WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLAND Tholen naar twee duizend Plaatselijk Nieuws Dertien geslaagden aan land- en tuinbouwschool Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse commissie werk gelegenheid naar tien jarig bestaan De redaktie legt u deze week voor Rijkspostspaarbank Binnenkort begin met nienwe school in Scherpenisse Theorie wordt aan praktijk getoetst THOLEN OUD -VOSSEMEER 24e jaargang No. 26 16 mei 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland tel. 01665-375 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - Bergen op Zoom Leefbaar heid Moedertje Shell" kijkt vertederend naar de aan haar rokken trekkende kindertjes. Zo nu en dan ook jengelende kindertjes. Rukjes naar twee-drie kanten. Het maakt moedertje minder onzeker, dan het lijkt. Maat ze toont zich een goed moe dertje en fluistert dan eens deze, dan eens die kant uit. Een vergelijking met vechten de honden om een vette kluif klinkt hier banaal. Wel merkwaardig, dat de rokken trek- kenden anderszijds de mond zo menigmaal vol hebben over leefbaarheid. Over lucht verontreiniging, over groenstroken en an dere vrije luchtkastelen. Maar wanneer er geld rammelt, zijn ze allemaal even begerig en is de leefbaarheid vergeten. Het gaat om de dubbeltjes. En daarbij kan de vergelijking met een aan tal vechtende honden om het bekende been toch nog wel van toepassing zijn. Want even verder op - meer als pleeg kind - zit als het ware een keurig zittend hondje - nou ja hondje - te wachten tot de drie andere vechtertjes niet meer weten waarom het eigenlijk gaat en waarover het eigenlijk gaat. Dat eigenlijk zo'n Shell vestiging evengoed in Sint Philipsland zou kunnen komen, dan in Moerdijk of Sloe, in Reimerswaal of Terneuzen. En dan gaat het op een afstand toekijkende hondje z'n kans uitbuiten. Of pleegmoedertje Shell wil volgen. Ja, het gaat om Shell-dubbeltjes. En de leefbaarheid wordt glad vergeten. Toch altijd maar weer die dubbeltjes. Tiert jaar geleden boterde het niet met d thoolse welvaart. Een door en na de herverkaveling - dit laatste als gevolg van de ramp 1953 - geaktiveerde uitstoot van werknemers in de landbouw deed werkloosheid onrustbarend stijgen. Mogelijkheden voor pendel waren aanwezig. Verre pendel. Het deed menige streek- bewonei vrezen, dat pendelaars voorgoed zouden vertrekken, dat leegstromende kernen tenslotte ook alles in de verzorgings-sector zou meeslepen. Het werd aanleiding de klok na de ramp opnieuw te luiden. Nu tot her-aktivering. Op initiatief van de middenstand, van de toenmalige en huidige rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland kwam het tot oprichting van een commissie „Werkgelegenheid Eiland Tholen." Gemeentebestuurders sloten er direct bij aan. Nog in december 1958 verscheen als gevolg daarvan een eerste rapport „Problemen van de werkgelegenheid op het eiland Tholen". In januari 1959 een tentoonstelling „Dit Maakt Tholen". Een succesvolle start. Een prikkeling voor plaatselijke ontwikkeling Industriële vestigingen in Brabant en werknemersvraag uit de Randstad, initiatieven ook van plaatselijke middenstanders deed de situatie veranderen. Thoolse dorpen liepen niet leeg. Sint- Maartensdijk werd industriekern. De commissie Werkgelegenheid prikte en prikkelde en droeg een steentje bij tot behoud van thoolse gemeenten. Het gaat een hoopgevend tweede lustrum vieren met het oog op dat magische getal: 2000. Men gaat er wat aan doen. Tien jaar bleef deze commissie op Tholen aktief. Soms optredend naar buiten. Via rapporten, via industriële contacten, soms