WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT cassettes Dc heer J. Moerland te Sint-Annaland bedankt voor het raadslidmaatschap Dit nummer bestaat uit zes pagina's Nieuw Zeeuws secundair- en tertiair wegenplan Plaatselijk nieuws De redaktie legt u deze week voor I Weg Oud-Vossemeer - Sint-Annaland meer secundair niet DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 23e jaargang No. 40 17 augustus 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2,00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Modem We leven in een tijd waarin men alom de roep om vernieuwing hoort. Er moet nodig iets veranderen schreeuwt men aller- wege. Ons partijenstelsel moet „op de hel ling", het parlement en) de regeringsvorming ook. Er moet „vernieuwd" worden in de muziek; het toneel moet de mensen schokken iniplaats van ontspannen of boeien, evenzo de literatuur. In de beeldende kunst wordt alles wat iets herkenbaars voorstelt al lang als afge daan veroordeeld en gaat het alleen nog maar om de intensie van de maker waaraan de beschouwer zich dient te onderwerpen. „Modern" ert „experimenteel" zijn de grote modewoorden in de kunst, zoals „vernieu wing" dat is in de politiek en andere maat schappelijke vormen. Het gezag wordt voorgesteld als een) regentschap, dat noldig ondersteboven moet worden gegooid, want het heeft zich niet aangepast bij de moderne denkwijzen. Het is gewoon mode, het is „bon ton' geworden om daarin mee te doen, wanneer men althans tot Ide vooruitstrevende intel lectuelen gerekend wil worden. En het is menigeen heel wat waard om daarvoor te worden aangezien. Daartoe is men bereid elk met voldoende bombarie gepresenteerd experiment als min stens „bizonder interessant" te kwalificeren, ook al begrijpt men er geen nota van. Men praat daartoe mee met zweverige jonge kunstenaars, die zeggen „Begrijpt u wel, daar moeten we heen, dat bedoel ik.' En men is bereid om dat te beamen, om .te zeggen dat men het begrijpt, want het zou zo dom en ouderwets lijken als men antwoordde „Nee, het is me onbegrijpe lijk, ik vind het lelijk en ik heb met uw' gevoelens niets te maken, wordt asjeblieft wat duidelijker." Het is een soort statussymbool geworden om moderne kunst te appreciëren, om dat het modern is. Het snobisme viert hoogtij en) velen wagen het niet meer eerlijk voor hun mening, hun eigen gevoelen uit te komen, want dat zou dan wellicht zo n ouderwetse en niet-intellectuele smaak ver raden tegenover die promotors van het modernisme. En zo is het ook op politiek gebied en alles wat met de overheid samenhangt veranderen, vernieuwen is het parool. Nu is dit een wat praktischer terrein en valt dus spoediger te ontdekken, wat men eigenlijk wil, welke gevolgen dit kan hebben en of dat dan een verbetering zal betekenen of niet en of het in de praktijk uitvoerbaar is. Men propageert in de eerste plaats minder partijen, drie op z'n hoogst, want dat zou de politieke lijn der regering duidelijker gaan bepalen. Ook deze week kwam een dergelijk voorgestelde omwenteling in het nieuws. Het lijkt een praktische vernieuwing. Met onge twijfeld vele voordelen. Maar men vergeet, dat het Nederlandse volk nu eenmaal nooit een erg volgzame natuur heeft gehad, een samenvoegsel van meest nogal individueel ingestelde mensen is en dat daardoor hier een veelheid van partijen is ontstaan. Die mentaliteit van ons volk kan men niet veranderen. Men zou dus allerlei heterogene elementen willen) dwingen zich in te passen in het keurslijf van twee of