WEEKBIQD VOOR HET EllflND THOLEN EN ST. FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Raadsverslag Oud-Vossemeer Tegen advies van dierenarts besloot meerderheid buitenbewoners thuis te laten slachten Recreatieplan aangehouden Rijdende muziektent in bespreking De redaktie legt u deze week voor: ,MUDY Sinterlclaasshow in Luxor DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 23e jaargang No. 49 19 oktober 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes tfm 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Maandagavond vergaderde de voltallige raad onder leiding van burgemeester Ver- sluijs. Ónder de ingekomen stukken waren be richten van aannemen van herbenoeming tot lid van de woonruimtecommissie van alle 5 de heren M. Moerland, Adr. Aarnoudse, L. Istha, J. Bconman en N. v, d. Houten. N.a.v. een gunstig advies van de Prov. Raad v. d. Volksgezondheid over de onlangs afgewezen subsidieaanvraag van de Ned. Stichting Consulatiebureaux voor Huwe lijks- en Geslachtsleven, besloot men op voorstel van b en w, om alsnog 5, per geval te geven. Afgewezen werd een subsidie-aanvraag van de raad van de Europese gemeenten en van het Humanistisch Verbond, Ook de andere organisaties die militaire tehuizen exploiteren krijgen geen subsidie maar wor den wel in de gelegenheid gesteld te col lecteren. De raad besloot medewerking te geven aan de eerste aanschaf van een naaimachine kosten plm. f 450,ten dienste van het handwerkonderwijs aan de meisjes van de hoogste klassen der Chr. Lagere School, pen verzoek om een schrijfmachine ad 445,werd echter afgewezen. Het school bestuur stelde een typemachine nodig te hebben voor de administratie en in naaste toekomst ook voor stencilwerk voor b.v. de vakken, aardrijkskunde, geschiedenis en ken nis der natuur. B en w meenden evenwel dat art. 72 der L.O.-wet zo moet worden uitgelegd dat de uitgaaf voor een schrijf machine alleen verantwoord is voor gebruik op meerdere onder hetzelfde bestuur staan de scholen. Men zou het idee kunnen op peren om dan voor de 3 plaatselijke lagere scholen een schrijfmachine beschikbaar te stellen. Maar in de praktijk zou dat zeker niet voldoen, aldus de voorzitter. De R.K. Kleuterschool heeft onvoldoende ruimte om het speelgoed en dan vooral de speelwerktuigen die in de buitenlucht ge bruikt worden, op te bergen. De materialen zijn nu buiten onder een afdak opgeborgen met alle risico's van dien. Een en ander wordt door een rapport, van de Centrale Dienst bevestigd. Met algemene stemmen wordt besloten geld beschikbaar te stellen voor de bouw van een afsluitbaar berghok waarvan de kosten plm. 5500,bedragen ONTWIKKELINGSPLAN VIEL NIET IN GOEDE AARDE Het recreatief ontwikkelingsplan voor het Eiland Tholen is bij b en w niet in goede aarde gevallen. „Bij het bestuderen van de stukken zal het ook de raadsleden wel zijn opgevallen dat Oud-Vossemeer weinig wordt genoemd", aldus de voorzitter. Met name wordt er in gemist de voorziening in een behoorlijke zwemgelegenheid. Toch is juist dit punt besproken bij het overleg met de opstellers, zo zegt weth. A. N. van Engelen (v.v.d.) Besloten wordt dat b en w opnieuw met de Kon. Ned. Heide Mij in overleg treden alvorens tot be spreking in de gemeenteraad wordt overge gaan. DE HUISSLACHTING Voor de derde maal komt in uitvoerige bespreking het bekende verbod om particu liere slachtingen thuis te verrichten. Het schijnt dat men zich de praktische moeilijk heden, speciaal wat Oud-Vossemeer betreft, beter gaat realiseren nu de drukte van het slachtseizoen nadert. Oorspronkelijk is het verbod aangenomen met de stemmen van weth. C. W. de Leeuw (k.v.p.) en dhr. C. Aarnoudse (p.v.d.a.) tegen. Dhr. P. A. W. Mees (k.v.p.) was afwezig maar stelde zich aan de kant der bezwaarden toen in een volgende vergadering het protest van de varkenshoudersver. „Draagt Elkanders Lasten" in behandeling kwam. In tegenstelling tot de andere plaatsen op Tholen beschikken de 