WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLDNO Onze Winters WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Winkelsluiting Verschoven naar maart-april a.s. Was minister Beernink sinterklaas Dit nummer bestaat uit tien pagina's Ir Geuze bedankt als eerste-kamerlid De redaktie legt u deze week voor\ Zuilenzlekenhuizen Bergen op Zoom Donorsavond In Oud-Vossemeer Icon geen doorgang vinden In Sint-Maartensdijk ruim honderd liter bloed getapt kunnen elk jaar verrassingen brengen 24e jaargang No. 4 14 december 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Sneeuw Na een zacht najaar tot in het 'begin van de wintermaand toe, kwam de echte winter toch als een dief in de nacht. Vandaag precies een week geleden begon 'het en de berichten over het gehele land volgend, was onze streek zeker niet bij de geringste sneeuwval. Zelfs daar nog niet weinige ver schillen van gemeente tot gemeente. Onder tussen hebben de rijks-, provinciale-, gemeen telijke en waterschaps- „sneeuwdiensten een intensief weekje achter zich liggen. De moeilijkhedlen waren, ondanks al datgene wat de verlichte eeuw biedt, niet gering Er werd heel wat gevraagd van een niet zo grote bevolkingsgroep. Daarnaast waren de moeilijkheden ook voor de anderen niet gering. Denk aan de autobestuurders, die sneeuwhopen en gladde wegen, vaak ook nog mist en zelfs ijzel moesten trotseren. Het kan bij zo n situatie nooit voorzichtig genoeg gaan. Daar waren de bezorgers in al hun geledingen en op vele terreinen. Daar waren de bestellers van de P.T.T., die hun „lasten)" moeizaam door de sneeuw sjokten. Daar waren bejaarden en behoeftigen - zijn we gewetensvrij ten aan zien van de geboden hulp? - daar waren ziekenhuisbezoekers en bezoeksters, daar wa ren doktoren en verpleegsters, die evenmin thuis konden blijveni Kortom bij het plezier dat men als jongere aan wintergenoegens kan beleven, was er in één week ook heel wat narigheid, al zal dit, indien zonder gevolgen, weer spoedig vergeten zijn. Er kon hier en daar heel wat waardering worden opgebracht voor een snel ingrijpen van overheidsdiensten. Er was anderszijds evenveel kritiek en lang niet altijd en overal ongegrond. Soms niet zouteloos, ondanks het duidelijk gebrek aan zout pekel L Bij al wat onze moderne tijd biedt aan comfort, aan draadloze verbindingen en wat dies meer zij, moet toch worden gecon stateerd, dat in 'het eenvoudige menigmaal tekort wordt geschoten. Of is ieder inwoner van elke gemeente in onze streek tevreden over de snel geboden service van het sneeuw vrijmaken der straten? Het is een schrale troost dat een veel grotere gemeente als Bergen op Zoom evenmin up to date schijnt te zijn geweest ten aanzien van deze sneeuw- zaak. Nu is het niet zo, dat we hier op „aanwij zing"' een stukje schrijven over sneeuwmi- sère, al kwamen er dienaangaande ook bij ons wel enkele telefoontjes. Persoonlijke er varing is dan van meer betekenis. Dan moest je maar eens een auto- of fietstochtje - nou ja een verplichte, een noodzakelijke rit - maken van bijvoorbeeld Sint Annaland - Poortvliet of Poortvliet - Oud Vossemeer of Sint Maartensdijk - Sint Annaland en zelfs Poortvliet - Tholen. Die dat heeft gedaan zal het bizonder hebben betreurd dat het zand, het zout en de sneeuwschuif zoveel kostelijker schijnt te zijn dan dure delfmachines, asfaltterende installaties of wegdekwalsende gevaarten. „Buitenlanders' vonden het in onze streek „helemaal een zooitje". Toch mag er hoop zijn. Hoop, nu de wet op de uitkering wegen het toch zeker wel na deze winter mogelijk zal maken een potje te reserveren voor het benodigde zand, zout of sneeuwschuif. Het ook intensieve verkeer op Tholen en Sint Philipsland maakt het noodzakelijk, dat, pak