drie grote groe peringen. Dat lukt in Nederland niet, tenzij men dwang toepast, een beetje dictatuur dus. Dat past weer helemaal niet bij onze zo vrijheidslievende volksaard. Nu kan toen wel zeggen, dat wij daar naar toe moeten, omdat zoiets een heleboel politiek gemodder zou voorkomen, maar dat is eng gedacht. Men houdt dan immers geen rekening met onze bestaande mentaliteit waardoor dit zonder dwang, zonder het verbieden van méér partijen onmogelijk is. Vraag de Nederlander of hij naar zo'n dwangstaat wil en hij zegt „Nooit Zonder dit systeem is een gekozen minis ter-president ook onmogelijk, trouwens met dit systeem waarschijnlijk ook wel, tenzij men weer bet element „dwang" wil aan vaarden, maar dan voor de formateur. Het lijkt dus allemaal eenvoudiger dan het is. Ondertussen moeten we ons schamen nu we ongemerkt bezig zijn op al die ver nieuwingen een kritisch geluid te doen horen, want o, wat zijn we nu iweer ouderwets, behoudend en kortzichtig. Vernieuwingen zijn inderdaad steeds nodig maar ze kunnen niet geforceerd worden. Bij de eerstkomende openbare raadsver gadering zal er bij de ingekomen stukken de mededeling worden gedaan door burge meester ;en| wethoudersi, dat de heer J. Moerland ontslag vraagt als lid van de gemeenteraad om gezondsheidsredenen. En daarmee zal dan een eind kotaen aan een raadsperiode, welke officieel op 15 december 1945 is begonnen in de toen be noemde tijdelijke gemeenteraad, waarvan de beëdiging plaats vond op 12 januari 1946. Een onafgebroken ruim 21 jarige periode met (/slechts een verzuim op twee raadsver gaderingen wegens ziekte. De heer Jacob Moerland werd 14 septem ber 1897 te Sint-Annaland geboren en acht het op de bijna 70 jarige leeftijd, mede vanwege zijn gezondsheidstoestand, gewenst deze functie neer te leggen. Een op zijn wijze de gemeenschap dienende periode wordt daarmee afgesloten. Die wijze was een ob jectieve, eerlijke, onpartijdige, rechtlijnige, als het ware militante manier van besturen. Dat bracht hem in de aan de gemeentelijke weg timmerende zo langdurige functie heel wat respect voor de openhartigheid, maar niet minder kritiek vcor zijn duidelijke zwart wit ponering. Beide lang niet alleen van inwoners, die een geheel andere politieke opvatting koesterden, maar wellicht in nog meerdere mate uit eigen kring. Niettemin vechtend voor de belangen van zijn ge meente en voor de streek. Als een soort Churchill - en geen enkele vergelijking gaat geheel op - een „lastige" politicus in vredes tijd, maar iemand waar men op' kon bouwen in .oorlogstijd." En met dit laatste wordt niet alleen bedoeld in een werkelijke tijd van oorlog, maar in het algemeen in een periode i van moeilijkheden. Echter, ook in oorlogs-, 1 in bezettingstijd. Over wie men ook bij een scheiding als deze niet alleen maar zoetsappigheden be- hoeft te releveren, maar wie zonder beledigd te zijn weet, dat het aan gebreken, aan mis slagen, aan fouten in zo'n lange periode niet heeft ontbroken. Maar waarvan een kleine gemeenschap ook veel mocht profiteren. De loopbaan begon met zoals in die tijd vrij algemeen, j maar geringe scholing. Het beroep werd straatmaker, later landbouwer, tenslotte rus tend landbouwer. Die zo'n negental burge meesters beleefde, zag komen en gaan en daaronder een enkele ook installeerde. Die inzonderheid tijdens een militaire dienstperiode in de eerste wereldoorlog werd gevormd omdat de opleiding daar aansloot bij zijn karakter. Het zijn duidelijke ken tekenen in zijn verdere leven en