht omvat nu kan toren, magazijnen en productie-eenheden in Rotterdam en Schiedam, de fabriek van cen trale verwarmingsapparatuur in Nieuwkoop onder de naam Vanandel-Metallicus N.V. en heeft daarnaast kantoren en productie-een heden in Vianen en Roden (Dr.) Behalve koeltechnische apparatuur welke de N.V. importeert of in eigen bedrijf ver vaardigt, kent men speciale afdelingen voor velerlei technische apparatuur, waaronder electrotechniek, electronica, meet- en regel techniek, luchtbehandeling, persluchttechniek voor automatiseringen mechanisering van in dustriële processen. Het hoofdkantoor van de groep bevindt zich in Rotterdam. Vanandel N.V. werd in 1939 in Rotter dam opgericht, waarbij tot aan de tweede wereldoorlog in hoofzaak werd gewerkt mu Engelse agentschappen, zoals British Ther mostat Company, Woods of Colchester etc. Na een uiteraard sluimerende periode ge durende de tweede wereldoorlog expandeerde de N.V. in ruime mate. Onder andere ver wierf men toen de vertegenwoordiging van de Pressed Steel Company in Engeland, die onider de naam Prestcold koeltechnische ap paratuur op de markt brengt. Al spoedig daarna werden afdelingen opgericht voor an dere technische apparatuur zoals hiervoor genoemd en voornamelijk gericht op mecha nisering van dé industrie. Mede door dit technisch potentieel en met eigen productieeenheden voor perslucht- cylinders en kleppen, pneumatische bedie ningsunits voor afsluiters, alsmede de bouw van electrische schakelpanelen, verdeelinrich- tingen en regelpanelen, neemt Vanadel N.V. een unieke positie in op de Nederlandse markt. In d'e loop der jaren heeft dit geleid tot belangrijke opdrachten, zowel in de nationale industrie als van buitenlandse fabrieken. De installatie van projecten wordt door Van andel N.V. veelal geheel in eigen beheer uitgevoerd. De N.V. onderging in het verle den eveneens een belangrijke uitbreiding toen in 1958 Metallicus N.V. te Schiedam werd overgenomen, welke onderneming in de Van andel-groep gekomen, uitgroeide tot een van de belangrijkste fabrikanten van gas- en olie- gestookte c.v.-ketels in Nederland. De onder neming is thans in Nieuwkoop gevestigd en werkt onder de naam Vanadel-Metallicus N.V. De fabricage van c.v-apparatuur vindt plaats in een nieuwe en moderne fabriek, welke op grote schaal geautomatiseerd is. De N.V. Gebr. Goedhart werd in 1935 in Rotterdam opgericht met als doel fabri cage van alle soorten verdampersystemen. Bij Koninklijk Besluit heeft de Kroon het beroep, dat was ingesteld door de Am bachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw- Vos semeer en Vrijberghe n.v. tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant, waarbij het verboden was om gaten te graven voor het planten van bomen langs de Nieuw Vossemeersedijk, ongegrond ver klaard. Het betreft hier volgens de Kroon de tweede waterkering, die ongeveer 600 meter achter de eerste waterkering is gelegen. „Het is zowel in het algemeen belang, als in het bijzonder belang van het waterschap „De Brabantse Bandijk" noodzakelijk, dat deze dijk een goede waterkerend vermo gen heeft. Dit brengt mee, dat boombeplan ting op en bij dijken zoveel mogelijk dient te worden geweerd. Gelet op de ervaringen welke bij de stormvloed van 1953 zijn opge- d'aan, moet geen ontheffing worden verleend voor het graven van gaten en het planten van bomen", aldus het Koninklijk Besluit. De Kroon zegt voorts, dat in dit geval het landschapsschoon ondergeschikt is aan de waterkerende belangen. Hoewel in dë toe komst door afsluiting van de Oosterschelde de dijk weliswaar als derde zeekering zal gaan fungeren kan nu het planten van bo men niet worden toegelaten. Misschien zullen de genoemde bezwaren na het afsluiten van de Oosterschelde nie't meer gelden", zo meent de Kroon. j Zoals bekend is burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet rentmeester van deze n.v. In de loop der jaren ontwikkelde een en, an der zich zodanig, dat de fabrieksruimten in Rotterdam te klein werden. In 1963 werd op dracht gegeven tot de bouw van een nieuwe en moderne fabriek in St. Maartensdijk. Het huidige fabricageprogramma bestaat o.a.uit luchtkoelers, lucht- en watergekoelde conden sors, waterkoelens, koel en vriesspiralen, warmtewisselaars etc. Het verkoopkantoor is nog steeds gevestigd in Rotterdam uitslui tend gericht op de verkoop van koeltech- Bescheiden koopkracht-toename Industrie-uitbreiding te St. Maartensdijk door fusie koeltechnische bedrijnen Geestelijke verzorging in ,,Lievensberg" De Mammoetwet in werking Eendrachtkanaalschap schijnt rond te komen Palingstelers in de fuik Een laatste reeks geslaagden Jan Overeenkam in de zomer En straks uitverkoop Hoe edeler het hart, des te bescheidener de mond. POSTABONNE'S (Dus uitsluitend zij die de krant per post krijgen toegestuurd) hebben nog gelegenheid het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1968 ad 5.25 over te schrijven per giro 12.44.07 (Eendrachtbode - Tholen) of per Raiffeisenbank tot 17 juli. Daarna