3 slagers te Oud- Vossemeer niet over eigen slachtruimte, dus moeten alle huisslachtingen in één ruimte, het gemeentelijk abattoir, geschieden. Eveneens in tegenstelling tot elders beschikken de plaatselijke slagers niet over een auto, be stelwagen, of aanhangwagentje. Zodoende is het vervoer in Oud-Vossemeer een moeilijk punt. En het is dit punt dat de bewoners/ varkenshouders van het Botshoofd aanvoe ren in een gezamenlijk protest en een ver zoek om ontheffing, waarmee ze voor de 3e maal een discussie in de raad ontketenen Niemand van hen is ingericht op vervoer van een levend varken of van vlees en de nabij wonende landbouwer mag het voor hen niet doen, zoals deze indertijd d.m.v. een proces-verbaal heeft ondervonden. In dieners doelen daarbij op het vergelijkbare papierophalen vo de muziek per land- bo'uwwagen, wat inderdaad bij proces-ver baal „in de papieren" kan lopen. Men stelt dat huisslachtingen toch reeds opname van 2 snipperdagen of 80,vraagt voor het gezinshoofd, waar dan nu de vervoers kosten van minstens 15,bijkomen. Dhr. A. Rinses, dierenarts en hoofd van de Vleeskeuringsdienst schrijft in zijn rapport over het adres dat de kosten en de tijd die men aan de huisslachtingen besteden moet, flink zijn overdreven. Tegenwoordig behoeft men er zelf weinig meer aan te doen, en maken de slagers veelal het var ken geheel klaar voor weck of diepvries En dat geheurt dan op één plaats zoals te Oud-Vossemeer of in de diverse slachtplaat sen van de slagers, elders op het eiland. Maar altijd op een plaats waar men beschikt over goede outillage en de hygiëne verzekerd is. In het algemeen heeft men op Tholen geen vervoerskosten en zeker geen 15, want de slagers brengen het vlees thuis. Men kan ook slachten in combinatie met iemand die wel over vervoer beschikt. Dhr Rinses adviseert daarom met de meeste klem om geen vrijstelling te geven. Daar zijn onvoldoende motieven voor aanwezig. Raadslid C. Aarnoudse becijfert de totale extra kosten op 25,en vraagt weth. A. M. v. Engelen eerlijk te zeggen wat zijn standpunt zou zijn indien hij, wonende in de Hollaerepolder nog varkens hield. Deze wenst gemeentelijke kwesties niet te benade ren vanuit persoonlijk voor- of nadeel, maar enkel vanuit het algemeen belang, in dit geval de hygiëne. Er zijn nu extra kosten, zeker. Maar daar staat een betere hygiëne tegenover. Dat is zuur voor degenen die het thuis vroeger met de hygiëne nauw namen. Doch de gemeente kan geen onder scheid gaan maken. Weth. de Leeuw zegt dat die hygiëne- eisen -ook overdreven kunnen worden. Er is geen extra bepaling nodig, want het gaat om het eigen eten. Trouwens ook nu nog gebeurt een groot gedeelte van 'het werk thuis. De slager gaat in het abattoir niet verder dan het varken in grote stukken snijden. Wat het hoofd van de vleeskeu ringsdienst daaromtrent en over het vlees- vervoer beweert, is wat Oud-Vossemeer be treft pertinent onjuist. Spreker maakt dan zijn minderheidsvcorstel bekend ontheffing geven aan hen die verder dan 1J4 km van het abattoir af wonen. De heren P. A. W. Mees en C. Aar noudse zijn het er mee eens, zagen de huisslachtingen zelfs liever helemaal vrij. De heren J. Aarnoudse (s.g.p.) en C. M. Droogers (a.r.) vinden het moeilijk ergens een grens te trekken en zagen dan liever vrijstelling voor „buiten de kom", een begrip dat op vele wijzen kan worden uitgelegd Hoe het zij, wanneer het voorstel de Leeuw in stemming wordt gebracht, blijven belden bij hun oude standpunt en zijn tegen. Dat het voorstel toch wordt aangenomen is mogelijk doordat dhr. P. van Driel (c.h.u.) verklaart vroeger onvoldoende oog te heb ben gehad voor de bezwaren voor de bul- tenaf-wonenden en daarom thans het com- promis-voorstel-de Leeuw te willen steunen De voorzitter eindigt debat en stemming met er op te wijzen dat het nieuwe met 4 tegen 3 stemmen aangenomen besluit eerst zal kunnen gelden indien en nadat het van hogerhand is goedgekeurd. PRESENTIEGELD