K%?Dampo PurolHouddt= BES Dorpshulde voor zilveren burgemeestersechtpaar Effonchiletten P. smetteloos zuiver Welk deel van Uw inkomen fs beschikbaar Gemeenschap Poortvliet toonde erkentelijkheid Bloemenschat en geschenkenstroom hield aan Bankstel eetkamermenbilering en draaistoel Raadsverslag Sint-Annaland Meerderheid in principe achter recreatief ontwikkelingsplan Wel enkele vragen over inhoud Worden plannen van rijkswaterstaat niet doorkruist Zoetwaterbakken in Krabbekreek 1 Tweede jachthaven-aanleg niet afremmen Uitbaggering haven zit rond Toezegging waterleidingdirectie niet waargemaakt IN DE SCHOLEN Het was vrijdag al begonnen, toen burge meester en mevrouw Van Doorn een bezoek brachten aan de scholen. De twee lagere en de kleuterschool. Met liederen, met een wel kom, met een hoeraatje en een traktatie: fruit vanwege de pedagogische kant, omdat snoe pen op school zeker niet mag worden be vorderd. Het was bij elkaar bizonder leuk en vooral op de kleuterschool ongedwongen, toen daar zo'n peuterige vertegenwoordiger begon te declameren: „Dag mevrouw, dag burgemeester, o wat zijn we blij vandaag, omdat we met u mogen feesten en dat doen we allen graag,,' Waarop een dito vrouwe lijke collega liet volgen: „dank u wel hoor burgemeester, straks is de échte school ge bouwd. We hopen dat u nog veel jaren, met vrouw èn Poortvliet zJjt getrouwd.'' AFSTAND GROTER, DOOR GROTER EENHEID Zaterdagmiddag zat de bovenzaal van het gemeentehuis tjokvol, toen daar door een afvaardiging van het comité het burge meestersechtpaar werd binnengeleid, terwijl op hetzelfde moment een welkomstlied klonk uit de mond van de vele genodigden met zelfs begeleiding op een elektrisch orgel. Daarmee was meteen de sfeer geschapen. Men mag wel stellen, dat in de zaal de gehele Poortvlietse gemeenschap in haar ver schillende geledingen van kerk en maat schappij, oud en jong, zakenlijk of cultureel, opvoedkundig of opgevoed, vertegenwoor digd was. Daarbij vanzelfsprekend het vol tallig gemeentebestuur, personeel, onderwijs, maar ook representanten van streekorganen, waarin burgemeester Van Doorn zitting had. Niet alleen een zee van mensen, ook een schat van bloemen. De heer E. Ph. Nieuwkerk sprak namens comité, dus ook namens bevolking het wel komstwoord. De mijlpaal-gedachte bevat een treffende symboliek vond spreker: gisteren op pad er naar toe, vandaag tijd om er bij stil te staan, morgen weer al op weg naar een nieuwe. Vandaag dus het knooppunt van het bekende verleden en onbekende toe komst. Is een zilveren bruiloft gewoonlijk een zuiver familiefeest, maar voor een bur gemeestersechtpaar ligt dat, met name in Poortvliet met name voor degenen, die zo'n band wisten te scheppen, anders. Tijdens het werk van het klein comité is ons al gebleken, waarin een klein dorp groot kan zijn, vond de heer Nieuwkerk.. nog even inhakend op de ook voor Poortvliet dreigen de herindeling, c.q. herstruktueringswolken, constateerde spreker dat deze bewust of onbewust een rol hebben gespeeld bij de viering van deze dag. „Of de goede ge meentelijke zelfstandigheid bij opheffing van Poortvliet tot betere kernen in een regio zullen leiden, is een vraag die niemand kan beantwoorden", aldus de heer Nieuwkerk en hij vervolgde: „Of de oplossing voor alle kwalen, waaraan kleiner eenheiden kunnen of schijnen te lijden, gevonden kan worden in een universeel middel als de schaal ver- grotingspil, is ook een vraag. Of de schaal vergroting nationaal en internationaal in alle geledingen van de maatschappij, niet nood zakelijk moet lijden tot een aanpassing in het bestuurlijk vlak, om in de nieuwe verhou ding die ontstaan, als een waardig partner tegenspel te kunnen bieden, is een derde vraag. Hoe het zij, we moeten aannemen, dat binnenkort onze gemeentegrenzen anders zullen lopen dan nu en dat