Plaatselijk Nieuws WEEKBLPD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST.FIL1PSLQND Voortaan vijf- en zesjarige h.b.s. Bergen op Zoom WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Nieuwe verkeersbrug noordelijk van stad Tholen V /tl i Dit nummer bestaat uit acht pagina's VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Prinses Christina meerd rjarig Nu tien lokalen De redaktie legt u deze week voor Of in mammoet term: Atheneum met Havo SCHELDE - RIJNVERBINDING Raadsverslag Sint Annaland Nieuwe scholen weer stapje dichterbij Burgemeester Baas hoopt ze nog dit jaar te openen Verlichting van de Anna van Bourgond ëstraat Dit jaar nog begin van nieuwe verkeersbrug bij Tholen En misschien ook nieuwe scholen in St. Annaland In elk geval aardgas in Sint Maartensdijk (en Scherpenisse) VVD: maak van Vietnam geen politieke stunt Wat te zwaar getild aan Sint Philipslands dansje In mei Sint Annalandse jachthaven weer vol Rijks h.b.s. wordt Atheneum met Havo K.I. Tholen ziet op gunstig resultaat Maar bedrijfsverz orgingsdienst kan meer leden gebruiken. Een zestig jarige kolenbond Een inbraak te Scherpenisse En nog zowel het een en ander in aparte rubriek of onder plaatselijk nieuws THOLEN OUD-VOSSEMEER 24* jaarflang No. 13 15 februari 1968 - - fiendrachtbode Postbus 5 - St. Annaland tel. 01665 - 3 7 5 Redakteur: G. HEIJBOER Abonnementen 4.25 per half jaar franko per post 5.25 incassokosten Losse nummers 20 cent - Postgiro 12.44.07 - Tholen Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.50 Inzenden uiterlijk dinsdag bij onze agenten of aan: Eendrachtbode - Postbus 128 - Bergen op Zoom In het kader van de Mammoetwet zal de Rijkshogere Burgerschool per 1 augustus a.s. worden omgezet in een Atheneum met een H AV O-afdeling Dat betekent zes of vijf jaar De eerste drie jaar een basisonderwijs, daarna een meer gefundeerd keuze tot of atheneum, een drie jarige vooropleiding tot universiteit of hogeschool of een tweejarige vooropleiding tot beroepsonderwijs zoals h.t.s. Het kan ook een punt zijn na vijf jaar. Op zondag 18 februari zal ook de jongste onzer prinsessen de leeftijd der volwassenen bereikt hebben. De benjamin der koninklijke familie heeft echter al bewezen op eigen benen te kunnen staan. Sinds enige tijd woont en studeert zij in Groningen. Zij gaat echter vaak op bezoek bij haar moeder en vooral bij feestelijke gelegenheden ontbreekt zij niet. Haar drie zusters zijn nu getrouwd en zeker zal zij de vorderingen bijhouden van haar neef prins Willem- Alexander. Haar studies, sociale wetenschappen, kunst en cultuur nemen veel van haar tijd in beslag. Prinses Christina is tevens zeer muzikaal en speelt niet onverdienstelijk op de piano en de gitaar. Al met al geloven wij dat zij thans een druk bezet leven leidt. Haar verjaardag zal zij wel vieren tenmidden van haar familie op paleis Soestdijk en haar zusters zullen hiervoor zeker naar het ouderlijk huis komen. Wij wensen prinses Christina temidden var haar familie een gezellige dag toe. Het driejarig basisonderwijs houdt in, dat het mogelijk is een goed beeld van de leerlingen te krijgen omtrent hun capaci teiten. waardoor de definitieve keuze na de derde klas beter gefundeerd kan zijn. Het tweede gedeelte van de atheneum-tijd is meer gespecialiseerd. Hetzij een opleiding tot het wetenschappelijk onderwijs aan universiteit of hogeschool en dan duurt het drie jaar, hatzij een twee jaar durende