OPGETROKKEN De -behandeling van de financieël zeer gunstige gemeentebegroting 1968 - onvoor zien 1 ton - blijft beperkt tot een) drietal punten, aangesneden door de Onderzoek commissie. Na afloop dankt dhr J. Aar noudse als oudste raadslid de sekretaris voor het vele werk dat het samenstellen van de begroting met zich mee bracht, en volgt officiële vaststelling. Bijna zonder discussie nam men de sugges tie over om de laatstelijk in 1964 vastge stelde presentiegelden op te trekken aan het huidige loon- en prijspeil en voor een dag vergadering te brengen van f 15,op 20,- en voor een avondvergadering van 7,50 op 10,Commissie-vergaderingen tegen een 50 %-tarief. Officieel geldt de vergoeding alleen voor vergaderingen, dus niet voor excursies, zo moet de voorzitter antwoorden op een vraag van dhr. C. Aar noudse, die zo'n vergoeding bepleit met het oog op gederfd loon van de leden-werk nemers. Wanneer er zich geen extra moeilijkheden voordoen, is de post van 1469,voor gewoon onderhoud van het rioolgemaal vol doende. Aldus b en w in hun antwoord op de tweede opmerking Het regelmatig los- spuiten van de bezonken modderlaag in de kelder voldoet goed. Maar garanties kun nen niet gegeven worden; inderdaad waren in het verleden vaak ingrijpende en kost bare reparaties nodig. OVER EEN RIJDENDE MUZIEKTENT Kennelijk om de mening van de raad te peilen gooit de commissie tenslotte een balletje op over de wenselijkheid tot aan schaffing van een eigen z.g. rijdende kiosk voor de muziekvereniging Vroeger beschikte de muziekver. over een eigen tent De ge meente nam het onderhoud daarvan over Zaterdag was er in Poortvliet een zilveren burgemeestersechtpaar. De bevolking nam de gelegenheid te baat om het echtpaar Van Doorn te huldigen voor hetgeen men al 15 jaar voor deze gemeenschap wilde doen. Daarbij hoorde een officiële bijeenkomst op het gemeentehuis en het inzetje rechts toont mevr. Van Doorn met de foto, waarop het geschonken bankstel door de bevolking is afgebeeld. Links op het bordes bij de door „Euterpe" gebrachte serenade. (zie verder derde blad pag. 10) maar besloot in 1964 tot sloop omdat de kosten te hoog werden. Sindsdien is het korps aangewezen op de welwillende mede werking van de St.-AnnaJandse zusterver. wier rijdende kiosk men laatstelijk op 9 september ter gelegenheid van de muziek avond der Thoolse Verenigingen heeft ge bruikt. Dhr. Mees, zelf bestuurlid van „Oud- Vossemeer's Muziekver." tekent daar direct bij aan dat men de kiosk verschillende makni niet heeft kunnen gebruiken. Vaak doen zich festiviteiten of gebeurtenissen voor die alle korpsen in touw brengen en dan zou de kiosk overal tegelijk moeten zijn. Een verplaatsbare tent is daarom veel beter Inderdaad kost het opslaan wat tijd, maar de muzikanten zorgen daar zelf voor. Ook met de opberging behoeft de gemeente zich niet te bemoeien. De andere Thoolse ver enigingen zouden wél over een vaste of verplaatsbare inrichting voor het geven van concerten beschikken. B en w zijn van mening, aldus de voor zitter, dat de publieke belangstelling voor concerten in de tegenwoordige tijd zo ge ring is, dat het niet verantwoord moet worden geacht om 5000,7000, voor een tent uit te geven. Zeven vaste concerttenteni op het eiland Tholen is echt te veel, daarom moet een dankbaar gebruik worden gemaakt van de rijdende kiosken. Het onderlinge gebruik kan beter geregeld worden B. en w zijn gaarne bereid de kosten van huur voor hun rekening te nemen. Dhr. J. Aarnoudse zou het toch mooi vin den indien de gemeente een eigen tent bezat. Dhr. P. van Driel kan met alle welwillend heid ten opzichte van de Muziekver. niet vergeten dat de belangstelling voor con certen zeer gering is. Dhr. Mees geeft toe dat er vroeger meer belangstelling was. Evenwel de vereniging is thans bijzonder levenskrachtig. Er melden zich meer adspirant^muziekanten dan aan genomen kunnen worden. Er is veel enthou siasme. Wanneer het korps