optreden gebleven. Ordelievend, wat niet betekende, dat hij de nieuwe orde van de jaren ,40-'45 kon waarderen. Menig toen nog jong, nu ook al op middelbare leeftijd gekomen streek- bewoner herinnert zijn optreden als pele- tonscommandant van een OD groep tijdens een nachtelijke bunkeroverval in Stavenisse door vanuit het toen nog bezette Schouwen Duitse commando's Degenen, die er bij be trokken waren vergeten nimmer hoe peletons- commandant Moerland zijn manschappen uit de via rookkanalen door pantservuisten bestookte bunker liet ontsnappen door telkens een handgranaat naar de vijanden te slingeren. Hij vertrok als laatste van het „zinkende schip", zonder te weten, dat de kleine „kok" zich achter het keukengerei had verscholen en toch aan de ook wat zenuwachtige zoekende duitsers ontsnapte. De duitsers namen twee O.Ders gevangen, waarvan één niet meer is teruggekeerd. Voor Moerland was het gevolg een be schadigd gehoor, wat hij niet meer geheel te boven is gekomen. Persoonlijk heeft hij dat nimmer beschouwd als heldendaad, maar hij was aangewezen als commandant en daarom gold voor hem de zorg voor de manschappen, al moest dat ten koste van eigen leven of gezondheid. 5llHi!llB][gilBliBliB]iaraJ[arEii@J[BIIBl[gJIBI[@JIBJ[5] ÜU lg U ip KELTUM JUWELIERSPLEET EN DURFINE EDELSTAAL In een aparte afdeling van onze moderne zaak vindt U vele modellen couverts en cassettes overzichtelijk opgesteld. Uit zo'n unieke kollektie is het fijn om te kiezen en de beste keuze te maken. LIEVEVROUWESTRAAT 6 BERGEN OP ZOOM - TELEFOON 5514 i de komst van burgemeester W. Baas, nl. 1 april tot 1,0 mei 1966. Naast dit raadslidmaatschap had hij zitting in de Raad van Aandeelhouders der Thoolse Waterleiding Mij, was vertegen woordiger van de familie Bronsgeest voor wat het beheer betreft van Sirit-Annalandse gronden, opzichter van 'de Ambachteheer lijkheid, voorzitter der s.g.p. kiesvereniging, s.g.p. streekbestuurder en nog talrijke neven functies. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezing werd die op de vierde plaats van de rechtse lijst staande heer Moerland niet direct gekozen. Een verzuim van de als nummer drie gekozen kandidaat tot inlevering van de gewenste papieren, bracht de heer Moer land toch weer in de raad. Een periode, die hij nu dus niet meer zal uitdienen. Het zou te ver voeren te gaan opsommen, wat de heer Moerland zowel voor-, maar vooral na de tweede wereldoorlog in zijn gemeente en streek zag veranderen of daartoe zelf het nodige steentje bijdroeg. De snelle ontwikkeling van de laatste jaren met name onder de burgemeesters Van den Bos (ont sluiting Cureestraat en Achter de Boogerds, om een enkel voorbeeld te noemen) en onder burgemeester Smith (o.a. jachthaven) was voor de vooral wat de openbare werken betrof deskundige wethouder-c.q. raadslid geen bezwaar bij te blijven. Al bracht dat alles ook de nodige span ningen, zorgen, problemen mee. Sotas princi piële beslissingen, ook principiële moeilijk heden, een mengeling van waardering en vergruizing, van opoffering en voldoening, van teleurstellingen en begrip, van falen en overwinnen, maar steeds met volle inzet. Dit alles overziende, zullen velen bij be ëindiging van deze de gemeenschap dienende taak bekennen, dat men het zelf moeilijk had kunnen opbrengen. En van daaruit wel kunnen onderstrepen Alles vernieuwing Afscheid van een raadslid Nieuw Zeeuws wegenplan Dorpentocht op Tholen Stemmen van lezers Schip zonk bij Stavenisse Naar de wereldkampioenschappen Competitie-indeling