WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOIEK EN ST. FILIPSLAND Luchtver ontreiniging Plaatselijk Nieuws Dit nummer bestaat uit acht pagina's WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Tienjarenplan verbetering wegen Aanschaf mobiele pomp- aggregaten De redaktie legt u deze week voor VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG PZEM-resultafen Aangeboden door Z.L.M. Waterschap Tholen hield Algemene Vergadering Record-pfnksterdrulcte op Thoien Gorishoek spende de kroon SIMCA1100 Raadsvergadering in Stavenisse Verdere ontsluiting van gebouwde ratio-woningen THOLEN 24e jaargang No. 29 6 juni 1968 PO Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland - Tel. 01665-3 7 5 RedakteurG. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar - franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - B. op Zoom Tijdens de vandaag en morgen te houden statenzitting te Middelburg wordt Ook het voorstel behandeld met betrekking tot de ge meenschappelijke regeling luchtverontreini ging. De commissie vooronderzoek kwam met enkele vragen, die ook voor onze omgeving spreken. Zo is één vraag welke reden g.s. heeft om een door de provincie te betalen limiet van f 50.000.te stellen. Gedeputeerden antwoorden hierop* dat in het huidige bestel de bestrijding van de luchtverontreiniging in eerste instantie be schouwd moet worden als 'n zaak van de ge meenten. Daarom meende het college de bij drage te moeten limiteren. Hoeveel gemeenten doen er al aan mee? zo luidt een andere vraag. G.s. merken op, dat al gunstige berichten binnenkwamen van gemeenten met 'n gezamelijk inwonertal van ongeveer 150.000 en dat het merendeel nog moet beslissen. De commissie wijst er op, dat verschil lende gemeenten zich voor een andere ver deelsleutel hebben uitgesproken er van uit gaande, dat de gemeenten met industrie meer moeten betalen dan zonder deze tak van nij verheid en werkgelegenheid. Maar dit lijkt g.s. uiterst moeilijk te zijn. Ze vindt boven dien dat gemeenten waar geen industrie is toch ook profiteren van een nabuurge meente mèt industrie. Werkgelegenheid en woongemeente kan hierbij een grote rol spe len. G.s. willen de huidige verdeelsleutel voorlopig handhaven. In onze streek hadden sommige gemeen ten - die zich tot dusver hebben uitgespro ken - daartegen ook bezwaar (Sint Philips- land en Scherpenisse hebben zich dienaan gaande uitgesproken). Uit het jaarverslag 1967 van de Prov. Zeeuwse Electriciteits Maatschappij blijkt opnieuw een gunstige ontwikkeling. De stij ging ligt ver boven het landelijk gemiddelde op 24.5 procent tegenover een landelijke stijging van 9 procent. Ook de financiële resultaten waren zeer gunstig met een netto winst van f 947.455,—. Uit onze omgeving bereikte de heer A. P. Leenhouts de pensioengerechtigde leeftijd bij het personeel. Te Tholen werd het nieuwe 10 kV station Westkerke met het bedrijfstelefoonnet ver bonden door middel van 2 kilometer ongepu- piniseerde kabel. Er deden zich enkele kabel storingen voor, waarvan één te water, n.l. in de Eendracht bij Oud Vossemeer. De afzonderlijke voeding van het eiland Tholen uit het 50-10 kV-verdeelstation Krui- ningen werd veilig gesteld door het leggen van een tweede kabel naar het schakelsta tion Westkerke. Het aantal verhuurde heetwaterinstalla- ties (bowlers) steeg tot 24.893, koelkasten tot 5200, kachels tot 2080. Programma van het concert op maandag 10 juni 1968 om 20.00 uur in de Grote Kerk te Tholen. Nettie Bos, sopraan en Jan J. van den Berg, orgel. 