het stukje burge meester dat wij nu hoofd voor hoofd rijk zijn tot een tiende kan worden gereduceerd." De heer Nieuwkerk was er zeker van, dat dan de afstand tot de hoogste gemeente lijke functionaris, belangrijk groter zou zijn, wat als regel geen voordeel kon betekenen. Moge in elk geval elke nieuwe regeling aan burger en bestuurder recht doen, zo besloot spreker dit onderwerp. Vervolgens herinnerde hij er aan, hoe burgemeester Van Doorn in zijn Poortvlietse jaren tweeërlei verantwoording had, als vader in 't gezin, als burgervader van de gemeente. Vanuit die stelling ontstaan tal van ver gelijkingsmogelijkheden. In dat opzicht geeft deze tijd een groter marge dan ooit tevoren. Maar op dat punt, de speelruimte, d.w.z. de vrijheid van meningsuiting en overtuiging, zoals in gemeenteraad als van de bevolking, mag u grote lof worden toegezwaaid, zo vervolgde de heer Nieuwkerk tot burge meester Van Doorn. Inzonderheid werden principiële tegen stelling volledige geaccepteerd zonder dat het ooit werkelijk conflikten bracht. Die ver draagzaamheid heeft de samenwerking ver gemakkelijkt en deed een sfeer van openheid en vertrouwen ontstaan. De comité-voor zitter bracht in dit verband een ander aktueel politiek onderwerp ter sprake, de gekozen burgemeester. Het boven de par tijen staan van de toch politieke functie van burgemeester is een eis en noodzaak, vond dhr. Nieuwkerk om zich vervolgens weer tot het zilveren paar te richten er op te merken „Hoe dicht u bij de bevolking, het verenigings- en bedrijfsleven staat, is o.a. wel gebleken uit de bijna complete deel name aan de collectieve geschenken. In het bevolkingsregister vindt u degenen, die heb ben bijgedragen. Het is tegelijkertijd, burge meester en mevrouw Van Doorn, uw felici- tatieregister. Als eerste van de 18 sprekers feliciteerde de heer Nieuwkerk namens alle inwoners van Poortvliet en besloot „Mag ik u toe wensen, dat u beiden met uw gezin in Poortvliet, het goede mag zoeken en doen, daarbij de grootst mogelijke voldoening en vreugde in uw verdere werk ervaren. ad. ingez. EEN LANGE RIJ Zo heet dat dan. En het was een lange rij sprekers, die op de eerste volgde. De hervormde consulent ds. J. Catsburg uit Sint-Maartensdijk merkte op, dat het werk van een burgemeester in een gemeente ook de kerk ter harte gaat. De roeping komt uit het Woord de overheid in de gebeden te gedenken. Hij wenste Gods zegen en bij stand om deze gemeente verder te leiden en te weiden, als dienaresse van de Heere. Wethouder M. J. Geuze was de tolk van de gemeenteraad en concludeerde, dat het burgemeestersgezin Van Doorn al 15 jaar op zijn post is. De inwoners zijn trots op u, want tot bij de hoogste instanties verdedigt u onze belangen. En naar binnen gemoede lijk, behulpzaam, meelevend. Daarom zal onze gemeenschap er mee gediend zijn, wan neer u nog lang onze burgemeester kunt blijven, zo vond wethouder Geuze. Namens de bejaardenbond sprak de heer A. Heijboer, die vooral het werk van mevrouw Van Doorn belichtte als presi dente van het WH en haar zorg voor be- jaardenwerk en dat steeds met de nodige variatie. Namens het Groene Kruis voerde de heer H. van der Slikke het woord, gewagend van de bezielende leiding van hun voorzitter, thans de zilveren bruidegom. De heer C. Meertens sprak namens al het bij de gemeente betrokken personeel of ambtenaren. Het cadeau was een koperen blokkenbak voor de pas aangelegde open haard en een zilveren kandelaar. Ook feli citeerde de heer Meertens namens de Bond van gemeente-ambtenaren op Tholen, waar van de heer Van Doorn voorzitter is en bracht een boekenbon mee. ad. ingez. Ir. M. A. Geuze deed het namens alle boeren, tuinders en veehouders uit het zo groot agrarisch gebied van Poortvliet. Naast liefde voor uw werk is er nog zo'n groot pak van die kleine dingen, welke