EENDRACHTBODE Kinderen volgen hun eigen weg Sporthoekje 23e JAARGANG No. 42 31 AUGUSTUS 1967 TWEEDE BLAD Raadsverslag In Tholen Voordeliger ruil tussen ton en closet is niet denkbaar Raad juicht voorstel toe van dagelijks bestuur Komende winter bestemmingsplan Dalempolder aan de orde Nieuw raadslid toegelaten Raadsvergadering In Sint-Annaland Aanlegsteigers op Jachthaven verankeren Bouw aula op begraafplaats Subsidie voor bejaardensoos Raadsvergadering in Poortvliet Boawgarantie bejaardenwoniog Middenstand vraag vrijdag-koopavond woensdagmiddag sluiting Subsidie voor restauratie kerkorgel en De heer A. te Pas (gem. belang) was verhinderd de openbare raadsvergadering van maandagavond jl. bij te wonen. De overige leden waren present. De raad be sloot tot aankoop woning Kruittorenstraat 11 en verhuur aan de huidige eigenaresse mej. Engelvaart, nadat tevoren nog enkele nadere inlichtingen waren verstrekt. Niet lang daarna kwam het in ons vorig nummer reeds omschreven voorstel van burgemeester en wethouders aan de orde om maatregelen te treffen tot liquidatie van de faecaliënophaaldienst. Voor Tholenaren tonnenstelsel De heren W. K. Quist (c.h.u.) en D. J. van de Velde (alg. belang) kunnen niet anders dan het plan toejuichen. Ze geloven dat er in het algemeen instemming met dit voorstel zal zijn bij betrokkenen, want de genen, die een closet hebben, zouden er be langrijk mieer voor over hebben om het niet te missen. Duidelijk wetdi uit de discussie, dat er geen hoofdelijke stemming nodig was om dit voorstel vlot over te streep te trek ken. En dat gebeurde prompt. Een intermezzo vormde de beëdiging als waarnemend secretaris van de heer J. L. meer voetbalveld dan voortuin. Voorts meent hij dat het niet meer ge bruikte urinoir aan kdie Doelweg ook maar moet verdwijnen. De heer Berrevoets had ontdekt dat de oude gymzaal uloschool weer wordt op geknapt en in gebruik genomen zal worden De voorzitter antwoordt dat zulks inderdaad het geval is. Men heeft voor het geheel nog onvoldoende accomodatie en nu wordt de vloer in de oude gymzaal van de oude ulo school verbeterd zodat er wat verlichting kan worden gebracht in de intensiteit van het gebruik der nieuwe sporthal. De heer Berrevoets had verdier vernomen, dat de voorzitter maatregelen had genomen om een aan de Machteld van Gelrestraat zonder toestemming aangebracht schot te laten verdwijnen. Het resultaat is evenwel nihil. De voorzitter zegt het niet al te drastisch te hebben willen aanpakken, maar wanneer geen gevolg aan zijn verzoek wordt gegeven zal toch wel proces verhaal volgen. Daar mee kan de heer Berrevoets instemmen Te voren zal de woningwet nog worden ge hanteerd. Maar daarna de politie. En daarmee was dan deze thoolse raads- kous afgebreid. begrijpelijker het jarenlange die tot het afleggen daarvan be- moet het veld ruimen voor Inet heel wat I J. I hygiënischer closet. Het college heeft er zwaar op gepiekerd, maar kwam tot eeni voor partijen aantrekkelijke regeling. En daarbij gaat het nog om 177 gevallen, dus nog niet zo weinig. Die mensen betalen momenteel trouwens ook 24,per ton per jaar. Nu kunnen ze van rijk en gemeente samen 533,34 worden vergoed in de te maken kosten en aannemende dat vervanging gemiddeld op 800,komt, wordt wel heel duidelijk, dat betrokkenen verkapitaliseerd minder kwijt zijn, dat de huidige 24, per jaar. In het algemeen kon de raad dit voorstel toejuichen. Er kwamen