EENDRACHTBODE KIAPROOSDAG 1967 Beginselprogramma s.g.p- tegen recreatie op zondag Gegriefd door geringe medewerking van provincie ten aanzien van bejaardenvoorzieningen Wie is er beter aan toe Voor de postduiven- liefhebbers 23e JAARGANG No. 52 9 NOVEMBER 1967 TWEEDE BLAD Met spanning wordt gewacht op november 1967 Begroting 1968 in Smerdiekse raad SIERLIJK SYMBOOL Eensgezind gekozen. Stijlvol klassiek of fonkelend van enthousiasme. Glad bewerkt of zelfs met schitterend briljant. Passend bij het gelukkig paar en bij hun grootste plannen. Stemmen van lezers HIJ KWAM UIT CANADA. Oktober 1944. Najaar in Nederland, 's Nachts heeft een kille mist zich om de bomen van het bos gedrapeerd, die in de ochtenduren blijft hangen zelfs nog dichter en dikker wordt. Alles is stil. Alleen het druppelen van de mist uit de kalende bomen op het dorre blad eronder, wordt gehoord. Te zien is er helemaal niets. Oktober 1944. Oorlog in Nederland'. Ja, er is toch iets te zien in het kille, mistige bos. Daar tussen de struiken sluipt een ge- uniformde gestalte over de natte grond. Plat op de buik, zich op de ellebogen voortbe wegend, schuifelt hij voort. Af en toe wach tend, de oren gespitst, of hij iets hoort in het vijandige wit van de mist vlak vóór hem. Maar als hij iets hoort, is het al te laat. Vanuit dè bosrand rikketikt een vijandelijke mitrailleur. De sluipende soldaat valt voor over, zijn gelaat verbergend in het mos van het bos, ergens in het zuiden van ons land Hij zal Canada niet meer terugzien. Hij krijgt op een oorlogskerkhof, ergens in Noord-Brabant, een stenen zerk met zijn naam erop. Plus de datum waarop hij werd geboren en waarop hij viel in het mistige bos, op die oktoberochtend van 1944. En zijn zerk zal niet de enige zijn. Immers er staan er meer dan 30.000 in ons land, op meer dan 500 begraafplaatsen, alle van geallieerde gevallenen uit de jaren 1940-1945 Hij kwam uit Canada. Zijn ouders wonen er nog. Oude mensjes zijn het nu, die moeten zien toe te komen van een pensioentje. Hoe zouden zij ooit naar Nederland kunnen gaan om daar het graf van hun enige zoon te zien, die sneuvelde bij de bevrijdingsgevech ten van oktober 1944 in Noord-Brabant. En toch worden zij waarschijnlijk volgend jaar uitgenodigd om over te komen en dan de gast van het Nederland'se volk te zijn. Immers, in Amsterdam, in één der Statige grachtentehuizen, is het hoofdkantoor van het Nederlands Oorlogsgraven Comité ge vestigd. Vandaar worden de uitnodigingen verzonden naar de nabestaanden van de meer dan 30.000 in ons land gesneuvelde en begraven geallieerde soldaten. Vele tiendui zenden zijn hier al geweest. Andere tien duizenden wachten nog, zoals die vader en moeder in Canada. Zullen zij in 1968, volgend jaar dus, kun nen komen Dat hangt af van de „Klaproos collecte", die door het Nederlands Oorlogs graven Go-mité wordt gehouden in de week van 6 tot 12 november, met als hoogtepunt „Klaproosdag" op zaterdag 11 november. De opbrengst van deze inzameling bepaalt hoe veel uitnodigingen volgend jaar naar de oorlogsnabestaanden kunnen worden ver zonden. Wat men! zich voorsteit te doen, kunnen we nu al zeggen het gastvrijheid verlenen aan verscheidene grote groepen nabestaan den vier uit Engeland twee uit Canada en wellicht ook één uit de Verenigde Staten, Bovendien zullen vele nabestaanden alleen of met enkele lotgenoten de gasten van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zijn. DAARVAN HANGT HET AF. Het hangt dus af van dé collecte, straks in november. En het