I r WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Over de brug Over de brug WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Anti-vuilnisophaaldienst geen woorden, maar daden Burgemeester A. Sluijmers neemt morgen afscheid van Stavenisse Dit nummer bestaat uit veertien pagina's VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor Maandag 1 april vuilnisemmers inleveren I II Na twaalf jarige ambtsperiode in dit gebied Dertiende (eo laatste?) burgemeester van Stavenisse 24e jaargang No. 19 28 maart 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland tel. 01665 - 3 7 5 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - Bergen op Zoom Een tot dusver niet geëvenaard resultaat heeft de aktie „Kom over de brug" opge leverd. Dertig miljoen in een zo korte tijd werd niet eerder ingezameld. Een om meer dere reden verheugend verschijnsel is daarmee in het licht getreden. In de eerste plaats de zekerheid, dat velen de oproep van de gezamelijke kerken hebben gehoord en ver staan. Men toont te dien aanzien wel eens een al te grote bezorgdheid, alsof de invloed van de kerk de laatste jaren nog nauwelijks meetelt. Het wil hier geen stuwen zijn in de richting van machtswellust, maar wel even onderstrepen, dat menigeen nog ge hoor wil schenken, wanneer de kerk roept. Een ander winstpunt bij deze aktie was het feit, dat elf kerken en kerkelijke ge meenschappen wilden samenwerken. Er is zonder dat het een oecumenisch verfje moest krijgen een werkelijk oecumenische daad ge steld. Met zijn allen mogen we blij en dankbaar zijn, dat dit mogelijk was. Blij en dankbaar ook, d'at dank zij ook uw gave, zo veel en zovelen geholpen kunnen worden, welke die hulp dringend behoeven. De thoolse hervormde predikanten hebben zich „over de brug" gewaagd door de in de laatste maanden vrij brapdende zieken huiskwestie aan te snijen. Op zichzelf was dit geen waagstuk, daar men om het zieken huis te kunnen bereiken ook letterlijk de brug moet passeren. Men heeft openlijk en duidelijk de mening neergelegd. Men kan over de zaak zelf oordelen hoe men wil, feit is dat het slechts één van de heel weinige openlijke en dus openbaar gestelde stand punten is. De andere openlijke mening kwam enkele maanden geleden van de zijde van een aantal artsen, welke aandrongen op een alsnog tot stand brengen van een algemeen ziekenhuis. De predikanten denken er in dit stadium anders over en het blijkt dat deze mening door velen op Tholen wordt ge deeld, zower in de gemeentelijk bestuurlijke sector als bij menige streekbewoner individu eel. En dit laat zich verstaan. Immers, terugduikend in deze geschiedenis, was het niet het protestantse deel dat eisen stelde, toen duidelijk werd, dat er met het algemeen burger gasthuis iets gedaan moest worden. Hetzij uitbreiding van het bestaande hetzij algehele vernieuwing. Toen echter kwamen een aantal Bergenaren tot het ini tiatief om te pogen een rooms katholiek ziekenhuis te stichten en daarmee was de fakkel in de hooimijt gesmeten. Wanneer men dan ten lange leste toch inziet, d„t men verkeerd heeft gedaan, laat dit openbaar worden. Ook de predikanten zullen van oordeel zijn, dat het beter is ten halve ge keerd, dan ten hele gedwaald. Echter juist de instanties, die in deze een doorslaggeven de stem hebben, hullen zich al maandenlang in een halstarrig zwijgen. Nog deze week kregen we het (telefonische) communiqué binnen „De besprekingen zijn in een uiter mate goede sfeer verlopen en het overleg zal in goede verstandhouding verdere voort gang vinden." Of daar een dosis nieuws uit te putten valt met betrekking tot de zaak zelf Men zit, zoals dat heet, al maanden in de ge- sprekssfeer en die sfeer laat niet toe, dat de hierbij meest betrokkenen de mensen zelf daaromtrent iets meer vernemen, dan de geruststelling, dat de goede verstandhouding is bestendigd. Het wordt zo langzamerhand tijd dat het anders wordt. Dat het vernisje er af gaat en de zaak open (baar) en eerlijk wordt uit gepraat. Is het standpunt dan in feite on veranderd als toen deze kwestie begon, het zij zo. Maar dan weet men ook welke rich ting het verder moet. Dat is beter dan een voortdurende goede verstandhouding met ondertussen een gereed zijn van een rooms ziekenhuis en een nog steeds uitblijven van een eerste protestantse paal. Dit geheel over ziende is de reactie van de thoolse