zich in een kleine gemeente voordoen en waarmee u te maken krijgt. Immers ook als kleine ge meente zoekt men een plaats onder de zon. We hoorden wat uw vrouw doet voor de samenleving en we weten welke interesse u als burgemeester voor de landbouw toont, wat vooral ook tijdens de herverkaveling is gebleken. Er is een spreekwoord, dat zonder Gods zegen honing tot gal wordt. Die zegen wen sen u veel toe, van zilver tot goud, aldus ir Geuze. De leidster van de kleuterschool mej. H. Elenbaas vond het prettig werken in deze gemeenschap onder vriendelijke leiding van de burgemeester en bracht eveneens haar beste wensen voor het gezin Van Doorn. De heer J. Elenbaas deed dat namens het Poortvlietse bedrijfsleven en namens de sportvereniging „S.P.S." Hij dankte de bur gemeester inzonderheid voor hetgeen hij voor de jeugd heeft willen doen. Zo langzamerhand is er de verwachting, dat wanneer burgemeester mr. J. J. Versluijs aan het woord komt de fijnbesnaarde wordt geroerd. Hij verstaat het vak met woorden te spelen en had nu weer behoorlijk houvast via een aankondiging „Burgemeester Van Poortvliet en mevr. Van Doorn." Uiteraard bleek toch, dat hij sprak namens de Com missie Werkgelegenheid Eiland Tholen. Mej. Quist-Geuze feliciteerde namens de Plattelandsvrouwen, de heer A. C. van Tiggele namens de CNV-afdeling, de heer W. van Kempen namens de School met den Bijbel, de heer J. M. Deurloo was spreek buis voor de Varkenshond, de heer P. J. van Houdt namens de s.g.p. en de heer D. Uyl namens de A.R.Kiesvereniging. NUTTIGE GESCHENKEN Was bij vorige sprekers schier na elke felicitatie al een cadeau aangedragen of tevoren een bloemstuk geplaatst, die ge- schenkenstroom bereikte een hoogtepunt tot Poortvliets vertegenwoordigers opnieuw voor het voetlicht traden. Dat gebeurde namens het verenigingsleven door dokter A. Kugel, die de felicitatie van 24 verenigingen bundelde en daarbij sym bolisch 6 stoelen aanbood door de afbeelding daarvan te tonen. De heer J. Oudesluijs, voorzitter van de plaatselijke middenstands vereniging bood namens het Poortvlietse- bedrijfsleven ook al een grote envelop aan, waarvan de inhoud voldoende was voor een prachtige draaistoel. Tenslotte kwam er een bankstel van de Poortvlietse Inwoners, welk geschenk, ook op afbeelding, werd aan geboden door de heer A. Heijboer. BLIJVEND VOOR ZELFSTANDIGHEID OPTREKKEN In zijn dankwoord verklaarde burgemees ter Van Doorn zeer onder de indruk te zijn van dit alles. Hij achtte het een groot voor- reecht deze dag temidden van eigen ge meente te mogen vieren en verklaarde dat hij en zijn vrouw overweldigd waren door zo'n grote sympathie. Indien sommige berichten suggereren, dat mede vanwege de mogelijke samenvoeging deze zilveren bruiloftsherden king een extra accent kreeg, dan wil ik u wel bevestigen, dat we met z'n allen voor Poort vliet zullen blijven vechten en voor haar zelfstandigheid. Ik hoop ook voor de toe komst het beste voor de gehele gemeente en voor de streek. Ik dank alle sprekers en ben verheugd over de hechte band, die in deze jaren tot stand is gekomen. Het is nog niet eens van groot belang, wat allemaal is ge geven, maar hoe dat werd gedaan. Dank voor het vele goede, dank voor deze grote belangstelling. Mevrouw Van Doorn sloot hierbij aan, inzonderheid tegenover de be jaarden. Daarna was er nog een optreden van het plaatselijk zangkoor onder leiding van de heer A. H. Ridderhof en kwamen talrijke in woners burgemeester en mevr. Van Doorn persoonlijk feliciteren, waaronder ook de burgemeester van Tholen en St. Philipsland. Tenslotte was er nog een serenade van „Euterpe" met een felicitatie van haar voor zitter L. A. M. Elenbaas. adv.ing.med. Ph. v. d. Weele en L. J. van Popering. Via de nieuwe Drank- en Horeca-wet wordt een verordening vastgesteld met betrekking