succes daarvan wordt bepaald door twee factoren. Van het geld, dat het Nederlandse volk hiervoor elk jaar graag geeft, én van de paar vrije uren, die vrije Nederlanders geven voor de nabe staanden van de meer dan 30.000 jongens, die voor onze vrijheid hun hele leven, gaven. In de voormalige geallieerde landen be staat er grote erkentelijkheid voor de wijze, waarop het Nederlandse Volk de Klaproos collecte bedenkt en voor het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Dit blijkt onder andere uit hiet feit, dat „The British Legion", de grote Britse vereniging van oud strijders en nabestaanden - ook volgend jaar weer drie en dertig collectanten van de „Klaprooscollecte 1967" uitnodigt een gratis vakantieweek in Engeland' door te brengen Deze drie en dertig personen worden door het lot aangewezen, uit elke provincie drie. Freek van der Meer „mooie" woorden van gedeputeerde Kaland bij de eerste steenlegging bejaardenwoningen in Tholen. Maar in feite is het zijn partij geweest met de a.r., welke alles hebben tegengewerkt ten aanzien van bejaarden voorziening in onze gemeente. We moeten er voor naar Den Haag, terwijl gedepu teerden toen zei, dat het agglomeraat te klein was. Nu zegt dhr. Kaland, dat er in feite nog 100 'bejaardenwoningen bij moeten en een verpleeghuis. Spreker kan dit niet goed rijmen. Hij hoopt dat de gehele raad zidh achter b en w zal willen opstelleni om, de gewenste voorzieningen te krijgen. We zitten al jaren met bejaardennood, aldus weth Koopman. De heer Geluk meent, dat juist uit het gezegde van dhr Kaland zou kunnen blijken dat men van de verkeerde weg is terug komen. Maar de voorzitter kan het toch allemaal niet te best volgen, wat gedeputeerden in deze hebben gedaan. Wanneer je iets vraagt wordt het afgewezen. Daarna wordt de begroting met algemene stemmen aangenomen, met de aantekening dat de heer Lindhout tegen de post is voor de werkgelegenheid en de s.g.p. fractie te gen te posten voor recreatie v.v.v. en dergelijke. Bij de rondvraag verzoekt dhr P. J. Koopman tot een redelijke ook weer niet te kostbare afheining te komen van het speelterrein openbare lagere school, ter wijl via dhr. Van Hemert ook nog even het parkeerprobleem wordt aangesneden. Daarna sluiting. Na reeds een samenvatting te hebben gegeven van de vorige week woensdag gehouden voltallige raadsvergadering onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense te Sint-Maartensdijk thans nog even een nader verslag over de gevoerde discussies. De Stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging op het eiland Tholen verzoekt de gemeentelijke subsidie over 1967 te verhogen tot 2.50 p,er inwoner, hetgeen nodig is voor en noodzakelijke uitbreiding van het werk. „Aangezien het werk van deze stichting in een ernstige behoefte blijkt te voorzien", zo schreven b en w aan de raad", menen we dat aan een zekere uit breiding de nodige medewerking gegeven moet worden Voorgesteld werd dan ook het verzoek in te willigen. De voorzitter licht nog toe, hoe thans de heer Van der Stel alleen het maatschappelijk en het daarbij omvangrijke administratieve werk doet. Er zijn dus meer mensen nodig bij de Stichting, ook ten aan zien van de gezinsverzorging. De heer J. L. M. Geluk (v.v.d.) informeert of dit verzoek aan alle thoolse gemleente is gericht, waarop hij een bevestigend ant woord krijgt. De voorzitter vult aan, hoe dé kerkenl subsidieëren. Alle leden zijn over tuigd van het nut van deze stichting en ook al vindt men 2,50 per intwoner niet zo