WEE8BLQ0 VOOR HET EILDHD THOLEN EN ST.FIUPSLAND Herindeling WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Herindeling Thoolse gemeenten in Tweede Kamer Delta-spoorlijn Streekkoren kwamen met eerste prijzen van Nijmegens concours Appel en aardappelrovers gepakt 'I Dit nummer bestaat uit ach t pagina's Milde jary-beoordeling V\Z.O.S - Sint-Maartensdijk 369 punten in Superieure afdeling Smalstads Dubbel Mannenkwartet 336 punten Eerste A-afdeling V.Z.O.S. - Sint-Annaland 324 punten, afd. Uitmuntendheid V.Z.O.S. - Sint-Philipsland 324 punten Tweede afdeling Politie deed slag Vandaag voor offieier van justitie Beernink Voorzichtig met herindeling en grenswijziging De redaktie legt u deze week voor Raadsverslag Sint-Phillpsland Doorgaan met allcoelen, vindt dhr. Beurkens Hij nam geen zitting in begrotingscommissie Haven-baggering oorzaak van geruchtenstroom „Daar hebben we geen boodschap aan", vindt Burgemeester Van Velzen 23e jaargang No. 46 28 september 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Wanneer men na de mededeling van de minister-president (en van Binnenlandse Zaken) mr Beernink inzake de Thoolse her indeling (zie daartoe elders in dit nummer) de kop alsnog in het zand wil houden, blijkt men ongezeggelijker te zijn dan de bekende struisvogel. En vooral struisvogelpolitiek zal na een aangekondigde samenvoeging van Thoolse gemeenten uit den boze zijn. Zonder te hard van stapel te (willen) lopen, moet er degelijk rekening mee gehouden worden, dat - pak weg - de thoolse herindeling per 1 januari 1969 is bekeken. Een feit zal zijn. Welke herindeling Maakt dat in feite veel uit Er zal wel een blooie en dooie Jan overblijven. Misschien nog altijd te eng bekeken, zijn we niettemin van mening, dat elke gemeen te op Tholen stuk voor stuk voor eigen parochie meer weet te presteren dan rede lijkerwijs mag worden verwacht bij een be stuurlijke thoolse eenheid. En daarbij moet grif worden toegegeven, dat het naar buiten optreden gemakkelijker en effectiever zal zijn na samenvoeging. We telden namelijk de jaren door winst punten (bij menig verlies) door chauvinisme. Het prikkelde tot aktiviteiten waarbij - vol mondig toegegeven - de leiding van een gemeente van uitzonderlijk belang was. Men kan het vergelijken bij een voetbalderby. De jaren door betekende een voetbalwedstrijd tussen Tholen) - Sint-Annaland, Vosmeer - Smerdiek, omgekeerd of in andere volg orde, een extra inspanning van de opgestelde spelers. En extra aktiviteit betekent meer resultaat of dat nu het geval was tijdens de onderhavige wedstrijd of dat men er voordeel uit putte voor een ander tegen stander, Vers twee is of dat altijd! even plezierig was. Maar ongetwijfeld van betekenis voor een verdere ontwikkeling. Betreft het bij het gegeven voorbeeld een ontwikkeling op het gebied van de sport, het betekende op ander terrein ook een gemeentelijke ont wikkeling. Met alle jalousie, prikkeling, af kamming en wat dies meer zij op de koop toe. Onze misschien overbodige vrees is daarom bij herindeling, dat de plaatselijk aktivi teiten en daardoor het geheel zal verslappen. Afgezien nog van een voorbeeld als in Brouwershaven, waar men na zes jaar her indeling nog geen afdoend antwoord heeft gevonden op de vraag waar het gemeente huis, waar de zetel moet worden gevestigd, is er de misschien overbodige angst, dat een groot deel van een streek het wel gelooft. Niet meer de intense belangstelling zal op brengen), dan wanneer men dichter bij be stuur en begeleiding is betrokken. Wanneer dat een ouderwetse mening blijkt te zijn, moeten we ons toch wel afvragen, waarom de grote steden zo in! de knijp zitten, dat het contact met de burger verloren ging. We zouden de laatsten willen zijn om bij een rechtmatige beslissing van de wetgever het doel te gaan torpederen. Integendeel, de democratie eist dan alles te doen wat tot heil van de streek diendende is. Tevoren mag de mening, de overtuiging zeker niet ontbreken. Met open oog voor wat deze tijd eist. Met meewarige blik voor menig plaatse lijk bestuurlijke kleinzieligheid Maar ook met zoveel