WEEKBLAD VOOR HET EILAND THQLEK EN ST.FILIPSLQND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit tien pagina's Waterschapsvergadering Tholen Volgt spoedlge^fusle Waterschappen Tholen en Sint-Philipsland? Ruimer financieel ademhaling volgens begroting 1968 Enige teleurstelling over quartair-percentage bij Zeeuwse staten Dijkgeschot 1968 onveranderd handhaven Verdere mechanisatie met tweede delfmachine en bouw machineloods Raadsvergadering Sint-Maartensdijk Recreatieplan aanpassen aan gemeentelijke bestemmingsplannen De redaktie legt u deze week voor MUDY" DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 23e jaargang No. 51 2 november 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom „Bij het provinciaal bestuur bestaat het voornemen de water schappen Tholen en Sint-Philipsland tot één waterschap samen te voegen". Deze belangrijke mededeling (zie daaromtrent ook ons nummer van 19 oktober jl.) deed dijkgraaf H. van Gorsel uit Oud-Vossemeer dinsdagmiddag jl, tijdens de algemene ver gadering van het waterschap Tholen in het „Holland Huis" te Oud-V ossemeer. De eerste besprekingen tussen afgevaardigden van het provinciaal bestuur en voornoemde waterschappen hebben reeds plaats gevonden. Op deze vergadering was voorts begrotingsvaststelling 1968 de hoofdschotel, maar het vergde hoegenaamd geen tijd, nu de cijfers niet ongunstig zijn, het dijkgeschot kon worden gehandhaafd en de uitkering volgens de betreffende nieuwe wegenwet wat soulaas komt bieden. Tenslotte werd voor verdere mechanisatie een tweede delfmachine aangekocht en 2100 m2 grond op de gedempte haven te Sint- Annaland voor de bouw van een opslag- en werkloods. Dijkgraaf Van Gorsel kon een zeer groot aantal (32) hoofdingelanden en gezworenen verwelkomen. Hij vond het prettig, dat de begroting 1968 tijdig ter vaststelling kon worden aangeboden en de posten ruimer van opzet konden zijn. Het werk op de agra rische bedrijven, zo vervolgde de dijkgraaf, is dank Zij een gunstige zomer en herfst goed verlopen met goede opbrengsten, maar jam mer genoeg matige tot slechte prijzen. De waterschapswerkzaamheden zijn mede door die gunstige weersomstandigheden vlot verlopen. De onderhoudstoestand zeewering is goed en voorgenomen verbetering zijn vlot tot stand gekomen. DIJKRECREATIE Het fraaie zomerweer bracht bovendien een stroom dijkrecreanten. De schade bleef gelukkig beperkt, behoudens een strook bij Tholen in de omgeving van Deurlo's kaaitje. Stenen werden uitgebroken en het bestuur overweegt dit gedeelte voor bezoekers geheel af te sluiten. Het dienstjaar 1967 gaat een behoorlijk hatig slot opleveren. Ten eerste vanwege het bedrag uitkering niet-planwegen met terug werkende kracht tot 1963 tot een bedrag van 220.000,en de door het droge jaar lagere bemalingskosten. Niet tevreden was het Thoolse waterschap en evenmin de Zeeuwse waterschapsbond met de voor gestelde percentages uitkering wegen. Een bij de Staten ingediend bezwaarschrift leverde niet het gewenste resultaat op, ondanks een amendement van een aantal Staten. Hij dankte laatstbedoelden voor de poging tot meerdere steun voor de waterschapswegen. TEN EIGEN BATE Opnieuw drong de heer Van Gorsel aan op een juiste onderhoudsverzorging van de sloten, waarschuwde tegen inploegen en om duwen van de kanten en het deponeren van allerlei ongerechtigheden. Dat alles kost geld voor verwijdering en dat geld komt uit de portemonnaie van degene, die het bezwaar veroorzaakte. Alleen medewerking van alle betrokkenen en dat is iedere grondgebruiker zal de beste resultaten opleveren, dus de laagste kosten. Er komt een geheel nieuw reglement voor de waterschappen tot stand, waaraan thans hard wordt gewerkt. Ten opzichte van het vergunningsbeleid komt er dan meer be voegdheid aan de waterschappen, aldus de heer V,an Gorsel in zijn openingswoord. EERSTE „VISJE" BEET Het eerste geluid uit de vergadering kwam van de hoofdingelande Verduit uit