gering, temeer omdat er aanvankelijk bij het opmaken van de begroting 1967 niet op is gerekend, toch meent men geen be perking in de weg te moeten leggen en wordt het verzoek zonder hoofdelijke stemming in gewilligd. Bij haar goedkeuring van het raadsbesluit tot de bouw van 12 garages (boxen) maak ten gedeputeerde staten de opmerking de huur te verhogen, aangezien een afschrij vingstermijn van 50 jaar tot 30 jaar terug gebracht dient te worden. En dat acht de raad inderdiaad een redelijke wijziging. Enkele redactionele wijzigingen in de win kelsluitingsverordening ontmoetten evenmin bezwaar. Het gaat slechts om het kappers- bedrijf, welke in overeenstemming miet de collectieve landelijke arbeidsovereenkomst de maandag als verplichte sluitingsdag krijgt In dit verband doet de voorzitter mededeling van het verzoek van de plaatselijke midden standsvereniging om gedurende de te houdlen winkelweek van 20-27 november de winkels tot 8 uur te mogen openhouden, behalve zaterdag. Ten aanzien van het door garage bedrijf C. W. Bijl gedane verzoek om een strook grond langs de Sportlaan te mogen huren of kopen, vindt de heer A. Lindhout (c.h.u.) de periode van 5 jaar voor de ge meente geen, maar mogelijk voor huurder wel een bezwaar, vanwege eventuele dure voorzieningen. Hij meent er ljO jaar van te moeten maken, waartegen noch b en w noch de overige raadsleden bezwaar maken. ONTWIKKELINGSPLAN RECREATIE Dit was in vorige vergadering voor nader onderzoek aangehouden. De bezwaren tegen een drietal details werden in vorig nummer genoemd. Wethouder L. J. Koopman (s.g.p.) wijst er op, hoe Ih'et beginselprogramma van zijn partij (art. 2) zich principieel kant tegien recreatie op zondag. Het betekent niet, dlat de s.g.p., noch weth. Koopman zou willen tornen aan de vrijheid van het individu. Toch meent hij te moeten wijzen op de verkeerde ontwikke ling, welke duidelijk zichtbaar is. Leeg staande kerken (gebouwen) en nu moet de kerk dan naar het strand gaan. Maar dat is niet de juiste weg, ik lees er nergens van in de Bijbel. Hij verklaart erkentelijk tie zijn voor de verdraagzaamheid in deze raad van zijn mede-collega's, temeer omdat men als s.g.p. in deze alleen staat en daarom in de hoek waar de slagen vallen. Toch wordt meer en meer gezien, dat met de dag des Heeren geen rekening meer wordt gehouden, wat misschien doorgaat tot het einde komt, aldus wethouder Koopman. Zijn zakelijk bezwaar tegen het plan richt zich met name tot opname van de Muije- polder in bet recreaüeplan. Dat zal ten koste moeten gaan van een gedeelte van een landbouwbedrijf, terwijl anderszijds juist wordt aangestuurd, ook van regeringswege op bedrijfsvergroting. Nu gaan we iets re serveren voor datgene, wat er nog niet is, terwijl de agrariërs onze eig'en inwoners zijn en we dlaarvan grond gaan afnemen. Ik kan me begrijpen, zo vervolgde wethouder Koopman, dat die inwoners zeggen hoe kunnen ze die kostbare grond daarvoor bestemmen. Men spreekt tegenwoordig graag over de mocratie, maar is het zo democratisch, wan neer Staatsbosbeheer zich tegen de afspraak van ons allen de Pluimpotrecreatie wil af sluiten. Ik sta er volledig achter, wanneer de raad daartegen protesteert en zou liever zien, dat de Muije geheel van recreatie wordt gevrijwaard, zeker het gedeelte dat te be werken bouwgrond is. De voorzitter is het miet de wethouder volledig eens, dat de Pluimpot voor de wandelaar open moet blijven. Onder die mondelinge voorwaarde en in dat vertrou wen is de grond aan Staatsbosbeheer ver kocht. Wethouder