overuren voor het plaatselijk belang, met een zo groot meeleven van de burger als men in groter verband niet mag eisen en verwachten. En toch willen we na dit alles de beslissing van de Tweede Kamer over de Thoolse gemeentelijke herindeling rustig afwachten. Zelfs al heeft men persoonlijk de tachtig procent overtuiging, dat het één thoolse gemeente zal worden. En daarbij de zeker heid nog altijd tot een maar brood etende profeet te behoren. Met de winterperiode in het vooruitzicht eni daarmee de tijd tot een dn ons agrarisch gebied meer gelegenheid tot dieper over denking, zouden we tenslotte toch willen adviseren met een nieuwe orde voor de toe komst rekening te willen houden. Met name zal dat het geval dienen te zijn bij de politieke groeperingen in onze streek. Ook daarvoor geldt, dat het beter is te hard geblazen, dan de mond gebrand. Brouwers haven ds niet bepaald het meest prettige, effectieve samenvoegingsvoorbeeld De ontwikkelingschets 1967 Zeeland deed ook het toekomstbeeld van een Deltaspoor lijn weer opdoemen. Het lijkt ons niet over bodig te registreren en te herinneren, wat daaromtrent eerder te berde is gebracht. Toe gegeven zij, dat het bij het ontbreken van meerdere bronnen, een wat eenzijdige ge- dachtenwisseling moest zijn. Het kwam van Brabant 1 En Tholen behoort (in elk geval belastingplichtig) nog altijd tot de provincie Zeeland. Mogelijke reaüsering van een Delta-spoorlijn lijkt nog ver af, indien het ooit zover mag komen. Niettemin wensten onze gedeputeerden daaraan niet voorbij te gaan. Waarom wij dan wel? Temeer omdat het zou kunnen zijn, dat het onze streek niet onberoerd laat. In hoe verre dat het geval zou kunnen zijn, maakt de samenvatting elders in dat nummer duide lijk. Waarom we daarvoor toch wel uw belangstelling vriendelijk verzoeken. Zaterdag 23 september werd door bovengenoemde koren deel genomen aan een concours in Nijmegen, uitgeschreven door „Pleiade" aldaar. De verre reis leverde voor de deelneemsters uit onze omgeving een goed resultaat op. Alle koren met een eerste prijs, waarvan „V.Z.O.S." te Sint-Maartensdijk met lof. Enerzijds een verheugend resultaat, anderszijds dient mede in aanmerking te worden genomen, dat de jury tot een milde be oordeling kwam. De opoffering die men zich getroost tot deelname aan het culturele leven werd hoog aangeslagen, wat niet betekende dat er geen deskundige beoordeling plaats vond. Integendeel, voor ieder koor werd duidelijk, voorzover men dit zelf al niet wist, waar het nog aan schortte. Maar het was niet zo, dat hierdoor de punten sterk werden gedrukt. Dat was ook oorzaak, dat ook onze streekkoren met vele anderer en eerste prijs in hun verschillende afdelingen veroverden. SUPERIEUR Van die deelnemende streekkoren sprong „V.Z.O.S." van Sint-Maartensdijk er - hoe kan het anders opnieuw uit. Het werden 369 punten en dus een eerste prijs (mini maal was 300) in de Superieure-afdeling. Een eerste prijs met lof zelfs, nu men boven de 360 punten wist te komen. Het verplicht nummer, dat onder leiding van de heer A. L. Riedijk werd gezongen was „Psalm 122" van Sweelinck Aan het begin ging het even mis, maar de eindconclusie van de jury wasGoed koor onder goede leiding. De aanvankelijk gemiste inzet kostte overigens wel enkele punten, maar men kwam toch aan een uit stekend totaal. UITMUNTENDHEID Het Sint-Annalandse „V.Z.O.S." onder leiding van de heer J. C. Geluk uit Sint- Maartensdijk kwam in de afdeling Uitmun tendheid eveneens tot een eerste prijs met „Herbstlied" van Mendelssohn en het vrije nummer „Ave gratia". Het ontbreken van enkele leden wegens ziekte maakte het eindresultaat een eerste prijs en dat be tekent in een afdeling als deze toch ook een goed koor. EERSTE AFDELING Daarin kwam Smalstads dubbelmannenkoor uit onder leiding van de heer I. Riedijk. Met name de zachte gedeelten in bet nummer „Amor in het bootje" van Gastoldi kreeg extra waardering van de jury. Het vrije nummer was „Adoramus te Christe" van Di Lasso. Met 336 punten toch weer als nummer twee op de lijst van onze streek koren in dit concours. TWEEDE AFDELING Het