nog wel een paar informaties op tafel. De heer M. van der Sande (gem. belang) informeerde wat b en w voornemens wanen te doen, wan neer er ondanks deze gunstige regeling toch een aantal onder de 177 gevallen niet bereid zouden zijn tot vervanging over te gaan Kan men die dan ook verplichten WEG VAN OVERLEG? De voorzitter vond dat eerst wel alles moet worden gedaan langs de middellijke weg. Er ligt nog een flinke periode om te onderhandelen tussen nu en de datum van liquidatie van het tonnenstelsel. Wie na uitputtend overleg nog niet bereid is tot ver vanging, zal na 1, januari 1969 zelf voor het feit komen te staan om voor het ledigen van de ton te zorgen. Spreker had evenwel hoop dat het tevoren zal zijn opgelost. Te meer, nu de stopzetting van de dienst parallel loopt met de financiële tegemoetkoming. Er blijft slechts een bedrag voor de mensen zelf over, dat in alle gevallen als verantwoord geacht kan worden. De heer C. Boender (s.g.p.) verklaart grote waardering te hebben voor dit plan. Hij hoopt dat spoedig met iedereen akkoord bereikt zal worden leni kan de betrokkenen verzekeren, dat de kosten wegvallen tegen over deze subsidie en met hetgeen men thans per ton moet betalen,. Hij besluit zijn instemmend betoog met de wens, dat 'b en w tot een spoedig succes komen en meent dat hiermee alle partijen tevreden kunnen zijn. De voorzitter deelt nog mee, dat de praktische uitvoering van het voorstel zal bestaan in het als eerste stap aan alle betrokken een brief te sturen, waarin de regeling wordt toegelicht. Daarbij het verzoek om medewerking, opdat zo mogelijk het verzoek aan het rijk als in één pakket kan worden overhandigd. Hij wijst er verder op, dat b en w bet naast de wer kelijke doelstelling tevens van belang achten omdat het een welkome injectie zal zijn voor de thoolse bouwwereld. Met de huidige regeling van het rijk ziet het er nalmelijk niet zo rooskleurig uit, dat volgend jaar de aannemers over een gevulde order porte feuille zullen beschikken. De heer C. Griep (s.g.p.) informeert of hierop ook de bouwverordening kan worden toegepast. De voorzitter antwoordt bevesti gend, maar dat is een alternatief, wat slechts in het uiterste gebruikt zal worden. In het vlak van overleg hoopt met het allemaal tot stand te kunnen brengen. De heer J. M. Berrevoets (alg. belang), constateert, dat dhr. Boender nu wel een aardig rekensommetje maakte, maar dat hier mee nog niet ieder betrokkene overtuigd zal zijn. Er zijn immers ook verschillende wo ningen onder, die toe zijn aan sanering. Wanneer op 1 oktober de huurprijs wordt vrijgegeven, betekent ook dat weer een, punt, wat moeilijkheden kan meebrengen, Overigens hoopt hij met zijn collega's, dat dit geval goed opgelost wordt. De voorzitter herhaalt nog eens, dat het er ten aanzien van de nieuwbouw niet zo gunstig uitziet. Dat 'betekent, dat er een lijst van woning zoekenden zal blijven en dat sanering wordt verschoven. I reid bleek en door de voorzitter werd ge feliciteerd. Hij kreeg ook alle stemmen bij de benoeming tot ambtenaar van de burger lijke stand' (onbezoldigd). Een andere noodzakelijke formaliteit was het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid J. M. C. Ooms, die de stoel van de heer Verduit gaat bezetten. Alles was in orde en tot toelating werd' besloten. In de commissie straatnaamgeving kregen zitting de heren Berrevoets, Quist, van der Sande en Boender. RUIMTELIJKE