Tholen bij het voorstel tot wijziging van salaris maatregelen, waarbij het ging om een ver hoging van 1 Yi%. Voorzover het om salarissen gaat boven de 16.000 gulden, ben ik tegen, aldus dhr. Verduit. Er komt een toenemend aantal werklozen, de landbouwprodukten duikelen duizelingwekkend omlaag en nog altijd moe ten salarissen tweemaal per jaar worden verhoogd, hoe gering dan ook. De voor zitter wees er vraagsteller op, dat het hier gaat om een maatregel van de minister, die alom wordt toegepast. Maar dat kon dhr. Verduit minder schelen. Hij vond het tijd worden, dat er een tik op de kabel werd gegeven, zonder hem direct te willen doorhakken. Hij kon zich inden ken, dat lagere inkomens nog toe waren aan verhoging, maar niet iemand tussen de 16- mille en 50-mille. Aanvankelijk kreeg spreker niet zo heel veel steun. Slechts dhr. G. P. Nelisse uit St. Maartensdijk wilde een desbetreffend voorstel tot afwijzing van deze salarisverhoging voor ambtenaren boven 16.000,steunen. De dertig andere hoofd ingelanden en gezworenen bleken het (voorts hands) nog eens te Zijn met de ministeriele suggestie. Toch kwam er later nog wat meer steun voor Verdult/Nelisse. Dhr. Hage uit Tholen vond dat de afstand tussen de lager en hoger gesalarieerden door deze jaarlijkse ver hogingen wel steeds groter wordt en dat kan de bedoeling niet zijn. Gevat merkte de heer J. L. van Gorsel uit Tholen op, dat het niet anders is met de arme en rijke landen, maar wie durft de kat de bel aan te binden. Het ene opgeworpen Verdult-balletje be vestigde evenwel, dat men zo langzamerhand toch wel de streep is genaderd en het sa- larissenbeleid voor de toekomst de nodige voorzichtigheid zal vereisen. Voor verbetering van het wegvak Sint- Maartensdijk-Sint-Annaland werd een ge deelte dijk gekocht van C. A. Rijnberg te Sint-Annaland voor 43,81 terwijl ook werd overgegaan tot afkoop erfpacht gemaal pol der Hikke voor 69,50. Een kasgeldlening van 6 ton werd afgesloten Het visrecht Groeneweg tot Poesdreef te Stavenisse werd verhuurd aan dhr. P. Stoel aldaar terwijl de heer P. Riedijk voor verlies visrecht 200.vergoeding krijgt. KEUR ZEEDIJKEN Zonder .commentaar wordt de keur inzake het getreden van de dijken op Tholen vast gesteld Een en ander kwam reeds ter sprake tijdens raadsvergaderingen van de Thoolse gemeenten. Dank zij de uitkering wegen kan eten bedrag van 182.692,10 naar de reserve zoals uit de 2e wijziging van de begroting 1967 blijkt. GESCHOT 1968 Het geschot 1968 kon op het bedrag van 1967 worden gehandhaafd, zijnde voor dij- kerslanden 75,per ha voor dijken 11., voor gebouwde eigendommen 25 van de belastbare opbrengst voor de grondbe lasting. Bij. het aanbieden van de begroting 1968 bleek er een post onvoorzien te zijn van 34.931,70. Door een wijziging brengt het geschot gebouwd overigens 71.000,meer op. Met uitkering wegen bedraagt de totale verhoging aan inkomsten 130.000,voor 1968. De gewone dienst sluit op een bedrag van 2.078.937,35 imet een al eerder ge noemde post onvoorzien. De kapitaaldienst aan ontvangsten 1.518.835,28, uitgaven 1.537.148.81, nadelig saldo f 18.313,53. De vrij gunstige cijfers en ide ruimere begrotingsopstelling bijkt geen aanleiding te geven tot opmerkingen, temeer ook omdat het geschot niet verhoogd moest worden. NIEUWE DELFMACHINE EN MACHINELOODS In 1964 werd een JCB delfmachine ge kocht met de bedoeling het gehele eiland, verdeeld in 20 blokken in 10 jaar te delven Na 3 jaar blijkt 90 km per jaar toch on voldoende te zijn Een tweede delfmachine werd gehuurd, wat een 6 mille kost. Daarom kwam er thans het voorstel om een tweede delfmachine te kopen voor 105.000, een nieuwe trekker met hulpwerktuigen voor 27.000,transportwagen 8.000, en de bouw van een nieuwe loods 15.000, totaal 155.000,De heer Van Gorsel vulde aan, hoe de eigen delfmachine voor delig werkt en hoe met de nieuwe aan te kopen machine ook grotere leidingen ge schoond kunnen worden. Sleichts