Koopman waarschuwt, dat het spoedig moet gebeuren, want indien er met een paar jaar een thoolse gemeente is, zal niemand er zich van aantrekken of de Muije- wel dan geen recreatiegebied is, of de Pluim pot wel of niet open is. EEN VREEMDE VOGEL De heer P. J. Koopman (p.v.d.a.) her innert er aan, hoe destijds via de her verkaveling de Pluimpot reeds als recreatie gebied werd aangewezen. Toen heeft Staats bosbeheer er op zekere dag een vreemde vogel ontdekt en toen moest er plotseling een natuurgebied van worden gemaakt, zon der 'toegang voor d'e inwoners Het ligt bij spreker zo hoog, dat hij eerst de beslissing van Staatsbosbeheer zou willen zien ten aanzien van een open Pluimpot, alvorens hij eigenlijke defintieve besluiten wil nemiem ten aanzien van dit recreatieplan. De heer M. H. van Hemert (s.g.p.) zegt zich ten aanzien van de princilpiele kant vol ledig aan te sluiten bij wethouder Koop man, terwijl hij diens bezwaren en die van raadslid Koopman eveneens deelt met be trekking tot de Muijepolder. De heer J. L. M. Geluk krijgt op zijn informatie nog de verzekering dat men naast het principe-be sluit ten aanzien van dit recreatieplan later bij detailleringnog altijd kan beslissen, wat wel en niet moet gebeuren. Met inacht neming van de reeds door b en w gestelde bezwaren ten aanzien van opname zwem bad, en Pluimpot, enz. volgt een stemming over hét principieel aanvaarden van het recreatieplan, hetgeen met 5-2 stemmen wordt aangenomen. Tegen zijn wethouder Koop man en Van Hemert. HOOP DAT KROON GUNSTIG OP BEJAARDENTEHUIS BESCHIKT Bij de begrotingsbehandeling blijkt inen niet zozeer algemene beschouwingen te wil len houden, dan wel op een enkel onderdeel nader te willen ingaan. Dat is het geval bij de heer P. J. Koop man, die constateerde, dat er vorig jaar 2150,voor recreatiedoeleinden was uit getrokken en er thans een pro memorie post voor staat. Gezien de plannen lijkt het hem aan te bevelen om tot een zekere reservering te 'komen voor zwetmbad en strandje. Het spijt hem, dat! er ten aanzien van het gevraagde algemene bejaardentehuis nog geen posten zijn geraamd. Het is hem be kend, dat het door gedeputeerden afgewezen verzoek bij de Kroon is, vanwege het inge diende beroep door de gemeente. Hij hoopt dat bet een gunstige beslissing zal worden, Verder acht hij het gewenst, dat de bewoners er op gewezen wordt, dat er middelen voor rattenbestrijding op het ge meentehuis verkrijgbaar zijn. Verder infor meert hij naar een plan voor beplanting van de gemeentekom zoals dat in vorige raad reeds is besproken. De voorzitter antwoordt op het laatste dat nog niet alles gemeente-eigendomi is wat daarvoor nodig kan zijn. Er is sinds mei 1965 al een beplantingsplan, maar de aangekochte dijk is nog niet overgedragen DORPSHUIS De heer J. L. M. Geluk merkt op, dat reeds tijdens het begrotingsonderzoek door de commissie veel dingen zijn besproken. Natuurlijk blijven er wensen over, al meent 'hij dat b en w deze begroting zo goed mogelijk hebben! opgezet. Voor die wensen heeft het college trouwens wel de nodige aandacht. Zo is 'het goed attent te zijn ten aanzien van bejaardenzorg, maar anders zijds moet men de jeugd niet vergeten. Het gaat traag met Dorpsfauisvoortgang, met een kleedgelegenheid bij de sportvelden, enz. De voorzitter antwoordt dat er met! be trekking tot het Dorpshuis enz. op 6 novem ber in Middelburg een bespreking zal plaats vinden. COLLECTIEVE VOORZIENINGEN TE TRAAG OP GANG De heer A. Lindhout heeft geen ernstige bezwaren tegen