concerteert te Onder de Molen of op Botshoofd is er wel terdege belangstelling. Ook breidt de ge meente zich steeds uit. Allemaal factoren die wijzen op toenemende belangstelling voor de muziek, ook voor concerten). De voorzitter eindigt de beschouwingen met te verklaren dat de ver. er nu genoeg over lezen kan om te besluiten of ze met kans op succes een officiële aanvraag kan indienen. SPOEDIG TOEWIJZING BEJAARDENWONINGEN Het in 1968 maximaal bij de Bank voor Ned. Gemeenten in rekening-courant op te nemen krediet wordt gesteld op 150.000, Het in de vorige vergadering genomen be sluit de gemeente garant te stellen voor rente en aflossing van de geldlening voor de 12 bejaardenwoningen, wordt wat het Oud-Vossemeerse aandeel daarin van 293.618,betreft zo gewijzigd dat de le hypotheek wordt gevestigd t.b.v. de Bank en niet t.b.v. de gemeenten. De toe wijzing aan toekomstige huurders, waarnaar dhr. J. Aarnoudse informeert, is volgens de voorzitter in zoverre geregeld dat b en w een aantal mensen hebben opgegeven' bij het Stichtingsbestuur. Dat betrof alleen de groep die een eigen woning vrijmaakt, zulks om hen in staat te stellen eerst rustig die eigen woning te kunnen verkopen. Volgens weth. de Leeuw zal het Stichtingsbestuur de be trokkenen zeer binnenkort met de toewijzing in kennis stellen. NIET ALLES FUSIE-GOUD, WAT BLINKT Wanneer de fusie van de Waterleiding Mij Tholen met de Mij voor Midden-Zee land aan de orde komt, zegt de voorzitter te veronderstellen dat met eenvoudige aan neming van de voorstellen kan worden vol staan nu de raadsleden door schriftelijke stukken en een speciale vergadering vol ledig op de hoogte zijn gesteld. Aldus geschiedt, maar enkele dingen moe ten weth. de Leeuw nog van het hart. Tij dens die op 20 sept. jl. in St. Maartens dijk gehouden vergadering drong spreker met klem aan op vaststelling van de jaar stukken 1965 en 1966. Het is nog niet gebeurd, wat „ergens een laakbare houding" is. De algemene teneur is dat men blij moet zijn in zo'n groot geheel te worden op genomen. Spreker heeft zich aan de andere kant afgevraagd hoe het dan mogelijk is ge weest dat de Thoolse Mij gedurende de laatste 2 jaren van intensieve samenwerking met dat lichaam financieel zo sterk achter uit is gegaan. Ged. Staten hebben de in een vorige ver gadering vastgesteld salarisregeling van de Ambtenaren van de Burg. Stand wel goed gekeurd, maar zouden graag zien dat de be paling werd opgenomen dat b en w de beloning over de bezoldigde ambtenaren verdelen. Aldus geschiedt. Voor woningbouw in partlël bestemmings plan 1966 (achter de Cornelis Frankenstraat) wordt van dhr. A. A. M. van Trijen 2245 ca. en van zijn broer J. P. J. van Trijen 1835 ca. grond aangekocht voor resp. f 5051,25 en 4128,75 Dhr. Abr. Duine heeft een strookje grond van 1,6 cm. breed nodig voor bouw van Het recreatieplan in gemeenteraadsbehandeling Scherpenisse principieel voor met 43 Sint~Annaland met 52 Wel rijzen nog vragen Een burgemeestersechtpaar in het zilver Een Zeeuwse begroting Tentoonstelling Oud Poortvliet" In 12 pagina's veel streek- en plaatselijk nieuws Bij al die variatie ook nieuws in advertenties En nog ruimte tekort Vooraleer een ander te besmetten wilt u eerst op uzelven letten. een spouwmuur tegen zijn woning naast de speelplaats van de Openb. Lag. School. Óm administratieve en technische reden is het beter dat strookje over de volle per ceeldiepte van 26 m te verkopen. In totaal is dat 4.16 m2 wat a 30,per m2 een prijs maakt van 124,80. De raad gaat met de verkoop akkoord. Wijzigingen gemeente-begroting 1967 welke 1 zonder discussie worden aanvaard, voorzien in een nieuwe oliekachel voor de Openb. Lag. School, een verhoging van de posten voor sociale zorg met een totaal van I f 19.469,61 en in aanschaffing van perslucht- apparatuur voor de Vrijw. Brandweer tot een bedrag van f 2541,15. KROONPRINS Onlangs is de straat aangelegd waaraan thans de 12 bejaardenwoningen