WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Openbaarheid Streek V. V. V. komt tot nieuwe aktiviteiten Hoe was het ook weer WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Trompetten schalden in Nieuw-Vossemeer De redaktie legt u deze week voor Dit nummer bestaat uit tien pagina's Op vierde eeuwfeest nieuwe burgemeester Posthume hulde aan sehrijver van Merijntje Gijzen Nieuwe folder in de maak Zo mogelijk ia elke gemeente informatie adres Tweedaagse tentoonstelling „Oud-Poortvliet' Raadsvergadering Scherpenisse Meerderheid college positief tegenover recreatieplan Instructie-zwembad gewenst Subsidie voor kerkrestauratie 23e jaargang No. 48 12 oktober 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het bekende spreekwoord „wat niet weet, wat niec deert'' wordt menigmaal terecht toegepast in het persoonlijk leven, in het gezin, soms ook wel in verenigingsverband en een enkele keer is dat zelfs noodzakelijk bij een overheidsorgaan. Om van al de eerstgenoemde categorieën maar af te stap- pteir, willen we ons ten aanzien van de al of niet gerechtvaardigde toepassing van dit spreekwoord beperken tot de overheids instanties. Het Nederlandse volk is een democratisch volk. Dat wil zeggen, dat wij ons een staatsvorm hébben gekozen, waarbij wij ons zelf regeren, zij het door vertegenwoordigers in onze bestuurlijke lichamen of instituten. Dat is een vaak te weinig gewaardeerd goed. Degenen die de bezettingstijd bewust hebben beleefd!, kunnen beter weten, maar ook Zij beschouwen het te vaak als een van zelfsprekendheid. Een vanzelfsprekendheid, dat ongestraft en met de noodzakelijk in acht te nemen fatsoensnormen vrijiwel on gelimiteerd kritiek kan worden gespuid. Anderszijds moet worden erkend, dbt juist de liefdé voor de democratie als het ware tot kritiek nodigt. Een natuurlijk nimmer geheel opgaande vergelijking zou kunnlenl zijn, dat een gelukkig echtpaar wel eens een keertje „woorden" heeft, maar dat de diepste oorzaak hiervan toch de liefde is, want er blijft geen haat over na dat ruzietje. En als die liefde er niet was, zou men geen „woor den" maken, want men interesseerde zich er niet voor of in elk geval zou er na zo'n ruzie haat resteren. Een eerste voorwaarde voor een gezonde democratie is echter, dat wij in die ver tegenwoordigers 'n ongeschokt vertrouwen hebben. Zij immers zijn het die oude ver worven vrijheden moeten hoeden, waarvoor in het zelfs betrekkelijk recente verleden goed en bloed werden Igeofferd. Gezien bovendien de afgelegde ieed of belofte, moeten wij het vertrouwen hebben, dat zij op de plaats waar zij door ons zijn gesteld, slechts het algiemeén belang zullen bec hartigen. De controle daarop ligt voor een groot deel in de openbaarheid, waarin ze hun functie vervullen. En voor die openbaarheid zijn er ruime mogelijkheden in onze moderne samenleving. Pers, radio, t.v. Om ons in dit klein verband te beperken tot het eerst genoemde menen we dat de pers een be langrijke taak kan hebben, door alles wat bijvoorbeeld in een vergadering wordt ge zegd en gedaan, naar buiten uit te dragen. Dit „alles" dan voorzover dat mag worden gezien in het belang van het algemeen of ook van een minderheid. Zodra die vergaderingen echter een be sloten karakter krijgen, kan ook dé pers die taak niet meer naar behoren vervullen. Wanneer we ons hier even bepalen (be perken) tot de gemeenteraadsvergadering, dan moet worden gesteld, dat openbaarheid van behandeling een primaire eis is. Een enkele uitzondering daargelaten, welke men kan vinden in de artikelen 49 en 50 van de gemeentewet. Een