de begroting 1968. Nieuwe salarismaatregelen zullen wel het nodige op eisen van de thans nog redelijke post on voorzien. Daarentegen komen collectieve voorzieningen te traag van de gnond, zoals hulpverlening aan minder valide bejaarden, een meer dan urgente zaak in deze gemeente Hopenlijk brengt 1968 klaarheid in deze on zekerheid, zodat het op zijn minst tot goed- gerichte voorbereidingen kan komen. Bij de plannen eni voorstellen inzake de recreatie voorzieningen dient men terdege rekening te houden met de agrarische beroepsbevol king Het dben bebossen van goede akker bouwgrond moet een laatste uitbouwmoge lijkheid betekenen. KRUISINGEN VERLICHTEN De post voorzieningen polderwegen van naamborden vindt 'hij maar summier. Hij zou willen adviseren op meerdere min of meer belangrijke kruisingen een lichtpunt aan te brengen, ter bevordering van de verkeers veiligheid. Bezwaar maakte dhr. Lindhout tegen tie post van 280,- ten behoeve van de Com missie Werkgelegenheid. Op zichzelf een sdhoon doel, maar van enige gerichte akti- viteit is spreker niets gebleken. Voor de maatschappij Handel en) Nijver heid staat een contributie op van 50,—, terwijl het lidmaatschap 75,bedraagt. Spreker wil voorstellen die post tot 75, te verhogen. Nodig is te komen tot herwaardering verze kerd bedrag voor het lijkenhuisje. Tenslotte dankt dhr. Lindhout b en w ambtenaren voor de z.i. aannemelijke begroting en daar bij gegeven toelichting. REKENING HOUDEN MET GODS BEZITTINGEN De heer M. H. van Hemert ziet het als een goedheid van de Heere, dat men nog als zelfstandige gemeente een begroting mag vaststellen. Financieel moet hij de posten voor recreatie afwijzen, aangezien men daar bij ook de zondag betrekt. Hij constateerde voorts een goed brandweerteamverband en' 'hoopt dat men het materiaal op peil zal houden. Het verheugt heim verder d'at de klok in orde komt. Hij kon niet instemmen met de tijdelijke voorzieningen met betrek king tot het sportterein, omdat daarvan een gedeelte ook op Gods dag is opengesteld De gemeente geeft 6500,uit voor het tennis veld en krijgt er 1200,voor terug, in tegenstelling tot dé begraafplaats, waar de gemeente 31.00,aan den koste legt, maar waarvan weer 3000,terugvloeit. Spreker was blij met de riolering, die in de oude kern is aangelegd. Hij hoopt dat de gemeente in de toekomst meer en meer rekening zal willen houden met Gods in zettingen en geboden. Het voorstel van dhr. Lindhout de post voor Handel en Nijverheid te verhogen tx>t 75,haalt het met de stemmen van weth. Koopman en dhr. Van Hemert tegen. BEJAARDENVERZORGING Wethouder Koopman iwil ook wel even terugkomen op het bejaardenprobleem Hij herinert er aan, hoe wijlen Op den Brouw steeds op zijn wijze op dit aambeeld hamerde en in feite terecht. We zitten in een hoek gedrukt en ondervinden hoegenaamd geen medewerking. Spreker verwijst naar de z.i. KB KI PRIJZEN: vanaf f 120.- per paar. Fraaie gravering. Levenslange garantie en service. LIEVEVROUWESTRAAT 6 - BERGEN OP ZOOM - TELEFOON 5514 adv.ing.med. Een „splendid" idee van de heer Elenbaas van Scherpenisse Eendrachtbode, 19 okt. 1967) om met een gedeelte van de massa uit te graven grond van het Eendracht- kanaal een vaste verbinding te maken van Tholen naar St. Philipsland, - een dam, van de N.O. punt van de Van Haaften polder naar de haven (moleni) van St. Philipsland, met een (ophaal) brug waar de vaargeul van de Mosselkreek is, dus vlak bij de haven Tholem en zelfs Bergen op Zoom. Het zou de ge-ijkte term „Tholen en