richting tot bijvoorbeeld hogere technische school of ander hoger beroepsonderwijs. Vanaf de tweede klas zal het ook moge lijk zijn lessen in Latijn te volgen. Dat is een gunstige ontwikkeling, omdat bij vele verdere studie kennis van deze taal gewenst en bij sommige zelfs vereist is. VOORLICHTING Nu er bij de rijks h.b.s. zekerheid is ever de onderwijsmogelijkheden zullen enige voor- lichtingsbijeenkomsten worden gehouden, i Maandag 19 februari is dat reeds het geval voor de hoofden van de laqere scholen en van de ulo's. De inspecteur van het Middel baar Onderwijs, Dr. L. P. Brants is voor- Binnen afzienbare tijd zal een begin worden) gemaakt met die bouw van een nieuwe verkeersbrug over de toekomstige Schelde-Rijnverbinding even ten noorden van de stad Tholen. Deze brug, ongeveer een 'halve kilometer westelijk van de huidige (die komt te vervallen), maakt de aanleg van toekidingswegen en het aansluiten daar van op het bestaande wegennet noodzakelijk De toeleidingswegen zullen gedeeltelijk als viaduct worden uitgevoerd. Verder zal een dieel van de bestaande provinciale weg Tholen - Oud-Vossemeer aan de nieuwe situ atie moeten worden aangepast. Tot de )te maken werken behoren voorts de aanleg van eem hoogwaterkering in de Slabbekoornpolder en het graven van een kanaalgedeelte ter vervanging van een stuk van de huidige Eendracht. In verband met de uitvoering der werken zullen wat betreft de waterkeringen, de af voer van polderwater e.d. de nodige voor zieningen worden getroffen. Het benodigde zanidi zal in depot worden gespoten. Daarbij zal overtollig perswater via gesloten lei dingen naar de Eendracht worden afge voerd. nemens dan een uiteenzetting te geven over de nieuwe situatie. De bijeenkomst begint om half vijf in de school aan de Burge meester Stulemeyerlaan. Donderdag 22 febr. om half acht is er een bijeenkomst voor de ouders van leerlingen in de hoogste klas van de lagere scholen. UITBREIDING Door de snelle toename van het aantal teerlingen in de laatste jaren ontstond bij le rijks h.b.s. een tekort aan lokalen. Dit ;al in de toekomst nog erger worden dbor de splitsingsmogelijkheden. Er wordt in middels al geruime tijd1 aan een oplossing jedokterd. Voor de ruim 300 leerlingen zijn er hans veertien leslokalen) plus een gymzaal. Vu zijn er echter aan de Wester Boulevard! Irie lokalen gereed gekomen, die binnenkort .n gebruik worden genomen. Verder is in aanbouw een nieuwe gymnastiekzaal, die ijdelijk als aula dienst zal doen en plaats al bieden aan 360 leerlingen. Daarna wordt het huidige gymlokaal opgeknapt om als overblijflokaal te worden benut. STRAATVERLICHTING Na reeds 2 spoedeisende raadsvergade ringen in 1968 te hebben gehad, verklaarde burgemeester W. Baas maandagavond tijdens de eerste openbare werkvergadering dat het belangrijkste nieuws van het moment en de vurigste wens voor 1968 is dat de nieuwe scholen worden gebouwd. De inspec teur van het Lager Onderwijs had hem meegedeeld, dat men binnen 14 dagen de goedkeuring kan verwachten voor de bouw van 10 lokalen (het oorspronkelijk was 9 lokalen) in totaal voor openbare en chr. school. Die goedkeuring gaat naar gedepu teerde staten en dan is het wachten op de financiering. Binnen zeer afzienbare tijd, al dus de voorzitter, zal tot aanbesteding wor den overgegaan en zo voegde hij er optimistisch aan toeindien het wat vlug wil lopen zit er de kans in, dat we ze nog dit jaar kunnen openen. Een