WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT inzendingen gekozen Partij van dc Arbeid zal de minister geen strobreed in de weg leggen „De Schutse" werd uit vele Oudste spaarbank van de streek creeêrt lentemode 1968 Dit nummer bestaat uit tien pagina's l 60 J VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor Een grijsaard met jeugdig elan Vóór Thoolse herindeling Sint-Philipsland erbij halen, betekent vertragingselement invoeren i Naam voor protestants bejaardentehuis te Sfnt-Annaland I Prijs wordt gedeeld door twee inzendsters Grijsaardin mimirok Feest voor Thoolse Nutsspaarbank SI MCA 1000 24e jaargang No. 17 14 maart 1968 Eendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland tel. 01665-3 7 5 Redakteur: G, HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - Bergen op Zoom Openhartige PvdA~mening: één thoolse gemeente Vriendelijke begrotingsbehandeling van Thoolse raad Uitbreiding naar Dalempolder Maar thoolse hondjes wat fatsoen bijbrengen Sint'Maartensdijk met nieuwe plannen Naam voor protestants bejaardentehuis Sint^Annaland Breng (tuinbouwjprodukten rechtstreeks naar afnemer De nieuwe Nutsspaarbank Toenemende spanning bij voetbalcompetitie Zaaitijd i Op doornen zaaien, volgt distels maaien. Het voorlopig standpunt van de commissie van de de Partij van de Arbeid in de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken met betrekking tot de herindeling van gemeenten op Tholen is, dat geen overwegende bezwaren tegen het ministeriele voorstel bestaan Dit mag de conclusie zijn na de door de P.v.d.A. gehouden pers conferentie vorige week in hotel Zeeland te Tholen, nadat daar over met een aantal partijgenoten uit de streek tevoren was overlegd. leden ook op Schouwen-Duiveland is ge lanceerd1. In Brouwershaven werd onlangs nog geopperd naar een nieuwe herindeling om te zien, zelfs al heeft men er daar wat lang over gedaan, eer men tot een centrum beslissing kwam. SINT-PHILIPSLAND ER NOG MAAR BUITEN HOUDEN Een vraag van pers-zijde of men er evenals dat bij dé VVD het geval bleek te zijn, overdenkt om er ook Sint-Philips land bij te betrekken, werd door drs Van Thijn ontkennend beantwoord. Hij zag daar in mogelijk een vertragingsmanoeuvre en vond persoonlijk dat hiertoe geen directe noodzaak aanwezig is. Een weer op de lange baan schuiven van de beslissing want Sint-Philipslanid erbij halen zou be tekenen dat een nieuw voorstel moet worden gedaan 1 is voor Tholen alleen maar scha delijk. Voor deze streek is van veel groter belang, dat de beslissing spoedig valt en daarna een snelle uitvoering. Drs Westerhout was van mening, dat Sint Philipsland toch wel een andere be volkingsstructuur heeft dan het eiland Tho len, dat het bovendien niet zo is, dat de verbindingen momenteel tot een samensmel ting nodigen. Misschien komt dat over enke le jaren via aanleg Schelde-Rijnverbinding. Maar daarover kan men beter later nog eens praten. De Kamerleden lieten de uitspraak voor wat ze was, toen er nog even op werd geattendeerd, dat van de 53 thoolse raads leden maar 11 voorstanders bleken te zijn van het vormen van één thoolse gemeente. Graag zal de Partij van de Arbeid de snelheid van de procedure bevorderen, j al is ook deze Kamerfractie na indiening van het verslag weer afhankelijk van de verdere ministeriele behandeling. Ten aanzien hiervan heeft ook de Partij van de Arbeid het gehele eiland aan haar zijde. Dat is uiteraard lang niet het geval ten aanzien van de benadering van dit vraag stuk, waarmee niet tekort wordt gedaan aan de waardering voor de openheid, waarmee de Partij van de Arbeid-kamer- fractie haar standpunt heeft willen ver duidelijken. En dat standpunt is» Eén gemeente op het eiland Tholen. l Via ons kerstnummer en via het bestuur van de Stichting Protestants Bejaarden- 1 tehuis Eiland Tholen werd een prijsvraagje uitgeschreven onder de lezers voor I de naamgeving van het medio dit jaar in gebruik te nemen bejaardentehuis te t Sint-Annaland. 7 Er bleek groot meeleven te zijn, want ongeveer 75 deelnemers stuurden een 1 160 namen ter beoordeling aan het bestuur in. De uitslag hiervan is thans bekend. I Na een voorselectie door het dagelijks bestuur over de naam, die haar het t beste leek. 7 Het is „De Schutse" geworden. Een keuze uit verschillende „Avondvredes", J „Avondrusten", „Molenzicht", „Kompas" en nog zoveel andere namen. „De L Schutse", een oud-Hollands woord met de ook nog hedendaagse betekenis van 7 beschutting, van schuilplaats, van onderkomen. 