her vormde predikanten niet verwonderlijk. Immers, men moet teruggrijpen naar de oorsprong. Wanneer op basis van de oor sprong destijds was besloten tot uitbreiding, c.q. nieuwbouw van een algemeen zieken huis, er zou geen protestants protest ge klonken hebben. Nu dit geheel anders kwam te liggen, is het niet de protestantse zijde, welke de eerste water in de roomse wijn moet schenken. Wie heeft het eerst de wijn opgediend Laat men van die zijde nu ook een-s over de brug komen Éénrichtingsverkeer is hier uitgesloten. Wie niet aan de historie wil twijfelen, mag aannemen, dat de eerste burgemeester van Stavenisse Johannes de Clercq was, benoemd in 1795. Na hem kwamen er nog twaalf andere voor kortere of langere ambtsperiode. Wanneer morgen burgemeester A. Sluijmers in een officieel afscheid om 3 uur in het Dorpshuis zijn ambtelijke loopbaan in Stavenisse afsluit, zou het kunnen betekenen, dat met de dertiende „maire" of „schout", de laatste burgemeester van Stavenisse heengaat. Dit is dan een wat vooruitlopen op een mogelijke herindeling van gemeenten. Het kan ook anders uitkomen. De bijgelovige inwoner zal zich misschien aan dit getal dertien vastklampen als aan een somber vooruitzicht. Burgemeester Sluijmers zelf ziet een herindeling minder sombere perspectieven geven. Hij is al blij, dat hij een gemeente kan achterlaten, die ten aanzien van de leefbaarheid met andere kan wedijveren. Ook al zijn er wensen overgebleven. Onder supervisie van een comité Revolu tionair werd een provisioneel plaatselijk be stuur gekozen. Enige tijd later kwam op dezelfde manier een permanente regering tot stand, die zich dan gemeenteraad laat noemen In beide colleges wordt een persoon ge kozen, die pas jaren later als de eerste offi ciële burgemeester van Stavenisse vermeld staat. x „D'N OUWEN SCHOUT". Die man is Johannes de Clercq, die be hoorde tot de mede-eigenaren van het Am bacht Stavenisse. Door genoemd comité Revolutionair werd hij in 1795 tot secretaris van Stavenisse gekozen. In 1805 wordt hij Schout genoemd en tijdens de inlijving bij Frankrijk van 1810-1813 voert hij de Franse titelmaire. Na de verlossing van het Franse juk in laatstgenoemd jaar heet hij weer Schout tot 1826. Nog twee jaar - in 1828 komt hij te overlijden - ondertekent hij de officiële stukken als burgemeester. Overigens is het wel eigenaardig, dat hij in de overlevering als „d'n ouwen Schout" bekend is. (Er zijn over hem nog verschil lende verhalen in omloop). En hier dan het lijst met jaartallen van de volgende burge meesters 1828 - 1831 Hendrik Okkerse 1837 - 1849 L. C. A. Dorst 1849 - 1866 A. van Klinke 1866 - 1896 C. Dorst Lzn. 1896 - 1909 L. J. Dorst Hierna wordt voor Stavenisse het tijdperk van de zgn. boerenburgemeesters afgesloten Bovengenoemde personen waren allen als burgemeester tevens leden van de gemeente raad, wat met de volgende niet het geval was. HHBI' De haven bleef open in de Sluijmers-periode, De laatste wens was dan de aanleg van eeni gemeentelijk sportveld, wat niet meer onder het bewind van burgemeester Sluijmers kon worden gerealiseerd. De uitkomst van de raadsbeslissing is bekend. „Ik zal niets nalaten om Stavenisse te dienen", zei burgemeester Sluijmers op 21 juni 1956 tijdens zijn installatierede. De nieuwe burgemeester kwam in een periode, dat de wederopbouw van het in 1953 zo zwaar getroffen Stavenisse zo goed als vol tooid was. Daarin had zijn voorganger, bur gemeester L. A. Verburg het leeuwenaan deel gehad. Maar, zo attendeerde de toen malige eerste en ook thans nog eerste wet houder C. J. Moerland al zullen de eerste werkzaamheden nog staan in het teken van de opbouw-afwikkeling, er liggen ook nieuwe problemen te wachten, zoals een „gymnastiek lokaal, een sport- of speelterrein en de pro blemen rond demping van de haven." Er kwamen in die twaalf jaar Sluijmers- periode nog vele verbeteringen tot stand, al ging het niet meer in het tempo van on middellijk na het rampjaar. Maar de toen geuite wensen door wet houder Moerland zijn niet alle gerealiseerd. Wat wel tot stand kwam was vernieuwing van het brandweermaterieel, bestratingen, bouw bejaardenwonincien, verbetering dorps huis, ratiobouw, nieuwe veiling, nieuwe boerenleenbank, verkabeling elektrisch net kst best de niet doorgegane haven- afslui ting, die later meer het karakter kreeg van een jachthaven. Aan