weg, een verbinding Sint Annaland - Poortvliet zo spoedig moge lijk bereidbaar wordt na weerscalamiteiten. De zo om en nabij de 1400 streekbewoners die dagelijks hun doel via de thoolse wegen buiten de streek hebben mogen dat vrien delijk verlangen. Of is het nodig als bij de brandweer, dat een vrijwillig korps wordt gevormd? Het goede niet te na gesproken, de afgelopen week leerde, dat er rechtvaar dige eisen gesteld mogen worden ten aanzien van verplaatsingsmogelijkheden. Zelfs in de wetenschap, zoals Uijlenspiegel het al lang geleden voor ons constateerde, dat sneeuw tweemaal last veroorzaakt. In het „Brabants Nieuwsblad" kwamen we in de rubriek, die bij 'dé Eendrachtbode „stemmen van lezers" wordt genoemd on derstaande ontboezeming tegen, die we toch wel willen doorgeven. Hoe ontstond deze kwestie in het jubel stadje aan de Schelde, nadat vaststond, dat een ALGEMEEN BURGER GASTHUIS sinds onheuglijke tijden bevredigend had ge werkt ten behoeve van ALLE zieken van stad en ommelanden)? Als ik mij goed her inner, werd in 1958 door dé Raad een nieu we voorzitter van het A.B.G. benoemd. Dit betekende gelijktijdig het einde van een lang durige bestuursfunktie van 'n voorzitter, die vanzelfsprekend KVP-getint was. De nieu we voorzitter ,de heer D. Nijpels van de (Katholieke) Stadspartij begon al spoedig met een krachtige aanpak van de problemen rond het verouderde ziekenhuis, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat algehele nieuw bouw van het A.B.G. de enig juiste oplos sing zou zijn, waarbij als plaats van vesti ging het oog viel op 'het landgoel Lievens- berg. Plotseling had de gemeente eveneens veel interesse voor dit landgoed en kocht het aan. Enkele maanden later werd er een stich ting opgericht met hlet doel, het bouwen) van een Rooms-Katholiek ziekenhuis. Uiter aard werden hierdoor de plannen voor een nieuw A.B.G. doorkruist en tevens de pas afgesneden. Zoals bekend rees fel verzet tegen de voorgenomen plannen van de zijde van de niet-katholieken in stad en omge ving, hetgeen uitliep op de „stichting protes tants ziekenhuis". Tegeni een A.B.G. had den laatstgenoemden geen bezwaar. Intus sen werden de diverse benen flink stijf ge houden. Waarom 't zo moest is mij nooit duidelijk geworden, maar dat zal wel aan mij liggen. Wel vast staat dat de oecume nische gedachte anno 1958 nog in een em bryonaal stadium verkeerde, waardoor het aan een kleine groep oer-conservatieve Rooms-Katholieken gelukte, zijn zin door te drijven. Inmiddels is het 1967 en dé groep van conservatieve tachtigers eni negentigers is zodanig uitgedund, dat een enkele kreet niet langer meer voldoende is om Protesi- tanten en Rooms-Katholieken tegen elkaar op te ju(t)ten. Intussen zijn we zo ver dat er uit de re cente beschouwingen gewijd aan dit onder werp, geen argumenten naar voren zijn ge komen, die zelfs ook maar pleiten voor een doorgaan op de ingeslagen weg, integen deel, uit de diverse beschouwingen is mij tot heden nog slechts gebleken, dat er een grandioze stommiteit is uitgehaald door 'n minderheid, die hierbij niet gecorrigeerd' werd door een meerderheid. Er is gezegd dat de besturen van beide stichtingen van goede wil" zijn. Dat bete kent dat de zaak, wat betreft het voortbe staan van het A.B.G. in feite en in principe dan reeds als geregeld beschouwd dient te worden en is het nog slechts wachten op de gecombineerde vergadering van beide stich- tingieni, waarin dit feit beklonken zal worden. De vorige week - ijdagavond te Oud Vos semeer georganiseerde tweede donorsavond (na eerder in Sint Maartensdijk) kon geen doorgang vinden, omdat het Rode Kruisteam uit Amsterdam de tocht naar het eiland van wege gladde wegieni en mist onverantwoorde lijk vond. Het