ORDENING Er worden voorbereidingen getroffen tot het leggen van bestemmingen op en het uitvaardigen van gebruiksvoorschriften voor een gebied in de Dalempolder voorzover dat aansluit op die huidige bebouwde gemeente grens. Het bestemmingsplan Dalempolder I zou reeds van kracht zijn geweest, indien men niet had moeten wachten op het defini tief tracé nieuwe wegverbinding naar de nieuwe brug over de Eendracht. Nu dat wel zeker is, kan de stedebouwkundige de gewenste correctie aanbrengen en dan als ontwerp aan het gemeentebestuur doen toe komen. Dat kan echter niet meer voor 30 augustus, de datum waarop het voorbe- reidingsbesluit dat de raad destijds nam, vervalt. Daarom dient een nieuw voorbe- reidingsbesluit te worden genomen, wat be tekent, dat in het betrokken gebied niets mag worden gedaan zonder toestemming van b en w. Niets betekent geen bebouwing, verandering, enz. De heer Quist informeert of dat geen moeilijkheden kan opleveren en de heer Berrevoets meent, dat het met het oog op een nieuw zaaiplan gewenst is de betrokkenen vast te waarschuwen. De voorzitter antwoordt dat de raad wel licht nog deze winter het ontwerp bestem mingsplan krijgt voorgelegd en zich daarover alsdan pas moet uitspreken. De door de woningstichting „Eiland Tholienf gevraagde garantie voor bejaarden- woningbouw wortlt grif verstrekt. Tholen krijgt 13 bejaarden woning en in deze bouw- stroom. De heer Van der Sande rekende uit, dat onet 13,75 huur per week, iplus 8,voor centrale verwarming plus 4 jaarlijkse verhoging het totaal niet gering is. Hij vraagt hoe lang die toeslag van 4 door gaat. De voorzitter vermoedt van een jaar of tien. De heer Van der Sande is toch benieuwd of de prijs voor sommige geen bezwaar zal zijn. „Centrale verwarming is wel gemakkelijk en geriefelijk, maar in dit verband betaalt men ook, wanneer men op reis is." Overigens kunnen wel alle leden instemmen met de gevraagde garantiever lening. Besloten wordt vervolgens tot aankoop pand Visstraat 11 met de opmerking van de heer Van der Sande, dat het gemeente bestuur niet van mening moet zijn dat buur- mans Schot op 'korte termijn voor afbraak kan zorgen, zoals uit het voorstel kan blijken De voorzitter meent dat zulks in overleg wel voor elkaar zal komen. Van de volgens de aan de leden toege zonden oproep gisterenavond gehouden openbare raadsvergadering volstaan we in dit nummer met een samenvatting van de voorstellen, die behandeld werden. Dat begon met onderzoek van de geloofs brieven van het in de vakature J. Moerland benoemde raadslid A. Kurvihk B en w wensten het verzoek van de Bond tegen het vloeken om een extra subsidie in ver band met het 50 jarig bestaan afwijzen, om dat reeds een jaarlijkse bijdrage wordt ver strekt. Datzelfde geldt voor het instituut Geeste lijke volksgezondheid Terneuzen, welke niet met 7 cent per inwoner tevreden is. Opnieuw kon een aantal krotwoningen worden aangekocht voor de sanering. Het perceel Klippelstraat 33 van de heer J. v. d. Graaf voor 17000,Molendijk 21 van de heer J. H. Scheermeyer voor 2000, Noordstraat 2 van C. J Scheermeyer voor 1095,— De heer C Rijnberg en F. J. Stols ver zochten de door hun gehuurde woningwet woningen te mogen kopen. Volgens ministe riële richtlijnen is de koopsom van Zuid straat 13. (huurder C. Rijnberg) 12.375, en van F. J. Stols 11.823, Partijen zijn daarmee akkoord gegaan, zo dat tegen verkoop geen bezwaar