1 In dit geval voor de bejaarden. Met als achtergrond Psalm 98 t 1 „Wie in de L schuilplaats des Allerhoogsten" enz. en met de achtergrond ook van andere 7 bijbelse en diaconale motieven. 1 Een naam die bij het algemeen bestuur van de stichting unanieme instemming I kreeg. Niet alledaags, maar zeker ook niet een te omvangrijk lettergrepige naam. L En toch waren er ook van deze gekozen naam nog twee inzendsters. Bejde 7 streekbewoners, al heeft de inzending zich niet beperkt tot eigen omgeving. 7 Winnaressen zijn mevrouw BOXHOORN-URBANUS TE THOLEN en mevrouw T A. DUIJZER-VAN BEEK TE POORTVLIET. t De hiertoe gereserveerde boeken- of geschenkenbon zal in tweeën gaan. En de I uitreiking daarvan zal plaats vinden bij de officiële opening van het nieuwe Tehuis, wellicht vóór augustus a.s. Met dank namens het bestuur voor het meeleven en met alvast gelukwensen voor de winnaressen. Zo kreeg het nieuwe bejaardentehuis, thans geregistreerd als perceel Burgemeester F. M. Boogaardweg 10 zijn naam. „DE SCHUTSE". Mogen vele bejaarde streekbewoners of oud-streekbewoners in de toekomst de 7 gewenste beschutting, het gevraagde onderkomen vinden op een gezegende N oude dag in „De Schutse". De bijeenkomst was belegd door de streek- federatie Tholen van de Partij van Bie Arbeid in nauwe samenwerking met genoemde com missie voor Binnenlandse Zaken voorzover hét de fractie van de Partij van de Arbeid betrof. Hiervan waren aanwezig drs. E. van Thijn uit Amsterdam, Drs. J. J. Voogd uit Haarlem en drs Th. Westerhout uit Middelburg. Verder ook de heer K. Schipper uit Goes, de heer P. A. Roels uit Sint- Maartensdijk en de thoolse federatievoorzitter C. J. Moerland uit Stavenisse. Tijdens de bespreking met dé partijgenoten zag men uit alle zeven gemeenten wet houders, raadsleden, bestuurders en andere P. v. dl A. belangstellenden bijeeni. De onder leiding van drs. Westerhout vervolgens ge geven persconferentie nam minder tijd in beslag dan de eerder gehouden WD voor lichting. Zoals bij die raden het standpunt van het overgroot deel der P. v. d.A. bekend is, zo was dat ook het geval bij de Kamer leden. Drs Wesiterhout herinnerde er nog even aan, hoe het de gewoonte Ss van de Par tij van de Arbeid om alvorens verslag wordt uitgebracht aan de Kamercommissie, de leden zidh nog even in de streek oriën teren en met partijgenoten van gedachten- wisselen. Spreker was verheugd over de grote belangstelling die tijdens de bijeen komst te Tholen aan de dag was gelegd van wethouders raadsleden en andere partij genoten. Drs. Voogd merkte vervolgens op, dat op deze avond nog geen afgerond oordeel wordt gevormd of openbaar gemaakt. Aan de hand van de opgedane indrukken valt de beslissing en dit wordt op 13 maart gerapporteerd. Hij stelde vervolgens, dat een schaalvergroting niet mogelijk is zonder daarbij vraagtekens te moeten plaatsen. Het kan niet zonder dat iets worden prijsgegeven van wat men wel zou willen behouden. Die vraagtekens kunnen ook voor de herindeling Tholen worden gesteld. Mem kan zich bij voorbeeld1 afvragen wat de bestuurskracht van één gemeente wordt in vergelijking met 7 burgemeesters. Dat is het criterium. Wan neer men het over bestuurskracht hieeft wordt dat wel eens verkeerd uitgelegd, aldus drs Voogd, bijvoorbeeld in deze zin „Doen wij het dan zo slecht Het gaat echter om het feit, dat een grotere gemeente het beter kan o.a. door het aantrekken van voor een kleine gemeente te dure deskundigen ten aanzien van planologie, sociologie, ten aanzien van misschien recreatieve voorzieningen, ten aan zien van sport era lichamelijke opvoeding, enz. Drs. Voogd zag het eiland1 Tholen als een samenhangend geheel. Hij had ook van de hearing niet de indruk gekregen, d'at er bij dé bestuurders indringende bezwaren te gen herindeling zijn. Hij had evenmin de indruk, dat de gemeentebestuurders zo erg geporteerd zijn voor de conclusie in het rapport „Tholen Emergit" om tot drie ge meenten op Tholen te komen. Hij had trou wens zelf nog weinig voordelen van een halve maatregel gehoord en ervaren. Hij meende