Sint-Philipslands gemengd koor „V.Z.O.S." was niet weinig gedupeerd door het ontbreken van 6 leden door ziekte of om andere redenen. Dat was bovendien een. qua partijen wat eenzijdige absentie, waar door het sopraangedeelte de alten verre overtrof. Het betekende overigens niet dat slecht werd gezongen. Er kwamen 324 pun ten uit de jurypennen en dat betekende een eerste prijs plus de mogelijkheid van over gang naar de eeste afdeling. Het koor stond onder leiding van de heer H. Schutte te Bergen op Zoom. Bij elkaar een niet te vergeefs gemaakte reis naar Nijmegen op een zonnige september-zaterdag, waarvan de resulta ten namens de streek een felicitatie waard is en wat vervolgens een stimulans mag betekenen op de ingeslagen weg verder te gaan. In samenwerking met het Bergse gemeentelijk politie-apparaat heeft de rijkspolitiegroep Tholen maandagavond jl. een paar voor haar goede bekenden in de kraag gevat, nadat duidelijk was geworden, dat deze Brabanders de herkomst van een paar zakken aardappelen en een paar kisten appels niet voldoende konden thuisbrengen. Ze bleken te zijn gegapt onder Tholen en de volgende fase is, dat vandaag G. K. uit Huybergen en W, R. uit Hoogerheide wor den voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Toen de poütie maandagavond ontdekte met wie men van doen had, was men al direct niet meer zeker van de oirbare her komst der zich in de auto bevindende produkten. G. K. uit Huybergen is namelijk in zoverre een goede bekende van de politie, dat hij vorig jaar Was betrokken bij een twaalftal kleinere diefstallen, o.a. op de boerderij Van der Slikke en in enkele thoolse campings. Deze avond had K. mét zijn lotgenoot R uit Hoogerheide na cafébezoek een ge- 1 sloten schuurtje van landbouwer G. A. in die Veerweg onder Tholen geforceerd en naar later bleek, daar 2 zakken aardappelen in de auto geladen. Vervolgens was men in het Zwarte wegje in de 1500 gemetenpolder in een boomgaard aangeland waar 2 kisten appelen (Golden Lucies) werden geplukt en meegenomen. De appels bleken nog kortgeleden een laatste giftige bespuiting te hebben gekregen en waren met ruime marge nog een viertal weken voor consumptie ongeschikt. De rovers zijn er dan ook niet slecht afgekomen nu ze het appeltje voor de dorst nog wat uit stelden. De thoolse rijkspolitie kwam op de hoogte, verzocht samenwerking met Bergse collega's nu de daders de brug al gepasseerd waren en zo volgde prompt aanhouding. Aan vankelijk bleef het bij K. een volledig ont kennen. Hij verklaarde de appels en aar dappelen rechtmatig te hebben gekocht, maar vertelde er niet bij, waar. Tenslotte viel men door de mand en volgde in ver zekerde bewaringstelling met inbeslagname van het gestolene plus auto. En vandaag dan voor de officier van justitie, die wel zal aantonen, dat men zeker bij een voor de teler zo weinig florerende aardappelprijs ook nog niet ongeoorloofd aan het aantal kilo's moet gaan knagen. adv.ing.med. Naar de mening van de minster Beernink van binnenlandse zaken moet samenvoeging van gemeenten, zowel als grenswijziging achterwege blijven, wanneer de problematiek waarin de gemeenten zijn geraakt of zullen geraken met andere middelen waarbij met name aan samenwerking is te denken) op doeltreffende wijze tot een oplossing kan worden gebracht. o Dit wil evenwel niet zeggen, dat hij de zelfstandigheid van een gemeente dan wel de gemeentegrenzen, ziet als een gegeven waaraan in beginsel niet mag worden ge tornd. De zelfstandigheid op de grens van een gemeente zal niet kunnen worden ge handhaafd indien blijkt, dat beëindiging van de zelfstandigheid respectievelijk wijziging van die grens, uit een oogpunt van algemeen belang, objectief noodzakelijk is. Het is zijns inziens van belang, gemeente lijke herindelingen streeksgewijze te doen plaatsvinden. Hij is van mening, dat al ware het slechts ter voorkoming van be stuurlijke onrust, zoveel mogelijk moet wor den voorkomen dat een streek in étappes bij een herindeling wordt betrokken. Herindeling kwam stap dichterbij Deltaspoorlijn-droom Raadslid St. Philipsland verdere afkoeling