wordt per postkwitantie met inbegrip van incassokosten gedisponeerd. nische apparatuur in de ruimste zin van het woord. De levering van fabricage-produkten zo wel als van handelsartikelen geschiedt via de erkende koeltechnische installatiebedrijven of aan bedrijven die als zelfinstallerend worden aangemerkt. Op deze wijze hebben in de loop der jaren de producten van de Gebr. Goed hart hun toepassing gevonden bij koel- en vrieshuizen, de vleesverwerkende industrie, J scheepvaartmaatschappijen, de chemische in- dustrie, zuivelfabrieken etc. I In 1961 werd een nieuwe directie benoemd die thans bestaat uit de heer M. v. d. Heu vel (directeur) en de heer J. D. Briedé (technisch adjunct-directeur). Uitbreiding van de koeltechnische industrie te Sint-Maartensdijk. GESLAAGD DUS GEFELICITEERD Een duidelijk optimistische burgemeester Bouwense opende 19 maart 1965 officieel de koeltechnische industrie n.v. Gebr. Goedhart op het Smerdiekse industrieterrein. Een optimisme, dat mede door de huidige fusie niet ongegrond was en is. Aan de U.t.s. Antonie Keldermansschool te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor: Werktuigbouwkunde (theoretisch gedeelte) C. van Haaften te Stavenisse; M. Rijnberg te Sint Annaland: (theoretisch gedeelte plus praktijkjaar) P. van Ast, J. Bolier, J. van Doorn te Scher- penisse. A. Bazen te Sint Maartensdijk, M. van Dijke te Poortvliet. Elektrotechniek theoretisch gedeelte plus praktijkjaar) J. Geense te Sint Philipsland; J. Jasperse te Sint Maartensdijk. Aan de technische school te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor Metaal-elektro: R. Wattimena en J. de Groen te Poortvliet Metaalbewerken G. van Oeveren en W. Pipping te Oud Vos- j semeer C. van Wanrooy en G. Bogert te Tholen Schilderen W, van Beek, P. Geene,Geluk, R. Soomers J .v. d. Linde en P. Nieuwenhuizen te Tholen M. Gunst te Sint Annaland. Timmeren P. Deurloo te Tholen; M. Goedegebuure, G. Havermans en G. Staas te Oud Vossemeer Metaalbewerken M. Steketee te Tholen Autoherstellen J. Heijboer te Sint Annaland en A van Stee te Tholen1. Aan het Handelsinstituut Mercurius te Ber gen op Zoom slaagde A. van Iwaarden te Anna Jacobapolder voor het diploma machi- nesehrijven. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde de heer C. Slager te Scherpenisse voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur. Aan de rijkskweekschool te Middelburg werden de volgende leerlingen bevorderd: Van klas 1 naar klas 2 Piet Bazen te Sint Maartensijk Van klas 2 naar klas 3 Piet van der Vlies te St. Philipsland en Rien Duine te Oud Vossemeer, Han van Popering St. Annaland: Jan v. d. Velde en Ton Mol te Tholen en Els van Dalen te Poortvliet Van klas 3 naar klas 4 Koosje Moerland St. Annaland; Leen Schip per Scherpenisse. Aan de rijksopleiding voor kleuterleidsters te Middelburg werden de volgende leerlin gen bevorderd. Van klas 1 naar klas 2 Janny de Groote Sint Maartensdijk Van klas 2 naar klas 3 Riet Zwagemaker Tholen Tot de tweede klas van de christelijke middelbare landbouwschool te Middelburg is bevorderd J. de Jager te Anna Jacobapol- Aan de scholengemeenschap voor lerares- senopleiding en Huishoudonderwijs te Oudenbosch is L. van Strien te Anna Jacoba polder geslaagd voor de theoretische oplei ding in de assistentenklas Aan de Rijks Middelbare Land- en Tuin bouwschool te Goes zijn geslaagd voor: afd. Landbouw B-richting: C. J .van Gorsel te Oud Vossemeer en G. M. Wisse te Anna Jacobapolder. Aan het Zeeuws Technisch Instituut te Goes werd het einddiploma behaald door Siem Berrevoets te Tholen en Huib van Dijke te Sint Annaland voor afdeling weg en waterbouw. Aan dit Instituut werden bevorderd van 3b naar 4b C. van Dijke te Sint Annaland terwijl Tom Moerland van Sint Annaland werd bevorderd van 2a naar 4a. Theo Moer land en W. van Vossen Janzn eveneens uit Sint Annaland gingen van 3a naar 4a. Voor het middenstandsexamen Algemene Handelskennis slaagden te Bergen op Zoom P. Burgers en J. van Vossen van Sint Anna land. Wilma Hage van Scherpenisse en Betsy Keur van Stavensse. Zij werden op geleid door de heer L. Hage te Stavenisse Partime-cursus LTS Bergen op Zoom Een getuigschrift voor het partime-onder- wijs aan de l.t.s. te Bergen op Zoom werd uitgereikt voor de afdeling machinebank- werken aan J. Quist te Tholen. Voor schil deren aan D. Soomers te Tholen en J. de Vos te Stavenisse. Voor timmeren aan J. Duine, M. Goudzwaard en C. Pipping te Oud Vossemeer. Vliegtuigplaatwerker: J. Feleus en M. van Strien te Sint Philipsland Piet Quist uit Tholen en Adri Riedijk uit Sint Maartensdijk werden aan de Uts te Bre da bevorderd van van klas Bib naar klas B 2 b. Te Utrecht slaagde voor de akte Frans L.O. de heer J. de Jonge Czn te Tholen Het vakdiploma op dë slagersvakschool te Goes werd behaald door Theo Fase uit Sint Annaland De heer C. Hendrikse nu te Rotterdam voorheen te Stavenisse slaagde voor het vak technisch gezellendiploma slagersbedrijf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1