tot de belastingen daarvoor. Een maximum cre- diet in rekening courant wordt afgesloten tot een bedrag van anderhalve ton. AANKOOP KROTWONINGEN Besloten twordt de woning Molendijk 19 van mevr. wed. J. F. Kaashoek aan te kopen: voor 5100,— en de woning Brugstraat 6, bewoond door S. J. Vermaas voor 4000, Ten aanzien van het eerste pand is de prijs vrij hoog, omdat anders bij sloop gevelvoor zieningen getroffen dienen te worden. Ten aanzien van het andere pand is het een stevig bedrag, aangezien anders de eerste Brugstraat woningen niet gesaneerd kunnen worden. Overigens blijft men onder taxatie prijs. De heer Kurvink informeert hoe men de daardoor vrijkomende grond in de Brug straat wenst te bestemmen. De voorzitter antwoordt dat het mogelijk verhuur of ver koop tuingrond wordt waarop wethouder A. J. Scherpenisse nadere toelichting geeft De heer Van Schetsen maant tot voor zichtigheid met betrekking tot de prijs van een krotwoning, waarop de heer Mosselman inhaakt door er op te wijzen, dat hij daarop al eerder attendeerde. Gedeputeerden zal niet willen dat men boven de taxatieprijs gaat De voorzitter vindt dit laatste een bedekt compliment voor b en w, daar men beneden de taxatieprijs bleef. LAATSTE INDUSTRIEGRONDEN Het waterschap Tholen heeft interesse voor 500 m2 industrieterrein op de gedempte haven voor de bouw van een opbergplaats Het pas een dag tevoren ontvangen ver zoek kon niet in een voorstel worden ver werkt, maar de voorzitter meent dat er geen bezwaar is tegen behandeling, nu het Waterschapsbestuur spoed zal waarderen. Het college kwam tot de conclusie, dat men bezwaarlijk 500 m2 kan verkopen en dan nog met een weinig aantrekkelijk per ceel industrieterrein kan blijven zitten. Daarom wordt voorgseteld het totaal van de nog resterende grond ad 2100 m2 tegen 5,aan het waterschap te verkopen. Bij eventuele uitbreiding zal er voor het Water schap moeilijk ergens voordeliger grond be schikbaar zijn, terwijl aan de andere kant de gemeente moeilijk het restant aan de man zal kunnen brengen. Na enige nadere informaties kan de raad daarmee instemmen. Mededelingen volgen nog ten aanzien van de inschrijving tweede verenigingslokaal en verdeling van de laatste ratiowoningen. Er resteren thans in Sint-Annaland nog een paar bejaardenwoningen of mogelijk na vol gend ja(ar ingebruikname bejaardentehuis vrij kamende woning vanwege doorstro ming. Overigens zit men alweer zo goed als op zwart zaad ten aanzien van het woningbeschikbare bezit. Voor de rondvraag had de heer J. A. den Engelsman aandacht verzocht het gevaarlijke kruispunt Nieuwstraat-Tuinstraat. Het bleek reeds de aandacht van b en w te hebben, welke met de verkeerspolitjip de gehele stratensituatie onder de loep wil nemen. Daarna sluiting. Het verschijnsel van de drainage van intellect heeft in West-Europa thans op nieuw alle aandacht. Vele wetenschappe lijk of technisch geschoolden trekken naar de Verenigde Staten of elders en vormen een duidelijk verlies voor de nationale eco nomie en cultuur. Vertrek uit het moeder land wordt niet alleen bepaald door gel delijke overwegingen. Toch is natuurlijk de vraag van wat men in keiharde munt in handen krijgt bepaald niet onbelangrijk. Onlangs is een staatje gepubliceerd van hetgeen men in diverse landen aan reëel inkomen geniet na aftrek van directe be lastingen. Hierbij is uitgegaan van een gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen Van een inkomen van 200 dollar 7.200) in de Ver. Staten krijgt de man en vader 92,3 pet. in handen na aftrek van belastingen Bij een inkomen van 10.000 dollar 36.000) daalt dit percentage tot 77.8. Maar neem nu Nederland bij een inkomen van 7.200 gulden krijgt de man slechts 81 pet in handen en brengt hij het tot 36.000 gulden dan daalt dit percentage tot onder de helft: 49,1 pet. In