worden ge bouwd, Straatnaamgeving bleef tot nu toe achterwege. B. en w stellen voor „Pr. Wil- Iem-Alexanderstraat",en hoewel de Vosmeer- se raad op dit gebied vaak eigen initiatieven heeft ontplooid, kan men zich nu algemeen met het voorstel verenigen De gemeentelijke regeling op het gebied van de per 1 nov. a.s. in werking tredende Drank- en Horecawet wordt voorshands beperkt tot een verordening op de rechten B. en w stellen voor zich aan het minimum te houdenf 3,per 50 1. gesleten sterke drank en 5,per 50 1. voor „ge bruik ter plaatse". De vroegere norm van de huurwaarde van het perceel is vervallen. Toch zal de plaatselijk zeer lage belasting opbrengst van 290,nog een verhoging ondergaan tot, naar schatting, 500, Wouwsestraat 24 Tel. 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON DEMIE REGENJAS MODES enz. adv.ing.med. RONDVRAAG Tenslotte verwijst men de aangeboden gemeenterekening 1966 naar behandeling in raadscommissie en stelt de voorzitter het punt „rondvraag" aan de orde. Dhr. C. Aarnoudse meent dat b en w zich niet hebben gehouden aan het besluit in de vorige raadsvergadering om op het sportterein geen houten, maar een stenen gebouwtje neer te zetten. De voorzitter ont kent het, er is alleen besloten te onder zoeken hoeveel een stenen hokje kost. De slechte staat waarin het bestaande gebouwtje verkeert, is veroorzaakt door verplaatsing. Aan de andere kant heeft juist die mogelijk heid tot verplaatsing grote voordelen boven een stenen hokje. Weth. v. Engelen voegt er nog aan toe dat de Centrale Dienst een stenen gebouwtje afdraadde omdat dat koud en vochtig wordt. B en w hebben daarom besloten tot opknappen van het houten hokje. Dhr. J. Aarnoudse zegt met verwondering te hebben gezien dat de krotwoning aan de Ring, laatstelijk bewoond door de wede Swerus, is verbouwd tot garage. In de tijd dat hij wethouder was wees de Centrale Dienst altijd sterk op ontsieringen van het straatbeeld. Welnu, die garage is daar een sprekend voorbeeld van. Wat gebeurt er straks met de naastliggende krotwoning bewoond door de Wede Douw; ook garage? De voorzitter zegt dat de Centrale Dienst geen redenen heeft gezien om te adviseren geen bouwvergunning te geven. Overigens is een nette garage beter dan een leeg staand krot, getuige de z.g. „hoge kamer" Dhr. Droogers vraagt tenslotte of b en w plannen hebben tot verbetering van de dreven door het z.g. Wezen Armenland De voorzitter zegt dat dit geen zaak is van de gemeente, maar van de pachters. Dhr Droogers neemt daar met verwondering kennis van, dat is een nieuw standpunt Vroe ger liet het Wezen Armbestuur elk jaar grind storten. Hoe het zij, de indertijd be sproken verbeteringsplannen door middel van betonnen sporen, zijn van de baan. Daarna sluiting. Een grcot aantal Bergse winkeliers or ganiseert vanaf 18 tot en met 22 oktober weer een sinterklaasshow, ditmaal dan in schouwburg Luxor. Wat er binnen een paar weken zoal in de winkels te koop is, ook het allernieuwste, zal daar worden getoond. En wie daar een kijkje wil nemen, zal geen strobreed in de weg worden gelegd. Integen deel, het is met verschillende andere attrak- ties zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 VERKOPING Vandaag houdt de vrouwenvereniging, uit gaande van de Ger. Gemeente een verkoping van fraaie handwerken en gebreide goederen in het verenigingsgebouw tussen half drie en 5 uur en vanavond tussen 7 en 9 uur HOOGWATER Week van 22 t/m 28 oktober Zondag 5.50 17.50 Maandag 6.15 18.25 Dinsdag 6.50 19.00 Woensdag 7.26 19.46 Donderdag 8.10 20.45 Vrijdag 9.18 22.06 Zaterdag 10.46 23.30 Laatste kwartier 26 oktober te 22.56 uur „SIL DE STRANDJUTTER" Voor de afdeling Tholen van de Bond van Plattelandsvrouwen was er dinsdag jl. een bijeenkomst, waar mevrouw Wesselink- teng uit Den Haag een voordracht hield over het bekende boek van Cor Bruin „Sil de strandjutter' Een boeiend onderwerp,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1