bezorgde de plaatselijke be stuurders extra werk want op een of andere manier moest hieraan snel bekendheid worden gegeven om een - ook geen pretje die avond - vergeefse reis naar Vossemeer te sparen Het ging immers om bloedgevers uit drie gemeenten, nl. Tholem Sint Annaland en Oud Vossemeer. Hoewel dit noodzakelijk uitstel geen af stel betekent wordt het wel een opschuiving naar komend voorjaar. Het is namelijk dusdanig volgeboekt dat er geen ruimte tus sen nu :eni maart-april overbleef om voor Oud Vossemeer nog een avond te kunnen inlas sen. Ondertussen kon eenzelfde .avond, een paar dagen eerder te Sint Maartensdijk wel doorgang vinden. Daar waren 237 donors t.w. uit Tholen 4, uit Poortvliet 73, uit Scherpenisse 46, uit Sint Maartensdijk 89 uit Stavenisse 22 en uit Sint Annaland 3. De kleine aantallen uit de gemeenten Tholen en Sint Annaland van degenen die voor de avond te Oud Vossemeer bezet waren. Inmiddels een woord van dank namens het Rode Kruis aan hen, die zich beschikbaar hebben gesteld. Omtrent juiste data van de donorsavond te Oud Vossemeer komend voorjaar zullen t.z.t. nadere bekendmakingen volgen. Het Zeeuwse eerste kamerlid voor de CHU Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet zal per 18 december aanstaande zijn lidmaat schap van de kamer beëindigen. De heer Geuze is tot dit besluit gekomen omdat het voor hem wenselijk werd zijn werkzaamheden te beperken. Sinds 6 no vember 1956 heeft hij zitting gehad in de eerste kamer. NA ZO'N prachtige zomer is iedereen nieuwsgierig naar het weer dat deze winter ons zal brengen. Het merkwaardige ervan is, dat we allemaal weten wat we van een Nederlandse winter mogen verwachten, maar dat we geeni van allen vooraf kunnen zeg gen hoe die winter worden zal. Zelfs de oudsten onder ons, die reeds zoveel winters meemaakten dat ze moesten -weten hoe het hier in ons land toegaat, kunnen het niet voorspellen. Bekijken we de seizoenen in groot verband dan mogen we zeggen, dat Nederland een zeeklimaat heeft. We weten allen wat dit inhoudt. Geen extreem warme zomers en- geen extreem -koude winters, maar vrij veel neerslag. Bestuderen we de statistieken van De Bilt wat nauwkeuriger, dan zien we dat er on derling toch wel interessante verschillen zijn. Zo heeft het westen van ons land, dus de kuststreek inderdaad een uitgesproken zee klimaat, doch het oosten van ons land, langs de Duitse grens, vertoont meer nei ging naar een landklimaat, hetgeen bete kent, dat daar over het algemeen genomen de temperaturen in de winter lager zijn en 's zomers hoger dan aan de kust. Toch heeft de kuststreek meer uren zonneschijn per jaar en bet oosten van ons land meer bewolking. Natuurlijk zijn dit allemaal ge middelden berekend naar waarnemingen over een groot aantal jaren. HET ZEEKLIMAAT ONS ZEEKLIMAAT danken we aan onze ligging aan zee. De nabije grote water massa w-ordt in het voorjaar slechts lang zaam aan warmer en koelt in het najaar langzaam af. Bovendien hebben wij nog een groot voordeel boven andere gebieden met een zeeklimaat, dat wij de invloed on dergaan van de golfstroom, een machtige stroming van naar verhouding warm zeewa ter dat zijn oorsprong vindt in de Caraibische Zee in de buurt van midden-Amerika en die langs west-Europa stroomt en de anders zo gure westenwinden wat verwarmt, waardoor ons klimaat aanmerkelijk milder wordt dan anders het geval zou zijn geweest. Onze winters zijn daardoor zachter dan die van andere gebieden met een zeeklimaat op gelijke breedte. De gemiddelden van maximum 13.1 graad Celsius en minimum 5.8 graad Celsius schom melen. Van die 365 dagen die ons jaar telt kent men in Nederland gemiddeld 60 vorstdagen, 9 ijsdagen, 18 zomersedageni en 2 tropische dagen. In