van die uit zonderingen is bijvoorbeeld het besluit tot aankoop van onroerende goederen. Dit om de bestuurlijke lichamenen niet bij voorbaat te binden bij eventuele verdere aankopen. Andere verkopers zouden er immers hun vraagprijzen naar kunnen richten. Om echter anderszijdis toch een zekere openbaarheid te garanderen, dienen de be sluiten tot begrotingswijzigingen, die meestal voortvloeien uit de betreffende aankopen, wèl in het oplenbaar te worden genomen, hetzij voor of na goedkeuring van gedepu teerden. We hebben hierboven reeds geschetst dat de wetgever in veruit de meeste gevallen openbaarheid bij het nemen van besluiten als voorwaarde stelt. Argumentatie en voorlichting rond de voorstellen worden dan naar buiten uit gedragen en komen dus ook ter kennis van hen, die er eveneens bij betrokken zijn. Noemen we als voorbeeld de aankoop van een onroerend goed. Wordt behande ling daarvan weggestopt achter gesloten deuren, dan kunnen beweringen in besloten zittingen gedaan, moeilijker aan de waarheid worden getoetst aangezien van de leden van een gemeenteraad niet mag worden aan genomen dat ze alwetend zijn. Zouden die echter tot buiten de ver gaderzaal zijn uitgedragen, dan zou er on middellijk van die zijde van andere bij de verkoop betrokkenen alarm kunnen worden geslagen. Vergaderen achter gesloten deuren betekent hier dus in feite uitholling van de democratie en daarom kan er niet sterk genoeg tegen worden gewaarschuwd. We kunnen het niet anders zien, dan als uitholling van de democratie, wanneer wordt getracht de pers o.i. onnodig ergens buiten te houden. Een verslaggever, die zijn taak serieus opvat, zal als elk lid van de raad zijn best doen de belangen van de gemeen schap te dienen en daarbij zeker niet streven naar sensatie. Bovenstaande hebben we hier niet onder de aandacht gebracht, omdat het in onze ge meenteraden aan dïe openbaarheid zou schorten. Integendeel, in dit opzicht komt de streek heus niet van achter maar het komt toch voor in ons goede democratische land, En dus kan het zijn nut hebben de Nieuw Vossemeer heeft vorig weekend getoond er ook wat van te kunnen. Het combineerde het vierde eeuwfeest met de installatie van een jong energiek burgemeester, terwijl het tenslotte ook nog kans zag om op dezelfde dag een van haar grootste zonen uit het jongste verleden te eren. Het ovationeel applaus hield zaterdag middag 7 oktober aan, in het gemeenschaps huis te Nieuw-Vossemeer, toen mevrouw A. M. de Jong te Amsterdam, weduwe van de zo bekende, tijdens de bezettingstijd door de nazi's vermoorde schrijver, het gipsen beeldje van Merijntje Gijzen aan Vossemeers nieuwe burgemeester mr H, Hennekens overhandigde. Zowel de burgemeester als de zo treffende afbeelding van De Jong's geesteskind door de Roosendaalse kunstenaar Joop Valk waren kersvers. En juist het jonge energieke van een moderne burgemeester naast het parman tige, maar ook wat melancholieke van een „Merijntje" /symboliseerde op deze viert- honderdjarige feestdag voor Nieuw-Vosse meer de mijlpaal van toekomst en verleden, van verleden en toekomst. Het liep er als een onzichtbare draad doorheen. Want niemand in ons naburig dorp wil ondanks veel wat teleurgesteld heeft, het verleden naar het verleden ver wijzen, terwijl anderszijds de bevolking juist zaterdag toonde, dac het met grote ver wachting aan de vijfde eeuw van haar bestaan wil beginnen. Daarvan getuigde loco-burgemeester C. Kooien, tóen hij de nieuwe burgemeester installeerde, daarvan getuigde namens de raad ook wethouder J. Brocatus, de wnd. secretaris