bestaat. GEMEENTELIJKE-LIJKDIENAAR B en w achten het in het belang van de gehele gemeenschap dat het verzorgen van begrafenissen op behoorlijk wijze plaats vindt. Nu de heer A. Weijler in verband met zijn leeftijd ook het werk als lijkdienaar wil beeindigen en het moeilijk is een parti culier voor dit werk te vinden, meent het college dat deze zaak gemeentelijk geregeld moet worden. In de naburige gemeente Stavenisse wordt voor het verzorgen van begrafenissen 50,betaald. Dat lijkt b en w ook voor hier voldoende. Het voorstel is om de gemeentebode als gemeentelijk lijkdienaar te benoemen en voor het werk dat hij daartoe in avonduren verricht 50, per maand te geven. Kleding zal worden ver. strekt. Aangezien waarschijnlijk in 1969 de nieuwe begraafplaats aan de F. M. Boog,aardweg in gebruik moet worden genomen, vinden b en w het gewenst voor die tijd een aula te doen bouwen. Het is daar in het alge meen nog wat verder af van het gemeente centrum en andere beschutting is er niet. De gedachte gaan uit naar een eenvoudig ge bouwtje voor 80 tot 100 personen met zit- RONDVRAAG De heer Quist constateerde met voldoening goedie verlichting in Schakerloo, maar wees er tegelijkertijd op, dat het zo niet overal is, bijvoorbeeld niet bij het Stoomgemaal. De voorzitter zal doen nagaan of het betaalbaar is ook daar voorzieningen te treffen. Verder informeert de heer Quist naar de havencommissie, die, zoals uit het antwoord blijkt van de voorzitter, binnenkort van de grond zal komen. De heer Van der Sande vindt dat de 12 woningen aan 'de Grindweg best een voortuintje toebedeeld mogen wor den, want nu is het er een kale boel lenl en staanplaatsen Voor het maken van een plan werd een crediet van 1000,- ge vraagd, Met ongewijzigde tarieven kon de verordening heffing liggeld pleziervaartuigen worden verlengd. VOORZIENINGEN JACHTHAVEN Tijdens een storm op dankdag van vorig jaar ontstond niet geringe schade aan de drijvende pontons in de jachthaven. De toen hoge watersnood deed de pontons over de paaljukken wippen, zodat Ze op drift ge raakten. Bij aanleg jachthaven was er van uitge gaan, dat de pontons alleen van mei tot en met oktober gebruikt zouden worden. Het verwijderen en weer inbrengen stuit echter op grote moeilijkheden. Toch dient herhaling te worden voorkomen want de schade loopt direct in de duizenden ook al loopt er een verzekering. Als moge lijkheid werd door de hoofdingenieur-direc teur van de provinciale waterstaat het ver ankeren van de vlotten genoemd. De kosten daarvan op 3500,geraamd. Bij een hoge waterstand kan verankering dan op een voudige wijze plaatsvinden. En daarom wil. len b en w daartoe overgaan. VOOR DE SOOS De bejaardensociteit, welke dinsdagmid dag in het Dorpshuis wordt gehouden, ver heugt zich in een constante belangstelling van zo tussen de 30 a 40 inwoners op leef tijd. Op bepaald gebied blijkt onvoldoende materiaal aanwezig te zijn, ook al wordt van het door de hervormde gemeente be schikbare instuifmateriaal (voorheen t.b.v. de jeugd dankbaar gebruik gemaakt. De vaste deelnemers van de soos verzoeken dan ook via de heer M P. Lanooy een één malige bijdrage van 500,voor aankoop materiaal. B en w, blij met de goed lopende soos en de medewerking van de vrouwen verenigingen, willen graag aan dit verzoek voldoen. De raad werd meegedeeld, dat de firma Joh. van Vossen en Zonen verharding van het havenplateau en het terrein gemeente werken (bij de