verhouding hebben we dus meer kou dan warmte, want tegenover 69 echt koude dagen staan slechts 20 warme dagen Deze cijfers zijn wel leuk, maar in grote lij nen wisten we dit reeds allen. DE REGEN PER JAAR valt er gemiddeld 739 mm neerslag, dat betekent, dat wanneer dit wa ter allemaal zou blijven staan, gedurende het jaar heel Nederland onder een watermassa van bijna 74 cm hoog zou liggen. Anders omgerekend betekent het, dat er per jaar niet minder dan 739 liter water op een vierkante meter valt. Hierbij is augustus de natste eni maart de droogste maand. Wat de zonneschijn betreft, die krijgen we, gedurende 1570 uur per jaar. Wanneer we aannemen, dat twaalf uur per dag de zon schijnt en het twaalf uur donker is, dan betekent dit, dat we van de 365 dagen van het jaar ongeveer 131 dagen achtereen de zon zien. De resterende 234 dagen laat de zon verstek gaan en zien we slechts een bewolkte grauwe hemel. AL MET AL mogen we van de komende winter verwachten, dat we ruim een week kunnen schaatsenrijden, waarbij de kans het grootst is dat dit in januari of februari zal vallen en niet in december. Dan hebben we nog zestig dagen vorst tegoed. Dat betekent ongeveer twee maanden. (tóch bezoek aan het eiland) Als men nog steeds met die ouder wetse schampere opmerking komt aandragen dat ambtelijke molens lang zaam malen mogen we thans van een ander staaltje getuigenis afleggen. Op 1 december hield de c.h.u.staten- kring een vergadering, waarbij het besluit viel een schrijven aan minister Beernink te richten, waarin bezwaar werd gemaakt tegen het (vermeende -red) feit, dat zijne excellentie zich niet eerst persoonlijk in Tholen van de situatie op de hoogte had gesteld, alvorens het wetsontwerp herindeling bij de Tweede Kamer in te dienen. Wanneer dit schrijven op zijn vroegst maandag 4 december is gepost, heeft dat de minister dinsdag kunnen be reiken. Zaterdag 9 december was reeds het volgende antwoord binnen! „Naar aanleiding van uw brief betreffende de gemeentelijke her indeling van het eiland Tholen, deel ik u mee, dat ik mij wel degelijk persoonlijk op de hoogte heb ge steld van de situatie op het eiland. Ik ben ter plaatse wezen kijken en heb een veelheid van stukken door geworsteld alvorens tot deze be slissing te komen. Voor uw teleurstelling kan ik dan ook geen enkele grond ontdekken." Wat van een dergelijke aktiviteit van een minister president in hoogst eigen persoon te zeggen. Alleen dit Wie signaleerde mr. Beernink op Thoolse grond Het kan natuurlijk in de sinterklaastijd zijn geweest.. Tegen een dergelijk spaans incognito is niemand, zelfs de B.V.D. niet opgewassen. Evenals gedurende de sinterklaasperiode mogen ook voor de kerstdagen de winkels volgens landelijke regeling tot 9 uur nm. ge- I opend zijn. Overigens voor kerst niet zoveel avonden. De winkels zullen woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 december tot 9 uur geopend zijn. Voorzover er een woensdagmiddag slui ting is vastgesteld, zal deze niet gelden voor 20 december. In het algemeen zullen de win kels wel zaterdag 23 december om 6 uur of indien men plaatslijk een uur eerder sluit om 5 uur dicht zijn. Nu moeten we precies weten wat De Bilt hiermee bedoelt. Een vorstdag is een dag waarop de minimum temperatuur op die dag beneden de 0 graden komt en wel gemeten op een hoogte van 2.2 meter boven de grond. Nachtvorst, die gemeten wordt vlak boven de grond betekent dus nog geen vorstdag want bij nachtvorst kan de tempera-tuur cp ruim 2 meter boven de grond gemakkelijk nog boven nul zijn. Overigens worden die vorstdagen berekend wanneer de temperatuur -op die dag minimaal 0 gradeni was. Maar dat kan slechts gedurende korte tijd zijn, terwijl de temperatuur de rest van die dag