derde klassers Succes verkrijgt men niet door het te wensen maar door te werken. ihet overigens gebruikelijke cliché, wat noch tans bij de van inslag wat formalistische oud-wethouder, oud loco en straks ook oud raadslid Moerland als terzake passend in de oren) zal klinken met dank voor de aan den lande (lees gemeente) bewezen diensten. I I i I üi§IiB][BlEJ[gl[BJlB][BJ[a)IBJIB]|BlE][gj[BJ[BlEi)gllll adv.ing.med. Hij werd in 1945 aangezocht als lid van de 'tijdelijke getmeenteraad, een niet door de bevolking gekozene, maar wel door een college van vertrouwensmannen in een) ver- trouwensraad." Bij de eerstvolgende wette lijke en werkelijke gemeenteraadsverkiezing stond hij op de kandidatenlijst van de rechtse groepering. Persoonlijk was hij s.p.g.er Tus sen 1 september 1953 en I960 was hij wet houder, waarvan loco-burgemeester in de periode 15 juni 1962 tot 20 april 1963, tussen het vertrek van burgemeester J. van den Bos en de komst van burgemeester H. J. Smith. Een tweede kortere locoperiode was er na het vertrek van laatstgenoemde en Waarnemend burgemeester J. Moerland hangt in april 1963 de ambtsketen om bij Sint-Annalands nieuwe burgemeester H. J. Smith. Nu gaat raadslid Moerland zijn gemeenschap dienende taak beëindigen. dr P. J. Duinker, Tholen tel. 01660500 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St-Annaland teL 01665-400 Tot en met 18 september liggen in het provinciehuis te Middelburg ter inzage de ontwerp-voorstellen aan de provinciale staten tot vaststelling van een secundair- en een tertiair wegenplan voor Zeeland. De ontwerpen zijn gebaseerd op grond van de nieuwe wet uit kering wegen ter vervanging van het wegenplan voor Zeeland 1958 Ook ligt ter visie een ontwerp-statenvoorstel tot vaststelling van een verdelingsverordening uitkeringen wegen, waarop al zo lang is gewacht. Alle Zeeuwse gemeenten en waterschappen hebben deze stukken inmiddels ontvangen. De opzet van de secundaire en tertiaire wegenplannen nieuwe stijl wijkt nogal af van de oude opzet, welke ook voor onze streek van belang is. Zo is er van uitgegaan, dat een weg niet als „doorgaand" kan worden beschouwd, wanneer er slechts één plaats met een andere door wordt verbonden of met het door gaande wegennet. Hierdoor blijft de verbinding Oud-Vossemeer Sint-Annaland volgens het nieuwe ontwerp geen secundaire-, maar wordt een tertiaire weg. SECUNDAIR Een secundaire weg is een weg, die - naast de rijkswegen - een belangrijke ver binding vormt of zal vormen voor het door gaande verkeer met motorvoertuigen. In beginsel zal zo'n weg niet door bebouwde kommen lopen. Dit betekent, dlat een groot aantal wegen, die nu nog op het provinciaal wegenplan staan, in het nieuwe ontwerp niet meer op het secundair wegenplan voor komen, o.a. de genoemde verbinding Oud- V ossemeer-Sint-Annaland Daarentegen zal de nieuwe verbinding Tholen - Sint-Philipsland via de komende brug te Oud-Vossemeer, welke vervolgens aansluiting zal geven op de nieuwe Zoom- weg, wiel een secundaire weg worden. Een ander secundair gedeelte is Sint- Maartensdijk - Tholen, maar niet meer Stavenisse - Tholen. In onze streek blijven dus maar twee secundaire verbindingen over, zoals hiervoor genoemd. TERTIAIR Tertiaire wegen zijn volgens de nieuwe wet die wegeni, welke naast de rijks- en secundaire wegen als belangrijke interlocale verbindingen nodig zijn voor het verkeer met motorvoertuigen. Het gaat hier om wegen, die dorpen of dorpskommen van enige betekenis toet elkaar of met het