Canada heeft de man bij een inkomen van 36.000 dé beschikking over 67.9 pet daarvan. In alle Europese landen is de druk der belastingen geringer dan in Nederland. Zelfs in Engeland heeft de man met een inkomen van 36.000 59,7 pet. van het bruto-bedrag tot zijn beschikking. West- Duitsland is vanuit deze gezichtshoek gezien het voordeligste land om in te leven, Imaar Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje en Portugal laten alle de man die er werkt meer dan 70 pet van zijn bruto inkomen wanneer dat 36.000 bedraagt. Bij geringer inkomen zijn de percentages ongunstiger DIA) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 67 Horizontaal: 1. senator; 7. serpent: 13. genre; 14. reeel; 15. ene; 18. cel; 20. open; 22. mals; 14. reeel; 15. ene; 18. cel; 20. open; pop; 32. as; 33. om; 34. oei; 35. Inn; 37. t.g.t.; 39. eis; 41. ne; 42. reaal; 43. e.a.; 45. dom; 47. N.T.S.; 48. ork; 50. vla; 52. ar; 54. or; 55. aar; 57. ei; 58. luiaard; 61. pi; 62. dame; 63. geel; 65. lor; 66. Let; 68. porie; 70. kijven; 72. belaagd; 73. kakelen. Verticaal2. eg; 3. nee; 4. anno; 5. trepaan; 6. oe; 8. er; 9. reclame; 10. pees; 11. eel; 12. nl; 16. one; 17. ami; 19. rups; 21. Ems; 23. ako; 24. stip; 26. Ko; 28. regatta; 29. me; 31. pinda; 34. Osaka; 36. neo; 37. ton; 38. tas; 40. Ier; 44. oven; 46 malaria; 48. ordelijk; 49. gril; 51. li; 53. rum; 54. ore; 56. a.p.; 59. iep; 60 aga; 62. Dora; 64. leve; 65. lol; 67. tel; 68. p.e.; 69. eg; 70. ka; 71. ne. Dat kan volop in een kleine gemeenschap. Een burgemeesters echtpaar viert de zilveren bruiloft en het gehele dorp is er getuige van. Via de scholen, via een officiële bijeenkomst, via een receptie voor iedereen. Gul, spontaan en ongedwongen. Zó was het zaterdag in Poortvliet. „En het meest hartverwarmend bij al dit goede", zei burgemeester W. J. van Doorn in zijn dankwoord, „was het felicitatielied dat ons werd toegezongen door de kinderen van de kleuterschool". „Vergeet dan ook het meeleven van de bejaarden niet," vond mevrouw Van Doorn en van de zangvereniging, en van jongere en oudere inwoners. Door persoonlijke gelukwensen, daar de tal rijke schriftelijke felicitaties, de zo om en nabij de tachtig bloem stukken, de fraaie en de vele andere cadeaux. Het valt te be grijpen, dat het burgemeestersgezin Van Doorn de 14e oktober 1967 niet licht zal vergeten. Een voltallige gemeenteraad te Sint-Anna land werkte dinsdagavond op vlotte wijze de 23 agendapunten af. Nadat op voorstel van burgemeester W. Baas een 20 tal goedge keurde raadsbesluiten of andere ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangeno men, kwam het voorstel ter tafel in verband met fusie van de waterleiding maatschappij „Tholen" met die van „Midden Zeeland". Na hetgeen men daarover tijdens een voor lichtingsvergadering te St. Maartensdijk had vernomen wenste niemand van de leden meer doorslaggevende bezwaren tegen de fusie op zich aan te voeren. Wel was er tegenl de fusie-entourage een enkel bezwaar Zo achtte de heer P. van Schetsen (p.v. d.a.) het wel van dusdanig belang, dat ook een voorlichtingsavond als die te St. Maar tensdijk best openbaar had kunnen, liever moeten zijn, opdat dan via de pers de in woners zelf ook op de hoogte gebracht had den kunnen worden van het op zichzelf toch belangrijke cijfermateriaal, de doorslaggeven de motieven van samenvoeging en al hetgeen daaraan toch ook voor de individuele ver bruiker vastzit. De heer J. J. Mosselman (c.h.u.) consta teerde, dat men weinig anders meer kon doen dan „ja en amen" zeggen, want de belofte, dat men tevoren de balans en exploitatie toegezonden zou krijgen, is door de directie niet nagekomen. Dat betreurde spreker. Nadat ook de heer A. Kurvink nog enkele informaties had gedaan werd met algemene stemmen tot de voorgestelde fusie besloten. NIEUWSTRAAT