1. Preludium en fuga in e kl. t. (Peters band III nr 10) Johann Seb. Bach 2. a) Aria „Mein glaubiges Herze frohloc- ket" uit Cantate nr 68: „Also hat Gott die Welt geliebt" Johann Seb. Bach; b) Aria „I know my Redeemer liveth" uit „The Messiah" (sopraan en orgel) Georg Friedrich Handel; 3. Sonate VI („Het Gebed des Heeren", koraal met 4 var.) Felix Mendelssohn Bartholdy 4. Aria „Jerusalem" uit het oratorium „Pau- lus" (sopraan met orgel) Felix Mendels sohn Bartholdy; 5. a) Canonische bewerking over Psalm 32 Jan J. van den Berg; b)Fantasie over „Geest des Heeren, kom van boven", Adriaan C. Schuurman; 6. Drie Nederlandse geestelijke liederen. a) Geef den Heer in handen Uw ver driet, Gerard H. G. von Bracken Fock b) Mijn Jezus komt, ik zal hem zien Gerard H. G. von Brucke Fock; c) Die mijns harten vrede zijt (sopraan en orgel) Piet Stiphout 7. „Finale" uit Symfonie II, Charles Marie Widor. Het Waterschap Tholen hield gisterenmiddag haar algemene ver gadering in het Holland Huis in Scherpenisse. Naast een aantal salarismaatregelen en rechtspositieregelingen per één januari en één mei van dit jaar, kwam de vaststelling van een tienjarenplan aan de orde voor de verbetering van de quartaire wegen. Verder sprak men over de aanschaffing van mobiele pomp- aggregaten in het kader van de wet Bescherming Waterstaats werken in oorlogstijd, overdracht van pacht, verkoop van sloten en het aangaan van een geldlening van 250.000 gulden. De heer Joh. Versluijs uit Scherpenisse werd als hoofdingeland beëdigd. De Rekening van het dienstjaar 1967 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst gaf een voordelig slot te zien, met f 14.870,93. De inkomsten en uitgaven waren respectieve lijk f 2.292.511,18 en 2.277.640,25. De kapitaaldienst daarentegen had een na delig slot van f 157.798,29.Er waren daar bij f 1.950.172,61 inkomstenen f 2.107.970,90 uitgaven. De pacht van 1,28.70 ha zeedijk en 1..69.50 ha dijk, water en weiland van Adr. Westdorp uit Stavenisse werd tegen een pachtprijs van respectievelijk f 57,92 en f 161,03 over gedragen aan L. C. J. Potappel uit Stavenisse Overdracht aan dezelfde persoon vond ook plaats bij pachtgrond van J. C. Potappel uit Stavenisse. Hier ging 't om 3.45.00 ha bouw land voor f 793,50 en 4.14.00 ha zeedijk voor f 144,90 de massa. Aan J. Tichem te Scherpenisse werd 160 meter te dempen sloot verkocht voor f 25.00 De kavelsloot grenst aan zijn bedrijf. Ongeveer 130 meter gedempte sloot werd voor f 25.00 verkocht aan A. W. van Kem pen te Melissant. Het gedeelte sloot grenst aan de boerderij „De Randhoeve", waarvan de heer Van Kempen eigenaar is. Het verzoek van heer P. Pipping uit St. Annaland tot afkoop van de erfpacht van een perceeltje grond (erf) werd goedgekeurd. Jaarlijks moest de heer Pipping f 0.76 beta len voor het perceeltje van 2.85 are. De af koop gebeurt nu door de betaling van negen tien gulden, 25 maal f 0.76. Aan de heer D. Suurland te Stavenisse werd met ingang van één januari van dit jaar het jachtrecht van 1.55.80 ha bouwland voor zes jaar onderhands verhuurd voor to taal f 1.56 per jaar. Het krediet in rekening-courant werd ver hoogd van zeshonderd tot achthonderd gul den.. GELDLENING In het dienstjaar 1,968 heeft het waterschap verschillende kapitaalswerken op haar pro gramma staan. De derde of laatste fase van de uitvoering