door gaande wegennet verbinden. Logisch, dat in het nieuwe ontwerp het aantal kilometers secundaire wegen niet on belangrijk in verminderd. Ze werden over gebracht naar het tertiair-wegenplan. In totaal bedraagt de lengte van de op het ontwerp secundair wegenplan voorkomende of aan te leggen wegen ongeveer 258 kilo meter tegen 368 op het plan 1958. Voor het tertiair wegenplan zijn de nieuwe cijfers 485 en die huidige 443 kilometer. Ter verduideling noemen we hier de ter tiaire wegenl in onze streek volgens het nieuwe plan Sint-Maartensdijk - Stavenisse; Sint-Annaland - Poortvliet; Scherpenisse Aweg, die aansluit op de verbinding Sint- Annaland-Poortvliet; Oud-Vossemeer Poortvliet; Schakerloo naar huidige provin ciale weg bij Tholen; Stavenisse - Sint- Annaland. UITKERINGEN Gaan provinciale staten over tot vast stelling van de ontworpen verdelingsver ordening uitkeringen wegen Zeeland en krijgt deze de goedkeuring van de Kroon, dan zal 60 procent van het aan Zeeland op grond van de wet uitkeringen wegen toekomende bedrag worden bestemd voor de secundaire wegen, 15 procent voor d'e tertiaire wegen en 15 procent voor de quartaire wiegen. De resterende 10 procent zal worden gébruikt of gereserveerd voor bijzondere gevallen. Gezegd mag worden, dat de nieuwe rege ling voor de beheerders van de wegen, die onder de regeling vallen, een beangrijke financiële verbetering met zich zal brenger In hoeverre echter deze percentages rede. lijk genoemd moeten worden, is nog niet direct bevestigend te beantwoorden. Zeker niet, wanneer men in het ongunstige geval gaat verkeren, dat men een bepaalde ver binding van secundair naar tertiair ziet gedegradeerd. HOOGWATER week van 20 t/m 26 augustus Zondag 4.00 16.20 Maandag 4.44 17.00 Dinsdag 5.20 1,7.30 Woensdag 5.55 18.05 Donderdag 6.20 18.35 Vrijdag 6.50 19.00 Zaterdag 7.30 19.30 Volle maan 20 augustus te 20.33 uur LEIDSTER CHR. KLEUTERSCHOOL Tot leidster aan de Chr. Kleuterschool is benoemd mejuffrouw M. K. Kok uit Krabbendijke. In de plaats van mevrouw L. de Viet-Jagt is tot hoofdleidster be noemd mevrouw A. Boxhoorn-Urbanus uit Tholen. ZWEMWEDSTRIJDEN Zaterdag 19 augustus worden - alleen bij gunstig weer - zwemwedstrijden gehouden in de oesterput voor jongens en meisjes van 7-13 jaar.'Er wordt zowel bij de jongens als bij de meisjes1 gezwommen in leeftijds groepen. Men kan zich voor deze wedstrijden, die om twee uur beginnen, opgeven bij de oesterput. LOOPT U MEE? U loopt toch ook in Tholen mee Dat is het motto, waaronder de Thoolse Wandelunie, aangesloten bij de wandelkring West-Brabant-Zeeland van de K.N.B.v.L.O. haar traditionele dorpentocht zal houden op 2 september a.s. Dat is dan voor de zevende maal, dat de deelnemers de bijna 43 kilometer lange tocht al wandelend een bezoek brengen aan alle gemeenten op Tholen. Er wordt om 10 uur in Tholen gestart vanaf „Hof van Holland" en tegen vijf uur in de namiddag worden de eersten terugverwacht. Tijdens deze tocht volgt een) rustpauze met een door de T.W.U. aangeboden lunch De thoolse kolonne van het Roode Kruis in geschakeld voor medische begeleiding. Bij aankomst op de markt van Tholen wordt door de drumband een demonstratie gegeven. Naast deze lange afstandsmars zijn er ook wandelingen georganiseerd over af standen van 5 - 10 en 15 kilometer, even eens vanaf Hof van „Holland" om half drie. Alle dorpentocht deelnemers krijgen een speciale herinnering en de overigen een medaille met lint.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1