Grif werd een krediet van 2500,ge voteerd om een ontwerp te laten maken voor verbetering van de Nieuwstraat. Het is nog de enige straat waarin geen nieuwe riolering ligt. De heer Mosselman verklaarde zich sterk voorstander en dan ook maar zo vlug moge lijk uitvoeren. Hij verwacht dat hiermee waterafvoer, c.q. overlast o.m. ook van de Hoenderweg door zal verminderen. UITBAGGEREN HAVEN In een vorige vergadering werd een voor stel van het dagelijks bestuur inzake uit baggering haven ter nadere bestudering teruggenomen. Inmiddels had het college het waterschap gepolst en daarmee bleek men aan het goede adres te zijn om de raad een technisch deskundig advies te kunnen voor leggen. Immers, de technische dienst van dat waterschap kent deze haven als het ware van haver tot gort of beter van het hoogste tot het laagste peil. En uitbaggeren van een haven is nog altijd een specifieke waterstaats zaak. Het waterschap constateerde, evenals de Centrale Dienst dat al eerder deed, dat uitbaggeren dringend gewenst is. De nieuwe geul is oorzaak, dat verzanding wordt ver sneld. Het voornemen bestaat thans de haven weer op de aanlegdiepte te brengen nl. 3.335 - n.a.p. De geul zelf op een diepte van - 4 meter. Het dagelijks bestuur der ge meente vindt dat het advies van het water schap moet worden opgevolgd en is voor nemens dit werk openbaar aan te besteden. De raad kon zich daarmee volkomen ver enigen. De heer M. Ph. van der Weele (gem. belang) vond alleen, dat een uitsmeertijd van 20 jaar der uitbaggeringskosten wat lang is. De voorzitter wijst er op dat men rekening hield met de verwachtig, dat over een jaar of 10 de Oosterschelde afgesloten is. De heer Van Schetsen daarentegen vroeg recreatieplan Eilan Tholen in bespreking. De hoofdvraag was het principieel voor of tegen. De heer J. A. den Engelsman was als nestor het eerste aan de beurt. Hij zag in het geheel geen nut voor het eiland Tholen in dat plan en zeker niet voor eigen ge meente. Stel, dat we moeten gaan uitvoeren, zoals ons in Ouddorp is voorgehouden, wat moet dat wel niet gaan kosten Bovendien zitten we in een landbouwggebied en daarmee hebben we te maken. Uiteraard komt er ook j weer een andere tijd, wellicht van minder welvaart. Tenslotte, zo betoogde de heer j Den Engelsman, lijkt de huidige jeugd wel op hol geslagen wordt geen rekening meer met de zondag gehouden. Dat zal nog veel erger worden, wanneer we de recreatie steu nen. Daarom geef ik dan ook mijn stem niet aan dit plan. Hoestdrank in tabletvorm.95ct adv.ing.med. zich af, waarom de kosten niet over 25 jaar uit te-smeren, wat de voorzitter bij gedepu teerden niet haalbaar achtte. Tenslotte adviseert de heer Mosselman voortaan maar direct naar het waterschap te stappen, indien het havenaangelegenheden betreft en niet naar de centrale dienst. Conform de lopende verordening werd een nieuwe vastgesteld voor de reinigingsrechten Aan de heer L. A. Goedegebuure, Ring 12 werd 278 m2 grond verkocht voor de bouw van een woning aan de Van den Bosstraat naast de woning van mej. Geluk. De prijs voor dit perceel was nog 15.50 per m2. Voor aanleg straatverlichting „achter de molen" werd een hoger krediet dan aan vankelijk bepaald, vastgesteld. Dit in ver band met de bouw van de 16 bejaarden woningen. Het krediet werd met 2450, verhoogd. In overleg met gedeputeerden werd de nieuwe grondprijs „achter de bogerds" en „achter de molen" thans bepaald op 19,50 per m2. Tot lid van de commissie wering school verzuim kreeg de heer E. Kuijt algemene stemmen in de vakture Chr. Kalle. ANDERE TIJD VOORSPELD Zoals dat in alle thoolse gemeenten ge beurde of staat te gebeuren, kwam ook hier het door de commissie Werkgelegenheid gezonden (door de Heide Mij opgemaakte) VRAAGTEKENS De heer Van Schetsen stond er principieel anders tegenover. Hij gaf de