dit laatste heeft de scheidende bur gemeester heel wat moeten doen. In Den Haag heeft men lang en halstarrig vast gehouden aan afsluiting en die halstarrig- heid openbaarde zich nog jaren later, toen een subsidie voor verbetering havendijken werd onthouden. Duidelijk ging het ook bij burgemeester Sluijmers de laatste paar jaar in de richting van de pensioenering. Eer hij naar Stave nisse kwam, was hij reeds 25 jaar in de gemeente Wcudrichem werkzaam, waar zijn laatste functie gemeentesecretaris was. HISTORIE Nog even teruggrijpend in de historie van deze gemeente, toont de geschiedschrijving dat er in lt>99 jaarlijks door de Ambachts heer de Baljuw of Schout en Schepenen werd gekozen „ofwel de in dienst zijnde gecontinueert". Bij de komst van de Fransen in 1795 werd o.m. dit Ambachtsheerlijk recht vervallen verklaard. 1909 - 1915 J. M. van Doorninck 1915 - 1940 A. F. Hanssens 1941 - 1944 W. Hanssens 1944 - 1945 F. M. Boogaard (waarnemend) 1946 - 1956 L. A. Verburg 1956 - 31/3 1968 A. Sluijmers Een burgemeester, de dertiende, die bleef tot aan zijn pensionering. En niemand van de Stavenisse inwoners zal hem deze rust misgunnen. Het gezin Sluijmers vertrekt naar 's Gravenmoer. Maar de periode Stavenisse zal evenmin worden vergeten als Stavenisse de periode Sluijmers ooit zal uitwissen. Temeer niet, nu de moge lijkheid er in zit, dat het inderdaad de laatste Schout van Stavenisse is. Dat geeft voor velen nog een extra triest accent bij een toch altijd al wat wee moedig afscheid nemen. Een naaste medewerker van de burgemeester, wethouder C. J. Moerland en echtgenote worden door de eerste burger in het zonnetje gezet. Over de brug Het ziekenhuisprobleem Zilveren Centrale Dienst top gehuldigd Veertig jaar bij de baas En vijftig jaar imker De dertiende Stavenisse burgemeester neemt afscheid Huisvuilemmers 1 april inleveren Provinciale subsidie voor kerkrestauratie Scherpenisse Stemmen van lezers Wat overstaand nieuws geruimd op de pagina's 5 en 6 Jan Overeenkammet de lente Het sportweekeinde En wat al niet meer in deze 14 pagina's Bij vissen hoort geduld, dan wordt uw net gevuld Intocht en installatie van burgemeester en mevrouw Sluijmers te Stavenisse op 21 juni 1956. Een aantal van de meest vooraanstaande streekbewoners hebben de schouders recht getrokken bij het lezen van de dezer dagen ontvangen circulaire van het bestuur der gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst op Tholen en Sint-Philipsland. Nog rechter werden die schouders, toen die circulaire in de praktijk werd gebracht, waarbij met name de afmetingen (lengte van het grofvuilpak 125 cm, breedte 60 cm en hoogte 60 cm) aanleiding gaf tot een ongekende duimstok verkoop in de winkels. Die toepassing betekende tevens het uitlokken van een heftig protest. Zelfs de meest eigenwijze politieman laat lankmoedig het notitieboekje in de colbertzak zitten, wanneer een auto tussen de 50 en 55 schommelt in een traject met het bekende kilometerbord. Maar de afmetingen van het grofvuil blijken beneden het maximum te moeten liggen. Gevolg is dat inmiddels door die vooraanstaande streek bewoners een naamloze vennootschap is gesticht. Het benodigde kapitaal is bijeen. En het blijft niet bij woorden maar er komen daden. Daden in de vorm van een aangekochte vuilnis wagen, welke uw huisvuil gratis ophaalt. Het enige wat u hier voor moet doen, is het zelf in de wagen te deponeren. Maar er is ruimte genoeg. Voor alle grofvuil. Van welke afmetingen ook. Het kost u geen cent meer. Integendeel, De vennootschap doet meer. Het stelt iedereen in onze streek in de gelegenheid de in het bezit zijnde vuilnisemmer a.s. MAANDAGAVOND 1 APRIL OM 6.30 uur IN TE LEVEREN OP HET GEMEENTEHUIS VAN UW WOONPLAATS, Elke ingeleverde emmer, ongeacht in welke toestand, levert 25.op, wat direct wordt uitbetaald. Bejaarden en hulpbehoevenden behoeven maandag niet naar het gemeentehuis te gaan. Er wordt voor gezorgd, dat de emmer wordt opgehaald. Om de bestaande vuilnisophaaldienst geen directe concurrentie aan te doen, wordt met de nieuwe n.v. vuilniswagen gereden op die dagen, dat de andere dienst de straten niet misbruikt. Zodra men de 25.voor de oude emmer heeft ontvangen, wordt men geacht lid te zijn van de nieuwe n.v. vuilnisophaal dienst. Overigens zonder verdere kosten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1