van werken aan zeeweringen zal ongeveer negentigduizend gulden vergen. De bouw van een machineloods en de aan koop van de daarvoor benodigde grond op het industrieterrein te Sint Annaland gaat 27.000 gulden kosten. De loods zal ondermeer onderdak bieden aan de J.C.B.elfmachine voor onderhoud en reparatie. In januari van dit jaar werd 'n tractor met aanhangwagen aangeschaft. De totale kosten hiervan bedroe gen f 20.449.Ook werd men 'n landbouw- spuit van zesduizend gulden rijker. Diverse kleine leveringen, waaronder een wegschaaf vergen in het dienstjaar 1968 tweeduizend gulden. Van de verbetering van de weg St.-Maar- tensdijk - St. Annaland komt nog f 130.000 ten laste van het dienstjaar 1968. De totale kosten van de verbetering zullen op ongeveer 225.000 gulden komen. Hiervan krijgt men 65% subsidie. Vanwege die uitgaven werd een besluit goedgekeurd tot het aangaan van geldlenin gen tot een maximum van 250.000 gulden. MOBIELE POMPAGGREGATEN Ingevolge de wet Bescherming Waterstaats werken in oorlogstijd willen gedeputeerde staten van Zeeland overgaan tot het aan schaffen van tien mobiele pomp aggregaten. Van de totale kosten, f 491.800.—, komt 75 procent ten laste van het rijk. De pro vincie moet 25 procent, f 122.950,betalen Voor de helft zullen deze kosten op de wa terschappen worden verhaald. Dit volgens de maatstaf van het aantal hectaren ongebouwd en de herleide hectaren gebouwd. Voor het waterschap Tholen betekent dit een uitgave van ongeveer vijfduizend gul den. De aggregaten zullen worden bestemd om in oorlogsomstandigheden te worden ingezet voor bemaling van die gebieden, waar de normale bemalingsinstallatie door bijvoor beeld het ontbreken van elektrische stroom, is uitgevallen. Ook is het mogelijk dat de aggregaten worden ingezet voor 't snel droog maken van een gebied dat door een dijkdoor braak is overstroomd. Gezien het gewicht en de afmetingen van de machines kunnen zij gemakkelijk per vrachtauto vervoerd worden. De aggregaten mogen ook in vredes tijd worden gebruikt. Het waterschap Tholen krijgt één van de tien machines, die eigen dom van de provincie blijven ter beschik king. TIENJAREN WEGENPLAN Op verzoek van gedeputeerde staten van Zeeland heeft het waterschap een tienjaren plan opgesteld voor de quartaire wegen. Dit naar aanleiding van de wet Uitkering Wegen De quartaire wegen, die nog door g.s. zullen worden aangewezen moeten van meer dan zuiver lokaal belang zijn. Precies zijn de ei sen echter nog niet vastgesteld, zodat door g.s. een voorlopig net van quartaire wegen is ontworpen. Hierbij is voor het eiland Tho len, op het voorlopige quartaire wegennet van de 270 kilometer niet-planwegen (oud- bestel) slechts 85 kilometer als quartaire weg aangewezen. Daardoor komt ongeveer dertig procent voor subsidie in aanmerking. Het waterschap heeft nu verbeteringsplan nen gemaakt en een voorstel voor de aan te wijzen quartaire wegen. Een verbetering zal alleen als zodanig worden aangemerkt, indien duidelijk sprake is van een constructieve ver betering. In vele gevallen zal daarom het aanbrengen van asfaltdeklaag niet als con structieve verbetering worden aangemerkt. Volgens het tienjaren plan zal de verbete ring van quartaire wegen jaarlijks 180.000 ^gulden kosten. In tien jaar kan dan 32 kilo meter worden verbeterd, zodat het voorlopige totale quartaire wegennet in 25 jaar geheel verbeterd zal zijn. Omdat het waterschap die tijd te lang