commissie Werkgelegenheid een pluimpje, nu gepoogd wordt ordenend op te treden voor iets dat voor tegen of voorstanders onafwendbaar is. Kon hij het met de doelstelling dus wel volkomen eens zijn, ten aanzien van de inhoud had hij wel enkele vragen. Alleen gaat het thans misschien niet zozeer om de inhoud, dan wel om het principe, aldus spreker. Toch was er gelegenheid ook over de inhoud een mening kenbaar te maken. Daarom wees dhr. Van Schetsen er op, hoe in het rapport wordt gesteld, dat met weinig méér-kosten, vanwege beschikbare specie, een dijk in de Krahbendijk kan worden ge legd rond een recreatie-eilandje. Een dijk naar hij berekende van een 6800 meter. Vol gens waterstaatkundigen gaat dit echter altijd nog 4 a 5000 gulden per meter kosten of in het onderhavige geval zo'n 3 a 5 miljoen gulden. Dat noemt hij zelfs in deze tijd toch ook niet „geringe meer kosten. Bovendien vloekt dit enigszins met wat men daarna in het rapport leest, nl. dat men een tweede jachthaven in Sint-Annaland beter dan pas kan aanleggen na afsluiting Oosterschelde omdat dan geen drijvende steigers nodig zijn Dit betekent, dat men investering van drij vende steigers voor 10 jaar te duur vindt, terwijl die steigers evengoed nog gebruikt kunnen worden, maar men een investering van 3 a 4 miljoen gulden betiteld als „wei nige méér-kosten". Het rapport suggereert eerder eem afrem ming van aanleg tweede jachthaven, dan stimulering, waartegen spreker wel bezwaren heeft. Laat men trachten deze zo spoedig mogelijk aan te leggen. Een tweede bezwaar voor dhr. Van Schet sen is de situering van de afgebeelde stippel lijn op de kaart, voorstellende een dam eiland Tholen-St. Philipsland in verband met de aanleg Schelde-Rijnkanaal. Het gaat daar bij niet om bezwaren tegen die afdamming, maar of de situering strookt met de werke lijke plannen. Hij vernam dat er ook sprake is van een afdamming vanaf de Sint-Anna- landse kant Van Haaftenpolder naar Sint- Philipsland. omrat een grote maatschappij zich zou interesseren de Krabbekreek als zoetwaterwingebied te exploiteren. Zijn vraag was of b en w daarmee bekend waren en of de Heide Mij overleg had gepleegd met alle betrokken instanties, ook rijkswaterstaat voorzover het de Schelde-Rijn en alles wat daarmee verband houdt, betreft. De heer Van Schetsen konstateerde na de opmerking in het voorgaande, dat mogelijk meerdere andere plannen worden doorkruist, waarom hij het van groot belang achtte, dat, evenals bij de waterleidingfusie het geval was, men een voorlichtigsbijeenkomst zou organiseren voor alle raadsleden in de streek met toelichting van de ontwerpers. Laat men niet vergeten, dat men van Br.abante zijde ook bizonder geïnteresseerd is voor de specie van naar men zegt zo'n 4 miljoen m3. De heer Mosselman ziet in feite de recre atieontwikkeling als een besnoeiing van de vrijheid van eigen inwoners. Hij is voor stander van noodzakelijke begeleiding, maar niet enthouisast voor toenemende recreatie. Men ziet het immers nu reeds bij dijkafslui- tingen. Streekbewoners, die in het voorjaar of voorzomer de groenten van de schorren halen, zijn nu al beknot. De heer Van der Weele kan het standpunt van dhr. Van Schetsen in grote lijnen wel onderschrijven. Met een zo groot plan is een goede voorlichting toch wel gewenst. Overigens wordt in het rapport toch niet vergeten, dat gewenst overleg met landbouw, middenstand, kerken, enz. kan plaatsvinden. VOOR ZES DAGEN VOORSTANDER De heer A. Kurvink (s.g.p.) las in het rapport dat Tholen ontdekt is. Voor hem is het een vraag of men zich moet verblijden. Er heerst hier rust en daarom is het ontdekt, maar waar zal dan die rust blijven Hij wil de laatste zijn de stedeling de nodige ont spanning te misgunnen, maar anderszijds willen de eilandbewoners evengoed de rust hier bewaren. Zeker