WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Mosselen Met laatste zonnige thoolse dag record belangstelling WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dii nummer bestaat uit tien pagina's Een brede laag van goed rundvee in de streek Veel belovende kwaliteiten bij het jongvee geconstateerd De glorieuse adel uit de thoolse paardenstallen Schapentop ligt al op provinciaal niveau Koningsschutter Punt werd kleiduiven-kampioen Versierde pony-wagens vormden aparte attraktie Rulterfestijn met dressuur en springconcours Grote daelname aan schooltekenwedstrijd Plattelandsvrouwen-„coesisters" smaakten best Thoolse middenstand kweekte goodwill De redaktie legt u deze week voor SI MCA 1301/1501 24e jaargang No. 33 4 juli 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland RedakteurG. HEIJBOER Tel. 01665-3 7 5 Abonnementen 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Met deze week schier tropische tempera turen, met een nog in het verschiet liggend mosselseizoen 1968 bleken er toch volop mossel-aktiviteiten te bestaan via de Tweede Kamerleden (vaste visserij kamer commissie) J. A. van Bennekom (a.r.) Dr. G. J. ter Voorst (k.v.p.) ir H. van Rossum (s.g.p.) en C. F. van der Peijl (c.h.u.) met verhindering van mr J. F. G. Schlingemann (v.v.d.) Deze heren brachten een bezoek op maan dag 1 juli aan de vissersgemeenten Tholen, Yerseke, Zierikzee, Bruinisse, waarna in laatstgenoemde gemeente een persconferen tie werd gehouden. Voor geen enkele bij de visserij betrokkene is het nodig hier opnieuw de problemen op te rakelen. In het kort aangeduid zijn het: de binnenkort verschijende schaderege ling ex art 8 van de Deltawet (men deed er tien jaar over) de moeilijkheden met betrek king tot de toepassing van de interim- regeling oesterkwekers, gemeentelijke proble men door het wegvallen van een (visserij) bestaansbron, kortom gevolgen van Delta werken en Schelde-Rijnverbinding door de gehele visserij in het zuidwesten. Op deze dorstige dag hebben deze Ka merleden het zilte nat beproefd en door ploegd. Gemeentebestuurers en vertegen woordigers van de visserij-organisaties heb ben hierbij de gewenste voorlichting gege ven en het al jaren lopende probleem nog eens onderstreept Tijdens de persconferentie - waarbij de heer Van Bennekom namens de andere aan wezige Kamerleden het woord voerde - her innerde hij er aan, hoe tien jaar geleden de regering ex art 8 van de Deltawet door de eerste Kamer is aanvaard, maar men op het moment nog niet weet, waar men aan toe is. Daarvoor zijn verklaarbare (dus ook onverklaarbare) factoren aanwezig, vond de commissievoorzitter, o.a. regeringswisselingen Ondertussen blijven er voor de direct betrok kenen - de visserij - onzekerheden bestaan Terwijl na het uitkomen van het ontwerp van wet welke de schade-uitkeringen door het wegvallen van de mossel- en oestercul tuur zal regelen, de vaste visserij-kamercom missie nog eens naar Zeeland zal komen om dan op grond van feiten materiaal via die wet zich nog eens nader te orienteren, meen de een aantal van die commissieleden reeds thans hun licht moeten opsteken. Het gaat hier immers om een nationale zaak, zo betoogde de heer Van Bennekom. Door het wegvallen van de cultures is er niet alleen directe schade voor de betrokken vissers, kwekers en handel, maar ook voor de vissers gemeenten zelf. Voor sommige van deze ge meenten is er zelfs een derde deel van de nijverheid, van de bestaansbron mee gemoeid De vraag is nu of in het wetsontwerp de gemeenschapsschade zal zijn opgenomen. Als dat niet het geval zou zijn, dan zal de commissie ongetwijfeld een klemmend beroep doen op de regering daarvoor alsnog een regeling te treffen. Compensatie voor die ge meenten door bijvoorbeeld faciliteiten ten be hoeven van industriële vestigingen of recre atieve ontwikkelingen. Werkgelegenheid is hierbij van de eerste orde voor betrokkenen. Maar het is tegelijkertijd van betekenis voor de gehele gemeenschap, die