vindt, wil bij het ministerie van verkeer en waterstaat een gunstiger rege ling proberen te krijgen. Omtrent het subsidie beleid is nog weinig bekend, hoewel het gemiddelde percentage volgens informatie op 75 procent zal kunnen worden gesteld. Omdat de quartaire wegen aan bepaalde eisen zullen moeten voldoen, zal de onder houdsbijdrage met vierhonderd gulden per kilometer stijgen tot 1250 gulden per kilo meter. Het waterschap verwacht echter dat de verbeterde quartaire wegen, de overige niet-planwegen zullen ontlasten. De onder houdskosten van die laatste wegen zullen dan aanzienlijk verminderen. Bij de waterkering Scherpenisse kwam de verhuur van de opslagloods bij dljkpaal 46 in Gorishoek aan de orde, evenals de bouw van een nieuwe loods bij de inlaagdijk van 1866. De discussie en de rede van de voorzitter van het waterschap Tholen, de heer H. van Gorsel uit Oud-Vossemeer, kunt u in ons volgend nummer lezen. Van de honderdduizenden die met Pink steren op stap waren, begunstigd door prachtig weer, heeft ook onze omgeving een graantje meegepikt. Men kan het wel op een mud inplaats van een graantje houden. Een record drukte op de provinciale wegen waarbij het kruispunt Thoolse rondweg - Grindweg soms een knelpunt vormde. Een knelpunt met name voor het verkeer dat vanaf Vossemeerse poort of vanaf de Grind weg de provinciale weg op moest. Het kon lang wachten zijn, eer er een gaatje kwam op de rondweg. Voor de bussen moest dat bijvoorbeeld even worden gemaakt om de dienst niet al te veel vertraging te geven. Het grootste deel van de toeristen, die vrij dag binnendruppelden om zaterdag tot een stroom uit te groeien, kreeg Gorishoek. Niet alleen vanwege de bijna 400 hengelaars met nog evenzoveel „supporters", maar ook van niet sportvissers. De auto's stonden er kop- Maak een proefrit bij: Garage DE JONGE Stoofstraat 25 en 52 POORTVLIET Tel. 01662 435 off. Simca-dealer voor het eiland Tholen k. 64 adv.ingez.med. aan-staart. Wat verder het eiland in werd het wat minder druk al kon Stavenisse, voor zover het de zeeweringen betreft, het er op deze mooie Pinksterdagen ook goed mee doen. Bij de Sint Annalandse jachthaven eveneens een levendig en kleurrijk beeld. Druk was het ook aan het veer bij Oud Vossemeer, waar men vrijwel niet aan kant lag en heel wat auto's werden overge varen. Aan de overkant zat het in het Nieuw Vossemeerse zwembad eivol, terwijl ook het molenmuseum zijn portie kreeg. Niet iedereen is er hierbij zonder kleer scheuren afgekomen. Onder het plaatselijk nieuws worden enkele ongevallen vermeld, waaraan deze drukte niet geheel vreemd is, al kan hetzelfde evengoed op een normale dag gebeuren. Was een gedeelte van de bezoekers er voor een lang weekend, anderen kwamen pas zon dag of maandag, zodat de terugtocht nog massaler leek. Wel was er ook hierbij nog enige spreiding, toen maandagmiddag een on weersbuitje dreigde, wat menigeen wat, vroe ger deed opbreken dan de bedoeling was. Opnieuw kon men aan de thoolse brug file vorming zien, maar de vertraging bleef be perkt tot wat men tijdens een vrij weekend aan van vakantiegeduld moet kunnen op brengen. Wel blijkt duidelijk, dat steeds meer men sen voorzien van een auto steeds beter onze streek weten te vinden. En dat zal er niet minder op worden. Vanavond - donderdag 6 juni - krijgt de gemeenteraad van Stavenisse het voorstel van burgemeester en wethouders voorge legd om aan het uitbreidingsplan achter