wanneer het de zon dagsrust betreft. In de bijbel staat, dat ook de vreemdeling op de zevende dag dient te rusten dat betekent 's Heeren dag te hei ligen. Als dat mogelijk was, dan zou spreker zeggen: komt u maar en geniet tijdens uw vakantie van die vrije lucht, maar accepteer dan ook wat de Bijbel voorhoudt. Daarin voorziet noch de Nederlandse wetgeving, noch een plaatselijke verordening. Als s.g.p. fractie dienen we de raad Gods te verdedi gen, daarom kan ik m'n stem ook niet aan dit plan geven. Wil het merendeel van onze eilandbewoners een rumoerige drukte op zondag bevorderen In geen geval. Vervol gens is daar de financiering? Wie moet het betalen, zelfs al blijft er voor de gemeente maar 20% van de kosten over. Laat men liever tot inpoldering van gronden overgaan en daardoor werkobjecten vergroten. Wij zien eerder een achteruitgang dan vooruit gang, bij realisering van dit recreatieplan. WAS U OOGGETUIGE? De voorzitter, de vragen en opmerkingen van de leden beantwoordend, wijst er op dat er verschillende soorten van recreatie zijn. Men moet Ouddorp niet in alles met Tholen vergelijken. Daar duin en strand, hier vis- en watersport. Zich tot de heer Den Engels man richtend, merkt de voorzitter op niet te weten of men zondags uitvaart. Dat zal wel, maar hij gaat zondags niet naar de jacht haven. En in de Voorstraat ziet hij nimmer watersporters flaneren op zondag. Misschien dat de heer Den Engelsman dus wel is gaan kijken, want het is kwalijk op geruchten af te gaan. Hij is het voorts eens met dhr. Van Schetsen, dat het ver gezocht is aanleg van jachthaven (met drijvende steigers (voor 10 jaar) te duur te vinden. Ten aanzien van de financiering merkt de voorzitter op, dat men hieraan pas later toe is. Iedere gemeente kan t.z.t beslissen of besluiten wat wel of niet mogelijk, haalbaar is. Doen we echter helemaal niets aan de recreatie, dan zal het ons overvallen, dan gaat het ons als in Ouddorp, dat onze ogen open gaan, zodat het al over ons gekomen is, Regelen, localiseren betekent niet dat men zo happig is op stromen toeristen, maar wel, dat men chaos wil voorkomen. En daarmee wel de eigen mensen dienen. Te zorgen dus voor aan- en afvoerwegen, zodat de stroom niet persé in de dorpskom moet zijn, te zorgen voor parkeerterreinen, zodat imen die niet persé naast de kerk moet vinden, enz. Achter de feiten aanlopen betekent een chaos )te moeten wegwerken, en of dat dan nog lukt. In tweede instantie zegt de heer Van Schetsen, dat hij er voorstander van is die recreatie te begeleiden en zelfs te stimuleren Nemen we- dat niet zelf ter hand dan doet een ander het wel voor ons. Maar dan veelal met averechts resultaat. Men kan nee zeggen maar tegelijkertijd verantwoordelijkheid af schuiven. Hij wil voorts graag stekken ste ken, opdat andere plannen die van de ge meenten niet ongewild doorkruisen. De heer Den Engelsman vraagt stemming over het principebesluit t.a.v. dit recreatie plan. Dat gebeurt en het voorstel b en w wordt met 5-2 stemmen aangenomen. Tegen zijn de heren Den Engelsman en Kurvink Voor beide wethouders Scherpenisse, Stols, Van Schetsen, v. d'. Weele en Mosselman. Dat „vóór" betekent zoals b jeni w het hebben omschreven a. voorstander van begeleiding; b. de commissie werkgelegenheid mach tigen tot een verder coördinerend optreden; c. verzoek tot cijfermatige benadering van de huidige recreatietrek. (toe ristische statistiek). Vervolgens wordt een geldlening gegaren- deerd van 5 ton, die de stichting Protestantse Bejaardenzorg kan afsluiten met de P.T.T. De totale garandering is hiermee gestegen tot 1.7 miljoen gulden voor het bejaarden tehuis. In de woonruimte-commissie worden her- benoemd mej. zuster N. Rietdijk en de heren P. van Schetsen, J. A. den Engelsman, M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 8