de grootste blijven dan nog over. De bedoeling is komend jaar zo'n 175 km te delven met de nieuwe machine en ook de oude te laten doordraaien. De heer Verduit uit Tholen zag de nieuwe machine liever vandaag dan morgen beginnen en de heer J. L. van Gorsel uit Tholen oppert meer urteni delven tijdens de zomermaanden. Overigens kan men zich met deze aankoop verenigen. GROND EN MACHINELOODS De dijkgraaf wijst vervolgens, op de wen selijkheid te beschikken over een machine- loods. Er is een mogelijkheid tot grondaan koop op de gedempte haven te Sint-Anna- land, waar ook de machinist woont en de trekker-bestuurder. De grondprijs is 5,het gaat om 2100 m2 waardoor men een deel zou kunnen doorverkopen, omdat die grond niet allemaal nodig is. Daarvoor zijn al gegadigden. De nieuwe loods wordt 12 x 20 m en 3.50 hoog aan de kanten De heer Van Gorsel uit Tholen ziet daarmee een bepaald principe verlaten, aangezien men gewoonlijk aan de gemeente grond overdoet voor de symbolische prijs van 1.de massa en er thans 5,- voor betaald moet worden Op zichzelf is dat voor bouwgrond niet veel, maar toch ook niet meer symbolisch Hij heeft er overigens geen bezwaar tegen die grond te kopen, maar wil het sleichts aantippen. De dijkgraaf antwoordt dat het bij een symbolische prijs gewoonlijk ging om ge dempte sloten. Dit ligt wat anders. De heer J. C. Kooijman te Sint-Anna- land heeft gedacht aan grond bij de Cebec- oo-werkplaats, waardoor men direct over een technisch bedrijf kon beschikken. De heer Van Gorsel meent dat die grond veel duurder in aankoop zou zijn en acht de gedempte haven een zeer geschikte plaats. De vergadering is bereid aan dit alles haar fiat te geven, maar maakt wel bezwaar tegen verkoop van de thans nog overtollige bouwgrond. Later zal men daar flink spijt van hebben. Een ruime meerderheid blijkt deze gevoelens te delen, zodat er voorts hands niets verkocht zal worden. GEZWORENE In verband met het bereiken van de 70 jarige leeftijd is de heer C. van Dalen uit Scherpenisse toe aan aftreding als gezworene Het volgende drietal zal als voordracht naar de Kroon gaan 1. J. Hage J. Hzn, 2. C. Rijstenbil en 3 J. Versluijs, die allen daartoe met grote meerderheid in deze volgorde door de vergadering worden gekozen. De voorzitter dankt vervolgens de heer C. van Dalen voor hetgeen hij vele jaren voor het waterschap deed. Sinds 1921 in het bestuur van de dijkraad der calamiteuze polder Scherpenisse, daarna voorzitter van die dijkraad en sinds 1959 gezworene in het thoolse waterschap voor district IV. We hebben u leren kennen als een heel goed bestuurslid, aldus de voorzitter, die op eigen wijze als vertegenwoordiger van het district IV een bizonder vertrouwen had. En daar en bij ons een geziene persoon lijkheid, die zijn gewaardeerde adviezen op rustige wijze naar voren bracht. Dank ook voor de persoonlijke vriendschap, aldus dhr. van Gorsel en namens het gehele water schap nog vele gezonde jaren met de uwen. We zullen u op komende algemene ver gadering nog graag als belangstellende een welkom toeroepen. De heer Van Dalen dankte wederkerig voor de ondervonden medewerking eni vriendschap om het waterschap Tholen en de daarbij betrokkenen het beste toe te wen sen. De heer Van Gorsel wilde vast een wel kom toeroepen aan de toekomstige opvolger, waarover straks de Kroon definitief zal beslissen. Daarna sluiting. In grote trekken gaat de raad van Sint- Maartensdijk akkoord met de strekking van het ontwikkelingsplan recreatie eiland Tholen Tegen een drietal details heeft men echter ernstige bezwaren. Het buitengaats zwembad, dat reeds door de centrale dienst „Noord-Zeeland" is ont worpen, wil men in het recreatieplan zien opgenomen. Volgens het recreatieplan moest dit zwembad vervallen. Het te bebossen gebied - in het recreatieplan wordt de gehele Muijepolder als recreatief bos aangegeven - moet worden uitgebreid met het gehele zuidelijke deel van de Pluimpot. De