achter de schermen werkend. Telkens zich aanpassend aan een verdergaande ontwik keling. Daarom was het object dit jaar ook een overkoepelend recreatieplan, voor gelegd aan de Thoolse gemeenten. In de streek zelf niet altijd begrepen, niet immer gewaardeerd, soms te weinig naar buiten gepropageerd, maar toch tien jaar getracht het streekwelzijn te bevorderen. Het jongste initiatief van deze commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van de zeven thoolse gemeenten, van midden stand en landbouw, industrie en werkne mers organisaties, is om in september 1968 enige aandacht te schenken aan het tien jarig bestaan. Maar dat alleen door het oog op de toekomst van deze streek te richten. Daartoe werd een voorlopig programma opgemaakt voor vrijdag 20 september 1968 Met een daarbij betrekken van de streek- bewoners zelf. Maar ook met een visie van buitenstaanders. Voor die datum werd de directeur van het Nederlands Econo misch Instituut uitgenodigd voor het houden van een lezing. Met daarnaast een forum van vooraanstaande „omliggende" haven autoriteiten. Tholen in de driehoek van Randstad - Deltaonteluiting en Antwerpen. Met een ontvangst op het historische Thoolse stadhuis en een „taptoe" in de Smalstad „Smerdiek" waar kortgeleden nog het eeuwenoude kasteel van Jacoba van Beieren werd opgegraven, maar waar een moderne industriële ontwikkeling nieuw leven bracht. De commissie werkgelegenheid, met nog niet geheel afgeronde plannen voor herden king van het tweede lustrum. Maar in elk geval op basis van een verdere streekon- wikkeling. En die basis kan men rustig aan de streekbewoners zelf overlaten. Dat heeft onder meer een tienjarige commissie werkgelegenheid „eiland Tholen" kunnen bewijzen. Wouwsestraat 24 - Tel. 3771 BERGEN OP ZOOM KOSTUUMS REGENJASSEN SPORTCOLBERTS PANTALONS MODES enz. enz. adv.ing.med. In de maand april 1968 werd op de post- inrichtingen van het eiland Tholen op de boekjes van de rijkspostspaarbank te Tholen St. Maartensdijk Oud Vossemeer Poortvliet Scherpenisse Stavenisse ingelegd f 21.488,92 f 10.224,51 f 21.414,08 f 7.747,24 9.948,72 2.100,00 uitbetaald f 23.087,43 f 8.677,61 f 27.633,53 f 9.771,00 f 11.598,67 f 10.657,05 De meest verheugende en nu ook concrete mededeling tijdens de dinsdagmorgen in het „Holland Huis" gehouden diploma uitreiking aan eindcursisten van de lagere land- en tuinbouw school te Scherpenisse was die van de voorzitter der commissie van toezicht, de heer A. C. Breure uit Sint-Maartensdijk. Aan het slot van zijn welkomstwoord verklaarde hij, dat de situatie voor een nieuwe land- en tuinbouwschool nu in een zodanig stadium verkeert, dat binnenkort aanbesteding kan volgen en zo mogelijk volgend jaar in gebruik genomen zal kunnen worden. Dat deed de dertien gediplomeerden weliswaar niet zo veel meer maar voor hopelijk nog vele toekomstige leerlingen in onze streek voor deze school, is het wel uitermate belangrijk. r Voor dit jaarlijks terugkerend ceremonieel waren de ouders van de cursisten aanwe zig, de ZLM secretaris en voorzitter van de commissie ZLM onderwijs ir Wage, de kringvoorzitter P. W. C. van Westen, di recteur ir. Markusse van de Middelbare land- en tuinbouwschool te Goes en de heer M. A. de Hond van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. De voorzitter deelde nog mee, hoe o.a. burgemeester D. C. Bouwense en tuinbouwassistent Baijense verhinderd waren, evenals de erevoorziter van de com missie de heer J. J Haae te Scheroenisse Na vier jaar studie voor het laatst bijeen constateerde de heer Breure tot de 13 ge slaagden (1 