Dieven gegrepen Streekkoren tot goede zangresultaten op concours in Nijmegen Derby in voordeel van Tholen beslist Verdriet en klagen maken lange dagen Maar boze gedachten maken lange nachten (Guido Gezelle) De minister van binnenlandse zaken, mr Beernink deelt in de memorie van toelichting op de begroting van Binnen landse Zaken voor 1968 mede, dat in de loop van het nieuwe zittingsjaar een wetsontwerp bij de Tweede Kamer zal worden ingediend tot gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen. Een schrale troost (voor tegenstanders) en bijkomstigheid (bij voorstemmers) is, dat het niet de enige gemeentelijke grenswijziging in 1967/1968 zal zijn, welke de Staten Generaal gaat bereiken. Aan de orde komt ook samenvoeging van Dordrecht en Dubbeldam, Leusen en Stoutenburg, Gennep en Ottersum, Bellingwolde en Wedde. Zonder iemand blij te maken met een wassen neus, blijkt de huidige minister van binnenlandse zaken wat minder samenvoegend-minded te zijn dan zulks het geval was bij de voormalige staatssecretaris van hetzelf de ministerie. Hij voelt er weinig voor om tot hervorming van heel nieuwe bestuurslichamen in ons land te komen en méér voor verdieping en aanpassing van gemeenschappelijke regelingen. Er kan zelfs worden overwogen intergemeentelijke samen werking voor te schrijven. Nogmaals, voor wat Tholen betreft zal de betreffende wet tot samenvoeging van gemeenten dit zittingsjaar de Senaat wel bereiken. Een voltallige raad te Sint-Philipsland boog zich dinsdagavond 26 september een uurtje over een zestien agendapunten plus enkele ingediende vragen en de zaak zat weer rond. Aanvankelijk leken de strubbelingen wel wat groter te zijn. Dat begon nadat enkele stukken voor kennisgeving waren aange nomen bij het punt aanbieding begroting 1968. B en w stelden daarbij voor in de begrotingscommissie te benoemen de heren W. Beurkens (c.h.u.), L. den Engelsman en J. den Boer (beiden s.g.p.) Mij niet gezien, dacht dhr. Beurkens, maar hij zei het wat anders. Mijnheer de voorzitter, bij de laatste wet houdersverkiezing werd me geadviseerd een afkoelingsperiode te beginnen. Gezien echter het nog niet door mij vergeten bedrog van wethouder M. Reijngoudt (s.g.p.) bij de laatste wethoudersverkiezing wens ik geen zitting in deze begrotingscommissie te hebben en geef de voorkeur aan een doorgaan met afkoeling, want ik ben nog niet afgekoeld. De voorzitter Dat is kras gesproken, mijnheer Beurkens. Verder liet de voorzitter het er maar bij. Voor begrotingsonderzoek kwam toen als derde man de heer J. Verwijs (vrije lijst) aan bod en alle drie de heren lieten zich de vrijwel algemene verkiezing welgevallen. Waarschijnlijk komt de begro ting 1968 op 26 oktober in openbare be handeling. ,MUDY Wouwsestraat 24 Tel. 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON DEMIE REGENJAS MODES enz. adv.ing.med. Voor onderzoek rekening 1966 werden aangewezen de heren L. den Engelsman, A. A. Rijstenbil (gem. belang) en J. Verwijs. De heer Verwijs vond het een zeer goed koop aanbod, dat men een perceeltje grond groot ongeveer 14 m2 van de Ned. Her vormde Kerk voor de symbolische prijs van 1,kon kopen. Het betreft het stukje grond naast de brandweergarage. Ook was er geen bezwaar tegen verkoop van grondperceeltjes achter de woningen aan de Gladiolenstraat aan de desbetreffende bewoners voor 5,per m2 Aanvankelijk was deze grond bestemd voor een brand- pad, maar dat bleek overbodig te zijn. Bij verhuur van de woning Deensestraat 18 aan de postcommandant der Rijkspolitie en van de woning Oostdijk 32 aan de heer C. L. Piasmans te Steenbergen infor meerden de heren Verwijs en Beurkens naar het grote huurprijsverschil. De voorzitter antwoordde dat kwaliteit en gerief daarvan wel afhankelijk zijn. Bij het besluit tot het voeren van een rechtsgeding voor onteigening van gronden van de heer A. C. J. Verwijs te Yerseke informeerde de heer J. de Boer of er nog een overeenstemming kon worden bereikt De voorzitter antwoordde dat zulks nog niet het geval is, maar dat toch contact is

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1