raad be paalt echter uitdrukkelijk dat voor bebossing in de eerste plaats de gehele zuidelijke Pluim pot tot aan de sportterreinen en de karre- velden in de Muijepolder moeten worden benut, en daarna pas de landbouwgronden in de Muijepolder. De bestemming van de zuidelijke Pluimpot tot natuurreservaat is in strijd met het vigerend bestemmingsplan van de gemeente. De raad wil dan ook zien dat voor de delen die bestemd zijn voor recreatief bos en natuurreservaat, contact wordt opgeno men met de gemeente-stedebouwkundige, teneinde deze zaken verder in bestemmings plannen te regelen. Hierbij moeten dan recreatiemogelijkheden buitendijks, na afsluiting van de Ooster- schelde, worden betrokken. BEHANDELING BEGROTINGEN Nadat in de vorige raadsvergadering de begroting 1968 was aangeboden, ging men deze keer over tot behandeling. De begroting voor maatschappelijke zorg werd goedgekeurd met een totaal aan ont vangsten en uitgaven bij de gewone dienst van 17.014,60 en bij de kapitaaldienst 205.630,56 ontvangsten en f 213.281,25 uitgaven. Bij de exploitatieontvangsten is een gemeentelijke subsidie van 200,geraamd. De begroting van het gemeentelijke wo ningbedrijf werd vastgesteld met een totaal aan baten en lasten van 343.359,44, waar bij onder de baten is verantwoord een door de gemeente te dekken verlies van 4127,74. De kapitaalontvangsten en -uitgaven wer den vastgesteld op 155.473,92. De gewone dienst van de gemeentebegro ting heeft 'n totaal bedrag van 2.924.087,02 waarbij een post voor onvoorziene uitgaven is geraamd van 55.595,26. De kapitaaldienst heeft met 8.047.010,31 ontvangsten en 7.910.970,een batig saldo van 136.040,31. De raad moest echter reeds een wijziging op de begroting voor 1968 behandelen. De post kleding en uitrusting brandweerlieden moest met 600.worden verhoogd, waar door de post voor onvoorziene uitgave werd verlaagd tot 54.995,26. Uit een ontvangen referte bleek dat voor de aankoop van winterjassen en uniformpetten voor 12 man brandweerpersoneel 1800,gaat kosten in plaats van 1200. In de gemeentebegroting 1967 werden ook nog een aantal wijzigingen aangebracht. De post aanschaffing leermiddelen, onder b, die 1800,bedroeg, werd verhoogd tot 2700,Het waarnemend hoofd van de o.l.s. had 895,gevraagd voor het kopen van wandplaten, die nodig zijn voor het vak geschiedenis. De inspecteur van het lager onderwijs achtte de serie wandplaten en de daarbij horende opbergkast, een on- mishaar hulpmiddel. Bij schilderwerk aan de burgemeesters woning bleek dat verschillende onderdelen van de pergola verrot waren. De centrale dienst raamde de reparatiekosten op 500. Met andere kosten werd een bedrag van 800,als onderhoudspost goedgekeurd. Verschillende onderwijzers kregen een vergoeding voor verplaatsingskosten. De heren Feenstra en Brevet van de o.l.s. ontvangen samen 2550,Hiervoor werd Ide desbetreffende begrotingspost verhoogd van 2550,tot 4é00. De heer Post van de bijzondere school kreeg 1707,25 als vergoeding. Hoe de thoolse raad het horeca-diploma haalde Maar daarbij ook een rondvraag stekel verwerkte Het Wat er schap haalt financieel ruimer adem Sint-Philipsland besprak belastingverhoging Verder zijn zowel St.-Maartensdijk, Scherpenisse als Poortvliet toe aan begrotingsbehandeling De provinciale staten bespraken de uitkering wegen, waarbij een vaste verbinding Oud-Vosse- meer-Sint-Philipsland werd aangetipt Verder is er te veel te lezen om het hier nog eens op te noemen Zoals ijzer roest, wanneer het niet wordt gebruikt, water bederft of in de koude bevriest, zo bederft ook de geest, wanneer hij niet wordt geoefend. Voor de b.l.o.school werd een bedrag van 3100,als verplaatsingskosten van het hoofd der school, de heer Bijl. Voor invoering van de schoolradio op de o.l.s. werd 180.uitgetrokken. Door bovengenoemde uitgaven werd de post on voorziene uitgaven voor 1967 verlaagd van 10.456,61 tot 1219,56. VERGOEDINGEN B.L.O. Goedgekeurd werd een vergoedingsbedrag van 7755,— voor de bl.o. school, voor 1966. De raad had het bedrag per leerling reeds vastgesteld op 235.Voor het vak handwerken krijgt de school nog 321,07. Voor vakonderwijs was reeds een voor schot van 1600,gegeven, maar de werkelijke kosten in '66 bedroegen 1921,07 Voor salariskosten ontvangt de b.l.o. school nog 357,49, omdat de totale salaris kosten van de assistente aan de school over 1966 5037,49 bedroegen. De gemeente had hiervoor een voorschot van 4680,ver leend. Wouwsestraat 24 Tel. 