brandweergarage) heeft aan genomen voor 19.880,Er was in totaal voor beschikbaar gesteld 27.500,— Nu kan voor het resterende bedrag het toegangspad naar het terrein gemeentewer ken en het toegangspad begraafplaats nog van een slijtlaag worden voorzien. Meegedeeld werd voorts dat thans 36 van de 48 ratio-woningen zijn toegewezen. Het restant volgt zo spoedig mogelijk. waarbij de raad zich ongetwijfeld zal aan sluiten. B en w delen hieromtrent verder nog mee, dat de bouwstroom aanbesteding inmiddels plaats vond en dat aan d'e hand van, de voorlopige exploitatie opzet gerekend wordt op 1.3,75 huur per week of met centrale verwarming 8,meer. Alleen in Tholen kan direct van aardgas, verwarming gebruik worden gemaakt SANERING Om tot sanering van krotwoningen aan de Stoofstraat en Kerkplein te komen werd overleg met eigenaren van de betreffende percelen. Met twee daarvan werd de zaak afgerond, zodat wordt voorgesteld de per celen Stoofstraat 40 en 42 aan te kopen voor respectievelijk 1450,— en 600, Over aankoop van andere percelen zal in een volgende vergadering een voorstel komen Het in 1806 door Abr. Meere uit Utrecht gehouden orgel in de hervormde kerk be hoeft restauratie. Het staat op de lijst van monumenten. Een door de kerkvoogdij opge maakt plan verkreeg goedkeuring van rijks dienst monumentenzorg. De restauratie wordt uitgevoerd door de firma Blank te Herwijnen De totale kosten bedragen bijna 24 mille V,an het rijk komt 50 van de provincie 10 subsidie. De kerkvoogdij vraagt hier naast een gemeentelijke bijdrage. Uit een speciaal fonds van de kerk wordt nog eens 20 van de kosten gedekt, zodat nog 20 of 4779,overblijft. B en w stellen voor dit bedrag volledig te subsidiëren Er zijn ook plannen voor restauratie van het kerkgebouw. WINKELSLUITING De plaatselijke middenstandsvereniging verzoekt een koopavond en een halve dag sluiting te willen instellen. Een onderzoek wees uit, dat van de 23 winkeliers zich 18 met de nieuwe regeling akkoord verklaren, waarom ook de Kamer van Koophandel ad viseert dit verzoek in te willigen. Het wordt dan zo, dat alle winkels vrijdagsavonds tot 9 uur Zijn geopend, behalve op Goede Vrij dag en tijdens andere op vrijdag vallende chr. feestdagen. Dat voor alle winkels een sluiting geldt van woensdag na 13 uur met uitzondering van de herenkapper en de slager die op dinsdagmiddag sluiten, terwijl de dameskapsalon maandagmiddag is gesloten. Volgens de aan de raadsleden toegezonden stukken wordt hedenmiddag half vijf een openbare raadsvergadering gehouden (don derdag 31 augustus) Op de agenda o.m. het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van de nodige geldlening welke door de stichting be jaarden woningen Eiland Tholen is aange gaan voor de bejaardenbouw. Van de 94 woningen krijgt Poortvliet er 17. Voor dit bouwplan is 2340 m2 grond nodig De prijs is 22.10. De gevraagde garantie van deze gemeente is 17/94 deel van totale geldlening. Na het al genomen prin- cipie-besluit is het logisch dat b en w thans voorstellen de gevraagde garantie te verlenen HET SPEL BEGON WEER De uitslagen Vierde klas BWissenkerke-Nieuwland 0-2; Yerseke-Wemeldinge 3-1; Kapelle-Wol- faartsdijk 1-3; Smerdiek-Chrislandia 3-2. De afdelingen Eerste klasVVN - SSC 2: 3-1. 