St. Philipsland" eerst werkelijk tot waarheid maken. Met al die grond die vrijkomt bij het graven van het Eendracht kanaal dat vlak bij komt te liggen, wordt het leggen van zo'n dam van 1,1 K.M. slechts een peul schilletje in de tegenwoordige tijd. En zo lang die grond toch ergens naar toe moet, waar kan het dan beter dan naar zo'n dam. En nu we het toch over uit te graven Voor een bril die prettig zii en keurig staat Bergen op Zoom adv.ing.med. Bijna een eeuw geleden (1880) is er ook al een plan geweest voor zo'n dam, dus nog voor de Slaakdam (1884) en een „slikdam" (1858) die er gelegd is van de Henriette polder van St. Philipsland naar Noord- Brabant, maar deze laatste schijnt nooit serieus bedoeld te zijn geweest. En om nog verder terug te gaan in de geschiedenis, er is in 1663 werkelijk ook een dam ge legd geweest van de „Oude polder" van St. Philipsland, naar de Hikkepolder in Oud Vossemeer, welk kunstwerk helaas geen lang leven beschoren was, daar het reeds in 1671 op 2 plaatsen doorbrak (zie Wilderom, Noord Zeeland, blz. 230). Nu met het graven van het Eendracht kanaal is er dus een nieuwe kans om Tholen hecht met St. Philipsland te ver binden, en op een voordelige manier Van Zijpe en St. Philipsland zou het de kortst denkbare weg worden naar Oud Vossemeer grond hebben die ergens naar toe moet, waarom de rest niet gebruikt tot het indijken van het „Herenschor", vlak langs de Slaak dam en het Eendracht kanaal - en aan de andere kant van de Prins Hendrik polder de uitgestrekte schorren bedijken die er lig gen aan beide zijden van het te graven kanaal tussen St. Philipsland lenl Noord Brabant. Zal men zeggen, die cultuurgrond komt er toch met de Oosterschelde dam, dat is eerst na 1978 en in die tussentijd kon men toch van die nieuw bedijkte grond profiteren, terwijl men op een goedkope manier van de uitgegraven grond van het Eendracht kanaal een goede bestemming had. Tenslotte is er een goede kans, dat na het graven van het Eendracht kanaal het Zijpe overbrugd wordt (bij het Haven hoofd van Anna Jacoba 400 m. breed). daar dan de drukke scheepvaart van Ant werpen geheel door het nieuwe kanaal zal gaan en het Zijpe als scheepsvaartiweg van weinig betekenis meer zal zijn. Ook dan zal, in bizonder het eiland Tholen een goede verbinding krijgen met het N. deel van Zeeland dat Schouwen-Duive- land heet, speciaal ook met zo'n dam van de Van Haaften polder naar St. Philipsland Abraham Mol Julianastraat, Sint Philipsland De Èloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis is een der best ge outilleerde ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze Dienst - die veel landen ten voorbeeld is geweest - ook in de toekomst zijn grote reputatie zal kun nen behouden. Wanit de belangrijkste pijler waarop zijn arbeid steunt, wordt gevormd door de vrijwillige bloedgevers. Gelukkig is het Nederlandse volk van nature bereid tot hulp. Wij ervaren steeds weer 'hoe een ieder bereid is mede te helpen om nood te lenigen en leed te verzachten. Duizenden donors hebben reeds het bewijs geleverd, dat zij gaarne willen-meehelpen om doodsgevaar af te wenden. Zij hebben bemerkt, dat deze vorm van hulpverlening - van zo omtzagelijk groot belang voor de ontvanger - voor de gever zeer eenvoudig is. Eigenlijk wordt slechts een zeer kleine opoffering van hem gevraagd. Want als een gezond mens een halve liter bloed af staat, dan vult zijn lichaam dit verlies direkt weer aan. Voor een zieke of gewonde daar- lenitegen, betekent deze halve liter bloed of plasma dikwijls