J. Overveld, de schoolkinderen en verenigingen en alle andere Vosmeerse sprekers tijdens de plechtigheid in het ge meenschapsgebouw. En die vonk bleek duidelijk ook al op de nieuwe burgemeester te zijn overgeslagen „Daarom zal ik veel interesse aan de dag leggen voor hetgeen in de dorpsgemeenschap leeft..." STANDBEELD Geen ogenblik is er contrast geweest tus sen installatie van de nieuwe burgemeester en de viering van Nieuw-Vosseimeers vier honderd jarig bestaan. Integendeel, voor beiden werd haast op éenl zelfde moment een hoogtepunt bereikt, toen de heer Van Overveldi na een stukje Vosmeerse geschiedenis het cadeau van de bevolking een standbeeld van Merijntje Gijzen (zij het voorlopig nog in gipsmodel) door mevrouw A. M. de Jong-Defresne aan de burgemeester deed overhandigen. De T.V. camera bracht het 's avonds over in duizenden gezinnen. En in het dorp zelf duizenden belangstellenden voor dit alles voor de „Trommelaeren van Roesendaele", voor de middenstandsbeurs, tenslotte ook voor het vuurwerk met het fraaie slotstuk „400 jaar Nieuw-Vossemeer. Onze nabuur nogmaals gefeliciteerd met haar nieuwe burgemeester, met haar in middels (ook al op deze zaterdag) vier nieuwe ereburgersburgemeester Janssens thans te Aerle Rixtel, burgemeester Mol, thans te Boxmeer, burgemeester Twaalf hoven, thans te Hoeven en oud-gemeente secretaris Gijzel, thans woonachtig te Ber gen op Zoom. Het ga de inwoners van de Eendracht- buurtgemeente verder Iwel. Terwijl de gemeentebestuurders zich dezer dagen buigen over het recreatief ontwikkelingsplan Eiland Tholen, kwam ook de Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer „Eiland Tholen" in algemene ledenvergadering bijeen te Sint-Maartensdijk. De ook afgelopen zomer weer sterke toename van het toerisme naar het gebied over de Eendracht, noopt tot uitbreiding van de aktivi teiten met name op het terrein van informatie en inventarisatie. Een onderdeel daarvan is het maken van een nieuwe streekfolder en het zo mogelijk komen tot een informatie-adres in elke gemeente. De in 1962 opgerichte Streek-VVV dankte haar ontstaan lang niet uitsluitend aan hen, die de noodzaak daarvan inzagen om materiële redenen. Integendeel, de gang makers kwamen van ideële zijde. Volledig bereid de stedeling te gunnen, waarnaar grote behoefte is, maar dan niet ten koste van het streekeigene, dan niet alles maar overboord gooien, waardoor het hier onder andere goéd' en rustig wonen was, om der wille van de bussiness of voor de streek meer begrijpelijk... om der wille van de slmeer Dat was ook één der oorzaken, dat de gewenstheid van openbaarheid te belichten. Bij dit alles ds wederzijds vertrouwen en begrip noodzakelijk. Een verslaggever die zijn heil zoekt in datgene wat afbreuk kan doen aan de samenleving is zeker geen dienaar van de gemeenschap. Een verslag gever, die bewust en moedwillig verzwijgt, om| de hand boven het hoofd van een burgemeester of raadslid te houden, is daar aan evenmin dienstbaar. Vandaar dat open baarheid gemiddeld de beste resultaten op levert, omdat dit het wederzijds vertrouwen bevordert. En dan kan het best voorkomen, dat die openbaarheid teleurstelling bezorgt, maar nimmer een eigen verwijt, dat men het slechts onderhands wist te fiksen. Nogmaals in dat opzicht valt er in onze streek niet te klagen. Moge daaraan ook in de toekomst nimmer worden getornd. aktiviteiten zich beperkte tot het beant woorden van het overigens niet zo geringe aantal brieven, waarin om inlichtingen over mogelijkheden in de sterek ten aanzien van de recreatie werd verzocht en tot het