korte maar wel belangwekkende nieuwjaarsrede, al kan het niet zo gemakkelijk meer echt nieuws zijn. nu men er in de gemeente al zo lang op zit te wachten. De burgemeester deed een beroep op de leden om ook in 1968 weer op prettige wijze de gemeentebelangen te dienen en hoopte tevens, dat men zich tot d'e hoofdzaken zou bepalen). De heer J. A. den Engelsman (s.g.p.) dankte als nestor namens de collega's de voorzitter en hoopte dat men gezamelijk 1968 weer in gezondheid zou doorkomen. Langste tijd gehad Uw daad zij groter dan uw woord- Terwijl dë reeds in het vorig nummer genoemde voorstellen inzake onderwijsvoor- schotten als gesmeerd onder de hamer liepen, was er nog enige nadere informatie bij het voorstel tot verlichting van de Anna van Bourgondiëstraat. In het pre-advies is sprake van lichtmasten ter hoogte van 7 en van 6 meter De heer M. Ph. van d'er Weele (gem. belang) zou liever een gelijke hoogte zien van 7 meter en dan aljes aan één zijde van de straat. Anders kan -hij niet aannemen, dat het eem mooie straatverlichting zal worden. De voorzitter antwoordt dat de PZEM een en ander in 'het algemeen toch goed uitknobbelt en men beter dat advies kam overnemen. De heer J. Mossel man (c.h.u.) is een andere gedachten toege daan dan de heer Van der Weele, hij vindt het hoogteverschil juist door zijn variatie mooier. De heer P. van Schetsen (p.v.d.a.) meent dat het hier niet gaat om een centen kwestie, maar om een smaakverschil. Hij wijst er op, dat ook de armatuur verschil lend is. Na een nadere bestudering van het verlidbtingsplan blijkt d'at de hogere en lagere masten toch niet door elkaar komen, maar de 6 meter meer op d>e kruispunten. Men kan zich dam ook niet het voorstel verenigen. Als onderwijzer aan de openbare lagere school wordt in de komende vakature M. Willemsen benoemd de heer G. van den Broek, die reeds ter plaatse woonachtig is en al in een tijdelijke benoeming aan die school werkt. En dat was dan het voornaamste buiten hetgeen reeds in vorig nummer is vermeld over de maar twintig minuten durende eerste openbare werkvergadering 1968 te Sint- Annaland. HOZUBRA-ST1ERENKEURING De Ho-Z-U-Bra stierenkeuring is vast gesteld op vrijdag 5 april 1968 te Etten (N.Br.) Stierhouders en -fokkers kunnen hun fok stieren, geboren vóór 15 juni 1967, voor deze keuring aangeven. Aanmeldingen tot uiterlijk 5 maart a.s. te richten aan de Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, Landbouwcentrum Zeeland, West singel 58 te Goes (tel. 011,00-6440 toestel 124). DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland. dr. A. A. Kugel. Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 St. Annaland, St. Maartensdijk dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 HOOGWATER week van 18 t'm 24 februari Zondag 6.32 18.56 Maandag 7.10 19.30 Dinsdag 7.45 20.16 Woensdag 8.30 21.06 Donderdag 9.26 22.10 Vrijdag 10.45 23.44 Zaterdag 12.30 Laatste kwartier 21 februari te 2.49 uur CONCORDIA GAF GESLAAGDE UITVOERING De Koninklijke Muziekvereniging „Con cordia" gaf vrijdagavond in de zaal van hotel Hof van Holland haar jaarlijkse uit voering. Voorzitter A. F. Gcedemondt kon in zijn openingswoord een groot aantal belangstel lenden welkom heten. Namens het gemeentebestuur was aanwezig wethouder H. Jansen die een bijzonder woord van welkom kreeg. Onder leiding van de heer C. W. Delhez bracht de harmonie de volgende nummers ten gehore De mars Light of foot van Latann; The man of Harlech van Rcund- Fences; het bekende Puppet on a string in een arrangement van M. Evefaarts; de ouverture Bellatrix van Caldero- de Rooij en de Hudsonmars, eveneens in een arrange ment van M. Everaarts. Na de pauze konden de aanwezigen ge nieten van het blijspel „Rapalje over de vloer van Joop Spit. Dit blijspel werd op voortreffelijke wijze op de planken ge bracht door de Rederijkerskamer „Eendracht" te Oud-Vossemeer. Na afloop was men nog lange tijd gezellig bijeen. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op maandag 12 februari 1968. S. de Korte - C. de Jonge 2-0; K. Droogers - J. de Rijke Sr. 0-2; P. v. d. Velde - C. de Jonge 2-0; M. van Belzen - B. W. Schot 0-2; W. van Osch - J. de Rijke Jr. 0-2; Adr. Tichem - Math. Schot 0-2; M. van Poppel - D. de Vos 0-2; A. Soomers - Math. Schot 1-1,; S. de Korte - W. Boogaard' afgebr. ZILVER Op 1 maart zal de heer Butijn, hoofd opzichter van d'e Kon. Ned. Heide maat schappij 25 jaar in dienst zijn. Dat is op 15 maart a.s. ook het geval bij de directeur van de Centrale Dienst „Noord Zeeland", de heer P. A. Boot evenals bij de heer Geuring en bij kJe heer P. Jasperse uit Sint- Maartensdijk. Trouwens, de Centrale Dienst bestaat dan zelf ook 25 jaar. „HELPT ELKANDER- VERGADERDE Dinsdagavond hield de vereniging van varkenshouders „Helpt Elkander" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van die heer M. van Oeffelen Ook het afgelopen jaar was men weer tot een batig saldo gekomen van 136,36. Er was een schrijven ingekomen van de voorzitter, dat hij wegens zijn leeftijd wenste te bedanken. In zijn plaats werd de heer P. Roggeband gekozen. Als lid van de kascommissie werd de heer C. Moeliker benoemd. De periodiek aftredende leden G. Praat en J. Pollie werdén bij acclamatie benoemd. Op voorstel van de vergadering werd de afgetreden voorzitter benoemd tot ere-voorzitter. Bij monde van die heer G. Praat werd hem namens alle leden dank gebracht voor hetgeen hij in die functie sinds de oprichting. - Nu 22 jaar geleden heeft geddan. Later zal hem nog een aandenken worden overhandigd. UITSPRAAK De politierechter te Middelburg heeft L. D. uit Tholen conform de eis veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en een jaar niet rijden met aftrek. OPLICHTING De politie van Bergen op Zoom maakte zondag proces verbaal op tegen F. L. die op rekening van J. H. te Poortvliet een batterij van 135,had gekocht zonder dat H. enige opdracht had verstrekt. Verder moest de politie ingrijpen bij een ruzie tussen N. de L. uit Kapelle-Biezelinge en W. Z. uit Tholen. Z liep diaarbij een bloeduitstorting op en een paar verwondingen aan het gezicht. AUTO GESTOLEN In Hilversum heeft de politie een auto teruggevonden, die eigendom was van B. Frederiks alhier. De wagen was vorige week donderdagavond in Bergen op Zoom gestolen, toen ze in de Bredasestraat op slot was geparkeerd. ONDERWIJZERES BENOEMD In de plaats van dhr H. G. Jansen, die par 1 augustus a.s. naar Kesteren vertrekt, heeft het bestuur der School met den Bijbel tot onderwijzeres benoemd mej. H. Waverijn te Hansweert. JAARVERGADERING „ZUIDGEEST" Vorige week dinsdag werd in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom de eerste jaar vergadering gehouden van de kleiduiven- schietver. „Zuidgeest". Een nog onbekende naam voor een bij het publiek onbekende

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1968 | | pagina 1