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON DEMIE REGENJAS MODES enz. adv.ing.med. VERHUUR GROND SPORTLAAN Voor 150,per jaar werd een strook grond langs de Sportlaan verhuurd aan het garagebedrijf C. W. Bijl. Deze had gevraagd dit terrein te mogen huren of kopen, teneinde het te verharden en in te richten als per- keerterrein voor Zijn bedrijf. Op advies van de centrale dienst „Noord-Zeeland" verhuurt men nu 600 m2 grond, zo dicht mogelijk tegen het industrieterrein aan. De gemeente heeft dan nog de gelegen heid te zijner tijd, indien nodig, een parkeer terrein te maken voor auto's, ten behoeve van het bezoek aan het sportterrein of het dorpshuis. AANBESTEDING PLANTSOENONDERHOUD Evenals vorig jaar had de gemeente aan de hand van een door de centrale dienst opgemaakt bestek, aan de heer B. Franke te Sint-Maartensdijk prijs opgevraagd voor het verrichten van onderhoudswerkzaam heden aan de verschillende beplantingen. Vorig jaar bedroeg zijn prijsopgave 9700, terwijl hij voor 1968 heeft ingeschreven voor 12.100,In dit bedrag is een stel post van 800,begrepen voor bemesting. Verder moet de heer Franke in 1968 het gehele complex sportterreinen onderhouden, terwijl vorig jaar maar één sportveld in de aannemingssom was verwerkt. De Centrale Dienst achtte de inschrijvings som alleszins aanvaardbaar, en adviseerde het werk aan de heer Franke op te dragen. ONBEWOONBAAR VERKLARING WONINGEN Om te voorkomen dat een aantal leeg- staande woningen opnieuw wordt bewoond en met name als zomerwoning wordt ge bruikt, stelden b en w voor de volgende perjcelen onbewoonbaar te verklaren Ooster- scheldestraat 9, Hogeweg 33 en 51, Haven 46, Groenedijk 18, Westvest 38a en 42. Aan alle woningen komen zodanige ge breken voor, dat het niet mogelijk is deze als nog in goede staat te brengen. Met de coöperatieve Raiffeisenbank zal de gemeente enkele stukjes grond ruilen. De gemeente- krijgt ongeveer 8 m2 aan de zijkant van het bankgebouw (bij het zo genaamde kerkpad), terwijl aan de achter zijde van de percelen naast het kerkgebouw de gemeente ongeveer 15 m2 aan de Raif feisenbank zal afstaan. Op de discussie van de begrotingsbehande ling komen we nog nader terug. Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuw-Vosse- meer em St. Philipsland. dr. A. A. Kugel, Poortvliet teL 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer teL 01676-415 St. Annalanki, St. Maartensdijk. Stavenisse dokter J. J. Kok te Stavenisse teL 01663 - 400 HOOG WATER week v.an 5 t/m 11 nov. Zondag 5.30 17.50 Maandag 6.20 18.36 Dinsdag 7.04 19.30 Woensdag 8.00 20.30 Donderdag 9.02 21.38 Vrijdag 10.14 23.00 Zaterdag 11.30 Eerste kwartier te 14.57 uur BURGERLIJKE STAND Geboren 21 okt. '67 Jan Theodorus, zoon van: van der Male, Jan en van: Bogert, Wil- helmina. 23 okt. '67 Geertje Marina, dochter van Mosselman, Adriaan J. en van Jeroense, Dirkje A. 26 okt. '67 Cornelis zoon vanPrince, Jan A. en vanGerven, Maria J. 27 okt. '67 Maria Christina dochter van van Dijke, Johannes en vanGeene, Pieter- nella H. Huwelijk 27 okt '67 Akershoek, Gilles, oud 22 jaar en Baaij, Helena J„ oud 22 jaar. DAMMEN De damclub hield maandag een onderlinge competitie. De uitslag luidde K. Droogers - M. van Belzen 1-1; W. A. Boogert M. Schot 1-1; B. W. Schot - D. de Vos 0-2; P. v. d. Velde - Jaffc. de Rijke 2-0; W. van Osch - S. de Korte 1-1.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1