2e klas: Seolto 2 SPS1-4 SMERDIEK STARTTE BEST De winst v,an Smerdiek op het niet voor de poes zijnde Chrislandia is een uitstekend competitiebegin te noemen. Er mag direct en eerlijker wijs aan worden toegevoegd, dat het de thuisclub niet tegen zat bij deze competitiestart. Maar zelfs dat in aanmer king genomen, is een goede beurt gemaakt, want het is niet eenvoudig, om het niet alleen sterk, maar ook behoorlijk stevig spelend Heiningen de volle winst te ont nemen. Dat gebeurde zaterdag dan toch maar dank zij uitstekende productiviteit van mi'd- voor Stoutjesdijk, die alle drie Smerdiekse doelpunten voor zijn rekening nam. En het begon zo heel anders. Nog binnen de vijf minuten keek Smerdiek tegen een achterstand aan, toen rechtsbinnen Van Heijningen keeper Bijl passeerde. Naarmate Smerdiek verder warm draaide werden ook de aan vallen talrijker en eer het rustsignaal klonk, had Stoutjesdijk de rollen omgekeerd 2-1 Na rust maakte hij zijn hattrick en daarmee zijn club wat zorgelozer, maar dat kan men zich tegenover Chrislandia niet permitteren. Het werd nog 3-2 opnieuw door de Heiningse rechtsbinnen, maar daarmee was de doel- puntenkous af en kon Smeriek na deze eerste wedstrijd de armen heffen en de eerste pun ten noteren. Reken er vast op, dat zowel Smerdiek als Heiningen in deze afdeling hun partij be hoorlijk gaan meeblazen. DE NIEUWELING Ook in de eerste klasse was er al een „voor" competitiewedstrijd. Een duel tussen het gepromoveerde SSC 2 en het vorig jaar gedegradeerde VVN. Van begin af w,as men rekening te moeten houden met de Spran-g- Cappelse voetballers. En dat heeft het elftal uit De Klundert ondervonden. Een 1-3 neder laag na een ferm spelend SSC 2, dat zich de kaas niet van het net laat eten. SPS BEGON MET WINST Ook in d'e tweede klas al competitie- voetbal. SPS trok naar Zevenbergen en won daar verdiend van Seolto 2 met 1-4. Het arriveerde met 2 invallers want linksbuiten Van Dijke en kanthalf Bevelander ontbraken op het appel. Dat betekende met name tijdens de eerste helft een gelijkopgaande strijd. Er werd niet gescoord. In de tweede helft kon SPS tot constructiever voetbal komen en liep uit tot 0-3. waarna Seolto een duidelijk buitenspeldoelpunt aantekende. SPS kreeg toch het laatste woord via Van As werd het 1-4, die ook tevoren reeds had gescoord, evenals P. de Rijke en M. v. d. Slikke. VRIENDSCHAPPELIJK Bij WHS was het nog een oefenpartij, ditmaal tegen BWR en de Sint-Annalandse produktieve voorhoede maakte er 8-3 van. Ook WHS 2 won met 5-2 van BWR 2 SPS 2 won van Stavenisse met 5-0. Tholense boys 4 won met 1-0 van SPS 3 en Tholense boys 6 verloor met 0-2 van SPS 6. Tholense boys speelde nog een laatste vriendschappelijke wedstrijd tegen Cluzona uit Wouw. Na een 0-3 achterstand bij de rust, kwam de thuisclub in de tweede helft terug en wist nog tot 2-3 in te lopern Tholense boys 2 won van Cluzona 2 met 8-5 Van de twee juniorenelftallen die in Sint-Annaland voetbalden wonnen de pu pillen met 2-1, terwijl het B elftal van WHS B met 8-3 verloor. In Stavenisse speelde Noad uit Sint-Phi- lipsland' tegen Stavenisse 2 en won met 6-1. De jeugd verloor van de Noad jeugd even eens met 6-1. DE VERWACHTING Smerdiek gaat na de eerste competitie zaterdag al rusten, maar dan alleen om het nieuwe sportveld in gebruik te nemen Vosmeer gaat ook van slag met een wed strijd tegen RKFC en dat kan meteen gaan spannen. Opnieuw zal Vosmeer dit seizoen van zich doen horen, zonder dat het bij voorbaat titelkanshebber mag worden ge noemd. Daar komen heel wat factoren aan te pas. Een factor, waarover Vosmeer niet