uit geven van een folder, waarin de vreemde ling duidelijk werd gemaakt in de goede zin van het woord, wat er hier was te vinden aan ontspanning, maar ook wat men van die toerist aan aanpassing mocht verwachten Tot van ver over de grenzen kwamen er brieven. België, Duitsland, Frankrijk maakten geen uitzondering, uit Zwitserland bleef het nog wel beperkt. Met wat aan gemeentelijke bijdragen en contributies van leden was verkregen heeft men zo'n jaar of vier op dat WV-meertje kunnen dobberen, maar gezien de sterke toename van de laatste paar jaar, is het wel gewenst tot nieuwe aktiviteiten te komen Dit is de samenvatting van hetgeen voor zitter V. Laban te Tholen ter inleiding op de bijeenkomst in Sint-Maartensdijk naar voren bracht. Men kon, zo bleek uit het overzicht van secretaris Th. C. Benou nog over zo rond de duizend gulden beschikken voor die ver dere aktiviteiten. Daartoe werden eerst bestuursverkiezingen gehouden, hetzij herbenoemingen, hetzij voor zien in ontstane vakatures, hetzij door ver kiezing van nieuwe bestuurders, De zaak kwam vlot ronld, zodat uit elke gemeente weer 2 vertegenwoordigers in het algemeen bestuur zitting kregen. Het zijn de heren voor Tholen E. D. van de Velde en V. Laban. Eerstgenoemde nam het voorzitter schap van laatstgenoemde over. PoortvlietJ. Oudesluijs en H. Verwer. Scherpenisse M. C. Hage en J. Geluk Sint-Maartensdijk Th. Benou en P. W. Priem. StavenisseC. J. Moerland en G. de Rijke Sint-Annaland A. Boogaard en J. van Kuilenburg. Oud-Vossemeer mr J. J. Versluijs en P. W. A. Mees Administrateur is de heer M. Meerman te Sint-Maartensdijk. De plaatselijke contacten zullen aan leden werving gaan doen. Aansluiting wordt ge zocht bij de landelijke en provinciale VVV, waarvan ook medewerking zal worden ge vraagd bij opmaak van een nieuwe streek folder. Verder zal worden getracht plaatselijke informatie-adressen te krijgen, daar is ge bleken, dat hiertoe één centraal punt voor directe inlichtingen onvoldoende is. Daarbij wordt niet uitgegaan van de noodzaak dat een dergelijk adres ook op zondag bereik baar is. Eerstens is dat lang niet overal in den lande het geval en tweedens behoeft men zich beslist niet te schamen, wanneer (men ten aanzien hiervan principiële of andere bezwaren heeft. De weekends begin nen gewoonlijk reeds vrijdagavond uiterlijk zaterdagmorgen, zodat voor het merendeel vroegtijdige informatie mogelijk is. Overigens is het van groot belang dat ter plaatse juiste inlichtingen verstrekt kun- j men worden, zoals het voor onze streekbe- woners een vanzelfsprekendheid is vreemde- Geen openbaarheid schuwen Dorpshuis Sint-Maartensdijk bij g.s. op nominatie Raad Smerdiek nam nog geen beslissing over recreatieplan Streek-VVV met nieuwe aktiviteiten Stavenisse ruim sluitende begroting Accelerando triomfeerde in Ere-afdeling Tentoonstelling „Oud-Poortvliet" Nieuw-Vossemeer zette bloemetjes buiten Vergeet wat scheidt, bouwt wat bindt. lingen die naar de weg vragen, vriendelijk te woord te staan. Tenslotte viel het besluit zo spoedig mogelijk te komen tot een inventarisatie van al het geen er in de streek valt te registreren ten aanzien van campings en de mogelijke be zetting daarvan, hotels, pensions, kamer- verhuur, enz. Lt* „Ongeveer te 11 uur vertrok de optocht naar de grens der gemeente, teneinde de burgemeester af te halen. De stoet bestond uit het muziekgezelschap „Concordia" van Tholen, 70 ruiters in 3 afdelingen, enige rijtuigen met de leden van de gemeenteraad en de feestcommissie, 60 meisjes, 50 fietsen, waaronder 2 zeer fraai versierde, voorstellende