hierbij is betrok ken. De Deltawerken betekenen een nationaal belang van de eerste orde, maar uitvoering hiervan mag niet ten kost gaan van een deel der bevolking. Men zal deze smet niet op het zo grootse plan willen leggen, meende de heer Van Bennekom Daarom ook is het nodig dat het bedrijfs leven inspraak zal krijgen in de uitvoerings maatregelen schadevergoeding. Een tweede punt dat aan de orde werd gesteld, was de vraag hoe lang het nog moet duren eer gedupeerden weten, waar ze aan toe zijn Taxatie dient zo spoedig mo gelijk te geschieden. In Tholen, zo vervolgde de heer Van Ben nekom, zijn we er nog eens in het bizonder op gewezen, dat de schaderegeling oester kwekers alleen geldt voor eigenaren en niet voor gebruikers van percelen, terwijl er in Tholen juist vele niet-eigenaren-wel gebrui kers zijn. Dat is een onaanvaardbare lacune stelde de heer Van Bennekom mede namens zijn collega Kamerleden. Het kan nooit de bedoeling van de wetgever zijn geweest om de eigenaren schadeloos te stellen en de ge bruiker te duperen. Een vierde punt dat tij dens de persconferentie werd aangeroerd was de schaderegeling als gevolg van Schel- de-Rijnwerken. Dit is geen gevolg der Delta werken en behoeft dus een aparte benadering. Voor de onteigening van landbouwgronden blijkt er een goede regeling te zijn, maar is er hierbij ook voor mosselkwekers via art 8 Deltawet de meest gunstige regeling tot vergoeding? Betrokkenen dienen toch een schadevergoeding te kunnen claimen. Tenslotte werd als detail aangeroerd, dat er voor gedupeerden hulp nodig zal zijn bij omschakeling naar andere werkzaamheden De schade die bijvoorbeeld ook Tholen als gemeenschap zal lijden moet wellicht worden gecompenseerd door meerdere faci liteiten als woongebied te geven. Betreurd werd door deze Kamerleden, dat de visserij belangrijk minder hecht is georganiseerd dan bijvoorbeeld de landbouw, die als een mach tig gesloten blok kan optreden. De heer Van Bennekom meende, dat men over een jaar toch wel belangrijk meer zal kunnen weten Het leek of er een grijnslach straalde van de affiche, die was opgehangen door één van de thoolse standhouders in de dit jaar bizonder goed verzorgde grote tent. Een affiche met als opschrift: ,,'t Is pocket-weer". Het dominerende van de tekening op de plaat was een grote zwarte paraplu. Een grijnslach, die op de eerste thoolse dag trok van de uiterste zuid- tot de uiterste noordhoek van het grote Pluimpotterrein. Terwijl de regen nu en dan bij bakken uit het luchtruim neerdaalde. Een „échte" thoolse dag. Maar zaterdag was die „pokke-grijnslach" verschrompeld. Een pittig zonnetje deed poelen verdampen, jasjes uittrekken en een fleur van zomerjurkjes plooien. Weer een échte thoolse dag. Die van de grote tegenstellingen. Zonder regen kan het niet. De zon wil niet achterblijven. Een tegenstelling ook met vorig jaar, toen vrijdags de lucht straalde en zaterdag in het water viel. Nu was het andersom. Met een toch nog afgeronde eerste keuringsdag, zij het met telerstellende (hoe kan het anders met zulk weer) belangstelling, maar ook met een glorieuze zaterdag, waarbij een record aantal bezoekers werd genoteerd. Vorig jaar ongeveer 1500, ditmaal tijdens de twee dagen 2347 betalende belangstellenden. De „Thoolse Dagen" blijven het dóen VEE EN VEEL Goed blijft ook het rundvee uit Tholen en Sint Philipsland het doen. En dat is nog altijd één van de voornaamste drijf veren tot het houden van deze dagen, die zich overigens hebben ontwikkeld tot het samenkomen van een grote streekfamilie. Het plezier hebben in de veelomvattende organisatie, in het goed voorbrengen van de levende have, in de show van de mid denstanders, in aktiviteiten van politiie (verkeerswestrijd), in meedoen van Platte landsvrouwen en plattelandsjongeren, in hulpvaardigheid bij voorlichting, met in schakeling van onderwijs, veehouderij-orga nisatie, paarden- en schapenfokkers, rui ters en schutters:, secretariaat en commissie