te klagen heeft, is de mensen aan de lijn Kortgeleden nog hebben we dat zowel binnen als langs de lijn mogen constateren De Vosmeerse supporters, het Vosmeerse publiek weet zich niet alleen te beheersen, maar ook prestaties van eenl tegenstander te waarderen. En dat betekent heel wat meer steun voor de spelers, dan het door dik en dun goedpraten van eigen falen of het op hitsen, zoals toch nog hier en daar valt waar te nemen, wat heel iets anders is, dan aan moedigen. Laat iedere kijker beseffen, dat het ook tijdens competitiewedstrijden gaat om een gezellige, een gezonde ontspanning en laat dan ook alles wat kan irriteren, wat het ongezellig kan maken, achterwege. Ten aan zien hiervan mag het petje af voor het Vosmeerse publiek. Houwen zo en... goed voorbeeld moge goed doen volgen. Langs alle thoolse lijnen. Tegen RKFC willen we Vosmeer voor lopig de beste papieren in handen drukken DE EERSTE KLAS Ook in de afdeling gaat de zaak nu vol ledig op toeren komen. Tholense boys krijgt meteen de proef op de som door het be zoekende Beatrix als tegenstander. Een goed elftal en daarom mag een goede partij voet bal worden verwacht Een Thoolse nederlaag is geen schande, terwijl een of twee punten een meevaller betekenen. Het is allemaal nog nieuw. The Gunners 2 achten we op eigen veld in staat BWR puntloos terug te sturen. ONI krijgt het niet minder kwaad, nu daar The Gunners 1. op bezoek komt. Met een gelijk spel mag de thuisclub zich tevreden achten. Sprang 2 lijkt ons op eigen terrein wel in staat van DEB te winnen. En dat moet ook voor WHS mogelijk zijn, waar Kogelvangers op bezoek komt. Nogmaals, het is allemaal nog nieuw en onberekenbaar, zoals de zaterdag weer voor de doelpalen wervelende bal. TWEEDE KLAS Good Luck 2 gaat proberen van Kogel vangers 2 te winnen en Tholense boys 2 kan dat ook van DVO na het al vooraf gegane oefenpartijtje. Vrederust tippen we als kanshebber tegen Seolto 2 SPS moet het tegen degradant Olympia opnemen en thuis zal dat de combinatie wel lukken. Chris landia 2 speelt tegen Post Boys en daarvan weten we noch een goed, noch een kwaad woord te zeggen. Dinteloord 2 is wel opgewassen tegen P.T.T. door HENK VAN HEESWIJK ,,Wie is het? herhaalde hij, nu beheerst, zonder zijn zuster aan te kijken. „Ze wil het niet zeggen," antwoordde zijn vader. „Ze zit daar alleen maar en huilt... Alsof je dan van alles af bent. Laat die meid ophouden met dat ge snotter. „Nu ja... ze is overstuur," meende Jan Willem. „Vader zal wel op de gebruikelijke wijze tekeer zijn gegaan. Hoewel dat te begrijpen is." Hij kwam over eind, drukte de sigaret uit en liep naar het meisje. Zoals ze daar zat te snikken, vond hij haar maar een zielig hoopje. Tenslotte was ze zijn zusje en had hij altijd een zwak plekje voor haar in zijn hart. De jongen boog zich over haar heen, greep haar bij de armen en trok haar overeind uit de stoel. „Zo komen we geen steek verder, als de een huilt en de ander lelijk doet. Kom mee, dan zal ik je naar je kamer brengen, he? Kom maar." Hij keek zijn moeder even met een veelbetekende blik aan, alsof hij zeggen wilde; Laat dat nu maar aan mij over. Met zijn arm beschermend om het meisje heen, liepen ze de salon uit, de trap op. Hij ontsloot haar kamerdeur en opende deze. Binnengekomen deed hij de deur weer dicht. Hij bracht het meisje naar de divan en ging zelf naast haar zitten. „Zie zo, nu zijn we onder ons. Kom eens hier..." Hij