was er afgewezen) Hij vond dat men op dit resultaat trots kon zijn, want er moest flink gestudeerd worden. We zijn er allen blij mee, want dit basis- land en-of tuinbouwdiploma is tegenwoor dig onmisbaar, vond de commissievoorzitter Niet alleen is kennis opgedaan van ziek ten en bestrijding in land- en tuinbouw, maar ook hoe een bedrijf in elkaar zit. De grote aandacht, welke deze school schenkt aan praktische kennis is een pluspunt. De natuur ontwikkelt zich elk jaar weer anders. De weersomstandigheden zijn verschillend. Het is nodig daarbij voorzover mogelijk aan te passen Het is nodig, dat dit wordt geleerd. Er moge dan verschillende menin gen bestaan over land en tuinbouwonder- wijs ook over de land en tuinbouwtoekomst. (spreker citeerde ir Mansholt tijdens een bezoek aan de noordelijke provincies), dit onderwijs heeft nog altijd volop zin en zal dat ook in de toekomst houden. Zo min één zwaluw zomer maakt, zo min is één slecht jaar een bewijs voor de gemiddelde landbouwuitkomsten. Waarna de voorzitter besloot met de al eerder vermelde en verheugende mededeling omtrent nieuwbouw. DERTIEN Vervolgens reikte ir Wage de diploma's en cijferlijsten uit, waarbij hij voor ieder geslaagde een plezierig persoonlijk woord had. Het waren: C. J, Kooijman te St. Annaland voor land en tuinbouw M.Ligtendag te Sint Annaland voor tuin bouw G. M. Rijnberg te Sint Annaland voor tuin- tuinbouw C. A. Aarnoudse te Oud Vossemeer voor land- en tuinbouw C. W. Droogers te Oud Vossemeer voor land- en tuinbouw P. J. Duine te Oud Vossemeer voor land en tuinbouw P.C Heijboer te Poortvliet voor landbouw J. C. A. v. d. Slikke te Poortvliet voor land- en tuinbouw C.A. Moerland te Stavenisse voor land bouw Chr. Ooms te Tholen voor land- en tuin bouw C. Overbeeke te Tholen voor landbouw J. W. Overbeeke te Tholen voor land- en tuinbouw C. Verkerke te Tholen voor tuinbouw Bij zijn feliciatie tot leerlingen en ouders stelde ook ir Wage de vraag of het nog zin had zo'n diploma te behalen. Hij wilde dat volmondig bevestigend beantwoorden. Maar alles wat je leerde, heeft tijd nodig te bezinken. De kennis en ervaring moet worden verwerk. Dit is in elk geval een begin waarop je trots kunt zijn. Wat mo gelijk was is gedaan. Het zal nodig zijn verder bij te leren en het bij te houden. Maar dan ook mag er vertrouwen zijn bij de toekomstige boer of tuinder. Al is er dan momenteel nogal wat pessimisme, al zijn er altijd tegenslagen voorgekomen, er gens moet er altijd nog tegen optornen zijn, aldus ir Wage, die tenslotte ook di recteur en leraren feliciteerde. De kring voorzitter Van Westen sloot zich bij vorige felicitaties aan. Hij wees op een drietal voorwaarden voor deze tijd, die elke land- en tuinbouwer nodig heeft a vakbekwaamheid; b werklust; c betrouw baarheid. Als deze drie factoren er zijn dan ook niet te pessimistisch zijn. De cur sisten hebben het tot goede cijfers weten te brengen. De meeste punten onder deze dertien werden veroverd door de heer C. A. Aarnoudse uit Oud Vossemeer, die na mens de ZLM kling een boekenbon kreeg aangeboden. Namens de commissie van toe zicht was er ook een boekenbon voor de eerste bij de afdelinng tuinbouw, namelijk G. M. Rijnberg, waarna voorzitter Breure eveneens de ouders gelukwenste met het door hun zoons behaalde diploma. De directeur van de middelbare land- en tuinbouwschool te Goes was de volgende spreker. Hij wees er op, hoe in deze tijd de theoretische vakken, met name ook die van de algemene ontwikkeling minstens zo be Iangrijk zijn ais de praktische ervaring van het werk zelf. Steeds meer