leden, prijsgevers en prijswinnaars, contro leurs en bezoekers, kortom van allen die bij en met elkaar de „thoolse dagen" maken Uit dat zo heel vele wat twee dagen brengt kan hier slechts een samenvattende greep worden gedaan, een accentje hier en een onderstreping daar, zonder opzettelijke weglaten van welk onderdeeltje ook, maar eenvoudig beperkt om het èn te kunnen op- nemen èn het leesbaar te houden. i Ondanks of met de vele regen van de eerste dag liep het keuringsprogramma vrijwel gesmeerd. Men kwam nog voor op het tijdschema en zo rond vier uur kon - I bij absentie van de rijksveeteeltconsulent ir W. L. Harmsen, die voor de eerste maal verstek moest laten gaan - het jurylid W. j van Sluijs, inspecteur van het Nederlands Rundvee Stamboek al een eindconclusie aan de pers doorgeven. Het werd een goed algemeen beeld van hetgeen op deze fokveedag was aange voerd Verheugend was dat de jury bizon der tevreden was over de kwaliteit van de aangevoerde kalfjes. De vaarzen lagen wat dichter bij de middelmaat, al zat er een goede, maar wat dunne kopgroep bij. De melkkoeien werden zonder meer als goed ien, terwijl evenzeer vermeldenswaard is dat de kampioensgroep melkkooeien uit de stal van J. M. C. Ooms kwam. Gezien ook de goede kalverinzending was de eindconclusie van de heer Van Sluis dat het totaal zeker niet minder was dan vorig jaar. DE PAARDEN Een selecte, een haast vorstelijke inzending koudbloeds uit de stallen Brooijmans, Noom e:i Geluk, Tien inzendingen, maar dan ook het neusje van het ras. Met een eerste prijs voor Tosca van Klerkenhof, evenals voor Dina, beiden van de stallen Brooij mans. Bij de oudere merries hoorde ook Erna van Kouwenberg van A. van Trijen uit Oud Vossemeer en jeugdkampioen werd Nicolientje van Kerkhove van de stallen Brooijmans. Merries met afstammelingen: 2e prijs voor Retardine van Westelaar van de stal len Brooijmans en eveneens een 2e prijs voor Corrie v. d. Buikstraat van P. J. Noom te Scherpenisse MERRIES GEB. 1966 GROTE EN KLEINE MAAT lste prijs Petra van Onrooi van P. J. Noom te Scherpenisse, 2e prijs Coba van over de schaderegeling, maar de heer Van der Peijl was in dit opzicht (begrijpelijk na tien jaar) wat minder optimistisch. Zolang het ontwerp er niet is, moeten we nog te veel in het wilde weg praten, zo besloot de heer Van Bennekom. Onnodig hier nog eens te onderstrepen, dat er ook voor Tholen haast bij is, temeer waar de Schelde-Rijnwerken nog veel eer der hun invloed zullen doen gelden, dan de Deltawerken in de Oosterschelde. Het is al tijd geweest voor degenen die er zo nauw bij zijn betrokken. In dat opzicht zijn de grootse Deltawerken al niet geheel smetteloos meer. bestempeld met enkele beste kopnummers. In de rubrieken oudere koeien een brede goede produktle, terwijl daarentegen de jon ge stieren een matige indruk maakten. KAMPIOENEN De oude garde hiervan is echter uitste kend met Hilbrand van mevr. v. d. Slikke- Donken uit Poortvliet aan de kop. Op de .grote keuringen te Etten heeft deze mam moet ook reeds aan de top weten te komen, tot tweemaal toe zelfs. De reserve-kam pioen Gerard van de Witte Hoeve, eige naren H. v. d. Jagt te Poortvliet en J. M. C. Ooms te Tholen doet er weinig voor onder. Kampioen bij de vaarzen werd Corrie 23 van de Witte Hoeve, opnieuw van J. M. C. Ooms en reserve uit dezelfde stal werd Corrie 22. Kampioen bij de melkkoeien Janna 362 van mevr. H .M. v. d. £>likke-Donken uit Poortvliet met als reserve de kampioen van vorig jaar Adéle van Veldzicht van de fir ma C. L. Geluk Zn te Sint Maartensdijk Bij de jongere melkkoeien, behaalde Wil- ma van j. M. v. d. Klooster uit Poortvliet het hoogste aantal punten. Reserve-kam pioen werd Corrie 16 van de Witte Hoeve van alweer Ooms uit Oud- Vossemeer. Dit voor wat de kampioenen betreft bij het rundvee met elders in dit nummer een volle dige uitslag. Voor de derde maal in successie was de koe uit de stal van Duijnhouwer die het praedicaat beste uier kreeg. Een