dat de herindeling van de Thoolse gemeenten volgens het ministeriele voorstel is uit te voeren, zonder dat hieraan te veel bezwaren zijn verbonden. Althans minder dan elders. De mensen van de Partij van de Arbeid op Tholen zijn in overgrote meer derheid voor één gemeente. Een herindeling in twee fasen zou een veel langere termijn van onrust en onzekerheid geven. Op een vraag of men reeds ervaring had met eerder heringedeelde gebieden, c.q. ge meenten werd door drs Westerhout ver wezen naar Noor-Brabant, waar tijdens de bezettingstijd gemeenten werden samenge voegd en waar nadien nimmer de gedachte is opgekomen, diaarin nog verandering aan te brengen. Integendeel, liever nog naar groter eenheid, zoals die gedachte kortge- Een wat stoutmoedige vergelijking voor een eerbiedwaardige instelling als de Thoolse Nutsspaarbank sedert 1835 is. Ja, dat grijsaard in mimirok, En toch zit het er niet zo ver naast, wanneer men de hieronder- staande foto's vergelijkt. Het oude perceel hoek Hoogstraat- Stoofstraat met het nieuwe Nutsspaarbankgebouw, dat op dezelfde plaats herrees. Vandaag is er de officiële opening. Morgen voor ieder weer toegankelijk en zaterdag bezichtiging. Een vertrouwde klank in Tholen en in de streek. Maar nu aangepast aan de eis van de tweede helft der twintigste eeuw Lente voor de Thoolse Nutsspaarbank. Intern en extern. Met wijde vleugelslag over de omgeving. M'et ook dat mag voorop staan in het centrum van het aloude stadje een een aantrekkelijke openingsreclaipe, welke aan ieder streekbewoner deze week werd bezorgd. Een fraai drukwerkje, tegelijker tijd een nuttig dokument, Een plattegrond van de stad Tholen en van het eiland. gebouw te ontwerpen, dat het doet. Het beneden gedeelte bestaat uit een ruime hal, met glazen wand. Daarachter drie fraaie bloembakken. Daarnaast een ruime u balieruimte, waar men de bankzaken toch wngetwiiteld een kostbare, maar ook een j. j j i ongestoord kan afhandelen, evenredige gev aardeerde reclame. Vandaag de officiële opening door burge- Een ruimte die gelijkertijd dienst kan doen meester J. E. van Boaijen. Op dezelfde als ontvangstkamer, buiten de kantooruren plaats waar tevoren het oude bankgebouw om. Waar de besprekingen met de directie van dé laatste jaren stond. Een spaarbank gevoerd kunnen worden. Een ruim opgezet met rijke historie, met 133 jaar ervaring, kantoor met een doelmatige indeling en maar nu met een modern gebouw. Een ge- j verdeling van de inventaris. Het machine- heel nieuw pand Hoogstraat 26 park in een ruimte naast het kantoor onder- Architect J. Jobse uit Vlissingen zag kans gebracht en gescheiden door een dubbele glaswand, zodat de stampende machines in het kantoor zelf geen hinder veroorzaken Achter het kantoor - via een trapje naar beneden - de ruime couponkamer terwijl een trap naar boven toegang geeft tot de fraai ingerichte bestuurskamer. Het ziet er alles keurig uit. De Thoolse aannemer A. J. Schot heeft er eer mee ingelegd. Op de verdieping een moderne directeurswoning, ruim en doelmatig ingericht. Het geheel is gefundeerd op 20 meter lange palen Op de gevel in groene neonletters „Nutsspaarbank". Honderd drie en dertig jaar oud, maar jong van hart. Met een regelmatige groei, zowel wat het aantal spaarders, als wat het aantal posten en even eens wat het saldo betreft. Uitgegroeid van 44 spaarders in bet jaar 1835 tot ruim 3000 in 1968. Met een obligo van bijna 5 miljoen. Met een belangrijke werkuitbreiding sinds de invoering van de spaargirorekeningen en nu in een nieuw gebouw met de mogelijk heid tot een nog groter service dan ooit tevoren. Vandaag en morgen en zaterdag hangt de vlag uit pand Hoogstraat 26/28. Men kan weer op het oude adres terecht. Maar nu in een nieuw gebouw. Waar de herinnering aan oprichters als mr Q. Wagto, A. de Vulder van Noorden, J. L. van Stapele, C. Boom, J. de Wit, aan H. van Gorsel en vele anderen voortleeft. Maar de praktijk is aangepast aan de eisen anno eind twintigste eeuw. Maak een proefrit bij: Garage DE JONGE Stoofstraat 25 en 52 POORTVLIET Tel. 01662 435 off. Simca-dealer voor het eiland Tholen adv.ing.med. Géén grijsaard in mimirok 1 Wel spring levend als de lentemode 1968. En daarom de beste wensen voor de toekomst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1