immers krijg de land- en tuinbouw ais ondernemer met andere be volkingsgroepen -o.m. het bedrijfsleven - Leefbaarheid Het Algemeen Burger Gasthuis met nieuwe doelstelling Sint-Philipsland krijgt PTT-kantoor in badhuis In Sint-Maartensdijk misschien nog dit jaar dorpshuis van de grond Kunstschilders-expositie op de ,,Buutengaets" Commissie Werkgelegenheid naar tweede lustrum Dertien land- en tuinbouw geslaagden Stavenisse in 1969 aardgas? Niets bedriegt ons meer dan ons oordeel Het volgend nummer verschijnt in verband met Hemelvaartsdag op VRIJDAG Advertenties op normale tijd inzenden te maken en hij prees het dan ook, dat voor die algemene ontwikkeling op deze school goede aandacht wordt besteed. Misschien had u uw zoon zeer goed kun nen gebriuken in een bepaalde tijd, dat hij hier op school was, zo richtte ir Markusse zich tot de ouders, maar dit is toch beter, want men heeft die kennis volop nodig. Uit de landbouwgeschiedenis had hij ge leerd, hoe er altijd pessimistische geluiden zijn geweest, maar nog immer kan de boer zijn mannetje staan. En daarom ook kan somberheid weieens een slechte raadgeef ster zijn. Tenslotte spoorde ir Markusse aan verder onderwijs te volgen. Nadat ook de directeur de heer A. C. van Heusden nog aan het woord was ge weest en nadat er namens de leerlingen dank was gebracht, sloot de heer Breure deze afsluitingsbijeenkomst voor de geslaag de leerlingen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland St. Annaland, St. Maartensdijk dr. A. C. J. Noteboom. St.-Annaland teL 01665-400 SPREEKUUR BURGEMEESTER Op maandag 20 mei van 20.00 tot 21.00 uur. HOOGWATER in de week van 19 t.e.m. 25 mei 1968 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 9.15 10.25 11.36 1.00 1.50 2.36 21.40 22.50 23.55 12.40 13.36 14.20 15.00 Laatste Kwartier 19 mei te 2.23 uur Nieuwe Maan 27 mei te 4.03 uur BALLET Voor het eindexamen balletacademie slaag de te Amsterdam Saskia Domini Kooijmans voorheen te Tholen PROVINCIALE SCHIETWEDSTRIJDEN Zaterdag aanstaande worden op de ter reinen „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom de provinciale schietwedstrijden voor Zee land gehouden. Deze wedstrijden zijn even als vorig jaar georganiseerd door de schiet vereniging „Eendracht" te Tholen onder leiding van de actieve voorzitter, de heer J. van den Heuvel. Aan deze schietwedstrijden met militair geweer zal door 45 korpsen uit geheel de province met in totaal 226 deelnemers worden deelgenomen'. De commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland mr. J. van Aartsen heeft voor de beste prestatie een medaille beschikbaar gesteld, terwijl de gemeente Tholen een beker zal schenken. Bij deze wedstrijden zal assitentie worden verleend door militaire instructeurs van de vliegbasis Woensdrecht. De wedstrijden beginnen om negen uur, terwijl de prijsuitreiking om ongeveer zes uur 's avonds zal plaatsvinden. VRIENDSCHAPPELIJK Tholense Boys speelde vorige week een wedstrijd tegen Sportclub Gastel 2 Na een aardige eerste helft, waarbij Van Westen het eerste doelpunt maakte, was het tem po in de tweede helft aanmerkelijk lager. Weliswaar kon van Westen de voorsprong nog tot 2-0 verhogen, maar eer het eind signaal klonk was het toch weer gelijk 2-2 ZANGDUO „THE STARLIGTS" OP DE TELEVISIE a.s. Vrijdag 17 mei is het Thoolse zang duo „The Starligts" op de televisie te zien Ze treden op in het N.C.R.V.