het behoud van zijn leven. Het is niet moeilijk te bepalen wie er beter aan toe is een gezonde of een zieke Toch verkeert een patiënt, die een bloed transfusie ontvangt .eigenlijk in een zeer benijdenswaardige positie. Zijn leven, dat in groot gevaar is, wordt als door een won der gered. Dat wonder vervult de geredde met dankbaarheid en vreugde tegenover zijn onbekende redder. De donor kan tevreden zijn, hij heeft veel gegeven en hij heeft niets verloren. Deze keer wil ik het hebben over de woningen van de duiven, de hokken. De hokken zijn voor 95 oorzaak van veel narigheden. Hét is soms zelfs zo erg, dat u het papier niet meer raakt (om in vak termen te spreken) Ik zal de tekenen aan de wand verder even behandelen. Uw oude duiven vliegen in het begin van het seizoen nog hun prijsjes, maar zo gauw het warmer wordt, is het gebeurd Dan komen de jonge duiven, en deze vliegen zeer goed. U hebt dan weer een goed ras, maar uw hok deugt niet De ventilatie is niet goed. De oude duiVenl komen wel even in vorm in het voorjaar wanneer het nog vrij koud is. Uw hok is dan wel warm. Het staat ook op de goede windrichting voorkant zuid of zuid-oost. Maar als het zonnig weer wordt is het een broeikast, zoals een steriliseerfles. Als u 's avonds de duiven even laat vliegen doet u het hok zeker weer snel dicht. Als u echter zou weten hoe ondraaglijk overdag de warmte in een hok was, zou u al lang maatregelen genomen hebben. Een collega zei me eens dat hij op tijn hok een pannendak had Ik ging kijken, en het waren wel pannen, maar verkeerde Het moeten oud Hollandse zijn, die open zijn. Onder die verkeerde kruispannen kan geen mus onderdoor. Waarom vlogen nu wel de jonge duiven en de oude niet meer. Wel de jonge vliegers waren nog maar iy2 maand oud, en zaten nog niet zo lang in het hok. De oude duiven hadden echter al één twee of drie jaar in die broeikast gewoond. Na verloop van tijd vliegen de jonge duiven ook niet meer. Liefhebbers, dit is een teken aan de wand Nog erger wordt het als er een ziekte uitbreekt en die komt er vast van en zeker indien u uw hok niet verbetert. Uw gehele kampioenskolonie gaat dan ten gronde, en er valt niet aan te dokteren. U moet dan op houden met de duivensport of opnieuw be ginnen. Dat schiet dan van uw slecht hok overduiven weg, portemonnee leeg, en liefhebber af. Ik raad de collega's die met bovenge noemde moeilijkheden zitten eens aan, om met mij te komen praten. Het kost u niets, en ik zal u een tekening geven voor een nieuw hok. Ik ken vele liefhebbers die het verloop van hun duiven zo mee moeten maken1 Ze zoeken wel naar een oplossing proberen van alles, kopen voor veel geld nieuwe duiven, maar toch wil het niet. Ech ter eens contact opnemen met iemand die de moeilijkheden op kan lossen, is er niet bij. Komit dit door koppigheid of is het spreek woord geen profeet die in zijn eigen land geëerd wordt, soms van toepassing? Een ding is zeker, mij zou zoiets niet overkomen. U hebt allemaal wel een fiets brommer of auto en het is maar een kleine afstand naar Oud- Vossemeer. Ik raad u aan niets uit te stellen maar snel te komen praten over de ver betering van uw hok. Tenslotte wil ik nog opmerken dat u uw sportvrienden die deze krant nog niet lezen, op de Eendrachtbode attent moet maken. Ik wil deze rubriek graag als gezonde voorlichting zien. De votlgendg keer behandelen wé de voornaamste ziekten, die door een slecht geventileerd 'hok kunnen ontstaan. J. B. Tholenaar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 3