boven' nul is De kou valt dus wel mee. Normaal behoeven wei ook niet Veel sneeuw te verwachten. Sneeuw is bevro ren regen ofwel een vorm van neerslag Ongetwijfeld komt er sneeuw, maar de tem peraturen moeten dan onder nul zijn, wil die sneeuw blijven liggen en zoals we boven zagen is die kans niet zo groot. NIET TE VOOSPELLEN AL DIE GEGEVENS zijn heel aardig maar het nare is echter, dat de weergoden zich slechts zelden aan de gemiddelden hou- d'eni. Altijd wijken ze op de een of andere manier er van af. We krijgen meer of minder ijsdagen, meer of minder vorstdagen, meer of minder neerslag. En dan nog de vraag van de combinatie neerslag en vorst, die ons gladde wegen kan bezorgen en lang blijvende sneeuwpakketten. Vallen neerslag en vorst niet samen dan hebben we geen last anders wel. Ondanks onze gemiddelde gegevens, uit gebreide statistische studies, verkenningen door weersatelieten in de ruimte en di verse beroemde almanakken, kunnen we het komende wintertje toch niet precies voor u uitstippelen. Misschien hebt u iets aan de weersverwachtingen die De Bilt vierentwin tig uur van tevoren geeft. Wetenschappelijk bezien zijn ze het meest betrouwbaar en toch soms... (nadruk verboden Sneeuw in tal en last Planning van Scherpenisse raad Gezonde Sint-Annalandse begroting laat verlate surprices toe En wie zag minister Beernink Gladde wegenbelette bloed geven Toch gaat de Schippers-express weer rijden Sint-Philipslandse kleuters met vervroegde herfstvacantie Ir M. A. Geuze straks oud-senator Zonder wortels geen vrucht. U kunt vandaag nog uw NIEUWJAARSWENS voor het oudejaarsnummer opgeven. Wilt u tijdig uw advertentie voor het KERSTNUMMER opgeven Uiterlijk dinsdagmiddag vóór 1 uur ABONNEMENTSGELD De exploitatie van de krant noodzaakt tot een kleine abonnementsprijsverhoging, namelijk van 25 cent per half jaar. Voor de plaatselijke abonné's wordt het 4.25 per half jaar, voor de postabonné's 5.25. Uit dit laatste blijkt, dat we ondanks belangrijk gestegen portokosten de krant nog steeds voor 4 cent per week per post toesturen. Degenen, die gewend zijn per giro te betalen, gelieve met bovenstaande rekening te houden en dus voor het eerste halfjaar 1968 een bedrag van 5.25 te storten op giro 124407 t.n.v. Eendrachtbode - Tholen. De abonné's in de gemeente waar bezorgd wordt, kunnen afwachten tot de bezorger komt ophalen. BEZOEK KAMERCOMMISSIE INZAKE HERINDELING? i Officiële bevestiging kon ons niet worden gegeven, maar wel zijn er hardnekkige geruchten, dat de Tweede Kamer commissie het voornemen heeft om medio januari a.s. een bezoek aan het eiland Tholen te brengen om zich nader te oriënteren in verband met het ingediende wetsontwerp tot herindeling van de gemeenten. Zo ja, welkom. Zo niet, toch welkom. D 66 VRAAGT HERINDELINGSMENING De thoolse gemeentebesturen ontvingen een schrijven van de politieke partij D 66, waarin werd gevraagd om de mening over een herindeling van thoolse gemeenten. Het antwoord was niet moeilijk. Het merendeel van die gemeenten maakte een copie van de raadsnotulen, waarin de mening daarover officieel is vervat. WE DOEN HET VOORDELIGER Met verwijzing naar de elders aangekondigde wijziging abonnements gelden, kwamen wij opnieuw tot de ontdekking, dat we nog aanmerkelijk voordeliger een krant verzenden, dan degenen, die dat zelf per post naar familie doorsturen. Gemiddeld moet men 20 cent per week frankeren, terwijl bij ons het abonnementsgeld van de krant inclusief de ver zending dat bedrag niet eens haalt. Daarbij heeft men dus bovendien de krant en kan men het eigen nummer zelf houden. Geen bandje nodig, niet plakken, niet naar de post. Inderdaad, we doen het voordeliger voor u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1