-televisie programma „Rodeo" om 7 uur. Ze worden tijdens hun optreden begeleid door het or kest „De Scottellis" uit Roosendaal, die hier op het eiland ook geen onbekende meer zijn. De opname van dit programma is 27 april j.l. gemaakt in de N.T.S.studio Het is beslist een mooi succes van dit zangduo in een korte periode een radio- en televisie-optreden, terwijl ook de onder handelingen over hun eerste plaatopname in een vergevorderd stadium zijn. Binnenkort zullen we hier beslist meer over horen. OPENBARE LES Dinsdag 21 mei wordt zowel 's middags als 's avonds in de landbouwhuishoudschool „De Oesterschelp" een openbare les gehou den, wat voor de moeders zal betekenen een kennismaking met de gang- van zaken op school. Men kan o.m. zien: een kleine ten toonstelling van gemaakte werkstukken, les sen in naaldvakken, bloemschikken, teke nen, a.v.o. huish. vakken men kan lekkere dingen uit de keuken proeven, een kijkje in de gymzaal nemen waar de zelfgemaakte kleding wordt getoond en een prijs winnen bij de te houden verloting. Men kan ten slotte ook leerlingen opgeven voor de pri maire- en assistentenopleiding evenals voor de naaicursus. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op maandag 29 april 2-0 1 - 1 0-2 1,-1 2-0 0-2 2-0 2-0 2-0 1 - 1 W. van Osch Jan de Rijke W. Boogerd W. van Osch D. de Vos A. Soomers M. van Poppel K. Droogers B. W. Schot Math. Schot K. Droogers S. de Korte Jac. de Rijke M. van rioppel Math, Schot B. W. Schot Jan de Rijke W. Boogerd S, de Korte K. Droogers uitslag van maandag 6 mei P. v. d. Velde W. v. Osch 2-0 S. de Korte M. v. Belzen 2-0 W. Boogerd A. Soomers 0-2 D. de Vos K. Droogers 2-0 B. W. Schot J. de Rijke 2-0 J. de Rijke P. v. d. Velde 0-2 W. van Osch M. v. Poppel 2-0 S. de Korte M. v. Poppel 2-0 uitslag van maandag 13 mei B. W. Schot P. v. d. Velde 0-2 K. Droogers B. W. Schot 2-0 S. de Korte P. v. d. Velde 0-2 W. van Osch Math. Schot 0-2 A. Soomers M. van Belzen 2-0 W. Boogerd Jac de Rijke 1 - 1 BENOEMING AMBTSDRAGER In de bestaande vacature van diaken der N.H.Kerk is voorzien door benoeming van dhr. Adr. A. Vos die deze benoeming in middels heeft aangenomen. VOOR T.B.C. BESTRIJDING Een collecte voor de T.b.c, bestrijding georganiseerd door de plaatselijke afd. van het Groene Kruis heeft alhier f 388,25 op gebracht. TROUWRING NA 27 JAAR BOVEN WATER Wanneer men een trouwring vindt met het opschrift „Cor-Piet" dan is dat niet al leen een leuke verrassing maar ook een interessante puzzel: Welk eebpaar kan dat wel zijn? In gedachten passeren er heel wat de revue. De ring is zo goed als nieuw maar een datum ontbreekt en het heeft dus geen zin op het gemeentehuis te vragen het trouwregister van een bepaald jaar na te gaan. Voor deze puzzel stond de fam. A. P. Bevelander aan de Hofsraat. Bij werk op het land aan de Coentjesweg had mevr Bevelander-van der Stel vorige week de ring gevonden. Het wilde met de puzzel niet vlotten tot dhr Bevelander bij het bedenken dat hij met Piet Mees nog wat over kunstmest te be spreken had, plotseling een idee kreeg. Hij greep de telefoon en het was meteen raak dhr. Mees had nu 27 jaar geleden enkele dagen na zijn trouwen de ring verloren bij een karweitje in de tuin. Grote verras sing aan de andere kant van de lijn. Spoedig kwam men de ring afhalen en werd de tweede vervangende ring fluks als surrogaat ter zijde gelegd. Het bleek dat dhr. P. A. W. Mees vroe ger toen hij nog aan de Coentjesweg woon de een stukje grond huurde van de vader van dhr. A. P. Bevelander. Dat tuintje was er lang niet meer en de ring werd een eind verder op het land gevonden. Natuurlijk zorgde het echtpaar Mees- Reijchler er voor dat de vinders eveneens een leuke verrassing ten deel viel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1