nieuw ele ment was de jeugdkampioen bij de melkkoe- Fier op het paard, het vaandel hoog, maakt de landelijke rijvereniging de „Eendrachtruiters" uit Oud-Vossemeer het ere-rondje op de tweede thoolse dag Malland van dezelfde stal. Merries 1965 kleine maat: lste prijs Minerva van Kouwenberg van J. A. Geluk te Oud Vossemeer en grote maat lste prijs Wipette van Blijendaal van P. J. Noom te Scherpenisse. Merries van 5 tot 10 jaar kleine maat: lste prijs Retardine van Westelaar van Brooijmans. Schadevergoeding voor vissers (gemeenten) Een zeer geslaagd thoolse (zater)dag Groeiend rundveepeil Goodwill thoolse middenstand Finale bij l.t.s. en bij Oesterschelp Scherpenisse deze winter aardgas Plus nog een lange reeks geslaagden En opruiming van burgerlijke standen en duivenberichten Kortom schoon schip in deze tien pagina's, waarvan ruim 6 met tekst. Een plan is slecht als het niet gewijzigd kan worden. Grote belangstelling was er ook voor het kleiduiven- schieten met een beschikbare beker van de Thoolse Jagersvereniging voor winnaar M, Punt. Op de foto is Daan van Doorn in aktie Merries 1966 grote maat: lste prijs Petra van Omrooi van P. J. Noom te Scherpe nisse kleine maat 2e pr. Coba van Malland van P. J. Noom. Merries 1965 kleine maat le pr. Minerva van Kouwenberg van J. A. Geluk te Oud Vossemeer, grote maat le pr. Wipette van Blijendaal van P. J. Noom. Merries 5-10 jaar kl. m. Retardina van Westelaar van Brooymans Sint AnnaTand- Oud Vossemeer. Grote maat le pr. Corrie van Buikstraat van P. J. Noom 5-10 jaar grote maat: lste prijs: Creole van Moerkapelle van Brooijmans. Merries 1967 kleine maat: lste prijs Yola van Blijendaal van Brooijmans Grote maat: lste prijs Nicolientje van Kerkhoven van Brooymans en 2e pr. Yvon ne van Blijendaal van Brooijmans. Merrieveulens 1968: le pir. Zita van Blijendaal van Brooijmans en lste pr. Mate van Malland van P. J. Noom Hengstveulens 1968: le pr. Nico van Vosmeer van A, van Trijen te Oud Vos semeer en 2e pr. Zephir van Blijendaal van Brooijmans. Stalgroepen: le pr. Dina van Brooijmans 2e pr. Yola van Blijendaal, Marie, Yvonne van Blijendaal van Brooijmans 2e pr. Cor rie van Buikstraat, Wipette van Blijendaal Petra van Onrooi en Margriet van Malland van Noom. SCHAPEN De topdieren van een op de Thoolse Da gen steeds groter inzending rammen en i ooien liggen op provinciaal niveau. Dit was de conclusie van het jurylid I. J. Ris- I seeuw uit Oostburg. Er zijn in deze streek goede fckooien met redelijk goede lamme ren. De basis is thans nog wat smal, maar de ontwikkeling van de kopdieren is aanwe- A Een aparte bekoring ging er uit van het jeugdig optreden tijdens de thoolse dagen. Versierde ponywagens, ze doen het telkens weer goed Maak een proefrit bij: Garage DE JONGE Stoofstraat 25 en 52 POORTVLIET Tel. 01662 435 off. Simca-dealer voor het eiland Tholen 68 adv.ingez.med. zig. In vergelijking met vorig jaar zeker wel vooruitgang. De heer M. A. Geuze van „De Wouter" te Oud Vossemeer samen met de heer M. C. J. Kosten uit Tholen weet nu een kampi oen ram te bezitten, terwijl er voor de thoolse schapen fokkerscombinatie te Scher penisse een reservekampioenschap werd be haald met een fraaie inzending. Kampioen ooi werd een dier van de firma C. L. Ge luk en zoon te Sint Maartensdijk en reser ve-kampioen een dier van M. C. J. Kosten uit Tholen. VARIATIE Volop verscheidenheid was er op de met zon overgoten vrij warme tweede Thoolse (zater)dag. Variatie door ruitersdeelname, pony's kleiduivenschieten en door de Ko ninklijke muziekvereniging „Concordia" uit Tholen. Een gezellige boel en een flink bezet pro gramma. RUITERS De dressuurproeven waren 's morgens al begonnen, 's Middags werden de uitslagen bekend gemaakt. Bij de achttallen won Oranjeruiters uit Willemstad met 100 pun ten 2. Walcheren te Nieuw en St. Joos- land met 99 punten 3 Oranjezon te Oostka- pelle met 96J^ punt 4 Eendrachtruiers te

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1