de Koning Haakonstraat, waar de ratio- woningen zijn gebouwd, een uitweg te geven op de Poststraat. Dat is mogelijk tussen de percelen van de heer Van Driel en dokter van der Eist. Daartoe is reeds de dreef van mevrouw Bernhardi aangekocht, maar is ook van het erf van dokter van der Eist nog een 140 m2 grond nodig. Was er met de vorige eigenaar geen overeenstemming mogelijk, de nieuwe dokter is tot verkoop bereid. Bij het aanleg gen van de nieuwe straat komt een achter waarts gelegen perceel van zo'n 120 m2 vrij. dat dokter van der Eist graag in rail wil ontvangen. Voor het restant vraagt de dokter f 500.toegift. Verder een schadevergoeding voor geteel de gewassen van f 100.B en w achten deze transactie redelijk en stellen voor tot de gewenste grondruil over te gaan, zodat er straks een nieuwe straat naar de Poststraat kon worden aangelegd. En voor dit laatste willen b en w meteen ook maar een uitvoeringskrediet vragen. Voor aanleg inclusief trottoir van de nieuwe Graaf van Loonstraat worden de kosten op tien mille geraamd. Als de raad er in toe stemt behoeft uitvoering van dit werk na goedkeuring door gedeputeerden niet lang op zich te laten wachten. TAFELTENNISCLUB Kortgeleden in de gemeente een tafelten nisclub opgericht, die graag over een oef- fenlokaal zou willen beschikken. B en w heb ben gedachten in de richting van de houten woning aan het Bos. Deze kwam kortgeleden vrij en nu de woningnood ter plaatse is opge heven, meent het college dit perceel niet meer als woning te moeten verhuren. Men was voornemens het gebouw te verkopen. Pinksterrecorddrukte op Tholen Ook enkele ongevallen Luchtverontreiniging in Zeeuwe staten En PZEM (gunstige) resultaten In Sint-Annalandse raad speelde bushalte-affaire In Stavenisse komt verdere ontsluiting van ratio-woningen Het Waterschap Tholen met tienjarig wegenplan Sint-Annalandse veilingvoorzitter nam afscheid Concert in Thoolse kerk a.s. maandag De eerste rubriek: geslaagd dus gefeliciteerd van dit seizoen Examensterkte De verveling kwam in de wereld door de luiheid. Denk tijdig om de VADERDAG - ADVERTENTIE Nu de tafeltennisclub hiervan echter gebruik wil maken, blijkt het college daartoe wel bereid. Men zal dan enkele schotten moeten wegbreken om de gewenste tennisruimte te krijgen. B en w stellen voor om honderd gulden huur per jaar te vragen. De onderwijzer aan de openbare lagere school C. G. van den Hoek vraagt de leeg staande burgemeesterswoning te mogen hu ren. Er kwam overeenstemming over een huurprijs van f 35.per week. B en w achten dit beter dan de woning te laten leeg staan. Per 1 oktober a.s. is aan de heer P. Rentjes ontslag verleend als hoofd van de openbare school in verband met 't bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Rentjes zal dan niet in Stavenise blijven wonen. De heer M. K. de Wilde vraagt de dan vrijko mende woning te mogen huren, waartoe b en w bereid zijn tegen een huurprijs van f 114.25 per maand Geen bizonder ingrijpende voorstellen dus op deze agenda, maar een beslissing1 zonder de raad kan toch ook niet. W.A. - VERZEKERING pers. auto's t/m 5000,116, t/m 6000,— 120,— t/m 9000,— 128,— enz. voord, premie, ook all-risk. Tot 40 overname no claim Assur. W. L. SCHERPENISSE Schoolstraat 28 - Sint-Annaland Tel. 01665-529 adv.ingez.med. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse Dokter van der Eist Stavenisse tel 01663 - 400. HOOGWATER in de week van 9 t.e.m. 15 juni 1968 zondag 1.53 14.25 maandag 2.50 15.23 dinsdag 3.43 16.15 woensdag 4.36 17.06 donderdag 5.28 17.54 vrijdag 6.18 18.44 zaterdag 7.1.0 19.36 Volle Maan 10 juni om 21.29 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal gehouden worden op dinsdag 11 juni van 6.30 tot 8 uur 's avonds DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op maandag 27 mei 1968 Andr. Soomers S. de Korte 2-0 M. van Poppel P. v. d. Velde 0-2 M. van Belzen Jac. de Rijke 1-1 P. v. d. Velde K. Droogers 1 -1 B. W. Schot W. Boogerd 1-1 DORPSOMROEPERSCONCOURS Zes dorpsomroepers uit de streek zullen op zaterdag 15 juni meedoen aan een con cours voor dorpsomroepers in Egmond aan Zee. Er zijn tot nu toe 37 gemeente-omroe pers ingeschreven, waarvan vijftien uit Zee land. Van het eiland Tholen zullen in Egmond aan Zee de uitroepen klinken van: P. den Boef uit Tholen, C. L. Niemandsverdriet uit Oud Vossemeer, A. M. L. Weijler uit Sint Annaland; G. de Moed uit Stavenisse A. Deurloo uit Scherpenisse en K. D. Nieuwkerk uit Poortvliet. GESLAAGDE WANDELTOCHTEN De ter gelegenheid van het 1,00-jarig be staan van het Koninklijk Nederlands Gymna- stiekverbond gehouden wandeltochten zijn een groot succes geworden. Aan deze door de gymnastiekvereniging Olympia georganis- seerde tochten werd door 648 wandelaars deelgenomen. Voorafgegaan door de Halster- se drumband vertrok men om twee uur vanaf Hotel Hof van Holland voor 't afleggen van vijf, tien of vijftien kilometer. Een groot aan tal verenigingen ook van buiten het eiland had voor deze tochten ingeschreven. Naast Olympia uit Tholen waren dat Vrederust, U.D.I, en B.T.V. uit Bergen op Zoom, W.I. K. uit Sint Annaland, Excelsior uit Poortvliet Spido uit Oud Vossemeer, W.W.V. uit Sint Maartensdijk en de Thoolse Wandel unie. Mede door de goede verzorging van 't Roode Kruis afdeling Tholen waren er geen uitvallers, zodat iedereen de fraaie eeuw feestmedaille in ontvangst kon nemen. De heer Knol uit Vlissingen hoofd van de wan delafdeling van het K.N.G.V. was deze mid dag in Tholen aanwezig. In de morgenuren legden meer dan 200 jeugdige gymnasten van alle verenigingen op het eiland in het gymlokaal aan de Zoek weg de Jegro-proeven af. DRIE MAANDEN ONTZEGGING Voor het kantongerecht te Middelburg moest P.v.d.S. alhier verschijnen omdat hij op rijksweg 58 bij Rilland-Bath te hard gereden had. Daar is sedert enkele maanden 80 kilometer maximum voorgeschreven, ter wijl betrokkene volgens controle de kilometer teller rond de 100 had staan. Als gemachtigde trad mr M. v. Ginneken uit Bergen op Zoom op. Die wees er op, dat zijn cliënt ergens over tobde, zodat hij niet attent op de borden was. Hij schetste Van der S. als een veilig en ervaren rijder, die echter niet vrij te plei ten is van een zeker automatisme. De raads man deelde mee, dat zijn cliënt opniew moet voorkomen voor eenzelfde overtreding, die hij 7 mei heeft begaan. De officier van justitie mr Spreij vond dat boetes niet veel indruk maken op verdachte en eiste een ontzegging van de rijbevoegd heid voor drie maanden plus een boete van f 150.De kantonrechter wees er de raads man op, hoe Van der S. een schikking ge vraagd had, maar niet gekregen, omdat hij de laatste vier jaar al zevenmaal was veroor deeld. Hij bleek bereid deze zaak aan te houden om die met een nog volgend geval te combineren, zodat de uitspraak nog ach terwege bleef.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1