een stoomtram en een scheepje, benevens de deelnemers der te houden volksspelen Dit alles gebeurde op woensdag 17 juli 1907 toen in Poortvliet de heer J, van Gorsel als burgemeester werd geinstalleerd. voor het Poortvlietse verleden*, evenals de Goesse archivaris (denk ook aan het Thoolse 700 jarig bestaan) nu mevrouw Popkema. Toen het historisch vuurtje eenmaal op laaide, stonden de initiatiefnemers verbaasd wat er toch nog te voorschijn kwam in een gelffieente, die met uitzondering van de Ambachtsheerlijkheid (rentmeester burge meester Van Doorn) niet zo rijk is aan dokumentatie uit het verleden. Het Thoolse feest had de belangstelling voor die historie aangewakkerd, zoals dat in de gehele omgeving gebeurde. Men dacht bovendien aan toekomstige samenvoeging van gemeenteen, men ondervindt de snelle ontwikkeling van deze eeuw en daarom was het voor de Poortvlietse initiatiefnemers nu of misschien gaat het nooit meer. Het ging nu. Dit enl nog veel meer uit het Poortvlietse verleden is dank zij (medewerking van deze en gene opgediept, gerangschikt, gerubri ceerd zal als het ware een open historisch boek vormen op de tentoonstelling „Oud Poortvliet" welke woensdagmorgen 18 okto ber officieel zal worden geopend en daarna voor iedereen toegankelijk is tussen 2 en 1,0 uur, donderdag en vrijdag daaraanvol gende nog eens tussen 10 uur 's morgens en 10 uur 's avonds. WIE WEET ER NOG MEER VAN? Het initiatief tot deze tentoonstelling kwam van mevrouw Kugel-Swart. Het maakte spoedig meerdere enthousiasten in deze kleine gemeenschap, vooral ook onder de bejaarden na een vertoonde dia-serie. Het bestuur van de bejaardenafdeling als voor zitter Heijboer, oud-gemeentebode Deurloo, Mosselman en Steenpoorte zegde spontane medewerking toe. Technisch ambtenaar J. Blaas uit Tholen is evenzeer geinteresseerd Het oudste gebouw in Poortvliet de Hervormde Kerk, waarvoor restauratie plannen in vergevorderd stadium zijn en welk gebouw ook het middelpunt vormt op de komende expositie „Oud-Poortvliet" ,MUDY" Wouwsestraat 24 - Tel. 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON DEMIE REGENJAS MODES enz. adv.ing.med. De oude tijd werd voorzover dat aan bestaande voorwerpen, kaarten, dokumen tatie enz. vastgelegd. En zo kan men volgen de week in de bovenzaal van het gemeente huis heel wat zien, wat aan het verleden herinnert. Archieven, burgerlijke stand, kle ding, talrijke andere voorwerpen, een serie prachtige aansichtkuarten naar straten ge rangschikt. Welke oeroepeni in die straat werden uitgeoefend. Hoe feest werd gevierd De landbouw, watersnood, molens en ga zo imaar door. Wellicht ook de mogelijkheid tot een doorlopende dia-vertoning. Menigeen zal benieuwd zijn naar wat op dit gebied verzameld is. En kan mogelijk ook nog een steentje tot verdieping van dat ver leden bijdragen. Door een herinnering eenl voorwerp een foto, een oude kaart of wat dies meerzij. Ga er eens een kijkje nemen op de ge noemde uren. Het kan voor de inwoners jong en oud interessant zijn. En voor menig ander in onze streek. Terwijl we in het volgend nummer nog even terugkomen op de gevoerde discussies tijdens de gisternamiddag in Scherpenisse gehouden raadsvergadering, volgt hieronder eenl uiteenzetting van de behandelde stuk ken. Er was een schrijven van het Humanis tisch Verbond om subsidie voor het centrum voor militairen. Een minderheid van het dagelijks bestuur staat er principieel afwij zend tegenover, terwijl een meerderheid: geen praktisch motief aanwezig acht voor sub-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1