nam zijn zakdoek en begon over haar gezicht te vegen, wat onhandig, maar toch afdoende. „Zo, dat is dat. Een sigaret Jawel, steek op, dat kalmeert je zenuwen een beetje. Ik begrijp het best. Vader is na tuurlijk tegen je tekeer gegaan en daar kun jij helemaal niet tegen. Zo, hier is vuur. Wacht... hij kwam over eind, liep naar de wasbak en vulde een glas half met water- zo, drinkt nu eerst eens. Toe... stribbel niet altijd tegen. Drink nu wat, dat helpt altijd. Zo." Hij zette het glas weg. „Zie je nu wel? Je bent al een stuk rustiger. En dat is nodig in jouw positie. Je moet jezelf nu wat meer in acht nemen. Kalm aan maar. Het komt allemaal best in orde. Je hebt ook nog een broer. En als ik je ergens mee kan helpen, zeg je het me. Goed begrepen, zus Op mijn medewerking kun je altijd rekenen." Ze glimlachte even. „Dank je wel. Jan Willem, Ze deden allebei of ik... of ik..." Jan Willem zag haar tranen opnieuw aankomen. Hij legde zijn arm om haar schouders en trok het meisje naar zich toe. „Dat is voorbij. Ik zal ze straks beneden wel eens vertellen, dat dit niet de methode is. Het is natuurlijk stom van je. Maar niet alleen van jou. Hij had ook wijzer moeten zijn. Hij is natuurlijk een stuk ouder." Ze schudde haar hoofd. „Hij is achttien. Enkele maanden ouder dan ik." „Sinds wanneer ken je hem „O, al van school. Toen draaide hij al om me heen. Hij en zijn tweelingbroer. Maar Jan is altijd een ver velend jong geweest." Jan Willem dacht na. Achttien is hij dus en hij heeft een tweelingbroer, die Jan heet. Ze zijn op dezelfde school geweest. Waarschijnlijk in dezelfde klas, want hij is even oud. „Wat doet-ie? Of is-ie ook nog op school?" „Nee, hij is chauffeur." Reuzebaan, dacht de jongen. Wat zal vader dat lollig vinden. Het mankeert er nog maar aan, dat hij hier op de fabriek werkt. „Bij wie is hij chauffeur „Bij Van. Gend Loos. Hij was altijd bijrijder, maar twee maanden geleden heeft hij zijn rijbewijs gehaald. Nu heeft-ie zelf een wagen." Jan Willem dacht opnieuw na. Wie kon het zijn De chauffeurs van Van Gend Loos kende hij in het geheel niet. Op de fabriek hadden ze hun eigen wagens en de keren dat Van Gend Loos wat meenam, waren per jaar te tellen op de vingers van twee handen. Enfin, daar kwam hij wel achter. „Weet hij, dat je..." Ze knikte. „Ik heb het hem verteld. Vorige maand al. Ik moest toch wel „En wat zei hij Was-ie kwaad „Kwaad? Welnee. Hij was, geloof ik, zelfs blij. Hij had het over trouwen, maar... maar... ik durfde het thuis niet te zeggen. Ik ben als de dood voor vader..." Dat was ik vroeger ook, dacht Jan Willem. Maar nu niet meer. Die tijd is voorbij. Nu moet ik mijn zusje tegen hem beschermen. Het beste zal zijn, dat ze maar zo gauw mogelijk trouwen. Zulke snotapen toch eigen lijk. Ze beseffen gewoon niet, wat ze gedaan hebben. „Hoe vind je het zelf vroeg hij op kalme toon. „Vind je het erg Ze knikte. „Ja... voor mam. En voor vader ook. Maar.vroeger dacht ikik zal vroeg trouwen, want ik wil graag een baby hebben. Zelf een eigen baby. En nu... voor mezelf vind ik het wel fijn... En Peter is ook wel blij, zie je, alleen... hij is doodsbenauwd voor vader..." Dus hij heet Peter. Dat weten we ook al. „Waarom wil je zo graag zelf een baby? Straks... als het er is, ben je je vrijheid kwijt. Dan ben je gebonden en... je had toch beter nog enkele jaren kunnen wachten?" (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 3